Openbare Verknoping BUSCSHÏ Co» Schilderwerken. Landbouw Voor de Vrouw Voor de Kinderen Voor de Huisvrouw Electrische Verfmalerij Advertentiën BAARNSCHEFIjNHOUTHANDEL Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal terrein. Grond-, Glans- en Lakverf. JET VAN DER ES MOLENSTRAAT 21. Brood- en Banketbakkerij Tarwebrood EEMSTRAAT BAARN DIVERSE FINEEREN o.a. BANKETBAKKERIJ - LUNCHROOM wijl de meisjes Betsy en Rie van der Kuil, resp. de 4e en 5e prijs mee naar huis moch ten nemen. Tenslotte dient nog vermeld, dat er een invitatiewedstrijd plaats vond over 800 Meter voor dames, waaraan door de dames van den Berg van Kandati en Cor Aalten van IOV werd deelgenomen. Jam mer was het dat Jeanne van Asselt door een blessure, op het haar zoo bekende nummer, niet kon uitkomen, waardoor veel aantrek kelijks verloren ging; vooral daar Cor Aal ten, al was haar tijd niet mooi (3 min. 12.1 sec.) over een schitterende eindspurt bleek te bezitten. Welicht komt deze strijd nog op 19 September e.k., wanneer ADO haar onderlinge wedstrijden zal houden. Kan dat niet op Birkhoven? Tenslotte deelen wij aan onze lezers en lezeressen nog mede, dat a.s. Maandag 7 September e.k. de athletiek door heeren zal worden beoefend op het ADO veld aan de Bartolottilaan, aanvang 7 uur. Reeds gaven zich eenige deelnemers op, doch kunnen er natuurlijk meerdere bijko men, daar er ruimte in overvloed is. De volgende week hopen wij in staat te worden gesteld de nieuwe leden van ADO te kun nen bekend maken,. Kom sluit U aan Bij ADO's troep, van flinke sporterij; Nog niet te laat, nog is 't tijd. Sluit U aan, bij deez' rij! VRAGENBUS. Lezers hebben het recht kosteloos vragen te stellen over belastingkwes ties. Let wel: Alleen over belastingkwes ties. Vragen over andere onderwerpen blijven onbeantwoord. Lezers gelie ven zich te richten tot 't ACCOUN TANTSKANT.: „NEDERL. BU REAU VOOR ADVIEZEN." Gevestigd te HAARLEM, Hout plein 17r, onder leiding van R. DE VRIES, en dus niet meer bij het ACCOUNTANTSKANTOOR „NA TIONAAL BUREAU VOOR AD VIEZEN" gevestigd te LEEUWAR DEN, Groote Kerkstraat 16, onder Directie van P. SIEBESMA R. DE VRIES. Postzegel voor antwoord insluiten. Vragen worden per brief beant woord. Belangrijke vragen worden bovendien in dit blad beantwoord. Tenzij de vragers bezwaar hebben. Zij gelieven dit dan mede te deelen. Van de grootst mogelijke geheim houding kunnen de lezers verzekerd zijn. Vraag 119. Ik ben meerderjarig en nu reeds ongeveer twee jaar onder dokters behandeling. Daar door ben ik thuis ten laste van mijn vader, die winkelier is. Ik mag n.1. geen zware werkzaamheden verrichten Ik houd nu thuis de boeken bij en help zoo noodig de klanten in den winkel. Wekelijks heb ik eenig zakgeld. Ook wat er anders voor mij noodig is bekostigt mijn vader. Ik mag dus voor de Rijksinkomstenbelasting een zeker bedrag per jaar van mijn vaders inkomen aftrekken. Nu is mijn vraag deze: 1. Moet deze aftrek op 31 Dec. a.s. in onze boeken voorkomen. Ik bedoel dit niet met het oog op de datum, maar wel daarom of het ingeboekt moet worden, of dat het bij het invullen van het belastingbiljet op 1 Mei a.s. kan geschieden, buiten de boeken om. 2. Ik weet niet hoeveel gewoonte Is af te trekken. Welk bedrag kan ik het voordeeligst in mindering van mijn vaders inkomen bren gen. Hetgeen ik n.1. voor mij aftrek b.v. f oOO.en over welke som ik dus zelf be lasting zal hebben te bet .len (of is tot f 800 vrij?) wordt weer d or mijn vader betaald, zoodat het gaat om de voordeehgste som van beide belastingen. Antwoord: Wat u vragen betreft, diene het navolgen de: U kunt voor U zelf als loon rekenen (ik reken dat van Uw loon nog niets is ge boekt) een bedrag ad f 500.per jaar, zijn de het loon uitgekeerd in den vorm van kost. inwoning en zakgeld. U kunt dit als volgt doen: U boekt een privé ontvangst .van f 500.— in Uw kasboek en tegelijkertijd een loon uitgave van f 500. Omdat U niet een volwaardige kracht is (U is steeds onder dokters behandeling) acht ik een aftrek van meer dan f 500. niet gemotiveerd. Uw tweede vraag is hiermede ook beant woord. Wat U Uw vader meer dan f 500 per jaar kost, mag Uw vader aftrekken, als onder stand aan behoeftige kinderen. Vraag 120. Door het bereiken van den leeftijd (65 jaar) ontving ik vanaf begin Maart 1930 krachtens Vrijwillige Ouderdomsverzeke- ring tot ongeveer half Juni 3 gulden per week O.-rente. Doordat mijn echtgenoote eveneens in Juni dien leeftijd bereikte, wordt ons sinds dien elk f 2.50 uitgekeerd. Mijn eerste vraag is deze: Is deze rente belasting vrij of moet ze als inkomen worden opgegeven. 2e. Indien die rente als inkomen moet worden aangemerkt, kan ik ze dan splitsen door de helft op te geven als inkomen van mijn vrouw en geeft dat, ten opzichte van de hoofdsom der belasting eenig voordeel. 3c. Mocht ik bij leven en welzijn het voorrecht hebben, dat mijn zaken niet te veel verminderen en ook mijn werkkracht, ten opzichte van mijn bedrijf, nog wat op peil mag blijven, moet ik dan de som, die ik hopeliik van die rente over kan houden jaarlijksch als zoodanig ongeveer en zoo niet, hoe groot mag die som zijn, dat die opgave noodig is. Ter toelichting diene, dat ik nog al een groot gezin gehad heb, me geen vermogen heb kunnen verwerven, zoodat indien bo venbedoelde rente gewoon als inkomen wordt aangemerkt door de Fiscus, dit mijn belasting nogal beduidend zou verhoogen. Antwoord: De ouderdomsrente is belastbaar. Per 1 Mei j.1. bestond voor U een nieuwe bron van inkomen, namelijk ouderdomsren te. Deze bron van inkomen bestond nog niet een vol jaar. Zij moet op het jaarlijksch bedrag wor den begroot. Per begin Mei j.1. had U dus behooren aan te geven f 156.ouderdomsrente, Uok de rente die uw vrouw geniet is inkomen. Begin Mei a.s. zult U dus hebben op te geven f 261).per jaar. De volle rente is belastbaar, dus niet het bedrag dat U op die rente overhoudt. TARWEWET. Het regeeringsbureau voor de uitvoering van de Tarwewet 1931 heeft de volgende circulaire rondgezonden aan de belangheb bende organisaties. Het is gebleken dat het bij circulaire no. 1000 Tw. door den regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Tarwewet gege ven voorschrift niet door alle bakkers goed 's begrepen. In verband hiermede wordt het volgende medegedeeld: Een bakker, die op 1 Sept. een hoeveel heid onvermengde tarwebloem of tarwe meel in voorraad heeft, zal te rekenen van dat tijdstip die bloem of dat meel slechts mogen aanwenden, indien hij die hoeveel heid vermengt met bloem of meel, uitslui tend bereid uit inheemsche tarwe. De hoeveelheid bloem of meel, uitsluitend bereid uit inheemsche tarwe, welke hij daarvoor zal moeten betrekken, bedraagt 1/4 van de hoeveelheid onvermengde bloem of meel, welke hij in voorraad heeft. Is deze voorraad bijv. 1UU balen, dan zal hij dus 25 balen bloem of meel, uitsluitend bereid uit inheemsche tarwe, moeten bijmengen. Hij behoeft dat uit den aard der zaak niet ineens te doen, en kan, wanneer zijn weke- lijksche omzet bijv, 20 balen is, 16 balen onvermengde bloem met 4 balen bloem van inheemsche tarwe vermengen. Na ongeveer 6 weken aldus te hebben ge daan, zal dus zijn voorraad van 100 balen onvermengde bloem zijn verbruikt. Een bakker kan ook volgens het hieron der staande voorbeeld handelen: Stel, dat zijn omzet per week is 200 balen. Hij kan dan het volgende mengsel maken: 100 balen bloem A (bloem van de voorge schreven samenstelling-; 80 balen onge mengde bloem; 20 balen bloem uitsluitend van inheemsche tarwe. Het staat echter dien bakker ook vrij den bij hem aanwezigen voorraad onvermengde bloem of meel, in plaats van te vermengen als hierboven bedoeld, te verbruiken op de volgende wijze: Gelijk bekend mogen bakkers een hoe veelheid onvermengde bloem betrekken, ge lijkstaande met 7y2 van hun omzet ge durende een bepaald tijdvak. Dit tijdvak is door den minister bepaald op 6 maanden. Hieruit volgt, dat de voorraad bloem B. welke de bakkers voor dit doel mogen ge bruiken, niet grooter mag zijn dan hun ge- heele verbruik gedurende twee weken be draagt. Zij, wier voorraad grooter is, moe ten dus het meerdere gaan mengen als hier boven is aangegeven. Een bakker, die per week omzet 100 balen bloem a 50 Kg., mag dus per week 1% balen a 50 Kg. ongemeng de bloem gebruiken. Heeft hij nu bijv. een voorraad van 75 balen onvermengde bloem, dan kan hij dus 10 weken lang elke week ïy» balen van die bloem verwerken. Langs dezen weg kan de bakker dus ook zijn voorraad onvermengde bloem opmaken. Zoolang hij nog onvermengde bloem heeft, ontvangt hij natuurlijk geen bonboekjes om onvermengde bloem te kunnen betrekken. Een bakker kan dus op twee verschillende wijzen een bij hem aanwezigen voorraad onvermengde bloem opmaken en wel: 1. óf door bijmenging met bloem, uit sluitend bereid uit inheemsche tarwe, zoo als hierboven is aangegeven; 2. óf door dien voorraad te gebruiken door daarvan de bovenbedoelde 7y, te verwerken,. Het is den bakker toegestaan een deel van zijn voorraad te verbruiken op de wijze, onder 1 bedoeld het overige op de wijze, on der 2 bedoeld. Voorts wordt het volgende medegedeeld: Na 1 September j.1. behoeven de bakkers niet meer aan het regeeringsbureau voor de Tarwewet in te zenden een opgaaf van den bij hen aanwezigen voorraad bloem of meel, van de namen hunner leveranciers van die bloem of dat meel en van hun verbruik van bloem of meel en eventueel verkoop van bloem en meel A in hun winkel. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat het bijhouden van register no. III, dat aan de bakkers is toegezonden, moet blijven geschieden. Dit register blijft onder berus ting van den bakker en moet op verlangen van de controleurs Tarwewet 1931 aan de zen in verband met hun controle worden getoond. Het behoeft dus niet aan het regeerings bureau te worden opgezonden. TWEE NAJAARSJAPONNEN. De bijgaande modellen vertoonen duide lijk de nieuwste kenmerken van de nieuwe najaarsmode, n.1. hooge ceintuurtjes, lange re heuplijnen en daardoor dus lager val lende klok. Want dit dient gezegd, de rok ken blijven van onderen wijd. Op de teeke- ning is d«n eerst links aangegeven een keu rig eenvoudig japonnetje van groene wol len marocain, gegarneerd met groepen van drie stiksels. Op het kraagje en de man chetjes van linnen loopen ook twee stiksels. De rok is met van onderen vrij plotseling wijduitloopende plooien. Aan 2.50 M. van 1.40 M. breed heeft men voor dit model (No. 3018) voldoende. De andere japon is van blauwe wollen crêpe de chine. met een klein capekraagje, dat de 'schouders bedekt en dat zich van voren in een smal pand voortzet tot onder aan den rok. De zijkan ten van den rok zijn klokkend. Voor deze jurk (No. 3019) is 2.75 M. stof van 1.40 M. breed noodig. Waren tot nu toe de rokken voor gewo ne daagsche dracht op straat van ongeveer dezelfde lengte als in het vorige seizoen toch is er een andere, toonaangevende mo defirma, die het met iets kortere rokken weer probeert. Over het algemeen kan men echter zeggen, dat ze 17tot 20 c.M. van den grond blijven. De avondjapon ziet men in twee lengten. De cene soort raakt bijna den grond en heeft zelfs somtijds een klein sleepje, natuurlijk slechts voor zeer offi- cieele gelegenheden: de andere soort reikt tot aan den enkel en is bedoeld voor minder vormelijke gelegenheden, voor dansen, enz. Bruin belooft de voornaamste kleur voor straatdracht te worden, natuurlijk na het veel geliefde zwart. Andere kleuren zijn groen, blauw en rood, alle in de lichtere tinten. Voor avondjaponnnen gebruikt men veel een heldere blauwe kleur, het z.g. Fransche blauw en verder fuchsia-rood. Een aardige combinatie voor de na-middagja- pon is ook oranje of terra op bruin. Men ziet verschillende japonnetjes van bruine stof met terra of oranje bovenstuk, vestje, garneering of iets dergelijks. L O E S. Van deze japonnen zijn knippatronen ver krijgbaar k 75 ct. Postwissel zendt i aan: De Beurs, Amstellaan 66, Amsterdam-Z. Levering binnen 1 week. Op het strookje nauwkeurig vermelden, naam en adres van afzender, nummer van het gewenschte pa troon en maat. De maten van 40 tot 52 kun nen geleverd worden. Beste meisjes en jongens, Hier zijn weer de oplossingen van de raadsels van de vorige keer. Ze waren niet gemakkelijk, hè? 1. De fotograaf, stal opa boter gries bes u r k leeuw De naam van den vogel was dus „spreeuw". 3. Ijswafel. De nieuwe raadsels zijn: 1. Wie kan van de volgende letters een plaats in Noord-Holland maken? L A A A M K R. 2. Mijn eerste is een knaagdier, mijn tweede is een deel van een plaatsje in Gelderland, mijn geheel is weer een plaatsje op de Velu we. Ra, ra, wat is dat? OOM KAREL. ONS KINDERVERHAAL. HOE POES MINET HET LAND REDDE Vrij naar een oud sprookje, bewerkt door Jeanne van Tuil. (Nadruk verboden alle rechten voor behouden). 2) De koning dacht even na. Dan riep hij uit: „Daar moet een einde aan komen. Laat door het heele land bekend maken, dat ik een belooning van honderd goudstuk ken uitloof voor den man, die ons van den reus kar verlossen." Dat gebeurde. De koning at alleen de korstjes van het roggebrood op en bewaar de de rest voor zijn middagmaal. Hij ging bovenop zijn troon zitten, met den kroon op zijn hoofd en een zak met 100 goudstuk ken naast zich. Hij zat zoo den heelen dag en wachtte, tot er iemand zou komen» die hem raad zou geven. Maar het was al bijna 5 uur geworden de koning had een ver schrikkelijke honger en nog was er nie mand' komen opdagen. Het was buiten al bijna donker, toen er opeens zachtjes aan de deur van het paleis werd geklopt. „Laat maar." riep de koning tegen een knecht, die de deur open wilde maken, „laat maar, ik zal zelf wel open doen." De koning sprong met één sprong van zijn troon af, liep met zijn kroon op zijn hoofd en zijn hermelijnen mantel op zijn rug, naar de voordeur en riep: „Wie is daar?" De koning liiisterde aan het sleutelgat. Maar niemand antwoordde. De koning zette nu zijn handen aan z9n mond en schreeuw de boos: „Ik ben de koning, koning Doris, wil je wel eens gauw zeggen, wie je bent?" Tot eenig antwoord klonk een ..acht ge- miauw. De koning draaide nu den sleutel om, schoof de grendels van de deur en deed de deur op een kier open. Het was onder- tusschen buiten heeleinaal donker gewor» den. Tot zijn groote verbazing zag de ko ning niemand staan. Hij keek nog eens en nog eens en toen zag hij, vlak bij den grond, opeens twee groene lichtjes. De koning haalde een groote lantaarn en keek toen nog eens, en wat denken jullie, dat de koning vond? Een groote zwarte poes, die op den stc ep voor de deur van het palcis zat. De groene lichtjes, die de koning in het donker gezien had, waren de oogen van die pots geweest. „Heb jij hier aangeklopt?", bulderde de koning boos, want hij had verschrikkelijke honger. Plotseling ging de poes op haar achterste pooten staan en zei: „Miauw." Toen kwam ze naar den koning toe, be duidde den koning, dat hij moest bukken, legde daarna een zwart pootje om den hals van den koning en fluisterde met een heel fijn stemmetje hem in het oor: „Ik ben Mi- net, de kater. Ik kom U helpen, om U van Pim den Toovenaar te verlossen!" „Hahaha!", lachte de koning luidkeels, „wou jij Pim de Toovenaar verslaan? O, domme, kleine poes, ga maar gauw naar je warme mandje terug en naar je schotel tje melk en vang jij maar muizen, hoor!" „Miauw, miauw!" zei Minet, de kater, wat naturlijk „nee, nee" moest beteekenen. Hij legde weer zijn zwarte poot om den lals van den koning. „Ik ben wel een kleine poes, maar ik beloof U, dat ik U vóór morgen 12 uur van den toovenaar zal ver lossen. En als ik geen woord hou, mogen de muizen me opeten!" zei Minet. „Nou, kom dan maar even binnen, als je maar goed je pooten veegt!" zei koning Doris lachend. Hij nam poes bij een poot en nam hem toen mee naar binnen. Trotsch met zijn staart in de h ogte, en luid spin nend, wandelde Minet den kater, naast den koning voort. De koning ging weer op zijn troon zitten, terwijl Minet vlak voor hem, op den grond ging zitten, op zijn achterste pooten. ,Wat krijg ik, koning Doris, als ik Pim de Toovenaar vang?" vroeg Minet. „Hon derd goudstukken!", zei de koning. (Wordt vervolgd),. Bloemen in huis. Natuurlijk, iedere huisvrouw die er op uit is, in huis een vroolijke, gezellige at mosfeer te brengen, zal vooral in den zo mer, steeds zorgen dat de noodige bloe men op verschillende plaatsen in huis he; oog van huisgenoot en bezoeker begroe ten. Maar er is nog veel verschil in de manier waarop men de bloemen neerzet Bloemen schikken is een werkje. da. smaak en handigheid vereischt. Er zijn bijvoorbeeld ook bloemen, die niet tedich. opeen in een stijve bos in een vaas geze. moeten worden. Want op die manier krij gen ze te weinig lucht en water en gaan al heel gauw hangen. Zooals bijvoorbeek. Lij Lathyrus en magrieten en zoo. Om nu het gemakkelijk en ruim uiteenzetten var. bloemen mogelijk te maken heeft men ver schillende hulpmiddelen bedacht. Mei- heeft voor bloemen met harde dikke ste len in wijde kommen een rond steeneta bloemenhouder gelegd, waarin gaatjes zit ten, waarin men de uiteinden van de ste len kan steken. Voor teerder bloemen heeft men een gazen- of traliedeksel op een glazen bowl gelegd, zoodat men de stelen door de gaatjes van 't raster kan steken en zoo den noodigen steun ver lenen. Iets nieuws is, dat men een bloe- menstandaard heeft gefabriceerd, met me talen buigzame stelen, van boven met een oogje, waardoor men den bloem kan steken. De „stelen" zijn van ongelijke lengte, en bestaan uit een stukje gegalva niseerd ijzerdraad, dat men in een rond" voetstuk van verzwaard hout of steen heeft bevestigd. Dit voetstuk met de er uit „groeiende" ijzerdraadjes van verschil lende lengte en van boven met een oogje, zet men in een wijde kom met water. U.p deze manier kan men teere bloemen op net zoo mooie en ruime wijze schikken als men maar wil. En als er iemand in huis is, die van knutselen houdt, dan kan die zoo'n ding best zelf eens voor U in el kaar knutselen. Wat een huisvrouw weten moet: Opgepast met zoutzuur! Het is een goede stelregel in huis, voor al wanneer er kleine kinderen z\jn. dat men alle huismiddeltjes voor het reinigen van ons huisraad, vlekkenwatertjes, ben zine, schoencreames. poetsmiddelen enz. enz. die lang niet allemaal onschadelijk zijn, op een „verheven" plaats bergt, waar geen kleine grijpvingers ze bereiken kun nen. Dit geldt in het bijzonder voor amfc- monia en speciaal ook voor zoutzuur, dat men in vele huishoudens aantreft onder H. FAASSEN - BAARN levert prima kwaliteit Vraagt staalkaart Telefoon 173 den naam van geest van zout. Pas altijd op met dit goedje, want het is vergift. Het is een verzadigde oplossing van zout— zuurgas en water en het ziet er geelach tig uit. Het heeft een zeer scherpe lucht en doet men de kurk van de flesch dan komt er meestentijds damp af. Alleen als net sterk met water verdund is. komt er geen damp meer af. Men gebruikt dit geest van zout met de noodige voorzich tigheid voor het schoonmaken van zeer vuil glaswerk of porselein, of ook wel metaal. Maar men moet bedenken dat het erg scherp is en sterk invreet. Vóór het gebruik dus verdunnen. Het is niet brand baar, maar doordat het zoo sterk bijt, vreet de kurk snel weg, zoodat men tel kens een nieuwe kurk erop moet doen. Waak er bij gebruik dus voor, dat men er vooral niet mee spat of druppeltjes laat vallen op plekken, waar ze niet hooren (n.1. op het lichaam of de kleeren). HUISVROUW. Rustig Wonen. Aangeb. gem. zit-slaapkamer of zit- en slaapkamer met gebruik van keuken, bij het Station Soestdijk. Brieven onder No. 130 aan het bureau van dit blad. GEVRAAGD EEN FLINKE Dienstbode voor dag of dag en nacht. Brieven onder lett. H aan het bureau van dit blad. (WEGENS VERTREK) De Notaris A. O. DAMMERS te Soest zal op WOENSDAG 16 SEPT. 1931 des voorm. 10 uur in het perceel Burg. Grothe- straat 43 te Soest, om contant geld PUBLIEK VERKOOPEN: EEN GOED ONDERHOUDEN INBOEDEL als: eikenh. huiskamer ameublement; mah. en wit laqué ledikant met toebeh.noten houten salonameublement; diverse noten- en mah. kastjes; stoelen; leuningstoel; vul kachel; spiegels; schilderijen; schemerlamp; gramafoon; brandkastje; stofzuiger; tuin meubelen; glas- en aardewerk; potten, pan nen, enz. Bezichtiging Dinsdag 15 September 1931 van 104 uur. PIANOLEERARES KOLONIEWEG 11. Aanqeboden in mooi landhuisje, 5 min. van station Soestdijk bij jonggeh. gezellig tehuis voor één of twee kinderen of jongmensch. Bil lijke prijs. Brieven onder No. 200 aan het bureau van dit blad. Bevelen zich aan vooralle voorkomende riet betere werk tegen coricureerer.de prijzen annex Lunchroom MEVROL W I Heeft U al eens een proef genomen met ons heerlijk gezondheids- dat lang versch blijft en goed verleer baar is. NEEMT EENS PROEF 1 Beleefd aanbevelend 0. VOSKUILEN, BIRKTSTR4AT 43 TEL. 2310 TEL. 2310 PALISANDER M COROMANDEL muil i noten NOTRN-WORTEL ■HMMBW mahonie AHORN EIKEN TEAK zwart peren Telefoon 2310 Birktstraat 43 Telefoon 2310 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 MEVROUW Wilt U een heerlijk koekje bij de Ihee, probeert dan eens onze heerlijke PADVINDERS, in natuurboter gebakken 4 20 ct. p. ons. SONNY BOY GEBAK, zeer fijn, a 10 cent Beleefd aanbevelend, D. VOSKUILEN, Soest 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9

De Soester | 1931 | | pagina 6