T. VAN VLIET Modelslagerij; 0 L. J. HOKSBERGEN Binnenland. BOSCHSTRAAT 9 - BAARN Burgerlijke Stand J 10. Vaststelling van de verordeningen op de heffing en invordering van school gelden wegens verloop van den geldig heidsduur der bestaande verordeningen op 1 April 1932. Vastgesteld. 11. Behandeling van een aanvrage oin aankoop van gemeentegrond. Conform voorstel besloten. 12. Vaststelling van een ambtenaren- en werklieden-reglement. Hierover worden allereerst algemeen be schouwingen gehouden. De heer Busch heeft de voorstellen met groot genoegen ontvangen en zwaait B. en W. daaivoor lof toe». Indien de samenwer king in de toekomst zich ook zoo ontwik kelt, zal de gewenschte homogeniteit blij ven bestaan en het Gemeentebelang be hoorlijk worden gediend. De heer Doorman vindt dat de voorstellen voor dezen tijd wel wat heel ver gaan en wel wat heel veel rechten aan ambtenaren en werklieden worden toegekend. De rege ling in het Rijksambtenarenreglement vindt spreker al te ver strekkend, maar deze voor stellen gaan nog verder. Wij hebben gehad een voorstel van de Nederlandsche Vereen,, van Gemeenten, een voorstel van B. en W., het eerste Commissievoorstel en thans het tweede Commissievoorstel en elk volgend voorstel deed er een schepje op. De wacht geldregeling gaat spr. te ver, veel te ver. Ook het Rijk gaat in dit opzicht naar spr. meening te ver en bevoordeelt zoodoende de ambtenaren zeer bijzonder tegenover particulieren werknemers en dat alles ten kosten van de belastinggelden. Doch deze voorstellen gaan nog zelfs veel verder en zijn zoodoende dan ook onaanvaardbaar. De burgemeester meent, dat niet te roy aal is omgesprongen. De veranderde tijds omstandigheden hebben sociale problemen geschapen, die een goede rechtspositierege ling noodig maken. De waarde van de per soonlijkheid moet men daarbij in het oog houden. De 2 kwesties, de tijd, gedurende welke wachtgeld wordt uitgekeerd alsmede de ziektetermijnen, zijn beide delicaat. Als een betrekking wordt opgeheven, kan een ambtenaar niet altijd weer een nieuwe po sitie in Gemeentedienst verkrijgen. Er zijn overigens voldoende waarborgen, dat niet vruchteloos wachtgeld wordt genoten, want beide partijen moeten uitzien naar een be trekking. Indien iemand onvrijwillig wer keloos wordt, is de wachtgeldregeling toen niet zoo royaal. Andere lichamen als Rijk en Provincie hebben ook soortgelijke re gelingen en met de aanhangige voorstellen is er dus nu eenheid ten opzichte van Open bare lichamen. Hierna wordt overgegaan tot de artikels- gewijze behandeling. Bij artikel 29 meent de heer Gasille, dat de buitengewone verhoogingen wegens bij zondere geschik^Hid en dienstijver niet door B. en W ""joh door den Raad moeten worden ver,1 J. Dit was vroeger ook zoo, gelet voorstellen aan den Raad ten aanzien van de heeren Hospers en Kerkhof. De heer Busch merkt op, dat de betrokken begrootingswijziging toch altijd weer in den Raad komt. De burgemeester zegt, dat in de salaris regeling ook staat, dat deze verhoogingen door B. en W. worden toegekend. Bij artikel 30 meent de heer Doorman, dat indien bij een tijdelijk aangesteld amb tenaar diens aanstelling afhankelijk is ge maakt van het verkrijgen van een bepaald bewijs van bekwaamheid, die ambtenaar, totdat hij dat bewijs zal verkregen hebben, een kleinere salarieering moet genieten. De volle salarieering moet dan pas ingaan als het examen is afgelegd. De burgemeester wil de geschiktheid niet uitsluitend naar het examen bepalen. Indien een tijdelijk ambtenaar minder geschikt is, zal hij ook minder salaris krijgen, doch dit mindere moet niet noodzakelijk aan het niet afgelegd hebben van het examen worden verbonden. De heer Busch zegt, dat tijdelijke aanstel lingen toch slechts van maand tot maand geschieden en men bij niet-voldoen de over eenkomst altijd per maand kan opzeggen. De heer Doorman handhaaft echter zijn bezwaren en wil minder salaris geven aan een tijdelijk ambtenaar, die het geëischte examen nog niet heeft afgelegd. Zijn voor stel wordt echter verworpen met 4 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de heeren van Klooster, Doorman, van Doorne en Gasille. Bij artikel 36 meent de heer Doorman, dat de bijzondere kerkelijke feestdagen on billijkheden scheppen. Indien 't eens nood zakelijk zou moeten zijn, dat werk werd ver richt op een bijzondere kerkelijke feestdag, dan wil spr. in dat noodgeval geen 100 salarisverhooging toestaan. De heer van Doorne wijst op enkele Ka tholieke feestdagen en op eenige Israëliti sche. Men zal echter nimmer een Israëli tisch politieagent dienst kunnen laten doen op Zaterdag, doch desnoods wel een Gere formeerd politieagent op Zondag. Vooral de kwestie met de Israëlieten, die op Zaterdag Sabbath hebben, is ingewikkeld. De heer Doorman vindt het billijk, dat door de betrokkenen als regel niet op hun kerkelijken feestdag wordt gewerkt. Indien uit gewone oorzaak dit toch zou moeten gebeuren, heeft spr. geen bezwaar tegen de 100 verhooging, indien echter in nood gevallen zulks zou moeten gebeuren, moe ten de ambtenaren voldoende plichtsbesef hebben om dan van die 100 afstand te doen, daar zij als regel die dagen vrij heb ben. De heer Busch meent, dat het eenige con sequente dan is afschaffing der 100 extra ook van alle Zondagen. De heer Hilhorst wil aan elk zijn princi pes waarborgen. Als een Katholiek op een Katholieken Zondag moet werken, is dat even zoo goed als dat een Protestant op een Protestantschen Zondag werkt. Beiden moeten dus de 100 toeslag hebben, ook als het noodgevallen betreft. De heer Grootewal wil de 100 extra niet van kracht doen zijn bij noodgevallen. Na enkele discussies wordt het voorstel Doorman om de 100 op de bijzondere kerkelijke feestdagen bij noodgevallen niet uit te keeren verworpen met 3 tegen 8 stem men. Vóór het voorstel stemden de heeren Doorman, van Doorne en Gasille. Bij artikel 39 merkt de heer Doorman op, dat er hier alweer een schepje wordt opge gooid. Het Rijk betaalt na overlijden nog 6 weken uit en het voorstel spreekt van 3 maanden. Spreker stelt voor dit tot 6 weken terug te brengen. Dit voorstel wordt ver worpen met 3 tegen 8 stemmen. Vóór stem den de heeren v. d Breemer, Doorman en Gasille. Bij artikel 43 had de heer Doorman meer succes. Dit betrof de regeling der verloven, in het bijzonder buitengewone verloven. Hij wil de termijnen hiervoor vrijlaten en bij elke bijzondere gelegenheid doen be palen. De burgemeester zegt, dat hij ook dit voorstel heeft gedaan, doch dat het geen meerderheid kon verkrijgen. De heer Busch vindt deze regeling niet zoo bezwaarlijk. Hij zal nooit nalaten zijn vinger op een wondeplek te leggen en dat zal in de volgende 4 jaar ook toch wel sterker blijmn dan voorheen, maar er moet gegeven wonden wat kan. De heer Gasille zegt, dat men normen moet vaststellen, daar anders willekeur in het spel treedt. Men heeft nu eenmaal sym- pathiën en antipathiën. De heer Doorman wil de termijnen aan- hcuden van het Rijksambtenarenreglement als maximum, maar verder B. en W. vrij laten om in elk bijzonder geval den tijd van het buitengewoon verlof te bepalen. Na re en dupliek wordt ten slotte het artikel op voorstel van den heer Doorman gewijzigd zoodanig, dat B. en W. in elk geval den termijn van het buitengewone verlof bepa len in verband met de omstandigheden, waarbij B. en W. de toezegging doen, dat als leiddraad daarbij gebruikt zullen worden de normen van het Rijks-Ambtenarenre glement. Bij artikel 49 meent de heer Gasille, dat het in dienst houden van een ziek ambtenaar gedurende 3 jaren wel wat heel veel is. De burgemeester zegt, dat dit ook ge woonte is bij andere regelingen. De heer Doorman wil de 3 jaar niet laten gelden voor ambtenaren, die nog slechts kort in dienst zijn. De heer Grootewal vindt dat onjuist; als iemand hier in Soest langer werkt, heeft hij veel meer kans om hier ziek te worden, dat heeft de ondervinding geleerd,, (gelach) Het artikel wordt ten slotte ongewijzigd vastgesteld. Bij artikel 65 heeft de heer Doorman we derom succes. Hij vindt de wachtgeldrege ling veel te royaal, daar 'n ambtenaar even- lang wachtgeld kan krijgen als hij dienst tijd heeft gehad. Spreker noemt dit smijten met geld en een volstrekt roekelooze dwaas heid. Iemand met 5 jaar dienst zou dus recht hebben op 5 jaar wachtgeld, iemand met 10 jaar dienst op 10 jaar wachtgeld, enz. Spr. stelt voor de navolgende regeling: Voor de eerste 6 jaar dienst, wordt de diensttijd voor 1/3 geteld, voor de volgende 12 jaar dienst tijd voor Yi en voor de verdere diensttijd voor 2/3. Dit komt dan uit als volgt: voor een diensttijd van 5 jaar een wachtgeld gedurende 1 2/3 jaar; dito voor 10 jaar I jaar; dito voorlö jaar 6 Yt jaar; dito voor 20 jaar 9 1/3 jaar; dito voor 25 jaar 12 2/3 jaar en voor 30 jaar een wachtgeld geduren de 16 jaar. Bij particulieren is de positie veel ongun stiger en meestal krijgt men daar heelemaal geen wachtgeld. Wethouder Endendijk meent, dat het voorstel Doorman voor de ambtenaren met weinig diensttijd een bezwaar oplevert. Zij kunnen het toch niet helpen als hun betrek king wordt opgeheven. Een gemeente-amb tenaar heeft een zeer eenzijdige opleiding genoten en moet weer in een Gemeentead- mnistratie worden opgenomen. De heer Busch wil niet te ruim aanstellen en meent, dat er wel geschiktheid voor an der werk bestaat. Hij wil echter nu niet beginnen met te bezuinigen. Als dat moet komt het toch wel, maar hier behoeft het nog niet. De burgemeester merkt op, dat de heer Doorman geen onderscheid maakt tusschcn kostwinnaars en geen kostwinnaai s. De heer Doorman handhaaft zijn voorstel en vult dit aan dat voor ongehuwden 80 van de door hem genoemde tijdvakken zal gelden. Het aldus gewijzigde voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen het voorstel stemden de heeren En dendijk, Koenders, Hilhorst, Busch en Pronk. Na eenige minder belangrijke opmerkin gen over minder belangrijke artikelen, werd het geheele ambtenarenreglement hierna z.h.st. aangenomen. Na de pauze kwam aan de orde het Werk liedenreglement. De heer Busch merkt op, dat de wensche- lijkheid was geuit om ambtenarenreglement en werkliedenreglement in een reglement te vereenigen, om zoodoende geen 2 standen te scheppen. De burgemeester zegt toe dit te zullen doen, doch dat kan pas later. Bij de artikelsgewijze behandeling worden op voorstel van den heer Doorman nog en kele redactiewijzigingen aangebracht, voor namelijk samenhangende met de aangeno men voorstellen-Doorman bij het Ambtena renreglement. Het werkliedenreglement wordt hierna ook z.h.st. aangenomen. Hierna komt aan de orde de RONDVRAAG De heer v. d. Breemer zal wachten tot den nieuwen Raad. De heer Pronk bepleit meer electrisch licht op de Birktstraat. De heer Doorman wijst nog eens op de verbreeding van de Spoorstraat in verband met het gebruik van het gymnastieklokaal der Chr. U.L.O. school aldaar, welk ge bruik feitelijk buiten het geoorloofde gaat. Spr. hoopt, dat in den nieuwen Raad hier nog eens aandacht aan zal worden geschon ken. Het schoolbestuur moet hier nu niet in gaan tegenwerken, daar dat zoo heel veel aan de Gemeente heeft te danken. Wethouder Endendijk heeft geschreven maar nog geen antwoord ontvangen. Mis schien is de kwestie ook niet zoo heel een voudig. De heer Gasille wijst er op, dat te Soes- terberg op last van den Eerst Aanwezend Ingenieur der Genie te A'foort bordjes Ver boden Toegang zijn geplaatst langs den landweg, 't z.g. Zeister Spoor. Dit is 'n land weg over de heide, die op den legger als openb. weg staat en reeds meer dan 100 jaar als zoodanig gebruikt is. Hij loopt evenwij dig aan den straatw. dot>r de heide en is on getwijfeld een openbaren weg, die door nie mand mag worden afgesloten. Het schijnt echter maar een probeerseltje te zijn om die bordjes daar te zetten. Op het uitbrei dingsplan staat die weg ook en moet dan dienen om het verkeer van den hoofdweg te ontlasten. Spr. stelt den burgemeester voor de inwoners aldaar gerust te stellen en de bordjes te doen verwijderen. Ja, zelfs op Hoogte 50, waaromtrent de Kanton rechter heeft beslist, dat het daar publieke weg is, zijn bordjes neergezet. Spr. vraagt zich rechtstreeks te wenden tot den Minis ter opdat al die bordjes verdwijnen en de wandelwegen aldaar weer geheel vrij ko men. Ook voor de bewoners is het onaange naam, dat hun achteruitgangen in gevaar ko- De burgemeester wijst op de nieuwe We- genwet en heeft een zeer belangrijke be schouwing daaromtrent gelezen van Mr. Schepel. Hij heeft de zaak reeds in onder zoek genomen en voor de geheele gemeente opdracht gegeven alle wegen, waar bord jes Eigen Weg of Verboden Toegang staan, stuk voor stuk te onderzoeken, of er geen verjaring in het spel is, Als de Zeister Spoor reeds 1ÜU jaar is opengesteld voor het pu bliek, dan doen alle er geplaatste bordjes, door wie ook geplaatst, niets en mag ieder een er vrij loopen. Zou toch proces-verbaal worden opgemaakt, dan geeft dat niets, want zoo'n proces-verbaal heeft dan geen doorgang en er zal nooit veroordeeling op volgen. De wandeling is daar dus overal vrij. Een en ander zal echter nog uitvoerig worden onderzocht voor alle wegen. De heer Busch vraagt waarom de firma Göbels ook voor kolenleverantie heeft in geschreven, daar deze firma vroeger wel een filiaal in Soest had, doch nu niet meer. De bedoeling is toch de kolenleverantie te gunnen aan een Soester inwoner. Bij de aanbesteding voor de schilderwerken vraagt spr. in verband met de malaise om perceels gewijze toewijzing. Ieder schilder is dan in de gelegenheid een deel van het werk te krijgen. Spr. doet dit voorstel, als de in schrijving in massa niet al te groote afwij king geeft van de perceelsgewijze inschrij ving. Voorts vraagt spr. verbetering van het verlengde van de Anna Paulownalaan, waar veel los bazaltslag ligt. Ten slotte wijst spr. op den toestand bij het Heezerlaantje, waar ook een kwestie van wegafsluiting was en waar de weg zou worden omgelegd. De ingediende bouwteekeningen aldaar on dervinden nu maar stagnatie. Wethouder Koenders zegt dat voor de ko lenleverantie de firma Göbels is uitgescha keld. Bij de schilderwerken is ingeschreven zoowel in perceelen als in massa en het werk is nog niet gegund. De kwestie van het Heezerlaantje is nog steeds in onder zoek. De burgemeester deelt mede, dat het de bedoeling is de Anna Paulownalaan net zoo'n nieuw wegdek te geven als de Molen straat. De heer Gasille zegt dat de kwestie van het Heezerlaantje wel zeer zuiver mag worden onderzocht. De heer Busch dringt nogmaals aan op verdeeling van het schilderwerk onder de verschillende inschrijvers, als dat niet ie veel met de 'massa inschrijving verschilt. Een verschil in totaal aannemingssom van f 2000.op f 900.is toch zoo groot, dat het te denken geeft of er geen verschil van meening kan bestaan over de uitleg der voorwaarden. Wethouder Koenders zegt, dat alle in schrijvers de voorwaarden hebben gehad en dat deze toch heel duidelijk zijn. De oor zaak van het groote prijsverschil weet spr. ook niet. Hierna nam de burgemeester het woord en constateerde dat wij aan het eind der agenda waren gekomen en tevens aan het einde van de vierjarige Raadsperiode. Het is in den lande gebruikelijk, dat op dat tijd stip de voorzitter het werk in de 4 afgeloo- pen jaren nog een revue laat passeeren. Oi' dat een goede gewoonte is, kan spr. niet beoordeelen, maar dat doet er ook niet toe, daar ook hij die gewoonte zal opvolgen. En dan mag worden geconstateerd, dat de toestanden in die 4 jaar, die bij den aan vang daarvan lang niet onverdeeld gunstig waren, veel zijn verbeterd. Echter ook in de afgeloopen Raadsperiode zijn verschillen de zaken naar voren moeten komen, waar over moeilijk enthousiast kan worden ge oordeeld. Herinnering moge hebben de in richting van het Burgerlijk Armbestuur, dat weldra zal worden omgedoopt in Maat schappelijk Hulpbetoon. Een aanvang is ge maakt met een groot voorstel tot wegen verbetering. Het Gasbedrijf heeft zich op buitengewone wijze ontwikkeld, zooals uit de maandversl. kan worden gezien. Plan nen voor het oprichten van een Badinrich ting zijn tot stand gekomen en binnen kort zal daarmede worden aangevangen. Een naar de eischen des tijds ingericht abottoir, voortgesproten uit het particuliere initiatief is opgericht. Ten aanzien van het ziekenver- voer is een overeenkomst gesloten met de afdeeling Soest van de Vereeniging tot Eerste Hulp bij Ongelukken, welke met hulp der Gemeente 'n ziekenauto heeft aan geschaft. Twee teere punten moeten nog worden gememoreerd. Allereerst de kwestie omtrent het Grondbedrijf. Door een gewij zigde verordening is dat bedrijf nu verder in nieuwe banen geleid, doch ongetwijfeld zal in de komende jaren daarover nog wel strijd met hoogere instanties moeten worden ge voerd. Met vertrouwen kan echter de toe komst van dat bedrijf worden ingezien. Een tweede teer punt was de organisatie der verschillende diensten en de bezetting van de in die diensten beschikbare ambtenaars plaatsen. Tot tevredenheid moge worden geconstateerd, dat alle diensten thans totaal zijn gesaneerd. Ten slotte wil spr. het woord richten tot die Raadsleden, welke niet in den nieuwen Raad zullen terugkeeren en allereerst zou spr. dan het woord willen richten tot me vrouw Landweer-de Visser, ware het niet dat deze thans afwezig was. Zij is overi gens in de Christelijk Historische Kiesver- eeniging gehuldigd. Ook de heer van Doorne gaat ons ver laten en heeft gemeend zich niet meer her kiesbaar te stellen. Helaas hebben wij dan ook dat moeten ondervinden, daar de heer van Doorne in den laatsten tijd veel afwe zig was en ook de commissievergadering van commissies waarin hij zitting had, wei nig meer bezocht. Dit heeft spr. altijd ge speten, daar hij de juridische adviezen van den heer van Doorne altijd op prijs stelde. Het zal spr. niet makkelijk vallen in den nieuwen Raad een geschikt plaatsvervanger voor den heer van Doorne te vinden. Spr. hoopt, dat de heer van Doorne in zijn ver der leven nog veel geluk en voorspoed mo ge ondervinden. Ook de heer Doorman is een van degenen, die de vox populi niet waardig heeft ge keurd in den nieuwen Raad terug te komen. De heer Doorman merkt bescheiden op, dat dit minder juist is. Ook hij heeft zich niet herkiesbaar gesteld. De burgemeester voortgaande, neemt dan die woorden terug en drukt zijn spijt er over uit ze alsdan te hebben gebezigd. Krachtig is met den heer Doorman samengewerkt bij de nieuwe Verordening op het Grond bedrijf, en ten slotte is gezamenlijk den weg gevonden naar een nieuwe Bedrijfsorgani satie daarvan. Speciaal bij het Uitbreidings plan heeft de heer Doorman zeer vele male i belangrijke adviezen gegeven, en het spijt spr., dat de heer Doorman er in dezen Raad geen getuige meer van mag zijn, dat het Uitbreidingsplan, dat zoo veel van hem be vat, wordt vastgesteld. De mogelijkheid be staat echter, dat we den heer Doorman nog wel eens later in den Raad zien terug keeren. Ook als lid van de Commissie van openbare Werken heeft de heer Doorman veel voor de Gemeente gedaan en het is spijtig, dat zijn werkkracht in die commissie ook zal moeten worden ontbeerd. Spr. roept den heer Doorman een tot weerziens toe. Ook de heer Hilhorst gaat ons verlaten met wien meerdere malen op het gebied der belastingen van gedachte is gewisseld. Steeds heeft men het standpunt van den heer Hilhorst kunnen waardeeren, vooral ook daarom, omdat hij altijd energiek de belangen van een zekere stand voorstond. De heer Pronk, die ook verdwijnt, heeft meerdere malen een succes kunnen boeken, waarbij spr. denkt aan de verplaatsing van het woonwagenkamp. Met genoegen kan steeds op de samenwerking met hem wor den teruggezien. Ten slotte komt spr. tot den scheidenden en aftredenden wethouder Koenders. Meerdere malen heeft spr. na tuurlijk met hem de degens gekruist doch er moge worden verklaard, dat ook bij alle meeningsverschillen tenminste de toon in h«i College van Burgemeester en Wethou ders steeds buitengewoon goed is geweest. De volgende week Dinsdag zal de nieuwe Wethoudersverkiezing voor de volgende 4 jaren plaats hebben en spr. hoopt, dat er dan een werkelijke en intense samenwerking zal zijn tusschen alle groepen, die in den Raad vertegenwoordigd zijn, en zulks in het werkelijk Gemeentebelang. De geheele wereld wordt eigenlijk momenteel ver scheurd door allerlei onderlinge twisten, doch er mag gehoopt worden, dat de par tijen in den Soester Raad elkander zullen vinden in een nauwe samenwerking. Doch dan moet voor alles een zeker vertrouwen gaan heerschen. Indien wantrouwen steeds boven komt, kan er van vruchtbare samen werking nimmer sptake zijn en als men el kander niet vertrouwt, zal geen redelijke basis worden gevonden. Voor alles zal dus dat vertrouwen noodig zijn en dan gelooft spr. in de toekomst. Als we dus daarmede beginnen, is de eerste schrede gezet op den goeden vveg. Kritiek is natuurlijk uitstekend en noodig, maar zij zij niet steeds afbre kend, doch ook opbouwend, dat men daar aan denke. En bij deze woorden wil spr. afscheid nemen van den scheidenden Raad. De heer van Doorne dankt den burge meester voor zijn vriendelijke woorden en alle Raadsleden voor de aangename samen werking, speciaal de commissieleden. Het spijt spr., dat hij den laatsten tijd niet meer die aandacht aan de gemeentezaken heeft kunnen geven als voorheen, doch tijdsge brek was oorzaak, dat andere plichten hem elders riepen. Met heel* veel genoegen ziet spr. op de afgeloopen 4 jaren terug en meent, dat hij steeds naar beste weten zijn plicht heeft gedaan als een goed liberaal in den waren zin des woords en onder res pecteering van andere meeningen. De heer Hilhorst zegt, dat er een tijd van komen is en een tijd van gaan. Voor 24 jaar is spr. als Raadslid verkozen door een combinatie bestaande uit alle denkrichtin gen en alle standen. Uitvoerig gaat spr. na de verkiezingen in al die jaren, die hem steeds weer in den Raad brachten. Speciaal in de laatste jaren zijn de bezwaren tegen zijn optreden in eigen boezem meer naar voren gekomen en het gevolg daarvan is geweest, dat thans de kiezers anderen meer waardig hebben geoordeeld zijn plaats in te nemen. Hij is echter dankbaar, dat hij van zijn taak is ontlast en zijn dank gaat allereerst naar God, die hem gezondheid en kracht heeft gegeven om die jaren het ge meentebelang te dienen. Daarnaast gaat zijn dank uit naar zijn medeleden in den Raad en ook naar hun voorgangers, alsmede naai de ambtenaren. Nooit heeft hij zijn Raads lidmaatschap als een eerepost opgevat, maar steeds als een dienende taak, die hij naar plicht en geweten heeft vervuld. Hij gaat dus welgemoed weg en hoopt, dat in den nieuwen Raad moge blijken, dat zij, die hem zullen vervangen, sterren zullen zijn aan den politieken hemel. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken voor welvaart en bloei der gemeente. De heer Pronk heeft steeds getracht spe ciaal de landbouwersbelangen te behartigen en heeft voor het goede doel daarvan tijd noch moeite ontzien. Er is echter gebleken, dat er betere krachten zijn, die meer ver stand hebben dan hij, en daarvoor wijkt spr gaarne. Hierna gaat de Raad op voorstel van den Burgemeester over in geheime zitting ter behandeling van een niet gepubliceerd agendapunt. DIMITRI SMIRNOFF NAAR NEDERLAND? Ruslands grootste tenor Dimitri Smirnoff, evenknie van Schaljapin, met wien hij ook de fabelachtige honoraria gemeen heeft, zal in zijn uitgebreide Europeesche tournee in het a.s. seizoen hoogstwaarschijnlijk ook en kele concerten in de groote steden van ons land opnemen: liederen- en aria-avonden met begeleiding van groot orkest onder lei ding van Fausto Magnani, dirigent van de Scala te Milaan en leerling van Toscanini. Naar wij vernemen zijn de onderhandelin gen met impresario Ernst Krauss al in een vergevorderd stadium, zoodat er veel kans bestaat, dat deze vermaarde zanger, een der grootste ter wereld, ook ten onzent waar het niet mogelijk is, zulke fantastische ho noraria als deze gevierde kunstenaar ge wend is, te betalen zal optreden. LOUISIANA. Neger Revue-Operette met Douglas. De wereldberoemde neger-danser Don- glas, welke momenteel met opzienbarend succes een tournee door Europa maakt met zijn Neger Revue-Operette „Louisia- na", die in de afgeloopen maand avond aan avond te Berlijn (Deutsches Künstler- Theater) uitverkochte zalen trok, zal van half September tot einde October eien groote tournée door ons land maken, on der auspiciën van impressario Ernst Kraus. De Revue-Operette ,,Louisiana" is sa mengesteld door Louis Douglas en be staat uit twee actes (7 tafereel en) met neger-koor, neger-girls, neger-orkest en beroemde neger-solisten: zangers en zan geressen en dansers. Ook treden op de „Jubilee Singers", een bekend neger kwartet. De decors zyn van Colin. OPGERICHT 1899 ALLLEN EERSTE KWALITEITEN TELEFOON No. 330 POSTGIRO No. 146487 De uitvoeringen zullen plaats vinden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te 's-Gravenhage (eerste week van October), daarna enkele voorstellingen te Rotterdam, Groote Schouwburg; te Am sterdam (nog onderhandelingen gaande); Utrecht, Stadsschouwburg; Arnhem. Stads schouwburg; Groningen, Stadsschouw burg; Haarlem, Stadsschouwburg; Nijme gen, Concertgebouw, enz. BAARN. FLORA THEATER. Dezer dagen geeft genoemd theater als bijprogramma een schitterende natuurfilm Ernest B. Schoedsack, de vervaardiger van de film „Chang" en andere groote wer ken, heeft wederom een reeks natuuropna men gemaakt, die niet alleen zeer interes sant zijn, maar ook ongetwijfeld groote cultureele waarde bezitten. Sumatra, een tropisch sprookjeseiland met uitgestrekte jungles, waar zelden of nooit een blanke zich in waagt, is door de zen natuurliefhebber onder de lens geno men op een wijze, die groote belangstelling voor de natuur verraadt. Wonderschoon is deze natuur, maar aan alle kanten loert het gevaar beren, slan gen, parijers en luipaarden zijn tusschen het weelderige groen verborgen, tot ze hun prooi gewaar worden, eerst dan schieten ze te voorschijn. Niet alleen de jager heeft een geweldige dosis moed noodig, maar ook de film-opera teur zal in een dergelijke omgeving zich wel eens minder rustig hebben gevoeld, dan in de beschaafde wereld. „Rango" is als een schoone droom, waar het de schitterende opnamen betreft, maar de natuur is niet zachtzinnig en allerminst de tijger, die door het oerwoud sluipt. HULP BIJ VERKEERSONGELUKKEN. De heer A. J. ten Hope, voorzitter van den Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland, Hcemraadssingel 223, te Rotter dam, schrijft o.m.: Het zal bekend zijn, dat in overleg met de Regeering en met verschillende vereeni- gingen het hoofdbestuur van de Nederl Vereeniging „Het Roode Kruis" hei initia tief heeft genomen tot bijeenroeping van een uitgebreide commissie, bestaande uit de navolgende heeren: N. Arkema, adjunct directeur der Vereeniging van Nederland sche Gemeenten; luitenant-generaal b. d. J. L. ten Bosch, hoofdcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis; ir. G. J. van den Broek, hoofdingenieur-directeur in de directie Wegenverbetering; dr. P. H. van Eden, voorzitter van de Nederlandsche Ver eeniging Eerste Hulp bij Ongelukken; A. J. ten Hope, voorzitter van den Bond van Be drijfsautohouders in Nederland, mr. A. Jonker, directeur-secretaris der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten; ir. J. M. II R. Kersemaekers, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Noord-Brabant; B. W. van Weideren baron Rengers, secre taris der Motorcommissie (van KNAC en ANWB); dr. M. Rutgers, hoofd van het Ziekenhuiswezen van het Nederlandsche Roode Kruis; mr. G. van Slooten Azn., se cretaris-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis; ir. L. F. van de Wal, hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland; jhr. H. Beelaerts van Blokland, secretaris. Na vaststelling in de eerste bijeenkomst op 6 Maart 1930 over de wijze van hulpver leening werd aan twee dezer heeren, n.1. B. W. van Weideren baron Rengers en onder- geteekende verzocht een aanvang met deze hulpverleening te maken en daarvoor te be ginnen met den weg AmsterdamHaar lemDen HaagDelftRotterdamDor drechtMoerdijkBredaSusterenBelgi sche grens. Wij beiden zijn met spoed aan den arbeid gegaan en reeds op 20 Februari 1931, toen de weg geheel gereed was, werd door Z. K. H. den Prins Jer Nederlanden als voorzitter van de Neder. Ver. „Het Roode Kruis" met de geheele commissie en genoodigden deze eerste weg geïnspecteerd en toen is reeds, na op enkele plaatsen alarm te hebben ge maakt, gebleken, hoe goed ons systeem was uitgewerkt. Daarna werd direct doorgegaan met alle hoofdwegen in Nederland en net is mij thans een groot genoegen aan alle in woners van Nederland in het algemeen t-n aan autobezitters in het bijzonder te toonen, wat wij tot op heden, dus na verloop van ca. 17 maanden, hebben bereikt. Van zekere zijde is ons wel verweten, dat wij dit plan onder handen hebben genomen, terwijl anderen reeds 4 jaar lang het voor nemen hebben gehad dezen dienst te orga- niseeren; ons is het gelukt dit in enkele maanden voor elkaar te brengen, terwijl ons niets van plannen van anderen bekend was. Wij hebben thans reeds ca. 325 posten en wel over pl.m. 1700 K.M. om de 4 k 5 K.M. een post, doch niet in de steden. Iedere post is voorzien van telefoon, een compleet raam de Mooy (voor vervoer van gewonden), een trommel met verbandmiddelen en een groot pak met spalken. Bij iedere telefoon kunt u vinden een aanwijzing voor hulpverlee ning en een tweede kaart vermeldende: 1. de namen, woonplaatsen en telefoon nummers van alle doctoren, die zich vrijwil lig beschikbaar hebben gesteld voor ver leening van eerste hulp; 2. adressen met telefoonnummers van te verkrijgen hulp uit ziekenhuizen en zieken auto's; 3. de namen en adressen en telefoonnum mers van alle telefonisch aangesloten leden van de Nederl. Vereeniging „Het Roode Kruis" of van de Nederl. Ver. Eerste Hulp bij Ongelukken, die in de nabijheid van den posthouder wonen en in hoofdzaak zullen worden opgeroepen bij massale ongelukken; 4. opgaven van namen, adressen en tele foonnummers voor geestelijke hulp voor iedere richting. Iedere posthou<jer pPft gebeel vrijwillig _j^jCh genomen, over- Ijerniede in het alge- taak voor zijn gevaar zijn, op zich het gebruik van het van kennis gegeven x commissie, waarna ivullmg of eventueel agen. Met groote vol heid kan ik U mede- A*g AmsterdamBelg. 11 voorgekomen onge- -üen gebruik werd ge- jnmiddcllijk zichtbaar cl paal in den Rijks- vermeld staat op een t i\oode Kruis met in ;J(ulp) b(ij) (J(ngeluk- ulppost, terwijl eenzelf- _ian het pand, waar de deze medewer tuigd zijnde, dat\ meen een men>ch! medemenschen. die neemt. Telkenmale materiaal wordt <j aan den secretaris onmiddellijk voor herstel wordt zorgg doening voor onzt. deelen, dat op den grens reeds 15 m&a lukken van onze j maakt. Elke po>t aan een bord op straatweg, waarop witten achtergrond de hoeken E(eerstc ken) en daarboven 1 de bord is bevc-ng hulp is gevestigd. Ik geloof, dat van Hulpposten eq is tot stand gebra echter door velen i zullen zijn te make willen antwoorden of opmerkingen ^ch ne zal ik iedere aai derzoeken en in ic antwoorden. Voor het bijzonder voor stand koming deze fee ten vorm een hoewel ik hier uit op minder voeg. am Tenslotte mag ik sluiten, voordat ik een woord van ha Excellentie den M door wien wij in korten tijd overal v voor het plaatsen o wegen, aan de gchc medewerking, aan Nederl. Vereenigini de Nederl. Ver. „E ken" en tenslotte a.i afdeeling van den houders, die met volle kracht en gro* bitie heeft medegewnkt, om dit resu korten tijd te bi uiken. Mijn laatste is deze, dat allen. tot heden door werking van anderen nog niet symp tegenover dit werk taan, thans hun medewerking zullen verleenen aan hi aanvullen van bestaande hiaten. door de inrichting ^enschlievende arbeid htl een arbeid, waarop jg op- O* aanmerkingen ik zou daarop slechts iaat een ieder mij aan- ittelijk toezenden; gaar de ijzing nauv. keurig on- Icr geval den schrijver oqtoe comi i persoon hulpverlc erekwestie verder op wijze zijn deie toelicii .ierbij heb m:g telijken dank inister van \Y taat gesteld is de tot in per- Mat wij, il ingaan, ngevallen. g niet be- zesproken Zijne staat, en in rgunning te verkrijgen, r borden in de Kijks- le Commissie vour haar ille afdeelingen van de Het Roode Krui en rste Hulp bij Ongduk- i de geheele Teel .i v he iond van Bedriji-auto- (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. (t D zijn ker. Mar toor die ziek noo1 Soe: H aan plaa tijde 1931 aanj pens B van RUi TE zijn Ged gez< derc aan n j als goei staa 162 M D..I P Trii GA van 20—26 Aug. 1931. gQe GEBOREN: Wiliii|tiina Maatje, dochti j van Th. Lith en \Y van Dijk, Verlengde Postweg 77; Alcida Everarda, dochter van \V. Hilhorst en J. 11. Kok, Smitsweg 11; Matthijs, zodn van P. Schouten en D. Koops, Belvédè re weg 1; Hendrika, dochter van A. Reijersc en W. Haage, Beetzlaan ichter van W. Westra en Wig 28. G. M. Drost en B. 69; Tine Hilda, T. Dijkstra, Ka: ONDERTRO W Haks. GETROUWD, gi OVERLEDL. g^en. Vestiging 20—26 Aug. 1931. J. Deketh van Zwitserland naar Beuken laan 1; C. A. P. Yalkcnet van Sint Michiels gestel naar Kerkstraat 14; J. M. van Zetten- Haas van den Haag naar Socbterbergsche- straat Zonnegloren; J. M. J. van Lemel van Hilversum naar Waldeck Pyrmoiulaan 54; A. J. Perdon van Amersfoort naai Missie huis Sint Jan; C. C. Heintz van Lee:dam n. Noordcrw. 31; R. B. Sietinga van Zei-t n. Amersfoortschestraat 87; J. Ph. Reimau t gezin van Amsterdam naar Nieuweweg G. Mastenbroek van Barneveld naar liari- weg 25; G. H. v. d. Werve van Kat wijk naar Dijkhuisstraat 8; H. Lusseling met vrouw van Adam naar Ericaweg 2; G. H. Verwoerd niet gezin van Baarn naar Bakkerstraat 3; E. Müller van Baarn naar Beukenlaan 1; P. Sikkema van Barradeel naar Verlengde Postweg 94; E. Prinsen-van Raay van Delft naar Koninginnelaan 51; M. Schmidt van Zeist naar A'foortschestr. 87; E. M. Kluge van Aachen naar K. Berg straat 3; J. T. Hattink van Den Haag naar Koninginnelaan 135. Vertrek 20—26 Aug. 1931. A. P. van Esch met gezin van Verlengde Kolonieweg 4 naar dam, van Borselaar- straat 4b; M. J. Fugers van Kerkstraat 3 naar A'foort, l'trechtscheweg 10; J. T. A Nefkens van Amersfoortschestraat 77b n. Voorhout, Bissch. Nijverh.school; G. A. M. v. d. Muyzenberg van F. Huycklaan 8 naar Haarlem, Wilhclminalaan 4; W. van Gui- lik van van V'eedestraat 3 naar Bussum, Albrechtlaan 5; D. M. Gaal van Birktstraat 19 naar Vianen, Voorstraat 21; H. van Door nik met gezin idem; H. B. P. Mulder van van Lenneplaan 11 naar A dam, Staring- straat 21 111; \Y. cvheepstra van Lucht- vaartafdeeling naai~'dam, Bilderdijkstr. 66 II; J. Hollander van Luchtvaartafdecling naar Utrecht, Bergstraat 54; A. M. Tissot v. Patot-Prins met gezin van Bartolottilaan 3 naar Delft. Poortlandstraat 92; M. C. Zwart van Heuvelweg 30 naar R'dam, Stre- velsweg 109 b; W. M. Eskens met gezin van Utrechtschew. 2 naar Kortenhoef 101; C. Rombout van Spoorstraat 50 naar Bu ren, Grintweg '294; A. Sacksioni met gezin van F. Huycklaan 4a naar A'dam, Luzack- straat 9; E. S. de Vries met gezin van Bos straat 90 naar Leeuwarderadeel, Wirdum 186; J. W. C. Breedcn met gezin van Prins Hendriklaan 3 naar Voorburg, Loolaan 118; R. G. Graadt van Roggen met vrouw van Julianastraat la naar Renkum, Rijksweg 198. Verhuizingen in de gemeente van 20'26 Aug. 1931. A. F Postman van Postweg 17 naar Ban- ningstraat 64; G. Klok met gezin van Bos straat 67 naar Veen zoom 7; J. Moester met gezin van Plasweg yO naar Plaswcg 27; A. Cosijnse van Birktstraat 12 naar van Weedestraat 45. Sol de LE ben kOE E rea aan con ven con dit Lie tuir E van da; NI GE bie gel ser PI

De Soester | 1931 | | pagina 2