TUINGRINT «Joh. Tak PENSION gevraagd. Ie Huur eu te Hoop Winkelhuis Brandstoff enhandel Verkeerslessen Het Leekenspel! van de A.N.W.B. J. L. HÖKSBERGEN verschillende Huizen. Ijf Het uithalen van Vogel nesten. Viool Bouwland Kleine Advertenties J. VAN ALLES Kerkstraat 5 - Baarn JET VAN DER ES noeg warmer, naarmate wg noordelijker kwamen. Dit evenwel ontveinsde ik mij energiek. Optimisme is minstens 25 pCt. van het werk, als een goed begin reeds het halve werk is. De combinatie van de ze twee zou dus van een groote gave voor efficiency getuigen. Jammer genoeg was het woord toen nog niet zoozeer en vogue. Het is zoo prettig, een moeilijk definieer baar begrip met een afdoend, want onbe streden, woord dood te slaan! Enfin. wy kwamen ten slotte in Stock holm aan. Nogwel op heel prettige wijze. Want onthaalt bijna iedere stad de reizi gers, die haar per trein benaderen, met een revue van het minst pittoresque, dat denkbaar is: de achterzijden van voor stads-kazernewoningen, groezelig en ver veloos als zy over de geheele wereld zijn en als regel gedrapeerd met een eindëlbo- ze variatie wapperende kleedingstukken en fabrieken en zwarte loodsen en rom melige opslagplaatsen Stockholm biedt een verrassend goochelnummer. Aan de rand van de stad verdwijnt de trein plot seling in de duisternis van een tunnel en treedt niet aan het daglicht, dan om een blik te gunnerï op een der mooiste punten der stad: Malaren, met zijn tientallen witte schepen en het stadhuis op den achter grond en om het Centraalstation, dat in derdaad centraal gelegen is, binnen te rij den. Fraai geüniformeerde pakjes drager het woord witkiel zou ten eenenmale mis- plaats zijn, torsten het stoffelijk deel der voorDereidingen voor deze reis: stu dieboeken, hanuLiaingen, reiswijzers enz.. Achter mij in de talrijke koffers, die ik nu reeds door half Europa meezeulde, in 't optimistische, doch, misplaatste vertrou wen in mijzelf, dat ik er onderweg tijdens mijn ontspanningstrip naar "Weenen c. s. uit studeéren zoude. De feestelijke bagage, die ik wel voor eigen rekening diende te nemen, bestond uit een kenns der Zweed- sche taal, die zich tot het wooxd „skal" ,(is cheerio) beperkte, op den veerboot tusschen S^ssnitz en Trölleborg van een gezelschap balunsche industricëlen ge leerd. Gelegenheid om mij een juiste uit spraak van het ongetwijfeld belangrijke woordje eigen te maken, was er te over, want de diverse leden van het gezelschap, waarbij ik mij aangesloten had, gebruikten de weinige kwartieren, die ons nog van het binnenvaren der drie-mijls grens scheidden, om zich boordevol whisky en .andere spirituosa te schenken. Want in Zweden zelf gelden restrictie-bepalingen bij den verkoop van alcoholia, zooals ik later ervoer en moet men aan allerlei for maliteiten voldoen, om met veel moeite en op net uur, dat de wetgever daartoe ge ëigend acht, een meer of minder accep tabelen borrel te veroveren. Recht tegenover het station was een hotel, dat blijkens een gevet-opschrift naar den naam Continental luisterde, gelegen, waarin ik mij installeerde met een voor keur, die zich alleen op den korten af stand baseerde. Het woord Continental im poneert de Zweden, die zich op een eiland wonend voelen, overigens in hooge mate.. De aanbeveling „Continental" overtreft ieder superlatif van aanbevelende adjec tieven, onverschillig of het nu de laatste nouveauté's van dames- of heerenkleeding geldt, of een moderne flat, of een opera, of een parfum of een sigarenmerk. Te merkwaardiger, waar Zweden op bijna ieder gebied, vooral waar het betreft de elementen van algemeen levenscomfort, onbevreesd kan concurreeren met het bes te wat het continent biedt. Volgens Zweed- sche waardeering van het woord, was Continental redelijker wijze „Continental". Aanvankelijk interesseerde mij trouwens niets anders, dan de ruischende water- stroomen van een bad en die waren er. Een bed was er ook en toen was er voor mij niets meer tot den volgenden morgen. Ik werd wakker met grootsche voorne mens. Tusschen mijn bagage bevond zich een werkelijke keurcollec.ie aanbevelings brieven, die ik mij voor mijn vertrek ver schaft hadintroducties voor geleerden, kunstenaars, gezantschap-attacVé's en en kele vooraanstaande geestelijken van verschillende richtingen. Nu zou ik een plattegrond der stad koopen, de adressen daarop uitkiezen en een bezoekprogram- ma jpstellen. Aldus geschiedde ook en in iedere andere maand dan Augustus zou deze presentatietocht volgens het op gestelde schema vermoedelijk niet meer dan een week in beslag genomen hebben. Maar in Augustus.... Iedere Zweed, die zich zelf maar eenigszins respecteert, be vindt zich in Augustus „pa landet" op het land maar dan een klein stukje land te midden van veel water: een der tienduizenden eilanden en eilandjes der scherentuin. Zoover zyn bezigheden het hem maar eenigszins veroorloven, leeft hij hier een volkomen natuurleven, woont in een houten huisje, bakt zelf-gevangen visch op een brommende primus, scheert zich, indien hjj er de kans toe krijgt, slechts eenmaal per week. Het meest op uiterlijken staat gestelde volk van Europa acht zich gedurende Augustus ontslagen van iedere knellende conventie-band. Toen ik dus herhaaldelijk de gezochte personen niet thuis trof en de hotelportier mij op het punt der Zweedsche Augustus- gewoonten eenigszins ingelicht had, char terde ik met behulp van een Engelsch sprekend officier van het Leger des Heils, waarmede ik in het hotel kennis gemaakt had, een motorboot bg een watertaxifirma en leende een bundel watertourismekaar- ten, die mij tot gids in het fjorden-laby- rinth zouden strekken. De methode was tijdroovend, maar bood het voordeel, dat ik de gezochte personen aantrof in een staat, waarin zy geheel ontdaan waren van alle uiterlijken praal en wg direct van mensch tot mensch konden gaan spre ken. Want een pretentieus departements chef, die ongetwijfeld in de stad de pan talons van zjjn keurige jackets om den anderen dag liet oppersen en "bij de uit oefening van zyn beroep slechts via min stens drie functionarissen te benaderen ware geweest, maar die in zyn Zweedsche ft .ftftftftftftftftftftftf J Heden aangevoerd prachtig Tuingrint. Vraagt onze scherp concurreerende prijs per M8. 4' VOORHEEN K L E M A N BERGHUIS Kantoor: Kerkpad la - Telefoon 2180 - Huis: Telefoon 2186 ftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftftft natuur-orgie by een zonnebad door een onbescheiden Hollander verrast wordt op een heet-gc stoofd rotsplakaatje, ui gedost in een wit-rese zwembroekje, kan bezwaar lijk door «enig uiterlijk decorum irnpo- neeren. Evenmin als de, in gewonen doen genaaste en streng-zakelyke groot-indu- strieël, die met een bot zakmes diklijvige baarzen zat te ontschubben aan een vet tige keukentafel op het kleine plaatsje, dat hij daarop tusschen terzijde geschoven bier- en wynflesschen heeft kunnen vrij maken. Er is maar één methode, om met al de ze persoonlijkheden, in een minimum van tijd op één lijntje te komen, maar deze methode is onfeilbaar: even onceremonieel te doen als bij hun oogenblikkelijken staat past. Het was geen zeldzaamheid, dat mijn beleefdheids-intervieuw-bezoekjes eerst te gen middernacht een einde namen, na een diner, aan welks bereiding ik zelf mede geholpen had en een aanvullend soupertje, gecomponeerd als tijdverdrijf en om dat een Zweed nu eenmaal niet graag hon ger lydt. De trouwe, ietwat plompe, Gunnar VII bromde dan over het rimpelooze water der scheren stadwaarts, met aan stuur- en bakboord een flesch Pilsner aan een touw onder water om koud te blijven en een kleurige lampion aan het mastje.' En de bestuurder had dan de uitdrukkelijke belofte afgelegd, de aangename kennisma king te continueeren, zoo spoedig men in de stad terug zou zijn. (Wordt vervolgd). 7 e Les. Spring niet van een rijdende tram fA N WB TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND fc 6e Les. Loop of speel niet op het rijwielpad A.N.WB. TOEDISTENBOND VOOR NEDERLAri Spelen op den rijweg is gevaarlijk. Dat heeft de vorige les geleerd. Maar ook op een rijwielpad behoor je' niet te loopen of te spelen. Verscheidene wegen hebben naast den rijweg een afzonderlijk fietspad, dat uit sluitend voor de fietsers bestemd is. Au to's, motorrijwielen, wagens en karren hooren op den rijweg thuis en de wande laars op het trottoir of voetpad. Op het rechter plaatje spelen twee kin deren met hun autoped zooals het niet mag en dat zijn natuurlijk Piet en Anne- mie weer! Zij hebben zich gewaagd op het fietspad en dat is verkeerd, want nu kunnen de fietsers daar niet rijden. Zie maar hoe de voorste fietser wijst, dat ze naar rechts op het voetpad moeten gaan, waar de jongen me'c zyn hoepel al is. Piet en zijn zusje veroorzaken dus ge vaar, ten eerste voor zich ^elf, want ze .geraken onder de fiets, als die moet uit wijken voor een auto op den weg en ten tweede zijn ze een gevaar voor de fiet sers, die de kans loopen op den rijweg door (voorheen R. FRESE. Hofleverancier# BAARN. VTeeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 1—3 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. een auto te worden aangereden. Speel met je autoped, of met je hoepel niet op den rijweg en niet op het fiets pad; kies by voorkeur voor deze en an dere spelen een speelterrein, of eën gë- deeite waar geen verkeer is en kom met de autoped nooit in het drukke verkeer, ook niet op de trottoirs, want dan hebben de voetgangers er last van en dan kon de politie de autopeds wel eens heeliemaal verbieden. 'Als erlangs^ een weg wel qen fietspad maar geen voetpad is, dan loopt de wan delaar het veiligst op den ryweg, of op het fietspad, maar dan moet hg de noodige ruimte laten aan het ryverkeer en moet hg van het fietspad afgaan op de tijdige waarschuwing van een wielrgder. Op het linker plaatje is de tram in be weging en met een flink vaartje ook. Zie maar eens hoe die onvoorzichtige jongen wordt meegesleurd en de conducteur, met een passagier op het achterbalcon hem nog probeeren te helpen. Hij is van de tram gesprongen, terwijl die nog in volL vaart was en dat is altijd uiterst ge vaarlijk. Haastige spoed is zelden goed. Dat had die jongen moeten bedenken, en hij had met afstappen moeten wachten, tot de tram aan een halte stilstond. Dat is de groote fout, die hij gemaakt heeft. Met de linkerhand houdt hij de handgreep vast en dat is goed, maar hij had een beetje meer geduld moeten hebben, want als hij loslaat en op straat valt, een eindje voorbij zijn schooltasch, die hij al kwijt is, dan loopt hij ook nog groot ge vaar, door een langsrijdende auto te wor den gegrepen. Wacht dus met uitstappen tot de tram aan een halte stil staat en stap dan uit zooals de kinderen op het plaatje rechts dat doen, op den vluchtheuvel en met de linkerhand aan de greep. Dat is veiliger dan met de rechterhand, want wie zich met de linkerhand aan de greep vast houdt, zal niet zoo licht achterover vaf len. wanneer de tram nog niet geheel stil! zou staan, of nog een onverwachte bewe ging vooruit zou maken, want hg beweeg! zich dan met de tram mee. Voor het instaopen in een tram altvjd wachten bij de halte en als er geen vlucht heuvel bij die halte is, wacht dan niet op den rijweg, maar op het trottoir. Dat is het veiligst. Spring ook nooit op een rijdende tram, dat is even gevaarlijk als het afspringen. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat, nu het beroepstooneel een ernstige crisis doormaakt, juist het zuivere leeken spel weer opkomt. Men moet dat laatste vooral niet verwarren met het dilettan tisme, dat een copie wil zijn van het be roepstooneel in het leekenspel vindt de mensch bevrediging voor zijn behoefte om wat in hem leeft in dramatischen vorm te uiten. Het zuiverste kan men dat bij kinde ren waarnemen, voor wie immers werk en spel nog één zyn. Ook in de ontwikke lingsgeschiedenis van het theater kan men zien, dat aan het beroepstooneel het lee kenspel is voorafgegaan: zoowel in Oud heid als in Middeleeuwen was het bo vendien verbonden met religieuze wijding. De religie was toen immers ook het be langrijkste voor de menschen! Zie in de Middeleeuwen de gemeenschappelijke bë- leving van het verhaal van Christus' lo ven en lijden in het misteriespel, zooals dat nu nog voortleeft in de Passiespelen van Ober.AmmergauDie oudste geeste lijke drama's werden door leeken ge speeld later eerst kreeg men, met de ontwikkeling van het wereldlijk drama de beroepsspelers, die met hun stukken het land rondtrokken. Pas in de 17e eeuw is die scheiding volkomen. Het voortleven van talrijke Rederijkerskamers bij onze Zuiderburen legt getuigenis af van de vroegere bloei van het leeken.tooneel. Maar in den overgangstijd waarin we nu leven, in een tijd waarin zooveel nieuwe gedachtestroomingen opkomen en zich willen uiten, waarin men soms een nieuwe cultuur vóór-voelt nu grijpt men weer naar die oude uiting van den mensche- lrjken geest: het leekenspeh Nu om de gevoelens, de idealen die in een bepaalde menschengroep leven ge meenschappelijk te uiten, of tot anderen te brengen. Het is niet te verwonderen dat de jeugdbeweging in ons land het eerst de waarde van het spel weer in heeft gezien: voornamelijk de Vrijzinnig- Christelijke heeft op dit terrein baanbre kend werk verricht, misschien ook wel omdat hier aanknoopingspunten met het oude religieuze drama aanwezig waren Ook Duitschland strekte tot voorbeeld, waar op het oogenblik het leekenspel bloeit, waar ook weer vele oude ,spelen, ,al of niet voor onzen tyd bewerkt, worden toond. In ons land ontbreken die ech ter, en zoo is men aangewezen op spelen die nu speciaal geschreven moeten wor den wat het voordeel biedt, dat men in direct contact staat met de gedachivm van nu; het nadeel dat niet ieder met goede bedoelingen en ideeën een goëd spel kan schrijven. Voor eenigen tijd wa. echter de Vrijzinnig Christelijke Studen ten Bond zoo gelukkig in contact te ko men met Mevrouw Roland Holst, die reeds lang een vernieuwing van de dramatische kunst van het gemeenschapsspel verwacht te. Het resultaat van die samenwerking was „Kinderen van dezen Tgd", dat ii verschillende plaatsen voor volle schouw burgen is gespeeld. Het is een geluk, wanneer een groep, di iets te zeggen meent te hebben ëën zoo begaafde di:htei\s als mevrouw Hols vindt om aan die' gedachten vorm te ge ven. Zoo kan de vredesbeweging zich ge lukkig achten^ dat zij het anti-oorlogsspel „Wij willen niet", voor de jongeren ge schreven heeft. In vele plaatsen zal dit werk gespeeld wordenook Baarn za hierdoor kennis kunnen maken met de moderne en toch ook zoo oude vorm var. drama: het leekenspel. Wanneer de lieve lente haar intocht heeft gedaan, dan maken de vogels zich op, om een begin te maken met den nestbouw. Al lerlei stoffen, veertjes, paardenharen, wol, mos, stroo, hooi enz. worden zorgvuldig bijeengegaard om den bouwmaterialen te leveren voor het vaak kunstige nest. Is een maal die arbeid verricht, dan worden in het warme nestje de eieren gelegd en weldra zullen de vogels oudervreugde smaken, ten minste alsja, als niet de schennende hand van een moedwilligen knaap de eieren heeft geroofd. Wat mag toch wel de reden zijn, dat zoo menige aardige knaap het uithalen van vo gelnestjes maar niet laten kan? Het zal niet gemakkelijk vallen, hier een afdoend antwoord te geven. Hebzucht, hardheid tegen wezens van een andere soort, maar vooral onnadenkendheid spelen hierbij een groote rol. Onbekendheid met het leven der vogels, met het nut en het genoegen, dat zij den menschen ver schaffen, is de hoofdoorzaak van het kwaad. En nu moge het waar zijn,, „dat de Hol. landsche jongen in het uithalen van nest- es blijken geeft van kracht en behendigheid, en misschien van den aanleg tot de zeevaart, ons volk eigen", dit neemt niet weg, dat wij het verstoren der nesten een groot kwaad blijven noemen, hetwelk met man en macht moet bestreden worden. In dien strijd moet de school vooraan staan. De jeugd moet leeren inzien, dat de meeste onzer gevederde zangers onze beste vrienden zijn en dus aanspraak hebben op onze bescherming. Het onderwijs moet de "eerlingen belangstelling inboezemen in het leven der vogels, zij moeten de vogels lee ren kennen in al hun doen en laten, in hun zorgzamen arbeid bij het bouwen der nesten, in hun rusteloos werken voor hunne jon gen, kortom in hun ganschen strijd om het bestaan. Is eenmaal die belangstelling ont waakt, dan zal de liefde niet achterblijven. Moeilijk is deze arbeid niet, als de on derwijzer zelf maar een hart heeft, dat warm klopt voor onze gevederde vrienden. Maar de school kan niet alles, en daarom moet 'n strenge handhaving van de Vogelwet mee helpen, om het kwaad uit te roeien. Ook de bezitters en de gebruikers van bouw- en weilanden kunnen krachtig mede helpen, om het euvel van nesten-uithalen te bestrijden. Zij moeten absoluut niet toelaten, dat eierenzoekers hun grond betreden. Allen, die in deze zaak zeggenschap heb ben, moeten doen, wat hun hand vindt om te doen, opdat men met vereende krachten optrekke in den strijd voor onze vogels. S. K. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. EEN AFGELUISTERD GESPREK. Voor eerstbeginnende te koop gevraagd. Brieven met opgave van prijs en merk onder letter C aan het bureau van dit blad. Nabij Halte óoestdijk keurig onderhouden Landhuisje te koop; kan gr. hypotheek op gevestigd blijven. Te bevragen C. J. van Oosten, van Weedestraat 37. KOOPT UW K.LEEDING GEMAAKT!! C0LBE.RT-C0S' UUMS Groote voorraad Nieuwste stoffen Uw keuze is niet moeilijk: HET HANDELSHUIS VOLDOET U" Soesterb.straat 51 Soest Telef. 2200 ±200 roeden te huur, gelegen aan den Driehoeksweg na bij E.Kenlaan. xe bevragen bij P, Swager, i'orenstraat 2«. Te koop Solide Heeren- en Damesrijwiel voor min zame prijs. Korte Hartweg 2. Jongeman vraagt werk, onvercnillig wat, voor heele of ged. der week. Belast zich ook met re- pareeren en onderhouden van schrijf- en rekenmachines. Brieven onder motto „werk" aan het bureau van dit blad. Wegens opheffinq bedrjf nog eenige jonge Welsummer Hennen af te geven f 1.75. den Blieklaan 52. Goeden morgen buurvrouw, koud hè nou, wat zegt U er van, 't is heelemaal zoo'n raren tgd, en nou werkt de natuur ook nog tegen, ik weet waarachtig geen raad meer, met die paar centen die- m'n man thuis brengt. Nou, dat wil ik gelooven, maar van ,daag aan den dag gaan toch ook de ar tikelen-de laagte in. Ja, en toch kan ik niet rondkomen, en U heeft weer pas nieuwe schoener; gekocht, en nog veel meer! En U hebt het zelfde inkomen als ik, hoe kan dat! Ja, dat komt, omdat ik alles contant koop, Contant, was is dat voor een woord, buurvrouw Nou, dat wil zeggen, "ik betaal direct elke boodschap die ik koop, Nou, dat doe ik ook, maar Vrijdags dan zijn mijn centen op en moet ik wel op laten schrijven. Maar zeg, buurvrouw, vertel mij eens bij wie doet U dan wel uw inkoopen, dat U een tekort hebt aan uw huishoudgeld.? Och, daar wil ik me niet over uit laten. O, ik begrijp het al, net als waar ik voorheen mijn inkoopen deed, maar nu die ,J. v. A. hier is gekomen, koop ik daar, en ik kom niet te kort, maar ik kan zelfs wat over houden. Ja, want de Pinkster dagen zijn in aantocht, dan heeft mijn man een nieuwe broek en ik een nieuwe mantel noodig, en omdat ik alles koop. wat ik noodig heb, bij J. van A., houd ik weer geld over voor een broek en man tel van C. A-, dus buurvrouw, doe eens 'n weekje, wat ik doe en koop bij Jantje van Alles, beslist, dan pas bespaart L geld en prima waar, want daar s.aan ze toch voor bekend. Nu buurvrouw, ik ga naar binnen, want ik had mijn man be loofd, VERF bg Jantje van Alles te ha len, ja buurvrouw, zoo raar kan je niet denken, of hij heeft het te koop. Nu, de groeten hoor! (Adv.) van 15 regels f0.75. Elke regel meer f0.15. Bg vooruitbetaling te voldoen. Voor bewijsnummer moet 5 ct. in rekening worden gebracht. PRACHT Zilver Vos ter overname aangeboden, zoo goed als nieuw. Tegen halven prijs. Brieven onder No. 70 aan het bureau van dit blad. Wegens ziekte voor onbepaalden tijd Noodhulp gevraagd voor den dag. Brieven onder No. 1 aan het bureau van dit blad. t'en «Jonge Hennen TE KOOP. Steenhofstraat 00. Soestdijk. Broedeieren Speciaal foktoom. Barnevelders, le legjaar boven 225 eieren. Gewicht 00 gram f 0.0/ den Blieklaan 52. Te koop Een zeer mooi en solide Heeren- en Dames- Rijwiel. Julianastraat 34. Dan pas heeft U succes wanneer U onze grondslolfen gebruikt. Let op den prijs en kwaliteit. Inlichtingen bij den Makelaar H. COLIJN, Soesterbergschestr. No. 9, Soest. Te Huup Een gerieflijk huis, huurprijs f 5.50; te zien en te bevragen Veldweg x4, Soest. Communie-Pakjes Uw keuze is niet moeilijk „HET HANDELSHUIS VOLDOET U" Soesterb.straat 51 Soest TeL 2200 Vraagt U ook eens onze Nieuwste Stalen-Collectie voor KLEEDING NAAR MAAT Uw keuze is niet moeilijk „HET HANDELSHUIS VOLDOET U" Soesterbergschestr. 51 - Soest - Tel. 220# Te koop of te huur, direct te aanvaarden; mooie gr. winkel; huurprijs f 7.50 per week. Koopsom f 5000.—; uitstekend geschikt voor kapper. Te bevragen Het Bestuur van „VAN LENNEP'S SPORTPARK" te Soest bericht dat vanaf 1 April '32 ten kantore der GEi^DERSCHE CREDIE l VEREENIGING te Soest be taalbaar zijn: 1. Coupon No. 3 der obligaties met f 2.50 2. De uitgelote obligaties Nrs. 182449 07 met f 100 per obligatie. pianoleerarks KOLONIKWEQ 11

De Soester | 1932 | | pagina 2