Is „Kerk en Vrede" in wezen Revolutionnair? Centraal Comité contra „Kerk en Vrede". Plaatselijk Nieuws^O T. VAN VLIET Modeislagerij Soesterbero p© Kerk en Vrede bedoelt het misschien goed? Doch haar propa ganda vormt een gevaar voor den in- en uitwendigen vrede. EXAMEN HANDENARBEID. Voor de L.O. acte R. (Handenarbeid), slaagde te Haarlem onze plaatsgenoot j. Houtman. DE CRISISPACHTWET 1932. De Kamer voor Crisispachtzaken benoemd. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot deskundig bijzitter in de Kamer van Crisis pachtzaken van 't Kantongerecht te Amers foort de heeren: 1. W. van den Hengel, te Stoutenburg, en 2. H. Meiling, te Leusden. Als plaatsvervangers zijn benoemd de heeren 1. voor den heer van den Hengel: a. Ir. A. F. Kühn, te Amersfoort; b'. L. J. van Leusent te Scherpenzeel. 2. voor den heer Mtiüng: a. L. Wolswinkel, te Woudenberg; b. A. Hilhorst, te Soest. C. W. V. De Centrale Winkeliers Vereeniging heeft goed gezien om in het reisseizoen, nu vele vreemdelingen ons mooie dorp bezoeken, een étalage-week te arrangeeren, om te la ten zien wat de winkelstand vermag. Nu hebben niet al die 150 winkeliers, die op de circulaire staan daaraan deelgenomen, in de eerste plaats de slagers niet, omdat er in dit tropische klimaat geen dag het geëta leerde goed zou blijven, maar er zijn er meer die aan den oproep geen gevolg gaven. Maar die mede doen hebben veel werk ge maakt van hun étalage, al spreekt ook uit vele de geoefende hand van den étaleur voor een speciaal vak. Wij hebben dus ook een kijkje genomen en alras bemerkt, dat er zeer veel werk gemaakt is van bekende merkartikelen, als Verkade's artikelen, Nie- meijers Ster Tabak, van Nelle's Koffie, Thee en Tabak, Persil en andere waschmid- delen, Ford- en Chevrolet onderdeelen, etc., waarmede gunstige resultaten zijn verkre- OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 BAARlv ALLEEN EERSTE KWALITEITEN I TELEF. 330 POSTGIRO 14648 gerv. Een speciale aandacht in Soest Zuid vi aagt „Het Kluwenhuis" waar een, schitte rende „warme" étalage is daargesteld, en „Het Handelshuis", beide aan de Soester- bergschestraat, die op het gebied van klee ding goed is voorzien. De heer Gijsbert Ma- ris maakt goede reclame voor de „Agfa" en terecht, want wie wil tegenwoordig niet graag op de „kiek"'. Gaan wij Soest Noord bezien, dan zijn het de drogistzaken „De Soester Vijzel" en B. Kraal, die in deze war me dagen voor een verfrissching zorgen; dan het fraai aangelegde tuintje in de éta lage van „Kweeklust", waaruit blijkt), da-t de naam maar niet willekeurig is genomen. Er wordt hier met zorg en ambitie gewerkt. De „Soester" zorgt er voor dat gij het. dorp niet verlaat zonder een passend souvenir. Deze zaak is er ruim mede voorzien. De heer G. de Haan zorgt voor een sappige beet; de firma Joh. Mets laat zien; hoe de thee wordt gewonnen; de heer J. Vonk beveelt speciale Soester lekkernijen aan terwijl de Auto Centrale als vanzelf noodt tot een heerlijk ritje in de spiksplinter nieu we D.K.W. Zoo is er van alles wat te zien en te koopen, want de leus der vereeniging is en blijft: „Koopt in Soest". „JAN VAN RIEMSDIJK" IN EEMLAND. GEVONDEN VOORWERPEN. Een alpinepetje Een verrekijker in étui Een kinderportenionnaie Een beenen, collier Een tafelmesje Een witte baret Een bruine damesportemonnaie met inh. Aangevlogen een goud-fazant. AANRIJDING. Zaterdag reed de vrachtrijder de R. op de Soesterbergschestraat, of liever daar die weg daar is opgebroken in verband met de wegverbetering aldaar op het naast den weg gelegen r'rwielpad en kwam toen inet zijn auto tegen de betimmering van een kruidenierswinkel, die ter plaatse gevestigd is. Deze betimmering werd afgerukt. De vrachtrijder verklaarde zich echter bereid de veroorzaakte schade te betalen, zoodat dit ongeval met een sisser afliep. GRASSTROOPERIJ. Zaterdag werd nabij de Nieuwestceg een grasmaaier aangetroffen, die bezig was grasgewas ter plaatse te maaien met de be doeling zich het gemaaide gras toe te eige nen. Waar het grasgewas echter aan een ander was verpacht!, kon zoo'n eigenmach tig maaien zonder opdracht of vergunning niet door den beugel en werd proces-ver baal opgemaakt. OPENBARE DRONKENSCHAP. Zaterdagavond werd door de politie ter zake van dronkenschap op den openbaren weg aangehouden een persoon, die blijkbaar wel wat al te veel van verkoelende, tevens alcoholhoudende, dranken had gebruik ge maakt. Hij werd in de daarvoor bestemde localiteiten op het politiebureau ingesloten ter ontnuchtering en werd eerst den vol genden ochtend vrijgelaten, nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt. KLEINE AANRIJDING. Zondag was het autoverkeer op den Rijks straatweg zeer druk, doch gelukkig kwamen bijna geen ongelukken voor. Alleen nabij den hoek van de Van Weedestraat en F. C. Kuiperstraat reed een automobiel op zijn voorganger, die echter tijdig een stopsig naal had gegeven. De volgende auto gleed echter door en botste tegen zijn voorganger op waardoor ecnige schade werd veroor zaakt, die onderling werd geregeld. DIEFSTAL VAN RIJWIELPLAATJES. In de afgeloopen dagen werd wederom eenige keeren aangifte gedaan, van diefstal van rijwielplaatjes van fietsen!, die even on beheerd aan den openbaren weg hadden ge staan. Waar dergelijke diefstallen als regel timmer tot opheldering konten, worde men met klem aangeraden zijn rijwielplaatje goed en soliede op de fietsen te bevestigen, '.oodanig, dat het e mi et gemakkelijk van kan worden verwijderd. Vooral cl rage men er zorg voor de plaatjes niet los aan de fiets te hangen, daar zoodoende diefstal feitelijk wordt uitgelokt. VLIEGTUIG BIJ EEN NOODLANDING VERNIELD. Het Centraal Comité tot Waarschuwing tegen Eenzijdige Ontwapening verzoekt ons opname van het navolgende Volgens een in de dagbladen verschenen verslag van de jaarvergadering van ons Comité heeft de Voorzitter in zijn openings woord gezegd, dat de actie van Kerk en Vrede en van soortgelijke vereenigingen een gevaar voor anarchie vormt, waarvan de eiders zich, helaas, niet voldoende reken schap geven. Dit gebrek aan rekenschap voor de ge volgen van zijn propaganda manifesteert het Bestuur van de Haagsche Afdeeling dier vereeniging duidelijk in een dezer dagen hier ter stede verspreid strooibiljet, waarin het protesteert tegen hetgeen op onze jaar vergadering over de vereeniging is gezegd. In dit strooibiljet geeft het de beginselen der vereeniging weer, doch het verzuimt daar bij te vermelden, dat volgens art. 3 van haar statuten Kerk en Vrede als eisch stelt: nationale ontwapening, afschaffing van militaire dienstdwang en van elke militaire organisatie", terwijl zeer veel aanhangers van deze vereeniging dienstweigering direct of indi rect aanmoedigen. Men moet toch wel erg verblind zijn om niet te begrijpen,1, dat. zoolang er elementen zijn. de op gewelddadige omverwerping van de maatschappelijke orde aansturen, de Overheid een militaire organisatie noodig heeft om haar gezag te beveiligen. Kerk en Vrede nu telt drie categorieën van leden, namelijk: lo. anarchistische en revolutionnaire ele ment en/, 2o. verblinde vredelievende elementen. 3o, personen, die er zich niet voldoende rekenschap van geven, dat de vereeniging nationale ontwapening propageert of ver- meenen de vredesbeweging niet anders te kunnen dienen- dan door nationale ontwa pening daarbij op den koop toe te nemen. Deze laatste categorie wordt misleid door de bewering, dat men dien- wereldvrede slechts kan verkrijgen door strijd tegen el- Wie kent niet de gentlemanlike vroolijke zanger van de Veluwe, onze Jan van Riemsdijk, die Maandagavond in „Kern land' aan zeer velen een leuken- avond heeft bezorgd? Allereerst is zijn entree al opge wekt, zooals hij zijn partnerin Annie Hilde- brand, waarmede hij reeds een tournée deed door Amerika, voorstelt en daarna zich zelf, en hoe de avond zal verdeeld wor den'. Daarmede had hij al direct succes. De voordracht kunstenares, gekleed in N. Hol- landsch costuum, beschikt over een fraai goed gevormd geluid; het meest beviel zij ons als Argentijnsch Zigeunerin. Hoe warm joeg haar het bloed door de Zuidelijke ade ren; daarbij is haar mimiek zeer goed. Zij oogstte dan ook zeer veel applaus. „Jan" had een reusachtig applaus in ontvangst te nemen bij zijn kachelvoordracht, en de ver makelijke geschiedenis van de onderwijze res, en ook als hij opkomt als het Veluw- sche boertje met de trekpiano, en dan zijn wedervaren vertelt met de kippen. Als de heide voordracht kunstenaars optreden met liedjes uit de 17e eeuw, en in de kleeding van dien tijd als „Het loozc visschertje", en Jan Hinrik woont in de Lange Lammers- straat en Anna Marike, kent het applaus geen gren'zen, meer, zoodat als toegift wordt gegeven „Als je Holland's kust weer ziet", waarmede zij een overweldigend succes oogsten. Mevrouw van Riemsdijk, die het tweetal op de piano accompagneerde, deelde even eens in het applaus. Het geheel was een zeer goed geslaagden avond, waarin veel is genoten, en waar men zich door applaus nog eens extra warm maakte. Maar het gezel schap is het waard. Tot slot zorgde de harmonica-speler Sna- bel met zijn partner dat de beentjes nog eens van de vloer gingen. Men deed zijn best, of men het voor zijn patroon deed. De warmte had nu geeni invloed meer. Men genoot, want men is jong. N.B. De Voordracht Kunstenaar beklaag de zich er over, dat het in de zaa! zoo ru moerig was. PAARD GEVONDEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag trof eeni voorbijganger op den Rijksstraat weg een losloopend paard aan', dat daar in zijn centje aan het wandelen was. Hij bracht het dier naar het politie-bureau, alwaar het den volgenden morgen door den eigenaar werd afgehaald. Vrijdagmiddag ongeveer half vier kreeg het militaire vliegtuig 402, dat op den te rugweg was \/an het vliegveld Eelde naar Soesterberg, op ongeveer 600 M. hoogte boven Hoogland een motordefect, tenge volge waarvan de vlieger een noodlanding moest maken. Hierbij sloeg het toestel te gen een wilgenboom en een hek, terwijl het terecht kwam langs den straatweg in de buurt van Zevenhuizen. Het toestel, dat totaal vernield werd, moest later gedemon teerd worden. De bestuurder, sergeant-vlie ger Dorrestein, alsmede zijn begeleider, ser geant leerling-vlieger Wolf Schoenmaker, beiden uit Soesterberg, bekwamen geen let- ONDERSCHEIDING. fn tegenwoordigheid van de Onder-officie- ren werd Zaterdag j.1. aan den heer L. Han- nemann, Sergeant bij de Militaire Luchtv.- afdeeling te Soesterberg, de zilveren me daille uitgereikt wegens 24-jarigen trouwen dienst. Hierbij releveerde de Commandant de capaciteiten van den jubilaris, die in zijn functie altijd zooveel tact en- plichtsbetrach ting betoond heeft. Daarna werd met een toepasselijke toespraak namens de onder officieren van het Vliegkamp aan Sergeant Hannemann nog een cadeau aangeboden. Getroffen dankte de jubilaris voor deze har telijke huldiging. KOLONEL K. E. OUDENDIJK. Kolonel K. E. Oudendijk, die door den Minister van Defensie belast werd met de directie van het luchtvaartbedrijf te Soes torberg, is alszoodanig Maandag 15 Aug. j.1. in functie getreden. Na zich in den loop van dien voormiddag aan zijn personeel, elk afzonderlijk!, te hebben voorgesteld werd in den aanvang vanden namiddag ZH. Edelgestr. door den Commandant van het Vliegkamp voorgesteld aan de officieren van de militaire Luchtvaartafdeeling. Naar wij vernemen is door deze nieuwe functie een splitsing tot stand gekomen in de voordien bestaande alleen-verantwoor delijkheid van den Commandant, met dien verstande, dat vanaf 15 Augustus de leiding der niet-militaire werkzaamheden aan den Directeur van het Luchtvaartbedrijf is over gegaan. Deze staat rechtstreeks onder den Minister van Defensie, Kolonel Oudendijk heeft zich metterwoon te Huis ter Heide gevestigd. MUTATIES. Eveneens met ingang van 15 Augustus werd Kapitein v. d. Abeelen als adjudant van den; iri functie getreden directeur van het luchtvaartbedrijf toegevoegd. In plaats van genoemden Kapitein werd op denzelf den datum Kapitein v. Voorthuysen als ad judant toegevoegd aan den Commandant der militaire Luchtvaartafdeeling, terwijl tevens luitenant van der We ff als officier werd toegevoegd aan den Garnizoenscom mandant. ken oorlog (waaronder ook de landsver dediging door heil wordt gerekend) en legen elke oorlogstoerusting. Daarom stellen de leiders van Kerk en Vrede het voort alsof hunne tegenstanders vóór den oorlog zijn. Doch daar gaat het niet omj. Alle Neder landers (waaronder wij niet rekenen hen, wier propaganda door buiten) mdsch geld wordt betaald) zijn tegen den oorlog. Het gaat eenvoudig om de vraag, of eenzijdige ontwapening en propaganda voor dienstweigering deugdelijke middelen zijn om den oorlog uit te bannen. En deze vraag beantwoorden wij ontken nend. Men kan den wereldvrede slechts berei ken door langdurigeiv moei zanten, opbou- wenden, niet door afbrekenden arbeid. Wie den vrede wil, moet niet beginnen het gezag van de eigen regeering te onder mijnen. Door onrust in het eigen land te stoken kan men den vrede niet bevorderen. De krachten, die gedurende alle eeuwen heen! tot oorlog hebben geleid (tegenstrij dige belangen tusschen de staten, het staats- egoismen, enz.) heerschen nog. Tegen deze klachten moet een langdurige, taaie strijd worden gevoerd door verhooging van het zedelijk peil en het religieus besef der vol ken, door aankweeken van het onderling vertrouwen tusschen de staten, door weg te ruimen alles, wat verdeelt. Wij vorderen op den weg naar den vrede, doch langzaam!, zeer langzaam. De strijd zal nog zeer vele jaren duren. Het is verklaarbaar, dat velen ongedul dig worden en zich daardoor laten, verlei den om naar bovengenoemde ondeugdelijke middelen te grijpen, doch, van godsdienstig standpunt beschouwd), zal men moeten er kennen, dat, wat onder Gods bestier gedu rende zooveel eeuwen heeft bestaan, niet plotseling met leuzen wordt uitgeband. Daarom moet Nederland vooralsnog re kening houden met de mogelijkheid van oorlog. Weerbaarheid van Nederland zal nimmer het gevaar voor oorlog verhoogen. De krachten, die tot oorlog leiden, liggen buiten onze grenzen. Men kan deze krachten nut verzwakken door ons land weerloos te ma ken. Integendeel een weerloos Nederland vormt een gevaar voor den vrede. Waarschijnlijk heeft nu reeds Je weer- Joosheidspropaganda eene uilwerking op het buitenland gehad, die tegenovergesteld is rit!! '^"ni kerk en Vrede beoogt. Frank rijk en Belgie achten het helaas nog noodig zich te beveiligen tegen een mogelijk toe komst,gen oorlog met Duitschland. Zij zien m de Nederlandchc weerloosheidspropa- ganda een verzwakking van Nederlandsch wenkracht en achten daardoor hel gevaar voor een inval van Duitschland via Neder land vergroot. De millioen voor de Belgi sche versterkingen zijn vermoedelijk niet vieemd aan dezen gedachtengang. Gevolg: tei meerdering van liet onderling wantrou wen, een stap terug op den weg naar den vrede. Gesteld, dat om ons heen! het gevaar voor het uitbreken van een oorlog dreigt en dal vreemde legers ongehinderd door ons land zouden kunnen marcheeren, op onze kusten zouden kunnen landen, vreemde vloten onze havens bezetten, vreemde mogendheden be slag zouden kunnen leggen op onze voor raden en fabrieken. Zou dan niet elk der be langhebbende partijen zich haasten om de andere voor te zijn en zou daarmede niet het uitbreken van den oorlog worden ver- haast, die anders misschien zou kunnen worden bezworen? Tenslotte vergete men niet, dat het Voi- kenbondspact voor elk zijner leden noodig acht een minimum van nationale bewape ning, „vercenigbaar inet de nationale veilig heid en met de uitvoering der internationale verplichtingen in geval van gemeenschap pelijke actie". Om een onpartijdig inzicht te geven van de standpunten van „Kerk en Vrede" en van het Centraal Comité tot Waarschuwing tegen Eenzijdige Ontwapening, geven wij hier een overzicht van 'n polemiek tusschen deze beide groepen. De slotbrief, waarin Kerk en Vrede de verdere discussie afsnijdt, is voor ons aanleiding het verweer van het Centraal Comité op te nemen,» Het Centraal Comité nu, meldt ons: Bij de opening van de jaarvergadering van het Centraal Comité merkte de Voor zitter op. dat de actie van Kerk en Vrede en van soortgelijke vereenigingen een ge vaar voor anarchie vorrrbt. waarvan de lei- KERK EN VREDE. Er bestaat in ons land een „Centraal Co mité tot Waarschuwing tegen Eenzijdige Ontwapening". Benauwdheid voor de na tionale ontwapeningsbeweging en voor den steeds groeienden weerzin tegen het oor logsbedrijf is zijn stuwkracht. Zijn argumenten zijn bekend en al hon derdmaal weerlegd: nationale ontwapening is geen be vordering maar een hinderpaal voor den vrede, die alleen langs den weg van den Volkenbond kan worden bereikt; het Vol kenbondsverdrag verbiedt deze ontwape ning, enz. enz. ders zich, helaas, niet voldoende rekenschap geven. Hiertegen protesteerde het Bestuur van de Haagsche Afdeeling van Kerk en Vrede in een te 's-Gravenhage verspreid strooibil jet, waarin het de beginselen der vereeni ging weergaf, doch het verzuimde daarbij te vermelden, dal volgens art. 3 van haar statuten Kerk en Vrede als eisch stelt: „nationale ontwapening, afschaffing van militairen dienstdwang en van elke militaire organisatie", terwijl zeer veel aanhangers van deze vereeniging dienstweigering direct of indirect aanmoedigen. 'Naar aanleiding daarvan zond het Cen traal Comité aan verschillende redacties van couranten een ingezonden stuk. dat hier boven in dit blad is opgenomen. Dit ingezonden stuk scheen doel te tref fen, althans de Voorzitter van het Hoofd bestuur van Kerk en Vrede daalde van zijn verheven voetstuk af om daaraan ander halve kolom in het orgaan dier vereeniging te wijden onder den. titel „Laster". Hierop bood het Centraal Comité aan de Redactie vap het orgaan dier vereeniging een verweer aan. Het zou te veel plaatsruimte innemen om beide artikelen volledig op te nemen 1) Wij zullen ons bepalen tot een overzicht, waarin citaten uit beide stukken naast el kaar zijn geplaatst. Het is dan ook te begrijpen, dat een Co mité!, hetwelk zoo weinig frisch voor den dag komt, speciaal op de pacifistische jon geren weinig indruk maakt, om er nog niet eens van te spreken dat het de diepere vraag naar de verhouding van Christendom en oorlog óf stelselmatig uit den weg gaat óf zóó oppervlakkig behandelt, dat een den kend Christen zich afwendt. In een artikel, dat het Comité in verschil lende bladen geplaatst wist te krijgen (van •„De Residentiebode" af tot „De Avond ster" te Bergen op Zoom toe) reoeteert het 1) Zij zijn onverkort opgenomen in scheidenlijk „Laster" en „Aan de Redactie CENTRAAL COMITé. De schrijver begint met blijk te geven onze stuwkracht niet te kennen en. niet te willen begrijpen. Hij noemt namelijk als zoodanig: „benauwdheid voor de nationale 0nJ.waPen'nSsbeweï»ing en voor den steeds groeienden weerzin tegen het oorlogsbe drijf Nu achten wij de anti-nationale „nationale ontwapeningsbeweging" inderdaad een benauwend gevaar voor den wereldvrede en voor het voortbestaan van den Ne- derlandschen Staat1, doch voor den steeds groeienden weerzin tegen het oorlogsbe drijf zijn wij allerminst benauwd. Integendeel, wij verafschuwen den oorlog niet min der dan welke vredesapostel ook. Wij waarschuwen echter tegen de verkeerde metho den, welke Kerk en Vrede en haar geestverwanten aanprijzen om den oorlog uit te bannen. Schrijver geeft eene opsomming van wat hij onze argvyrventen noemt, die volgens hem al honderdmaal zouden zijn weerlegd. Waarom heeft hij bij die opsomming uit ons artikel niet- overgenomen,: dat men den wereldvrede slechts kan bereiken door langdurigen, opbouwenden, niet door afbrekenden arbeid, dat, wie den vrede wil, niet moet beginnen met het gezag van de eigen regeering te ondermijnen. dat men den vrede niet kan bevorderen door onrust in het eigen land te stoken? (Deze argumenten kwamen voor in het krantenartikel, naar aanleiding waarvan Prof. G. J. Heering zijn „Laster" plaatste). Dat de vrede alleen langs den weg van den Volkenbond kan worden bereikt, heeft ons Comité echter nooit beweerd. Wel is het onze overtuiging, dat men den vrede kan dienen, zonder anti-militair te zijn. Trouwens/, het geheele artikel „Laster" maakt zich met een breed en misleidend gebaar van onze argumenten af. Zoo houden wij ons aanbevolen voor eene eerlijke weerlegging van de volgende punten: 1. weerbaarheid van Nederland zal nimmer het gevaar voor oorlog vergrooten. 2. de krachten, die tot den oorlog leiden', liggen buiten onze grenzen, 3. weerloosheid van ons land verzwakt die krachten niet, 4. zoo lang er elementen zijn, die op gewelddadige omverwerping van de maatschappij aansturen, heeft de Overheid eene militaire organisatie noodig om haar gezag te beveiligen, en 5. bovenal voor de door Kerk en Vrede «-teeds vermeden beantwoording van de in ons artikel vet gedrukte vraag, of eenzijdige ontwapening en propaganda voor dienstweigering deugdelijke middelen zij'n om den oorlog uit te bannen. (als hoven). Met de bewering, dat ons Comité „de diepere vraag naar de verhouding van Christendom en oorlog óf stelselmatig uit den weg gaat óf zoo oppervlakkig behan delt, dat een denkend Christen zich afwendt", geeft de hooggeleerde schrijver blijk van een grenzenlooze pedanterie door voor zich en zijn geestverwanten het m®no" polie van een „denkend Christen" te zijn, op te eischen. Het moet hem toch bekend zijn, dat verschillende professoren in de theologie en andere vooraanstaande Christenen aan onze zijde staan. Wij behoeven slechts de namen te noemen van Prof. L>r. J. beve rijn. Prof. B. D. Eerdmansj, Ds. P. B. Westerdijk, den Oud-Minister J. J. C. van Dijk en anderen. De ware Christen ziet het probleem dan ook niet zoo simplistisch theore tisch als de voorstanders van eenzijdige ontwapening, die maar steeds een open deui intrappen door in hunne redevoeringen en betoogen den nadruk te leggen op de niemand weersproken veroordeeling van den oorlog om dan plotseling z0"d^ dere argumenteering er toe over te gaan de voorbereiding van de landsverdediging tegen een opgedrongen oorlog te verwerpen. Hoewel de Voorzitter van Kerk en Vrede de oorlogswapens en de oorlogsme- thoden verafschuwt, verstaat hij meesterlijk de kunst om met grof geschut te werken en om den militairen regel toe te passen ..que la meilleure défense c est 1 a«aque_ Om namelijk op twee punten de verdediging te vermijden, gaat hij tot den aan val v^".ee7wbce/ïcVchSïdUinpcnwelke hij zich niet verwaardigt te weerleggen zijn: 1. dat zeer veel aanhangers van Kerk en Vrede direct of indirect dienstwei- ^ef' ^o. dat de feiders van Kerk en Vrede het voorstellen, alsof hunne tegenstanders vóór den_ het ook niet gewenscht onze bewering, dat alle Nederlanders tegen den oorlog zijn, onder de oogen van zijne lezers te brengen. het nummer van Allen Weerbaar van Vrijdag 1 Juli 1632 onder de titels van onder van „Kerk en Vrede"."

De Soester | 1932 | | pagina 2