N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij van de Plateelbakkerij „Schoonhoven" FAMILIETROTS Voor de Huisvrouw ElEm©y[D>fl<g ©NIMISBU63» Van Weedestraat 7 - Soestdijk - Telef. 2062 Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal terrein. FEUILLETON r- X'j Iets over boekencontröle en wat daarmede samenhangt. De lezer, wiens schrijven wij in ons vorig artikel afdrukten, stelt ons een vraag. Hij zou gaarne in dit blad een cursus zien opgenomen over controle op de admi nistratie, opdat leden van controle-commis sies en dergelijke in staat zullen zijn zich van de hun opgedragen taak te kwijten. Aan hetgeen de lezers van ons vraagt, kunnen wij niet voldoen. Het is een onmogelijkheid in artikelen als deze den lezers volkomen op de hoogte te brengen met de controle-leer en wat daartoe alzoo behoort. Toch willen wij den lezer niet geheel te leurstellen. Wij willen wel eens in enkele artikelen iets over boekencontröle en wat daarmede samenhangt, mededeelen. Onder één beding evenwel, dat men van de artikelen niet meer verwacht, dan zij geven. Men koestert dus niet de hoop, dit deze artikelen de lezers volledig op de hoogte zullen brengen. Op de wijze, waarop menige penning meester of administrateur verslag uitbrengt aangaande zijn financieel beheer, hebben wij ernstige aanmerking. De meesten volstaan met het geven van een kasoverzicht, een overzicht dus betref fende de ontvangen en de uitgegeven gel den. In sommige gevallen geeft een kasover zicht voldoende inzicht in den financieelen toestand der vereeniging. Wannneer de ontvangsten en uitgaven regelmatig geschieden, wanneer er uitslui- lijd baten en lasten zijn geboekt tot het be paalde vereenigingsjaar behoorende, ver krijgt men een voldoend overzicht uit den staat van ontvangsten en uitgaven., Het saldo, dat het kasoverzicht aan het einde van het vereenigingsjaar aangeeft, is het saldo, hetwelk volgens het Kasboek aan wezig is. Dit saldo is dan het voordeelig saldo vanaf den aanvang van de vereeniging tot het einde van het loopende vereenigings jaar. Wanneer men het saldo bij het begin van het vereenigingsjaar vergelijkt met- dat aan het einde, vindt men het voor- of het nadeelig saldo gedurende het loopende boekjaar. Het kasoverzicht geeft dus alleen dan voldoend overzicht, wanneer de ontvang sten en de uitgaven regelmatig geschieden, wanneer in een bepaald vereenigingsjaar alleen ontvangsten en uitgaven op het loo pende vereenigingsjaar betrekking hebben de, plaats vinden, terwijl er bovendien uit sluitend exploitatie-ontvangsten en -uitga ven moeten zijn, het moeten met andere woorden uitsluitend baten en lasten der ver eeniging zijn. En dan nog baten en lasten uitsluitend betrekking hebbende op het be paalde vereenigingsjaar. Hoe zelden komt het voor, dat een kas overzicht een voldoend inzicht geeft. Gewoonlijk zijn op den laatsten van het vereenigingsjaar nog niet alle baten tot dit vereenigingsjaar behoorende, binnen en zijn nog niet alle schulden betaald. Men heeft dan aan een kasoverzicht niets. Laten wij dit met een voorbeeld duidelijk mogen maken. Ontvangen is gedurende zeker jaar f 1.000 en uitgegeven f 500. Bij den aanvang van het vereenigingsjaar was in kas f 100. Een kassaldo ziet er dan uit als volgt: Saldo in ka*, f 100. Ontvangsten (de penningmeester kan dan mededeelen, welke ontvangst er zijn geweest) f 1.000. f 1.100.— Uitgaven (de penningmeester kan een specificatie verstrek ken) f 500. Saldo in kas einde vereenigings jaar f 600.— Een mooi voordeelig saldo, zal men zeg gen. Deze conclusie is echter alleen juist, wan neer de f 1.000.ontvangsten baten over het loopende vereenigingsjaar zijn en aan naar het Engelsch yan CARL SWERDNA. 16) „Wel, naar den weg van Mylady", ant woordde Felipa zacht, „je hebt me eens beloofd, dat je mij daar de geschiedenis van zoudt vertellen, weet je nog wel?" Hoe zacht ook gesproken, scheen mrs. Massarene toch die vraag gehoord te heb ben en gretig sloot zij er zich bij aan: „Hè, jadie familie-legende zou ik nu ook zoo graag eens hooren! Het terras trof mij onmiddellijk, toen ik kasteel Wold zag." „Maar ik kan niet best vertellen, mrs. Massarene. Ik haal alles zoo door elkaar, dat weet je ook wel, Felipa, Tristam kan die familie-legende veel beter vertellen." „Wil je dat doen, Tristam?" „Zeker." „Hé, ja, laat u eens hooren! Die oude romances zijn zoo lieflijk! En deze dateert al van eeuwen terug, is het niet mr. Fleet- wood?" „O, ja. Uit den tijd van Cromwell. Maar „lieflijk als een romance" kan ik de geschie denis nooit vertellen! Het zal mij eerder een droge opsomming van feiten zijn, naar ik vrees." En toen zich meer uitsluitend tot Felipa wendend: „Van de heldin van de ge schiedenis ken je zeker dat portret wel uit de galerij, dat blonde vrouwtje in het groen met de pagemuts met groote veer op? Zij heeft het leven en de eer gered van haar man, Sir Jocelyn Fleetwood was een vurig aanhanger van de koningsgezinden en toen de macht van den koning gebroken was, werd er een prijs op zijn hoofd gesteld en was hij genoodzaakt het land te ontvluch ten. Nu bevond zich nog in zijn kasteel een lijst van namen van zijn partij, die, als zp in handen van Cromwell viel, het leven be- het einde van het vereenigingsjaar geen baten meer te vorderen zijn en evenzoo, wanneer de f 500.uitgaven uitsluitend uit gaven zijn, die ten laste van het loopende vereenigingsjaar komen en wanneer er aan het einde van het vereenigingsjaar geen las ten meer verschuldigd zijn. Wij zullen eens zien hoe groot het saldo is, wanneer: a. Bij den aanvang van het vereenigings jaar nog f 100.contributies van een vórig vereenigingsjaar te vorderen waren. Deze f 100.zitten dus in de bovengenoemde f 1000.want ze zijn in het nieuwe vereeni gingsjaar ontvangen. b. Aan het einde van het vereenigings jaar f 500.contributies van het loopende vereenigingsjaar nog niet binnen zijn. Deze f 500.behoorden dus eigenlijk te zitten onder de f 1.000 ontvangsten. Ze zijn niet begrepen in dit bedrag, want ze zijn nog niet ontvangen. Laten wij (dit is voor den lezer overzich telijker) nu eerst eens nagaan, hoe groot de baten zijn geweest. Deze zijn geweest f 1.400. Een eenvoudige berekening leert U dat. Ontvangen werd f 1.000. Maar in dit bedrag is begrepen f 100. ontvangsten, die in het loopen de vereenigingsjaar niet thuis behooren, 't zijn ontvangsten van een vorig boekjaar, welke ontvangsten dus moeten wor den afgetrokken. Blijft over f 900.- Er is nog f 500.te ontvangen, die tot dit vereenigingsjaar behooren. Maar dan zijn we er nog niet! Deze f 500.moeten dus nog worden bijgeteld. f 500.- En we krijgen dus aan baten in totaal f 1.400.- In een volgend artikel gaan we verder. De lezer, die met aandacht dit artikel volgde, wordt verzocht dit blad te bewa ren. Ter wille van de plaatsruimte kunnen wij in een volgend artikel geen herhaling van dit artikel geven. VRAGENBUS. Lezers hebben het recht kosteloos vra gen te stellen over belastingkwesties. Let wel: alleen over belastingkwesties. Vragen over andere onderwerpen blijven onbeantwoord. Lezers gelieven zich met hun vragen te wenden tot den Directeur van de N.V. Accountantskantoor „Nationaal Bu reau voor Adviezen", Groote Kerkstraat 16, Leeuwarden. Postzegel voor antwoord in sluiten. Vragen worden per brief beant woord. Belangrijke vragen worden boven dien in dit blad beantwoord, tenzij de vra gers bezwaar hebben. Zij gelieven dit dan mede te deelen. Van de grootst mogelijke geheimhouding kunnen de lezers verzekerd zijn. ZEEMLEEREN LAPPEN Een goede zeemleeren lap moet zacht aanvoelen, elastisch en soepel zijn. Er mo gen geen dunne plekken in voorkomen. Als men er dus een koopt, houde men de lap te gen het licht. Dan ziet men van zelf of er dunne plekken inzitten, (vooral in het mid den mag dat niet, omdat de lap daar bij het werk het meeste lijdt) terwijl men tegelijk ontdekken kan of er ook scheuren dichtge naaid zijn. Het is voorts gewenscht, dat de lap een handige vierkante vorm heeft. De dikste zeemleeren lap houdt men voor het zeemen van houtwerk. De dunne gladde lappen voor het ramenlappen. SPONSEN. Goede sponsen moeten zacht en elastisch zijn, met liefst zoo klein mogelijke gaten, omdat die het stevigste zijn. Ze mogen geen roestachtige vlekken hebben, want die vlek ken gaan later verteren. De sponsen mo gen ook geen scherpe, harde stukjes bevat ten (kalk), want dat wijst er op, dat ze niet met zorg door middel van een zwak zuur behandeld zijn, terwijl deze harde stukjes voorts leelijke krassen op houtwerk enz. kunnen maken. Ook moet de spons uit één stuk bestaan. Aan elkaar genaaide stukjes zijn zeer onsterk. Gebruik gewone sponsen niet om mee te zeepen, want de zeep gaat er moeilijk uit en dan wordt de spons vettig. Voor gummi-sponsen is het geen bezwaar. dreigde van vele koningsgezinden. Eer hij het land verliet, wilde h'j dus heimelijk naar zijn slot terugkeeren, om die lijst te vernie tigen, maar dit voornemeh werd aan de „Rondhoofden" verraden door een familie lid van sir Jocelyn die ook liefde had ge voeld voor zijn vrouw. Lady Alice was achter het verraad gekomen en, verkleed als page, zag ze kans, haar weg te vinden tusschen de soldaten door, die haar achter volgden, en het huis binnen te dringen door een geheimen ingang, dien zij alleen kende, nog éér zij de deuren rammeiden en het huis beschoten. Nu gezamenlijk ver brandden zij de papieren en toen dit ge schied was, zou hij zich zeker een kogel door het hoofd geschoten hebben, als zij hem niet op slimme wijze had weten te ver mommen, zoodat toen de Rondhoofden binnendrongen ze niets vonden, dan een doodelijk verschrikten page en een snikken de oude vrouw de huishoudster en haar kleinzoon, zooals zij voorgaven, en die bei den ten plechtigste verklaarden dat zij niets gezien en gehoord hadden van sir Jocelyn. De bevelvoerende officier had meelij met het weerloos tweetal en zei, dat ze maar moesten maken, dat ze zoo gauw mogelijk weg kwamen, want dat het g ed nu in han den van den Protector viel, die niet veel op had met de bedienden van een konings gezinde. Verder is er niet veel te vertellen, want sir Jocelyn en lady Alicia zijn veilig naar Frankrijk ontweken. HOOFDSTUK XII. ,Een pauze volgde. Mrs. Massarene was lang niet zoo zeer onder den indruk, als zij dit zeker zelve wel had verwacht. Ethelwyn keek ook teleurgesteld: Waarom had Tris tam die romance zoo droog verteld?Hij kon het toch zooveel beter. Dus dit had hij dan opzettelijk gedaanWaarschijnlijk vond hij het onaangenam, dat de millionairs- vrouw ook onder zijn gehoor was, want Ethelwyn had wel degelijk gemerkt, dat die volstrekt niet in zijn smaak viel, ofschoon DE STRIJD TEGEN DE MOTTEN. Kamferballetjes nemen nog steeds een be langrijke plaats in onder de motwerende middelen. Verder heeft n en naftaline, ta bak, enz., dat op royale wijze tusschen het goed gestrooid wordt. Al is de beste me thode het goed, stevig uitgeschuierd en -ge klopt, in goed gesloten, motvrije kisten of kasten weg te bergen. Ook zet men wel in de buurt van plekken, waar men speciaal voor motten beducht is, schoteltjes met pe troleum. Motten, evenals muggen, hebben een doodelijke hekel aan petroleum. Nog een methode is om stukken vloeipapier ge drenkt in petroleum op borden te leggen. Men kan het papier ook drenken in een op lossing van b.v. 20 gram kamfer in 1 maat je terpentijnspiritus en 1 maatje wijngeest. BLOEMKOOL MET KERRYSAUS EN GARNALEN. Hiervoor neemt men 1 flinke bloemkool, 4 d.L. kokend water en 2 maggi bouillon blokjes, 1 theelepel kerry, 3 afgestreken eetlepels bloem, 2 afgestreken eetlepels bo ter, 1 ons gepelde garnalen. De bloemkool wordt bereid in haar geheel in kokend water met zout gaargekookt. De saus wordt be reid door de boter met de bloem en de ker ry roerende te verwarmen tot een glad pap je, en daarbij langzaam den bouillon voe gen. Dan moet het mengsel even door ko ken. De garnalen worden gewasschen in water met zout en daarna worden ze door de saus geroerd. De bloemkool wordt uit het water geschept met een schuimspaan en op een verwarmde schotel gelegd. De saus wordt er nu over gegoten. Dit bloemkool gerecht kan desverkiezend met een rand van saucijsjes omringd worden. WOLLEN DEKENS WASSCHEN EN NOG IETS. Eens in het jaar worden natuurlijk de wollen dekens gestoomd of gewasschen, meestal tegen den tijd, dat we ze voorloo- pig althans net noodig hebben. Men kan ze in een lauw sop wasschen na ze eerst een nacht in water met een paar handen zout te hebben laten weeken. Bij het drogen hangt men ze op een lijn en liefst in de open lucht op een winderigen dag. Als ze dan goed droog zijn, klopt men ze stevig met den mattenklopper. Dat maakt ze weer mooi wollig en luchtig. Wan neer men schoone dekens opbergt, doet men verstandig, ze net als matrassen, die men voorloopig niet gebruikt, in deklakens te spelden. Men kan ze ook in een kist weg bergen, met de noodige anti-mot-middelen. Nu we toch met het beddengoed bezig zijn, zullen we die veeren hoofdkussens eens opknappen. Men bindt die veeren in een zak, en weekt ze schoon in lauw zeep sop. Vervolgens de zak uitspoelen in schoon water, daarna de veeren op een zolder of ongebruikte kamer op den grond uitsprei den om te drogen. Bedvullingen van zeegras of alpengras, enz. moeten van tijd tot tijd vernieuwd worden. Wil men de moeite ne men, dan kan men kapokvullingen uitklop pen en opnieuw uitpluizen. DE EERSTE SOESTER 4 ELECTR. DRUKKERIJ 4 4 is het meest betrouwbare adres 4 4 voor Uw drukwerk. Met onze mo- 4 ii# derne machines zijn wij in staat U 4 4 het baste van het beste te leveren 4 4 tegen zeer concurreerende prijzen 4 4 In tijden als wij thans beleven, is boekhouden meer dan ooit eisch; eisch voor iederen middenstander. Wie zich thans nog verzet tegen invoering van een boekhouding, toont weinig besef te hebben van hetgeen zijn belang, vooral in onzen tijd, eischt. Een boekhouding is eenvoudig onmisbaar. MAG IK UITVOERIGE INLICHTINGEN OVER INRICHTING VAN MIJN BOEKHOUDING? NAAM BEROEP WOONPLAATS Mogen wij U eens vertellen, hoe U, met zoo weing mogelijk kosten, een een voudige dus weinig tijdroovende en toch overzichtelijke boekhouding kunt in richten? U neemt geenerlei verplichtingen tegenover ons op U, wanneer U ons vraagt U dit eens te vertellen. Ook zullen wij U gaarne mededeelen, welke de kosten zijn, wanneer wij Uw boek houding inrichten. U behoeft niet anders te doen dan bovenstaand formulier uu te knippen, Uw naam en adres op de daarvoor aangegeven plaats te schrijven en U ontvangt uitvoerige inlichtingen. Accountantskantoor „Nederlandsch Bureau voor Adviezen" Gevestigd te HAARLEM, Houtplein 17r. Onder leiding van R. DE VRIES. e 1 - - 'i Wij zijn ruim gesorteerd in de mooiste en modernste soorten Plateel o.a. Bloempotten, Bloeir.hargers, Bloeit bakjes, Vezer, Kannetjes, Fruitschalen, Borbonnières, Aschbakjes, Pullen enz. Ook hebben wij weer ontvangen een zeer prachtige collectie w.o. de nieuwste Damestasschen, Aklelasscben, School-Etui's, Abonnement-Etui's, Heeren-, Dames- en Kinder-Poitemonraies, Sigarenkokers, Portefeuilles, en wat nog niet genoemd wordt. U beleefd tot een bezoek uinoodigend, bevelen wij ons aan zij van de ware verhouding van die twee niets afwist. „En dat terras?" vroeg Felipa, „was dat ter gedachtenis aan haar gebouwd?" „Ter gedachtenis aan hetgeen zij gedaan heeft; ja. Toen ze met de restauratie naar Engeland terugkeerden, werd met den bouw daarvan begonnen door haar echtgenoot, terwijl haar zoon en kleinzoon het werk voortzetten en voltooiden. Het terras moet precies het pad over het ravijn volgen, dat zij op dien avond liep. Zij bereikte een zeer hoogen leeftijd; en eigenaardig is het, dat zij juist gestorven is in de week, waarin het terras voltooid werd. Haar begrafenisstoet is er het eerst overheen gegaan." „Maar niet uit het huis," vulde Ethel wyn aan. „Neen, neen. De lijkkist werd door het hek aan den Zuidkant uitgedragen naar de kapel." „Dus is zij tweemaal langs den weg van eer gegaan?" zei Felipa langzaam. „Maar waarop berust dat andere gezegde, dat schande ons verlaat langs denzelfden weg, als waarlangs eer tot ons komt?" „Nog bij het leven van sir Jocelyn en toen de weg eerst half voltooid was, hadden eenige van zijn ondergeschikten gevat en voor hem geleid, den Stephen Fleetwood, die hem aan Cromwell verraden had! Sir Jocelyn doodde hem in een duel. Zijn lijk werd, zonder plichtplegingen, te paard, over den onvoltooiden weg gevoerd en even bui ten het hek aan de Noordkant begraven het hek, waardoor lady Alicia dien avond als page was binnengekomen. Daardoor is die tot onzen Weg van Eer, zoowel als Weg der Schande geworden en dit is alles." Er volgde andermaal een pauze. Mrs. Massarene trad nader aan het venster, waar Felipa nog altijd roerloos stond uit te kijken. Beiden vormden een scherpe te genstelling, de een met haar sombere, in drukwekkende schoonheid, de ander met haar opvallend uiterlijk vertoon.^ „Een droeve geschiedenis, miss Fleet wood", merkte de bezoekster op. „Men kon ze bij ongeluk eens uit het oog verliezen en het huis verlaten langs dien noodlottigen weg! Dan zou er zeker iets heel verschrik kelijks volgen; en als ik tot de familie hoor de, zou ik het als een ware ramp beschou wen, om langs eenig ander pad te komen!" „Ja?.... Gelukkig, dat ik dan niet zoo bijgeloovig ben, mrs. Massarene. En ik ben den weg ook niet gekomen." „Neen?Ik dacht juist, dat Georgie mij vertelde, hoe haar broer.... Maar als hij uw naam geweten had, zou hij u zeker over het terras gereden hebben." „Misschien wel." „Neen, neen, wel zeker! Want hij kent de geschiedenis. Arme jongen! Hij moet dan wel heel verdrietig zijn geweest, toen hij tot de ontdekking kwam, dat hij zich zoo vergist had. Is dit niet zoo?" „Wij hebben het nooit over dit onderwerp gehad. U vergeet, dat ik de geschiedenis nu eerst heb gehoord." „Ja, dat is waar. En u zult wel zoo goed zijn, het hem te vergevem lk mag hem toch zoo graag lijden, dien Gil Scudamore! U weet niet, miss Fleetwood, hoezeer het mij zal verheugen, als ik u mijn gelukwenschen soms mag bieden!" Met een knik was zij ineens verdwenen en Felipa stond haar na te staren met hoog rooden blos. „Waarom ter wereld, zei je dat, Violet?" vroeg mr. Massarene, toen het rijtuig weg rolde. „Wèt zei ik?" „Wel, tegen miss Fleetwood van dien jon gen Scudamore. Je hebt gisteren zelf nog gezegd, dat zij hem natuurlijk bedanken zal als hij gek genoeg is om haar te vragen." „Natuurlijk zal ze dat doen!" „En je deed tegenover haar of je het voor een uitgemaakte zaak hield dat zij hem zou aannemen?" „Wat zijn jullie, mannen, toch stompzin nig. Zag je dan niet, dat Tristam Fleetwood met alle aandacht stond te luisteren? En zie je dan niet, dat ze gloeit van liefde voor hem?" „Miss Fleetwood?.... Och kom!" „Neen niet: Och kom!Het is een feit. Ik heb het al gezien op den dag, dat ze sa men op „de Gevels" kwamen. Ze heeft hem lief en is van plan hem te trouwen. En hij tegen zijn wil, wat dwaas genoeg is, want zij is bijzonder mooi gaat steeds meer liefde voor haar voelen!.... En als hij mij nu gehoord heeft, wat ik zeer waarschijnlijk acht, dan zal dit bevorderlijk zijn voor een snelle afwikkeling van de zaak tusschen bei den. Ik heb haar opzettelijk den tijd niet ge laten, om te zeggen, dat zij den jongen Scu damore nooit zal aannemen." „Als Fleetwood maar eenig verstand heeft, dan weet hij dit al, zonder dat zij het uitspreekt!" „Zeg dat niet, John! Een jaloersch man acht alles waarschijnlijk!" „Maar, aangenomen nu, dat jij goed ge zien hebt en dat die twee liefde voor elkaar voelen wat hoef jij er je dan nog mee te bemoeien!" „lk vat niet, John, hoe jij dat nu niet be grijpt! Je hebt zulke leelijke dingen van hem gezegd, dat ik Tristam Fleetwood heb opgegeven; en, om dit tegenover hem nu weer eenigszins goed te maken, doe ik al wat ik kan om hem Felipa te gunnen!" „Zóó?.... Neem mij niet kwalijk, maar dat geloof ik nog niet zoo grif. Je kunt het niet uitstaan, hè, dat Fleetwood je zoo dui delijk laat blijken hoe hij er geheel overheen is, dat jij hem hebt opgegeven en je zult er dus wel een min-lieflijke bedoeling mee hebben, dan je daar voorgeeft!" „Hè, wat kan je toch altijd lomp zijn, John!" zuchtte mrs. Massarene. Lady Algy was door het vertrek van de Massarene's uit haar zachte sluimering ge wekt en vol onrust vroeg zij zich af, of miss Sutton de jonge katjes wel naar behooren geborsteld zou hebben, waarvan zij zich in persoon overtuigen wilde, Ethelwyn volgde haar, zoodat Felipa en Tristam nog alleen in het vertrek waren. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1931 | | pagina 4