L. J. HOKSBERGEN A/leylink's Fotohandet Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal terrein. G. v. d. MEER Jr.* Sport. Ingezonden. Advertentiën «aaaawaaaatfiva Te koop Weggeloopen Net meisje Te koop tiach karakter; de deelnemers kunnen zoo lang over den tocht doen als zij wen schen, mits die wordt afgelegd vóór 15 October 1931, en zijn zij vrij in de keuze van den te volgen weg. Alleen zijn zij gehouden, hun controleboekje te laten af- teekenen bij vertrek en brj^aankomst te Maastricht en in de plaatsen waar over nacht wordt. Wie den tocht heeft volbracht, ontvangt, na inzending van het controleboekje, een herinnerings-plaquette en behoudt, even eens als souvenir aan zijn Belgischen rondrit, den op het rijwiel te bevestigen A.N.W.B.-wimpel, die aan alle deelne mers wordt verstrekt. VRAGENBUS. Lezers hebben het recht kosteloos vragen te stellen over belastingkwes ties. Let wel: Alleen over belastingkwes ties. Vragen over andere onderwerpen blijven onbeantwoord. Lezers gelie ven zich te richten tot 't ACCOUN TANTSKANT.: „NEDERL. BU REAU VOOR ADVIEZEN." Gevestigd te HAARLEM, Hout plein 17r, onder leiding van R. DE VRIES, en dus niet meer bij het ACCOUNTANTSKANTOOR „NA TIONAAL BUREAU VOOR AD VIEZEN" gevestigd te LEEUWAR DEN, Groote Kerkstraat 1(3, onder Directie van P. S1EBESMA R. DE VRIES. Postzegel voor antwoord insluiten. Vragen worden per brief beant woord. Belangrijke vragen worden bovendien in dit blad beantwoord. Tenzij de vragers bezwaar hebben. Zij gelieven dit dan mede te deelen. I Van de grootst mogelijke geheim houding kunnen de lezers verzekerd zijn. Vraag 112. Te X. is overleden mijn moeder. Het huis bleef onbewoond tot 12 April j.1. Den lüden Februari d.a.v. heeft de ontvanger, volgens diens mededeeling, aan dat leegstaande huis een belastingbiljet (gem. ink. bel.) „uitge reikt", zooals hij dat noemt. Dit biljet zal waarschijnlijk in de brievenbus gestopt zijn. Het heeft mij nooit bereikt. Den 18den Nov. j.1. heb ik, na ontvangst van een aanmaning, op verzoek een duplicaat ontvangen, waar- (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. na betaling kon volgen. Mijn verzoek om gedeeltelijke ontheffing van den aansl. we gens overlijden van de belastingschuldige is niet ontvankelijk verklaard door de con troleur der gem. bel. te X., omdat het ver zoek niet binnen de gestelde termijn (3 maanden na afloop van het belastingjaar; was ingediend. Kan de omstandigheid, üui het biljet mij niet heeft kunnen bereiken, buiten mijn toedoen, niet als overmacht beschouwd worden, zoodat deswege ont heffing kan verleend worden? Bestaat er kans volgens Uw oordeel, om in hooger beroep wel ontheifing te krijgen? Antwoord: Naar onze meening is een bijzondere om standigheid aanwezig, tengevolge van welke omstandigheid de termijn voor het aanvra gen van ontheffing werd overschreden. Wij adviseeren U om op grond van de wet van 23 Juni 1Ü2Ü S. 22? aan den Voor zitter van den Raad van Beroep voor de Directe Belastingen toestemming te vragen, alsnog een verzoekschrift tot ontheffing te mogen indienen. Het schrijven moet worden gericht tot den Voorzitter van den Raad van Beroep, maar moet worden ingediend bij den ont vanger der Gemeentelijke Belastingen. In dit schrijven kunt U de bijzondere omstandigheid aanwijzen, tengevolge waar van de termijn werd overschreden en kunt U eindigen met het verzoek, om toestem ming, alsnog te mogen reclameeren. Vertrouwende U voldoende te hebben in gelicht. Vraag 113. De aanslag in de Person. bel. bedroeg volgens de le grondslag (huurwaarde) in hoofdsom f 53.'t Is hier 4e kl. Kunt U mij even opgeven, hoe hoog vol gens dezen aanslag de huurwaarde van mijn huis geschat is? Antwoord: De huurwaarde is f 705.n.1. 10 X f 53 is f 530.plus f 175. Vraag 114. L Ik heb aan een huis f 300 vertimmerd; mag dat in een jaar van de belasting afge houden worden. 2. Als ik een som geld in huis heb, waar geen rente van getrokken wordt ook niet in mijn bedrijf gebruikt wordt moet dat opgegeven worden voor de inkomstenbelas ting of voor Vermogensbelasting? 3. Als de boekhouding loopt van Januari tot Januari dan is er nog een gedeelte hooi naar de maand Mei; moet dat gedeelte hooi L. A. METTR0P UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein 16bis Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten opgegeven worden voor den Inventaris? 4. Het bedrijf is voor 27 melkkoeien of vaarzen, maar nu komt het wel eens voor dat op 't einde van het boekjaar er 7 meer zijn, moeten dan die 7 op de inventaris ge plaatst worden? Het zijn koeien voor den handel. Antwoord: Die vertimmering aan Uw huis ten bedra ge van f 300.mag in mindering worden gebracht, wanneer die vertimmering onder houd betreft. Betreft de vertimmering evenwel verbe tering, dan mogen de kosten niet in minde ring worden gebracht. is een deel van de f 300.onderhoud, dan mag dat gedeelte, hetwelk onderhoud is, worden afgetrokken. Wanneer U een bedrag aan geld in huis heeft, dat U los heeft liggen, dan moet dit worden opgegeven voor de Vermogensbe lasting. Omdat het tijdelijk niet belegde gelden zijn, moet bovendien voor de Inkomstenbe lasting worden opgegeven een rente bere kend naar 4 Mag ik U eens een vraag doen? Heeft U geld liggen en weet de Inspec teur van het bestaan van dat geld niet af? Mocht dit zoo zijn, dan adviseeren wij U dringend in Uw eigen belang een vrijwil lige aangifte te doen van verzwegen ver mogen en verzwegen inkomen. Wij zijn gaarne bereid uitvoerig nadere inlichtingen te verstrekken. Wanneer Uw boekhouding van Januari tot Januari loopt, dan moet het hooi, dat op 1 Januari aanwezig is, bij den inventaris worden opgenomen. Wat Uw vierde vraag betreft, diene het navolgende: Alle koeien, die op 1 Januari aanwezig zijn, moeten bij den inventaris worden ge plaatst, let wel, alle koeien. Dus niet de 27 koeien, maar, wanneer er aan het eind van het boekjaar 7 meer zijn, dan moeten ook die koeien worden opgege ven. BONTWERKER 5 —TELEFOON 11285 Oud Kerkhof 43 UTRECHT" Z VERMAKEN REPAREEREN S van alle soorten BONTWERKEN f" SOESTER-SPORTCOMITé- WEDSTRIJDEN De finale van deze wedstrijden eindigt onbesliste „Esvac" No. 1 van de Soester-Sportcomité- wedstrijden. J.1. Zondag werd in een meer dan Zo- mersche temperatuur de finale gespeeld van de Soester Sport-Comité-wedstrijden. De wedstrijd welke ging tusschen Soest en Esvac, eindigende in een gelijk spel n.1. 22. Alvorens de hoofdwedstrijd een aan vang nam, werd door de reserve-elftallen der beide clubs een bijzonder aardig par tijtje voetbal gespeeld, welke wedstrijd werd gewonnen door Soest II met 21. Scheidsrecnter Verwoerd fungeerde voor de zooveelste maal als arbiter en deed dit wederom op zeer verdienstelijke wijze. Te gen het aanvangsuur des namiddags 3 uiur iiadden vele voetballiefhebbers zich langs, de lijnen opgesteld, teneinde den wedstriju Soest IEsvac I met belangstelling te volgen. Toch was het goed merkbaar, dat de voetbal ditmaal ernstige concurrentie ondervond van de motorrennen te Hilver sum. Gaarne had het comité dan ook het aanvangsuur van den wedstrijd op des avonds 7 uur willen stellbn, doch in ver band met de prijsuitreiking was dit niet mogelijk. Toch werd deze derby bijge woond door plm. 300 belangstellenden. Zooals gezegd, het was feitelijk te warm, veel te warm om te voetballen, doch om verschillende redenen kon deze wedstrijd nu eenmaal niet uitgesteld worden. Als scheidsrechter Lieffering beide elftallen in 't veld fluit, verschijnt Esvac met twee invallers, o.a. voor Holdorp, terwijl Soest eveneens met twee invallers in het veld komt, o.a. voor Koppen en v. Daal. Bij den aanvang trapt Soest af, terwijl Esvac den wind in den rug krijgt. Gesteund door den wind is Esvac het meest in den aan val, doch het afwerken van den aanval laat te wenschen over. Ook Soest laat zich niet onbetuigd en brengt van tijd tot tijd bezoek aan de Esvac veste, doch keeper v. Voorst en de beide Esvac backs, waar van v. Wilsum in spel uitmuntte, weten al le gevaar te bezweren. Geruimen tijd blijft den stand 0—0, doch plm. 15 mi nuten voor rust komt uit een goeden Es vac aanval het eerste doelpunt. Wel appe leeren eenige spelers van Soest voor off side, en vlagt een der grensrechters voor deze overtreding, doch scheidsrechter Lieffering constateerde doelpunt. Esvac leidt met 10. Soest is echter niet ont moedigd en pakt flink aan. Vooral de Soest rechtsbuiten W. Heijnhuis weert zich uitstekend, doch z\jn spel is te indi vidueel. Enkele malen treedt v. Voorst reddend op, doch tenslotte weet hij toch het tegenpunt van Soest niet te voorko men. Bij een Soest aanval loopt de Es vac keeper eenige passen naar voren, de midvoor Sj. Rijkse van Soest snelt toe en kopt fraai over den Esvac-keeper den bal in het net. Als de arbiter rusten aankon digt, is de stand 11. Na de thee is het Soest die van den wind profiteert, doch Esvac laat zich ook niet onbetuigd. Het spel is loom en van goed combinatiespel is vooralsnog geen sprake. De warmte laat zich geducht gel den en de spelers ondervinden merkbaar last van dit zomers temperatuurde. Toch is het Soest, die langzamerhand het spel in handen neemt. Aanval op aanval volgt, doch het slechte scitieten der Soes tel* voorhoede doet doelpunten uitblijven. Toch is het Soest, dat tenslotte haar hard wer ken beloond ziet, door een goed schot van Tak, dat middels den paal doel treft. Over het toekennen van dit doelpunt, is men het eveneens met den Scheidsrechter niet eens, doch scheidsrechter Lieffering, die op korten afstand van de Esvac veste stond, constateerde ook ditmaal doelpunt. Er zijn nog zestien min. te spelen. Soest doet thans zijn uiterste best de score te verhoogen. Het samenspel is nu veel beter en bijna wordt een goede Soest aanval den Esvac-keeper noodlottig, doch tenslotte weet v. Voorst doelpunten te voorkomen. Esvac pakt nu flink aan, terwijl Soest brj het uitblijven van verder succes, wat loo- mer gaat spelen. Het is nog enkele minu ten spelens. Een goede Esvac aanval volgt met eenige uitstekende schoten op het Soest doel, doch de kleine keeper de Bree, komt steeds zegevierend uit den strijd, wat hem menig applausje bezorgt. Tenslot te wordt de bal nogmaals ingeschoten, en kele Soest spelers hebben zich op den doellijn geposeerd en scheidsrechter Lief fering constateert handsbal. De toegestane strafschop wordt onhoudbaar ingezet -en Esvac haalt in de laatste minuten een ge lijk spel uit het vuur. Direct hierna fljui' de arbiter voor eindigen en is de stand 2—2. Scheidsrechter Lieffering had geen gemakkelijke taak',' doch had de teugels volkomen in handen. De wedstrijd werd overigens in goede verstandhouding ge speeld. Na afloop werden de prijzen uitge reikt. De voorzitter van het comité bracht dank aan spelers en besturen, welke heb ben medegewerkt aan deze wedstrijden en gaf het woord vervolgens aan den heer P. M. Drost. De heer Drost releveerde nog- eens, de tot standkoming van de Soester Sport-Comité-wedstrijden, met tot doel. een betere verstandhouding en propaganda voor den voetbalsport in de gemeente Soest. Hij meende, dat het doel nog wel niet voor 100 pCt. was bereikt, doch con stateerde, dat er toch een belangrijke schrede voorwaarts was te bespeuren. Spreker hoopte, dat de wedstrijden vol gend jaar wederom georganiseerd mogen worden en riep de medewerking in van al le verenigingsbesturen der plaatselijke voetbal verenigingen teneinde dit mooie doel te blijven nastreven en te trachten den eenmaal gestelden wensch in vervul ling te brengen. Na een bijzonder woord van dank aan de plaatselijke pers voor haar lofwaardige medewerking gedurende deze wedstrijden en een hartelijk woord van dank aan alle scheidsrechters die hun medewerking hadden verleend, werden de prijzen onder een toepasselijk speechje uitgereikt. Scheidsrechter Verwoerd mocht van het Soester Sport-Comité voor de vele wedstrijden, die hij geleid heeft, een zil veren herinneringsmedaille in ontvangst nemen. De ijver en het zich belangeloos beschikbaar stellen voor deze wedstrijden door dezen functionaris werd ten zeerste door den heer Drost geprezen. Aan he.. einde van deze wedstrijden nog slechts dit. Ondanks de vele moeilijkheden en be zwaren, welke tenslotte uit den weg zijn geruimd, mag men van de Soester Sport- Comité-wedstrijden zeggen, dat zij volko men geslaagd zijn. Het werk en verdienste van de Heeren Iseger, Klauwers, Drost, Hoek en Clements is hieraan niet vreemd. Deze comité-leden, gesteund door de hee ren Dorje, Roest en van Breukelen, helb- oen voor den voetbalsport een bijzonder lofwaardig werk verricht. Mogen deze vooraanstaande menschen in den voetbalsport, het volgend jaar zich andermaal vereenigen, tot 't dienen van den mooien voetbalsport in onze Gemeente. Namens het Soester Sport-Comité W. J. AI. Klauwers, Secr.. NACHTEGAALSTRAAT 9, UTRECH 1 TELEFOON 10341 Camera's - Fotografie- en Projectie-artikelen AFWERKEN VOOR AMATEUR 5 Groote sorteering ALBUMS E. S. V. A. C. Sport-comité-wedstrijden. De finale Esvac ISoest I welke Zon dag 1.1. plaats vond is in een gefrjk spel (22) geëindigd. Esvac bemachtigde door dit gelijke spel de eerste plaats van de reeks wedstrijden door het Soester Sport Comité georganiseerd, een fraaie zilveren beker was de belooning voor het werkelijk prachtige resultaat. De wedstrijd Esvac II—Soest II ein digde in een 21 overwinning voor Soest H. Het bestuur van den Utr. Prov. Voet balbond maakt bekend, dat de competitie 6 September a.s. zal aanvangen; in ver band met deze bekendmaking verzoekem wij alle spelers zoo spoedig mogeliijk hun foto bjj den secretaris, Nieuweweg 25 in te leveren. Voor a.s. Zaterdag en Zondag zijn met het oog op de heerschende warmte geen wedstrijden vastgesteld. Buitan v«rantwoord*Hjkh«ld der Redactie A. D. O. NEDERLANDSCH KAMPIOEN Nu ik eindelijk tot rust gekomen ben, en in staat ben om rustig na te denken over hetgeen er de laatste week is gebeurd met mij, nu gevoel ik mij gedrongen om langs dezen weg mijn hart eens uit te storten. Ik moet beginnen met de aanmoediging aan allen nict-sportcrs(sters). Ga allen breken met Uw stijve gedoe, wordt lid van 'n Gym- nasiek Verccniging en Athlctiekclub. Het geeft U levenslust, een sterk gestel, en veel afwisseling. Het is goed voor jong en oud* Sport is zoo mooi lezers en lezeressen. Al leen de huldiging welke mij ten deel is gevallen, naar aanleiding van het door mij behaalde Ned. Kampioenschap 800 Meter voor Dames, dat was niet zoo pleizierig voor mij en voor mijn ouders. Het was waarlijk te veel. Als ik alles geweten had, ik zou misschien niet zoo snel het sintelbaan tje afgetippeld hebben, onwetendheid van de gevolgen en mijn A.D.O. plichten zijn oorzaak dat ik mijn best heb gedaan. Talrijk waren felicitaties en bloemenhul- de's die ik mocht ontvangen. Een hartelijk felicitatie van de U.P.A.B. ook aan A.D.O. bereikte mij. Van Bestuur A.D.O. ontving ik een aardi ge verrassing. Mijn eminenten Directeur en leider, aan wiens goede leiding ik mijn suc ces te danken heb, overhandigde mij een prachtig klokje. A.D O.'s Zustervereeniging T.O.V. uit Zeist zond mij een bloemenhul de, voorwaar een toonbeld van sportiviteits- gevoel. De huldiging van Zaterdag was te veel voor mij en mijn ouders. Indrukwek kend de Muziek van onze beminde Harmo nie, waarlijk vorstelijk de prachtige auto, versierd met het door mij geliefde groen wit. In de verte de A.D.O. vlag met mijn geliefde A.D.O.'ers, dit laatste gaf mij moed. De tocht naar de zaal was een triomph. Aankomst zaal overweldigend; ontvangst aandoenlijk. Redevoeringen en gelukwen- schen ontroerend. Het ontvangen gouden horloge, aangeboden door alle A.D.O.'ers voor mij een geweldige verrassing. Het doet mij elke minuut denken aan A.D.O. De zil veren plaquette welke mij overhandigd werd door Esvac's voorzitter namens het Soe- ter sportcomité, krijgt een eereplaats. Ver dere sprekers mijn dank voor de vele woor den tot mij gesproken. De vertegenwoordi ger van de Harmonie, welke mij ontroerend toesprak, naar aanleiding van verschillende eigenschappen van mijn beenen, kan ik van af deze plaats beloven, dat ik zal trachten om mijn beenen te gebruiken voor het be halen van sportoverwinningen in *t alge meen, en tot het d-agen der weelde in 't bijzonder. Zijn wijze woorden zullen mij in herinnering blijven, 't Gedicht mij aangebo den door de Zoete en namens de fam. de Zoete, bevattende een gelukwensch en een verzoek; ik zal het ter harte nemen om mijn belofte dienaangaande te volbrengen. Rest mij nog mede te deelen, dat het voor mij buitengewoon aardig was, om vele da mes van de Soester Turnclub te zien, die dezen middag spontaan medegeleefd hebben met mij en met A.D.O. Turnsters van de Soester Turnclub, mijn dank hoor! het deed mij goed. Van het Bestuur der Soester Turnclub ontving ik een gelukstelegram, met beste wenschen. Tenslotte hoop ik dat door mijn behaalde- Kampioenschap de Soester Sport gediend zal zijn, dat vele leden zich op zullen geven als lid of donateur van de Vereeniging, waarvan zij zich geroepen gevoelen lid te worden. Nogmaals aan allen mijn dank inzonder heid aan de Redactie van de Soester, voor het afstaan der plaatsruimte, van de voor mij aangeboden verslagen en gedichten. Met dank en Sportgroet, (w.g.) JEANNE VAN ASSELT. NAAR AANLEIDING VAN R.C. SHE- RIFF'S „DE GROOTE REIS." Spelleider Eduard Verkade. Geen radio bezittend, nam ik heden, Zon dag, de uitnoodiging aan, om bij vrienden dit spel te beluisteren. Ik zeg met opzet „beluisteren", dat iets anders is dan „hoorenDe groote Reis ver plaatst ons zooals alle luisteraars weten, dadelijk in de jaren van de groote men schenslachting. die voor eeuwig de Chris tenheid heeft gebrandmerkt. Het spel heeft plaats in Frankrijk, waar de Britten zich bevinden. Nu ik weer thuis ben en mijn blik over de akkers laat gaan, en naar de luchten staar, wordt het ïumoerig van het rumoerige leven nier dubbel hinderlijk, omdat ik den invloed van het spel, nog te zeer onderga. Voor mijn geestesoog ze ik klaar en dui delijk, wat k beluisterd heb, en die beelden, als op doek getooverd, en de woorden ge sproken, zij vormen een atmosfeer van vlij mend wee. Als een zee van stille wanhoop, van heimwee, van willen vergeten en niet kunnen, spreekt dit spel, en wekt bij den luisteraar dezelfde gevoelens op. „Willen vergeten". Willen vergeten: dat de Christen heid, geen Christenheid is; willen vergeten: dat er volgens de wet niet mag gevloekt worden; doch door diezelfde met een zwaar vonnis wordt geveld over hem, die weigert aan de massamoord, die men oorlog noemt deel te nemen. Ik zie haar voor mij, die hel der hellen, „de loopgraven." Ik zie ze voor mij, daar in Frankrijk aan het front (en op hoevele plaatsen speelt zich niet het zelfde tooneel af?) oudere en jonge mannen, onder de laatsten velen die den jongelings leeftijd nauwelijks bereikt hebben. Ik zie hen voor mij, de gehuwden, de verloofden, de jongeren en allen denken aan huis en al len zijn ingeënt met soldateneer, vijand schap, bloeddorst, en alle dierlijke eigen schappen door een oorlogsgeest te voor schijn geroepen, ten behoeve van Ach wij weten het toch ten behoeve van hen, wier brandkast gevaar loopt. Niet van den gewonen man, die door werken wat opgespaard heeft, doch van hen, die belang bij den oorlog hebben. Het gaat niet om t Vaderland, het gaat niet om de soldaten- eer, het gaat om Kaïns nalatenschap. Daar voor moeten zij hun bloed vergieten, of anderer bloed doen vloeien. De wet eischt dit, wat niets anders is dan moord met voorbedachten rade. En wie nu in 't moorde naarspakje gestoken, de meeste moorden doet, de meeste plaatsen verwoest, de mees te vrouwen onteert, dc meeste kinderen ou derloos maakt, krijgt een lintje of een ander soort metalen versiersel, voor zijne helden daden! De armen, die niet weten, dat zij de ledepoppen zijn van de hoogere machten, die belang bij den oorlog hebben. Eerst ver nielen, later weer herstellen, doch dat kan men slechts de stoffelijke dingen, maar de inzinking van den geestelijken menoch, is helaas niet met houweel en spade, kalk en steen weer op te bouwen. Ik zie den dapperen flinken kapitein, die om aan die hel te wennen, zich moet be drinken, dat dit mogelijk is daarvoor zorgt ook zeker de hooge overheid, getuige dc fabrieken waaraan de schatkist ccn groote som onttrekt. Ik zie den jongen kapitein in doodsangst voor zijn vertrek naar de vuurlinie, zijn tot krankzinnigheid toe verzet. Dan spreekt hij, (die zich bedrinkt om moed te vatten den dood onder de oogen te zien), hem toe, dreigt met den kogel en als de andere toe geeft, Bekent hij dat hij en allen datzelfde hebben doorgemaakt. Dan is hij de kapitein, die zijn krijgsmakker moed inspreekt. Ik zie den ouderen ernstigen krijgsmak ker, die de vaderlijke vriend is en aan den nieuwe aangekomen jongen kapitein dade lijk een soort jongensachtig vertrouwen inboezemt. De gesprekken, wij beluisteren ze niet alleen, wij zien de mannen. Wij zien den ernstigen man den brief aan zijne vrouw schrijven, wij gevoelen dat hij weet, dat deze brief zijn laatste brief zal zijn, dien hij haar schrijft. Want hij en de laatst aangekomene moeten in de vuurlinie op verkenning met eenige vrijwilligers. De briefschrijver sneuvelt. Later wordt zijn jeugdige krijgsmakker vreeselijk gewond. O, te hooren dat gesprek, dat zij vóór hun vertrek houden, oin te trachten te vergeten: hun land, hun thuis, hun alles; aan niets te denken dan aan hun plicht als soldaat. Doo- den of gedood worden. Als de zwaar ge wonde door den kapitein (den drinker die eens hoopte zijn zwager te worden) op zijn bed wordt gelegd en kreunt en kreunt, dan vervloeken wij den oorlog tot in het diepst onzer ziel. En dan klinkt van dat bed de vraag: „Kan je niet wat licht maken, het is hier zoo donker en zou koud." (Was hij blind geschoten, was de dood in aantocht?) Dan wordt de andere weggeroepen en.... afgesloten van de buitenwereld in 't donkt r, koud en met ontzettende pijnen gaat Ver van zijn liefderijk te huis, ver van allen die hem liefzijn, een jong leven in den dood. En weer komt in mij een gevoel van op standigheid, van machtelooze woede „Hoe- vele duizenden zijn zóó, in 't donker, met ontzettende wonden, brandend van dui t, alléén, verstaat gij dit ook lezeressen, al léén ver van huis den dood ingegaan? Zie, Christelijke redactie van het ChiLtel. Soester Blad, dèt, dèt is oorlog; ik zou U kunnen toegillen: dèt is oorlog! al; gij waakt, als gij slaapt, in uw droomen, zou ik tot u kunnen zeggen: dèt is oorlog! dèt en niet uw dunne karnemelkachtige verge lijkingen van twee met klompen vechtende jongens of twee vechtende mannen. Ge voelt gij, verblinde geestelijk dikhuidige re dactie, de lamlendigheid van uwe armzalige vergelijking? Gij leest geen oorlogsboeken niet waar, maar dit spel spreekt bockdeelen. Gevoelt gij: wat het zegt, te gevoelen te weten: dit is de laatste brief dien ik aan mijne vrouw schrijf? Gevoelt gij het af schuwelijke van de aanklacht aan allen die schuld aan oorlog hebben? schuld aan de menschenslachting, schuld aan de va- derlooze gezinnen, schuld aan het aandeel der vrouw in de oorlogen, schuld aan den drankvoorraad, schuld aan die vree-elijke niet te noemen ziekte, die nu nog dc ;lag- velden van een rijken oogst voorziet, want de slachtoffers dier ziekte zijn oorlogs slachtoffers. Gevoelt gij dat gij het „gij zult niet dooden" omzet in andere beteeke- nis en dat gij het Koninkrijk Gods geweld aandoet? Ik lach, (opdat men geen traan in mijn oog zal zien) om 't judasgedoe, dat gesul met dien onbekenden soldaat. Heeft eene Moeder daarmede haar kind terug of eene Vrouw haar man? Ik lach, om jullie, heeren veldpredikers, 't zij dominé of pastoor. Of is het niet waar, dat deze heeren in dienst zijn van de macht hebbers om een vernisje over dien broeder moord te strijken, om voor de wereld, niet voor God, het sterven in het donker, al léén, koud, brandend van dorst, kreunend van pijn, minder vreesaanjagend te doen zijn? Ik lach over uwe Christenheid die geen Christenheid is; Kaïnisten is een hetere naam. En Kaïn deed het Koninkrijk Gods geweld aan, en zijne navolgers doen even eens zoo, en noemen zich daarenboven Christenen. Ik beklaag de moeders, die trotsch zijn op de blinkende knoopen van de lijkwade van den zoon, die moet leeren dooden. Vrouwen, Moeders, ik bid U ontwaakt. Zet eendrachtig Uw wil tegenover dien der Machthebbers. Slechts eenmaal mogen wij teekenen, maar werkt er voor dat geen en kele vrouw hare handteekening onthoudt aan het Petitionnement. Gij jonge vrouwen, tracht niet de mooi- ste(?) naar 't uiterlijk tc zijn, of de sterkste, of de snelst loopende. Weest Vrouw en doet als Vrouw Uw plicht; helpt mede, met alle kracht die in U is, om de menschonteeren- de menschenslachting onmogelijk te maken. C. M. BERG. Soestdijk, 2-8-'31. A.C.E. Motor, als nieuw wegens ver trek, f 275.—. To zien Rijwielhandel Parkstraat 3, Baarn. Tal. 492. Groote geel grijze WOLFSHOND Huize Ons Belang. Soesterberg. Terug te bezorgen tegen goede belooning. Bilderdijk- laan 1, Amersfoort. 4 4 4 si'ï?- 4 4 -4 tav4 £v4 4 4 BEZOEKT DE KWEEKERIJ OBRINA VAN F. VAN DER WISSEL, Eigend.weg 38 Soest, waar U eerste klasse planten kunt koopen in groote verscheidenheid. Verschei dene nieuwe en weinig bekende planten zijn hier te vinden; alles lokt tot koopen. Biedt zich aan 1 Oct. 28 jaar, G.G., v.g.g.v. als hulp in de huis houding. Goed kunnende koken. Brieven onder No. 118 aan het bureau van dit blad. Voor geldbelegging een aardig dubb. Burg. huis, vlak bij station, leder bevat ben.: hall, 2 k., keuk., W.C., boven 3 slaapkamers, slechts f 6500. Bcvr. A. Legcmaat, Eiken laan 19, Telefoon 2069.

De Soester | 1931 | | pagina 2