SftCRÉ MADAME IJ. Stroband, VENEM£ m JOH. TAK WONINGBUREAU P. MAN - SOESTDIJK Engelsche Stoffer ANTHRACIET Binnenland. Plaatselijk Nieuws BONTWERK Sido dadi Advertentiën. Gevestigd: „Flandria" laat zich niet overtref fen en Is goedkoop ALLEEN VERKOOP: v.h. Kleman Berghuis Telef. Kantoor Kerkpad 2180 Huis als men het even nuchter beschouwd als Ibsens Brand. Waarin las ik eens, dat het veel mooier is voor het Vaderland te leven? En zij die op bevel moeten dooden en ge dood worden, die allen willen leven, het le ven dat door den mensch zelve zoo heerlijk mooi gemaakt kan worden.. Kent gij het mooie eenvoudige lied, roerend door den eenvoud? Het lied van den jongen soldaat, waarvan geschreven staat: dat hij opgeroe pen, mee moet met de troepen maakt htm gansch van streek; en terwijl hij niets voor oorlog gevoelt. Een jodenmeisje, zijn meis je;, komt afscheid van hem nemen. En als de trommel van rombom slaat, kust zij tot af scheid den jongen soldaat. Hoe sentimen teel nietwaar, of hoe snoezig, zaagt ge haar komen, ernstig ingetogen, met verweende oogen, gevoelt ge iets van de smart, die in hem en haar moet omgaan? En allen die hem vergezellen, aij allen, een enkele mis schien uitgezonderd, hebben diezelfde smart gevoeld. Ouders, een Vader of Moeder. Broeder of Zuster. Vrouw en Kind. Dat zij opgeroepen meegaan met de troepen maakt ook hen van streek. Daar gaan ze, zij willen niet dooden of gedood worden, 't Leven, 't rijke mooie leven, roept hen, maar de vroo lijke krijgsmuziek wordt straks een dooden- marsch. Want als de trommel van rom bom slaat valt op het slagveld de jonge soldaat. Dat was op het oogenblik, toen het waar gelaat, dat er anders uitzag, het masker af rukte. Hoordet gij den trommel? Was de klank niet anders of verbeeld ik het mij. Grauw en steeds grauwer, zooals de lucht vóór een naderend ontzettend onweer er uit kan zien. die angstige grauwe kleur, zóó hoorde ik het trommelgeroffel. De oor zaak? Op dat oogenblik boog het ware ge laat zich voorover en drukte zijn lippen den doodkus op de jonge gezichten, die wilden zien en beleven het mooie leven, en die niet wilden sterven en zich zeiven niet als moor denaar wilden zien. Grauw en zwart klonk de trom. Rouw en smart was er alom. (Wordt vervolgd) Nijmegen. De Gelderlander. ST. JOZEFSHOF. De Pantoffelheld, blijspel in drie bedrijven. N.V. Groot Tooneel. dir. Joh. Langenaken en Petro Beukman. Dat was Zaterdagavond weer een recht gezellige avond in St. Jozefshof. De Pan toffelheld is een blijspel waarvan genoten wordt, vooral als het opgevoerd wordt door een tooneelgezelschap als dit, welke uit muntende krachten heeft om zulk stuk tot haar volle recht te doen komen. Het gegeven draait om den pantoffelheld Valuche, een goede sukkel, maar met wei nig weerstandsvermogen. Het ontbreekt hem aan een eigen, sterken wil, waardoor hij telkens het onderspit delft en zich niet laat gelden, waar zijn man-zijn dat vor dert. Hij wordt door zijn vrouw tot aller lei huiselijke bezigheden aangezet, zelfs tot aardappelschillen toe. Wanneer hij in die omstandigheden dan zijn oude schoolmak ker Boudaine ontmoet, een arrogant heerschap, die er reeds op school behagen in schepte om Valuche op alle mogelijke manieren te plagen en te sarren, en deze „Soest-Zuid" it een vereeniging Die streeft naar veel verbetering. Komt Soesters I Toont toenadering, Bezoekt eens een vergadering I v. E. zichzelf inviteert ten huize van Valuche een bezoek te brengen, dan wordt het leven van den pantoffelheld bijna ondragelijk. Tegen over de vrouw en het nichtje van Valuche speelt Boudaine de beminnelijke charmeur en overtuigt hen van Valuche's slechte en zijn goede hoedanigheden. Tot overmaat van ramp huurt Boudaine in hetzelfde huis kamers en wordt de huisvriend, zeer ten ongenoege van Valuche. Na veel verwikke lingen komt echter alles op zijn pootjes te recht; het einde brengt weer twee gelukki ge paren en Valuche is voortaan de baas in huis. Het stuk werd voortreffelijk uitgebeeld. Piet Kohier als de pantoffelheld Valuche maakte van zijn rol een kostelijk type. Hoe schikte hij zich met tegenzin in zijn lot van anders te willen maar niet te kunnen door zijn slapheid van wil. Tot aan het einde zijn man-zijn een beetje begon te ontwaken. Alice, zijn vrouw, vond in Lena Kemper een goede partner. Zij toonde ook nu weer een begaafde artrice te zijn. In deze rol was zij de charmante huisvrouw en zij be schikt over een zeggingskracht en expres sie, die weldadig aandoet. Tine v. d. Werf als de nicht en Willy Ruys als de arrogante vriend gaven zich geheel en Petro Beukman in zijn klein rol letje van de knecht vervolmaakte het geheel op kranige wijze. Het was weer een blijspel om van te ge nieten. Dit tooneelgezelschap zal, naar wij ver nemen op 18 November a.s. optreden in Hótel „Eemland" alhier. VOORSTEL VAN DEN EERW. HEER W. VAN OEST. Onder praesidum van den Huoggel. Heer Prof. Dr. A. M. Brouwer en geleidt door twee paranymphen, deed Zaterdagmiddag te 3 uur in de aloude Pieterskerk te Utrecht, onze dorpsgenoot, den jongen predikant W. v. Oest voor een gevuld kerkgebouw zjgn voorstel. Na het besajgen van uen kansel spras hij het votum uit en liet daarop zingen Gez. 2 3 lees daarop Gen. 4 :3U en 1 Joh. 3 li-Z en gaat voor in gebed. Tot tekst voor deze feestelijke reuu kiest hij Lucas het le deel van vers 3d en net tweede deel van vers 3Z, hetwelk luidt; „Deze uw zoondeze „uw broeuer Voortgaan de met de benandeling, s»,elt spr. voor op, dat in de moeste gelijkenissen getet>- kend wordt de houding van God en die uer menscnen tegenover Jezus. In hou beeld van Jezus is het of hij critiek uit oefent op de menschen, want Hij is de openbaring Gods, maar tegelijk een oor- ueel. Hvangelüe en oordeei is net karakter van Jezus, in de gelijkenis van den Ver loren Zoon wordt duidelijk getoond, Gods groots Vaderliefde, en de üeideloosheiu ues menscnen.. Gods liefde haak hiermeüe een streep door ons bedorven zijn. in den tekst spreekt de tweede zoon het oordeel uit in de uitspraak „deze uw Zoon, waarmede de scueidsujn getrokken wordt. Maar het oordeel der Berde van God is, „deze uw broeder".. Jezus is in deze altijd actueel.. De gelijkenis komt immers voor in den tijd, dat Israël twee standen kende, n.1. Pharizeën- en Schrift- geleeruen, ae geletterde groep, die üe vv ei kende, en zonuaren en tollenaren de men scnen van het land, wei^e veracht en. onrein waren. Hier wordt de scneiding; lijn al heel scherp getrokken, maar God ziet naar een groep, het is niet alfyoen, deze uw zoon", maar tegelijk „deze uw oroeder". Meerscht ook onuer de verschil lende schakeeringen bij de Protestanten niet dezelfde rivaliteit „deze uw zoon": acnt de een zien niet beter dan de anuti- re; maar God wil geen scneiding en zeg tot allen wijzende op den ander „deze uw oroeder". Dok binnen eigen kers zien wij, dat dit woord acaieel is, de geschie denis der kerk is een kettervertooning in ae stemming van „deze uw zoon", terwijl het gaat om „deze uw broeder", wij ach ten ons zelf akijd veel beter dan uen anderen. Daarom rust ook op ons het stil e verwijt van den Vauer der liefde „üezu uw broeder daar wij allen hoofd voor ïoofd eerst om ons zelf denken. Dit word ook gedemonstreerd in het gebrek aan oelangsteLling voor do zending, in de een heidsbeweging, wij denken alleen aan onze eigen partij. Het gaat er echter om, om in den naasten den broeder te zien, maar onze liefdeloosheid ziet Gods groote Vaderliefde niet, maar als Hijn ons komt veruwijnt alle liefdeioosneiu, want Gou ;jeeft zich in Christus, daarom moet ons wederantwoord op Zijn vraag zijn „deze uw broeder". Zijn liefde geeft het uitzicht op het hiernamaals. Als een Amen liet daarop de organist hooren „Grijp toch de Kansen, door God u gegeven". Verder werd gezongen Psl. 133 1 3, Gez. 77 4 en staande Gez. 264 12, waarop dankgebed en zegenbede volgde. Na afloop werd in de consiitorie gele genheid geboden de jonge predikant, zijn verloofde en verwanten te complimentee ren, waarvan zeer druk gebruik werd ge maakt. Steenhofstraat 5 Telefoon 2(^45 Aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, bouwterreinen, onroe rende goederen, etc. Gratis advies en inschrijving Assurantiën en Hypotheken. Sluit verzekeringen op leven, brand, inbraak, storm, glas, etc. etc. tegen billijke tarieven. Film-Voorstelling. Naar aanleiding van de in <jit blad op genomen advertentie van een te geven filmvoorstelling in het gebouw „Religie sn Kunst", deelen wij mede, dat wij ons op de hoogte hebben gesteld van de tendenz dezer film. Het komt ons voor een zeer goede keuze te zijn, „Hannele's Hemelr vaart", werd bewerkt naar het bekende droomspel van Gerhard Hauptmann en vond daarin een fijn-artistieke vertolking. De muzikale begeleiding is bij den Heer Breekveldt uit Baarn in goede handen- Wij kunnen dus verzekerd zijn, dat Don derdagavond 12 November tot een waar kunstgenot zal worden. Kaarten voor de opvoering zijn ver krijgbaar aan het Bureau van dit blad en verder bij de Heeren: B. Kraal, van Wee- destraat 20 en bij J. Lenssen, van Wee- destraat 36a. SOIREE IN OCKHUIJSEN. Ter gelegenheid van het ingebruiknemen der zalen waarin voorheen „de Soester- kring" behuisd was, was bij de opening een soiree gearrangeerd dat al dadelijk in goede aarde viel. De bekende dansparen die men bijna overal ontmoet bij „vrij" dansen, wa ren ook nu present en vermaakten zich naar hartelust om rond te zwieren op de luch tige muziek door het strijkje van den heer A. Bikkers uit Amersfoort, ten gchoore gebracht. Ter afwisseling trad op het man nenkoor „Apollo" dat eveneens succes boekte. Zoo verliep in gepaste vreugde de openingsavond der nieuwe balzaal, totdat het klokje van twee uur tot afscheid riep. De zaal was voor dit maal in de bloemen- tjes gezet. A.B.T.B. EN JiB.B. Door de H.H. Dr. Stuurman, directeur Melkcontrólestation „Utrecht" en Dr. Boe kei werd gistermorgen van 1012 uur op het landbouwbedrijf van den veehouder G. van Eyden aan het Kerkpad en 's middags van 2—4 uur bij den veehouder W. Wante naar, Birktstraat 73, eene demonstratie ge geven in opknippen en staart opbinden. Al lereerst werd de Amerikaansche knipmachi- ne met handkracht getoond, met de bedoe ling dat machinaal knippen veel en veel be ter gaat dan met de hand, en daardoor de melk veel en veel zindelijker wordt afge leverd. Voor het gebjiik der machine moe ten de kockoeksgaten en de, flanken goed worden geborsteld en vooral het zand op de huid van het dier worden verwijderd. De klitten op de huid worden met de schaar bewerkt en vervolgens wordt de huid met de tondeuze bewerkt. Ook is voor dien tijd het bewerken met de roskam aan te beve len. Na het knippen wordt het dier flink geborsteld bij de koekoeksgaten en de pluim aan den bovenkant vlechten met raf- schilfers zitten die jeuken veroorzaken. Na dat alles op de voorgeschreven manier is behandeld, worden de uiers afgewasschen en ook de handen. Vooraf liet spr. de staart pluim aan de bovenkant vlechten met raf fia en afbinden met een leeren riempje om het touw daardoor te laten loopen dat doo: een kabel wervel gaat; het binden moet ge schieden opdat de pluim niet in den mest ge-, recht komt. Pluim en staart worden vooraf met warm water en zeep goed schoonge maakt, vooral de punt van de staart waar tusschen de haren de mestschilvers zitten, die jeuken veroorzaken.. Na deze bewerking werd het dier naar de heldere groepstal gebracht en de staart in het wervel beve: tigd, zoodat het dier bij liggen of staan geen last van heeft. Vervolgens werd gele genheid geboden aan de belangstellenden om op een dergelijke manier een der 13 dieren te behandelen. In deze behandeling was zeer kwiek de heer G. Hilhorst. die dat werkje onder de knie had. Uit de geheele behandeling kwam vast te staan, dat de die ren op die manier behandeld, zuivere melk zullen afleveren; het is dus algemeen aan te bevelen. DANKSTOND VOOR HET GEWAS. In de Chr. Geref. Kerk aan de Juliana straat ging Dinsdagavond Ds. P. Smit uit Utrecht voor in dank en smeekgebed voor ontvangen geestelijke en natuurlijke zege ningen in het afgeloopen seizoen. De avond was goed bezocht. Ónder het zingen van Psl. 68:10 bestijgt ZEerw. den kansel en na het uitspreken van het votum leest ZEerw. Psl. 51 en gaat voor in gebed. Tot tekst kiest ZEerw. Psl. 51 19, maar laat vooraf zingen Psl. 116 7. ZEerw. bepaalde zich er bij, in den geest van den tekst, dat elk den Heere een altaar zal bouwen om daarop te offeren naarmate hij gezegend is door de opbrengst der aarde en het uitbrei den van zijn veestapel. Voor dit altaar is noodig tweeërlei offer n.1. door het geloof, en het vereenigd zijn met den Heere daar door. 't Gode welbehagelijk offer op den dankdag is op drieerlei wijze te bezien, n.1. de herkomst van 't offer; het wezen van het offer en 't Gode welgevallige,offer. Na deze beide eerste gedachten te hebben ontvouwd, wordt gezongen Psl. 51 89 en gecollec teerd voor de bekende doeleinden. Na het 3e deel verklaard te hebben ging ZEerw. voor in gebed. Na het zingen van Psl. 103:1 werd de zegenbede uitgesproken. DE PROPAGANDA FEESTAVOND VAN „VOLKSONDERWIJS" De propaganda-avond, die de Vereeni ging „Volksonderwij's" j.L Maandag heel gehouden, is een zeer groot succes ge worden. De zaal van „Religie en Kuns-" was stampvol; geen plaats, noch beneden, noch boven, was onbezet. Om 8.15 opende de Voorzitter, de heer M. M. van Wely deze bijeenkomst met ecD hartelijk woord van welikom aan allen, in het bijzonder aan de Edelachtbare Hee ren Burgemeester en -beide Wethouders, den Gemeenteraad. Van 't hoofd der Chr. afd. Onderwas en verschillende leden van de Gemeenteraad. Van het hoofd der Chr.. School aan de Driehoeks weg, van het Bestuur der Christelijke scholen en van de Vereeniging van Hoofden en personee- len der Christelijke scholen was bericht gekomen, dat zij van de hun gezonden uit- noodigng geen gebruik maakten. Na zijn dank te hebben betuigd aan hen. die tot het tot stand komen van dezen avond had den meegewerkt, gaf de voorzitter 't woord aan Ds. Westmijse. „De Openbare school de meest Christe lijke". Spreker wilide niet alle soortori van lager onderwijs (er zijn alleen al 1.3 verschillende gereformeerde groepen!) be treffende hun graad van Christelijkheid behandelen en dan ten slotte komen tot dt conclusie, dat de Openbare school de méést Christelijke is; liever wilde Ds. Westmijse een causerie houden, die de aanwezigen duidelijk deed inzien, dat er op de Openbare school gten sprake is van enghartig, dogmatisch sec [arisch Chris tendom. De pacificatie van 1920, de ge lijkstelling van Openbaar en Bijzonder On derwas heeft de strijd tusschen die twee groepen versterkt. De pacificatie was als een huwelijk tusschen het Bijzonder en Openbaar Onderwijs, maar het lieve bruid je is wel een duur vrouwtje geworden! Maar het feit, dat er een schoolstrijd is. bewijst al, dat de „Christelijke" school niet waarachtig Christelijk is. De school strijd is zoo funest voor ons volk gewor den, doordat hij werd vastgekoppeld aan de politiek. De leuzen van de voorstanders van Bijzonder Onderwijs, zooals b.v..: „Df Ipenbare school is het voorportaal van 't ongeloof" of: „De Openbare school' is een kweekplaats voor het socialisme en libera lisme", leuzen, die zooveel ouders er toe hebben gebracht, hun kinderen van de Openbare school af te nemen, zij ge* ven de bedoeling van de voorstanders' van het Bijzonder onderwijs niet weer. De werkelijke bedoeling kan men lezen in de brochure van Wiertz, waa in staat, da de staatkundige partijen, die ieder een indüoel hebben, de schoolstrijd hebben aangegrepen als middel, om dat einddoel te bereiken. Zoo is de schoolstrijd de vette kluif voor de politieke partijen en zoo wordt het kind gemaakt tot object op het politieke schaakbord. Het Nederlandsche volk is sterk ver deeld (z(jn er niet 38 pfficeel' erkende kerkgenootschappenen dat is op zich zelf niet erg, mi s die verdeeldheid zijn eerslag niet viadt in de school, die van oudsher is geweest een zaak van de vroed schap, niet van de kerkgenootschappen. Maar de „Christelijken" zijn als die ruove uit de Grieksche fabelleer, Procruste wiens bezoekers en logé's precies in zij bed moesten passen. Dat groote verdeeld heid lang niet altijd samen behoeft te gaai. met schoolstrijd, toonen de toestanden it Zwitserland aan, waar eveneens groote verdeeldheid heerscht, dia echter niet zij weerslag vindt in de school. Daar is géén schoolstrijd. Die gruote verdeeldheid op politek ter rein dóór te voeren tot in de school kan niet anders dan verkeerd werken op dt jeugd; 't is nadeelig voor de ziel, de^eugti in secten te verdeelen. Is hat niet teeke nend, dat b.v. in Nieuwe Pekela. waar reeds 5 Openbare en 4 Christelijke scho len zijn, een aanvrage is ingekomen, voor toestemming tot het oprichten van een lioomsch-Katholieke school, zoodat daar dan 10 scholen zullen zijn voor 900 kin deren? En hoe treffend dreef Clinge Doo- renbos de spot met den toestand in Onst- wedde (kent U dit dorpje?), waar niet min der dan 32 schooltjes zijn! Dan hebt U 'i geval in Teuge (tusschen Apeldoorn Deventer), waar de helft van een Open bare school is afgestaan aan een Bijzon dere en waar de speelplaats door hoog kippengaas in tweeën is verdeeld! 't Kui wel eens gebeuren, dat de kinderen wij zer waren dan de ouders en elkaar knik kers en wortels door het gaas heen gaven Het is funest, de verschi.punten op Gods dienstig gebied door te voeren tot in de school;*de kwestie Dr. Geelkerken vai eenige jaren geleden (het spreken van d< slang in Genesis) zou op die manier een splitsing bij het Christelijk onderwijs kun nen doen ontstaan in een „Christelijke' school met slang en „Christelijke" schoo zonder slang. Ook het bestaan van eei. school van een stierenvereeniging, e.d. toont de dwaasheid aan van de neiging om verdeeldheid van ouderen toe te pas sen op de jeugd. In „De Vacature" van enkele weken ge leden schreef de Heer van der Molen (naa. aanleiding van een prijsvraag betreffend: Volkenbond en Vrede, uitgeschreven vooi jonge onderwijzers), dat de Bijzondere Dames-en Heerenklecdiny naar maat Ruime voorraad F. C Kuijperstraat 10 - Tel. 2169 school gemakkelijker de vredesgedachte kan propageeren dan de Openbare. Een eigenaardige uitspraak, als men let op de groote verdeeldheid bij het Bijzonder On derwijs De verdeeldheid op politiek terrein door te voeren tot in de school en dus ook tot in de leermiddelen, werkt verkeerd op de jeugd. Een Roomsch-Katholiek jongetje, van tien, elf jaar zal b.v. in zijn geschie denisboek leeren, dat „Willem van Oran je eigen voordeel stelde boven het belang van land en volk en dat hij in de kunst van veinzen zijns gelijke niet had", ter wijl zijn Gereformeerd speelmakkertje zal moeten leeren, hoe „Willem van Oranje zich voor zijn volk heeft opgeofferd en zelfs ten bate van zijn land zijn eigen bet zittingen verkocht". Dat het "Christelijk" onderwijs goede vruchten heeft afgeworpen.,... Wanneer Prof. Kramer beweert, dat op zijn cate chisatie de kinderen van de Bijzondere school de meeste last veroorzaakten, ter wijl de kinderen van de Openbare school meer ontvankelijk bleken; wanneer Prof. Dr. J. H. Gunning, oud-inspecteur in Amsterdam schrijft; „Ik heb nog nim- Immer en ge weet, is spreek veel men schen nog nimmer zeg ik U, iemand' ontmoet, die verklaarde, dat hij door de Openbare school een ongeloovige of ean sociaal-democraat was geworden, maar Jaarenlegen meer dan één, die positief verklaarde, dat hjj door de Christelijke school en de wijze, waarop daar het ge loof werd ingestampt, geheel van het ge loof en de godsdienst zijner vaderen was vervreemd", wanneer tal van Christe nen dergelijke uitspraken hebben gedaen lan lijdt het geen twijfel', of de vruchtui an het Openbaar Onderwijs zijn no< it slechter, vaak beter dan die van het Bj- zonder. Trouwens, dat van de Openbare Lagere School van den heer G. H. Vee.i- tra dezen zomer alle candidaten zijn g> slaagd voor het toelatingsexamen van de H.B.S. en Lyceum (iets. dat de Bijzondere icholen niet kunnen zeggen) 13 een spr> end bewijs, dat de Openbare School ook aan de practische eischen voldoet. Het ideaal van de opvoeding: de jeugd op te voeden tot alle- maatschappelijke en hristelijke deugden (en deugden, zooals waarheidsliefde, ontferming, naastenlief de zijn maatschappelijk én Christelfijk), dit ideaal stelt zich de Openbare school. Wie dat nastreeft, moet dus voorstander zijn van het Openbaar Onderwijs, moei dus ook steunen de vereeniging. die de be langen van de Openbare school behartigt: de vereeniging „Volksonderwijs". Aan het einde van Ds. Westmijse's rede brak een warm applaus los, wel een be wijs, dat de bijna 3.3U aanwezigen genoten hadden van de beschaafde, nergens sohim- pende wijze, waarop de spreker zjjn onder werp had behandeld. I's. Westmijse heeft ons met zijn sym pathieke voordracht van het begin tot het einde geboeid. Steeds trof ons de ge»- makkelijkheid, waarmede de spreker de hoorders zijn bedoeling zoo duidelijk deed voelen, de helderheid, waarmee hij hun talrijke tafereeltjes die zijn rede verdui delijkten. voortooverde: de eerste school- jag, de eerste les van de globe..., 't Was een in alle opzichten buitengewoon ge slaagde causerie. Dat in de pauze zich 43 nieuwe leden voor „Volksonderwijs" hebben opgegeven oehoeft ons niet te verbazen: Ds. Westr' mijse heeft betreffende de vraag: Bijzon ier of Openbaar Onderwijs, vele inwor ners van Soest do oogen geopend. Over het muzikale gedeejte van di-n avund schrijft Mevruuw J. C. de Man- Scheepers ons het volgende: Mejuffrouw B. Kooy en de heer A. van Ee ^hebben de vereeniging „Volksonder- wijg" wel zeer aan zich verplicht door den avond op te luisteren met hun zou ver dienstelijk piano- en vioolspel. Dat het pu- oliek met muziek ontvangen werd, bracht er al bij het begin van den avond de stemming in.. De nummers, in het programma ge noemd: Serenade, van Toselli; Souvenir van Drdla; Berceuse de Jocelyn. van God- ard en Loin du Bal, van Gillet waren goed verzorgd en bij de beide middelste jiumr iners in de lagere tonen wist de spelLr zelfs een weeker geluid aan z'n instra- nent te ontlokken. Jammer, dat men met den besten wil en bij de meest zorgvuldi ge voorbereiding de uitvoering niet ge- j .ïeel in zijn maent heeft: zoo zelden toen *an men over een .goed instrument be schikken, welk gemis dikwijls wordt ger voeld. En ten slotte: Hoe heeft de heer J. Veenstra de aanwezigen doen genieten »an zijn met zooveel talent voorgedragen levensliedjes; hoe heeft hij zijn begelei iing weten aan te passen aan zijn voor- Iracht; hoe maakte hij begeleiding er. voordracht tot één geheel, dat den hoor- ler pakte en vasthield tot aan het einde, lat helaas te spoedig kwam. Vlot en fijn wist hij de leuke dingen, -uoals Verkoudheid, Snoepwinkeltje, Juf- irouw van de Telefoon weer te geven; jevoelvol Peters Brief en Portretje en zoo echt was Thijs de Matroos, Zeker had iet de aanwezjgen niet verveeld, nog! lenigen tijd naar den heer J. Veenstra .e luisteren. Ik meen dan ook, dat het -tandachtig luisterende, glimlachende, aan t slot van elk levensliedje in luid ap plaus losbarstende publiek voor zich zelf ;ieeft gesproken en verder geen woorden meer noodig zijn, om den heer Veenstra >nzen dank te betuigen. Wij werpen heru dever een „Tot spoedig weerziens!" toe.. Tot zoover het muzikale deel. De avond werd besloten met de opvoed ing van „Dorpsstrijd", tooneelstukje in jén bedrijf. Wanneer men in aanmerking ïeemt, dat het een tendenzr-stukje was met als gevolg daarvan een eenigszins ver wrongen dialoog, dat de zeven spelers zes personeelsleden van de twee open- (bare lagere en de openbare ulo-school en één lid van een der ouder-commissiesj nog nimmer eerder met elkaar waren 'Pgetreden, dat het tooneel meer dan poo- ver was. dan komt de regisseur, de heer van 't Hof, (Bertus de Groot) zeker een woord van lof toe voor de wijze, waarop hij nog zooveel wist te bereiken. Hetkap- werk van den heer J. A. Wiersma, was, zooals wij dat van hem gewend zijn, goed. Alles te zamen genomen, is 2 November een succesvolle avond voor „Volksonder wijs" geweest. De grootste verdienste er van ligt voor ons hierin, dat de voorstan ders van Openbaar Onderwijs geen enkel oogenblik door schimp of spot de Bijzon dere scholen hebben willen treffen; de strijd tegen het Bijzonder Onderwijs werd Maandagavond op aeer waardige wijze gevoerd. ,De Openbare School zit in het hoekje, waar de klappen vallen", aldus DsJ Westmijse. Wie de Openbare School een warm hart toedraagt en haar voor die klappen wil' beschermen, melde zich bij den secretaris, den heer G. Timmer, Birktstr. 18b, als lid aan. Muzt«|t school Dorresteinweg s bij de Laa Onderwijs in: Viool. Mandoline, M Banjo, Guitaar, Clarinet. BilL coi Instrumenten voorradig. Rep- In* b. z. a. besch. hulp in de huishouding voor dag en nacht. Liefst Chr. gezin. Briev der No. 10 aan het bur. van dit bla< T hoop een toom beste biggen, te bevragt W. Dorrestijn Birktstraat No. 11. Billijk Ts huur op netten stand, RUIM LAND! Brieven onder No 11 aan het bur. v 4 R*g«nja«aan Groote keuze. Alle maten. WATERP BEENPIJPEN f 3.75. „Het Handelshuis" Soesterbergschest Wegens bijzondere omstandgheden een keurige alleenstaande Villa te huur aangeboden tegen f 600.per jaar, wenscht met recht van kóóp. Geleg besten stand te Soestdijk, bevattende den: 2 kamers, serre, keuken, bijk< schuur en kelder. Boven 4 slaapkami zolder Brieven onder letter G. aan h< van dit blad. WOLLEN-, GESTIKTE- EN MOL DEKENS. „DE PRIJS VALT U Handelshuis Soesterbstraat 51. Tel. Alrf. Dakens Druiven per 5 pondf Naethuüss Eigendomswej GEBRUIKTE #»ch>'ijfrrtach?n( ter overname gevraagd. Brieven onde 1 aan het bureau van dit blad. W*g»n« v ter overname aangeboden kippenhok ren, 12 kippen en haan; Barnevelder! onder No. 2 aan het bureau van dit Grijze IBonlkraag en manchetten te koop aangeboden, geheel nieuw. Bneven onder No. 3 aa bureau van dit blad. To huur 5.50 per weektll.'ooi burg. huis, 4 kamers, keuken, s-schuur, voor- en g achtertuin, gelegen Klaarwaterweg, bij eigenaar op 23. Biedt zich aan een flinke jonge Wwrkstwr Mej. M. van Schoonhorst. Lange B weg 13. T® koop een waterfilter. Te bevragen J. van 1 kerken, Beetzlaan 41. N«tt* |ona#n GEVRAAGD bij M. VISMAN, Niet hoek. V«rplj»jifst De fabriek van gelakte Meubelen, Eigendomsweg 104 naar AMSTERE Nieuwe Teertuinen No. 22. Bendert Fiji Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen ge liefden zoon en broeder IZAAK JACOB BEUN, betuigen wij allen en in 't bijzonder de Soesterbergsche Zang- en Voetbalvereeni- ging onzen welgemeenden dank. Fam. BEUN. Bayl. Nov. 1931. (Herplaatsing wegens misstelling). Arts. KERKSTRAAT 50 (Na I Jan. Kerkstraat 57). Telef. 2391 SPREEKUUR: 8-9 1-2 BEHALVE ZONDAGS 0m~ OOK VOOR FONDSLEDEN Soisttr Coöp Zuivelfabriek en Melklnrlch Middelwijkstraat 26 Tel. 2102 J Volle melk per Liter f Gep. melk per flesch f Karnemelk per L. of per flesch f Gortepap per L.flf Kookroom per 1 4 Lf Slagroom per 1 4 Lf VERSCHE ROOMBOTER met R. 75 cent per pond Franco thuisbezorgd. Beledfd aanbeveler Wie een plano orgel heelt verzuimt niet les te nemen Mej. F. PLOMP, Torenstraat 9. S WITTE DAMESJASSEN f 2.95!!; U kunt van deze aanbieding mede p teeren iets goeds. „Het Handelshuis" Soesterbergschestra; Bovenhuis Mooi Bovenhuis të^«4<ur met afzonderli opgang, op allereefsten stand aan de dehofstraat. Te bevragen Vredehofstraa Planton. Groote sorteering vaste planten voor border en rotstuin van 5 tot 20 cent. Violen en Madelieven 2 cent, f 1.76 per honderd. Muurbloemen en Duizend achoonen 3 cent. Prijscourant op aanvraag. E. OEST - OUDE GRACHTJE 17. SOEST. Het merk oor de Eiectr. waschmacl die door hare volmaaktheid aan de i staat. In prijzen vanaf f 85.tot f 14 Hoofdvertegenwoordiger K. Janson. S derij. Soestdijk. Moforjvkkers warm gevoerd f 8.50 en hooger. Manc terbroeken f 2.95 en hooger. „HET HANDELSHUIS VOLDOET Solide financieel* instelling, biedt aan i de personen, met vaste positie, GILD 7 LK*N AAN, tegen matige rente Bedrs beoeden SM «on^er borgstelling G kosten vooruit. Geheimhouding vnrsek Brisven onder motto „Geld", aaa bet reau van dit blad.

De Soester | 1931 | | pagina 2