2e BLAD Petroleum. cadeau lectr. tdijk ïting 3RUIJN Tel. 2202 J. HERMAN DOCTER &.V. O. e. I. „HOTELCENTRAAL" ■MDEN IN c c c c c c c c c c c c c c c c c 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Predikbeurten. H. BOUMA Ingezonden. oor de - UTRECHT BAARN worden vergoed I 3GERICHT 1909 nde riet. Omstreken. Voor my zelf id. Zij u een maar keerde op boon ik, in waar van had, dat uw doel hadden. uvcrtuigd, toen u uitdrukking van amstootelijke be- angen ook even ch zoo knap, die k, maar hij bleef ing zij voort: t eerste. Toen u ik bij mij zelf ik toen nog niet dit mogelijk zou inken, dat u uw daar vond bij de vam de dood van :ien; mijn schik- der-wel bedacht, i wilde, eer ik u n die ontdekking, het bewuste ta- lalatea" had ge- :h opgevoerd. U zijn, om miss ig te betuigen?" verliet zij toen ijtuig. n uitgeleide ge- k terug naar de zwaren rouw ge- oor het deel van en onbedekt Iie- landschap, waar arrelden in den rad een schrede caar een minuut- irdt vervolgd). fcoho«rende bij „D E SOESTER" van Zaterdag 5 Dec. 1931, No. 9?» POSTDUIVENSPORT. Postduivenvereeniging „De Zwaluw" Op a.s. 11, 12 en 13 December zal boven genoemde Vereeniging haar jaarlijksche Onderlinge Tentoonstelling houden, in de zaal van Hotel de Gouden Ploeg. Deze tentoonstelling zal dit jaar een bijzondere attractie voor onze Soester Postduiven lief hebbers worden, daar reeds meer dan 200 stuks zijn ingeschreven, waarvoor ook reeds zeer vele prijzen zijn beschikbaar gesteld. Naar ons van inlichtingen bekend is zal de Vereeniging ,,de Zwaluw" dit keer de groote eer te beurt vallen haar tentoonstel ling feestelijk te zten openen op Vrijdag 11 Dec. door onze geachte heer Burgemees ter van Soest en waar tevens verschillende notabelen aanwezig zullen zijn. Het is voor onze Soester Postduiven lief hebbers een zeer verheugend feit, dat onze mooie sport in de belangstelling staat van ons geacht Gemeente-Bestuur, en twijfelen dan ook niet of 't zal door allen ten zeerste op prijs worden gesteld en door deze Plaat selijke Tentoonstelling hun beste beentje worden voorgezet om alle ingezetenen van Soest te toonen, wat er neg voor moois be reikt kan worden in onze Postduiven Sport. Wij wenschen de Vereeniging de Zwaluw een goed succes en veel bezoek. GEVONDEN VOORWERPEN Een bankbiljet Een belastingmerk Een lantaarnglas van een auto. WAARSCHUWING In verband met de eerder geplaatste waarschuwing tegen de handelsonderne ming A. D. E. V., A. de Vries te Soester- bergAmsterdam, deelt de Burgemeester van Soest mede, dat daarmede niet bedoeld is de N.V. Margarinefabriek te Soester- berg aan de Amersfoortschestraat, waar van Directeur is de heer A. H. de Vries. ONDER DEN INVLOED. Donderdagavond verkeerde een visch- boer uit Spakenburg nog al onder den in vloed en kon blijkbaar hier in Soest zich niet meer goed oriënteeren. Daarom werd hij voorloopig opgeborgen, doch op zijn uitdrukkelijk verzoek werd hij, na vrijwel ontnuchterd te zijn, in den laten avond we der vrij gelaten, teneinde hem in staat te stellen nog naar Spakenburg terug te kee- ren. Dit lukte echter blijkbaar niet zoo erg goed, althans te ruim 12 uur des nachts werd hij aangetroffen op de Soesterberg- schestraat nabij Zonnegloren, wat nu niet bepaald in de richting Spakenburg ligt. Hij werd toen terecht geholpen en hem werd den weg aangeduid. Edoch, ook dat mocht blijkbaar niet helpen en een uurtje later werd onze vischboer in het stikke donker en onder de gutsende regen aangetroffen op de Molenstraat. Toen vond hij zelf het langzamerhand genoeg en zou thans niet ver der goeden raad in den wind slaan. Op eigen verzoek heeft hij toen de nacht verder in het politiebureau doorgebracht en is eerst den volgenden ochtend naar Spakenburg gepeddeld. STROOPERIJ In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd de politie opgemerkt, dat in de nabij heid van „Buitenzorg" aan den Heideweg eenige schoten werden gelost, terwijl zich in de bosschen aldaar een lichtschijnsel be vond. Waar men vermoedde, dat hier blijk baar stroopers aan den gang waren, werd terstond een onderzoek ingesteld, doch de duisternis en de regen vormden goede be schutting voor de stroopers, die kans za gen met hun lichtbak de plaat te poetsen. Naar hen is het onderzoek nog loopende. PROTESTVERGADERING DOOR DEN PLAATSELIJKEN RAAD VAN S.D.A.P. EN N.V.V. iEen zeer druk bezochte vergadering werd Donderdagavond gehouden in café Ver schoor onder praesidium van den heer Wig man. Spr.. roept de kameraden hartelijk welkom toe en is verheugd over de groote opkomst. Hij roept den spreker, kameraad C. v. d. Lende, secretaris NVV Amster dam het welkom toe en deelt mede dat kameraad Bleeker, lid van den Raad, door ziekte afwezig is. In de groote opkomst ziet spreker dat er verslechteringen op til zijn. Daarop krijgt de spr. het woord, wel ke voorop stelt dat wij een tijd beleven zoo als de wereld nog nooit heeft gekend. Wel is er altijd werkloosheid geweest, maar een crisis als nu is er nooit geweest, er zijn n.1. 50 millioen werkloozen op de wereld. Er zijn een groot aantal menschen die zich met de crisis-vraagstukken bezighouden en ze ontleden en een weg zoeken om er uit te komen. Maar allen te saam weten geen raad er mede, alleen de verwoede aanhan gers van het kapitaal wel. Deze beweren, de loonen moeten omlaag dan kan er goed koop geproduceerd worden. Maar dan krijgt men te veel productie voor te weinig kapi tale koopkracht, en vervallen dan weer in de crisis, waardoor de arbeiders het zwaar ste worden getroffen. Maar de zaak zit zoo, de crisis is het gevolg van den oorlog 1914- 1Ö18, welke een totaal ontredderden toe stand heeft achtergelaten. Alles is uiteen gerukt, de economie in ontwricht. Duitsch- land kreeg een zware schuldenlast te be talen, maar had geen geld. Maar door zijn groote energie ook de arbeiders werden de fabrieken gerationaliseerd en gemoderni seerd. en kon Duitschland goedkoop produ- ceeren. Het kwam met zijn goederen op vreemde markten en verdrong daardoor de productie uit dat land en vond een werk loosheid daar ter plaatse. Hiertegen nam men beschermende maatregelen en vloeide het protectionisme daaruit voort. Een klas- stek voorbeeld uit eigen land is, doordat de arbeiders-regeering in Engeland werd weg gejaagd, de boomkweeker in ons land geen schijn van kans meer krijgt om zijn waar aan te bieden, vandaar werkloos heid in dat bedrijf. Wanneer'gevraagd werd naar de behoeften van alle menschen en daarna werd geproduceerd, was de werk loosheid minder. Dat werkloosheid zou ko men, zag ook het R.K. Werklieden Verbond in, toen zij in Utrecht in dezen zomer met 56000 menschen kwam en waar besproken werd dat de looneij niet zouden worden aangetast. Maar nu J. v. d. Tempel in de 2e Kamer zijn 3 moties voorstelde, waren de R.K. de voormannen v.h. R.K, Werkl. Verb. d# eerste die tegenstemden, o.a. Guit. de Bruyn e.a. Maar de Regeering gaat nog verder. Zij wil n.1. de in werkverschaffing staande arbeiders over een kam scheren met f 14.40 per week f 3 kindertoeslag, en voor de vrijgezellen niets doen. Deze laatste categorie moet maar zien hoe zij er komt, daar moet de familie maar voor zorgen. Gaan zij het halen waar het is dan volgt gevangenisstraf en betaalt de regeering voor elk van hen f 5000 per jaar. Ook hier zijn de arbeiders der werk verschaffing tegen deze regelen opgeko men,, maar het college treft geen blaam, dat wil alles doen, is zelfs naar Den Haag geweest, maar als zij de zaak niet door- Met ingang van 1 DECEMBER j.l. hebben wij den Detail-Straatver koop in handen gesteld van dreef, kwam zij onder curateele. De drijf veer van dat alles is Mr. van Doornik, de rechterhand van den Minister, die be halve zijn salaris f 20.000 per jaar, krijgt als President-Commissaris der U.W:M. Onder de tegenstemmers in de 2e Kamer bij de motie van der Tempel, was o.a. Colijn met f 1ÖU00 pensioen cn petro- leuminkomstenj, Schokking met f 13000, Lovink met f 19500 en I denburg met f 31600 inkomen tegen den f 14.50 per week voor den arbeider. Hier is op het oogenblik niets aan te doen. Spreker ■cal er met van der Walle over spreken. Hij kan den toestand niet overzien maar heeft er een zwaar hoofd in, zie maar naar Twente, revolutie wordt niet voorbereid maar slaat uit als een laaiend vuur, en laar draagt de Regeering de schuld van. Geld is er maar Wcrdt onnut uitgegeven voor Leger en Vloot. Spreker ziet niet gr,aag revolutie, hij heeft liever levende leden dan gesneuvel den. Houdt u kalm', maar gebruikt uw stemplicht, er moet gewerkt en geprodu ceerd worden onder genootschapscontrole, anders komen wij nooit uit de misère. Na applaus wordt onderstaande motie aangenomen Motie. De arbeiders in de werkverschaffing bij de gemeente Soest; aanwezig op de openbare vergadering op Donderdag 3-12-'31; waardeerende de houding van het Dagel. Bestuur alhier;, waarbij een' loon van f 18 met kindertoeslag is voorgesteld voor ge huwde georganiseerde arbeiders; keurt ten sterkste af de houding van den Minister van Financiën om de loonen tot f 14.40 te verlagen, en de werkverschaf fing voor de vrijgezellen stop te zetten. en besluit deze motie ter kennis te bren gen van de Regeering en de pers. ST. NICOLAASBAL IN „BOSCH EN DUIN". Woensdagavond vierde- de dansclub in Bosch en Duin haar St. Nicolaasfeest, dat geslaagd is. Te 8 uur vereenigde zich reeds .•en 40-tal danslustigen op de gladde vloer, terwijl langs de zijwanden verwanten had den plaats genomen. De accordeonnist pianist H. van Steensel zorgde voor luch tige dansmuziek, waarop gestept werd en wat er meer voor moderne bokkespron- gen werden uitgehaald. Het geheel stond onder leiding van den dansleeraar J. Hop man. Om 9 uur werd de Sint begroet met ',ijn lieflied en nam op de canapé plaats, waarnaast Piet een plaatsje kreeg. Met kwistige hand deelde de Sint de leuke ca deautjes uit waarom zoo nu en dan harte lijk werd gelachen. De leeraar ontving van de leden der club, een fraaie koperen gong, de pianist een zilveren horlogeketting. Voor orijsdansen werd door den leeraar beschik baar gesteld een waterstek door de gérant ■en paar banketletters. Verder werd den leeraar aangeboden een miniatuur dans vloer met in dezelfde verhouding de dansen en danscursussen smaakvol verzorgd, waar voor de vervaardigster een compliment toe komt. De Sinf woonde het bal gedeeltelijk bij en sprak er zijn voldoening over uit. De zwarte Piet ontpopte zich later als een leuke humorist. Ook dit St. Nicolaasfeest is dus best geslaagd. ST. NICOLAAS OP BEZOEK BIJ „DE SOESTER TURNCLUB" Naar wij vernemen zal St. Nicolaas he ienmiddag een bezoek brengen bij „De Soester Turnclub." St. Nicolaas zal, gezeten op zijn paard en vergezeld van zijn knecht, te ongeveer 2 uur op Nieuwerhoek arriveeren, om zich lan langs de Burgem. Grothestraat, Van Weedestraat, Steenhofstraat en Middelwijk straat naar het gymnastieklokaal der open bare school in de Kerkebuurt te begeven, alwaar hij aan een 100-tal jongens en meis jes tot 12 jaar, leden der club, zijn gaven zal ronddeelen. JUBILEUM. Op 16 November was het 12% jaar gele den, dat de heer C. LOS tot Voorzitter van den Bond van Technisch Personeel bij de Luchtvaartafdeeling (de toenmalige Bond van Werklieden) werd gekozen. De leden meenden deze gelegenheid niet ongemerkt voorbij te mogen laten gaan en boden hem en zijn gezin op 28 November een Feest avond aan in de nieuwe zaal van het Hotel „Huis ten Halve" te Soesterberg. Om acht uur arriveerde de Jubilaris met zijn .gezin per auto aan de zaal, verwel komd door de Feestcommissie. Na een pittige marsch door het strijkje „Entre Nous" uit Zeist, onder leiding van haar dirigent de heer A. Kok, opende de voorzitter der Feestcommissie de bijeen komst en bood in een geestig speechje, namens de leden een huiskamerameuble ment aan. Mevrouw LOS en de oude moe der van den Jubilaris hadden een bloemen hulde in ontvangst te nemen. Nadat vertegenwoordigers van de Wacht gelders, de Zeister Bestuurders Bond. e.a. het woord hadden gevoerd, bedankte de Jubilaris met een vlot "speechje. Het strijk je en het optreden van het Duo LEROND verhoogden de feeststemming, terwijl een Tombola met meer dan 100 fraaie en aar- dige prijzen menigeen een aardige verras- I sing mede naar huis deed nemen. Een geanimeerd bal besloot deze zeer geslaagde feestavond. ST. NICOLAASFEEST VAN DE CENTRALE WINKELIERSVEREEN. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op hetgeen vermeld is op de bons, die zij van hunne winkeliers hebben ontvangen. Zij behooren deze bons op Maandag 7 December en Dinsdag 8 December a.s. bij een der op de bons vermelde heeren winke liers: H. W. van Dijk, Korteweg 2, F. H. Euwe, Nieuwerhoek, D. van Kleef, van Weedestraat 9. J. F. Lüschen, Soesterberg- schestraat 41. J. Mets. van Weedestraat 46, H. J, Verheijen, Birktstr. 2 en M. Visman, Nieuwerhoek in te wisselen, tegen Bewijzen van toegang tot het St. Nicolaasfeest. Voor elke 15 bons krijgt men één toegangsbe wijs, Ook kan het inwisselen der bons ge schieden bij den Heer de Jong, kruide nier Bosstraat 137, voor die kinderen, welke op de Chr. school gaan aan de School straat en de in die buurt liggende wegen. Ook vestigen wij hiervoor de aandacht op de in dit blad voorkomende adveijtentie. van 26 Nov.2 Dec. GEBOREN: Johanna, dochter van R. van Zuilen en J. van Grol, Koninginnelaan 105; Willy, dochter van J. van Wessel en K. Schaap, Kerkdwarsstraat 16; Christina Elizabeth Maria, dochter van Ch. Th. Wij- nands en P. van Klooster, van Lenneplaan 10; Catharina Johanna Maria, dochter van C. L. van Wijk en C. J. M. Kerkvliet Schoutenkampweg 9a; Jan Marius, zoon van H. J. Vos en G. v. d. Bosch, Kerkstraat 25; Petrus Adrianus, zoon van A. Hoksbergen en G. A. Stalenhoef, Birktstraat .83; Aal- bert, zoon van A. Freriks en A. J. van Dijk, Emmalaan 4a. ONDERTROUWD: geen. GETROUWD: geen. OVERLEDEN: Adriana Catharina Pe- tronella Maria Kloppers, 58 jaar, gehuwd met A. de Waal Malefijt, Nieuweweg 119. Hendricus van 't Klooster, 78 jaar, wed van A. Versteeg, Krommeweg 29. Vestiging 26 Nov.2 Dec. K. M. Hiemann van Bussum naar Rade- makerstraat 25a; W. A. Heuting van Apel doorn naar Ericaweg 2; J. P. Gepkens van Nijmegen naar van Weedestraat 30; Violen Reuzenbloemige Violen in vele prachtkleu- ren 2 cent, per honderd f 1.76. Madelieven 2 cent. Murbloemen en Duizenschoon 3 cent. Vele soorten vaste planten, waaronder prachtcollectie rotsplan- ten van 5 tot 20 cent. Prijscourant op aanvraag. E. v. OEST - OUDE GRACHTJE 17. SOEST. naar Ede, Ederveen, Ed. 230; H. A. ten Tije van Steenhofstraat 50 naar Hengelo(O) Deldermerstraat 162; O. Langelaar met ge zin van van Weedestraat 5 naar Baarn, Eemnvsserweg 103; J. Visser van Drie- hoeksweg 8 naar-Amersfoort, Lieve Vrou westraat 12; A. de Meijere met vrouw, van Soesterbergschestraat 186 naar Giet hoorn. N.H. Pastorie; J. de Graaf met gezin van Andriessestraat 11 naur Hilversum, Kaptc-instraat 76; A. W. E. C. Vetter van Birktstraat 80 naar Amsterdam, H. de Keyserplein 49; J. Horsmeier met vrouw van Nieuweweg 15B naar A'foort, Suma- trastraat 25; E. van Valkengoed van Kerk- pad NZ 15 naar Hoogland B57; B. M. Grijm van Mendelssohnlaan 11 naar de Bilt, Bilderdijklaan 82; W. Nobel van Kolo- nieweg 5 naar Dockum. Westerbolwerk C 150; K. L. Bokma van Nieuweweg 50 naar Utrecht. Buys Ballotstraat 36; O. van Min nen van Soesterb.straat 137 naar Hilver sum, Vaartvveg 137. NED. HERV. GEM. TE SOEST. Zondag 6 November 1931 O. kerk 10 uur: de Heer W. van Oest, van Usselo. O. kerk 6 uur: Ds. Groeneveld. Emmakerk 10 uur: Ds. Groeneveld. Bij den uitgang kan het petitionnement van den Werelbond der kerken geteekend worden, dat gezonden zal worden naar de Ontwapenings Conferentie te Genève. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat. Zondag 6 December 1931 's morgens 10 uur, 's avonds 6 uur: De Eerw. Heer G. Mouw, van Ederveen. VEREEN. VAN VRIJZ. GODSDIEN- STIGEN, SOEST. Zondag 6 December 1931 v.m. 10.30 uur: Ds. Mr. T. C. M. Boenders, van Utrecht. BEKEND GEDIPL. DANSLEERAAR, ONDER WIENS LEIDING ELKEN ZONDAGAVOND TE BAARN, IN GEDANST WORDT. AANVANG ZONDAG 6 DECEMBER, S'AVONDS 8 UUR. Wed. J. H. V. Balder van Amersfoort naar Amersf.straat 52; E. M. Schuiling van Zand- voort naar Doresteinweg 9; L. van Veen v. Reeuwijk naar Banningstraat 52; D. Boek- holt van Achtkarspelen naar Hellingweg 3; M. J. Geytenbeek van Utrecht naar Burg. Grothestraat 4; J. W. Quelle met gezin van Hilversum naar Torenstraat lc; Aartje^v. d. Beek van Hoogland naar Birktstraat 75; A. Floor van Amersfoort naar Julianastr. 48a; P. C. Hausum van den Haag naar Luchtvaartafdeeling; M. Bakker met vr. v. Barneveld naar Nieuwstraat 29; A. J. Pot met gezin van Schiedam naar Amersfoort schestraat 34; G. van de Wilt met gezin van Vinkeveen-Waverveen naar Vosseveld- laan 16; B. J. de Groot idem; F. C. M. Stolwijk van Schalkwijk naar Kostverlo- renweg 6. Vertrek van 26 Nov.2 Dec. 1931 F. Kolkmeijer van P. Potterlaan 20 naar A'foort, Utrechtscheweg 266. Y. J. Exal- to met gezin van Nieuweweg 49B naar Zwammerdam, Goudschestraatweg C; C. J. v. d. Kuit van Amersfoortschestraat 15 naar den Haag, Jul. van Stolberglaan 54; M. B. de Haan Hugenholtz „van Julianastr. 60 naar Dricb.Rijzenburg, van Oosthui- zenlaan 25.; H- F. C. Schrödcr van Kolonie- weg 17 naar Hilversum, O.Amersf.weg 72; Wed. A. Barnstijn van Kolonieweg 17 naar Hilversum, O.Amersf.weg 72; W. van Oest met vrouw van Veldweg 1 naar Lonneker, Usselo; W. Vervlocd van Vredehofstraat 2 naar Voorburg, St. Antoniushove; G. J. Lengers van Vredehofstraat 6 naar Baarn, Brink 16; A. JaspersZwarthof. idem; P. Los van Kampweg 22 naar Ankeveen, Hcc- renweg 44; C. A. van Logtenstein v. Zwar- teweg 1 naar Amersfoort, Heiligerberger- weg; P. C. van Rossem met gezin van Kerkstraat 57 naar Utrecht, van Ritsemal. 13; J. P. Smit met gezin van Vredehofstr. 1D naar Hilversum, G. van Amstellaan 140; H'. J. Ettema met gezin van Torenstraat 6 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Weldadigheidszegels en Prentbriefkaarten Het mag, dunkt mij, nu reeds de achtste serie verschijnt, wel van algemeene bekend heid worden geacht, dat telken jare* van 10 December lot en met 9 Januari d.a.v., wel dadigheidszegels en prentbriefkaarten ten behoeve van het misdeelde kind worden verkocht. De postzegels verschijnen in 4 soorten. Ze zijn geldig als gewone postze gels; maar voor het bekende doel wordt een geringe overwaarde gevraagd. De postzegel van 1% cent is te bekomen voor 3 cent, die van 5 cent voor 8, die van 6 cent kost een dubbeltje en die van 12% cent 16 ct. Verder verschijnt er dit jaar een serie prent briefkaarten naar gekleurde houtsneden van Arie Zonneveld te Soest. Daarnaast worden verkocht de resteerende series van vorige jaren. De prijs van iedere serie van 6 stuks is 35 cent. De postzegels zijn aan de post kantoren niet verkocht. Ze zijn te bekomen ber en niet meer nè 9 Januari. Ze blijven voor het frankeeren echter onbeperkt gel dig. Prentbriefkaarten worden aan de post kantoren niet vrkocht. Ze zijn te ebekoincn bij ondergeteekende en verder bij verschil lende winkelzaken, waarvan de houders zich gaarne bereid hebben verklaard hun mede werking te verleenen, en die door het aan brengen van een reclamebiljet de aandacht op den verkoop willen vestigen. En nu vraagt U misschien: „wie zullen profiteeren van het op deze wijze bijeenjre- biachte geld?" Die som wordt besteed ten behoeve van alle instellingen, die verzor gen, zieke, zwakke, blinde, doove, doof- I stomme, achteilijke, gebrekkige en verwaar loosde kinderen van alle gezindten; dat wil dus zeggen niet ginder dan vijftig duizend Nederlandsche kinderen beneden 19 jaar. En zeg nu niet: „Och, of ik al zoo'n post egel koop, wat zal dat het misdeelde kind baten!?" Als ieder Nederlander één postzegel kocht en daardoor een bedrag van gemiddeld 3 cent besteedde voor het sympathieke doel, dan zou dat reeds een bedrag beteekenen van meer dan 200.000 gulden. Ik eindig met U dringend uit te noodigen, door het koopen van Weldadigheidszegels en Prentbriefkaarten, Uw steun te verlee nen aan het Comité, dat hulp wil brengen aan het misdeelde kind, en breng ten slotte n herinnering het devies van een der sa menwerkende Vereenigingen „Ieder menschenleven heeft oneindige waarde." J. E. Bloemen. Wald. Pyrmontlaan 60 Soestdijk, Nov. 1931. Soest, Dec. 1931. Geachte Redactie, Nogmaals vraagt Jantje Weetniet U om een plaatsje, voor het onderstaande in Uw blad en bedankt weder bij voorbaat. Geachte heer van Straelen (Lange Berg- straat 17). Jantje laat UEd. door deze even weten, dat hij Uw ingezonden stukje in „De Soes ter" van 2 December gelezen heeft, waarin de feiten onbesproken blijven en dient UEd. met het volgende van repliek. Jantje ver- oekt U beleefdelijk Uw Eds. slaapmuts even af te zetten, want geslapen heeft U, of Uw hersens werkten niet goed, toen gij Uw ingezonden stukje schreef, daar ge hetgeen Jantje geschreven heeft, niet begrepen hebt of niet hebt willen begrijpen, zooals uit Uw ingezonden stukje valt op te merken. Ook valt U alweer „De Soester" aan, terwijl toch uit Uw schrijven duidelijk op te maken is, dat 't gaat tegen Jantje en zijn geschrijf, terwijl U om de zaak heen draait, zooals gewoonlijk Uw confraters doen, als ze voelen dat ze vast loopen. Jantje valt het R.K. geloof niet aan, is geen papenhater, (wat heeft U daar een mooi woord gevonden „papen"), net zoo min als „De Soester." Alleen loopen zij niet aan den leiband, zooals ook Gij blijkt te doen. Gij moet doen wat pastoorke zegt, zoo is het en niet an ders, volgt Gij hun dogma niet op, zoo zijt Gij green goed Katholiek, denken doen zij en gij hebt onvoorwaardelijk te gehoorza men. Hier gaat het om recht en anders niet, en daar draait ook Gij omheen, bij de feiten blijven, heer van Straelen. Genoemde Soester'' wil de waarheid ontsluieren en bekend maken over het z.g. ongeval in 't Missiehuis. Wat doen nu de z.g. leiders der R.K.ers, zonder een volle dig op waarheid en onderzoek berustende verklaring hunnerzijds, is hun eerste mo- reele daad „adverteer niet in >,De Soester", gij Katholieken", of goed gezegd „gij mag van nu af aan niet meer adverteeren in De Soester." Is dit waarde heer van Straelen gemoti veerd? Het publiceeren van een ware, maar voor St. Jan onaangename geschiedenis mag niet de aanleiding zijn om met daden van ge weld te komen en iemands bestaan te be dreigen, gij rechtschapen christen met Uw eigenaardig begrip van naastenliefde. Uit het begin van Uw ingezonden stuk is slechts feilen haat en niets, maar dan ook heelemaal niets van de Naastenliefde te bespeuren, waarop Gij aan het slot van Uw stuk een beroep doet. Of is ook hier, alweer van toepassing „Doe wel naar m'n woorden, maar niet naar m'n werken." Gij heer van Straelen schrijft, dat het gaat tegen „De Soester" en haar trawanten. Heeft die „Soester" U, o. sjaggelaar in naastenliefde, dan iets aangedaan, of zijt ge bang voor „De Soester" zooals vele Uwer medebroeders, omdat hij de ,kwaafr"heid" durft aankondigen? Ten tweede over het gesprokene op de uitvoering in het gebouw der St. Jozefs fongcl. Verg., waar het KRO Sextet een uitvoering gaf, waarom spreekt UEd. in Uw ingezonden stuk daar niet over? Daar was toch geen protestvergadering, heer van Straelen. Wie begon daar weer met haat, toch ze ker niet „De Soester" of een andersdenken de. niet waar? Jantje behoeft Uw geheugen toch niet op te frisschen, en te herhalen wat daar door een R.K. voorganger verklaard is? Andere dan Katholieken zijn, materialis tisch en verspreiden ongeloof, wie o, heer van Straelen. zaait hier de haat? Neen, heer van Straelen, Uw ingezonden moesje deugt niet. en om redenen in den aanhef van dit schrijven voornoemd heeft Tantje Weetniet geroepen, koopt niet bij de katholieken enz. ('k hoop, dat het uit werkt) omdat ze zelfs een andersdenken den z'n brood trachten te ontnemen. Jantje raadt U dan ook aan in 't vervolg beter tc lezen en Uw hersenen wat beter te gebruiken. Ook laat Jantje U nog weten, dat hij geen richting heeft en hij zoowel Pastoor, Dominé als Rabbie aanvalt, als het op rechtsverkrachting aankomt. Jantje blijft gaarne bereid U van repliek te dienen als UEd. nog meer op Uw kerfstok heeft. Jantje Weetniet zal ook zeer gaarne aan wezig zijn. als er een openbare vergadering met vrij debat gehouden wordt, oyer het zoogenaamde ongeval in meergenoemde Missiehuis, zooals „De Souster" voorstelt. Misschien heeft Jantje dan de eer genoemden heer van Straelen bij zich te zien. Hij zal hem een heerlijk plaatsje bij de kachel ge ven, want ZEd. schijnt erg bang voor de kou, of voor „De Soester" te zijn, die blijk geeft de waarheid te willen. Met vriendelijke slaapgroet JANTJE WEETNIET. Mijnheer de Redacteur. Met bijzondere ergernis las ik het inge zonden stuk van den heer van Straelen. Ik wil er niet op ingaan, doch zou alleen de heer van Straelen willen vragen of dat nu zijn voorbereiding was voor de advent. U dankend voor de plaatsruimte. LEO. H. AIKES - PARKLAAN 10 - SOEST Handelscorr., Mod. Talen en Nederl. Sedert 1907 opleiding voor pr.-diploma en practijk. Privé- en Clublessen.

De Soester | 1931 | | pagina 5