IN DE HOUTHANDEL Dancing L. W. Hoendermeel „AUKJE" NAJAARSRECLAME I OORLOG RECLAME PRIJS H.van den DUINE Steeds Grooter „DE TIJDGEEST" Voedert uw KIPPEN met en gij krijgt van 't winter volop eieren De twaalfde Assemblee van den Volkenbond Voor de Huisvrouw Advertentiën DANCING „BIRKHOF" VELOURS HOEDEN 5 pond Spek voor f 1.- BELANGRIJKE VEILING H De algemeene beschouwingen. Arn. Last De groote mode - vanaf f 4.25 - VER VAT's HEEREN MODE MAGAZIJN Rund- en Varkensvleesch A. WINTER - Dierenarts TELEFOON 2318 te Amersfoort. 4 Prachtvolle 3' Nieuwe weg 22 - Soest s c c 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 p| van de Slagerijen Bij aankoop van minstens 1 gulden vleesch geven wij cadeau naar keuze uit onder staande lijst: 1 ons Leverkaas 1 ons Lunchham 12 ons Boter ham worst 12 ons Gekookte Worst 1'2 ons Leverworst, le soort 2 ons Leverworst, 2e soort 2 ons Bloedworst Deze reclame is geldig vanaf heden tot 1 Oct. EENS GEKOCHT, ALTIJD KLANT (NadTuk verboden) Het is niet te verbazen, dat de algemee ne beschouwingen van dit jaar geen groo- te verwachtingen wekken. Want wel zijn verschillende kopstukken ter Assemblee aanwezig, maar de directe huiselijke zor gen houden de leiders der Engelsche Re geering in eigen land, terwijl Briand en Curtius, die Frankrijk en Duitsehland ver tegenwoordigen, in andere positie dan vo rige jaren tegenover de Assemblee staan. Algemeen krijgt men den indruk, dat niet alleen de positie van Briand op het ge bied van Frankrijk's buitenlandsche po litiek niet meer de alles beheerschende van vroeger is, maar zijn physieke ge steldheid laat zoodanig te wenschen over, dat het aanvankelijk heette, dat hij slechts een half uur mocht spreken. Curtius, die door geheel Duitschland hemelhoog werd geprezen toen hij de Duitsch-Oostenrijk- sche Tolunie had tot stand gebracht, het geen men als een soort onafhankelijk ge baar beschouwde, moet van alle zijden heel wat hooren over de nederlaag, die hij in dit opzicht beeft geleden, en nog meer over de wijze, waarop hrj deze heeft geleden. Het zijn dus niet meer Frank rijk en Duitschland, die met beide Staats lieden worden vernomen, want de zeker heid is afwezig, dat zelfs Lava! en Bru- ning de woorden hunner Ministers van Buitenlandsche Zaken geheel gestand doen. Dat beteekent natuurlijk niet, dat men niet belangstelling gevoelt voor wat zij te zeggen hebben, en ook voor dat gene wat zij niet zeggen. Maar het sluit vanzelf uit, dat van hun woorden een sti muleer enden invloed op de daden dezer Assemblee zal uitgaan. Een gelukkig ver schijnsel mag het in deze omstandigheden heeten, dat men te Genève algemeen nei ging gevoelt om het nu maar zoo kort mogelijk te maken. Men spreekt van een Assemblée, die ruim twee en een halve week zal duren en dus omstreeks 23 Sep tember zal huiswaarts keeren. Ziet de Assemblée geen kans om eenig besluit te nemen, dat den politieken of economischen gezichtseinder kan verlichten, wel dan is alle bijeenzijn maar een doorn in het oog van de millioenen, die daden will'en zien! Dat neemt niet weg, dat de redevoering die door den Italiaanschen vertegenwoor diger Minister Grandi is uitgesproken, var. groote beteekenis mag heeten. Hij heeft althans het ontwapenings vraagstuk, dat aller intense belangstelling heeft, aange vat. Het verluidde in de eerste dagen, dat de wijziging in de Engelsche Regeering eenerzjjds, de verscherpte economische toestand anderzijds zouden kunnen leiden tot een uitstel der Ontwapeningsconferen tie. Indien iets moet worden vermeden, dan is het dit, want de hoop op een resul taat dezer conferentie houdt thans velen nog staande. Men heeft het dan ook niet aangedurfd met een voorstel in deze richting te komen, en het lijkt psycholo gisch juist van Italië, dat het heeft voor gesteld om reeds voor het begin der Con ferentie tot een soort stilstand in de ver meerdering der krijgstoerustingen te ko men. Precies geformuleerd wat hij bedoel de, heeft hij niet gedaan. Of hij denkt aan een algemeene overeenkomst, waaraan de geheele wereld moet deelnemen, die na tuurlijk niet te bereiken is, of wel dat hij denkt aan een Gentlemen's agreement tus- schen althans de Staten, die het voor namelijk betreft, moge in het midden wor den gelaten. Maar het geluid alïeen reeds, dat hij deed hooren, was een frisch geluid, gaf althans eenige verademing, en heeft dan ook, gelijk zeer begrijpelijk is, een uitermate groote aandacht gevonden. Wel sprak Grandi eerst over het constitutiö- neele Volkenbondswerk, dat hij zeker niet zonder belang achtte, maar het ontwape nings vraagstuk vulde toch het grootste deel van zijn rede. Hij heeft zich daarin- getoond een pacifist, en wie de rede van Grandi leest, krijgt den indruk dat, hangt het van Italië af, inderdaad de Ontwapen ningsconferentie zou slagen. Dat kan daar om niet verwonderen omdat met alle na tionalistische neigingen, die het fascisme eigen moge zijn, dit toch een economische ontspanning als een belangrijke factor moet beschouwen. Grandi heeft dan ook de aandacht gevestigd op de betrekkingen tusschen.het vraagstuk van.de financieele verplichtingen, die uit den oorlog zijn voortgevloeid en het pntwapeningsvraag- stuk. Een diplomatieke band tusschen bei de problemen ontbreekt, maar de zede lijke band is er, want men kan z.i van de volken niet verlangen, dat zij financieele rechten opofferen, wanneer zij zich niet helder bewust zijn van het nut van hun offers. Het was een duidelijke toespeling op Amerika toen Grandi zeide, dat de ze kerheid moet bestaan, dat het afstanddoen van financieele rechten niet zal leiden nog tot verslechtering van den internationalen toestand in den vorm van een vermeer dering van bewapeningen en dus ook een verhooging van de onveiligheid. Grandi heeft in dit opzicht zoowel aan het vraag stuk der invoerrechten als aan dat van de schulden en de herstelbetaling uitvoe rige aandacht gegeven, en hij heeft ook in dit opzicht aan het einde geconcludeerd tegen elke verzwakking en versnippering van den Volkenbond. De Volkenbond moet één geheel blijven en moet er naar stre ven ook steeds meer de medewerking van de niet-leden te verkrijgen. Ook al zijn zjj geen lid, dan zal toch de geest van samenwerking en vrede daardoor gaan deweg tot hen doordringen. De regeerin gen moeten gebruik maken van de gevoe lens van solidariteit, die de crisis heeft doen geboren worden, om niet alleen de verharde, doch tijdelijke noodzakelijkheid onder de oogen te zien, doch ook om er een grondslag van te maken van een. duurzame samenwerking in de toekomst. De ontwapenings punten, door Grandi aangeroerd, zullen echter, naar reeds is medegedeeld, niet in een positief voorstel door hem worden omgezet. Het verluid.- de tegelijkertijd, dat Amerika zeer bepaal de positieve voorstellen voor de Ontwape ningsconferentie heeft, waaronder er een zou zijn tot beperking met 25 pCt. Voor stel dat echter in deze Assemblée geen gewicht in de schaal zal kunnen leggen. In deze omstandigheden kan het niet ver bazen, dat de derde Commissie der Assem blée, die der ontwapening, slechts een uiterst magere agenda voor zich heeft, waarbij het verdrag ter versterking van de middelen om den oorlog te voorkomen, niet slechts de voornaamste, maar eigen lijk de eerste plaats inneemt. Aan den anderen kant heet het, dat de Scandina- navische Staten, welker Ministers in het Noorden een belangrijke bijeenkomst heb ben gehouden, bereid zouden zijn om een voorstel in den geest van Grandi in te die nen, dus een zoodanig, dat een afspraak zou beteekenen om voor den aanvang der Ontwapeningsconferentie den wedloop stop te zetten. Gesteld eens dat in deze rich ting eenig resultaat zou kunnen worden bereikt, dan mag men zeker zijn, dat dit slechts de Conferentie zelve op de best denkbare wijze zou inleiden, maar een momenteele ontspanning zou geven, die ook economisch hoog kan worden aange- De rede, waarmede Lord Robert Ce- cil namens Engeland aan de algemeene be schouwingen deelnam, was van belang niet ontbloot, maar had geenszins het gezag, waarover die van Grandi beschikte. Cecil heeft op bezuiniging ook in den Volken bond aangedrongen, maar aan den ande ren kant ertegen gewaarschuwd, dat men de bezuiniging niet zal doorvoeren ten koste van den noodzakelijken arbeid. Hij heeft ook over de samenstelling van den Raad gesproken, en in verband met het feit, dat Portugal hetwelk hij niet met name noemde geklaagd heeft niet tot lid van den Raad te kunnen worden gekozen, omdat het buiten elke combina- ie staat, een voorstel ingediend om over het systeem der verkiezingen in 1932 rap port uit te brengen. Hij heeft, als gewoon- ijk, het vraagstuk der slaverng in be schouwing genomen, maar vooral de fi nancieele crisis en wat daaruit voort vloeit bezien. Hij heeft de Regeeringen, voor oogen gehouden, dat zij haar ver antwoordelijkheid moeten begrijpen en zoo snel mogelijk het vertrouwen in de respectieve Staatsfinanciën zullen moeten herstellen, omdat alleen dan het kapitaal weer in het verkeer zal worden ge bracht. Er moeten leeningen mogelijk zijn op langen termijn, niet slechts voor Duitschland, maar ook in het algemeen. Als men vraagt wat de Regeeringen jindat opzicht kunnen doen, dan merkte Cecil op, dat zij veel kunnen doen. Daarbij werd niet alleen gewezen op de plannen van de commissie van economische deskundigen onder leiding van den heer Trip, maar werd gewezen op de noodzakelijkheid van snel handelen. In ééh zin achtte Cecil den politieken toestand niet ongunstig; alle leden van de Assembllie zullen het eens zijn, dat er niet het minste uitzicht bestaat op een spoedigen oorlog. Men kan natuurlijk nooit weten, wat de internatio nale politiek brengt, doch geen periode heeft zich in de laatste honderd jaren af- geteekend, waarin het uitzicht op een nieu wen oorlog zoo volkomen onwaarschijnlijk mocht heeten als thans. Tusschen beide sprekers in heeft de Nederlandsche Minister van Buitenland sche Zaken, de heer Beelaerts van Blok land, een en ander in het midden gebracht. Hij heeft een dringenden oproep tot de vergadering gericht inzake het positief re sultaat, dat de Ontwapeningsconferentie moet afwerpen. Het is noodzakelijk om in verband met de wereldcrisis maatrege len te overwegen, en de gemeenschap pelijke nood der naties dwingt deze tot samenwerking. Toch liet de heer Bee laerts, al erkende hij tenvolle den ernst van den toestand, een ietwat optimistisch geluid hooren. De Volkenbond heeft de taak er voor te zorgen, dat er maatregel len worden genomen, die verlichting in den toestand kunnen brengen. De Volkenboiid ook moet er, op straffe van eigen presti ge, voor waken, dat de a.s. Ontwapenings conferentie resultaten afwerpt, en zoo mogelijk resultaten, die spreken tot een ieder. Hiermede bewoog hij zich in de lijn van hetgeen na hem de vertegenwoordiger van een klein land als Estlland opmerkte, en hetgeen voor hem reeds van Japan- sche, Canadeesche en Roemeensche zijde was betoogd. Japan bleek den toestand somberder in te zien dan door velen ge schiedde, maar deed daarom met te meer aandrang een beroep op aller medewer king, teneinde de Ontwapeningsconferentie te doen slagen. De Canadeesche delegatie ging zoover, dat zij in herinnering bracht, dat reeds 12 jaren geleden door Canada was voorgesteld, dat de Volkenbond alle secundair werk voorloopig zou laten rus ten en zich uitsluitend zou concentreeren op de hoofdzaak: het verkrijgen van den wereldvrede. Het voorstel op zichzelf werd door Canada niet herhaald, doch de ver wijzing' in deze richting is sprekend ge noeg. Voor het eerst sedert 1926, toen Duitschland het aantal leden van den Volkenbond kwam vermeerderen, heeft deze Assemblée de toetreding van een nieuw lid aanschouwd. Mexico is tiegetre- treden en wel op de meest hoffelgke uit- noodiging, die kon worden gegeven. Toen in 1919 het Grondverdrag werd opgemaakt behoorde Mexico niet tot de Staten, in den oorlog onzijdig gebleven, die als Ar gentinië en Chili en andere werden uitge- noodigd om toe te treden. Het had zich zelf moeten aanmelden, en daartegen heeft het Meoricaansche gevoel van pres tige zich verzet. Nu is op fleze Assem blée door de delegaties der groote landen een resolutie ingediend, waarin op de desbetreffende leemte van het Vredesver drag van 1919 wordt gewezen en tot Mexico de uitnoodiging wordt gericht om alsnog toe te treden. Dat met de Regeej- ring van Mexico tevoren over deze uit noodiging was gesproken, behoeft geen betoog; het wachten was dus ook slechts op den Senaat van het land, die zich thans in gunstigen zin heeft uitgesproken. Men zal dus spoedig een Mexicaan onder de gedelegeerden zien plaats nemen, en zelfs staat het vrijwel vast, dat Mexico reeds dit jaar een plaats in den Raad krijgt. Dat kan geschieden, omdat zich dit jaar voor het eerst in de geschiede nis van den Volkenbond het feit heeft voorgedaan, dat een Raadslid vrijwillig tusschentijds bedankt. Guatemala, het vo rig jaar voor drie jaren gekozen, werd in de Raadszittingen door zijn te Parijs gevestigden gezant vertegenwoordigd. Maar deze is verplaatst, en de moeilijkheden voor Guatemala om regelmatig een verte genwoordiger te zenden, zijn van zoodani- gen financieelen aard, dat dit land van den Raadszetel heeft afstand gedaan. Waar deze aan de groep der Midden-Ame- rikaansche staten eenigermate toebehoort, zal nu Mexico de plaats van Guatemale innemen. Voor het overige staat het vrij wel vast, dat Spanje zal worden herko zen en Perzië en Venezuela resp. door China en Panama zullen worden vervan gen. De Commissien zijn inmiddels aan den arbeid getoogen. Scialoja is weer Voor zitter der eerste Commissie, van welke de heer Limburg Ondervoorzitter is; de Belg Janson is Voorzitter van de tweede, welke den heer Colijn tot Ondervoorzit ter heeft, de Deensche Minister Munch presideert de derde, de Griek Politis de vierde, de Perz Khan Ala de vijfde en de Zwitser Motta de zesde Commissie, welke laatste politieke vraagstukken behandelt en zoodoende ook de rapporten van de Commissie der Vereenigde Staten van Eu ropa onder de oogen krijgt. Slechts de eerste Commissie is reeds eenigszins aan het werk getoogen, en wel ten opzichte van de voorstellen, die beoogen het Kel logg Pact tot uitbanning van den oorlog en het Grondverdrag in overeenstemming te brengen. Scialoja schijnt de neiging te hebben, om, overigens niet in overeen stemming met wat Minister Grandi zeide, deze aangelegenheid opnieuw een jaar uit te stellen. Nu is wel langzamerhand tot de openbare meening doorgedrongen, dat het feit of de bewoordingen en de gedach ten vgji het Kellogpact ook formeel in het Grondverdrag zijn verwerkt, minder belangrijk is dan men aanvankelijk dacht, en zeker minder belangrijk dan de vraag of de geest van het Kellogpact over de volkeren vaardig is geworden. Maar toch is dit vraagstuk een constitituoneel te be langrijk dan dat men het opnieuw kan terzijde stellen. Deze Assemblée, die een beperkt prorgamma heeft af te werken, moet dienaangaande een beslissing ne men, hetzij positief, hetzij negatief, maar rij kan het gezag van den Volkenbond slechts schaden door opnieuw tenzij daarvoor aannemelijke redenen blijken die beslissing nog weer eens uit te stel len! VAATWASSCHEN. Indien men volgens alle regelen van de kunst de vaat wil Wasschen, dan is daar voor noodig een teiltje met heet zeepwa ter (zeeppoeder), verder een teiltje met enkel heet water, een bordenkwast en natuurlijk een schoone droge doek om af te drogen. Orde is ook hier een eerste vereischté en dus zet men het vuile vaat werk, dat afgewasschen moet worden, soort bij soort klaar. Men moet nooit met groote stukken als pannen en dekschalen beginnen, omdat die het water het meeste afkoelen. Dus beginnen we met de klein ste dingen, als vorken, lepels, messen, glazen, kopjes, enz. om daarna over te gaan tot de borden en schalen en tenslot te de pannen. Natuurlijk hebben we eerst zoovel mogelijk alle spijsresten met een mes of een lepel of een stuk papier ver wijderd. Het wasschen geschiedt natuurlijk in het heete sop, waarna men het voorwerp even laat uitdruipen, vervolgens in het ge wone heete water dompelt, zoodat alle zeep er af gespoeld wordt om het, na even uit lekken, tenslotte stevig af te dragen. Een propere huisvrouw zorgt er natuurlijk voor, dat er geen streepen of straaltjes op de af gewasschen vaat achter blijven. Voor het schoonmaken van de pannen gebruikt men nooit een mes om den bodem schoon te krabben, doch een pannenboeder of pannen- lap. Aangebakken pannen zet men natuur lijk eerst met heet water te weeken- Pan nen, die van buiten zwart zijn, kan men met een boender met Brusselsch zand schoon maken. RECEPT. Welsh Rarebit. (Engelsche kaasgerecht). Men neemt 4 geroosterde sneden brood, 2 volle eetlepels dikke tomatenpurée, 125 Gr. geraspte kaas, wat zout, 1 theelepel maggi's aroma en wat peper en mosterd. Roer op een zacht vuur de tomatenpurée met de kaas tot een gelijke, smeerbare massa; maak ze op smaak af met de maggi's aroma, het zout en peper en mosterd. Bedek met dit meng sel vlug de warme sneden geroasterd brood, leg ze op een verwarmden schotel en dien ze onmiddellijk op. (Bij afkoeling wordt het mengsel taai. HUISVROUW. POELIER EN KOK Teding van Berkhoutstraat 3. Telef. 398 BAARN JONGE EN OUDE PATRIJZEN WATERSNIPPEN TALINGEN WILDE EENDEN CANETONS PIEPKUIKENS BRAAD- EN KOOKKIPPEN WILD EN oEVOGELTE wordt ook toe bereid geleverd. geschaafd en geploegd duimshout 75 cent per vierk. Meter 3,'4 d. 50 cent, 2 en 3 d. 4 cent de voet. Verder groote partijen nieuw hout, alleen bij het bekende acres H. A. JEKEL, Molenstraat 91 O.Z. Soest. Bij Belt biedt de danclub PALOWA Aan Het best, wat g' als danser Verlangen, maar kan. Burgem. Grothestraat 28a Soestdijk Zoolang de voorraad strekt HEDEN tegen concurreerenden prijs. Beleefd aanbevelend, BIRKTSTRAAT 10a Boodschappen; LANGE BRINKWEG 43 De Makelaar J. MENKO te A'foort zal publiek verkoopen op a.s. DONDERDAG 24 SEPT. voorm. 9 uur in zijn veiling zalen ingang Langestraat 109, wegens ver trek, sterfgeval en opheffing FAILLISSE MENT: ten verzoeke van Mr. Dr. M. Tydeman als curator in het faillissement Polak te A'foort w.o. salon-, huisk.- en sl.k.ameublementen, 2 piano's, buffetten en dressoirs, spiegels en schilderijen, karpetten, vaste kleeden en loo- pers, (w.o. Deventer, Perzisch en Smyrna), vloerzeil, divans en canapé's, bloem-, speel-, rook-, uittrek- en salontafels, mahonie- en eiken hang- en legkasten, 2 inzinkbare trap- naaimachines, Amerikaansche cylinderbu- reaux, bureauministre, stalen cilinder op- bergsysteemkast en in dito hout, schrijfma chine, clubfauteuils, boekenkasten, 3 brand kasten, 2 cabinetten, ladetafels, antieke bu reau, sjoelbak, kapitaal Fransch porselein eetservies (330 deelig), 5 nieuwe rijwielen, halbank, pathéfoon, eet-, ontbijt- en theeser viezen, keukenkast, antieke borden, ledikan ten met matrassen, dekens, waschtafels, vachten, partijtje nieuwe lakens en sloopen, bad en geyser, haarden, kachels en fornui zen, nachtkastjes, stoommachine 10-12 P.K. fabriek Ensched. Machinefabriek, oliestook inrichting en ventilator, fabr. Wolter en Dros, partij drijfriemen, paardenruif en voe derbak, 0 gesloten handkarren, verder groo te partij radio- en electra artikelen, w.o. el. strijkbouten en theelichtjes, luidsprekers, condensators, eboniet, porselein artikelen, partij draad, radiotoestel, 2 electr. wekkers, enz. enz. Gratis bezichtiging Dinsdag 22 Sept. van 2 tot 9 uur en Woensdag van 9 tot 5 uur. leder heeft altijd 't Genot gewaardeerd. Van ,t dansen bij Belt Dat „PALOWA" offreert! WORDT UW OMZET wanneer gij regelmatig adverteert in „De Soester". uitgave van de N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij. Dit blad verschijnt twee maal per week en wordt door honderden betalende abonné's in SOEST en OMGEVING gelezen. Bij aankoop van minstens f 2.50, 2 artikelen uit bovenstaande lijst of het dubbele kwantum naar keuze.

De Soester | 1931 | | pagina 6