De Kerstgroet van de Koningin. Plaatselijk Nieuws Soesterberg. gewenscht daarin verandering te brengen, conform de wettelijke bepalingen en steb- len B. eu W. thans voor die bedoelde erf pachten op te zeggen m. inachtneming van een opzeggingstermijn van 1 jaar tegen 1 Januari 1933. Desgewenscht kunnen met de belanghebbenden onderhandelingen wor den aangeknoopt over verkoop of ver huur van bedoelde perceelen met ingang van 1 Januari 1933 tegen billijken prgs. De lieer Endendijk merkt op, dat alle be zitters zich eigenaar wanen en dat dat zoo door de historie ïs gegroeid. Hij heeft niets tegen opzegging van de erfpacht, maar zou, als de huidige erfpachters dat vragen, de gronden tegen een heel zacht prijsje aan hen willen verkoopen. Dit laat ste vindt ook de heer Busch sympathiek, maar hg waarschuwt er voor liever nog geen gemeentegronden te gaan verkoo pen als het uitbreidingsplan nog niet hee- lemaal vast staat, met welke opmerking de heer Endendijk weer accoord gaat. De heer van Klooster wijst op het derde per ceel links aan den Klaarwaterweg, waai de eigenaar zoo maar een stuk van den weg bij zijn perceel heeft getrokken. De burgemeester is voor die opmerking zeer erkentelijk, men moet met dergelijke naasting van grond heel voorzichtig zijn en het geval zal worden onderzocht. 21. Vaststelling van de lijst van retribu ties voor gebruik van heide- en zandgron den. (No. 143) Zonder discussie vastgesteld. 22. Vaststelling van het 3e suppl,. kohier Hondenbelasting 1931. (No. 128) De heer de Bruijn haalt het voorbeeld aan, dat iemand 2 of 3 .maanden een hond heeft, hem dan wegdoet, maar toch voor een vol jaar moet betalen. Hij wenscht mogelijkheid van ontheffing. De burge meester zegt, dat de verordening nu een maal zoo luidt. Tot 1 Juli betaalt men het volle bedrag, indien men na 1 Julï de hond gaat houden, bepaalt men slechts de helft. Wethouder Lodeessn merkt op, dat soortelijke regelingen ook bij alle andere gemeenten bestaan. Ontheffing wordt nim mer verleend. Het supl. kohier wordt hierna vastgesteld. Hierna komt aan de orde d® Aanvullingsagenda: 1. Vaststelling eener nieuwe verorde ning, betreffende het beroep bedoeld in de artikelen 7 en 9 der Woningwet, zulks naar aanleiding van een opmerking van Gedep. Staten. Voorgesteld wordt de verordening in werking te doen treden op den eerstjn dag na dien, waarop zij is afgekondigd. Na deze redactiewijziging wordt de nieuw, verordening wederom vastgesteld. 2. Behandeling van een adres van de R.K. Werkliedenvereenigïng St. Josépli, Soest en Soestdijk. houdende verzoek: a. de werkverschaffing ook uit te strek ken tot mede-kostwinners. b. aan de gehuwde werkloozen en kostwinners een kerstuitdeelïng te ver strekken met voorstel van B. en W. De burgemeester zegt, dat voor be handeling thans van punt a de tijd te kort is geweest voor het doen van een voorstel door B.. en W. De commissie O.W. moet hierover ook nog worden ge- Werkverschaffing moet hierover ook nog worden gehoord. De heer Endendijk zegt, dat het gevraagde practisch in de practijk al steeds is toegepast zoodat wijziging van het reglement vrijwel overbodig is. Con form voorstel wordt besloten deze zaak ter regeling over te laten aan B. en W. Bij punt b. zegt de burgemeester, dat hierveor mede geldt het op de vorige raadszitting gedane voorstel Bleeker-Mï- neur om f 2.50 als kerstgave te verstrek ken. Er is overleg gepleegd met het Bur gerlijk Armbestuur en dit bestuur advi seert een bepaald bedrag ter beschik king te stellen ter verdeeling op de beste wijze aan hen, die het door de omstandig heden het meeste noodig hebben zonder uniforme regelen voor bepaalde groeif pen en personen, wat altijd tot onbillijk heden aanleiding geeft. Het bestuur vraagt daarvoor f 600.met dien verstande, dal het genegen is de uitdeelïng zelf ter hand te nemen, waarvoor dan nu geen extra crediet behoeft te worden verleend. Indjen later blijkt, dat de middelen van het B.A. uitgeput zijn, kan dan de Gemeente een nadere bijdrage verleenen. Volgens arti kel 29 der Armenwet is het verboden uni forme regelingen te treffen en moet elk geval voor ondersteuning op zich zelt worden beoordeeld. Een andere regeling zou toch nooit goedkeuring erlangen. Het B. A. stelt zich voor in het tijdvak vaji 28 tot 31 December a.s. de bedragen naar gelang van de behoeften te verdeelen, en uit te betalen. De heer Busch begrijpt, dat een uni forme regeling niet zou worden goedge keurd, zal dus voor dit voorstel stemmen, daar hij onder den aandrang bezwijkt. Gaarne zou hg echter wel hebben, dat de uitkeer{ngen gegeven werden aan alle werklooze arbeiders bij de werkverschaf fing. De burgemeester zegt, dat het dan te laat wordt, daar er nog veel onderi- zocht moet worden en daarenboven mag deze extra uitvoering toch nooit verbon den worden aan de werkverschaffing. Al leen zou men aan het B.A. kunnen ver zoeken of het bij de verdeeling van het bedrag rekening zou willen houden met deezn in den Raad uitgesproken wensch. De heer Busch zegt, dat een goed woord soms wonderen doet en dat als het B..A. wil medewerken, men practisch al een heel eind is gekomen. Voorts 'informeert spr. belangstellend, of de burgemeester nog niet het inï.ïatïef heeft genomen voor de oprichting van een plaatselijke com missie van het Nationaal Crisis Comi té. Daarbij moet er dan ook nog op wor den gelet, dat er thans vele zoogenaamd beter gesitueerden zijn, die stille armoede en nijpend gebrek lijden, waaronder velen, die uitsluitend moeten leven van de op brengst van een klein effectenbezit, dat thans aanzienlgk minder opbrengt en waar van meerdere stukken geen rente geven. Spr. zou het toejuichen, indien, de Raad kon besluiten een subsidie van f 500. te verstrekken aan een zoodanig op te richten plaatselgke commissie. De burgemeester zegt, dat een com missie als door den heer Busch bedoeld reeds op zijn initiatief ïs samengesteld: 't communiqué hierover zal in de plaatselij ke bladen verschijnen. Spr. stelt voor, voor de extra steunverleening een be drag van f 600.— ter beschikking te stel len aan het B. A. om te worden verdeeld, op de aangegeven wjjze. Wethouder Lo- deesen merkt op, dat uitkeerjng aan de werkloozen bij de werkverschaffing naast fonneele bezwaren ook nog practische be zwaren heeft. De arbeiders, dje thans bij O.W. te werk zijn gesteld zouden er, dan buiten vallen. Spr. meent, dat deze zaak gerust aan het B.. A. kan worden overge laten en als men nog eens met den voor zitter van dat bestuur spreekt, gelooft spr., dat dan alle raadsleden best tevre den zullen zijn. Dwang op het B.A. uit oefenen kan de gemeente niet. De heer Busch zou zich thans niet bezwaard ach ten een informaliteit te plegen, maar wil de zaak niet op haren en snaren zetten. Als alles behoorlijk onderzocht wordt, zal het B.A. toch wel rekening willen houden met den wensch van den Raad. Het voorstei om f 600.— voor een ex tra uitdeeling ter beschikking van het B.A. te stellen wordt hierna met alge- meene stemmen aangenomen, waarna wordt gepauzeerd. Na de pauze komt aan de orde 3. Behandeling van de navolgende ver zoeken om subsidje; a.. van de afd. Baarn-Soest en Om streken der Ned. Vereeniging tot be scherming van Dieren. b. Van de plaatselijke Jeugdherberg „De Heidebloem", alhier, met voorstellen van B. en W. Deze stellen voor, in aanmerking nemende het nuttige doel van de vereeni ging genoemd onder a., die dieren be schermt, tegen mishandeling waakt, bij rampen en ongevallen hulp verleent aan zieken en gekwetste dieren, ongenees- lijken uit hun lijden verlost en de ver diensten der dierenbescherming propa geert, om aan de Dierenbescherming een gemeentelijke subsidie toe te kennen van f50. per jaar tot wederopzeggings toe en onder voorwaarden, dat de rekeningen en verslagen aan den Raad ter kennis name worden toegezonden. Ten aanzien van de Jeugdherberg, on derdeel van de Vereeniging voor Jeugd herbergen in Gooi- en Eemland, welke vereeniging beoogt de trekkende jeugd van elke politieke en Godsdienstige gezind heid goedkoope verblijfs- en overnach- iingsgelegenheden te bjeden, stellen B. en W.. voor die plaatselijke Jeugdherberg een subsidie van f 100.— per jaar toe te ken nen onder gelijke voorwaarden, daar het tot elkaar brengen der jeugd in een door de natuur rijk bedeelde en gezonde om-» geving groote opvoedende waarde bezit. De heer Endendijk vindt het verleenen van beide subsidies zeer syfaipathL<k, maar ziet er een gevaar in, daar tegen woordig alles maar om subsidie vraagt. Dat is heel mooi, maar de gemeentefïnan- ciën zijn al benard en men moet dus een voorzichtig financieel beleid voeren. Als de Raad elke volgende binnenkomende; aanvrage steeds maar weer in behande ling neemt, is het moeilijk te weigeren, indjen er algemeene en sympathieke grin den zijn. Spr. stelt derhalve voor deze beide subsidieaanvragen nog toe te staan, doch thans tevens te besluiten, dat voor het jaar 1932 andere subsidieaanvragen niet meer in behandeling kunnen komen, om dan in December 1932 bij de behande ling der Gemeentebegrooting voor 1933 die ingekomen subsidieaanvragen te be handelen. Indien men zjch op dit stand punt stelt worden moeilijkheden voorko men en stoot men niemand voor den neus. De heer Gasille gaat accoord met het voorstel van den heer Endendijk, waarbij echter te voegen zouden zijn de woorden „behoudens uitersten noodzaak", daar er zich toch wel eens een geval zou kunnen voordoen, waarin de Raad toch tot tus- schentgdsche subsidieverlening zou moe ten overgaan wegens bijzondere omstan digheden. De burgemeester meent, dat men zoodoende toch nooit aanvragen aan den Raad om subsidie voorkomen kan en deze aanvragen komen dan toch altijd in den Raad bij de ingekomen stukken, zoo dat de Raad steeds weer in afwijking van haar eenmaal genomen besluit de ge vraagde subsidje toch weer kan toestaan. De heer Endendijk blijft er echter bij, dat de gemeente zoo sterker zal staan vooral ook om allen gelijk te behandelen. De beide voorstellen tot subsidieverle ning, gevoegd bij het princïpïeele voor stel van den heer Endendijk om voor 1932 geen verdere subsidies meer te ver- elenen, wordt hierna z.h.st. aangenomen, 4. Behandeling van het schrijven van den Inspecteur Generaal der Spoor- en Tramwegen inzake snelheid tram te Soes- terberg. De heer Grootewal meent, dat men zich zoo maar niet bij de meening van den Inspecteur Generaal moet neerleggen. Ar tikel 56 van het Tramwegreglement geeft regelen als hierbedoeld en alls de In specteur die regelen niet wil treffenj kan men zich wenden tot den Minister. Daarenboven kan de Minister krachtens artikel 7 van djt zelfde reglement ook zelf veiligheidsmaatregelen vaststellen bui ten den Inspecteur om. Tenslotte kan de Raad ingevolge artikel 7, 2e lid van de Locaalspoor en Tramwegwet ook nog bg Gemeenteverordening bijzondere voor schriften geven, echter onder goedkeuring van de Kroon. In de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer op dit wets ontwerp heeft de toenmalige Mjnïster uit drukkelijk vastgesteld, dat „bijzondere om standigheden van plaatselg^^n aard, als bedoeld in het 2e lid van artikel 7 van de Locaalspoor en Tramwegwet, de zoo danige zijn, welke afwijken van de normale omstandigheden. Indien een gemeentebe stuur tot geruststelling der ingezetenen eischt, dat binnen de kombder gemeente' de locomotief vooraf worde gegaan door een beambte, zoo behooren 't drukke ver keer en de wellicht njet breede straat tot deze bijzondere omstandigheden". Het is volgens spr. noodig, dat thans degelijke maatregelen worden genomen. De toestand is uiterst gevaarlek en daar zijn al voor beelden helaas van geweest.. Spr. stelt voor om die uiterste slappen te nemen, die de Wet aan gemeenten in dit opzicht toekent. Üok andere maatregelen, dan de locomotief door een beambte te doen voorafgaan zijn mogelijk; zoo bijvoorbeeld aanzienlijke beperking van snelheid, door loopend bellen of waarschuwingssignalen op dat stukje van nog geen 200 M.„ waar om het hier gaai. Wethouder Lodeesen ziet er n^et veel heil ïn. om voor te schrij ven, dat de locomotief door een beambte wordt voorafgegaan. Indien het echter snelheidsbeperking betreft, zou spr. er wat voor gevoelen om op die wijze het gevaar tot een minimum te beperken.. De burgemeester ziet weinig heil ïn het ma ken eener verordening, dje toch nog door de Kroon moet worden goedgekeurd. Met genoegen wil spr. echter de door den heer Grootewal aangevoerde punten nader on derzoeken en de zaak desnoods in ,de wetgevende commissie ter sprake brengen, al verwacht spr. weinig heil ervan. De heer Grootewal stelt voor al het uiter ste te doen. desnoods tot de Kroon toe, conform welk voorstel wordt besloten. Hierna brengt de Burgemeester nog eeni- ge spoedeischende punten aan de orde. B. en W. stellen voor aan D. van de Broek, die indertijd van de gemeente te koop heeft gevraagd 1200 M2 grond aan de Nieuw- straat tegen f 2.per vierkante Meter, mede te deelen, dat inmiddels is gebleken, dat de aangevraagde gronden niet geheel, maar slechts voor de helft volgens het uit breidingsplan voor wegaanleg benoodigd zijn en hem die helft te verkoopen met be paling, dat indien de overblijvende grond niet voor wegaanleg zal blijken noodig te zijn,, hij alsdan recht van voorkeur heeft om de andere helft ook tegen f 2.te koo- pen. Waar er tusschen de Raadsleden en B. en W. echter verschil van meening gaat bestaan over een bestaand weggetje ter plaatse, wordt dit punt tot de volgende vergadering aangehouden. Voorts wordt voorgesteld in een ver koopovereenkomst aan de Verlengde Tal- malaan aan de N.V. Catharina een naams verandering aan te brengen, aangezien deze N.V. in handen is overgegaan van de Han delsmij. Oost-Indië. De heer Grootewal zegt dat in bijna el ke vergadering zaken moeten worden aan gehouden, om het advies van den heer van Nes te vragen inzake het Uitbreidingsplan. Daar moet spoed mee worden betracht. De burgemeester antwoordt, dat in de tweede helft van Januari de heer van Nes met de Raadsleden de tweede helft zijner besprekin gen over het uitbreidingsplan zal houden, zoodat dan kan worden doorgewerkt. Waar de bewoners van de Rembrandtlaan zich hebben uitgesproken tegen het laten vervallen van de hekken der voortuintjes en toch nog een minstens 60 c.M. hooge af rastering willen hebben, stelt de commissie van O.W. voor de voorgenomen verbete ring ter plaatse, door het laten vervallen van de hekjes niet uit te voeren, daar men dan net zoo goed de hekjes kan laten staan, die maar weinig hooger dan 60 c.M zijn. De heer Endendijk betreurt dit voorstel. De afrastering van 60 c.M. kan ook een muurtje zijn of een haag, en dat is heel iets anders dan hekjes van 1.20 M.. Het zal veel fraaier worden dan thans. De heer Busch is het daar niet mede eens. Als de gemeente de bestaande hekken doet weg breken en door nieuwe afrasteringen van 60 c.M. doet vervangen, wordt alles duur en de opzet van het plan gaat dan geheel verloren. Dat was voortuintjes zonder hek ken. Daarenboven, als na 1 jaar de eige naar er toch weer een hek zet, is daar niets aan te doen en dan zijn alle kosten weg. De weg kan heel goed worden verbeterd zonder zich met de hekken^ te bemoeien en het geld, dat men op deze wijze aan die 60 c.M. hooge afrasteringen zou besteden kan de gemeente veel vruchtbaarder gebrui ken ter verbetering van andere wegen die het hoog noodig hebben. De hooge kant kan worden geëgaliseerd, zonder dat men iets aan de hekken doet. De heer Enden dijk vindt dat niet billijk. De gemeente heeft indertijd den weg laten zakken, daar konden de menschen niets aan doen en dezen wonen nu aan dien hoogen kant. Gaat men die afgraven, dan kan men toch werkelijk de hekjes zoo maar niet laten staan. Verandering in 60 c.M. hooge af rasteringen kost niets meer, want die wor den gemaakt van de oude steenen en de bestaande palen. Het spijt spr., dat de com missie van O.W. zoo conservatief is om een dergelijke groote verbetering te belem meren en blijk geeft van een beperkt in zicht. De heer Bleeker meent, dat nog 2 eigenaren heelemaal geweigerd hebben en dat men altijd voor de mogelijkheid staat, dat het niet bevalt en dat na een half jaar de hooge hekken weer worden geplaatst. Ten slotte wordt het voorstel van de com missie O.W. (Rembrandtlaan verbeteren, kanten egaliseeren doch de hekken laten zooals ze zijn) aangenomen onder aanteeke- ning dat de heeren Endendijk en de Bruyn er tegen zijn. Voorts wordt medegedeeld, dat de heer de Goede te Soesterberg niet wil ingaan op de voorwaarde, die de raad heeft gesteld voor grondafstand voor wegverbetering. B. en W. stellen thans voor hem derhalve de gevraagde ontheffing van artikel 15 der Bouwverordening te weigeren. Aldus wordt besloten. Ook worden nog 2 begrotingswijzigin gen voorgesteld, strekkende om de tweede teekenaar van Veen bij O.W. nog 4 maan den aan te houden tegen f 30.per week en om voor de ordening van het archief bij O.W. nog 5 wekren salaris ad f 20 per week uit te trekken. De burgemeester deelt mede, dat de betrokken archief-ordenaar op 1 Januari uit de werkverschaffing is getre den, doch nog ongeveer 5 weken werk heeft. De heeren Hornsveld en van Klooster zullen dan Dinsdagmorgen aanwezig zijn bij het openen der sollicitatiebrieven. De heer Grootewal vraagt of h^t in 5 weken kan. De heer Busch meent, dat de post voor den heer van Veen reeds verwerkt is in de bcgrooting vor^; 1932; althans vol gens de opgave van den technischen atnb- tenaar aan spr. was dat zoo. De betrok kene was al het geheele jaar los werkman en het is dus ook zeer logisch, dat de laat ste 4 maanden in 1932 in ce begrooting is verwerkt doch vraagt nadere inlichtingen hierover aan den heer Hospes, chef van de afdeeling Comptabiliteit. Ook deze meent, dat de bewuste gelden niet in de begroo ting zijn verwerkt en derhalve alsnog ge voteerd moeten worden. De heer Busch zal zich daar dan bij neerleggen onder deze restrictie, dat alsnog nader onderzoek hierna wordt gedaan en dat het voorstel word ingetrokken, indien later toch nog blijkt, dat deze gelden reeds in de begroo ting waren verwerkt. Het voorstel wordt hierna aangenomen. De burgemeester heeft thans nog een treu rige plicht te vervullen, namelijk te herden ken het overlijden van den werkman bij Openbare Werken, den heer W. Hilhorst. Het was een beste brave man, die lang in dienst van de gemeente is geweest en bij wiens verlies ook herdacht moet wor den de smart van zijn vader, het gewezen lid van den Raad. Spr. verzoekt eenige oogenblikken stilte en daarna machtiging van den Raad tot het doen van rouwbe klag. Aldus wordt besloten. Ten slotte herinnert de Burgemeester er aan, dat deze vergadering de laatste is in het jaar 1931. De tijden zijn.donker en som ber, doch een hoopvolle toekomst rijst tegemoet vlak voor het oogenblik, waarop de geboorte van het licht zal worden her dacht. Een bekend Nederlander heeft on langs opgemerkt, dat „de economische we reldbeschouwing van thans wel veel van een gekkenhuis heeft." Zoo erg is het nog niet;, gelooft spr., maar zoowel in binnen- als in buitenland is droefheid en somber heid. Men moet echter de omstandigheden laten doorwerken tot aan het licht, dat ge boren zal worden en daarbij denken aan de groote beginselen: „Heb Uw naasten lief gelijk U zeiven" en „Wat Gij niet wilt dat U geschiedt, doe dat dan ook aan an deren niet." In alle lagen van de maat schappij worden tegenwoordig groote ver liezen geleden, maar men moet gezamenlijk trachten weer in goede harmonie tot den opbouw te komen, waarbij geen van allen meer voorrechten moet genieten^ dan een ander. Ernstig en diep moet men over deze zaken doordenken en dan zal ongetwijfeld in het nieuwe jaar de zoo zeer gewenschte oplossing worden gevonden door nauwe samenwerking met en waardeering van elk ander, tot heil en opbouw van de gemeente. Spr. wenscht allen met de hunnen -een ge lukkig Kerstfeest toe, een zalig einde en een goed begin in de hoop dat allen de ze gen zullen ontvangen, die Hij voor iedereen in Zijn schoot verborgen houdt. De Raad begroet deze rede met applaus. Alleen de heer Bleeker wenscht thans nog het woord te hebben bij de Rondvraag en dient een motie in namens zijn fractie, waar bij geprotesteerd wordt tegen den aanslag van het Rijk op de Gemeentelijke Autono mie door verlaging van het percentage der Rijksuitkeering uit de Gemcentefondsbelas- ting. Deze motie beoogt adhaesie te betui gen aan een soortgelijk protest, uitgegaan van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten. De heer Busch is het natuurlijk piincipiëel met den heer Bleeker eens en de motie is hem sympathiek. Momenteel weet hij er echter nog niet voldoende van en men kan toch moeilijk adhaesie gaan be tuigen aan een adres, dat men niet kent en waarvan de tekst ook niet ter vergadering is. De heer Grootewal zegt dat dit voor stel geheel vreemd aan de orde van den dag is, waarna op verzoek van den heer Bleeker deze motie wordt toegevoegd aan de agenda van de eerstvolgende raadszit ting. Hierna wordt deze laatste Raadsvergade ring in het jaar 1931 gesloten. VERKIEZING GEWESTELIJK BE STUUR IN DE PROVINCIE UTRECHT DER A.V.R.O. Voor het Gewestelijk Afdeelingsbestuur in de provincie Utrecht der Algemeene Vereeniging Radio Omroep (AVRO) heeft de candidaat-stelling plaats gehad voor 2 opengevallen vacatures (vacature-Mr. J.'H. van Doorne wegens royement en vacature- D. Langelaar wegens vertrek naar een an dere provincie). Voor deze 2 vacatures zijn door de A.V.R.O.-leden 3 candidaten gesteld, in alphabetische volgorde: 1. J. L. Bruinier, Amersfoort. 2. H. M. Soesan Jr., Utrecht. 3. A. H. van Tellingen Jr., Zeist. Waar thans een stemming door de A.V.R.O.-leden-luistervinken noodig is. heeft het Dagelijksch Bestuur een Commis sie van Stemopneming benoemd, bestaande uit de heeren Mr. J. Pleyte, Breda; M. A. Hartendorp, Bergen op Zoom en H. C. v. d. Bijl, Den Bosch. De Algemeene Secretaris der A.V.R.O., de heer F. B. A. van Gheel Gildemeester is ambtshalve lid dezer Com missie. De stemming geschiedt door middel van stembiljetten, die daartoe aan de A.V.R.O.- leden-luistervinken in Utrecht zullen wor den toegezonden. Bij die toezending wordt tevens aangegeven op welke wijze de stem biljetten behooren te worden ingevuld en teruggezonden. Een mooi succes. De heer M. Jansen, lid der Soester Harmonie, he?ft op het gehouden Solisten concours te Rijsoord den lsten prijs in de Eere-afdeeling behaald. Snippersjacht. Door de Feest-Commissie der Centra le Winkeljersvereeniging zal as.. Zater dag een Snipperjacht voor de Soester Jeugd worden gehouden. Per auto's zal zij op de verschillende wegen in de Gemeente snippers uitstrooien. Onder deze snïpr»er° bevinden zich talrijke, welke recht geven op een prijs. Deze prijzen zijn af te halen bij de Winkeliers, welke deze beschikbaar stelden. De Jacht, welke om 1.30 u. 's mid dags aanvangt, zal zich, naar wij veronder stellen, in 'n groote belangstelling van onze Soester Jeugd verheugen. Dus alle Soester jongens en meis.ies a..s. Zaterdag: Deel nemen aan de Snipperjacht! Vernieling. Tegen den avond van eersten Kerstdag werd door H„ wonende aan de Konimrin- nelaan alhier, politie-assistentic ingeroe pen. Een zoon van hem was thuis geko men, maar had dien dag blijkbaar te veel aan Bachus geofferd. Het gevolg daarvan was, dat hg binnenshuis bezig was de Neen, KERSTMIS bracht geen Kerstmis- weer, Met 't mooie, witte kleed; Wat, meestal, in den Kerstmis-nacht, 't Zoo sprookjes-achtig „deed"! Het weer bleef grimmig, nat en guur: Men zocht zijn troost in huis; Bij Kerstboom en warmen haard. Gevoelden wij ons thuis. En ieder was in spanning ook, Wat zij ons brengen zou; „DE KERSTGROET VAN DE KO NINGIN"; Van NEERLANDS EERSTE VROUW. Dan, EIND'LIJK, hoorden wij HAAR stem; Zóó rustig, vol en klaar; Zij sprak ons van het VELE LEED, Gedragen aL-TE-GAAR! Zij sprak van liefde, hoop, geloof! Zoo noodig in deez' tijd; Zij sprak van GODES liefde óók, En hoe ZIJN feest verblijdt. Hoe 't KERSTFEEST van de meesten maakt, Een GOED, een BETER mensch; Hoe 't leed ons des te lichter valt, Bij leven naar GODS wensch. Hoe HIJ weer helpen zal, als steeds; „BLIJFT toch in HEM geloóven"! Dat ZIJN licht straalt DOOR ALLES HEEN. Het duister komt te boven. Zóó sprak onz' CHRISTELIJK' VORSTIN Voor velen n troostrijk woord; Door DUIZENDEN op onze aard', Met DIEP GEVOEL gehoord! Want ook ZIJ bidt, vol ootmoed steeds, Tot 't ALLERHOOGST GEZAG: Of er voor HEEL de menschheid, EENS Geluk toch komen mag. Het geeft weer moed, het schenkt weer hoop, Het woord onzer Vorstin; Bemoediging; die Groet van Haar Met diepgevoelden zin. Als GOD, te dragen dan ons Kruis; Haar woord schenk meê die kracht; Opdat ook wij, is 't einde didr. Bereid zijn. ,,'t ls volbracht"! Zoo bleef Zij Haar N,devies" getrouw. Het mooi „JE MA1NT1ENDRAI"; „ORANJE" en „HET VOLK" veréénd Van zin. in WEL en WEE! AD-REM (Nadruk verboden). boel kort en klein te slaan, met welke be zigheid hij reeds een flink stuk was ge vorderd. Een groote hoeveelneid meubi lair had het reeds moeten, afleggen. De polit}e, ter plaatse aangekomen, kon niet anders doen dan den zoon T. H. te ar resteeren en naar het politiebureau over te brengen. GEVONDEN VOORWERPEN. een slagers sloof. een jongensjas. een zakkam. een rozenkrans. een lederen hondenriem. een armbandhorloge. een tam konijn. een jonge hond. NED. VEGETARIëRSBOND De afdeeling Soest van den Ned. Vege- tariërsbond hield in „Religie en Kunst" een vergadering onder leiding van den heer B. Littooy, waar Ir. Felix Ortt een lezing hield over „Voedingsleer". Ir. Ortt gaf een overzicht van vele ontdekkingen, die op dit gebied zijn gedaan, om te eindigen bij de proeven van Dr. Karl Reuse, die aantoonde, dat de zuren 'en basen alles wat ons voed sel betreft beheerschen. Door rauwkost moet het ekort aan basen worden aange vuld. Vervolg pag. 4 KERSTFEEST O.L. SCHOOL De Dames van V.V.O. hebben op Woens dag 23 December de kinderen van de eer ste tot en met de vierde klas der Openbare Lagere School Alhier, een prettig Kerst feest bereid. Om 4 uur van dien middag richtte zich een stroom van kinderen naar een der lokalen van die school, waar men tot half zes in opgewekte stemming bijeen bleef. Na het gezamenlijk zingen van het „Stil le Nacht", vertelde Mejuffr. de Holl het schoone verhaal der „drie Wijzen uit het Oosten." Er werden gemeenschappelijk nog meer Kerstliederen gezongen met begelei ding der piano, terwijl bovendien Mevr. Smits als soliste, met fraaie, volle stem de aanwezigen nog op een drietal Kerstliedjes vergastte. Het Hoofd der School, de heer Lub, verhaalde een Kerstvertelling, waar naar door de kleinen met open mond ge luisterd werd. De kinderen werden getrac- teerd op verschillende lekkernijen, terwijl bij het heengaan elk hunner nog een en ander in een pakje meekreeg, dat bij thuis komst pas geopend mocht worden. Hoeve- len zullen er dit gebod gehouden hebben? De zieke kinderen en zij, die verhinderd wa ren, werden intusschen ook niet vergeten. Vermeld dient nog te worden, dat een fraai opgemaakte Kerstboom niet ontbrak op dit feest, dat aan groot en klein voldoening geschonken heeft. MOEDERCURSUS Vanwege de vereeniging „Huis ter Hei de en omstreken" zal op deze plaats een moedercursus gehouden worden, bestaande uit tien lessen, waarvan de eerste les zal gegeven worden op Maandag 4 Jan. a.s. 8 uur 's avonds, in de kleine zaal van Hotel „Huis ten Halve", alhier. Leidster hiervan is Zuster de Boer uit Utrecht. Voor deelname kunnen Dames zich opgeven bij de secretaresse, Mevrouw Des- ta, Banningstraat 82 of 4 Januari 'savonds in „Huis ten Halve."

De Soester | 1931 | | pagina 2