2e BLAD Plaatselijk Nieuws Soesterberg. Ingezonden. behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 25 Juni 1932, No. 51 jortdu- zei ikelder Zeker ïR van; Niet, ,t Will eborah g haar ze bij deurtje ais jij ik het •oor jc óp dat in, dan jening, ;omber jrheen k maar je, dit gerust it twee >r twee echtcr- :ssiden ^•-endel c, dien ze eer- «•mme stond olgd. OPENLUCHT DANCING IN „DE SOESTERDUINEN" Donderdagavond heeft de danslecraar, den heer H. Bouma dt openlucht-dancing geopend in genoemd Stations Koffiehuis, en is van plan bij voldoende deelname daar eiken Donderdagavond van 811 u. te laten dansen. De opkomst was bij de opening niet erg groot, maar allengs kwamen de liefhebbers(sters), zoodat tr over het geheel een gezellige sfeer heerschte. Het bekend* eerste klasse strijkje onder leiding van den heet K. van Benthem, liet de beenen geen rust, de eene foxtrot volgde op de andere en als er een walzer werd geannonceerd was het bepaald gezellig vol. Als het weer nu maar medewerkt, wordt het daar Don derdag 's avonds druk. De mooie verlichte tuin, met de heerlijke dansvloer noodt al vanzelf. Verder is er gelegenheid foto's te laten maken; de eerste avpnd zijn 3 vel schillende kiekjes genomen, die a.s. Don derdag te koop zijn. Wij wenschen den eige naar van Soesterduinen en den dansleeraar veel succes in dit seizoen. DRINKGELEGENHEID VOOR DIEREN Door tusschenkomst van dc Ver. tot Be scherming van Dieren, is een doelmatige drinkfontein voor paarden en honden ge plaatst op het pleintje voor het Politiebu reau. Voorzeker in de komende maanden een welkome gelegenheid voor mensch en dier. MOOIE VERBETERING AAN DE VAN WEEDESTRAAT. In de Van Weedestraat bij dc Autokluis is eene goede verbetering.aangebrach' door den heer D. van Nes. De leeliike houten -chutting, die het voorterrein van zijn mooie villa aan de Zuidkant begrensde, is wegge broken, en vervangen door een flink en eerlijk hek. Een mooie verandering van het aanzien der straat op dit ^edeelte, waar voor de verschillende bewoners van de Autokluis den heer van Nes zeer dankbaar zullen zijn. Ook het gemeentebestuur zal dit appricieeren. BRANDWEERDEMONSTRATIE. Dinsdagavond hield de Vrijw. Brandweer van Soest een demonstratie. Daartoe in de gelegenheid gesteld door den directeur-ge neesheer van het sanatorium „Zonnegloren" kon de brandweer toonen, wat zij kan doen, ingeval ter plaatse brand mocht uitbreken. Dit gebouw n.1. is een herstellingsoord voor t, b. c.-patiënten, gelegen in de onmiddel lijke nabijheid van bosschen, is het brandge vaar zeker niet denkbeeldig. Verondersteld werd, dat een der gebou wen in brand stond. Met groote vlugheid werd pl.m. 200 M. slang uitgelegd. De brandkraan bevindt zich n.1. ongeveer 100 M. van den hoofdingang van het sanato rium, terwijl vandaar tot het gebouwen complex nog een 100 M. slang noodig was. Direct werd water gegeven, zoowel voor als achter de gebouwen. Bij deze demon stratie sloot „E. H. B. O." zich ook aan voor het verleenen van hulp. In een 3-tal gevallen bleek haar hulp noodig. Spoedig werd een verband gelegd, een been gespalkt en de patiënt werd per ziekenauto vervoerd Deze demonstratie werd oa. bijgewoond door den burgemeester, den gem.-secretaris, den directeur-geneesheer van Zonnegloren (Jhr. Röell was zelf een ijverig spuitgast), den commandant der Vrijw. Brandweer te Soest en Soesterberg, de heer G. Lindt. voorzitter van den Brandraad. alsmede door leden van „E. H. B. O." POSTDUIVENVERFENIGING „DE ZWALUW" De uitslag van de wedvlucht Orleans (Frankrijk), afstand 528 K.M. die j.1. 7 Juni werd gehouden, was als volgt: G. Geijtenbeek 1 A. Rijksen 213 B. Groeneveld 341214 W. C. Priem 510—11 H. van Sitter Jr. 6—7' J. Pot 8. A. Dorresteijn 9 T. Bokma 15. A.s. Zondag heeft de wedvlucht Chate- rause (Frankrijk), afstand pl.m. 650 K.M-. plaats. Bij goed weder en tijdige loslating worden de duiven 's namiddags pl.m. 4 k 5 uur verwacht. Even zij hierbij nog gemeld, dat indien er evenueele belangstellenden liefhebbers(sters) zijn, die het nieuwe Club gebouw, staande achter Hotel „De Gouden Ploeg" eens van nabij wenschen te bekijken, of nader wenschen kennis te maken met de Soester Postduivensport, dit ten alle tijde kunnen doen. Zij stellen zich daarvoor even in verbinding met het Bestuur of één der leden onzer Ver. Zij zullen door hen gaarne de gewenschte inlichtingen worden ver schaft. Een bezoek wordt ten zeerste op prijs gesteld. H. v. SITTER Jr. Van Weedestraat 7b, Soestdijk. D- K. W. MEISTERKLASSE VVe hadden het genoegen een ritje te ma ken met de D K.W. Meisterklasse, verte genwoordigd door den heer Alblas, Auto- Centrale Soestdijk. Niettegenstaande het een klein 4 persoons wagentje is, vielen ons de flinke ruime zit plaatsen op, en bezit het verder vele eigen schappen, welke alleen bij veel grootere en duurdere wagens aangetroffen worden. Door de onafhankelijk veerende wielen, waarbij noch voor- noch achteras voorko- men- 1S een zeer lage ligging verkregen en buiten gewoon goede veering. In de bochten ligt den wagen door dc voorwiel- aandrijving muurvast en lijkt ons slipgevaar SQnv uitSesl°ten- De maximum snelheid is wü K.M., wat meer dan voldoende is, terwijl het benzine-verbruik slechts 1 liter op 15 K,M. bedraagt; dit is vooral in den j tegenwoordiger, tijd van veel belang, ter wijl door het lage gewicht (de transforma- 1 we Proefr't maakten, weegt slechts 680 K.G.), het wagentje in de goed koopste wegenbelasting-klasse valt. De wa gen kan zoowel open als gesloten gereden worden, en is deze verandering in een paar minuten aan te brengen. Waarlijk den geheelen indruk die we er van kregen is buitengewoon goed, de afwer king van carrosserie, electrische installatie, verlichting enz. is van prima kwaliteit, ter wijl tot de standaard-uitrusting, freewhee ling, electrische mitenwisschers, richting aanwijzers, flinke koffers achterop en on- splinterbaar glas behooren. De kleur is naar verkiezing, blauw-licht, en donkerrood en zwart. De prijs bedraagt f 1495. Wij vernamen van den heer Alblas dat hij de eerste week 3 stuks heeft verkocht, wel een bewijs dat het wagentje erin gaat, en wenschen wij hem veel succes met d»e verkoop der D. K. W. auto's, die zoowel op betrouwbinirheidsritten, snelheids wedstrij den en concours d'elegance verschillende beste prestaties hebben geleverd en prijzen gehaald enwaarvan hij de vertegen woordiging heeft voor Soest, Soestdijk Soesterberg, Baarn, Amersfoort en omge ving. Ieder die zich interresseert voor een klein wagentje kunnen wij aanraden eens kenni te maken m%t de D.K.W. Meisterklasse en een proefritje er mee te maken. GEVONDEN VOORWERPEN. Eeiï huissleutel Een ceintuur Een kerkboekje Een schooletui Een meisjesmuts AANRIJDING. Woensdag bracht Mlej. B. een hater fa milieleden naar de halte van den autobus dienst op Nieuvverhoek. Toen de bus ver trok liep zij achter de bus om en stak zon der op te letten de straat over. Ongelukkigerwijze naderde juist op dat oogenblik een auto, komende van de andere zijde, van Baarn. Het gevolg was, dat Mej B. door deze auto werd aangereden. Zij be kwam vrij ernstige verwondingen in het ge laat en elders aan het lichaam. Het ingesteld onderzoek wees uit, dat de bestuurder van den auto geen schuld treft. Mej. B. werd naar haar woning vervoerd. EEN TRAGI-COMEDIE BIJ DE JUSTITIE. Allen te Soest zullen zich ongetwijfeld nog herinneren de inbraak door de 2 Ita- linanen bij de Middenjstandsbank te Soest. Beiden werden door de Rechtbank veroor deeld, doch gingen in hooger beroep. Don derdag zouden beiden voor het Gerechtshof te Amsterdam wederom terecht staan. Rose.tti, de kameraad van den Italiaan, die indertijd bij deze geschiedenis gewond werd, was echter inmiddels ziek geworden en het is algemeen bekend, dat de Justitie aan zieke misdadigers meer dan buitenge woon zorg wijdt. De allergeringste afwij kingen op medisch gebied, waarmee een gewoon mensch doorloopt en waarover men niet denkt om naar den Dokter te loopen, geven echter voor zieke misdadigers ge rede aanleiding tot wat afwisseling en hun gezondheidstoestand wordt dan terstond door verschillende medische specialiteiten met de alleruiterste nauwkeurigheid bezien. Zoo ook met onzen Italiaan, die natuur lijk terstond overgebracht werd naar een ziekenhuis. Zoo heel slecht zal hij het daar wel niet gehad hebben, althans veel beter dan in het Huis van Bewaring, meer af wisseling en meer vrijheid. Doch deze meer dere vrijheid was hem blijkbaar nog niet genoeg. Hij meende dan ook lang niet ge noeg te hebben aan den eenen vinger, die de Justitie hem welwillend had toegestoken, maar zag kans de geheele hand te pakken. Want wat bleek? Toen, de beide beklaag den voor het Hof moesten terecht staan en men daarheen ook den nog altijd in het zie kenhuis vertoevenden Italiaan (die dus zoo ziek nog niet was, dat hij ter terechtzitting van 't Hof kon verschijnen), wilde over brengen, bleek deze verdwenen. Waar, wan neer en hoe is nog een open vraag, waar over alle betrokkenen zich nog steeds ver bazen. Maar hoe men ook zocht, de Italiaan was en bleef weg. Waar hij niet over klee ding kon beschikken, is hij dus blijkbaar in zijn ziekenhuiskleeding weggewandeld. En blijkbaar heeft niemand dat opgemerkt, noch de ziekenhuis-autoriteiten, noch dege nen, die toch wel met de bewaking en het toezicht van dezen gedetineerde zullen zijn belast geweest. Het gevolg was dus, dat de zaak tegen dezen ontvluchte moeilijk kon worden be handeld en dat allerwege verzoeken waren gedaan tot, zooals dat heet, opsporing, aan houding en voorgeleiding van dezen Ita liaandie echter wel alle moge lijke moeite zal doen om zijn vrijheid te consolideeren, nu hij op een diergelijke wij ze door het oog van een naald is gekropen, En die ongetwijfeld zich hartelijk zal ver kneukeld hebben over de goede zorgen van de Nederlandsche Justitie en de geringe veiligheidsmaatregelen die deze voor haar cliënten treft. En zeer zeker zal hij wel bij zichzelf overleggen, dat deze kans hem in zijn Vaderland, het land van Mussolini, ze ker niet zou zijn geboden. En daarom zal hij ongetwijfeld ons land en zijn inwoners wel hoogelijk waardeeren. Maar met dat al loopt een dergelijk ge vaarlijk individu thans maar weer vrijelijk rond met al de mogelijkheden daaraan ver bonden. Tot spot van onze rechtspleging. Die niet beter meende te kunnen1 doen dan alom over het land per extra Politieradio- bericht deze ontvluchting te signaleeren, blijkbaar in de hoop, dat andere politie mannen er in zullen slagen de gevolgen van hun nalatigheid weer te niet te doen. PLANNEN VOOR OPRICHTING EENER FRÖBELSCHOOL. Op initiatief van den heer C. Top kwamen Maandagavond in „Huis ten Halve" eenige Dames en Heeren bijeen voor de bespre king van het plan om alhier tot oprichting eener fröbelschool op algemeenen grond slag te geraken, toegankelijk dus voor alle gezindten. De heer Top, de bijeenkomst lei dend, ging, na opening, even de korte voor geschiedenis van deze vergadering na, waarbij hij memoreerde, dat er reeds een voorloopige commissie, bestaande uit een twaalftal leden, dames en heeren, is samen gesteld, onder wie ook behooren de drie alhier wonende leden van den gemeente raad alsmde de drie hoofden der alhier be staande lagere scholen. Een fröbelschool bestaat nog niet op deze plaats. Uit het feit, nu, dat reeds een tachtigtal hoofden van ge zinnen met kinderen, die voor fröbelonder wijs in dt termen vallen, zich schriftelijk voor de oprichting eener fröbelschool heb ben uitgesproken, meende de heer Top te kunnen afleiden, dat de behoefte daaraan duidelijk gebleken is. Er werd vervolgens een voorloopige ra ming gemaakt voor aanschaffing van ma teriaal en leermiddelen. Hierbij ging men uit van een school van honderd kinderen waarvan aan 't hoofd zou komen te staan 1 onderwijzeres met volledige akte, geas sisteerd door 2 onderwijzeressen met prak tijkakte. De jaarlijksche kosten werden in totaal ruw begroot op f 3.000, waartegen over als inkomsten eenzelfde bedrag dient te staan. Dit moet worden bijeengebracht uit subsidies, donaties, contributies van le den en leergeld. Dit laatste zal vermoede lijk 25 cent per week, per kind bedragen behoudens toe te passen reducties. Voor de totstandkoming werd een stevige ge meentesubsidie onmisbaar geacht. Zonder deze, zoo was de algemeene opinie, was le vensvatbaarheid niet mogelijk. In verband hiermee werd door de vergadering een commmissie van 3 leden benoemd voor een spoedige conferentie te dier zake met den Burgemeester, waarna* zoo spoedig moge lijk een commissievergadering zal worden gehouden ter voorbereiding eener algemee ne groote vergadering van belanghebben den en belangstellenden, die hiervoor tijdig worden opgeroepen. Na een opgewekte gedachtenwisseling, waaraan door alle aanwezigen werd deel genomen, werd de vergadering om kwart voor tien gesloten. GROOTE SUCCESSEN VOOR A.G.A.V.S. Bij de op Maandagavond gehouden Turn- wedstrijden te Amersfoort, uitgeschreven door A G.A.V. aldaar, werd in den vereeni- gingsdriekamp voor heeren de eerste prijs met 156 punten behaald door A.G.A.V.S van Soesterberg. In den personeelen wedstrijd behaalde de heer Onstenk den lsten prijs met 42 punten, de heer Smits den 2den pr. met 41 punten, de heer Kroon den 4den prijs met 38^ punt, terwijl de heer Kalkman, die voor den 7den prijs met 34 punten in aanmerking kwam, na loting afviel. Al deze prijswinnaars zijn leden van A.G.A.V.S. Voorwaar een enorm succes voor deze nog zeer jonge vereeni ging, die voor den eersten maal in een wed strijd naar huiten uitkwam. Wijl in de deelnemers eenige wiiziging gekomen was, ook in het aantal, zoo zul len we de namen van hen, die als leden van A.G.A.V.S. in bovengenoemde wedstrijden uitkwamen, nog even melden. Het waren de Heeren de Bruin, Kalkman, Kroon, On stenk, Smits, Sijtsma en van Werkhoven. Bij thuiskomst werd het overwinnende zevental, in tegenwoordigheid van hun lei der, den heer Mantel, in „Huis ten Halve" hartelijk geluk gewenscht door hun voorzit ter, het gemeenteraadslid Grootewal, als mede door het bestuurslid Kapit. Sar. Bei de sprekers roemden hierbij de eminente leiding van den heer Mantel, welke een dergelijk succes in zoo kortem tijd had mo gelijk gemaakt. Zij hoopten, dat de vereeni- ging op denzelfden voet zal blijven voort gaan, zonder echter overmoedig te worden onder al dezen voorspoed. We vernamen verder nog, dat deze schit terende uitslag de verwachtingen van de deelnemers ver te boven ging. Misschien had men in stilte gehoopt op een 3de prijs. Doch twee 1ste prijzen, een 2de en nog andere, wie had dat durven denken. Is zulk een geweldige prestatie niet een wonder voor een vereeniging, die nog maar anderhalf jaar bestaat. VAN DEN HEUVEL. Naar aanleiding van de zeer geringe op komst op een kort geleden gehouden ver gadering der alhier bestaande Christelijke Oranjevereeniging, kon men eenige dagen later in een ander op deze plaats verschij nend blad de volgende ontboezeming lezen, welke wij om haar merkwaardigheid citee- ren zullen. „Soesterberg heeft een Oranje vereeniging noodig, die uitgaat van een positief Christelijk beginsel. Waar in deze geduchte tijden alles woelt en wroet om de oude beproefde fundamenten, waarop onze staatsinrichting steunt, los te maken, moe ten onze Oranjemannen vast staan en zich nauwer aaneensluiten. Laat dat dan ook getoond worden op de nieuwe vergadering enz." En iets verder: „Allen, die het Huis van Oranje hoog houden en ons Prot.- Christelijk beginsel willen uitleven, moeten dan present zijn, opdat de Chr. Oranje vereeniging te Soesterberg tot nieuwen bloei kome en niet door gebrek aan belang stelling uit de samenleving verdwijne!" Deze zinsneden hebben velen hier op Soesterberg ge.troffen, vooral het overige groote deel der Oranje-gezinden, zoowel kerkelijken als niet-kerkelijken. Daarom getroffen, wijl uit die zinsneden een geest spreekt, welke lijnrecht ingaat tegen de beteekenis van de viering van een Oranje-feest als nationale feestdag. Want zou een nationale feestdag niet een uiting moeten zijn van den historischen groei, de saamhoorigheid en verwantschap van gansch een volk. Zeker toch wel voor al die velen bij wien de nationale gedachte, al is het slechts in zwakke mate, nog altijd levend is, die nationale gedachte, waarvan in ons vaderland de Souvereine de draag ster en het symbool beide is. Die gedacht.- alleen reeds sluit bij haar uitleving alle apartheid uit. Zooals ook de onvatting was van den grondlegger „der oude beproefde fundamenten, waarop onze staatsinrichting steunt." Weshalve een zich noemende Oranjevereeniginu door sterk aangebrachte beperkingen de veel grooter schare der overige Oranjegezinden niet bij voorbaat reeds moet uitsluiten. Dat is naar de praktijk gesproken anti-nationaal en strijdig ook met de grondgedachte der sou- vereiniteit, welke zich over alle Vaderlan ders uitstrekt, ongeacht of zij zich Pro testanten. Katholieken of Israëlieten noe- en. Z' o zal dan een Oranjevereeniging, die tevens „de Protestantsch-Christelijken be ginselen wil uitleven", nimmer en op ver re na niet zelfs, allen, die wat voor Oranje voelen, om zich kunnen verzamelen. Het voorgenomen doel, de aansluiting onder de- ven te bevorderen, wordt volkomen gemist. Want al de zeervele anderen, die ook het huis van Oranje "hoog wenschen te houden, komen bij eerstgenoemde voor een geslo ten deur te staan. En voor verscheidene Protestantsch-Christelijken, die ervan over tuigd zijn, dat in 't bizonder een Oranje vereeniging, als zijnde de hoedster van de nationale gedachte, op zeer breede basis dient te staan, is toetreding niet mogelijk Zoo zal het dan slechts aan zeer weini gen logisch en redelijk voorkomen, die zin snede uit het citaat, waarin gezegd wordt, dat Soesterberg een Oranjevereeniging, in den zin zooals door het citaat wordt aan gegeven, noodig heeft. Wat Soesterberg wel noodig heeft dat is een Oranjevereeniging voor alle Oranje gezinden. Het is misschien het eenigste ter rein op maatschappelijk gebied, waar nog meer dan de helft der inwoners elkaar ont moeten kunnen. En waarom zou men dat terrein dan nog gaan verkavelen. Alle Oranjegezinden, in zooverre zij zich wen schen te vereenigen, behooren in één en dezelfde vereeniging thuis. We kennen ver scheidene gemeenten, veel grooter dan ons dorp, en ook nog meer geschakeerd en waar toch maar één enkele Oranjevereen bestaat. Men is er nationaal en als zoodanig vindt men er elkaar. En vreemd zou men ervan opkijken, zoo 't anders gaan zou Zou er wel in ons land een vereeniging denkbaar zijn, die meer dan welke andere ook, haar deuren wijd behoort open te zet ten om alle goede Vaderlanders te kunnen ontvangen. Want het is toch mede haar taak om dien band te helpen versterken, waardoor een nauwere aaneensluiting mo gelijk wordt. Niet alleen voor de zeer en kelen moet die aaneensluiting gelden, maar ook voor de zeer velen. Wat echter nog niet is, dat kan evenwel nog altijd plaats hebben. En het zou een gelukkige oplossing geven, zoo de beide alhier bestaande Oranjevereenigingen, in het belang van hun zelfde doelstelling, zich bij elkaar zouden voegen. Dat zou wellicht veel teleurstelling besparen, terwijl het ge meenschappelijk doel niet weinig ermee gediend zou zijn. „TO.ESCHOUWER" U. P. A. B. WEDSTRIJDEN. Bij bovengenoemde wedstrijden, Zater dag en Zondag te Culemborg gehouden, behaalde in de Finale 100 yards Heeren, de heer J. Grootewal van T. O. V. de 2de prijs in 10,6 sec. Dezelfde heer in Verspringen m.a. Heeren de 3de prijs met 5.80 M. In Hink-stapsprong Heeren de 2de prijs met 12.35 M, GESLAAGD. Aan de Rijkskweekschool te Amersfoort slaagde voor akte Handenarbeid: Mej. Min- nie Lub van Soesterberg. luiten verantwoordelijkheid der Redactie EEN ANTIGROEIS OPVOEDER DER JEUGD 't Zou als een Aprilgrap beschouwd kun nen worden, als het geen droeve ernst was en in zijn diepste wezen een misdaad aan de zielen der kinderen voor wie hier 't slechtste nog niet slecht genoeg is. 't Gebeurde in HEES naar mij van ver schillende zijden werd verteld. Ik ken noch het plaatsje, noch hen, die met de opvoe ding der jeugd aldaar belast zijn. Men ver telde mij, dat de onderwijzer der school met den bijbel de jongens opdracht had ge geven, thuis houten geweertjes en dito sa bels te maken. Er zou strijd geleverd wor den. Burgeroorlog in 't klein. De school meester was in 't bezit van een: portret van H.Mj. de Koningin. De jongens zouden ver deeld worden in vóór- en tegenstanders van H.M. en slag leveren. O, ja, wij leven in de verlichte! beschaaf de! godsdienstige! eeuw. In deze, bij uitstek christelijke eeuw, waarin een tijd was, dat 't beste voor het kind niet goed genoeg was, bakt men nu voor datzelfde kind van christelijke steenen, christelijk brood. Nu lees ik weinig in den Bijbel, maar dank zij de mooie bijbelsche verhalen, welke het hoofd der openbare school, éénmaal des weeks vertelde, heb ik weinig er van verge ten, te meer, daar de dominé, waar ik ter catechisatie ging, eveneens ons kinderen véél meegaf in het leven, waar ik nu, als hoogbejaarde vrouw nog met dankbaar heid aan denk. Die dominé zou door de kudde der scholen, met den bijbel, zeker niet voor de kerk dier kudde in aanmer king komen. Noch op de openbare school, noch gedurende de jaren, dat ik de lessen van dien predikant ontving, hebben wij jonge kinderen en jonge menschen, steenen voor brood gekregerU, wat nu in de bakke rij van de scholen met den bijbel telkens het geval is. Wat leert de inhoud van dien Bijbel? En om dien inhoud gaat het toch in 't leven? Staat er niet, dat: „wie zijn broeder haat een doodslager is? Staat er niet, dat God Liefde is? En wordt er niet gezegd in dien Bijbel: laat de kinderen tot Mij komen, hun ner is het Koninkrijk der Hemelen? En wordt er in dien Bijbel niet gezegd, dat wie een dezer kleinen ergert, een molen steen om zijn hals verdiende en in de diep te der zee verdween? Zoo lief had de Mensch Jezus de kinderen, dat het Hem zwaar was, hen die de kinderen steenen voor brood gaven, straffeloos dat werk te laten verrichten. En nu is daar in HEES, zoo vertelt men, een man rreroepen, om de kinderen te ^even, wat des kinds is voor verstand en hart. De Genestet, mijn vriend, ze^t: God gaf twee Hemelsche geschenken, den mertsch in alle vreugd' en smart. Ver stand om scherp en goed te denken; om zacht en goed te doen: het hart. En m.i. mist deze onvoeder der HEESE jeugd de ze beide gaven. De jongens moeten vechten Weet deze opvoeder! niet, dat dit vechten onbewust werkeliik vechten wordt? Weet hij. deze bezitter van een bijbel op school en een bijbel thuis niet, dat in die Bijbels staat: Hebt uwe vijanden lief, doe wel hen. die U haten. En is hij zoo weinig bekend met de waarheid, dat wat men zaait, ook geoogst wordt? En hij, die de kinderen moet doen inzien dat Liefde tot elkaar de wereld beter moet maken, hij zaait bewust haat in die kinderzielen. Dit is de oorzaak van een daad. die misschien eerst te voor schijn komt, als de jonn-ens den leeftijd zullen bereiken, waarop zij moeten beslis sen, wat zij willen. De tijd der loting. Laat ons bij het onderricht, dat zij dèn ontvangen even stilstaan. Moeders, zeg nu eens niet- ik heb geen tijd", het is voor Uw kind. Uw zoon, die, zoo hij niet weigert, les krijgt, hoe hij van andere Moeders hare kinderen moet dooden. Bedenkt, dat wij in een bij uitstek christelijk land leven, waar christelijke wetten worden uitgeschreven en de menschen elkaar om des geloofs willen gaarnevul zelf maar in. Bedenkt welke rijke zegeningen de U allen bekende menschenslachting aan de wereld heeft ge bracht. Twee christelijke Reglementen: overge nomen uit den stroom „Het Reglement voor Krijgstucht", Art. 22 luiot als volgt: Den militair is verboden: a. Het bezigen van vloeken en godslas teringen, van onzedelijke taal of liederlijke uitdrukkingen, zoo wel buiten als in dienst. „De aanwijzingen bij de opleiding der in fanterie" (jongens van 19 jaar. H.z,) betref fende het bajonetvechten luiden (pag. 32) onder den titel ..De Steek" als volgt: „Het geweer met beide armen krachtig vooruitbrengen (desgewenscht voorafge gaan door het zoo ver mogelijk terug te trekken zonder de handen te verplaatsen), totdat de vjorste arm gestrekt is; uaarbij het geheele lichaam naar voren brengen, ten einde de stootkracht te vermeerderen. De bajonet moet niet te diep in het doel worden gestoken (l 1 d.M.). Onmid dellijk daarna het geweer krachtig terug trekken in dezelfde richting, als waarin het zich bij het toebrengen van den steek bevond. Bij het toebrengen der steken moet er op worden gelet dat het geweer direct, vanuit eiken willekeurigen stand, snel voorwaarts gestooten in de richting van het doel en dat het zoo weinig mogelijk met een der handen wordt losgelaten". Voorwaar, onze jongens zijn wèl in Chris telijke handen. Zij leeren den broedermoord zoo geraffineerd mogelijk, zonder er bij te vloeken, natuurlijk. was geteekend V.P.B. Terwijl ik dit overschreef beefden mijne handen en wat mijn lippen prevelden zal ik niet herhalen. De jongens van de school met den Bijbel (waarvan de inhoud niet wordt nageleefd, daar de Kerkleer boven de leer van Jezus staat) worden nu als kin deren vertrouwd gemaakt met de gedachte dat oorlogvoeren een godgevallig werk is. In 't burgerlijk leven heet een daad op bo vengenoemde wijze bedreven en laaghartige moord, in oorlogstijd heet het moed. Wij verstaan nu ook de uitdrukking dat jenever ook moedwater heet, en ik kan er mij in denken (ik ben peheelonthoudster) dat een jongen, die bovengenoemde lessen daad werkelijk moet uitvoeren, moedwater drinkt om te kunnen dooden/. Dat heet dan helden moed en hoe rfreer moorden hoe mooier -lintje op de borst van den dader. Wat zegt U, is het voor het Vaderland dat men zich tot moordenaar laat africhten? Ach wij we ten beter waarom er zoo veel jonge men schen geofferd worden. Ook hier zou Mul- tatuli gezegd hebben, nè de dankoffers die op eene overwinning volgen: God met zoo veel wee begaan, Nam de offers van dien dag niet aan. Soestdijk, Juni 1932. Mevr. C. M. BERG. „DE VERLOSSING (zonder waangeleerd- heid). HET MIDDEL! De aarde is gul, geeft overvloed. Dus weelde, en toch komen, millioe- nen om in ellende. Economen met allerlei theorieën be weren geen raad te weten. Zou het soms komen juist omdat het zoo eenvoudig is en nabij is wat men gaarne ver zoekt. Er zijn wellicht menschen die nu meenen de oplossing te weten, namelijk door de zaak in stukjes te snijden en te verdeelen, dat zou niet baten, al z. u dit de directe weg zijn. Er is een indirecte weg die veel moeite en beslommeringen besparen kan. !Er is maar één middel daarvoor en geen ander om het groote onrecht;, de grootste misdaad dezer eeuwen weer te herstellen en daarmede zijn dan tevens de betere ge volgen te verw chten. Niet de crond, maar de bloote waarde van den grond, de pachtwaarde, zoowel op het platte land als in de steden moet in de Staatskas, dat is de algemeene kas, komen; deze behoort aan de gemeenschap, en niet, zooals tot op heden, in particuliere akken, zonder eenige tegenprestatie. Dus niet de grond aan den Staat: maar de waarde van den grond aan den Staat. (Staatskas!) Deze waarde wordt getaxeerd op onge veer duizend millioen gulden per jaar en komt dan aan alle menschen ten goede; want daarmede kunnen alle Staatsuitgaven gedekt worden, en zijn de belastingen, di recte zoowel als indirecte overbodig en kunnen dus afgeschaft worden. Het allereerste gevolg zal zijn, dat nie mand meer grond, ONGEBRUIKT laat lig gen wil hij geen schade hebben; dit is een van de belangrijkste zaken. Daardoor komt overvloedig werkgelegenheid voor alle vak ken. Er is nog 500.000 H.A. ongebruikte PTond, plus de nieuwe polders van de Zui derzee. Dus arbeid en daardoor inkomsten voor ieder. De belastingen zijn dan opge heven en daardoor de prijzen 10200 lager (Suikerbelasting 200 Mjj dunkt zoo: deze gevolgen die een ieder nu wel zal kunnen voorzien, zijn be- ceerenswaard. Een groot leger van ambte naren zoude overbodig en dus vrij komen en ook deze min of meer improductieve arbeiders zouden kunnen gaan produceeren en dus weer meer producten op de markt brengen waardoor weer lagere prijzen. We zouden met deze wijze van handelen heel wat vrijer kunnen leven, doordien allen gaan arbeiden, ook ieder minder (kortere arbeidsdagen behoeven te arbeiden om be ter te kunnen leven (ruimer). Alles zou op leven. lede- zou daar van profiteeren, hetzij do minéé, dokter, timmerman of metselaar. De werkloosheid zou ophouden. He: geld z u blijken nog steeds aanwezig te zijn en alleen wat gemakkelijker te rollen Nood bestaat er niet meer. Ouden van dagen en zieken kunnen mak kelijk verzorgd worden; er is geld plenty; ieder gezond mensch verdent door zelf zijn arbeid te bepalen. Idealen kunnen thans in daden worden omgezet A. P. G. SOCRATES. Wordt vervolgd.

De Soester | 1932 | | pagina 5