t JOH. TAK Anthraciet L J. HOKSBERGEN WONINGBUREAU P. MAN - SOESTDIJK IET S T© BCT MEI NAALDVAKSCHOOL Meylink's Fotohandei HET W@©®©Ii[LD^ST W©@® ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ Binnenland. COSTUUM- EN LINNENNAAIEN, STOPPEN, MAZEN en VERSTELLEN Spoedige aanmelding noodzakelijk Predikbeurten. De heeren Gasille en Busch fungeeren als stembureau. De heer van Duren vraagt of de bedoe ling is, nu 1 of 2 personen te stemme®. De burgemeester: „één". Waar de heer Mineur niet aanwezig was, werden slechts 14 stemmen uitge bracht en wel 10 op den heer J. S. van Duren en 4 blanco, zoodat de heer van Duren is gekozen. Op een vraag van den Burgemeester, of de heer van Duren de benoeming aan neemt, vraagt deze, of hij de benoeming nog even in beraad mag houden, hetwelk wordt toegestaan. Daarna komt aan de orde de benoeming van een tweeden wethouder. Er blijken te zijn uitgebracht 7 stemmen op den heer K. Lodeesen en 7 stemmen op den heer A. Endendijk, welke uitslag met nog al beroering wordt aangehoord en die men blijkbaar niet had verwacht. Een nieuwe vrije stemming wordt ge houden, wederom met hetzelfde resultaat. Hierna wordt een herstemming gehou den, waarbij de betrokkenen zelf niet mo gen medestemmen. De uitslag van deze 3e stemming was, dat 6 stemmen werden uitgebracht op den heer Lodeesen en 6 stemmen op den heer Endendijk. De burgemeester zegt, dat thans geloot moet worden. Mej. Funke leest een artikel uit het Reglement van Orde voor, waaruit blijkt, (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. dat beide namen op een afzonderlijk briefje moeten worden geschreven en dat de voorzitter dan moet trekken. Hij, wiens naam het eerste wordt getrokken, is dan verkozen. De burgemeester geeft zulks na on derzoek toe en de voorzitter van het aan gewezen stembureau, de heer Gasille, schrijft beide namen op een briefje, vouwt de briefjes met groote accuratesse op vol komen eendere wijze in vieren en depo neert ze in de glazen vischkom, die in de vergaderingen van den Soester Gemeente raad als stembus dienst doet. De briefjes worden goed dooreen geschud en onder groote spanning trekt de burgemeester er een uit. Hij vouwt het open en leest voor den naam Lodeesen. Toen deze uitslag bekend werd klonk er een zeer krachtig applaus van de pu blieke tribune. De burgemeester, nog zichtbaar onder den indruk van het ge wichtige oogenblik, verzocht de toehoor ders zich van applaus te onthouden, daar hij zulks niet kon toelaten. Een stem van de publieke tribune: „Zoo, nu is het 10" (gelach). De Burgemeester vraagt thans aan den heer Lodeesen, of hij de benoeming aan neemt. Deze antwoordt bevestigend. Hierop vraagt de Burgemeester aan den heer van Duren hoe deze er thans over denkt. Ook de heer van Duren neemt de benoeming aan. Beide nieuw benoemde Wethouders, de heer J. S. van Duren (R.K.) en de heer K. 2 G. v. d. MEER Jr.* BONTWERKER TELEFOON 11285 Oud Kerkhof 43 UTRECHT VERMAKEN REPAREEREN S van alle soorten BONTWERKEN n Steenhofstraat 5 Telefoon 2045 Aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, bouwterreinen, onroe rende goederen, etc. Gratis advies en inschrijving Assurantiën en Hypotheken. Sluit verzekeringen op leven, brand, inbraak, storm, glas, etc. etc. tegen billijke tarieven. Lodeesen (Chr. Arb.) nemen hierop plaats terzijde van den Burgemeester, alwaar de wethouders plegen te zitten- Raad en publiek zijn nog steeds onder den indruk van deze benoeming, die men blijkbaar in het geheel niet had voorzien. Hierna stelde de burgemeester aan de orde de verdeeling van den Raad in 2 af- deelingen, die elk op zichzelf in eerste in stantie de begrooting voor 1932 zullen be handelen. Na loting blijkt de eerste afdeeling te zijn samengesteld uit de Raadsleden Busch, Grootewal, Bleeker, Hornsveld, v. d. Bree- mer en Endendijk. De tweede afdeeling blijkt te zijn samengesteld uit Mej. Funke en de heeren Gasille, Nooder, Mineur (voor wien de burgemeester trok) van Klooster, van Dam en de Bruyn. Waar een der wethouders steeds voorzit ter der afdeeling is, werd ook hiervoor ge loot, waarbij de heer Lodeesen voorzitter werd van afdeeling 1 en de heer van Du ren van afdeeling 2. Hierna deelde de Burgemeester mede, gaarne te willen overgaan tot de benoeming van de leden der vaste commissiën uit oen Raad. Een voordracht van B. en W. was echter niet mogelijk, daar het College nog niet was samengesteld. Om vlug te kunnen afwerken stelt spr. voor even te pauzeeren en in de pauze te pogen een voordracht op te stellen. De heeren Busch en Bleeker sluiten zich daarbij aan en aldus wordt be sloten. Thans komt aan de orde het aan de agenT da toegevoegde voorstel van de heeren Ga sille en Endendijk om voortaan weer pre- centiegeld toe te kennen, ook voor de af- deelings- en commissie-vergaderingen. De burgemeester had liever het voorstel schriftelijk voor zich. Ook wil hij hierover gaarne nog eens in het nieuwe College van B. en W. spreken om dan eventueel met een uitgewerkt voorstel bij den Raad tc komen. De afschaffing van het percentie- geld indertijd is bij verrassing èegaan en het is een te ernstige zaak om het nu weer even spontaan maar in te voeren. Het voor stel moet eens kalm worden overwogen daar is geen bezwaar tegen, want er kan toch altijd nog terugwerkende kracht aan worden verleend tot 1 September, Aldus wordt besloten en het voorstel Gasille-En- dendijk wordt om prae-advies gezonden aan B. en W. en zal in de eerstvolgende ver gadering op de agenda worden gepplaatst, vergezeld van een voorstel van het College. Hierna wordt gepauzeerd, en in deze pauze onderhouden zich publiek en pers over de verrassende benoeming van den heer Lo deesen. Nog meer beweging kwam er, toen kort nadat de pauze was aangevangen de heer Mineur arriveerde. Door een samenloop van omstandigheden, waarbij autopech ook een woordje had meegesproken, was het hem niet mogelijk geweest tijdig aanwezig te zijn. Na een half uurtje heropende de burge meester de geschorste vergadering. Aller eerst werd de heer Mineur beëedigd, die beide eeden aflegde, waarna de burgemees ter constateerde, dat hij hiermede was ge- installeerd. In de pauze was men tot over eenstemming gekomen omtrent een voor dracht voor de commis ies. Vele stemmin gen werden nu gehouden met de navolgende uitslag. In de Commissie voor Heide- en Zand gronden werd tot voorzitter benoemd de heer Lodeesen en tot leden de heeren v. d. Breemer en Endendijk. In de Commissie voor Openbare Werken wordt de voorzitter aangewezen door B. en W. Tot leden werden benoemd de heeren Busch, Bleeker, Hornsveld en van Klooster. In de Commissie voor het Uitbieidings- plan werd tot voorzitter gekozen de Bur gemeester en tot leden de heeren v. d. Bree mer, Hornsveld, Grootewal, Gasille en Noo der. Deze Commissie zal in dezelfde samen stelling ook optreden als Commissie van Bijstand voor het Grondbedrijf. In de Commissie voor de Belastingzaken werd tot voorzitter gekozen de heer van Duren en tot leden Mej. Funke en de hee ren Busch, Mineur en Endendijk. in de Commissie voor Werkverschaffing en Steunverleening werd tot voorzitter ge kozen de heer Lodeesen en tot leden Mej. Funke en de heeren Bleeker, van Klooster, Busch en Gasille. In de Commissie van Bijstand voor het Gasbedrijf zal de voorzitter door B. en W. worden aangewezen. Tot leden werden ge kozen de heeren de Bruyn, van Klooster en Grootewal. In de wetgevende Commissie wordt tot Voorzitter benoemd de Burgemeester en tot leden de heeren Gasille, Mineur, van Dam en Endendijk. In de Finantieele Commissie zal B. en W. ook een voorzitter aanwijzen. Tot leden worden benoemd de heeren Gasille, Groo tewal en van Klooster. De burgemeester zal later aan den Raad mededeelen welke voor zitters het College heeft aangewezen in de nog openstaande vacatures. De heer de Bruyn vraagt, of er niet een nieuwe commissie voor het abattoir moet worden benoemd. Daarin zitten enkele Raadsleden als commissaris der N.V. Ook de heer van Doorne is Commissaris, doch deze is thans als Raadslid afgetreden. Moet zijn plaats nu niet door een ander worden ingenomen? De burgemeester weet momenteel niet met zekerheid of dat moet en of de gemeen telijke commissaris bepaald Raadslid moet zijn. Hij zal de zaak echter onderzoeken en mocht blijken, dat de vacature moet worden vervuld, dan zullen B. en W. met een voor dracht komen. De heer Busch zegt dat de Salaris-Com- misie is vergeten. Deze commissie zou toch de herziening van de salarisregeling voor bereiden en dit moet spoedig 111 verband met de begrooting 1932. De burgemeester geeft zulks toe en stelt voor de altredende leden Gasille, de Bruyn, van Klooster, Grootewal en Busch te be noemen. De heer Nooder stelt voor den heer Blee ker, waarop de heer van Klooster mede deelt, dat hij gerust zijn plaats wil afstaan. Er zullen nu 5 leden worden benoemd, doch er wordt gestemd op 1 stembiljetje. £n dan blijken 6 leden de volstrekte meer derheid te hebben verkregen, te weten de heeren Gasille, met 11, de Bruyn met tf, van Klooster met 15, Grootewal met 15, Busch met 12 en Bleeker met 12 stemmen. Op voorstel van den Burgemeester werden benoemd verklaard de heeren van Klooster, Grootewal, Bleeker en Busch, en wordt her- teinming gehouden tusschen de heeren Ga- ille en de Bruyn voor de 5e plaats. Bij deze herstemming verkrijgt de heer Gasille 7 stemmen, de heer de Bruyn 6 stemmen, terwijl 2 stemmen blanco worden uitge bracht. Waar bij deze horstemming blijkt, dat de heeren Gasille en de Bruyn hebben medegestemd, is deze herstemming ongel dig. Een volgende herstemming heeft tot resultaat Gasille 6, de Bruyn 6 en 1 blan co. Een derde herstemming heeft tot resul taat Gasille 5, de Bruyn 7 en 1 stem blanco, de heer de Bruyn neemt echter de benoe ming niet aan, en ook de heer Gasille be dankt voor eene benoeming. Een geheel nieuwe vrije stemming wordt thans gehouden, waarbij alle stemmen over een 8-tal leden verdeeld zijn. De heer Endendijk deelt mede dat hij een eventueele benoming toch niet zal aanvaar den. De heer Busch: „Mag ik aan den heer Mineur vragen of hij een eventueele benoe ming aanneemt? Ik vraag dit, teneinde weer overbodige stemmingen te voorkomen." De heer Mineur: „Met enthousiasme moogt U dat vragen!" De burgemeester: .,Ja, vragen staat vrij." De heer Busch: „Nu het is maar een vraag." Bij de thans volgende stemming behaalt de heer Mineur 9 stemmen tegen mej. Fun ke 3, 1 op Gasille, 1 op Endendijk en 1 blanco. Desgevraagd verklaart de heer Mineur de benoeming gaarne te aanvaarden, zoodat tenslotte de salariscommissie is samenge steld geworden als volgt: van Klooster, Grootewal, Busch, Bleeker en Mineur. Hierna komt aan de orde de RONDVRAAG De heer Nooder doet het voorstel voor taan de Raadsverslagen stenografisch te doen opnemen. Na de uitbreiding van den Raad en in verband met belangrijke punten, lijkt spr. dit gewensch en verzoekt hij aan B. en W, overweging hiervan. Op voorstel van den Burgemeester wordt dit voorstel voor prae-advies in handen ge steld van B. en W. De heer Bleeker informeert naar de gun ning van het pas aanbestede schilderwerk. De burgemeester zegt, dat die zaak is behandeld door den nu afgetreden wethou der Endendijk. De heer Endendijk heeft op verzoek van de Schildersgezellenvereeniging vooi gesteld de zaak te gunnen aan 2 verschillende per sonen met verzoek met het werk nog 2 maanden te wachten. Het kan dan in de winterperiode worden uitgevoerd ter be strijding voor de a.s. werkloosheid. Spr. weet niet of dit advies reeds is opgevolgd. De burgemeester zal onderzoeken of hier omtrent reeds een besluit is genomen, an ders wordt de zaak door het nieuwe Col lege van B. en W. met spoed behandeld. De heer de Bruyn heeft gezien, dat de makelaar Reijntjes op zijn nieuwe kantoor een bord heeft geplaast met opschrift „Rijks- en Gemeenlemakelaar". Hij vraagt of dat zoo maar mag en of de gemeente den heer Reijntjes ooit als zoodanig heeft aan gesteld. De ljurgemeester deelt mede, dat de ge meente den heer Reijntjes nimmer heeft aangesteld. De heer Gasille vraagt, of het dan niet wenschelijk zou zijn den heer Reijntjes als zoodanig te benoemen. Thans heeft feitelijk makelaar Man den voorkeur. De burgemeester zegt, dat alle makelaars voor de gemeente gelijk zijn en niemand voorkeur heeft. Als ze gemeentegronden verkoopen, krijgen ze allen 2% provisie en niemand is door de gemeente aangesteld. Ten slotte wendt de burgemeester zich tot den aftredenden wethouder Endendijk en zegt, dat hij vorig maal reeds afscheid had genomen van wethouder Koenders, doch dit thans moet doen van wethouder Endendijk. Hij betuigt zijn dank aan den heer Endendijk voor alles wat deze in al die jaren voor de gemeente heeft gedaan. In het College van B. en W,- heeft hij steeds op uitnemende wijze zijn taak opgevat. Zoo als spr. reeds vorig maal zeide, in het Col lege is den toon altijd buitengewoon aange naam geweest en daardoor zijn de bespre kingen daar steeds vruchtbaarder geweest, dan wellicht het geval ware geweest bij een minder goeden toon. De gemeente mag dankbaar zijp voor dien toon en voor die samenwerking. Persoonlijk heeft spr. bij de onderlinge samenwerking ook steeds veel hulp van den heer Endendijk onder vonden en het is spr. thans moeilijk volko men uiting te geven aan zijn gevoelens.. Uit den grond van zijn hart dankt spr. den heer Endendijk voor alles, wat deze als Wethou der heeft gedaan. Hij hoopt, dat hij alsnog 9 Sacré Madame voorheen KLEMAN EN BERGHUIS Kerkpad la - Soest Telefoon Kantoor 2180 Huis 2186 in de gelegenheid zal zijn in kleineren kring den heer Endendijk uitvoeriger voor dat al les dank te zeggen en ook in dat millieu hem verder te herdenken. De heer Endendijk, die nog al bewogen is, dank den voorzitter voor de vriendelijke en welgemeende woorden tot hem gericht- Door de politieke situatie van het oogenblik is spr. niet als wethouder gekozen, doch hij hoopt, dat 's Raads keuze van thans in het belang der gemeente zal zijn. Ook hoopt hij, dat de aangename verhoudingen in 't College van B. en W. bestendigd moge worden. Persoonlijk aanvaardt hij de nu eenmaal genomen beslissing in kalmte, overtuigd als hij is dat alle zaken op aarde geleid worden door God den Vader. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter hierna de vergadering die voor vrijwel alle aanwezigen een afloop heeft ge had, welke men niet in het minst voorzien heeft. Honingmarkt te Amersfoort. Wat is het voor het publiek in ons land toch een groote geruststelling, dat het door het koopen van honing onder Rijkshoni'ng- merk gewaarborgd wordt niets anders dan zuivere, onvervalschts Nederlandsche ho ning in handen te krijgen. Want ook bij dit voedingsmiddel heeft men veelvuldig te doen met vervalschin gen en namaak, welke vaak onder de wel luidende aanduiding als: „Fijnste Tafel- honing" en dergelijke aangeprezen worden. Voor deze vervalschingen wordt voorna melijk de zoet smakende vruchtensuiker gebruikt, die veel op honing gelijkt en in de fabrieken reeds voor zeer gerin gen prijs verkrijgbaar is. Doch noch de ze vruchtensuiker, noch de andere nage maakte honingsoorten bezitten in de ver ste verte de voedingswaarde en verster kende kracht van zuivere bijenhoning. De kleur van den honing verschaft geen voldoend zeker middel ter beoordeeling van zijn reinheid; deze toch schommelt ook bij zuivere bijenhoning, al naar gelang van de bloemen, waaruit hij afkomstig is, tusschen glashelder tot donker bruin. Eveneens verschilt honing zeer sterk in smaak, welke ook afhangt van de bloe men, waarop de bijen gevlogen hebben. Zoo smaakt bijvoorbeeld klaverhoning zeer een zeer lagen prjjs gekocht heeft, kan dit geenszins gezegd worden. Koopt daarom alléén honing onder Rijkshoningmerk en laat U dan niet door den prijs afschrikken. Zulke honing is dien ten volle waard. AMERSFOORT. WETHOUDERSVERKIEZING Gekozen werden tot wethouders de hee ren H. Veis Heijn (A.R. aftr.), J. J. Thien (R.K. aftr.) en B. Noorderwier (SDAP). BAARN. WETHOUDERSVERKIEZING Dinsdagmorgen om 10 uur kwam de Raad dezer gemeente in voltallige vergadering bijeen. Alvorens tot de verkiezing van de twee wethouders werd overgegaan, deelde de heer v. Calmthout (S.D.A.P.) mede, dat zijn fractie blanco moest stemmen. Zij kan en wil geen verantwoordelijkheid dragen. De heer Stoker (V.-D.) sloot zich daarbij aan. De heer N. G. van Doornik (R.-K.) werd herkozen met 11 stemmen voor en 4 blan co. Jhr. Ir. F. E. P. Sandberg werd her kozen met dezelfde stemmenverhouding. Beiden namen de benoeming aan. AANDEEL WEGENBELASTING Het aan de Provincie Utrecht toegewezen aandeel in de uitkeering, bedoeld in artikel 37 der Wegenbelastingwet, bedraagt voor 193U in totaal f 230622.— voor 132.1 K.M. weglengte of f 1745.82 per K.M. EEMNES BEVOLKING. In de afgeloopen maand Augustus ver trokken uit deze gemeente 12 personen, waarvan 6 mannelijke en 6 vrouwelijke ter wijl 1 mannelijk persoon overleed. Er vestigden zich 21 personen, waarvan 8 mannelijke en 13 vrouwelijke, terwijl 1 vrouwelijke persoon werd geboren. Totaal werd dus de bevolking dezer ge meente met 9 personen vermeerderd. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 1. INWISSELING OUDE GULDENS. Naar de „Msb." verneemt, zal de termijn tot inwisseling van oude guldens op de post kantoren worden verlengd tot 31 December. Wintercursussen VAN H M. DE KONINGIN-MOEDER 1 OCTOBER a.s. worden nieuwe middag- en avondcursussen geopend in Inschrijving van leerlingen voor deze nieuwe cursussen iedere Dinsdag en Vrijdag van 3.30—4.30 uur in het schoolgebouw (Burgem. Grotheslraat)' zacht, accaziahoning reeds iets scherper, terwijl lindenhoning een tamelijk scher pen en boekweithoning zelfs een zeer scherpen smaak bezit. Bij deze laatste ho- ningsoort slaat de smaak wel eens tot het bittere over. Zoo is het dan ook heel niet gemakkelijk op de zoo dikwijls gestelde vraag te antwoorden, wat wel de beste honingsoort is, daar dit geheel en al een kwestie van smaak is. De een prefereert een zachte soort, terwijl een ander weer de voorkeur schenkt aan een pittigen, scherpen smaak. Ook hier valt er niet over den smaak te twisten. Zuivere bijenhoning trekt zeer sterk vocht en vreemde geuren aan; hij moet daarom goed afgesloten in een zoo luch tig mogelijke, niet overmatig warme, doch beslist goed drooge en met geen bijzon dere geuren bezwangerde ruimte worden opgeborgen. Hoewel ook de aroma van honing tengevolge van het vervliegen van zijn etherische oliën allengs geringer wordt, kan zuivere bijenhoning, die op de hierboven aangegeven wijze bewaard wordt, toch vele jaren meegaan, zonder iets van zijn voedende en versterkende waarde te verliezen. Ja, uien zou zelfs kunnen zeggen, dat bij, goed opbewaard, een onbegrensde duurzaamheid bezit. Bij langdurige opbewaring wordt ho ning allengs vast en korrelig en vertoont dan veelal het aanzien van gesmolten vet; alsdan zegt men, dat hij gekristalliseerd is. Somtijds worden de honingkristallen die zich op den bodem van het zeer rus tig staande honingvat vormen, vrij groot en geven dan aanleiding tot de ongegron de verdenking, dat de honing met suiker vervalscht is. Dit toch is geenszins het geval. Hoe rustiger de honing staat, des te grooter kristallen vormen zich, en daarom is het wenschelijk, wanneer men groote hoeveelheden honing heeft ingekocht, den honing meermalen flink dooreen te roe ren. Kort voor het kristalliseeren verdikt vloeibare honing, vooral, wanneer hij op een koude plaats staat, zoodat hij bij het uitscheppen lange draden vertoont. Al deze zaken behoeven den honing- gebruiker geenszins te verontrusten, wan neer hij bij den inkoop er zich van over tuigd heeft, dat zqn honing van het Rijks honingmerk voorzien was. Van verval- sching op de eene of andere wijze kan dan geen sprake zjjn; daarvoor staat ge noemd Rrjksmerk borg. Van anderen ho ning en vooral van dien, welken men voor HOEK VAN HOLLAND. EEN PASTOOR EN EEN KAPELAAN VERMOEDELIJK VERDRONKEN. Dinsdagochtend zijn de 46-jarige pastoor Th. W. Loomans en de 34-jarige kapelaan P. Jong van hier per fiets vertrokken, ver moedelijk naar 't strand langs den Scheur- polder om te zwemmen. Tot dusver zijn de beide geestelijken niet te Hoek van Hol land teruggeweerd, noch is hun aankomst elders gemeld, zoodat men vreest, dat bei den bij het zwemmen zijn verdronken. Een later bericht vermeldt: Tot Woensdagmorgen werd niets van de geestelijken vernomen. De politie en ver scheidene ingezetenen hebben het eiland Rozenburg afgezocht, maar de gezochten waren niet te vinden. Eerst om ruim twaalf uur werden beiden aan het veer te Rozen burg gezien. Bij aankomst te Hoek van Hol land deelden zij mede, dat hun tocht in de grienden door he. hooge water verrast te zijn. Zij hebben den ganschen nacht groote angsten uitgestaan en konden zich bij het afgaan van den vloed weer vrij bewegen. NACHTEGAALSTRAAT 9, UTRECHT TELEFOON 10341 Camera's - Fotografie- en Projectie-artikelen AFWERKEN VOOR AMATEURS Groote sorteering ALBUMS NED. HBRV. GEM. TE SOEST Zondag 6 September 1931 kerk 10 uur: Ds. Gerth van Wijk. Kerk 6 uur: geen dienst. Eemland 10 uur: Ds. R. Torenbeek. Religie en Kunst 6 uur: Ds. R. Torenbeek. VEREEN. VAN VRIJZ. GODSDIEN- STIGEN, SOEST Zondag 6 September 1931: Ds. K. A. Bever- sluys, Zutphen. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat. ZoiTdag 6 Sept. 's morg. 10 uur, 's av. 6 uur: Ds, W. Rijnsburger, van Polsbroek.

De Soester | 1931 | | pagina 2