Strafzaken in het oude Holland. Openbare Verkooping Wed. Joh. Verwoerd i Per Vliegmachine over den MontBlanc G. G. J. ALBLAS PLATTEGROND VAN SOEST TE HUUR O FRUIT O J.v. DUINKERKEN DANIELS BE MIEUWf Schaal 1 op 15.000 N.V.EersteSoesterElectr. Drukkerij C. WM LilNEDL DESSERTKAASJES Goudsche Meikaas Zou ik nu eens bij KAATS aanlanden? Melk, Boter en Kaas T afelzilver Sieraden en Uurwerken ENCADREEREN BIJ J. DOES De wagen voor dezen tijd i 600 cM3. Meisterklasse Detransformable 4 persoons geheel compleet met koffe KOST SLECHTS f 1495 is thans verkrijgbaar Een ontsluierd familiegeheim (1730). Advertentiën Binnenland 1. Een woonhuis annex schuur, genaamd „EVA'S HOEVE*' 2. Een woonhuis 3. Een perceel bouwland Fijne Edammer Meikaas JOH. METS Schrikslaan 25, Tel. 2359 VERSCHE KARNEMELK BEETSLAAN 41 A. WINTER - Dierenarts Gr. DAAMS Danger Lights Spoorweg-Helden Laat Uw Photo's, Platen, Schilderstukken enz. Havenstraat 48, Hilversum, Telefoon 2516 Automobiel-Centrale v. Weedestr. 5b, Soestdijk. Tel. 206 Uitvoering in 9 kleuren Prijs f 0.90 Prijs f Q.9Q is. Het gebeurde in den jare 1730, dat eene rijkelijk met aardsche goederen begittigde burgerlijke familie, op den Kloveniersburg wal te Amsterdam woonachtig, zich ge noodzaakt zag een dienstbode, als zgn. tweedie meid werkzaam, onmiddellijk uit het huis te verwijderen. Deze dienstbode toch, een lastige opvliegende vrouw, ging zich meermalen aan misbruik van sterken drank te buiten. Maar dat niet alleen. Hoe wel haar herhaalde malen reeds was ge zegd, dat zij vuil en slordig was in haar werk, was zij den vorigen nacht met een manspersoon uitgeweest en eerst in den vroegen ochtend in een nauwelijks te be schrijven staat thuis gekomen. Zelfs het goedhartige echtpaar, bij hetwelk zij dien de, was dit teveel geweest, en zij mo-.st nu den) dienst verlaten. Maar verschrikkelijk waren de bedreigingen, die zij deed hooren, want niet meer of minder zeide zij, toen zij op den drempel der woning stond, dat zij niet /.ou nalaten Schout en Schepenen in kennis te stellen van alles wat zij wist en dat het gerecht in dit huis spoedig zijn in trede zou doen. Het bedoelde echtpaar vei heugde zich in het bezit van drie kinderen, een zoon en twee, op dat oogenblik nog ongetrouwde dochters». Den zoon was, gelijk het In der gelijke gevallen meer gaat, het fortu.n van den vader, door moeizamen arbeid bijeen gebracht, een weinig naar het hoofd gesla gen; hij kwam in een kring van vrienden, die hem mf>cr om zijn geld dan om zijn stand eerden, en hij kwam zoodoende tot uitspattingen, die allerminst eervol moch ten! worden "-enoemd. Zoodoende was meer dan eens een omgang met meisjes voorge komen van zoodanig gehalte, dat de ouders daar ernstige bezwaren tegen moesten ma ken1. De jongeling had beterschap beloofd, en niets scheen er dan ook meer merkbaar van zijn gedrag, totdat op een avond, dat geheel de familie uit was, aan het huis een spanen doos werd bezorgd. De brengster van deze doos verzocht goed zorg daarvoor te hebben; en zeide. toen de dienstbode vroeg of niet vermeld moest worden van wie de doos afkomstig was, dat deze aan den jongen heer moest worden gegeven, en dat hij maar al te wel zou begrijpen wat de bedoeling ervan was. De spanen doos werd zoodoende neergezet in het woonvertrek, maar wie schetst de onzetting van de ge- heele familie toen men 's avonds, de doos openmakende, daarin het ontzielde lichaam van een pasgeboren kindje, dat nauwelijk enkele dagen geleefd kon hebben, vond. Een geweldige twist brak tusschen de ouders en den zoon uit. Zij dachten, en konden mischien niet anders denken dan dat de jongen een nieuwen misstap had be gaan; dat hiervan het bewijs in de spanen doos aanwezig was, en dat schande niet alleen ver hun eigen huis, maar onheil op nieuw over een ongelukkig meisje was ge bracht. De jongeling daartegenover hield volslagen onkennis aan den inhoud van deze doos staande; betuigde in der* breede en ten volle zijn onschuld, maar werd niet ge loofd. Teneinde intusschen te voorkomen, dat ruchtbaarheid aan deze zaak zou worden gegeven, besloten zij de spanen doos met inhoud goed te verbergen, waartoe geen betere gelegenheid aanwezig scheen dan in een der kamers van den ruim'en koepel achter in den tuin, die tot dusverre steeds voor rommelkamer was gebruikt. Daarheen begaven zich vader en zoon laat op den avond, gewapend met eenig, uiteraard pri mitief gereedschap, en onder .de steenen brachten zij de spanen doos met zijn afgrij selijken inhoud. Maar één ding wisten zij niet, en konden zij noch de moeder noch de dochters we ten; de dienstboden, en daaronder de tweede meid, die om haar slecht gedrag het huis zou worden uitgezet, hadden alles, althans een groot deel gehoord. Zij hadden waarge nomen, dat sedert dien tijd het vroegere rommelhok angstvallig werd vermeden en dat, vroegen zij naar den sleutel, mevrouw een uitvlucht wist te vinden. Maar dat niet alleen, zij hadden 's avonds, beide mannen naar den koepel zien gaan, zij hadden eenig gerucht gehoord, dat op breken en oplichten van steenen kon gelijken. Wat konden zij anders denken dan dat zich een verschrik kelijke tragedie afspeelde en een geheim werd bedekt, dat aan Schout en Schepenen moest geopenbaard worden. Vandaar de be dreiging van de dienstbode, die, nadat zij het huis had verlaten, den man opzocht, met wien zij den afgeloopen nacht had doorge bracht. Deze woonde in een niet al te gun stig bekend staande herberg, en, op hem wachtende, kraamde de vrouw in de gelag kamer al haar zoogenaamde wetenschap uit. Dat werd gehoord door personen, die het maar al te gaarne aan het gerecht over brachten, en zoo ontving de vrouw in het Amsterdam dier dagen, waar de rechtsple ging streng was, al spoedig een opvorde ring om zich op het stadhuis aan te melden. Dat deed zij, en daar vertelde zij haar ge- heele verhaal, aanvankelijk gekruid met bij zonderheden, die zij na de strengv onder vraging niet meer kt n volhouden, maar zonder welke de zgnv ontdekking nog even afgrijselijk bleef. Er bleef Schout en Schepenen niets anders over dan een onderzoek ter plaatjse in te stellen. Zij deden dat ongaarne, want de familie was geacht, en de plechtige wijze, waarop het gerecht zich verplaatste, maak te, dat het uitgesloten was, dat men zon der opzien te baren, de woning binnen ging. Door de gebruikelijke volksmenigte vooraf gegaan, kwam de stoet op den Kloveniers burgwal aan. deed er zijn intrede in het huis van den bescheiden koopman, en legde aan de familie, al spoedig in den salon veree- nigd, de zaak bloot. Men begaf zich door den tuin naar den koepel, en men vond er inderdaad de spanen doos met het kinder lijkje, intusschen tot een zoodanigen staat van ontbinding overgegaan, dat daaraan niet meer te herkennen was of het kind na de geboorte geleefd had, en veel minder of het al dan niet een natuurlijken dood was gestorven. De ondervragingen van de leden van de familie leidden ertoe, dat men een duidelijker beeld kreeg van hetge«n zich dien avond in het gezin van den koop- I man had afgespeeld dan uit de verklaringen van de dienstmaagd, die achter de deur geluisterd en dus slechts ten halve gehoord had, mogelijk was geweest. Maar de om standigheden, waarin de ontdekking van het ~erecht werd gehoord, waren van dien aard, dat verdenking op de familie bleef rusten. Wel verklaarden alle familieleden, afzon derlijk gehoord, precies hetzelfde, maar het schrikwekkend feit bleef bestaan, en het gerecht moest zonde* aajnaien des per- soons de zaak behandelen. Daar echter ge nerlei bepaalde beschuldiging kon worden ingebracht, aangezien van het leven van het kindje geen bewijs kon worden bijgebracht, moest men de familie verder met rust la ten. Van belang was het hierbij, dat de dienstmaagd later moest bekennen, dat zij alleen thuis was geweest toen de doos in onf nnerst genomen werd. Daaruit bleek dus, dat deze doos van buiten af en door een onbekende was*4>innengebracht; demo gelijkheid van een vergissing was dus niet buitengesloten. De dienstmaagd kreeg een ernstige berisoing over het verzwijgen van dit niet onbelangrijke punt, maar kor ver der vrijuit gaan. De zaak scheen voorloopig ten einde, wei nig ten voordeele van de achtbare familie, toen plotseling het licht uit een geheel an deren hoek kwam opdagen. Het college van Schepenen ontving van een geneesheer, ge vestigd in een dorp in OverijseJ een brief, die alles ophelderde. De ouders foch van de zen geneesheer woonden eveneens op den Kloveniersburgwal te Amsterdam, lechts enkele huizen van dat der andere familie verwijderd en in een perceel, dat uiterlijk eenc- niet geringe gelijkenis vertoonde. De toenmalige nog studeerende medicijnmees ter liet zich, teneinde proeven te nemen, dikwerf kadavers, gelijk men dat in dien tijd noemde, tegen een geringe vergoeding bezorgen; Dat gebeurde door zich in ver binding te stellen met een of twee lijkbe zorgers en met een enkele vrouw, die be roepshalve de verloskunde uitoefende, wel ke, werden zij tot hulp of bijstand van min vermogende of behoeftige lieden geroepen, soms in de gelegenheid waren, tegen een matige som zulk een kadaver of kadavertje te leveren. Zoo verwachtte de aanstaande medicijnmeester op den bewusten avond het lijkje van een kind, kort na de geboorte overleden. Maar hij wachtte tevergeefs. De vrouw, die het hem beloofd had, daarover later onderhouden, verklaarde hem, dat haar zuster het in een verzegelde spanen doos aan zijn huisdeur had af^e^even met ver zoek aan de dienstmaagd er bijzondere zorg voor te dragen. Jïij hield dit toen voor een uitvlucht, maar was, Iezend'e in de couran ten van wat t ten huize van zijne huurlieden was geschied, op de gedachte gekomen, dat een verwisseling van adressen had kunnen plaats hebben. In die richting nu werd het onderzoek voortgezet, en al waren.' enkele maanden sedert dien verloopen, het bleek al spoedig, dat de veronderstelling van den medicijnmeester juist was. De zuster van de v ouw had zich in het uiterlijk van het huis ver-ist; de spanen doos daar afgegeven. De ouders hadden hun zoon niet geloofd op zij ne heftige ontkenning en zich vrees laten aanjagen voor de gevolgen, die nu veel erger op hun hoofd neerkwamen. Ware er geen boosaardige ontslagen dienstmaagd geweest, niemand zou ervan gehoord heb ben. De omstandi"'',edlen wanen zoodanig, dat, had 't hier bovendien geen achtbare fa milie getroffen, het nog niet zoo zeker zou zün geweest of Schout en Schepenen de (zaak niet verder hadden vervolgd. De uiter lijke bijzonderheden waren zoodanig in hun nadeel, dat de oude rechtspleging, die niet zacht was, hen dit wel eens had kunnen la ten gevoelen. Gelukkig, dat het zoo goed voor allen afliep! schrik vrij kwam. De vrachtauto had onge veer een snelheid van 30 K.M. De bestuur der heeft door zijn tepenwoordigheid van geest een groot ongeluk voorkomen. De militairen werden door een passeerenden adjudant naar de Woudenbergsche politie geleid. Het komt veel voor, dat de militai ren, buiten dienst, een groot gedeelte van den weg in beslag nemen, wat, vooral op drukke plaatsen, groot gevaar oplevert. EDE. EIGENAARDIGE AANRIJDING. Zaterdagavond had een autobestuurder uit Amsterdam op den Arnhemscheweg bij Planken Wambuis een zeer vreemde aan rijding. Plotseling staken twee herten den weg over; het eene hert wist nog te ont komen, doch het andere kwam onder de auto terecht, werd even meegesleurd en was dood. De carosserie van de auto was tamelijk beschadigd, terwijl de bestuurder door den schok een wondje aan zijn voor hoofd kreeg. De auto was niet verzekerd en de be stuurder wil daarom den eigenaar der bos- schen, Baron van Pallandt, voor de schade aansprakelijk stellen. Of hem dit bij een civiele procedure ge lukken zal is zeer te betwijfelen, daar na- tuut lijk niet te bewijzen is, of deze in het wild levende dieren aan een bepaalden eige naar toebehooren. Op last van den officier van justitie is het hert vernietigd. SCHERPENZEEL. GEVAARLIJK RIJDEN. De Notaris A. O. DAMMERS te SOEST zal op DINSDAG 5 JULI 1932 des voor- I middags 11 uur in het Stationskoffiehuis te Soest PUBLIEK VERKOOPEN met erf. een steenen- en 3 houten kippen hokken en tuin (met ongev. bU vruchtboo- men) a.d. den Blieklaan nummer 47 te Soest, groot 95 A. 80 c.A. Verhuurd voor f 40. per maand. met erf, tuin en schuurtje, aan de Ferdinand Huycklaan 22 te Soest, groot 5 A, 43 c.AT Verhuurd voor f 34.per maand. a.d. Dalweg te Soest, groot 11 A. 60 c.A. Bezichtiging Dinsdag en Donderdags van 104 uur. Bet. vóór of op den 5 Augustus 1932. Nad. Inl. ten kantore van gen. Notaris, van Weedestraat 27, Soest alsmede wat de perceelen 1 en 2 betreft ten Kant. v. d. No taris W. F. van Campen, Prinsengracht 847, Amsterdam. COUPEUSE Dameskleeding naar maat. ATELIER: KONINGINNEL AAN No- 6 Huisadres: Waldeck Pyrmontlaan 54 Eenige nette Leerlingen gevraagd. Moderne tuinmeubels diverse modellen ongeschilderd, per stel vanaf f 20. Fauteuils f 4.banken f 7. tafels f 5.—. VAN OEST, VELDWEG 1. SOEST. gevraagd te Soest of Soestduinen, voor een voudig gezin van 6 personen, 3 slaapkamers en gebruik van keuken, van 25 Juli tot eind Augustus of korter. Adres met prijsopgaaf onder No. 60 aan het bur. van dit blad. Een zevental militairen fietsten, vier en drie naast elkaar, op den rijksstraatweg van c-'-~rpenzeel naar Woudenberg, toen een vrachtwagen (truc) v.d. Geldersche Packet, ook in de richting Woudenberg rijdende, na derde. De bestuurder Geelhoed uit Amster dam. wachtte met voorbijrijden1 tot na de aanwezige bocht. Eensklaps echter zag hij de militairen vallen, vlak voor hem, waarop hij zijn stuur onmiddellijk omwierp en zoo ongetwijfeld qien groot ongeluk voor kwam. Zijn linkervoorwiel botste tegen een boom, het spatschcrm werd geheel inge drukt, en de as gebroken,. De wagen schoof door, totdat en dit was een geluk bij een ongeluk, de aanhangwagen achter denzelf den boom bleef haken, waardoor de motor tegen den volgenden hoorn slechte weinig werd ingedrukt en de bestuurder met den 40 plus per stuk 97 cent 45 plusper stuk 40 cent per pond25 cent per 2 pond45 cent Aanbevelend, v. Weedestraat 46 POELIER Eén persoons kuikens a 35 cent Jo-ge Hanen 60, 70, 80 cent Slachtkipp-n 1.-, 1.10 Beleefd aanbevelend die is toch altijd nog voordeel'ger uit eigen kweekerij. Groote reuzen afslag Aardappelen Maltha16 et. p. KG. Nieuwe Muisjes 15 ct. p. K O. Hoornsche Muisjes 13 ct. p K.G. Nog beste OUDE AARDAPPELEN 7 cent per K O. Z et Zaterdag onze Fruit-Etalage's I LET OP DE PRIJZEN *9» Lange Bergstraat Soestdijk Handel in Dagelijks TELEFOON 2318 Boodschappen; LANQE BR1NKWEQ 43 Bestelt nu uw perkplanten, als Gera niums, Begonia's, Heliotrope, Salvia enz. bij C. Kraaijenhagen, Bloemisterij „Kweeklust" Sleenhofstraat I, Tel. 2178, Soestdijk Beleefd aanbevelend Laanstraat 99 Telef. 495 - Baarn Onze collectie is weer sterk uitgebreid Zeer lage prijzen. Groote keuze DIERKNARTS - TEL. I» 3B!5 Vrijdag 17 tot en met Dinsdag 21 Juni (5 dagen) Het Bijzondere Interessante werk ze'dzame opname van deze schitterende omgeving. Verder in ons program Buitengewoon Effectvol, een iilm, spannend en boeiend, van begin lot eind lederen avond 8 uur en Zo-daeniiddag van 2 305 uur. Zaterdag- co Zondag,vond AUTOBUSSEN vergoeding 25 cent per kaartje Spiegel en Lijsten-makerij, Etsenhandel. D. K. W. Uitgerust met onsplinterbaar glas, freewheelin voorwielaandrijving, onafhankelijk van elka veerende wielen. Muurvaste ligging op den we Laag benzineverbruik: 1 Liter op 15 K.IV Goedkoopste wegenbelasting. Vraagt zonder eenige verplichting nadere inlic tingen of proefrit bij den vertegenwoordig voor SOEST, SOESTERBERG, BAARN en A'FOOR 1 K. M. in werkelijkheid is bijna 7 c. M. op de kaart Naar de nieuwste officieele gegevens vervaardigd Van Weedestraat 7 - SOESTDIJK - Telefoon 206? Na dat is i lev< zoo ten den ons we en i ten deli tndi al oor her vre do der ma gel rel set kei n de los tie vai ma vai vai eel bui vo nin log haj bra del Dii Mi var der gei hei WO] leid leid om op ver kar gee erv zut zal ker

De Soester | 1932 | | pagina 6