lage Prijzen en Prima J.Does,H£venstr.48Jiiv2rsum Jel.2516 L. J. HOKSBERGEN Meyiink's Fotohande! N Rechtzaken. 3 G. v. d. MEER Jr.^ Sport. Ingezonden. Voor de Kinderen xxxxxxxx ONS KINDERVERHAAL. Voor de Huisvrouw Wagen voor 7 personen Klein Engendaalweg 94 A d verten tiën Huis te huur Pension gezocht COURANTENBEZCRGER A. WINTER - Dierenarts TELEFOON 2318 Producten van het Volle Koren. P.L. SCHAAF, Bosstraat 22 Fijne Banketkoetijes JOH. METS - v. Weedestraat 46 - Soestdijk 5 „T IMEyiEilHiyDS" Spiegel en Lijstenmakerij, Etsenhandel Ruime sorteering in Spiegels, Schilderstukken, Etsen, Portretlijsten enz. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Een oude zaak- Weer diende de aanrijding met zwaar li chamelijk letsel op de Soesterbergschestraat waar de Ossendamweg uitmondt. De Bussummer Albarda, door zijn voor rijdende dochter gewaarschuwd, stapt van de fiets en wordt toch aangereden door den brandstoffenhandeiaar van L. B. te Soest). Nu bleek alles af te hangen van de plek, waarop de aanrijding zou zijn geschied. De heer Albarda beweerde op het rijwielpad te hebben staan wachten, dus niet op het straatgedeelte, waarmee de Ossendamweg aansluit bij de Soesterbergschestraat. Dan zou de auto te vlug naar rechts zijn omge slagen en het rijwielpad hebben gemeden. Volgens besliste verklaring van dengeen die den auto had nagezien vrij vlug na het on geval,, en de verhalen had gehoord van hen, die er onmiddellijk bij geweest waren, lag de man links van de auto en had de aanrij ding op het straatgedeelte plaats gevonden. We hadden dan ook vrijspraak verwacht. Deze kwam niet. Wel verviel de aanrijding op het rijwielpad, maar er bleef, dat de- chauffeur de van rechts komenden wielrij der niet den voorrang had verleend. Eisch van f 30 werd op f 15 teruggebracht, gezien de schavergoeding, die volgen zal. De onvoldoende remmen. Men herinnert zich het geval met H. B. uit Soest, die protesteerde tegen het weige ren van onderzoek door een buitenstaand deskundige, over 't voldoende zijn der rem men. Hij kwam ook nu weer met de bewe ring dat de politieagenten last hadden, hem te zoeken. De politiemajoor van Leeuwen zette daar (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. het volgende tegenover. De verbalisant, de agent de Vries, was vier jaar in functie. Nooit was eenige klacht binnengekomen over onhebbelijk optreden. Verd. was twee jaar in Soest. Bekend was, hoe hij de amb tenaar van Bouw- en Woningtoezicht, van Noesel heeft behandeld, en menschen die om geld kwamen, zijn met slaag bedreigd. De getuigenis van den autohandelaar Al- blas te Soestdijk, die een half uur na da tum voor verd. de remmen had onderzocht en thans a décharge optrad,, werd door den Ambtenaar als versterkend bewijs aange merkt. Het verhaal sprak van niet-werkende handrem en niet-voldoende werkenden voet- rem. De laatste rem, de vooraanstaande rem du-, in minder slechten toestand dan de eerste. En onze décharge-get> verklaarde, dat de handrem goed werkte als de hand er aan geslagen bleef, want de pal was wat afgesleten. De voetrem werkte echter iets minder. Dus nog minder dan de handrem met af gesleten pal. Hieruit concludeerde de Amb tenaar het schuldig en stelde f 40 als eisch, BONTWERKER 1 TELEFOON 11285 j jË Oud Kerkhof 43 UTRECHT VERMAKEN REPAREEREN co van alle soorten BONTWERKEN rv waarvan de Kantonrechter er f 25 maakte. Verd.'s laatste ontboezeming was, dat hij werd gezocht, omdat hij het de politie buitengewoon lastig had gemaakt in het ge val met een doodgeschoten hond. Hierin had hij tot vervolging moeten dwingen. De hardrijder. T. van S. te Amersfoort had met zijn mo tor te hard gereden in de Steenhofstraat te- Soest. En de informaties naar verd. inge wonnen brachten eisch en vonnis op f 50 boete. Het statige werk der bureau's. Een handelsreiziger, wiens vader hem den last had opgelegd zijn geheele leven lang den voornaam van Homerus te dragen, was 26 Juni bekeurd wegens auto- of mo torrijden zonder rijbewijs. Daags daarna arriveerde dit stuk, door hem reeds 1 Juni aangevraagd. Hij had persoonlijk getracht aan het bureau te Haarlem dit voor hem gewichtige document te bemachtigen. Het geen niet was gelukt. Verd. wees op dit hinderlijke statige werken. Toch had hij nog f 2.50 te betalen als gevolg van de bureau vrees, dat voor den volgenden dag geen werk meer voorhanden zal zijn. Als de jongen wegloopt. J. Sch. te Soest had de motor van zijn auto aangezet, maar moest nog even in z'n werkwinkel zijn. Een jongen had hij bij het portier gezet. Maar die jongen was weg- geloopen, ook naar den werkwinkel. Daar kan verd. toch nits aan doen! Ja, de Rech ter ook niet. Dit nam niets van de aan sprakelijkheid weg. 't Liep nog al los met twe guldentjes. 't Is niet veel, al blijft het onpreciig geld. CLUBNIEUWS V.V. „SOEST" Zondag a.s., terrein Koudhoornweg Soest IE.S.V.A.CX I Aanvang 7 uur. A.s. Zondag zal bovengenoemde wed strijd plaats hebben, waarvoor we veel belangstelling verwachten. Het publick wordt beleefd verzocht bui ten de draadafzetting te blijven. Spelers van 2e en 3e elftal, begeeft u voor den wedstrijd o! in de rust niet op het speel veld. Op uw aller medewerking wordt ge rekend, ten einde deze wedstrijd een prettig en sportief verloop te doen heb ben. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De hand in eigen boezem steken, doet de tong zwijgen. In volksonderwijs van 26 Aug. 1930 lezen wij het volgende, dat tot opschrift heeftErgerlijke toestanden in eigen kring, met onverdiende aanval op anderen. In het orgaan voor Praktiese Roomse Opvoeding, „Ons Eigen Blad", wordt het resultaat bekend gemaakt van een inge steld onderzoek, betreffende de toestand onder de meisjes, die werkzaam zijn in fabrieken en ateliers, vooral in Brabant. (Alléén in Brabant? vraag ik). Het gaat hier, zooals in het rapport gezegd wordt, om aankomende meisjes boven de leer plichtige leeftyd „die bijna allen de Katho lieke school bezochten en dus geregeld godsdienstonderricht kregen". En dan vin den we in het rapport mededeelingen als deze: „Weinig praktiese geloofskennis". „Er wordt veel met het geloof gespot" - „Er wordt ook wel over de priesters gesproken en dan met grote minachting, speciaal over de verhouding tussen pries ters en religieuzen" „De kennis van het geloof is zeer gering" „Er wordt veel over 't geloof gesproken, ook over de priesters in ongunstigen zin, over paters minder ongunstig. De priesters zijn te veel op het geld uit in hun kerken" De priesters worden beschuldigd van lui le ven en grote rijkdom". „De houding in de kerk laat veel te wenschen over. Veel meisjes geven door praten en lachen olijk, niet te weten, wat er in de kerk ge beurt. Ook ouderen dikwijls zeer lichtzin nig. Brieven lezen, poeieren, nagels ma- nikuren, gebeurt allemaal in de kerk". ^'j zijn godsdienstig in zoover dat be- teekent naar de kerk gaan. „Veel jonge meisjes krijgen de sleutel mee en komen dan laat in de nacht thuis. Sommige komen heekAnaal niet thuis, met roestemming van de ouders, en slapen Jan buiten of in bepaalde gelegenheden. „De meisjes gaan hier veel naar de bios coop; als er een film wordt afgedraaid voor personen boven de 18 jaar, gaan. er Je meisjes van 15 ook naar toe en zeg gen ze, dat ze al 18 zijn. Ze krijgen pvjer t algemeen veel zakgeld; sparen doen zt als regel niet. Er wordt ook veel achter gehouden op het loon. Het vervalschen van de loonzakjes is een veel verspreidt Kwaal". „Is het niet ten hemel schreeu wend dat kinderen van behoeftige ouders 5 a 6 gulden per week in de snoepwinkel laten?" „Dat zelfs meisjes bij kermis en dergelijke gelegenheden zich bedrin ken, en het laatste restje van hun fatsoen prijs geven?". En dit alles lezend, zeg gen wij: „ja, ja. ja, dat is ten hemiel schreeuwend, dat is ergerlijk, dat is vree- selijk en dat alles hadden wij ons nie, kunnen denkenwij kunneln het bijna niet geloven. Maar U zegt het, U schrijf iiet, U, Frater 8. Rombouts, ernstig man U, hoofdredacteur van „Ons Eigen Blad" een enquête, die terecht door U alarme rend en leerzaam wordt genoemd. Ja, het is alarmeerend, liet is ook leer zaam. En wij hadden het ons wij her halen dit zo niet voorgesteld. U toch vast ook niet, nietwaar? „Immers", - zoo schrijft U bijna al de kinderen „waarover het hier gaat, bezochten de katholieke school, kregen dus geregeld godsdienstonderricht". Maar nu komt het, het.... Uw artikel. Uw beschouwingen ontsierende, het in om meer dan ergerlijke. U schrijft daar:„Me- iedeelingen als over het „meegeven var le huissleutel en het gedogen dat de kin ieren zelfs 's nachts niet thuis komer dingen, die wij tot dusverre al leer. mogelijk achtten in moderne, - totaal on gelovige kringen, zijn toch werkelijk wel in staat allen de oogen „te openen" Zoo, is dat uw meening? Achtte U zo iets wèl, en clan alleen 'maar mogelijk h moderne, totaal ongeloovige kringen? Nu, dan sta hier, dat wij dat alles i.n leze kringen evenmin mogelijk achten, ah wij dit in uw kringen deden. En dat he- U, na wat U dan nu wel weet, allermins' oast van uit het standpunt der christe lijke gevoelens van nederigheid en zacht heid, die in dezen uw deel moesten zjir lat oordeel uit te spreken, nederigheid NACHTEGAALSTRAAT 9, UTRECHT TELEFOON 10341 Camera's - Fotografie- en Projectie-artikelen AFWERKEN VOOR AMATEURS. Groote sorteering ALBUMS zachtheid, ootmoed, anders niets, tegeno ver de ontdekking, die U met dit onder zoek deed ten aanzien der oud-leerlingen meisjes van uw Roomsche scholen voor speciaal uw biezonder onderwijs. Welk ee. ontgoocheling clan voor U over de betee- kenis en de nawerking van uw Rooms- biezondere scholen! Maar tegelijk, welk een onedele kijk op wat U niet mogelijk achtte in eigen kring, juist mogelijk ach in moderne, totaal-ongelovige kringen, da is dus van ouders en opvoeders van kinde ren, die niet op uw scholen, maar o.a. ot openbare scholen, hun kinderlijke jeuge doorbrachten. Ah, wat een zelf-verheffing en wat een voorbeeld van bezit van chris telijke en maatschappelijke deugden. Ho waagt U het, het uit te spreken! En di\ clan maar zoo even in een tussenzinnetje alsof het maar niets is. Aan het slot van het artikel ('t is injhot nummer van 15 Juni 1930) wordt met na druk gezegd, „dat het dringend noodzake lijk is, aan dit vraagstuk alle aandacht te schenken, opdat niet een groot, deel der Nederlandse Katholieke bevolking, zede lijk en godsdienstig een wisse ondergang tegemoet gaat". „Volkonderwijs vraagt of men het ook niet eens zou kunnen proberen met ook deze kinderen van dit deel van ons volk. het onderwijs te geven., dat op onze open bare scholen opleidt tot alle christelijke en maatschappelijke deugden en dat te gelijk eerbied kweekt voor ieders gods dienstige gezindheid? Ik heb hier niets bij te voegen dan al leen dit: Zou de rijmer van het ondicht in de Soester Courant van 3-7-31 ook een leerling van een biezonder R.K. kna- penschool zijn geweest; die niet geleerd heeft dat men in een mannelijk gevoerden strijd nooit weerlooze vrouwen betrekt? O, slang, wat kronkel je weer „het doel heiligt de middelen". Juli '31. C. M. BERG Beste meisjes en jongen>, De antwoorden op de raadsels, die ik de vorige keer heb opgegeven, luiden als volgt: 1. In de maand Februari^, want die heeft maar 28 dagen. 2. de weg. 3. Een sigaar 4. Het winterkoninkje. Vliegen. De nieuwe raadsels luiden: 1. Vul nevenstaande figuur zóó in, dat op den eersten regel iets lekkers komt te staan, dat vele kinderen in het voorjaar krijgen, op den tweeden regel een jongensnaam, op den derden regel een meisjesnaam, op den vierden een boot, op den vijfden een klein geldstuk, op den zesden een deel van een schoen, op den zevenden een maat, op den achtsten een klinker. De beginletters der woorden, van boven naar beneden gelezen vormen het woord van den eersten regel. X X X X X X X 2. Wat ziet een boer iederen dag en een koning slechts zelden? 3. Wie kan de puntjes in de volgende zin zóó invullen, dat er een spreekwoord komt te staan: .e .ru.. .aa. z.o l.n. i.e w..er .ot ij .ar..? OOM KAREL „HET ZUSJE VAN KLEIN DUIMPJE" Duimelotje legde haar hoofdje dicht tegen het borstje van het doode vogeltje aan,. En wat hoorde ze? Ze hoorde iets kloppen pre cies alsof er binnenin iets bewoog. Het was het kloppend hartje van den kleinen vogel. Hij was namelijk niet dood. Maar was be dwelmd door de koude. En nu het zoo fijn verwarmd werd, begon het weer op te le ven. Je moet namelijk weten, dat in het najaar alle zwaluwen weg vliegen naar warmer landen en als er nu eentje te lang in onze Koude landen blijft treuzelen, wordt hij zóó Koud, dat hij zoo maar uit de lucht omlaag valt,, alsof hij dood was en dan blijft hij '-oo liggen tot de sneeuw hem heelemaal bedekt. Jullie kunt natuurlijk begrijpen, dat Duimelotje wel een beetje schrok, toen die groote vogel begon te bewegen. Want je moet niet vergeten, dat Duimelotje maar :oo groot was als mijn duim; zoodat de zwaluw wel 2 of 3 keer zoo groot was als 'ij zelf. Maar toch schraapte zij al haar moed bijeen, pakte de watten en de deken van hooi nog dichter om het arme vogeltje heen en ging toen een kruizemuntblaadje halen, dat ze zelf als deken gebruikte,, en legde dat over het kopje van het vogeltje. Den volgenden avond sloop ze weer naar het vogeltje toe en vond het heelemaal levend, maar zóó zwak, dat het maar heel ventjes zijn oogjes kon open doen om naar Duimelotje te kijken, die bijgelicht werd joor een vuurvlindertje, omdat ze geen an dere lantaarn had. „Dank je vriendelijk hoor, lief kind," zei de arme vogel tegen haar; „je hebt me zoo aeerlijk verwarmd, dat ik spoedig weer ge noeg kracht zal hebben om de warme zon tegemoet te vliegen." „O," zei Duimelotje, „het is buiten zoo koud en het sneeuwt en vriest dat 't kraakt, olijf dus maar veel liever in je warme bed je, ik zal wel voor je zorgen, hoor!" Toen oracht zij de zwaluw een beetje water in •en klimopblaadje en toen het vogeltje wat gedronken had, vertelde het haar, dat het :ijn vleugel bezeerd had aan een doornen- struik en daarom niet zoo hard had kunnen vliegen als de andere zwaluwen, die naar ie verre warme landen vlogen. Eindelijk was het op den grond gevallen, maar wat iaarna gebeurd was, dat wist het vogeltje niet meer, en het wist ook heelemaal niet .ioe het in den donkeren gang, die de mol gegraven hacl, gekomen was. Het vogeltje bleef er den heelen winter en Duimelotje /.orgde heel goed voor hem. En begon heel veel van hem te houden. Zij vertelde na tuurlijk niets ervan aan den mol of aan de veldmuis, want die twee hielden niet van de ongelukkige zwaluw. Toen het voorjaar werd en dc zon den grond warm stoofde, maakte Duimelotje het gat in de zoldering open, dat de mol gemaakt had. Het zonlicht a\roomde heerlijk naar binnen. De zwaluw vroeg haar, of ze niet met hem mee wilde gaan. Ze kon dan op zijn rus zitten en zc /.ouden ver wegvliegen naar de groene bos- schen. Maar Duimelotje wist, dat het dc oude veldmuis veel verdriet zou doen als ze haar zoo stilletjes verliet. „Nee, dat kan ik niet doen," zei Duime lotje. „Vaarwel dan, mijn lief klein fhcisje!", zei de zwaluw en vloog de zon tegemoet. Duimelotje keek hem na en haar oogen ?tonden vol tranen, want ze hield erg veel van de arme zwaluw. „Twict, twiet," zong het vogeltje en vloog naar het groene bosch. Duimelotje was erg bedroefd. Ze mocht heelemaal niet naar buiten gaan in de warme zonneschijn. Het koren dat gezaaid was in den akker vlak bij het huis van de veldmuis, groeide heel hoog. En voor een arm klein meisje, dat maar I duim hoog was, was het koren veld naturlijk een heel dicht, donker bosch. Wordt vervolgd. BOTERKOELEN. Er bestaan allerlei handige middeltjes om boter koel en daarmee hard te houden heigeen vooral in den zomer een punt van voortdurende zorg voor de huisvrouw is. Deze middeltjes zijn echter nogal om slachtig en zelfs de speciale metalen bo— terkoelers hebben het nadeel, dat ze elk oogenblik opnieuw met Ijskoud water ge vuld moeten worden, waarvoor de dop er afgeschroefd moet worden, enz. De aller goedkoopste boterkoeler kan iedere huis vrouw echter in een wip zelf maken en practiseh gesproken voor niemendal. In elke keuken wordt natuurlijk wel een wijde kom of schaal gevonden, hoe dieper, hoe beter. En verder nemen we.... twee groo te, doodgewone aarden bloempotten, die. als men ze koopen moet, slechts enkele centen kosten. Men vult de kom zoo hoog mogelijk met water. In die kom met water zet men één van die twee bloempotten. De ze bloempot nu is het onderste deel van ien boterkoeler. Immers, men zet het hee- ie botervlootje met boter in den bloem pot, waarna men den anderen bloempot er overheen stulpt. De bedoeling is dus. dat men 2 bloempotten van precies dezelfde grootte neemt, zoodat ze goed op elkaar siuiten. Door den poreusen potwand wordt nu water opgezogen, dat aan den binnen kant van den pot weer verdampt. De al dus ontstane verdampingskoude wordt loor den er overheengestulpten bloempo. binnenin vastgehouden, zoodat men een koelkamertje heeft gekregen, waarin dt boter goed koel blijft. Zit er in de bloem potten, zooals gewoonlijk, in den bodem een gaatje, dan sluite men dit af met een propje. Want de werking van dezen boter koeler is juist afhankelijk van de zoo goed mogelijke sluiting van de bloempotten op elkaar. PIEPENDE DEUREN. De huisvrouw zal er in vele gevallen erg tegen op zien, om die piepende schar nieren van de deuren te gaan oliën. Het omhoog timmeren van de pennen der L. A. METTR0P UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein I (ibis Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.ro. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten Luxe Auto Verhuur - Inrichting BILLIJKE CONDITIËN (bij de Bosstraat) Soest. scharnieren, dikwijls door schilderen vast gekleefd, is een lastig werkje, terwijl ze ilan nog de kans loopt, dat de heele deur uit de hengsels vliegt met al de moeilijk - heden daaraan verbonden. De zaak is ech ter, dat de deur niet heelemaal uit de scharnieren getild hoeft te worden, doch alleen maar een eindje opgelicht, om wat olie in de hengsels te kunnen brengen. Maar hoe die deur op te lichten, zonder de scharnieren te forceeren of te vernie len? Iemand heeft daar een handig hulp middeltje voor bedacht, zoodat een kind Je scharnieren kan smeren. Men legt een blokje hout op een afstand van ongeveer 3 c.M. evenwijdig aan de deur, aan den kant van de scharnieren. Vervolgens neemt men een stevig plankje, steekt dat onder de deur, tusschen den onderkant van Je deur en het blokje, zoodat het eene uit einde van het plankje juist onder de deur zit, terwijl men op het andere uiteindeden voet kan zetten. Drukt men nu, het plank je als hefboom bezigend, mat den voet daarop, dan gaat de deur een eindje om hoog, de hengesels worden een stukje op gelicht en met de vrije handen kan men er heel gemakkelijk wat olie tusschen brengen. Het piepen is radicaal genezen. ONTHOUDT U DIT EENS Is de visch wat slap, doe dan een wei nig azijn in het water, als men ze gaat koken, opdat ze hard wordt. HUISVROUW. gevraagd per 1 Aug. a.s(. liefst in "t Cen trum, huurprijs 359 a 490 gld. per jaar. Brieven Lett. G. Boekh. de Bruin alhier. met huiselijk verkeer voor dame van 60-ja- rige leeftijd, tegen 15 September. Verwarmde Zit-Slaapkamer of Zitkamer met kleine Slaapkamer. Prijs ongeveer f 60 per maand. Brieven onder letter Di. aan het bureau van dit blad. Net meisje gevraagd van half twee tot acht uur, lichte werkzaamheden. Mevr. Brandts, Kolonieweg 8. In klein gezin, zonder kinderen, gevraagd net meisje van 8 tot 12 uur of Werkster voor eenige halve dagen. .Boschlust", Soesterbergschestraat 99. GEVRAAGD VOOR DAGBLAD. AAN MELDING VAN 12—2 UUR, HEDEN ZATERDAG AAN HET BUR. VAN DIT BLAD. Boodschappen; LANGE BR1NKWEG 43 S'f\*. *6 ?v\ ^6 c\T ^6 heeft steeds voorradig: VOLKOREN Scheepsbeschuit. VOLKOREN Sportkoeken. VOLKOREN Koekjes. VOLKOREN Koekjes met Amandelen. VOLKOREN Krachtkoeken. VOLKOREN Eiwitkoeken. Vraagt prijscourant en onze brochure. „VOEDING KRACHT GEZONDHEID". k k k k C k k k k k k k k k' k k k k k k C k k Bonbons per 2 ons R'imboonen per 2 ons 25 ct. 25 ct. Oblies per 1 x/2 ons 25 ct. Doubletlts per 1ons 30 ci. Oblies p, doos 4 I pond 90 ct. Oblies 1 kilo 165 ct. Bonbons v. Houten p. p. 45 ct. FRUITBLOKJES - MANDARIJNTJES enz. enz. Per ons 10 cent, Per 1/i pond 22'/s cent Brusselsche Wafels. Zandmoppen en Sinaasappelspriisp.p 25 ct. Plombitre Wafels, bijzonder fijn p. 1/3 pond 25 cent Sprits P. Kaiser per '/a pond 30 cent AANBEVELEND, 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 VERLENGDE DALWEG, HOEK DIJKWEG - BAARN Telef. 368 Prima eiken Stoelen en Fauteuils, Clubfauteuils, Tafels, Divans, Tafel-, Divan en Kapstokkleeden enz. enz. Alleen degelijk werk. Prijzen uiterst scherp. Beleefd aanbevelend, G. v. Harreveld SPECIAAL' ADRES VOOR HET OMLIJSTEN VAN ALLE VOORKOKENDE PHOTO'S EN PLAATWERKEN TEGEN SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN. LET OP HLT JUISTE ADRES HAVENSTRAAT 48. B A U st la

De Soester | 1931 | | pagina 6