T. VAN VLIET DE NIEUWE WETHOUDERS Modelslagerij z Heeft U iets J. S. VAN DUREN K. LODEESEN Plaatselijk Nieuws. BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN I Ingezonden. Landbouw Advertentiën Johannes Daldrop. Aangeboden Net meisje Koninginnelaan 92 Zitkamer, „HET HANDELSHUIS" Te Koop LEVEREN VLUG, GOED, BILLIJK REKENINGEN, NOTA'S, KWITANTIES, BRIEFPAPIER, MEMORAN DUMS, BRIEFKAAR TEN, ENZ. ENZ. Tehuis Luxe Auto Verhuur-Inrichting Wagen voor 7 personen Klein Engendaalwêg 94 Jongen, jongen, jongen, jongen Wat was dat in Soest een feest! 't Is waarlijk toch, sinds vele jaren, Zóó geweldig niet geweest! 't Begon al 's morgens op de klokken. Met 't „Wilhelmus van Nassau"; Toen - een optocht met muziek - van; Alle Soesters! Man en vrouw. De aangelaten opgewonden 't Is heden Koninginnedag! Alsof men hierdoor wilde zeggen: Zie nu eens, wat ons Soest vermag! Overal toch muzikanten, 's Middags een groot Kinderfeest; 't Dorp versiert met groen en vlaggen; Nooit was er zóó'n pret geweest. King-rijderij al voor 't landvolk, Met versierde brik en sjees; Hoe weerden zich die stoere boeren: Manus, Keijer, Aart en Kees! Hoe draafden daar die sterke knollen! Met strik en bloem aan kop en staart; De Burgerpa met al zijn leden Knus op de eer-tribune vergaard! Raadhuis, postkantoor en torens, 's avonds schitterend verlicht! Gekroonde W's en slanke lijnen, 't Leek werkelijk een sprookjes-dicht! En die feestdag werd besloten, Met een vuurwerk; fraai en schoon! Door „Soest Vooruit" 's doortastend streven, Ons dit alles aangeboon. Toen na afloop vroolijk dansen Op straat, terras, met man en macht! Oranjezang, muziek en lachen, Het klonk tot laat al in den nacht! Ja, Soest dat had zich flink gehouden, Nog jaar en dag spreekt men er van: Hoe men in „Moeders"-residentie, Haar „Dochter's"-feest er vieren kan! Alléén! Hélaas! 't Was een droombeeld Niets van dit alles is gebeurd; Het was zóó saai in Soest dien dag toch, Of grootendoode werd betreurd. Terwijl men overal in den lande Zich spitst op „Koninginnedag", Lag Soest weer akelig ingedommeld Klonk er geen zang; klonk er geen lach Kon men de vlaggen er wel tellen, Ging alles volgens d'ouden sleur; Héél saai was ook dien dag in Soest weer; 't Berucht recept, met slechten geur! „Waarom toch was het hier zoo'n pech-dag"? Vroeg mij vandaag vacantie-man „Ik zal het U eens uit gaan leggen, Mits gij maar héél goed zwijgen kan". Ik heb hem toen in zijn oor gefluisterd: Dat Soest héél arm is thans, èn voos; En waar de centen zijn gebleve|n!; Toen maakte hij zich schrik'lijk boos. AD-REM. Slotbal. In Soestduinen bij den heer v. Raaij is de 10e dezer Slotbal met attracties. Benoemd. Door de Utr. Rechtbank is benoemd tot beëedigd makelaar-taxatpur in onroeren de goederen den heer L. J. Rasch, Ko- ninginnelaan 25. Uitslag Zilv. Motor-Wedstrijd. De uitslag van dezen eersten voetbal wedstrijd tusschen Soesterberg IFsvac I was 2—2, na loting was Soesterberg de gelukkige. Koninginnedag. Deze kenmerkte zich alleen door het uitsteken van de Ned. Driekleur met Oran jewimpel van Rijks- en Gem. gebouwen en vele particulieren. Verder verliep de dag kalm als andere dagen, het spreekwoord veranderd was dus van pas: „hoe dich ter bij het Paleis, hoe minder feest". Den avond daarentegen maakte de zaak nog goed. Daar was allereerst het concert ge geven door de Soester Harmonie „Patiën- tia Vincit Omnia" dirigent de heer Fred de Goeij uit Amersfoort, aan de Koningin- nelaan hetwelk vooral door de spes pa- tria zeer druk bezocht was, waarmede de politie heel wat te stellen had. Zou het publiek voor 't vervolg de politie niet kunnen assisteeren door dat kleine goed wat in 't gareel te houden, daardoor zal meer en meer de muziek gewaardeerd worden. Het programma ving met het Wien Neerlandsch Bloed aan, waarop een pittige marsch volgde. De verhouding van hout en koper was zeer goed, er kwam een mooi gaaf geluid voor den dag, ver sterkt door den bekwamen paukenist. De ouverture gaf zeer veel te genieten, maar bij de Walzer „le beau Danube Bleu" van Sam Vlessing was het een groote moeite niet mëWe te zweven op dit aanlokkelijk rythme. Het was een zeer goed concert, velen hebben volop genoten, getuige het applaus. Woensdagavond wordt het her haald, nabij het Theehuis Soesterdal te Soesterberg. De tweede vereeniging die de dag niet onopgemerkt liet voorbijgaan was de Chr. Oranjevereen. Juliana van Stolberg, welke een feestavond had ingesteld in de zaal van hotel „Eemland", waar het zoo tjok vol was, dat zelfs een gedeelte van de garderobe in beslag werd genomen. Om 8 uur opende de heer v. d. Flier de feest- vergadering. Spr. is verheugd over de groote opkomst, de heer Burgemeester wordt speciaal het welkom toegeroepen, evenals de zangvereen. „Crescendo" en de operateur. Door het rumoer in de zaal ging veel van het gesprokene door den praeses verloren; een weinig uitzetten der stem zou in zoo'n geval veel verhelpen. Gele zen werd Psl. G en een psalmvers go- zongen, waarna de praeses in gebed voor ging. Spr. wijst nog op het onschatbare voorrecht gelegen in het bezit der Oran jes, daarom is dezen avond belegd om den band met Oranje te versterken. Na het spontaan zingen van het Wilhelmus, volgde een danklied van Valerius, door Crescendo, dat zeer goed werd gezongen, zuiver en gaaf. Vervolgens liep de film Leger en Vloot 1923, welke meermalen werd toegeklapt, die van 1930 spande echter de kroon. De vele episodes uit het leven van H.M. de Koningin trokken in chronologische volg orde aan het oog voorbij, als Zij op het' doek verscheen, klonk gejuich. De film was zéér goed. Na deze film volgde een -leuke teekenfilm on een paar grappige eenacters, zoodat dit deel van het pro gramma insloeg. Ook werd om beurtzang gezongen, wat voor de dirigent een aanleiding is om ïn het komende seizoen een paar volkszang avonden in te stellen om ons mooie Hollj lied te laten hooren. De directeur werd dank gebracht voor hetgeen dezen avond wag gepresteerd. Aan H.M. de Koningin werd een felicitatie telegram gezonden. Gecollecteerd werd voor het bekende doel, de Chr. Oranje Ver. heeft prettig gefeest, pe heer v. Wijngaarden verzorgde de pro jectie. Ons laatste bezoek gold het hotel „De Gouden Ploeg" waar van 8—1 uur prettig is gedanst en in goede stemming. De heer A. v. d. Weerd zorgde voor de leiding, de heer Stalenhoef en zijn partnerin ver zorgden het muzikale gedeelte, waardoor de stemming er in kwam en bleef; circa 50 dansers en danseressen bezochten de gladde vloer en plengden hun offers in het zweet des aanschijns op het altaar van i'erpsichore. Alles liep vlot van stapel, er is ook hier genoten, zoodat de Konin ginnedag toch nog prettig eindigde. POST EN TELEGRAFIE Onbestelbare stukken waarvan de afzen ders onbekend zijn, terugontvangen te Soest in de 2e helft van Aug. Brieven Binnenland: 1. Biltstr. 22bis, Utrecht. 2. Riek Smitt, den Haag. 3. Mej. L. Rijft', Amsterdam. Briefkaarten Binnenland: 4. Koek I-lenstra, Terschelling. 5. fr. Steffi Nolta, Amsterdam. 6. Mej. A. Verouden, Soest. 8. Fam. Nieuwenhuijzen, den Haag. 8. Mej. J. v. d. Eijden, Amsterdam. 9. Mevr. L. Huurnent, Amsterdam. 10. Mevr. J. J. Mol Croese, Amsterdam. 11. G. Loohuisen, Hilversum. Brieven Buitenland: 12. A. J. Budding, Schaffhausen. 13. D. W. Verdonk, Chamonix. 14. Herr und frau Faber, Andernach. GEVONDEN VOORWERPEN Broche met zwarte steen, wit metalen armbandje. Belastingmerk in etui. Motorgereedschap. Auto-nummerplaat. Auto-achterband. Belas tingmerk. Heeren-portemonnaie. Alpinimutsje. Linker Dameshandschoen. Een halssnoertje. Een lederen halsband. Militaire Apotheekpenning. Handtaschje met inhoud. Een autoslinger. Sleuteltje. Gouden schakelarmband. Een gasslang. Lederen dameshandtaschje (Leeg). Aan komen loopen een hondje (Fox). ERNSTIGE AANRIJDING Zaterdagmiddag fietste Mej. G. uit deze gemeente, op de Kerkstraat. Bij de Kerk- dwarsstraat werd zij achterop gereden door een vierwielig motorrijtuig, welke haar aanreed, met het gevolg dat zij over haar rijwiel sloeg en op de straat vlak voor de auto terecht kwam. De auto reed over haar heen maar raakte haar gelukkig niet. Door de val was een gedeelte van haar kleeding van haar lichaam gerukt en liep zij op verschillende plaatsen bloedende ver wondingen op. Mej. G. werd per auto naar haar woning vervoerd nadat Dr. de Vos de eerste hulp had verleend. De autobestuurder, de V. uit Utrecht, werd overgebracht naar het politiebureau. De remmen van de auto werden onderzocht, waarbij bleek, dat deze niet voldoende werkten. Tevens bleek, dat de V. zijn linker arm en hand niet kon gebruiken, zoodat hij met zijn rechterhand alles moest verrichten. Of zoo iemand Dok proeven van be kwaamheid heeft afgelegd, is ons niet be kend. OVERLEDEN. De sergeant J. Daalderop, wonende alhier, die als mechanicien zich in het militaire vliegtuig 572 bevond, dat onder de gemeen te Bergambacht 1.1. Donderdagmorgen een noodlanding maken moest, is tengevolge van hierbij bekomen verwondingen, in het van Iterson Ziekenhuis te Gouda overleden. GEëINDIGD FAILLISSEMENT. Het failissement van W. J. Kruyswijk, van beroep koopman, wonende te Soester berg, R. C. mr. J. E. van der Meulen, Cur. Mr. W. M. van der Breggen, wonende te Zeist, is geëindigd door het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst met eene uit- keering van 3.3825 De Gemeenteraad van Soest benoemde in zijn zitting van Dinsdagmiddag tot WET HOUDERS, de heeren (R.K.) EN (Christ. Arb.T De heer van Duren werd gekozen met 10 stemmen tegen 4 blanco, terwijl bij de stem ming voor de tweede wethouderszetel de stemmen tot tweemaal toe staakten met 7 stemmen op den heer Lodeesen en 7 stem men op den oud-wethouder A. Endendijk. Bij de herstemming, waarbij deze heeren zelf niet meestemden, werden behaald door den heer Lodeesen 0 stemmen en door den heer Endendijk ook 0 stemmen. Daarna besliste het lot en dit wees den heer Lodeesen als tweede wethouder aan. Het R.K. Raadslid J. J. H. Mineur was NIET in de vergadering aanwezig. OPGERICHT 1899 TELEFOON No. 330 POSTGIRO No. 146487 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie, Met verwondering las ik den open brief aan mijn adres; en begon dadelijk de beschuldiging aan mijn persoontje ge richt in zake mijne houding tegenover de religieusen als „leugen" te wederleggen, terwijl de rest zoo vol modder en stal lucht was, dat ik het blad ten vure doem de. Terwijl ik mijn schrijven voor de pers gereedmaakte, kreeg ik bezoek van ie mand, die met mij over dien brief sprak, en mij den schrijver deed kennen en mij zijn levenslot vertelde. Toen ik hem mijn schrijven voorlas wist ik niet: dat zoo vele lezers van de Soester dien „open brief" als zeer onwaardig zouden beschou wen, wat ik al dadelijk had gevonden. Al le inlichtingen aan mij medegedeeld, deden mij mijn ingezonden stukje terug vragen, en zeer zeker zou het allerverstandigste zijn, dat gezwollen breedsprakige geschrijf als niet bestaand hebbend te beschou wen, en het dood te verklaren. Doch om dezen „zoon der kerk" even aan het ver stand te brengen dat zijn geschrijf een zoon der kerk (onverschillig welke kerk) onwaardig is, wil ik toch even een kort woord schrijven, naar aanleiding van zijn ontboezemingen aan mijn adres en dat van anderen. Een der lezers zei mij, dat de pen van eene vrouw vaak veel scherper is dan die van een man. Ik zal dus de minst puntige pen gebruiken. De Jong laat in het deel „onnozele kin deren" (Merijntje Gijzen's Jeugd) Fliere fluiter tot den nieuwen pastoor zeggen: „D'r zijn maar weinig pastoors die pries ter zijn". Zoo is het met vele zonen der kerk eveneens. Ik behoef hierover niet verder te spreken. De eenvoudigen van hart zullen de bedoeling begrijpen. Het is zoo gemakkelijk vol waardigheid en zelfgenoegzaamheid te zeggen: „ik ben een zoon der kerk", maar te toonen van welken geest men is, is niet zoo gemak kelijk aan. Het Fariz. gedoe is gemakkelijk aan te leeren, veel gemakkelijker dan de bede:: „Heer, wees mij armen zondaar genadig!" Ignatus de Loyola noemde zich ook een zoon der kerk en toch kostte zijn leer: het doel heiligt de middelen" aan velen dood en ondergang. Nu ik door ajle ont vangen mededeelingen den schrijver ee- nigszins ken, beschouw ik hem als zijnde: zeer fanatiek, zeer lijdend aan galachtige aandoeningen, dus verbitterd, slachtoffer van de levensomstandigheden, die hem naar een stok doen grijpen, 0111 een hond te slaan; hij bezit ook een misplaatste soort eigenwaarde en dit alles te zamen ging hij als eertijds Saulas blazende ein hijgende aan 't vervolgen, doch zijn toon was zoo onwaardig, dat zijne woorden bij vele denkenden en lezenden geen ingang vonden. Doodzwijgen ware het beste geweest doch 0111 te voorkomen, dat hij zijn ge voelsuitingen in het vervolg niet aan eene onwaardige zal verspillen, besloot ik een plaatsje voor dit schrijven, aan de red. te verzoeken. Op geen enkel geschrijf van dergelijken inhoud zal door mij in het vervolg acht worden geslagen. Met dank voor de plaatsing. Mevrouw C. M. Berg. UITVOERING TARWBWET. Het Nederl. Correspondentie-bureau in Den Haag meldt: Bij informatie bij het Rijksbureau voor de uitvoering van de Tarwewet 1931 heb ben wij het volgende vernomen omtrent de aflevering van de tarwe van den oogst 1930: Bijna de helft van de tarwe van den oogst 1930 was op 12 Augustus, nadat de Tarwewet zes weken in werking was. besteld, en thans zullen nog zes weken moeten verloopen, alvorens met de afle vering vaa tarwe van den nieuwen oogst kan worden begonnen, zoodat de beschik bare voorraad toereikend zal zijn. Een ep ander werd aldus nader toege licht. De oorspronkelijk opgegeven hoe veelheid tarwe van den oogst 1930 be droeg in Mei j.1. 47.000 ton. Deze hoe veelheid was vermoedelijk aan den hoogen kant. Na de afkeuring van niet voor le vering in aanmerking komende partijen was de hoeveelheid, die nog maximaal ge leverd kon worden, te stellen op 38.700 ton. Vermoedelijk zal hiervan echter ook -log wel een gedeelte moeten worden af gekeurd, zoodat men aan den voorzich- tigen kant blijft door den voorraad, die maximaal kon worden afgenomen, te stel len op ongeveer 36.000 ton. Tot 12 Aug is hiervan omstreeks 18.000 ton besteld, de provinciale organisaties hebben afleve ringsopdracht gegeven tot een hoeveel heid van 17.700 ton. De aflevering heeft in Juni ruim 9400 'ton bedragen en in Juli 4100 ton. In Juli is dus veel min der afgegeven. Daartegenover bedroegen de bestellingen in Juni 9400 ton en in Juli 4800 ton. De bestellingen tot en met 11 Augustus j.1. hebben 3600 ton bedra gen. Hieruit volgt, wat ook te verwach ten was, dat de afneming in Augustus weer zal toenemen, omdat de voorraden bij de bakkers beginnen op te raken. In verband met de geschiktheid van de nieuwe tarwe van den oogst 1931 voor de bloembereiding wordt door de fabri kanten bezwaar gemaakt om in het alge meen de nieuwe tarwe vóór 1 October te gebruiken. Hieruit volgt, dat men gedu rende de maanden Augustus en Septem ber met den ouden oogst moet doorwer ken. Uit een en ander blijkt, dat de oude oogst vermoedelijk juist toereikend zal zijn om tot 1 October de behoeften te dekken; immers in maximum is er voor die periode nog de beschikking ovefr 20.000 ton. In verschillende provinciën hebben de tarweorganisaties maatregelen getroffen om de tarwe van den ouden oogst van de landbouwers af te nemen. In Zeeland zal na de volgende week vermoedelijk geen tarwe van den oogst 1930 meer op de boerdereijn zijn. In Groningen, ook een belangrijke tafweprovincie, is de tar we reeds in pakhuizen opgeslagen. Het zelfde zal ook in Zeeland en andere pro vincies gebeuren. Het is noodig, omdat de landbouwers ruimte moeten hebben 'voor den nieuwen oogst. Lat de afneming van de tarwe in Juli betrekkelijk slecht is geweest, is een ge volg van de voorraden bloem, die zich bij de bakkers hadden gevormd als uit vloeisel van een regeling, welke noodza kelijk was 0111 aan de bakkers en hun le veranciers gelegenheid te geven, hun voor- koopcontracten zooveel mogelijk af te wik kelen. Bij onderzoek blijkt thans, dat de voorraden bij de bakkers zeer sterk mee vallen, hetgeen volkomen klopt met dt mededeeling van de fabrikanten, dat de afleveringen toenemen en binnevikort weer normaal geacht kunnen worden. Er zijn natuurlijk bakkers, wier voor raden veel te groot zijn. Eén geval is be kend geworden, waarin een bakker een voorraad had, die ongeveer zijn behoeften voor een jaar zou dekken. Natuurlijk zul len maatregelen worden genomen, dat deze bakkers ook bloem overeenkomstig de Tarwewet gebruiken. Dit punt wordt straks, na 1 September, van beteekenis. Een_ regeling daaromtrent is in voorbe reiding. Intusschen, zooals gezegd, over het geheel valt de voorraad bij de bak kers mee. In totaal blijkt de voorraad, die bij de bakkers aanwezig was boven de toegestane hoeveelheid, slechts te bedra gen de gemeenschappelijke behoefte van alle bakkers gedurende 8 dagen. Zij blijft dus ver binnen de 7.5 pCt. van hun jaar omzet, welke de bakkers voor het jaar 1931 nog mogen hebben. Uit de omtrent de afgeleverde tarwe ge geven cijfers volgt, dat in totaal op het oogenblik is afgekeurd en voor andere doeleinden verkocht 9000 ton; deze hoe veelheid zal misschien nog toenemen tot 11.000 ton, zoodat nog niet 20 pCt. van de geheele geschatte hoeveelheid is afge keurd. De hopge cijfers van 80 pCt„ hier en daar genoemd, zijn cijfers, verkregen bij herkeuring, maar ook dan nog zijn de cijfers te hoog. Voorts vernamen wij nog het volgende omtrent de vooruitzichten van den nieuwen oogst: De oogst 1931 staat op het oogenblik nog goeddeels te velde. Hij belooft in ver schillende deelen des lands niet een groot beschot, omdat de tarwe dun was en de korrel waarschijnlijk niet te groot zal zijn. In Limburg is de oogst goeddeels binnen, maar in de rest van de provin cies is zelfs nog lang niet alles van do wintertarwe gesneden. Opvallend is de groote zorg, die door de verschillende landbouwers besteed wordt om tot goede kwaliteit te komen. Men ziet veel meer dan vroeger, dat de tarwe in tollen of schelven op het veil wordt.gezet. Hierdoor hoopt men de scha de bij slecht weer zooveel mogelijk te voorkomen. Op het oogenblik is nog geen tarwe bedorven, maar het gevaar is niet denkbeeldig, dat, indien het weer niet ver andert, de kwaliteit van de tarwe zal lijden. Wordt het weer van nu af goed.' dan mag gerekend worden op een tarwe oogst van zeer goede kwaliteit. te verkoopen, iels aan te bieden, te verhuren, op te ruimen, enz. enz. enz., plaatst dan een KLEINE annonce in „De Soester" en U bent VERZEKERD DAT U SLAAGT Door een noodlottig ongeval, overleed te Gouda, tot onze die pe droefheid, na een kortstondig, smartelijk lijden in den leeftgd van ruim 30 jaren, voorzien van de H.H. Sacramenten der sterven de, mijn geliefden Echtgenoot en en Vader, GERARDA DAU>ËSO£- v. d. Goede. JANTJE. Soesterberg, 31 Aug. 1931. in mooi landhuisje. 5 min. vaa station Soestdijk bij jonggeh. gezellig tehuis voor één of twee kinderen of jongmemsch. Billijke prijs. Brieven onder No. 200 aan het bur. van dit blad. Gevraagdeen voor halve dagen. Aanmelden: Vosseveldlaan 13. Volvette belegen Goudsche Kaas 43 cent per pond Edammers 40 4- f 1.30 per stuk Edammers 20 f 1.per stuk Roomboter en keukenboter, Geheim van den kok, 33 cent per pd. Beleefd aanbevelend, Heer van m.1. zoekt gr., desnoods en kel gestoffeerde met gem. slaapkamertje. Br. met opgave van prijs, met of zonder pension, onder no. V 526, Visser's Boekhandel, Kerk straat 20a. Solide financieele instelling, biedt aan soli de personen, met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden 200.zonder borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan bet Bu reau van dit blad. Restanten Damesgopderen "9tï Dameskousen58 cent prachtkwaliteit zijde-flor punt-hiel. Tricot Combinations (hemdbroeken) 59 cent GABARDINE MANTELS, speciaal voor zware dames. Regenmantels Koopjes 11 Soest, Soesterbergschestraat 51. Tel. 2200 SOESTERBERG modern Landhuis. Terrein 2000 M 2. Be neden hall, 3 kamers, keuken, serre, boven 3 geplafonneerde slaapkamers, badkamer en zolder. Prijs nader overeen te komen. Hy potheek kan overgenomen worden. Brieven onder No. 211 aan het bur. van dit blad. Aanbevelend, N.V. le SOESTER ELECTRISCHE DRUKKERIJ gezocht voor 15-jarig meisje, het Lyceum te Baarn bezoekende. Bij voorkeur in Chris telijk gezin waar meisjes zijn van denzelfde leeftijd. Brieven onder No. 210 aan het bur. van dit blad. BILLIJKE CONDITIËN (bij de Bosstraat) Soest.

De Soester | 1931 | | pagina 2