Voor Kunstaanbod N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij iiasscyo ESI CSECCILIUIKD PtMIEIL IOPE1 IME DiiME Rechtzaken. Ingezonden. FAMILIETROTS Van Weedestraat 7 - Soestdijk - Telef. 2062 Voor de Huisvrouw FEUILLETON annex Boekhandel Wederom ontvangen het nieuwste Ook :ijn wij puim gesorteerd i n Voor jong en oud hebben wij een prachtige collectie. Ziet Ziet LEVEREN VLUG, GOED, BILLIJK REKENINGEN, NOTA'S, KWITANTIES, BRIEFPAPIER, ME MORAN- DU MS, BRIEFKAAR TEN, ENZ. ENZ. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Christenplicht. Een Duitsche gehuwde dame, wonende te Zuilen en spreekuur gevende te Utr., zooals haar kaart aangaf, stond terecht wegens onbevoegd uitoefenen der genees kunde geconstateerd te Soesterberg. Was het geweest winstbejag met waar deloos artikel? In geenen deele, volgens verd. Haar tabletten, die in Soesterberg tegen rheu- matiek waren aangewend, zouden in Beek bergen verbetering hebben gebracht. Zij hadden ook voor T.B.C. geholpen. Ze gingen de oorzaak van ziekte te lijf. Het waren tabletten van den bioloog dr. Osman Borgie te Dusseldorf, en deze tabletten waren in ons land vrijgegeven. Ook moest Op. Min. erkennen, dat na onderzoek was gebleken, dat deze tabletten in ons Land bekend waren. We zien dus, dat het hier wat anders gold, dan suikerwater met een of ander tierlatijntje. Verd. noemde zich hoofdvertegenwoor diger voor dit artikel hier te lande. En ze bracht ze onder het volk zuiver uit Chris tenplicht. Want o, er werd zoo weinig aan verdiendhet maakte de onkosten nog niet goed. De drie doozen (uit elk moesten er dagelijks twee worden gébruikt) werden in Duitschland verkocht voor 11% mark. Daar kwam nu 50 pCt. invoerrecht Vbij. Neen, dan zat op de f7.50 alhier gebeurd weinig verdienste. Onze Soesterberger had haar ook de reiskosten vergoed, volgens zijn getuigenis. Hij had heel netjes gehan deld, ook weer volgens zijn woorden. En toch zal menigeen zijn behandeling van de Duitsche juffrouw niet zoo netjes hebben gevonden. Daarover straks. Verd. had niets voorgeschreven. Dat ze achter op haar kaart had gezet, 6 ta bletten daags, 14 dagen lang. dat was niet anders geweest, dan voor het gemak der menschen vertalen, wat in de Duitsche brochure stond, waarmee ze thans als echtheid op de proppen kwam. En dat ze zout, varkensvleesch en aardappelen zou verboden hebben, geen kwestie van. De menschen hadden zoo een en ander ge vraagd. En toen had ze gezegd, dat ze zelf dat goedje niet of hoogst weinig ge bruikte. Ook in het beste varkensvleesch konden volgens dr. Vogel nog trichinen schuilen. Kortom, verkoopster van de toegelaten tabletten, en meer niet, Openb. Min. hield haar echter voor schul dig. Ook het aanraden of voorschrijven van zulke artikelen in vorm van beroep, was volgens den Hoogen Raad onbevoegd uitoefenen der geneeskunde en dus straf baar. Het maken van een bedrijf ervan was komen vast te staan door het gedrukt an nonceeren van een spreekuur te Utrecht. En zoo kwam eisch van f 60.boete, ge volgd door vonnis van f 40.subsi. 10 d. hechtenis. En nu het geval te Soesterberg met ook in ons oog, niet zoo mooie behande ling van mej. de verd. K. B.'s vrouw aldaar lijdt hevig aan de rheumatiek, een kwaal waar geen kruid voor gewassen is, volgens velen en waar slechts warmte leniging kan verschaffen. Wie lijdt aan rheumatiek, weet, dat het is een hevige plaagster. Alles zou men willen slikken om maar beter te worden. iEn zoo komt B.-fils met zijn fordje in Beekbergen bij den banketbakker de Haan, en daar hoort hij dat daar station of lager houdt een juffrouw, die wonderen kan doen,, ook bij rheumatiek, diens vrouw is er geheel beter van geworden en was al aan het kuieren,. B. fils is enthousiast. Die juffrouw moet mee naar moeder. Direct mee! Dat gaat niet en de hulp-in-nood zal wel eens aan komen. Dit geschiedt en vader B. koopt haar drie doozen en vergoedt de reis. De juf frouw zou terugkomen. De kuur begint, want men was vast van vertrouwen. Ze had vader B. wel wat te veel over godsdienst gepraat. Met dat ge zanik schoot hij niet op en toen waren de drie doozen verschenen. De juffrouw kwam echter niet meer op dagen zooals ze beloofd had. (Regen was oorzaak van het vertragen geweest vol gens verd.) En toen B. fils in Beekbergen wan trouwen had waargenomen bij den ban ketbakker, en de genezen echtgenoote ook toen niet voor den dag was gekomen, werd moeder B. de rheumatiek-patiente schichtig en vader B. liep naar den briga dier. We meenen, dat de tabletten nog niet eens waren opgebruikt. Met gloria was de juffrouw binnenge haald en met smaad werd ze spoedig overladen. Neen, d; t was wel wat haastig veran derd van idee. Mogelijk heeft vader B. *al v^n den be ginne wantrouwen gekoesterd in het on derbewuste. Dat gezanik over godsdienst stond hem al niet aan. En dit pannetje en dat pannetje mocht niet gebruikt worden. En niet veel zout! Veroordeeling aldus. Vermoedelijk hoo- ger beroep en dan zijn we nieuwsgierig naar het verloop aldaar. Het aanprijzen onder gewichtig doen van bekend staande tabletten is toch iets anders dan gewone kwakzalverij. UITSPAKEN KANTONGERECHT Te Soest venten zonder vergunning: C. T. C. Den Haag f 2 of 1 dag. Wielrijden zonder licht: M. V. S. Soest f 6 of 3 dagen. Wielrijden zonder bel, A. B. Soest f 2 of 1 dag. Wielrijden op gesloten weg: Jf G. B, Soest, f 3 of 1 dag, Motorrijden zonder voldoende verlich ting: W. F. J. Soest f 2 of 1 dag, Te snel rijden in Soest: F. J. S. Capelle aan de IJsel f 20 of 8 dagen, plus f 10 of 4 dagen voor niet stilhouden op eerste vor dering. AAN HEEREN WINKELIERS IN BAARN EN SOEST In verband met het voorbereiden der Sin terklaasviering wenschen we U een ernstig verzoek te doen. Met het oog op den moeilijken tijd hadden we eenigen schroom te overwinnen, im mers meer dan ooit moet nu een zakenman een man van zaken zijn! Toch doen we het verzoek! En met vertrouwen! Met vertrouwen op datgene, waarop men bij geen enkel goed mensch tevergeefs een beroep doet: on het menschelijk geweten! Wat is dan toch wel hetgeen we U wen schen te vragen? Dit: Wil bij Uw inkoop voor de Sinter klaastijd geen imitatie-oorlogsmateriaal in slaan. Wij vragen U dit niet uit overdreven ver wachtingen, omtrent 't al of niet spelen der kinderen met kanonnetjes of geweertjes. Door het spelen met deze namaak-wape- nen zonder meer, wordt een kind géén voor stander van bewapening, evenmin kan men verzekerd zijn, dat een kind, waarvan de ouders dit speeltuig niet verschaffen, een ontwapenaar zal worden. Zoo eenvoudig gaat het niet. Wij gronden ons verzoek op den weerzin, die in ieder hart moet ontstaan, wanneer men het kind ziet spelen met datgene, wat in de groote menschenwereld dood en el lende brengt aan zoovelen. De wereldoor log met zijn afschuwelijke slachtingen van vele millioenen onschuldige medemenschen. ligt ons toch nog genoeg in 't geheugen, om de ellende scherp voor den geest te brengen. Een herinnering aan Remarque's werken: „Van het Westfront geen nieuws" en „De weg terug" zal voor U niet noodig zijn. Wanneer men nu den kinderen de instru menten der geestelijke en stoffelijke vernie ling in handen geeft, is dit niet fijn gevoeld. Wij doen dn toch ook niet met schavot ten, galgen, guillotines, pijnbanken? Ónze kinderen moeten niet spelen met de llende der wereld. Laat ze vroolijk zijn met mecano-doozen. met poppen, met boe ken, met velerlei andere dingen, maar de chande der menschheid diene niet tot hun vermaak. Het Bestuur der afd. BaarnSoest van den Bond van Ned. Onderwijzers naar het Engelsch van CARL SWERDNA. 25) Dit had hij niet verwacht, en, hoe groot zijn zelfbeheersching over het geheel ook was, nu voelde hg zich toch wel wat van streek. „Ik zweer je, Ethelwyn, dat ik haar niet liefheb! Wat nu ook mijn gevoelens jegens haar mogen zijn, ik zou ze niet kunnen analyseeren, maar liefde is het niet!" „Je zou haar liefhebben, als je je maar liet gaan!" zei Ethelwyn, overtuigd. „Je strijdt tegen je liefde. Dat heb je van het eerste oogenblik af al gedaan! Maar je bent te trotsch om er tegenover jezelven voor te willen uitkomen!" Hier hield zjj even op, buiten adem van de kracht der overtuiging, waarmee zij deze woorden gesproken had. „Je zoudt niet te gen mij gezegd hebben, wat je zoo even tegen mij zei. Tristam, als je niet woe dend was geworden op het zien van haar met mr. Chavasse". „Je bezit veel menschenkennis, Ethel wyn", „Ja, soms wel! Waarom kwel je je zeL- ven toch eigenlijk zoozeer, als je haar lief- hebt?" „Je hebt gelijk, kind! Ik wil niet ont kennen, dat zij groote aantrekkingskracht voor mij bezit. Ik ben nooit zwak ge weest, dat durf ik gerust te zeggen;maar ik heb mijzelven veracht om mijn zwak heid, sinds ik onder haar invloed kwam. Het was ook puur en alleen uit zwakheid, NAAR DE BOEKHANDEL VAN DE le SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ Van Weedestraat 7 Telefoon 2QU4 Is het meest hier ter plaatse gesorteerd in alle mogelijke artikelen, welke op dit gebied in den handel zijn. Wij zullen hier enkele dingen laten volgen Kantoorboeken, Briefordners, Opbergmappen, Muziekboeken en -papier, Luxe doozen Post en Kinderpost, Correspondentiekaarten (ook in luxe verpakking) Blocknoles in meer dan 15 verschillende kwaliteiten en prijzen, Kwitantieboekjes, Notitieboekjes, Teekencahiers, Teekenbenoodigdheden, Schoolschriften, Pakjes Briefkaarten (groot en klein formaat, Diverse soorten Inkten, Pennen, Vulpennen, Teekenpennen, enz. enz. Goed trekkende schoorsteenen. In het koude en natte jaargetijde is een goed trekkende schoorsteen natuurlijk van het grootste belang. Daarbij zijn een aan tal kleine wenken in acht te nemen, wel)- ke U veel last en narigheid kunnen bespa ren. In de eerste plaats wordt nog veel te veel vergeten den schoorsteen regelma tig te laten veegen, minstens 1 keer per jaar, teneinde alle roetaansllag te laten verwijderen, welke het rookkanaal ver nauwt en dus den trek vermindert. En stookt men bijvoorbeeld in een keuken fornuis veel turf of steenkolen of briket ten en eierkolen, dan is 1 keer per jaar niet eens voldoende. Bovendien moet men de kachelpijp stevig laten uitkloppen, om dat, vooral als het een lange pijp is met eenige z.g. kniestukken erin, zich daarin heel veel roet kan ophopen, waardoor soms het roo'kkanaal bijna geheel afgesto ten wordt. Een andere oorzaak van slecht trekkende schoorsteenen is soms, dat men de pijp te ver in den schoorsteen heeft geduwd, waardoor het gat van de pijp te gen den muur in den schoorsteen aan komt en de pijp dus feitelijk afgesloten wordt. Wanneer men de kachel met pijp dan een klein eindje naar voren trekt, is „de trek" hersteld en het rooken afge- loopen. Bij oude huizen verdient het aan beveling den schoorsteen door een des kundige te laten onderzoeken om na te laten gaan of de voegen tusschen de stee- nen niet hebben losgelaten en of de be pleistering nog in goeden staat is. Heeft men last van ploffen van den kachel, d. w. z„ dat plotseling de rook terug slaat, dan kan wellicht de oorzaak zijn, dat de schoorsteen te laag is en daardoor te lij den heeft van z.g. valwinden. In dat go- val kan een verlengstuk op den schoor steen met een flinke draaibare kap of hoed er op, soms uitkomst geven. Bij sommige nieuwe huizen wil het wel eens voorkomen, dat de schoorsteen slecht trekt, doordat er tijdens den bouw stuk dat verlangen, om tusschen haar en mij een soort slagboom te plaatsen, dat ik je de beleediging aandeed, je zooeven te vra gen, de mijne te worden. Ik verdien je minachting, Ethelwyn. Van mijn zelf verachting heb ik al eenigen tijd geno ten.... „Maar waarom strijdt je toch zoo te gen je liefde voor haar?" „WaaromOmdat ik er maar heel kort vreugde en zeker heel lang berouw van zou hebben!" „Dat 'klinkt, of je bang was, dat je on gelukkig zou zijn! Hoor eens, Tristam", en vertrouwelijk legde zij haar hand op de zijne „ik heb nu niet zoo heel veel op met Felipa; zeker, omdat wij beiden zoo zeer uiteenloopen van levensopvatting. Maar toch geloofik, dat ik haar meer recht laat wedervaren dan jij, die zooveel voor haar voelt. Zij heeft haar fouten, dat weet ik. Zij lijkt soms hard en zelfzuch tig, maar dat komt, doordat zij zoo'n on gelukkig leven achter den rug heeft; dat heeft haar verbitterd. Maar, als zij geluk kig was, zou zij anders wezen; het geluk maakt de menschen goed, zooals je weet. Ik praat zeker heel kinderachtig, ik was nooit zoo welbespraakt, maar je begrijp, wel, wat ik bedoel. Zij zou haar volle ge negenheid schenken aan iemand, dien zij waarlijk liefhad". Haar stem daalde tot een gefluister: „En heb je nooit gedacht, dat zjj je misschien liefheeft?" „Ik heb er niets van gedacht", ant woordde hij strak. „Omdat je niet wilt! Jij hebt haar lief. ja dat is zoo, ontken het maar niet! Waar om zou ze jou nietliefhebben Om Cha vasse geeft zij niet meer dan om Gil, maar als h(j haar ten huwelijk vroeg, Trisr tam ken steen of kalk in den schoorsteen gen vallen zijn, welke aldus het rookkanaal verstoppen. Ook hier kan de schoorsteen veger met goeden raad en daad te hulpi komen. Iets over brandstof. De beste brandstof is anthraciet, welke bij aankoop wel het duurste is, doch per slot van rekening toch feitelijk het goed koopste zal blijken te zijn, omdat men er veel warmte van krijgt, terwijl ze Lang zaam verbrandt en weinig roet en asch geeft. Men kan daardoor den kachel goed aanhouden, hetgeen verspilling van hout, turf, olie enz. voor het telkens opnieuw aanmaken, vermijdt. Anthraciet is zeer hard en glanst sterk. Steenkool jjllimt veel minder. Ze geeft wel goede hitte, doch veroorzaakt veel roet en asch en rook. Men kan aan de vlam dadelijk zien of men met anthraciet of met steenkool tie doen heeft. Anthraciet brandt met kleine blauwe vlammetjes, terwijl steenkool groo te gele vlammen afgeeft. Om den kachel te laten doorbranden, zonder dat het te veel kost, wordt wel z.g. korte turf ge bruikt, welke zeer hard is. Deze turf geeft weinig rook en heel fijne witte asch. Ziji brandt wel gemakkelijk, doch geeft na tuurlijk veel minder warmte dan steen kool. In een gewoon burger gezin is het stoken van houtblokken niet practisch. Het staat natuurlijk alleraardigst in een open haard, doch men heeft er niet veel warmte van, terwijl er een massi rook en asch van komt. Cokes is ook een- vrij goede brandstof, omdat ze weinig rook en roet afgeeft. Daarom gebruikt men ze wel voor z.g. kookkachels en fornui zen. Eierkolen en briketten, die gemaakt zijn van kolengruis met teer, branden wel goed en geven ook wel veel hitte, doch ze verbranden tamelijk snel en geven veel» roet en asch. RECEPT. Broodschoteitje met krenten en rozijnen. Op 12 sneetjes oud brood zonder korst De dans was uit. Verscheidene paren stroomden naar buiten. Hij nam haar arm en trok dien door den zijne, terwijl zijn gelaat weer even kalm stond als altijd. „Je bent koppig, Ethelwyn!" zei hij luchtig. „Ik dacht, dat je het beter be greep. Ik zal haar nooit ten huwelijk vragen". Hij ging nu naar beneden en zag, dat verscheidene gasten al vertrokken wa ren, vooral zij, die ver—af woonden. Aan lady Alica vroeg hij naar mrs. Scu- damore en kreeg van haar te hooren, dat mrs. Scudamore weer zoo'n bui van ge weldige hoofdpijn had voelen opkomen, en dat zij daarom al lang naar huis gegaan was, om niet het genot te bederven van haar man en kinderen. Dan kon hij dus niet voor den volgen den morgen zijn taak volbrengen. Hij zou zoo vroeg mogelijk naar Het Huis rijden, eer Gil's moeder ontdekte, dat haar zoon er niet was'; want om het den generaal mede te deelen, daar dacht Fleetwood niet aan. Bij den ingang van de Galerij stond hij stilO, dezen dans had hij immers bespro ken? Ja, zoo waar, met lady Esther Star- key. Waar zou zij wezen?.... Hij gluurde even tusschen de drape rieën en zag haar ladyschap dansen met een van de gasten, die van „de Gevels" waren meegekomen. Georgie Scudamore zag hij ook met Paul Chavasse. „Nu, ik zal mijn verontschuldigingen aanbieden als de dans uit is", dacht hij. Eerst zou hij nog maar eens een luchtje scheppen. Dus liep hij door den corridor en wilde hij zich op dezelfde maaier naar buiten begeven door de kleine tuinkamer, toen hij op diezelfde bank, waar Gilbert zich zoo in wanhoop had neergeworpen, nu Fe lipa vond zitten, alleen! Pardon! Rustte je hier wat?" vroeg hij verrast. „Ik verstop mij hier", lachtte zij zacht. „Ik heb al eens gewalst met dengeen, die ook mijn cavalier zou wezen voor dit num mer, maar het deed mij niet naar meer verlangen, dus ben ik hem ontvlucht! Toen ik je hoorde komen, dacht ik eerst, dat hij dit was en dus sloop ik ijlings hier binnen". „Wie is het?" „Ik ben zijn naam vergeten. Maar het is die lange man, die mee is gekomen van „de Gevels". „Ik weet ook zijn naam niet meer. Maar in zooverre kan ik je gerust stellen: hij troost zich met lady Esther Starkey. die ik schandelijk vergeten had!" „Doe net als mrs. Massarene en zeg. dat voor jou de tijd van dansen voorbij is! O, o, wat ben ik toch moe!" „Van het dansen?" „.Neen, van alles elkaar". Fleetwood antwoordde niet. Zoo zeer voelde hij zich weer onder de bekoring van haar schoonheid, dat hij zichzelven eenige afleiding trachtte te bezorgen, door luchtig te vragen: „Mag ik rooken?" „Nog even niet, als je wilt. In zekeren zin voel ik mg verplicht dit te doen. rk heb van avond een scène doorgemaakt, die ik niet kon vermijden. Het hinderde mij intusschen zeer". „Dat spijt mij voor je. Ik geloof, dat ik volkomen begrijp wat je bedoelt". „Heb je hem dan gezien? En heeft hij 't je verteld?" „Ik trof hem toevallig: aan, net alls ik jou hier ontmoette. En hg hoefde mg niet veel te zeggen". neemt men 1 lepel krenten, 2 Lepels ror zijnen, 1 ei, 4 kopjes melk, 4 afgestreken lepels suiker, 1 theelepel fijne kaneel. Met een stevigen houten lepel wrijft men het brood geheel fijn in de kokende melk en vermengt het met de goed gewasschen krenten en rozijnen, de suiker, de eier dooier en het stijfgeklopte eiwit. De mas sa wordt in een vuurvast schoteltje ge daan en de bovenkant geheel glad ge maakt. Daarna besmeert men de opper vlakte met de week gemaakte boter en daarover strooit men de rest van de sui ker, waardoor de kaneel geroerd is. Het schoteltje zet men in den oven om er een korstje op te krijgen. HUISVROUW. Aanbevelend, N.V. lc SOESTER ELECTRI SCHE DRUKKERIJ „Was hij erg verdrietig?" „Ja; heel erg". „Het spijt mg; maar het was niet mijn schuld. Ik heb nog getracht, zijn spreken te voorkomen. Wist je dat?" „Ik neem aan, dat je het op 't laatst nog hebt trachten te voorkomen". „Op 't laatst? Dus je meent, dat ik te laken ben?" „Beste Felipa, daar heb ik het recht niet toe. Ik heb enkel meelij met Gil;maar die zal er misschien gauw overheen kor men laten wij hopen!" „Maar je meent dus wel; dat ik te laken ben? Toch niet, omdat je vaopvatting veranderd bent en omdat je meent, dat ik „ja" had moeten zeggen?" „Goede hemel, neen!" „Maar waarom ben je dan boos? Je meent toch niet, dat het mij eenige vol doening schonk, om dien dwazen jongen maar steeds om mij heen te hebben en naar zijn nonsens te luisteren. Dan moest ik toch wel grenzenloos jjdel zijn! OU vindt jij misschien, dat het altijd de schuld van de vrouw is, als een man haar ach tervolgt? Goed; dan wil ik ook wel zeg gen, dat het mijn schuld was, en je mag er mij dus over onderhouden, als je wilt. Maar ik geloof, dat je bang bent voor mij?" „O, ja; soms De dans was uit; de paren stroomdefn naar buiten en plotseling klonk daar dicht bij de hooge lach van mrs. Massarene. Fleetwood trad terug, als iemand, die bij 'n felle lichtstraal ineens ontdekt.dat hg op den rand van een afgrond staat. (Wordt vervolgd)

De Soester | 1931 | | pagina 4