St. Nicolaascadeaux voor Indië WIE IKHEID Plaatselijk Nieuws Binnenland. Wat betreft de algemeene verhoogiiy* van de loonen met f5.daaj^jj mu spr. ook willen beoordeelen of het een gezin met of zonder kinderen is. Waar toch het eene voorstel van den heer Blee- ker zal vervallen als het andere wordt aangenomen, zou spr. in dat eerste voor stel geen bezwaar zien, indien de Raad mèt den heer Bleeker van oordeel zou z\jn, dat aanneming van dat voorstel ge- vvenscht was. De heer Busch zegt, dat voorgaande ja ren steeds rekening is gehouden met de huiselijke omstandigheden. Indien deze het noodig maakten, is steeds hoogere uit- keering gegeven, bij voorbeeld in bepaalde gevallen, bij ziekte e.d. De heer Nood er zegt, dat de heer Busch daarnet wel heel kwaad is geworden, maar dat men in een interruptie dikwijls veel meer kan zeggen dan in een heele rede. De thans bovenliggende klasse is ver antwoordelijk voor het wanbeheer van thans en zij is de oorzaak van den huidi- gen crisis in al hare onderdeelen. Deze klasse moet aan het verstand worden .ge bracht, dat het zoo niet langer gaat en de beste manier daarvoor is, om aan de ar beiders hoogere loonen te doen betalen en meer voordeelen te doen genieten, (bewe ging en interrupties.) De heer Bleeker heeft geenszins be doeld reclame te maken voor zijn eigen principes. In de commissie had hij dan niet zoozeer mede gewerkt, doch zijn voor stellen van thans spruiten slechts voort uit zijn vaste overtuiging en niets anders. Als de heer Busch zoo door gaat met te wijzen op bijzondere bepalingen in bepaal de gevallen, dan behoeven wij ten sl/otte heelemaal geen reglement te hebben en kan alles „naar omstandigheden" worden geregeld. Dit reglement geeft echter nor men, waarvan moet worden uitgegaan en schept derhalve een rechtspositie. De heer Endendijk beaamt dit laatste en wil juist daarom de termijn op 2 jaar stellen. Ais noodzakelijk, kan daar altijd van worden afgeweken. Men moet niet bevorderen, dat menschen van buiten naar Soest komen, maar als ze er nu een maal zijn, dan moet men een mild stand punt innemen. De heer Gasille oordeelt het minder juist, dat de heer Bleeker mededeelingeïh heeft gedaan omtrent de stemverdeeling in de commissie en de tegenstelling oud- nieuw naar voren heeft gebracht. Beide voorstellen staan echter naast en los van elkaar en als ze beiden zouden worden aangenomen, zou het bedrag niet meer 5, maar met f 10.worden verhoogd. En dat acht spr. thans overdreven, daar men ook moet letten op den benarden toestand der Gemeentefinanciën. Uitvoerig ïs alles in de commissie bekeken en besproken en daarom zal spr. tegen de voorstellten- Bleeker stemmen. Ook de heer van Klooster wil zich aan het advies der commissie houden. Wethouder Lodeesen zegt, dat er blijk baar een misverstand is. Hij dacht, dat het ééne voorstel het andere uitsloot, doch was zeker niet van meening, dat beide voorstellen naast elkaar zouden blijven bestaan. Als dat wel de bedoeling van den heer Bleeker is, moet spr. nader mede- deelen, dat hij dan op het standpunt staat, dat beide voorstellen niet behooren te worden aangenomen. Ten slotte bespreek de wethouder nog een wijziging van artikel 7, houdende een regeling, dat een te werk gestelde allereerst met eventueele klach ten moet gaan naar het betrokken hoofd van dienst en eerst daarna naar B. en W. Op die wijze zal de mogelijkheid bestaan, dat de klachten nog worden opgelost zon der den wethouder er in te kennen. De heer Nooder: „Mijnheer de Voor zitter, zijn wij nu aan behandeling van ar tikel 7?" De heer Bleeker heeft met mej. Funk' overlegd en gelet op de gevoerde discus sies en de stemming in den Raad, trekt hij zijn eerste voorstel om alle loonen met f 5.te verhoogen in. Het tweed» voorstel handhaaft hij echter en waar het hier betreft regeling van rechtspositie, ziet hij daar geen enkel bezwaar in. Daar enboven Utrecht heeft het ook gedaan. De heer Gasille merkt op, dat het h'erti' heel veel genoegen doet, dat het eerste voorstel is ingetrokken. Allereerst komt in stemming het voor- stel-Endendijk om den termijn van 112 jaar op 2 jaar te stellen (voor hen, die zich in deze gemeente vestigen en die eerst na dien tijd gerechtigd worden vooi de werkverschaffing en steunverleening) Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 10 stemmen. Voor stemden de heë-' ren van de Breemer, Endendijk, de Brurjn en Hornsveld. Vervolgens kwam in stemming het 2e voorstel van den heer Bleeker om de eerste f 5.inkomsten van kinderen niet in rekening te brengen. Over dit voorstel staken de stemmen met 7 tegen 7. Voor stemden mej. Funke en de heeren Mineur, van Dam, Hornsveld, Nooder, Bleeker en wethouder Lodeesen. De burgemeester deelt mede, dat inge volge de geldende bepalingen over dit voorstel opnieuw zal worden gestemd in de eerstvolgende Raadsvergadering, wel ke waarschijnlijk zal worden gehouden pp Maandag, 9 November a..s„ Ten slotte komt in stemming het voor stel van den heer Endendijk om aan de ongehuwden niet de 1/5 toeslag op de kas- uitkeering te verstrekken. Dit voorstel wordt verworpen met tegen 10 stemmen. Voor stemden de heft ren van de Breemer, Endendijk, de Bruijn en Hornsveld. Het geheele voorstel wordt dus tot de volgende vergadering aangehouden. De burgemeester deelt mede, dat thans in behandeling moet komen het voor stel van den heer Busch, om voor de maanden December en Januari een byslag te doen geven uit de gemeentekas op de loonen van bouwvakarbeiders, boeren en tuinders, die in die maanden anders wel licht werkeloos zouden zijn en thans op die wijze nog een kans hebben aan het VBerk te komen. B. en W. willen dat voorstel overnemen en de werkgevers ernstig aansporen in die 2 maanden werkzaamheden te doen uitvoeren, die zij anders wellicht zouden nalaten. Zij kunnen dan voor dien tijd een uitkeering krijgen op het loon van de werklieden. Gisterenavond heeft nog een officieus© bespreking plaats gevonden tusschen verschi.lénde Raadsleden en daar bij is het voorstel aanbevolen, el)ke uit keering op zich zelf te beoordeelen en onder nader vast te stellen voorwaarden. Als de werkgever in het ongunstige jaar getijde niet overgaat tot zekere werk zaamheden, zal hij dat wellicht wel doen met bijslag op het loon. Voor de finan ciën der gemeente is dit niet veel zwaar der, daar degenen, die op die wjjze aan het werk komen een toeslag krijgen op hun loon, dan niet bij de werkverschaf fing terecht komen. Natuurlijk zijn er vele moeilijkheden en men zal moeten waken tegen misstanden. Het zal echter 'n kwes tie zijn -van terstond optreden en niet steeds zal men een Raadsvergadering kunnen afwachten. Daarom wordt voorge steld, dat B. en VV. een commissie uit den Raad zullen benoemen, welke com missie de ingekomen aanvragen onder zoekt en met B. en W. een beslissing neemt en den toeslag vaststelt. Voor bei de maanden stellen B. en W. voor een crediet te verleenen van f 1500.2 dus in totaal f3000. Als commissieleden denken B. en W. te benoemen de heeren Bleeker, Busch, Groo- tewal, Hornsveld en van Klooster, teza men met den Burgemeester en de beide wethouders. De heer Busch is erkentelijk voor dit voorstel en beveelt het met kracht aan. De heer Nooder moet zijn stem voorbe houden. Een bekende zegswijze van wijlen Dr. Ivuyper was „vooruit zien is regee- ren" en spr. kan niet zoo in eens de eventueele gevolgen van dit spoed-voor- stel beoordeelen. De heer Endendijk had dezelfde zegs wijze 'willen aanhalen en vindt het absurd om zoo maar ineens over één nacht ijs te gaan. Men heeft toch op 9 November weer een Raadsvergadering en uustel tot zoolang hindert niets, dan kan men een en ander eens rustig overwegen. De heer Bleeker acht de bezwaren juist, maar men moet niet vergeten, dat het al ver in den tijd is, ook de goedkeuring van gedeputeerde Staten duurt lang en als men op 1 December al wil beginnen, moet voor dien een en ander toch ook gepur bliceerd worden en moeten de werkgevers worden opgewekt in die beide maanden werken te doen uitvoeren, die zij anders niet zouden uitvoeren en moeten zij zich tot het Gemeentebestuur wenden met ver zoek om toeslag op de loonen te mogen ontvangen. Dat alles duurt lang en daarom is er spoed noodig. De heer Busch zegt, dat de bezwaren voor 100 pCt. juist zijn, doch dat de*' practijk medebrengt, een spoeabehandelirg, daar anders de geheele zaak onmogelijk wordt. Men moét een beetje vertrouwen nebben in de commissie zooals de burge meester daar net heeft opgegeven. Moge lijk wordt men dan in de toekomst ook nomogeen op dit punt en dan moet men over zijn bezwaren maar heenstappen. De heer van Klooster heeft een soortge lijk voorstel reeds jaren geleden voorge steld, doch toen waren het juist de orga nisaties, die er overwegend bezwaar tegen hadden. Inmiddels is de regeling in Am sterdam al ingevoerd en nu komt men in Soest metsprekers zelfde voorstel naar vo ren en thans zijn het juist de organisaties, die er voor zijn wat wel wonderlijk is. De heer Gasille heeft ook dezelfde bezwa ren maar hij heeft vertrouwen in de com missie, die tezamen met B. en W. deze zaak zullen behandelen. De voorzitter zegt dat de zaak veelzijdig is en minstens 14 dagen kost om voor te bereiden. Dan eerst goedkeuring van Gedep. Staten en dan zoude wij veel te laat kun nen beginnen. De hr. Endendijk vindt 't geval ernstig, maar meent, dat men gerust geen afzonder lijke publiciteit behoeft. De courantenversla gen zullen gerust wel voor publiciteit zor gen en de werkgevers zullen gerust wel spoedig bij B. en W. gaan aankloppen om toeslag op de loonen voor die 2 maanden. Een soortgelijk voorstel is indertijd ver worpen en toen was de heer Busch een van de heftigste tegenstanders. De heer Busch: Ta, maar dat lag niet aan het voorstel, maar aan het feit, dat slechts de heer Insinger er toen profijt van zou hebben." De heer Endendijk zegt, dat B. en W. voorstellen in de commissie vogels van di verse pluimage te nemen, De Anti-Revolu- tionc.ren behooren daar zeker dan niet bij, want de burgemeester heeft van hen geen enkele vertegenwoordiger opgenoemd en spreker vindt dat raar. Stemmen: „En wethouder Lodeesen dan?" De heer Endendijk, voortgaande, zegt, dat de heer Lodeesen als wethouder in de commissie zit en niet als Anti-Revolution- nair raadslid. De heer Hornsveld merkt op, dat de aan nemers zelfs met den thans voorgestelden toeslag nog geen voordeel zullen hebben, zoodat zij gerust niet zoo hard zullen loo- pen en publiciteit heel erg noodig is. is. De heer Nooder heeft alles gehoord, geen kennis kunnen nemen van de stukken maar heeft voldoende vertrouwen in zijn partijge noot Bleeker, dat hij voor het voorstel zal stemmen. Hij geeft in overweging bij de uitvoering te letten op de Tarwewet en op de Bouwpremie van f 1200.of f 2200. uit den na-oorlogstijd. De heer Busch Jicht de opmerking van den heer Endendijk juist, doch de a.r. zijn natuurlijk niet opzettelijk gepasseerd. Nu de heer Endendijk daar echter aanstoot aan neemt, stelt spreker voor ook de heer Endendijk in de bewuste Commissie te doen benoemen. De heer Endendijk heeft dan liever dat de andere revolutionnair, de hegr de Briiyn, berfoemd wordV. Als dat get>ehHj zal Spr. dan over zijn bezwaren tegen het voorstel heenstappen en ook vertrouwen hebben in de Commissie. B. en W. zullen Bij het sa menstellen der Commissie rekening houden met de wenschen van den Raad, zooals die heden zijn geuit, waarna het voorstel be treffende het verleenen van to^slig op dc loonen' zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Voorstel van B. en W. om ingevolge artikel 36, lid 4 der gewijzigde Woning wet te bepalen, dat de vaststelling van het uitbreidingsplan dezer gemeente wordt voorbereid. Hieromtrent schrijven B. en W. aan den Raad Wij hebben de eer te Uwer kennis te brengen, dat de schets van het ontwerp- uitbreidingsplan voor deze gemeente zoover gevorderd is, dat wij Uwen Raad nu mee- nen te moeten voorstellen om overeenkom stig artikel 36, lid 4 der gewijzigde Woning wet te bepalen, dat de vaststelling van het uitbreidingsplan voor deze gemeente wordt voorbereid. Voorzoover noodig word de aandacht erop gevestigd, dat het door U te nemen besluit zal zijn vervallen, wanneer niet binnen een jaar na de dagteekening daarvan overeenkomstig het bepaalde in art. 37, 2e lid der Wet het ontwerp van het uit breidingsplan ter inzage zal zijn gelegd. De burgemeester merkt nog op, dat het uitbreidingsplan nu bij aanneming van dit voorstel bepaald binnen 1 jaar klaar moet zijn; dat kan nu best, en dat moet ook. Zou het eventueel ondanks alles toch niet klaar komen, dan vervalt dit besluit van heden. Natuurlijk zou men dan wederom een an der soortgelijk besluit kunnen nemen. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. De burgemeester deelt nog mede, dat het College van B. en W. nog een spoedvoorstel doet, n.1. om op een desbetreffende aanvra ge tot bouw van drie woningen onder één kap aan den Korte Melmweg gunstig te beschikken onder voorwaarde, dat ter plaat se zooveel grond voor wegverbreeding wor de afgestaan als noodig is voor afronding van het Kerkpad aldaar met een straal van 10 Meter. 6. Vaststelling van een Verordening be treffende het beroep, bedoeld in de artikelen 7 en 9 der Woningwet. Hieromtrent schrijven B. en W. aan den Raad Zooals U ook uit nevensgevoegd schrij ven van Gedeputeerde Staten dezer provin cie zal blijken, is het volgens de gewijzig de Woningwet vereischt keen regeling vast te stellen betreffende het beroep op den Gemeenteraad als bedoeld in de Woning wet. Volgens artikel 5, vierde lid oud der Wo ningwet, juncto artikel 5, derde lid oud der wet werd beroep op den gemeenteraad toe gekend van twee soorten van besluiten, n.1. die tot het verleenen van voorwaardelijke vergunning en die tot weigering der ver gunning, met dien verstande, dat niet tijdige beslissing met weigering werd gelijk ge steld. Bedoeld beroep is thans geregeld in hoofdstuk VII der voor deze gemeente geldende Bouwverordening. Artikel 7 eerste lid nieuw der Wet juncto artikel 6, zesde lid nieuw der Wet kent thans bovendien beroep toe van een derde soort van besluiten, n.1. die tot aanhouding der beslissing, bedoeld in artikel 6, vierde lid nieuw. Ook thans' moet het beroep (dus nu in deze drie soorten van gevallen) wor den geregeld bij plaatselijke verordening. In tegenstelling met vroeger, is deze veror dening thans krachtens art. 11, eerste lid nieuw aan de goedkeuring van Ged. Staten onderworpen. In verband hiermede be paalt artikel 38 der wijzigingswet, dat de voorschriften van de plaatselijke verorde ning, regelende het beroep op den gemeen teraad krachtens het eerste lid van artikel 7 binnen 3 maanden na het in werkingtre den der wijzigingswet, dus vóór 19 Novem ber a.s. aan Gedeputeerde Staten ter goed keuring moeten worden aangeboden. Blijkens bovenaangehaald schrijven ach ten Gedeputeerde Staten het gewenscht de nieuwe bepalingen in een afzonderlijke ver ordening op te nemen, waarin dan tevens de niet aan hunne goedkeuring onderworpen regeling kan worden vervat van het beroep op den Gemeenteraad ingevolge artikel 9, derde lid nieuw der wet. Naar aanleiding' van het bovenstaande bieden wij U hierbij ter vaststelling aan een ontwerp-verordening betreffende meerge noemd beroep, luidende deze als volgt: Verordening betreffende het beroep, be doeld in de artikelen 7 en 9 der Woningwet. Artikel 1. Van de besluiten van Burgemeester en Wethouders, bedoeld in artikel6, zesde lid, der Woningwet, kan de aanvrager der ver gunning binnen dertig dagen na den dag, waarop hem van het besluit is kennis ge geven,, bij den Gemeenteraad in beroep ko men. Indien Burgemeester en Wethouders niet binnen den in den eersten zin van het vier de lid van artikel 6 der Woningwet bedoel den termijn een besluit hebben genomen kan de aanvrager der vergunning binnen dertig dagen na het verstrijken van dien termijn bij den Gemeenteraad voorziening vragen. Artikel 2. Van de besluiten van Burgemeester en Wethouders, bedoeld in artikel 9, eerste lid, der woningwet, kart hij, aan wien de eischen zijn gesteld of de Vrijstelling is geweigerd, binnen dertig dagen na den dag, waarop hem van het besluit is kennis gegeven, bij den Gemeenteraad in beroep komen. Artikel 3. Het beroep in artikel 1, eerste lid, artikel 2 bedoeld, wordt ingesteld en de voorziening, in artikel 1, tweede lid, be doeld, wordt gevraagd bij aan den Gemeen teraad te richten verzoekschrift. Artikel 4. De gemeenteraad neemt binnen dertig da gen na den datum van indiening van het ver zoekschrift een beslissing. Vergadert de Ge meenteraad niet binnen dertig dagen, dan neemt hij een beslissing in de eerstvolgende vergadering. Het nemen van de beslissing kan eenmaal voor ten hoogste dertig dagen worden verdaagd. Artikel 5. Deze verordening treedt in werking veer tien dagen na dagteekening van het besluit van Gedeputeerde Staten., waarbij zij, voor zooveel noodig, is goedgekeurd. Bij het inwerkingtreden dezer verorde ning vervallen de artikelen 70 tot en met 75 der bouwverordening, vastgesteld 2 Novem ber 1927, met dren'verstande evenwel, dat deze artikelen van-toepassing blijven op be- sluftSffcrals bedoeld in de arti/^tfcn 1 en'2, genomen vóór dat inwerkingtreden. Zonder discussies wordt deze Verorde ning vasgtesteld. Hierna is de agenda ten einde en gaat de ,Pyramid" zakdoeken voor Heersn en dames. Overhemden, Zelfbiaders Bretels e.d. F C. Kuyperstraat 10 Til. 2169 over in Comité-Generaal, waar de ontwer per van het Uitbreidingsplan, de landschaps architect van Nes, in de gelegenheid wordt gesteld aan de Raadsleden te toonen, hoe- er hij met het Uitbreidingsplan reeds is gekomen, waarbij gedachtenwisseling mo gelijk is. De openbare vergadering wordt derhalve te ongeveer half twaalf uur gesloten. De rondvraag wordt aangehouden tot de vol gende vergadering, die waarschijnlijk zal zijn Maandag 9 November of Woensdag 11 November a.s. 11. Adres Ver. Automobiel bezitters over verlaging wegenbelasting. 8. Rondvraag en sluiting. Namens het Bestuur der Kamer vnd: SCHELEER, secr. De parlementaire schadeloosstelling. Volgens aankondiging van het Liberale Tweede Kamerlid Mr. G. A. Boon, zullUn de Liberale Kamerleden vijf procent van hun, grondwettelijke vergoeding niet tou cheeren. Zulks in verband met de hangende voor stellen over salaris verlaging.- Voorwaai een voorbeeld, dat navolging verdient! Tegen tariefsverhooging. 103 Nederlanders van verschillende po litieke richting, beroep en sexe hebben een manifest geteekend tegen de voorge stelde fiscale verhooging van het tarief van invoerrechten van 8 op 10 percent. Onder de onderteekenaars treffen wij tal van bekende namen aan; ziehier een klei ne bloemlezing: Prof. Mr. D. van Blom, F. L. van der Bom (Voorzitter der Vereeniging van Chr Werkgevers), J. K. W. F. van Bommel. Prof. Mr. W. A. Bonger (sociaal-demo craat), Prof. Dr. H. W. C. Bordewijk, Mej. Mr. E. C. van Dorp, Prof. Ir. D. Dresden, Mr. J. Gerritsen, Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan, Mr. Ant. van Gijn J. ter Haar Jzn., Dr. G. W. Hintzen, L. Iioejen- bos, Mr. G. G. van der Hoeven, Mr. A. C. Josephus Jitta, Ir. J. A. Kalff, E. W. Krelage, Mr. B. C. J. Loder, Prof. Dr. VV. C. Mees R.Azn., Mr. Aug. Phillips, Ir. A.. Plate, Prof. Dr. N. J. Polak, Dr. F. E.. Posthuma, G. C.. Roos. Mr. Dr. O. F. Schoch, Jhr. Mr. A. Smissaert, Alb. Span jaard, Mr. L. J. A. Trip (de nieuwe Pre sident der Nederlandsche Bank, Katho liek), Prof. Dr.. J. A. Veraart (eveneens Katholiek), Prof. Mr. C. A. Verrijn Stuart. Prof. Dr. G. M. Verrijn Stuart, Prof. Mr. F. de Vries, Dr. F. G. Waller, Th. van Weideren Baron Rengers, C. J. Ph. Zaal berg) directeur-generaal van den Arbrii) Behalve de door ons genoemden, hebber, nog tal van andere vooraanstaande indu strieelen, juristen, enz. het manifest ge teekend. amarvan Koophand ;i Fabrieken voor ds G.ldifsc.'ie Vallei. Zitting Vrijdag 6 November 1931, nam 3 uur, Kamergebouw. DAGORDE: 1. Opening, presentielijst en notulen (k toegezonden). 2. Mededeelingen van het Dag. Bestuur. 3. Beslissing omtrent de volgende sub sidie-aanvragen a. Economisch Instituut voor den Mid denstand. b. Bureau voor Handelsinlichtingen te Amsterdam. c. Commissie voor den Ned. Z.Afri- kaanschen handel. d. Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen. e. Geld V.V.V. vraagt voor 1932 f 25. in ,plaats van f 10.. f. 4e Legwedstrrjd Ede. g. Pluimveetentoonstelling Doorn. h. V. V.V. Voorthuizen. 4. Begrooting 1932 (is reeds in ontwerp toegezonden). 5. Voorstel der heeren Den Ouden, Van Dijk en Knottenbelt: „Het Bestuur wordt gemachtigd, om in „gekomen stukken, die niet een direct gft- „westelijke zaak betreffen, van de dag- „orde af te voeren" (toelichting reeds ge zonden.) 6. Voorstel Dag. Bestuur, om den Mi nister te vragen, of in art. 6 der Ilaji- delsnaamwet onder „belanghebbende" ook de K. v. K. moet worden verstaan. (Toe lichting door Secretaris). 7. Ingekomen Stukken: 1. Adres Landelijk Comité tot behoud der Zuidereze. 2. Dankbetuiging Jaarbeursbesluur voor geschenk. 3. (Dankbetuiging Honingmarktbestuur, Amersfoort voor geschenk. 4. Mededeeling overlijden Secr. K. K. Waalwijk. 5. Mededeeling ontslag Secr. K. v. Iv. Dordrecht. 6. Schrijven Normal. Comm. over „mo del'' papier. 7. Brief Prov. Best. dat verschijning •Almanak niet kan verlaat. 8^. Prospectus boek, Dr. P. G- KniJ^e, over „Telefoonbeleid." 9. Jaarverslag Feder. Ver. v. Pluimvee houders. 10. Adres Ned. Drogistenbond over Raad op voorstel van den Burgemeester wetsontwerp Artsenjjber.k. SOCIëTEIT „DE SOESTER KRING." Het was Zaterdag feest bij de Heeren Sociëteit „De Soester Kring", die dïen dag voor het eerst samenkwam in hare nieuwe loculiteiten bij Hotel „De Vier sprong" op Nieuwerhoek, waar de vlag vrooiijk wapperde. Reeds vroeg in den middag stroomden de leden naar hun. nieuwe lokaal en toen te ongeveer 4.30 uur de Voorzitter, de Heer II. J. Gasille, het woord nam om de nieuw in gebruik genomen localiteït officieel te openen, waren meer dan een half honderd leden aanwezig. In een peningsrede liet de voorzitter de diverse lokalen, waar do sociëteit in al de jaren van haar bestaan al was gehuisvest de revue passeeren. Opgericht op 19 Augustus 1919 en op 6 November 1920 rechtspersoonlijkheid verkregen heb bende, kwam zij al spoedig terecht in het café van den Heer Dijkman aan het Kerk pad, doch aldra verhuisde men naar Hotel Eemland. Na eenige omzwervingen kwam men weder daar terug, doch na eenigen tijd vertrok men naar de bovenzaal van Hotel Okhuijsen. Later kwam de sociëteit in de cafézaal terecht en vandaar trok men naai* de grootere rechter-benedenzaal. Totn het Hotel verbouwd werd, werd tevens een flinke biljardzaal aangebouwd, plaats bie dende voor de twee aan de sociëteit in eigendom toebehoorende biljarten. En thans Is men getrokken naar „De Viersprong", op Nieuwerhoek, waai' eerst een flinke biljartzaal is aangebouwd. Steeds mocht „de soos" ervaren, dai haar volgend home grooter, mooier en beter was dan haar vorige en ook ditmaal is dat weder zoo. De localiteit is meer vierkant en dus gezelliger geworden. Bouw, aan kleeding en stoffeering doen thans aan genaam aan en ongetwijfeld zullen de le den dit nieuwe home apprecieeren. Dank bracht spr. aan allen, die op eenige wijze aan de totstandkoming var deze nieuwe localiteit hadden medege werkt, in het bijzonder aan den bouwer en aan den architect, die steeds maar klaar stonden om zooveel mogelijk met de wenschen van het Bestuur rekening te houden. Met de hoop op een gunstige ont wikkeling van de „soos", opende de voor zitter de nieuwe localiteiten onder den uitroep: „Leve de sociëteit" waarna de eerewijn werd uitgedronken. De leden vereenigden zich daarna aan een zeer geanimeerd wild-diner, waarbij natuurlijk vele speeches werden afgestc ken. Na afloop daarvan werd de gebruike lijke jaarlijksche wildavond gehouden, waarbij men elkanders krachten mat hij diverse spelen om wild als prijzen. Tot laat in den nacht bleef men gezel.ig bij een en menigeen moest in het pikke don ker met zijn haas of fazant huis toe. Zondagmiddag waren de localiteiten opengesteld ter bezichtiging voor de leden met hunne dames, waarvan een zéér druk gebruik werd gemaakt. Algemeen was men vol lof over de keurige zalen. Wij twijfe len er dan ook geenszins aan, of de socië „eit zal met een dergelijke zaal, keurig ingericht als ze is, floreeren als nooit te voren. VEREENIGING VOLKSONDERWIJS De .propaganda-feestavond, die de Ver eeniging „Volksonderwijs" j.1. Maanda; heeft gehouden, is een groot succes ge weest. In ons blad van a.s. Zaterdag ho pen w(j er uitvoerig op terug te komen. Het Bestuur van V.O. verzocht ons, ^den lezers mede te deelen, dat drie prijzen van de op dien avond gehouden verlo ting bij den heer G. J. Knop, Talmalaan 31 voor de rechthebbende eigenaars ter beschikking staan, t.w.: 4e prijs (taart) voor den houder van lot 8. 5e prijs (Gilette-apparaat) voor den. houder van lot 254. 10e prijs (bloempot) voor den houde: van lot 139. Chr. Dem. Unie. 29 October j.1. hield de afdeeldng Soest der C.D.U. in de zaal „Verschoor" Laan straat, een openbare vergadering. De voorzitter, de heer v. d. Plas, opende de vergadering met gebed en heette de aan wezigen hartelijk welkom. Hij zette uiteen waarom de afdeehng hier een openbare vergadering had be legd. Het bestuur meende namelijk, dat op 't Hart, het hart der Chr.georganiseerde ar beidersbeweging was. Daarna gaf hij het woord aan den heer r. v. cl. Brug uit Gouda, die zou spreken over: „De Christelijke arbeider en de po litiek". Spreker begon op te merken dat de doorsnee Nederlander in 't algemeen bij het hooren van het woord „politiek" een zekere weerzin heeft te ovenvinnen. Niet geheel ten onrechte meent spreker, is wel eens „politiek" betiteld als „staatkun dige geslepenheid". Dit betreft echter niet het wezen. De politiek beslaat een zeer belangrijk deel van ons leven. De C.D.U. meent op elk terrein des levens de ei schen van het Evangelie te moeten laten gelden. Overal hebben we ons Christelijk getuigenis te doen hooren, ook op maat schappelijk (politiek) gebied. Godsdienst is geen privaatzaak! Is niet alleen te beperken tot ons hart. Naar Jezus' woorden hebben we te zijn „het zout der aarde", „een zuurdesem dat het geheele leven doortrekt". Spreker toont aan, wat er van de christelijke democra- en da aiïsnic Kuijr ;un, een V renui tie sinds 1891 is terechtgekomen. In grooie christelijke partjjen i- ZVVe< van democratie matratt* bespeuren. Men vindt daar steeds m»vr verst: ring en conservatisme. Van een bots tusschen Christendom en w jj mei men daar niets meer. Al wa beluistert is„christelijk 1. Met tal van citaten van Dr (omstreeks 18J1; toonde sprei men toen in het A.R. kamp u ver democratisch geluid kan was die partij inderdaad „d party c kleine luiden En nu! Niets dan conservatisme! Het is dan ook geen wonier dat bij overal de cilristelyke arbti.ers zich oogen uitwrijven en tot het inricht 1 men, dat zij van de A..R. a U.il- 1';J tijen niets meer te verwachten hebi» Vandaar al die afzdrtterlijke loepjes v Chr. arbeiders, die biet eigvi. candidai uitkomen. Langzaam maar z-xer gaan oogen, ook van de Chr. arbeiders, op voor het onchristelijke van liet bestaan maatschappelijk stelsel. Aan do eene ka groote uverviot-d, aan den anderen ka de grootste armoede.) Bid- en dankstonden voor het gew worden allerwegen gehouden. God v< hoort de gebeden! Overal, rijke, uvervk dige oogsten! En toch armoede voor millioi-uenü De van God afgesmeekte rijk- oogst' worden vernietigd, omdat.... er niet g noeg aan verdiend kan worden, inplan aangewend te wordtin ter voorziening de behoeften van allen. Met tal van voo beelden toont spreker het „demoniscln aan van het kapitalistisch produc.ie st( sel. Het rijn de groots christelijke partij' die door dik en dun heen het kapitalisn in stand houden, en alle demociarie t holle woorden en aanfluiting maken. Toch grepen groepen en groepjes stee* weer terug naar lik ideaal van 189 en momenteel zijn die groepen in hoof zaak vereenigd in do Chr. Dein. Unie. Tenslotte wees spreker er op. dat vo den christelijken arbeider de keus ni moeilijk kan zijn; dat het hem duideli moet zijn, dat in Nederland maar ét christelijk democratische partij is. Spreker wekt dan ook alle aanwezige op. ernstig te overwfegen. of het geendii gende eisch van onontkoombare priemt i zich bij de C.D.U. aftn te sluiten. Na eenige gedachtenwisseling werd c vergadering met dai kgebed gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Een wollen kindernipts Een knot gekleurde |vol 2 zakmessen Een damestaschje mét kerkboekje Een sleuteltje Een jongensmuts Een nummerbord vai een auto Een groene jurlc mi een kindermutsje Een bontkraag, 2 manchetten en een kraa E-en dameshoed U Een heerenportemonnaie inh. eenig geld Aangeloopen een soork Dobberman Pinchei ONGELUKKIG GEVALLEN. Maandagmiddag kwam Mej. M. de E op de Burgemeester Grothestraat van haa rijwiel te vallen, waarbij zij ongelukkig te recht kwam. Dr. Rupert, die telefonisch werd ontbo den, constateerde een dubbele beenbreui aan het rechterbeen. Ma het been te hebbci gespalkt, werd de dame per ziekenauto vai E.H.B.Q. weggevoerd. NACHTELIJKE BALDADIGHEID In den nacht van Zaterdag op Zondaj wedden bij H aan den Eikcnhorstweg oj diens woning door onbekende pcr-onen steenen geworpen. Even later begon he bombardement weer én werd zelfs een rui ingegooid. Toen namen de moedige aanran ders de becnen en verdwenen in het duis ter. De politie stelde natuurlijk een onder zoek in, maar de vogels waren al gevlogen Diegenen, die van dit gebeuren iet- heb ben bemerkt, de aanranders wellicht hebben gezien, of eenige andere inlichtingen hier omtrent kunnen verstrekken, worden ver zocht zich zoo spoedig mogelijk aan het politiebureau te willen vervoegen. WIEL AFGELOOPEN. Zaterdagmorgen liep op de Soesterberg- schestraat van een met zand beladen vracht automobiel een achterwiel af. De wagen kwam toen zoo te staan, dat hij meer dar de helft van den weg in beslag nam en een ernstige hinderpaal Vormde voor het ver keer. De knechten, <lie bij den automobiel behoorden, wisten blikbaar niet wat zij er mee aan moesten ep meenden niet beteT te kunnen doen, dan, maar te verdwijnen, de auto midden op den weg latende staan. Waar ter plaatse geen straatverlichting is kon die toestand natuurlijk niet bestendigd blijven, temeer niet omdat de aanwezige lantaarn het al spoedig opgaf. De politie heeft toen door den dienst van Openbare Werken de automobiel naar de kant van den weg laten sleepen. waar hij geen gevaar meer voor het verkeer op leverde. BEKEURINGEN. In de afgeloopen digen zijn weer diverse personen bekeurd, dm. van O., wegens overtreding van de A*yidswet en meerdere inwoners wegens oVT-ireding van de I Jk- wet ter zake van hdt voorhanden hebben van maten en gewichten, die niet voorzien waren van het laatste IJkmerk. V. D. B. AFD. SOEST Voor slechts een klein getal belangstel lenden sprak Vrijdagavond 8 uur de heer W. Lustig, lid der Prov. Staten van Utr., in de zaal aan het Kerkpad ZZ 24. over het ropport Rutgers. een 't ontwerp Terpstra. tot wijziging der L.O.-wet. De praeses opende de vergadering en geeft het woord aan spreker. Deze roept allen het welkom toe en memoreert dat wanneer het nu een vergadering zou zijn tegen de dreigende sa larisactie, er meer interesse zou zijn. maar waar het de O.L. School geldt is dit even ernstig en velen zullen later spijt hebben, dat zij de vergadering niet bijgewoond heb ben; want er dreigt een ernstig gevaar, n.1 dat er door de gemeentebesturen de ambte naren een korting zal worden opgelegd var 3 Maar er dreigt nog een ernstiger i gevaar dat de jeugd bedreigt, daar Minis ter Terpstra nog een stap achteruit gaat door de aankondiging op September 1.1. van J

De Soester | 1931 | | pagina 2