GCTT U I R. lama's - Manufacturenliandel VOOR SINTERKLAAS N.V. Eerste Soester Electrische Drukkerij Voor St. Nicocolaas-tiebak B.KRAAL - Drogist - Tel. 2121 DAMESTASSCHEN KUNST-AARDEWERK FOTO-ALBUMS m Luxe doozen Toiletzeep Wij hebben voor de a.s. Sint- Nicolaas een groote hoeveelheid Burgerlijke Stand FAMILIETROTS BANKETBAKKERIJ C. J. VAN DER L00 Boldoot - Coty - 4711 Johanna'Maria Farina STo (NM£©ILMS=CM[E^U2L L. Vervat, Burgem. Grothestraat 28a, Soestdijk Koopt bij de Adverteerders van dit Blad! FEITEN EN CIJFERS OVER SCHOOL EN ONDERWIJS. FEUTLLET O IS CADEAU 'Tafel-, Divan-. Kapstok- kleeden, Schoorsteen- loopers, Werkzakken, Kapstokken, enz. bij J. WILLBMSEN - BURGEM. GROTHESTRAAT Sint Nicoiaas Inkoopen ARTIKELEN SOesterbergscheslr. 30 (op het plein). Denkt om de BONNEN voor Uwe kinderen. Elke gulden één bon - KOOPT IN SOEST aangekregen, welke wij tégen uiterst lage prijzen zullen verkoopen. Speciaal in Van Weedestraat 7 - Telef. 2062-Soestdijk Vestiging van 19—25 Nov. 1931. Th. H.. v. Kleef van A'dam naar van Weedestraat 9; M.. A. v. Hamersveld van A'foort naar Ossendamweg 24; A.. Dijk stra van Utrecht naar Koninginnelaan 104; Wed. C. F. Schanzleh van Leersum naar Vredehofstraat 2; C.. J. Roling van Er- melo naar Soesterb.straat 50; M. Exner van Soest (Dld) naar Burg. Grothestraat 42; H. Tegeler van Wanne-Eichel naar Birktstraat 43; J. H.. Hardijzen van Eindhoven naar A. Paulownalaan 36; Th.. J. B. Kessler m. k. van de Bilt naar A. Paulownalaan 30; W. J. Hogervorst m. vr. van Werkhoven naar Nieuwstraat 28; E. G. Kerkhof van Schoutenburg naar Kerkpad N.Z. 15; E. H. J. Berends van Heerde naar Molenstraat O.Z. 9; A. H. Kok van Eemnes naar Hooiweg 2; J.. W. G. Schothorst van Culemborg n. Soes- terb;.straat 11E. F. H. v. d.. Berge van Renkum naar Amersf.str. 119; K. G. v. d. Veur m. gez. van A'dam naar Kolonie- weg 22; A. J. v. Harencarspel van Drie- bergen-Rijsenburg naar Drjkhuisstraat 15; M.. M. Boer van Baarn naar Hellingweg 1; E. Schreinen van Gladbach (Dld) naar Amersf.str.. 119. Vertrek van 19—25 Nov. 1931. C. S. A.. Bremer van Amersf.str. 65 naar Voorburg. Koninginnelaan 50; W. Stalenhoef van Amersf.str. 119 naar A'foort, Utr.weg 280; J. Kant van Mo lenstraat W.Z. 44 naar Dussen, C 134; B. Bonke van Vredehof straat 2 n. Voor burg, St.. Antonius-Hove; P. C. H. Scholtz m. gez. van Plasweg 2b naar Almelo, Sta tionsstraat ah. 2; W. Bosman van Molen straat W.Z. 54 naar Baarn, Piet Heinlaan 1; W. Wallet van Laanstraat 78 naar Am sterdam, v. Zeegenstraat 17III; A. N. Kuger van Birktstraat 75 naar Eemnes, ..Wakkerendgk 154; B. de Brugn v. Kamp weg 44 naar Utrecht, Sonoystraat 86; Wed. L. M. Schukking, van Amersf.straat 100 naar Warnsveld, Leesterscheweg 75; D. H. Donker van Nassaulaan 22 naar R'dam, Paradgslaan 60b; E. C.. Wiersma van Torenstraat 8 naar Baarn, Nieuwstr. 19; S. A. v. Romen van Kerkpad N.Z. 17 naar Baarn, Zuidereind 12. Verhuizingen in de gemeente van 1925 November 1931. W. van Brummelen met vrouw v. Braam- weg 13 naar Bosstraat 11; W. Drent met ge zin van Nieuweweg 62 naar Molenstraat WZ 43; W. Verwey met gezin van Lange Brinkweg 49 naar Verlengde Kolonieweg 7; J. van Tol met vrouw van Beetzlaan 3 naar Lange Brinkweg 39; W. v. d. Veer van Kerkstraat 7 naar Duinweg 21; C,. L. van Wijk met gezin van Buntweg 4 naar Schoutenkampweg 9a; H. Dippel v. A'foort- foortschestraat 10 naar Luit. Koppenlaan 8; J. Maassen met gezin van Krommeweg 14 naar Beetzlaan 78; Wed. A Roest van le Weteringpad 5 naar Nieuwstraat 45. IV. Iets over groote en kleine scholen In het vorig artikel werden aan de hand van de Statistiek van het Gewoon en Uitge breid Lager Onderwijs 1) enkele opmerkin- kingen gemaakt over de gewichtige vraag of er in ons land niet te veel scholen zijn. Te veel scholen beteekent immers te kleine scholen. Het is daarom volkomen verklaar baar, dat de vraag naar de schoolgrootte in de gedachtenwisseling over de actueele problemen dezer schoolorganisatie al even grootte, op de eene of op de andere wij aantal scholen. Gebruikelijk is het dan de schoolgrootte te bepalen naar het aantal onderwijzers. Zoo spreekt men van een- mansscholen, soms ook wel van twee- of driemansscholen. Er bestaat nog een andere, feitelijk meer voor de hand liggende, wijze om de groot te van een school aan te duiden, n.1. de ver melding van grootte der schoolbevolking. Men kan de scholen dan indeelen naar groe pen van leerlingen, b.v. scholen met 120 leerlingen, scholen met 2140 leerlingen, enz. Het is opmerkelijk, dat over de school- n«»r het Engelach van CARL SWERDNA. 30) „Tristam Ben je daar eindelijk? O, wat ben je laat! Sir Peregrine en wij allen begonnen te vreezen, dat je den trein gemist had. Waarom heb je niet ge telegrafeerd toen je Parijs verliet? Dan zouden wij zeker zijn geweest van je komst alhier. Toe. haast je wat, wat; dan zal ik het hem en Felipa vertellen. Er zijn al zooveel gasten. Je zult nog nauwelijks den t(jd hebben om van kleeren te ver wisselen, eer we vertrekken. De plechtig heid is op één uur bepaald". „Plechtigheid? Wat voor een plechtig heid? Gasten? Wat bedoel je daar alle maal mee....?" Maar Tristam. Je hebt toch wel den brief op Meurice gehad van sïr Peregri ne, waarin bij je vertelde, dat alles zoo geschikt was? En het telegram, waarin het uur bepaald werd? Wij hoopten, dat, als je dit ontving, je dan een vroege boot zou nemen, uit vrees om te laat te zijn. Maar je hebt toch zeker den brief ont vangen?" „Ik heb niets van Meurice gehad. Ik ben er niet geweest. Ik weet van niets, kind. Wat beteekent dat raadsel? Waar om ben ik zoo laat?" „Voor je huwelijk! Het werd voor van daag vastgesteld „Voor je huwelijk. Het werd voor van daag vastgesteld", herhaalde Tristam, die niet scheen te begrijpen en die zoo er maar enkele te vragen. Sir Peregrine grootte, op de eene of of op de andere wij ze aangeduid, in de officieele onderwijssta- tistieken vroeger geen gegevens gepubli ceerd werden en het is verblijdend, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek thans in de gelegenheid werd gesteld om om trent dit uit schoolorganisatorisch oogpunt zoo uitermate gewichtig punt cijfers te verzamelen en in zijn bovenvermelde publi catie bekend te maken. Het blijkt, dat öns land weinig groote en gelijk trouwens bekend was, veel kleine scholen telt. Er zijn op een totaal van 7.284 scholen voor gewoon lager onderw. slechts 109 scholen met meer dan 400 leerlingen, daarentegen 428 scholen met niet meer dan 40 leerlingen. De statistiek geeft echter meer dan deze totalen. Wij vinden daarin een verdeeling dezer cijfers $roor elk der gemeenten met meer dan 100.000 inwoners en voor groepen vap kleinere gemeenten. Ook werden de scholen onderverdeeld naar haar richting, dus: openbare scholen, Pro- testantsch Christe^-'ke scholen, Roomsch Katholieke scholen, Israëlitische scholen en overige bijzondere scholen. Uit laatstbe doelde cijfers blijkt, dat de meeste kleine schooltjes worden gevonden bij het Open baar Onderwijs. Van de bovengenoemde 428 scholen met niet meer dan 40 leerlingen zijn er 345 openbaar. Van de 579 scholen met 4160 leerlingen behooren er 349 en van de eveneens 579 scholen met 6180 leerlingen 300 tot het openbaar onderwijs. De Lager-onderwijswet stelt als regel, dat in elke gemeente openbaar onderwijs ge geven moet worden. Afwijking van dezen regel wordt slechts toegestaan, wanneer naburige gemeenten zich tot oprichting en instandhouding van een gemeenschappelijke school hebben vreenigd of wanneer het aantal leerlingen tot een zeer gering getal is gedaald. Na de openbare scholen vindt men de meeste kleine scholen onder die van Protestantsch Christelijke richting. Gunstig is het met de schoolgrootte bij de Roomsch Katholieke scholen gesteld. Voor wie gaarne van „eenmansscholen" enz. spreken volgen hier nog een paar cij fers betreffende de scholen, gerubriceerd naar het aantal leerkrachten, dat daaraan werkzaam is. Kortheidshalve worden slechts de kleine en de groote scholen vermeld. Openbaar Prot. Chr. R.K. Overige bijz. Kleine scholen Scholen met 1 leerkracht 213 9 9 3 2 leerkrachten 624 318 124 17 3 leerkrachten 586 389 347 16 Groote scholen Scholen met 12 leerkrachten 3 10 6 2 13 leerkrachten 5 11 16 14 en meer leer 1 26 22 5 krachten In een volgend artikel hopen wij aan de hand der onderwijsstatistiek nader te spre ken over de richtingsverschillen op het ge bied van het f-ger onderwijs. 1) Uitgave Algemeene Landsdrukkerij, 's-Gravenhage. is UW ADRES bij de speciale Soesterbergschestraat 28, Telefoon 2009, Soest BOTERLETTERS gevuld mei zuivere Amandelspijs GEVULDE SPECULAAS, per uns 20 cent DIK SPECULAAS, per ons15 cent BOTERSPECULAAS m. amandelen, p. ons 18 cent BANKETHARTEN HAMMEN ZALMSTAARTEN enz. ■9* Gaarne s. v. p. vroegtijdige bestelling. BELEEFD AANBEVELEND EEN PRACTISCH EN BLIJVEND ZIE DAN DE ETALAGE IN WAAR TJ ZEKER ZULT SLAGEN. GIJ HEBT VOOR UW noodig uit den MANUFACTUREN, WEL het adres daarvoor is Daar vind U alles wat U noodig hebt Prima kwalteiten - Laag in Prijs vreemd was, dat zg er bang van werd. „Wat is er?" vroeg zij bedeesd. ,,Ben je ziek? Je ziet zoo bleek. En begrijp je het niet.—..?" „Neen; niet geheel. Ik ben niet op- Meurice geweest. Ik heb enkel maar die zaak in Parijs afgehandeld en ben toen weer dadelijk teruggegaan. Ik heb er niet aan gedacht, dat daar brieven op mg. wachten konden. Maar wees nu eens heel duidelijk. Je zei 'immers, dat mijn huwe lijk voor vandaag is vastgesteld?" Zg deed dit, maar maakte er geen mel ding bij van mrs. Massarene. „Dus het huwelijk is op vandaag be paald en er werd gedacht, dat ik er alles van weten zou en er voor klaar zou zijn?" „Ja, natuurlijk. Ofschoon Felipa het vreemd vond, dat je niet schreef. Had je het te druk?" „Ja. Zal het huwelijk in de Kapel plaats hebben?" „Ja." „En om één uur? Dus over een .half uur?" „Ja. Het zal plaats hebben zoo gauw mogelgk na de aankomst, dat sir Pere grine nog ruim den tijd zou hebben, om daarna te reizen. Hg vertrekt met den trein van vijven naar Dover en zal dan morgen oversteken, als de reis hem goed bekomen is. Dokter Lester en Hudson gaart mee. Hg gaat naar Cannes". „Waar is hij?" „In de bibliotheek". „En Felipa?" „Ook. Ze wacht op je. Ze is al een half uur geleden gekleed". „Je sprak van gasten hier. Welke gas ten „Niet veel: Onder de gegeven omstan digheden oordeelde tante Alicïa het beter, had wel het heele graafschap willen uit- noodigen. Hij zegt, dat je het maar moet zien goed te maken tegenover hen". „Noem de gasten eens". „Generaal en mrs. Scudamore; Geor gië en ik zijn bruidsmeisjes; mr. en mrs. Massarene; jonkheer en mrs. Pendered en de Lugards en de Blorents. Meer niet, geloof ik. O, ja: dan mr. Ghavasse nog. Daar die op de Gevels is gelogeerd, kon hij niet goed gepasseerd worden. Toe, Tristam, alles is al voor je ïn gereedheid. Ga nu gauw naar je kamer. Dan zal ik den gasten wel vertellen, dat je er bent. Eerst later hoef je dan toe te lichten, hoe je niets wist van dïe schikking". „Neen; dat zal ik nu doenl Ik zal mg zelf ook aankondigen". „Toen zij beiden dan nu op de biblïo- theekdeur toetraden, kwam juist dokter Lester er uit. „Zoo, dus daar is u dan toch, sir? Ik begon al te vreezen, dat een onverwach te omstandigheid u had opgehouden. Maar allereerst, mijn oprecht-gemeende wen- schen. Mag ik u even op 't hart drukken, dat sir Peregrjne volstrekt niet geprik keld mag worden?" „Is hij dan erger?" „Dat kan ik niet zeggen. Maar hij heeft zich zeer opgewonden over de voorberei dingen tot uw huwelijk en hij heeft met het grootste ongeduld op u gewacht. Ge lukkig, dat miss Fleetwood zich zoo goed wist te houden. Als uw oom u nu soms wat scherp toespreekt over uw lang weg blijven, laat u dit dan maar over ^gaan! Miss Ludlow, wil u mr. Fleetwood aankon digen? Sir Peregrine moet liever niet den schrik hebben, zijn neef zoo op eens te zien verschijnen". Ethelwyn ging nu voor en sprak met haar heldere, kalme stem: In halve, kwart en achtste tlesschen Pullovers, Slobkousen, Sjaals, Nappa Handschoenen Wollen, Handschoenen. Wollen Sokken, Overhemden, Dassen, Dames- en Heeren Parapluies enz. Telefoon 2212 Koopt in Soest Denkt om uw bon St. Nicolaas- Geschenken Beleefd aanbevelend, „Hier is Tristam, sïr Peregrine! Hij is hier, Felïpa!" Felipa, in haar feeërieke bruïdsdracht. bloosde diep bij de reactie van de 'inspan ning, dje het haar had gekost, om tegen over haar oom geduldig te wachten. Hij ontweek wel niet haar uitgestrekte handen, maar hij streek er toch over, zon der ze aan te raken en boog zich over den stoel van sir Peregrjne. „Het spijt mij, dat ik zoo laat ben, sir, maar ik kwam rechtstreeks uit Parijs en heb gereisd, zoo snel als het mij maar mo gelijk was. Geloof mij, 't is mijn schuld niet!" „Je schuld niet? Maar man, toen je tot de ontdekking kwam, dat je te laat was, had je een special en trejn moeten nemen! Daar had ik op gerekend. Wat zeg je, Alicia? Maar tïen mïnuten? Tien minuten ïs ïn sommige gevallen er ger dan tien uren! Mijn hemel, Tristam, jij bent de eerste Fleetwood, die zijn bruid ook maar tien seconden liet wachtenMaar nu ben je er en kunnen wij gaan! Hudson, waar is Hudson „Maar beste Peregrine", suste lady Al- gy. „Er is nog volop tijd! En Tristam ïs nog niet eens gekleed! Je wilde toch nïet, dat hij zoo voor het altaar stond?" „Hè, wat? Wilde je nu nog dat hij zich eerst verkleedde? Felipa trouwt toch den man en niet de kleeren! Ethelwyn, roep jij Hudson eens en zeg aan de gas ten, dat, hoe sneller zij instappen, hoe aangenamer ons dat zal wezen! Wie ge leidt de bruid. O, ja: Scudamore, omdat ik het niet kan! Maar ïk geef haar weg! Dat ontneemt mij niemand! Wacht nog even; ik wilde nog een enkel woord zeg gen!" Hier deed de baronet een uiterste poging om op de been te komen, maar moet dit opgeven. „Ik moet mij kalm hou den", maande hij zich zeiven. „En dit zal dan ook kunnen, Tristam, nu ik maar weet, dat jjj er bent!" Hg vatte Felipa bg de hand en zei schertsende: „Dien man van je mag je dan later eens goed onderhouden, kind, want dat ver- uient hg, al was het ook enkel maar, om dat hij je niet bedankt heeft, dat je be reid was, den datum van den trouwdag zoo vroeg te bepalen. A propos, wat was dat eigenlijk voor een zaak? Ging ze mij aan, Tristam? Nu je bent volkomen in staat je eigen zaken te behandelen. En nu, kinderen, wilde ïk nog even zeggen, dat ik in geen dertig jaar, van den dag af, dat je moeder, Felipa, mg' opga! voor mgn broer, zoo gelukkig ben ge weest, als vandaag! Geef mij beiden de hand!Zoo! Mijn zegen, kinderen, met het leven, dat je nog voor je hebt! Endaar hebben wij Scudamore!" De beide handen raakten elkaar even, maar werden toen teruggetrokken. Een oogenblik later verliet Felïpa het vertrek aan den arm van den generaal en de baronet aan den arm van Tristam; Ethelwyn volgde aan de zijde van lady Algy. Haar had de houding van het paar beangstigd. „Hg heeft niets tot haar gezegd", dacht zij. „En zg hebben elkaar geen enkelen blik gegund. Wat kan dat beduiden?" Geojrgie Scudamore was het andere bruidsmeisje; zij zag er sprookjesachtig uit in haar zïlverwït toiletje. „Mijn hemel, Ethelwyn!'' riep zij. „Wat begint mr. Fleetwood nu! Moet ik achter een bruidegom staan, die zoo gekleed ïs 1" (Wordt vervolgd).

De Soester | 1931 | | pagina 4