Een Wachtlokaal aan de halte Eikenlaan van den Autobusdienst Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag Oud- en Nieuwjaar. Bekendmakingen. Officieel SOESTER BANKVEREENiGING - Telef. 2317 - SOEST GEMEENTERAADSVERSLAG No. 105 Negentiende Jaargang Woensdag 30 December 1931 BUREAU VOOR ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK ADVERTENTIEN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIJK DINSDAG- EN VRIJDAGSMORGENS 10 UUR AAN HET BUREAU UITGAVE: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ v.h. E. v. d. BOVENKAMP ADVERTENTIEN: VAN 1 TOT 5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. GROOTE KORTING ABONNEMENTSPRIJS L— PER DRIE MAANDEN, FR ANCO PER POST. REDACTIE- EN ADM.-AORES: VAN WEEDESTR. 7 - TEL. 2062 - SOESTDIJK HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ARTIKEL II VAN DE AUTEURSWET 1912 (STAATSBLAD NUMMER S80) drankwet. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 23 De cember 1931 bij hen is ingekomen een ver zoek van Lambcrtus Catharinus de Bruin, van beroep kofiiehuishouder, wonende te Soesterberg om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, in de navol gende localiteit: de beneden voorlocaliteit van het per ceel. kadastraal bekend alhier in sectie E. No. 699 plaatselijk gemerkt No. 6 en gele gen aan de Rademakerstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest,, 24 December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. Wat is Oudejaarsavond toch altijd een bijzondere avond, het doet ons tot ernst stemmen, ja ernstiger dan dat het in 't ge- heele jaar mogelijk is. We >taan dan eens stil op ons levenspad en zien achterwaarts. Dat doen we feitelijk ook als we jarig zijn, dan is het voor ons ook oudejaars avond cn een nieuw tijdperk treden we weer in,. Maar op Oudejaarsavond staan we niet alleen, denken we niet eenzaam aan den weg met zijn verscheidenheid, die achter ons ligt. Op Oudejaarsavond staan we in ge meenschap met de gansche menschheid! Gemeen.-chappelijk als mensch staan we bij 't wegvallen van een afgesloten levens periode. We zien samen terug op de ontzet tende gebeurtenissen in Kerk en Staat, Maatschappij en Huisgezin. We zien de vol ken krioelen als een mierenhoop, zoekend naar uitkomst en verbetering in dit druk kend en moeitevolle leven van malaise en algemeene werkloosheid overal. We zien veel betooning van moed, van geestkracht, van wijsheid, van zorg, van ingespannen ar beid. We zien boomen wankelen en gerin gen uit het stof opkomen^ We zien het werk van eeuwen verbrijzeld en nieuwe groot heden gevormd. We zien veel ongerechtig heid, vaak onder een masker van zooge naamde vroomheid, -weggedoezeld, aan de hand van protestvergaderingen of andere middelen, die het doel heiligen. De brute macht van' den sterkste, het ge roep der zwakken, die ondergaan. We zien een jacht op roem en eer. Voorwaar, altemaal gedachten, die den mensch wel eens stil doen staan'. Alles woelt hier om verandering En betreurt ze dag en nacht, Hunkert naar het geen hij zien zal, Wenscht terug 't geen hij eens zag! En boven al dat aardschc gewemel troont God„ Die te rein van oogen is, dan dat Hij het kwade aanschouwen zou. Is dat ook geen ernstige Oudejaarsavond gedachte in ons persoonlijk leven? Ook in onze omgeving was er veel te hooren, te aanschouwen! Het jaar met al zijn lief en leed vlood heen. Voor sommigen gaat het jaar als 't kwam, kalm en vredig. Maar voor de> mees ten was de levenszee heftig en onstuimig en de zorg schijnt voor 't dagelijksch brood of voor zeer moeilijken arbeid, die soms de rijken en de middenstand vooral nog meer dan de armen drukt. Ja, God heeft ons met licht zoowel als donker alles te zeggen Luisteren we toch naar de vele roepstem men, die rondom ons geschieden op Oude jaarsavond. Laat het een stem zijn tot ver ootmoediging! Nieuwjaar dringt op ons aan. De klok slaat twaalf in huis. Twaalfmaal bomt het uurwerk van den kerktoren, weer is een stuk van ons leven en werken weggesla gen, we staan weer een voetstap nader bij den dood. Ja. Uren, dagen, maanden;, jaren, Vliegen als een schaduw heen! Blijmoedig door het leven gaan is een ga ve Gods. De vraag rijst in ons binnenste hij het intreden van een nieuwen tijdkring: Zullen wij het in 1932 persoonlijk beter maken?" Helaas;, jaar op jaar) getuigt te gen ons. Zal geen rouw of zidkte of zorg of moeite, geen enkel verdriet Iqns treffen? We weten wel beter. Hier beneden wisselt alles. Er is niets bestendigs van duur. Hebben we geen wijsheid om ons pad te gaan? Dan naar Hem, die ons verstand verlicht en al onze verwarring in eigen hart en leven, ja geheel onze omgeving ontrafelen kan. Die reist dit jaar zijn weg met blijd schap! Alhoewel de wereld er niet beter op wordt, maar steeds ervaren zal worden dat zij niets anders zal opleveren dan diste- len en doornen, die voet en hand verwon den! Wie in Hem gelooft, gaat het wèl. Die v.h. Sukkel Co. EFFECTEN - COUPONS - PROLONGATIËN - SAFE DEPOS1T alle Bankzaken heeft het levensgeluk gevonden, de liefelij ke lamp, die zijn leven verlicht en door de stormen des levens niet kon worden ge doofd! OudejaarNieuwjaar. We overschrijden heden weer voor de zooveelste maal de grens. Welnu, geachte vele lezers en lezeressen van „De Soester", de beste wenschen voor 1932. Vrede zij in uwe huizen, welvaart in uwe paleizen. Eveneens de Uitgevers en Redactie van dit blad welvaart en heil toegebeden, ho pende dat dit blad, dat voor Soest en om geving onmisbaar is geworden, een welko me gast zij en blijve in onze huizen, die op humane wijze ons voorlicht op ridder lijke wijze, wat er alzoo in onze eigene ge meente voorvalt. 't Is als het ware dat „De Soester" met de bevolking van genoemde Gemeente op gegroeid en samengegioeid is. Het geniet haar achting en vertrouwen. Wij zijn van de stelling, die „De Soester" inneemt, diep bewust, en beseffen levendig de zeer groote verantwoordelijkheid, die daardoor op de schouders van Uitgevers en Redactie rust. Die verantwoordelijkheid legt haar den plicht op recht door zee te gaan, het onrecht zonder aanzien des per- soons te bekampen, en voor al wat goed en edel is een lans te breken. En dien plicht hebben zij van het oogen- blik af, dat de leiding van „De Soester" hun werd toevertrouwd, naar hun beste we ten tot heden toe betracht. Moogt gij Uitgevers en Redactie van „De Soester" op dien ingesjagen weg bij ver nieuwing, zoolang het Gode behaagt, stand vastig voortschrijden. M. J. W. Een Commissie van Advies benoemd inzake de materie Schooiartsendienst. tornt het Nederlandsch Circus te Soest enkele voorstellingen geven? f 600extra beschikbaar gesteld voor hen, die het noodig hebben. (Vervolg) 7. Benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim wegens pe riodieke aftreding. (No. 150) De aftredende leden van de commissies te Soest en te Soesterberg zijn herkies baar. Voor de commissie te Soest worden alle aftredenden, de heeren J. H. A. Ru- pert, G. H. Veenstra, W. Frederiks, H< Th. Horvers en P. J. Dekking met 13 van de 14 stemmen herkozen tegen 1 stem op elk der candjdaten no. 2, zijnde de heeren B. Beuken, M. M. van Wely, C... J. van der Veer, C. J. van Schalkwijk en C. H. Zaalberg van Zeist. Voor de Commissie te Soesterberg worden de aftredende heeren H. Raad, J. 0. H. Pas, A. E. Wegman, D. Lub en J. Baars met alle 14 stemmen der aanwezigen gekozen. De Raad geeft aan B. en W. machtiging aan de heeren J.. H. Littooij en F. M. Houbaer dank te brengen voor de dien sten die die heeren als lïd der commissie aan de gemeente hebben bewezen nu zij niet meer voor een herbenoeming ïn aan merking kunnen komen, aangezien geen kjnd van hen meer een school in deze gemeente bezoekt. 8. Benoeming van drie leden van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding. (No|. 221) De aftredende leden A. 0. Dammers, J. Posthumus en M. Sukkel zijn herkiesbaar. Als No.. 2 hebben B. en W. op de voor dracht geplaatst de heeren J. C. C. Phaff, G. G. Hol en C. Uytendaal. De heer Blee- ker meent, dat hier 't arbeiderselement heelemaal ontbreekt. Er is slechts een lid van het Burgerlijk Armbestuur, dat zoo nu en dan met arbeiders in aanraking komt, daarom stelt spr. voor, dit bestuur met een lid uit te breiden en er dan bij te kiezen de heer K. F. Mud. De heer Busch merkt op, dat hervorming in voor bereiding ïs tot een dienst van Maatschap pelijk Hulpbetoon. Daarom kan men best wachten, want door die hervorming komen er van zelf weer arbeiders afgevaardig den in. Thans zal dat de homogeniteit ver slechteren en zou van weinig waardeerïng getuigen tegenover de aftredende leden, die zoo'n voortreffelijken arbeid hebben verricht. Als de hervorming echter aan de orde komt, zal spr. aan de zijde van den heer Bleeker staan. Wethouder Lo- deesen beaamt het door den heer Busch gesprokene en wil ook waardeering uit spreken voor de aftredenden. De heer Blee ker heeft deze waardeering ook, maar oordeelt, dat het verschil in organisatie toch gerust niet z\t ïn den naam alleen. Bij de stemming verkrijgt de heer Dam mers 14, de heer Posthumus 13, de heer Sukkel 11 en de heer Mud 4 stemmen, zoodat de 3 eersten zijn gekozen. 9. Voorstel van B. en Wi. om de benoe ming van den heer H. Bossert tot tijdelijk Secretaris van het Burgerlijk Armbestuur te doen voortduren voor den tijd van één jaar,. (No. 1243) De heer H. Bossert wordt benoemd met 12 semmten tegen 1 blanco.e n 1 van on waarde. 10. Benoeming van een lid der commissie van taxatie der gronden van het grondbe drijf, wegens het niet aannemen zijner be noeming door G. Sukkel. (No. 217) De heer Busch wil thans appreciatie uitspreken voor iemand, die 24 jaar lang als Raadslid de belangen van de gemeente heeft gediend, doch die niet 'ïn den Raad is teruggekeerd. Als bewijs van appre- sjatie zou spr. het op prijs stellen, indien het oud-raadslid G. Hilhorst thans werd benoemd. Daarenboven staat deze overal vrij van en is geen makelaar. De heer Grootewal ondersteunt dat voorstel. Bij de stemming worden uitge bracht 12 stemmen op den heer G. Hil horst, 1 stem op den heer W. van der Leek en 1 stem van onwaarde, welke laatste stembriefje volgens mededeeling van den burgemeester iets zeer ongeper- miteerds bevatte. De heer G. Hilhorst ïs dus benoemd. 11. Adres van het Nederlandsch Instituut van Architecten, verzoekende rekening te willen houden met het bestaan van het In stituut, en die maatregelen te willen tref fen, welke noodig zijn het onderling con tact met de gemeente te vestigen en te be houden. (No. 2276) Conform 'het voorstel van B. en W. wordt besloten in de toekomst met de belangen der leden van genoemd Insti tuut in voorkomende gevallen rekening te houden. 12. Vaststelling van een besluit tot het verleenen van medewerking inzake aan leg waterleiding en verharding der speel plaats bij de School met den Bijbel te Hees. (No. 2215) De heer Gasille vraagt waarom het plaatsen van waschbakken met aan- en afvoeren in de drie oude schoollocalen niet in het besluit ïs opgenomen. De burgemeester deelt mede, dat na nader overleg met het schoolbestuur dit laatste dat punt heeft teruggenomen. Vast gesteld wordt de medewerking voor de verharding van de speelplaats, het aan brengen van een waschbak en 2 stuks reservoirs met aanvoeren in het nieuwe gedeelte van de school en het voorzien van de W.C.'s in het oude gedeelte der school van waterspoeling met de noodige sproejers. 13. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een ontwerp-besluit betreffende het onderhands of in het openbaar verkoo- pen van verschillende aan de gemeente toe- behoorende goederen, voor zooveel noodig deze in het jaar 1932 mochten beschikbaar komen. (No. 1300) Dit betreft het verkoopen van afbraak, boomstammen, snoejsel, oud ijzer, afval van de verschillende bedrijven, buiten dienst gestelde voorwerpen e.d. Besloten wordt deze zaken eventueel te verkoopen als ze }n 1932 beschikbaar mochten ko men op dezelfde basis en dezelfde voor waarden van vorig jaar.. 14. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 31 October 1931, 3e afd. No. 2242, inzake aan werkgevers te verleenen bijslag op of tegemoetkoming in uit te betalen loonen. (No. 2242) De heer Busch moet wel voor de zachte drang wijken. De Minister acht het ge nomen besluit „hoogst ongewenscht" en Gedep. Staten verzoeken .intrekking. Een beroep op de Kroon zal dus njet veel hel pen en waar de tijd gevorderd is moet men het besluit maar intrekken. Echter ïn het vervolg moet men niet maar altijd voet stoots zijn hoofd buigen. Het voorstel tot intrekking wordt ten slotte aangenomen. 15. Behandeling van het adres van Gebr. de Lange, verzoekende hun alsnog een bouwvergunning te verleenen in verband met een gedanen grondafstand aan de Ko- ninginnelaan. (No. 1/318) De burgemeester stelt voor dit punt thans van de agenda af te voeren ter na der onderzoek. Het betreft mede den bouw van een dubbelen woning aan den Ak- kerweg. De comissie voor O.W. ïs ook voor afvoering. De heer Endendijk zou in elk geval gaarne advies van den heer van Es heb ben. Conform het voorstel wordt djt adres van de agenda afgevoerd. 16. Behandeling van een verzoek van H. Huisman e.a. om toepassing van artikel 13 der Lager Onderwijswet. (No. 2296) üp voorstel van den burgemeester wordt ook djt verzoek van de agenda af gevoerd als zijnde inmiddels ingetrokken. 17. Behandeling van een verzoek van het Kerkbestuur der Parochie van de Onbevlek te Ontvangenis der H. Maagd Maria te Soestdijk verzoekende toekenning eener subsidie ten behoeve der bewaarschool aan de Mariastraat. (No. 2303) B. en W. stellen voor een subsidie te verleenen berekend naar f 250.per jaar onder voorwaarden, dat de subsidie in elk geval zal ophouden, zoodra het aan tal leerljngen beneden 10 zal zijn gedaald, dat, voor zoover de ruimte zulks zal toe laten, alle kinderen, waarvoor plaatsing wordt gevraagd, tot de school zullen wor den toegelaten, en dat jaarlijks aan den Raad rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar zal worden toegezon den.. Soortgelijke subsidie en voorwaarden had ook de Chr. Bewaarschool en de an dere R.K. van de Parochie Petrus en Paulus. De heer Bleeker zegt, dat op deze be waarschool in Augustus de toelating van een kind is geweigerd en als dat ge schiedt, voelt spr. niets voor deze sub sidie. De heer van Klooster wil wel on derzoek daarvan, doch het besluit nu ne men; blijkt het bezwaar van den heer Bleeker dan juist, dan kan het besluit worden ingetrokken. De heer Gasille zegt, dat ditmaal de Raadstukken niet ïn de couranten zijn gepubliceerd en het publiek dus geen kennis heeft kunnen nemen van de voorstellen. Daardoor is het wellficht mogelijk geweest, dat de ouders van het geweigerde kind dat feit niet eerder ter kennjs hebben gebracht. De burgemeester zegt, dat een van de voorwaarden van de subsidie zeil ïs, het toegang verleenen aan alle kinderen en als dat niet gebeurt, vervalt de subsidie vanzelf. Toch wil spr. wel onderzoek toezeggen naar het aangehaalde geval, maar inmiddels het het subsidie besluit nemen. Aldus wordt besloten. 18. Behandeling van aanvragen om ont heffing van artikel 15 der Bouwverorde ning. (No. 2253, 2285) De heer S. J. van de Uithoorn vraagj ontheffing in verband met den voorge nomen bouw van 2 woonhuizen en 1 win kelhuis onder één kap aan de Kerkstraat, B. en VV. stellen voor, in afwijking van het advies van den technisch ambtenaar, belast met de leiding van Bouw- en wo ningtoezicht, de gevraagde ontheffing te verleenen onder voorwaarde, dat ten be hoeve van het achterliggende perceel een uitweg ter breedte van 3.5 M. moet blijven gereserveerd. De heer Gasille heeft tegen inwilliging geen bezwaar, maar wijst er op, dat dit meten met 2 maten is. Het betreft een soortgelijk geval als de bouw voor de schutting van den heer Smit aan de van Weedestraat en toen hebben B. en W. steeds vergunning geweigerd. De conse quentie brengt thans mede, dat thans on verbiddelijk ook vergunning wordt ver leend voor dat genoemde terrein. Het verzoek tot bouwvergunning aldaar is ook reeds gedaan, de leges zijn betaald, doch de beslissing ïs verdaagd. Spr. verzoekt met klem, om gelijkheid voor allen te hebben, dje aanvrage opnieuw ïn behande ling te nemen en dus thans, gelet op dit voorstel, in welwillende overweging te nemen. De burgem. meent, dat die kwestie er iets anders voorstaat. Hier bestaat geen weg en hier stemt de achterliggende eige naar in de bebouwing toe. De heer Busch vjndt het mooi, dat B. en W. thans de letter der verordening wat ruim gaan op nemen; dat kan iqet anders zijn dan in het belang van een betere bebouwing. De kwestie van de schutting bij den heer Smit moet noodzakelijk ook eens tot op lossing worden gebracht en de gelegen heid daartoe doet zich thans voor. De mogelijkheid tot oplossing aldaar bestaat en de zaak moet maar weer eens in de commissie O.W. behandeld worden. De heer Bleeker vraagt bij de thans aanlian- hangjge ontheffing de voorwaarde te wïl- len stellen, dat het werk uitsluitend door Soesters wordt verrecht. De burgemeester mag dje voorwaarde niet stellen, hij kan het alleen verzoeken. De ontheffing wordt tenslotte verleend en de ontheffing van de Wed. van Ee en den heer Geubels ten aanzjen van het terrein vóór den heen Smit zal opnieuw ïn overweging worden genomen. De tweede ontheffing is voor den heer J. L. van der Lichte betreffende den bouw van een blok van 3 woningen aan de Njeuwesteeg. B. en W. stellen voor die ontheffing te verleenen onder voorwaarden, dat de wo ningen zullen worden opgericht inleen rooilijn, gelegen op 15 M. afstand vanuit de N.O. grens van de Nieuwesteeg. Aldus wordt besloten. 19. Vaststelling van besluiten: a. tot verhuur van de semi-permanente woningen (No. 1132); b. tot verhuur van het perceel Steenhof straat 6 (No, 2100); c. tot ruiling en schenking van grond, (No. 2310 en 2157), alsmede behandeling van aanvragen om koop van grond (No. 2271 en 2802) Voorgesteld wordt de semi-permanente woningen te verhuren van week tot week tegen f3.per week en f2.per week voor woningen met tuin, gelegen aan den Wiekslooterweg. Onder b. wordt voorgesteld het door de gemeente gekochte perceel Steenhofstraat No. 6 tijdelijk aan het Rijk te verhurem voor de tijdelijke huisvesting van het Postkantoor, gedurende den tijd, dat het kantoor wordt verbouwd, zulks tegen een huurprijs van f100..per maand, voor den tijd van 10 maanden, ingaande 1 No vember 1931 en eindigende 31 Augustus 1932 en voorts onder een aantal voor waarden. Onder c. wordt voorgesteld met den heer J. W. van Voorst eenjge strooken grond te ruilen aan de Middenlaan en aan de van Lyndenlaan, waarbij de gemeente zal afstaan 240 M2. en de heer van Voorst zal afstaan 2 strooken van 117 M2. en van 203 M2„ komende de kosten dier ruiling voor de gemeente, waardoor de Mjddenlaan ter plaatse op een breedte van 20 M. kan worden gebracht. Voorts wordt van den heer K. Lodee- sen voor wegverbreeding in schenking aangenomen een strook van ongeveer 60 M2. aan de Beukenlaan, komende de kos ten djer schenking voor de gemeente. Met den heer K. Lodeesen wordt tevens een strook grond aan de Beukenlaan geruild ter verkrijging van een gewenschte grens wijziging, waarbij de heer Lodeesen af staat aan de gemeente een gedeelte gronds van 108 M2. en in ruil terugontvangt van de Gemeente een gedeelte gronds groot ongeveer 238 M2. Aan den heer J. v. d. Valk wordt te koop aangeboden een perceel aan de Laanstraat, groot ongeveer 2150 M2. te gen f2.per M2. onder voorwaarde dat de Laanstraat daarop 20 M. en het AVete- rjngpad op 12 M. zal komen. Ten slotte wordt aan het woningbureau Rasch ter koop aangeboden eenige per- ceelen aan de Becker}nghstraat tegen f2.per M2. onder voorwaarde, dat de Beckeringhstraat ter plaatse op 20 M. breedte en de Korte Hart weg op 12 M.. breedte wordt gebracht. Tegen deze! eventueele grondverkoopen bestaat bij den adviseur voor 't Uitbreidingsplan, den heer van Nes, geen bezwaar. De heer Gasille merkt oj), dat de com missie voor den grond, die door den heer van der Valk gevraagd wordt, oorspron kelijk had gevraagd, f 1.75 per M2, maar spr. kan zich heel goed vereenigen met een vraagprijs van f2.wat meer in overeenstemming met de waarde is. Alle deze besluiten tot verhuur, ruiling, schen king en aanvrage om koop van grond, worden zonder discussie goedgekeurd. 20. Voorstel van B. en Wi. tot opzegging van het erfpachtsrecht aan eenige personen. (No. 1529) B. en W. deelen mede, dat nabij den Ringweg een groot aantal aan de gemeente in eigendom toebehoorende perceelen se dert onheugelijken tijd zonder titel van verstiging bij verschillende personen ïn erfpacht zijn en wel bij C. van Dillen, J. de Hoed, F. Rozendaal en G. van Rootse- laar. Deze erfpachtsrechten zullen wel bjj verjaring zijn ontstaan, doch het ljjkt

De Soester | 1931 | | pagina 1