Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag De bereiding van den grond De Begrooting voor 1932 aangenomen. No. 103 Negentiende Jaargang Woensdag 23 December 1931 c e c 6 UITGAVE: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ v.h. G. v. d. BOVENKAMP REDACTIE- EN ADM.-ADRESVAN WEEDESTR. 7 - TEL. 2062 - SOESTDIJK Bekendmakingen. Officieel. GEMEENTERAADSVERSLAG. t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 BUREAU VOOR ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK ADVERTENTIEN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIJK DINSDAG- EN VRIJDAGSMORGENS 10 UUR AAN HET BUREAU ADVERTENTIEN: VAN 1 TOT 5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. GROOTE KORTING ABONNEMENTSPRIJS I L— PER DRIE MAANDEN, FR ANCO PER POST. HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ARTIKEL 1» VAN DE AUTEURSWET 1912 (STAATSBLAD NUMMER 180) De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand in de gemeente Soest verklaart, dat door den Officier van Justitie bij de Ar- rondisscments-Rcchtbank te Utrecht op 15 December 1931 dispensatie is verleend van den wachttijd, bedoeld in art. 130 Burgerlijk Wetboek le lid, ten aanzien van het voor genomen huwelijk van Simon Cornelis van Leeuwen en Berta Wilhelmina Frieda Thör- ner. De voltrekking van het huwelijk zal plaats hebben op 16 December 1931. Zijnde hiervan aanplakking geschied aan liet huis der gemeente ter voldoening aan het bepaalde bij art. 130, 3e lid, van het Burgerlijk Wetboek op heden, den 16den December 1932. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, (get.) van Vleuten. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 11 De cember 1931 bij hen is ingekomen een ver zoek van den Commandant der Luchtvaart- afdeeling, wonende te Soesterberg om ver lof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de na volgende localiteiten: de officierscasino, onderoff.cantine en sol- datencantine van het perceel, kadastraal be kend alhier in sectie D No. 1498 plaatselijk gemerkt en gelegen aan het Vliegkamp al daar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Soest, 16 December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest, maken bekend, dat het verzoek van R. Bok- man, Beukenlaan 20a, te Soest om in het perceel Beukenlaan No. 20a, kadastraal be kend in sectie G. No. 3432 een slagerij met rookerij te mogen oprichten en daarin te plaatsen een gehaktmachine met een electr. motor van 2 P.K. door hen is verdaagd. Soest, 18 December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. De Burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis, dat van Rijkswege het eten dat dagelijks in de soldatenmenage van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg over blijft, beschikbaar wordt gesteld voor de ingezetenen dezer gemeente die daarvoor in aanmerking wenschen te komen. Zij die van deze gelegenheid gebruik wil len maken kunnen een daartoe strekkende schriftelijke aanvraag indienen bij den Bur gemeester en voor wat de te Soesterberg wonende ingezetenen betreft, bij de aldaar wonende leden van het Burgerlijk Armbe stuur. Het ligt in de bedoeling om begin Ja nuari 1932 met de uitdeeling van dit voed sel een aanvang te maken. De tijden waarop, alsmede de plaatsen waar het eten zal worden verkrijgbaar ge steld, zullen nader bekend worden gemaakt. Soest, 19 December 1931. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. De weg naar het geluk loopt langs de nooden van onze medemenschen. ANONw De ladder des levens zit vol met splin ters, maar die prikken altijd het erg ste, als we naar beneden glijden. BROWNELL. Vlei U niet met de gedachte, dat ge werkelijk gelukkig kunt zijn, tenzij ge nuttig zijt. Geluk en nuttigheid zijn geboren tweelingen. MARDEN. Sommigen van ons gaan als het ware als een blindeman door het leven, onzeker tastend en bewegend, zich meer mee laten de voeren op den stroom der omstandig heden, dan dat ze met wijsheid en verstand zich een weg banen door die omstandig heden heen, en zich rekenschap geven van het hoe en waarom. Zij vergeten, of weten niet, of geven er zich maar liever geen re kenschap van, dat de eenigc macht, die wij in de wereld over alle omstandigheden kun nen verwerven, zoodat wij ze onbevreesd tegemoet kunnen treden, slechts door goed heid verworven wordt. En zij vergeten ook maar liever, dat er toch feitelijk niets zon der reden of oorzaak gebeurt, met andere woorden, dat wij oogsten wat wij zaaien. Zij vinden het voor hun (zij het ook ver keerd begrepen) eigenwaarde minder kwet send, alle tegenspoed en teleurstelling op rekening van een onberekenbaar noodlot te schrijven, dan de fout in eigen boezem te moeten zoeken. Dit begrip van zaaien en oogsten leidt ons vanzelf tot 'n ander zinnebeeld, dat van de bereiding van den grond, van den bo dem onzer gedachten, opdat er de oogst van het geluk uit voort zal kunnen sprui ten. Want ten slotte is geluk niets anders dan een gedachtelijke toestand van tevreden heid en voldoening, iets, dat niet verkregen wordt door hetgeen men bezit, doch door wat men „is." De bereiding van den bodem, het kiezen van goed zaad en de bewerking van onze velden tijdens het groeiseizoen, zijn eeni- ge van de dingen, die zorgvuldige aandacht vragen, voordat we een overvloedige oogst kunnen verwachten te plukken, zegt Arnold Hodgkinson (in National Motorist) zeer juist. We oogsten grootendeels wat we zaaien, en we kunnen niet overvloediglijk maaien, als we niet eerst er overvloedig tijd, arbeid en zorg in gestoken hebben. Geen factor is half zoo krachtig als hard werk. Vlijtige, voortdurende aanwending van energie, op verstandige wijze geleide wil, jaar in, jaar uit, brengen resultaten in en geven ons goede oogsten. En onze oogsten aan graan en groenten en fruit binnengehaald hebbend, maken we ze in, conserveeren ze, slaan ze op op een veilige plaats, om in onze behoefte te voor zien tot aan den volgenden oogst, terwijl we van het teveel afstand doen om ons de mid delen te verschaffen voor andere levensbe- noodigdheden en gemakken en luxe, die we zelf niet voortbrengen. Deze ruil van goe deren, de een tegen de andere, schept en ontwikkelt wat we het „zakenleven" noe men. Maar, geheel ons individueele leven is een kwestie van „geven en nemen", van ruilen met elkander, van leven met elkander en groeien met elkander, totdat we rijp zijn voor den oogst. Of we ons welzijn beschou wen van het physieke, het gedachtelijke, het moreele of het geestelijke stai r het blijft toch een kwestie vau^zaaitijtl en oogst; inderdaad, al deze verstnillende en a#vii- kende attributen van onze menschelijka. tuur moeten harmonisch en in samenwer king met elkaar samengevoegd worde*1 tot één harmonisch geheel, voordat we nen hopen van eenige bijzondere en blij v de waarde voor onze medemenschen of onszelf te zijn. De jeugd is de tijd van de grondbereiding, de periode van vorming, wanneer het ge moed nog kneedbaar is: dan is het de tijd om den grond vruchtbaar te maken met hooge ambitie en een nobel doel, de den kende en redeneeringskrachten beoefenend en vergrootend; dan is het de tijd om een sterke mentaliteit te ontwikkelen, een eer biedwaardige moraal, een snel onderschei dingsvermogen van goed en kwaad, en een goed-ontwikkeld, stevig lichaam, voor den dag waarop de jeugd zal ontbloeien tot volledigen wasdom en de verantwoordelijk heden die daarmede gepaard gaan.... we kunnen niets anders dan kaf oogsten, ten zij we goed zaad zaaien. Er zijn zoovele goede mogelijkheden, maar we zien ze pas, aJ.s we er voor op den uitkijk staan. Als we er aldus naar zoe ken en er gebruik van maken, zullen ze ons veelvuldig terug betalen in genoegen en voldoening en tevredenheid die eruit voort vloeien. Het is juist wat Marden zegt: vlei U niet met de gedachte, dat ge werkelijk gelukkig kunt zijn, tenzij ge nuttig zijt FLORIS C. (Nadruk verboden). DE BELASTINGEN BLIJVEN OP HETZELFDE NIVEAU. Een Commissariaat van Politie? In principe tot instelling van het instituut schoolarts besloten. (VERVOLG) Wethouder Lodeesen meent, dat nu reeds gestemd is over de objecten 2, 3 en 4, afzonderlijk over 4 alleen niet meer kan worden gestemd, waarmede de heer Gasille het eens is. De heer Grootewal denkt daar anders over, dit werk was reeds aangevangen en dan brengt de billijkheid mee, dat) dan hetzelfde loon wordt uitbetaald. Nu heeft men de menschen ontslag gegeven en bij de werkverschaffing weer aange nomen tegen verminderd loon. De heer Bleeker vindt deze methode absurd. De heer Busch merkt op, dat het teren van de Molenstraat in den zomer van 1932 zou geschieden, doch het is thans reeds geschied. Dit werk moest nïetwor- ïden uitgevoerd, doch spr. heeft er groot bezwaar tegen, dat men is overgegaan het werk reeds nu uit te voeren zonder dat de commissie O.W. er 'iets van af wïst. Na repliek van verschillende leden wordt het tweede voorstel Bleeker, het teren van wegen nog onder de hooge sa larisschaal te doen vallen, verworpen met 5 tegen 10 stemmen. Voor het voorstel de heeren Bleeker, Nooder, Hornsveld, Grootewal en Mineur. De burgemeester merkt op, dat de pro vincie geen subsïdïe geeft voor de ver breeding en verdieping van de Oude Veensloot en het Oude Grachtje, zoodat thans wordt voorgesteld dat werk van ge meentewege met behulp van arbeiders,, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs, te doen verrichten onder voorwaarde dat het Wa terschap en de provincie subsïdïe ver leenen zoodanig, dat door een bijdrage van f 3000.- van de gemeente het geheele werk van ongeveer f 10..000.— kan worden uitgevoerd. Het geheele voorstel van B. en W. wordt hierop met 12 tegen 3 stemmen aangeno men. Tegen het voorstel stemden de hee ren Bleeker, Nooder en Hornsveld. Hierna werden de uit te voeren 9werk- objecten overeenkomstig het voorstel aan gewezen en werd tevens het reglement op de werkverschaffing vastgesteld zon der hoofdelijke stemming. 4. Vaststelling van besluiten tot kasgeld opname voor den dienst 1932. (No. 1738- 2295). Onveranderd vastgesteld. Hierna werd op voorstel van den Bur gemeester gepauzeerd en in deze pauze zorgde de heer Peter van de Breemer voor een verrassing. Hij kwam aandragen ter gelegenheid van zijn plaats gehad hebben de TOsten verjaardag met een kist sigaren voor de heeren Raadsleden en...... een rolletje pepermunt voor Mej. Funke. Wer kelijk' een orginieel ïdee. En nog orïgï- neeler werd het, toen bij bij het ronddee- len van de sigaren niet alleen de pers nïet vergat, maar het kistje ook deed rondgaan op de publieke tribune. Indïen deze sym pathieke gewoonte navolging mocht gaan vinden, twijfelen wij er niet aan, of de publieke tribune zal dra veel en veel te klein blijken. Na de pauze kwam de hoofdschotel aan de orde, behandeling van punt 5. Behandeling van bedrijfsbegrootingen j voor 1932. De burgemeester deelt mede, dat is in gekomen een voorstel van de heeren Groo tewal en Busch om dit jaar geen alge- meene beschouwingen te houden. Do heer Grootewal verdedigt dit, door op te merken, dat zoodoende veel tijd wordt bespaard. De algemeene beschou wingen zijn als regel toch slechts voor de publieke tribune en voor de pers en ge ven, vooral tlians in dit jaar weïnïg nut. Daarenboven verhit het meestal de gemoe deren, terwijl practisch toch nooit resul taat bereikt wordt. Teneinde de begroo ting spoediger af te wikkelen en de be schikbare tijd nuttig te gebruiken, ïs dït voorstel gekomen. De heer Nooder heeft daar geen be zwaar tegen, als het maar geoorloofd blijft enkele algemeene opmerkingen te maken over de nota van aanbieding. Daarin staan toch enkele punten, die in de begrootïng zelf niet meer voorkomen. De heer Endendijk was wel van plan geweest algemeene beschouwingen te hou den en wil dan ook geacht worden niet vóór het voorstel Grootewal-Busch tezjjn, doch zal daarover geen stemming vragen. De heer Gasille is he: eens met den heer Nooder, zoodat besloten wordt z.h.st. geen algemeene beschouwingen te houden, doch wel gelegenheid te geven eenige op merkingen te maken over den nota van aanbieding. De heer Nooder zal steeds en altijd de verdrukte arbeidersklassen verdedi gen tegen eiken aanslag die op haar zou worden gepleegd. Een begrooting mag nim mer sluitend worden gemaakt door de sa- larispost van de arbeiders. Dat B. en W. het gemeentepersoneel geprest hebben dé overwerkuren prijs te geven, vindt spr. vernederend en inmoreel. Voorts be spreekt spr. nog uitvoerig diverse pun ten, die ook weer bij de verschillende pos ten ter sprake zouden komen, zoo het uit stellen van de badhuisbouw, het instituut schoolarts, de werkzaamheden bij de plant soenen, de salarissen bij het Gasbedrijf, de drankbestrijding, het verkeershuis te Soesterberg en meer. De heer Grootewal zegt, dat zijn voor stel juist de bedoeling had soortgelijke be schouwingen, als de heer Nooder net heeft houden uit te stellen tot de behandeling van den betreflenden post. Hij stelt voor algemeene beraadslagingen te sluiten, ^e heer Busch is het hiermede volkomen eens en dit voorstel wordt z.h.sL aange nomen onder aanteekening dat de heer Nooder er tegen is. Hierna komt aan de orde de begrooting van het Grondbedrijf. Nadat de heer Busch heeft aangedron gen op een spoedige en voor de gemeente gunstige oplossing inzake de wegenaanleg nabij den Heideweg voor de N.V. Hed- debloesem, waarop de burgemeester toe zegt, dat daarover binnenkort een voor stel komt, wordt deze begrooting z.h.st. aangenomen. De begrooting van het Wegenfonds met de daarbij behoorende besluiten on dervindt geen enkele bestrijding. Alleen vraagt de heer Grootewal om spoedige voorstellen, óf het Wegenfonds geheel op te heffen, of het intensief te veranderen. De burgemeester antwoordt, dat een des betreffend voorstel reeds in de bela tingcommissïe ïs en met spoed zal wor den ingediend, waarna de begrootïng wordt aangenomen. Hierna is aan de orde de begrootïng over het Gasbedrijf. De heer Nooder heeft bezwaren tegen de salarissen. De technisch ambtenaar hoofd van het bedrijf, heeft f2800. en soortgelijke andere gemeenteambtena ren f 3600..precies zoo is het gesteld met de klerk-typist van f 1200..en de bediende van slechts f 630. De burgemeester zegt, dat deze kwes tie bij de salariscommïssïe ïn behande ling is en dat het rapport wordt afge wacht. Wethouder van Duren wijst er op, dat boven die f 2800.nog komt f 450. voor vrij wonen en f85.voor vrij vuur en licht, zoodat het totaal veel hooger is. De heer Grootewal wenscht dit punt niet bij de begrooting te behandelen. Als er thans onbillijkheden bestaan, doordat het bedrijf veel sterker is gegroeid, dan men verwacht heeft, heeft dat niets met deze begrooting te maken en kan geheel afgescheiden daarvan na het binnenge komen rapport worden behandeld. Aldus wordt besloten. De heer Bleeker bepleit het boofdsbui- zennet uit te breiden, daar, waar bouwers willen gaan bouwen als redelijkerwijze kan worden aangenomen, dat de aanleg gedekt zal worden als de huizen bewoond zijn en gasaansluitjng krijgen. Dat zal de bouw bevorderen, de werkloosheid tegen gaan en ook beter werken op den verkoop der huizen, dan dat eerst de kooper zelf gas moet doen aanleggen, althans doen aan sluiten. Hierna wordt de begrooting van, het Gasbedrijf aangenomen. Aan de orde komt dan de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur welke begrooting zonder discussïe en stemming wordt aangenomen. En dan komt de hoofdschotel de Gemeentebegrooting voor 1932. Mej. Funke bepleit aan de afdeeling Soest van de Internationale orde der goe de tempelieren „De Goede Strijd" sub sidie te verleenen. Men kan dït zelfs doen uit een oogpunt van bezuiniging, de tem pelieren zijn feitelijk onbezoldigde po litieagenten, dïe de dronkaards nïet arres teeren maar genezen.. De gevaren van de alcohol zijn vele en de volkskracht en welvaart komen door het alcoholisme in gevaar. De cost gaat voor de baet uit en daarom stelt spr. voor een subsidie van f50.te verleenen. Dit voorstel wordt gesteund door den heer Gasille. De heer Busch wil f 100.maar de heer Endendijk wil nu niet liever tegen elkander opbieden. De Burgemeester zegt, dat de vereeni- ging met f50..genoegen heeft genomen De heer Busch merkt op, dat als er slechts één persoon van den drank gered wordt, het geld er al uit is. IK ben geen drankbestrijder, zoo roept spr. uit, maar toch kan ik ten volle voor dit voorstel stemmen. Het College van B. en W. neemt het voorstel om f 50.subsidie te verleenen over en aldus wordt besloten. Thans komen de verschillende hoofd stukken der begrooting en de verschillen de posten in behandeling. Vroegere Diensten Aangenomen. Algemeen Beheer De heer Gasille heeft bezwaar tegen 't voorstel van B. en W. om geen verdere overwerkuren te beloonen, zjj het dan ook, dat het voorstel van B. en W. thans zoodanig is gewijzigd, dat nïet tot ver slechtering van de maatschappelijke po sitie van de ambtenaren zal worden over gegaan buiten het geval van uitersten noodzaak. Deze voorwaarde wil spr. niet aanvaarden, daar men nimmer van te vo ren kan zeggen hoe de toestanden zich zullen ontwikkelen. De heer Grootewal is het daarmede eens, maar meent, dat de overwerkuren in elk geval moeten worden afgeschaft. Met het werk moet men overdag klaar komen en overwerk moet worden voor komen, behoudens bijzondere gevallen. Le neer bleeker wil geen vergoeuing in gelü. voor auuuzakelijK overwerk, maar ue overwerkuren uan aan aen ambtenaar vnj geven op een anueren uag. vooral Dij u. vv. is overwerk soms njei te voorko men Djj zauustrooien, sproejen en uerge- iijke. ook niet pij luiers van liet Gasue- uryi ler opsporing van lekken e.U. Lat moet in eik geval aLzonuernjk woruen oeiaalu. Overigens niueien ue ambtena ren liever eikanuer üeijjen 0111 op tijd Kiaar te zyn en uac moet niet aneen uoor ambtenaren van ilezeiiue aicleelnig, maar net kan ook best, (lat een ambtenaar van een anuere aiueeling eens even bijspringt. Le neer ue bruijn meent, dat ue over werkuren van fitters in rekening kunnen woruen gebraent aan de betrokkenen. Le neer tnuenuijk juiclit toe, dat de m.r ti-bben mgezjen, uat over- ,ro*L wt ui uiogelyk moet woruen vuor- kumen, en wil nu ook niet turnen aan net salaris. Niemand ïs volmaakt en ïn dit voorstel ligt een opvoedende kracht. Le heer Noouer vraagt of de „uiterste noodzaak" dezelfde is ais dïe van Mgr. No- lens over de samenwerking van K.a. met Ö.L.A.R.Ï Indien er een oekase van den Minister komt, dïe loonsverlaging decre teert, is dat dan uiterste noouzaak'.' De heer Buscli meent, dat uiterste nood zaak ook nog op andere wijze lot stand kan komen. Lat is vooruit niet te voor zien en nfet te zeggen. Dat zal ïn elk speciaal geval afzonderlijk moeten wor den bepaald. De neer van Klooster zegt, dat de uiterste noodzaak zeer rekbaar is en af- üangt van bijzondere omstanaigüeden, doch dat hindert niet, daar hïer uitdrukkelijk wordt vastgesteld, dat de macht te be- oordeelen of er gegronde aanleiding ïs tot saiarisverminndering over te gaan, uitslui tend berust bij den Raad en niet bij B. en W. Het voorstel wordt hjerna z.h.st.. aan genomen. Bij aankoop meubelen wil de beer Groo tewal dit jaar geen nieuwe zwaardere meubelen aanschaften, men moet nog maar een jaartje op dezelfde meubelen blijven zitten op het Gemeentehuis. De burgemeester deelt mede, dat er verschillende gordijnen, zeilen, tafels, en stoelen noodig zullen zijn, doch vooruit kan men dat nooit precies weten. Het voorstel-Grootewal om deze post van f 300.met f 100.te verlageu, wordt echter aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Tegen het voorstel stemden de heeren van Klooster, de Bruijn en Endendijk. De beide Wethouders slemden vóór het voorstel, wat aan den heer Busch de uitroep ontlokte, dat de wethouders den Burgemeester in zijn chemise lieten staan (geladi..) Bij de huisnummering bepleitte de heer Grootewal het aanbrengen van de huis nummerbordjes voor aan de straat op de hekken. Gevaar is daar heelemaal niet ïn, want als de huizen vlak aan de straat staan, zonder voortuin, staan de bordjes toch ook voor elkeen bereikbaar. De heer Busch wil soortgelijke bordjes van aluminium als de nieuwe straatnaam bordjes. De heer Endendijk zegt, dat dan eerst de verordening moet worden gewij zigd. Het voorstel Grootewal wordt ver worpen met 7 tegen 8 stemmen. Vóór stemden Mej. Funke en de heeren Blee ker, Busch, Grootewal, van Dam, Mineur en Nooder. Bij het uitbreidingsplan had de heer Grootewal bezwaar tegen de post van f500.- voor teekenpapier, lichtdrukkenen teekenbehoeften en stelt voor dit te ver lagen tot f250.De heer Busch is het daarmed» eens en deelt mede, dat van de andere post ad f750.voor aanstelling van een teekenaar bij O.W. aan de com missie voor O.W. niets bekend ïs. De Burgemeester zegt, dat aanstelling van den teekenaar conform genomen Raadsbe sluit is en overigens uit de f 500. ook zullen moeten worden bestreden loonen van losse arbeiders voor het uitzetten van terreinen, het vervaardigen van details en het aanschaffen van piketpalen. Hét voor stelGrootewalBusch om de post tot f 250 te verlagen wordt met 5 tegen 10 stem men verworpen. Vóór het voorstel stemden Mej. Funke en de heeren Gasille, Busch, Grootewal en Nooder. Bij de keuring van ambtenaren wenscht de heer Gasille, dat deze zal geschieden door den gemeentegeneesheer. De heer Busch wenscht voor die functie 'n rouleerstelsel, waarbij alle in Soest gevestigde doctoren om de 3 jaar de functie van gem.arts waar

De Soester | 1931 | | pagina 1