Zweedsche Belevenissen SLAGERIJ J. ZOETELIEF M Advertentiën MOOI HUIS Verder volgens afspraak Dagmeisje Te koop gevraagd Werkvrouw Meisje gevraagd Lusier Colbert f3.75 Te huur Te koop Sportkoeken! 3 STUKS 5 CENT G. «I. v. d. Loo Steenhofstraat 56 - SOEST Van Weedestraat 14-16 - Soestdijk - Telef. 2143 vvvvvvvvvvvvvvvvvv* reikt, rrede me- ken ijn: vei- lers den nog eens zijn rijtje argumenten en waar schuwt: „Kerk en Vrede nu telt drie categorieën van leden, n.1.: 1. anarchistische en revolutionnaire ele menten; 2 verblinde vredelievende elementen; 3 personen, die er zich niet voldoende rekenschap van gevenu dat de vereeniging nationale ontwapening propageert of ver- meenen de vredesbeweging niet anders te kunnen dienen dan door nationale ontwa pening daarbij op den koop toe te nemen Deze laatste categorie, wordt misleid door de bewering, dat men den wereld vrede slechts kan verkrijgen door den strijd tegen eiken oorlog (waaronder ook de landsverdediging door hen wordt gerekend) en tegen elke oorlogstoerusting." Nu laat ik de bewering rusten, dal er onder onze leden zouden zijn, die nog niet weten, dat onze vereeniging o.a. nationale ontwapening voorstaat; om de andere maand kan men dit in ons orgaan bij de Beginselverklaring en Doelstelling lezen. Maar wat te zeggen van de kenschetsing der 1ste categorie, die naar het Comité suggereert de voornaamste is en de lei ding heeft: „anarchistische en revolution naire elementen!" Het Comité tot Waar schuwing" weet natuurlijk heel goed, dat dit niet waar is. Want het kent de leiders en het leest ons blad. Welnu, ik acht het onmogelijk, dat men deze beide kent en indien men oordeel des onderscheids heeft, wat ik veronderstel dan toch met een op recht gemoed bovengenoemde verklaring aflegt. Op eerlijke wijze gaat dit niet. Het is niet om het Comité in te lichten (dat weet het wel), maar om de door dit Comité misleide lezers nogmaals gelegen heid te bieden, on* werkelijke standpunt te leeren kennen, dat wij hier nog een« af drukken wat wij in het Augustus-Septem- her-nummer 1931 van ons orgaan in een ar tikel. getiteld „Revolutionnair?" schreven: Itovfendien zien wij de absolute noodza kelijkheid in van rechtsorde en, rechtshand having en eeren wij het staats- en overheids gezag. Doch dit gezag heeft zijn grenzen. En wel daar, waar het niet meer door het recht wordt gedekt, of waar het wettelijk recht de Gerechtigheid en daarmee Gods wil weer spreekt. Daar is het met dit gezag en ook met het recht der meerderheid gedaan." Het hierboven besproken verweer bood het C.C. bij brief van 11 Juni j.1. aan de Redactie van Kerk en Vrede aan. Daarop ontving het 't volgende antwoord van den hoofdredacteur: Amsterdam;. 27 Juni 1932. Mijne Heeren, In verband met Uw „Ingezonden" naar aanleiding van het artikel van Prof. Hee- rihg, getiteld „Laster", moeten wij U het volgende mededeelen: Het was er ons alleen oin te doen, om den laster, in Uw laatste persbericht voor komend, aan de kaak te stellen, niet om te discussieeren met menschen, die ons stand punt niet kunnen of niet willen begrijpen, zooals ons ook nu weer uit Uw „Ingezon den1" bleek. Wij raden U aan, Uw stuk aan te bie den aan die bladen en blaadjes, die er zich toe leenen. Uw geschrijf te plaatsen. Zij hebben natuurlijk geweigerd onze rectifi catie op te nemen. 1) Waarschijnlijk hebt gij dus daar een kans. Hoogachtend, (w.g.) C. G. VAN RIEL. 1) Noot van de Redactie van „De Soes- ter": Deze mededeeling van „Kerk en Vrede" blijft ten opzichte van „De Soester" geheel voor verantwoordelijkheid van den heer van Riel. 1 oor zoover plaatsruimte toelaat, wei geren wij nimmer polemiek en zeker geen antwoorden en rectificaties, utits in behoor lijke termen gesteld. De Redactie. Het i-. niet duidelijk, waarom de schrijver het noodig vindt in de bestrijding van ons artikel te verklaren, dat hij eene be wering laat rusten, dienergens in ons artikel voorkomt, namelijk de beweging, dat „er onder de leden van Kerk en Vrede personen zouden zijn, die nog niet weten, dat de vereeniging o.a. nationale ontwape ning voorstaat." Wij schreven echter, dat er onder de leden van Kerk en Vrede per- s< nen voorkomeo, die „er zich niet voldoende rekenschap van geven", dat de vereeni ging nationale ontwapening propageert.Wij willen thans onze bedoeling nog ver duidelijken door te spreken van personen,die zich niet voldoende rekenschap geven van het begrip „nationale ontwapening"en vooral van deszelfs gevolgen. Wij laten voor rekening van den schrijver de bewering, dat wij zouden sug gereeren, dat de door ons sub 1 genoemde categorie), „de anarchistische en revolution naire elementen", de voornaamste zou zijn en de leiding zou hebben in de vereeniging Eerlijk gezegd, hadden wij dat oorspronkelijk niet bedoeld. Wien echter de schoen past, trekke hem aan. De schrijver geeft nu zelf in zijn citaat uit het artikel „Revolutionnair?" het bewijs, dat de schoen inderdaad past, door te verklaren/, dat de leiding der vereeniging zich op één punt tegen het Staatsgezag verzet. Hier geldt niet „één is geen", doch verzet is verzet!, onverschillig, of het één of meer punten betreft. Zelden zullen re- volutionnairen zich tegen het staatsgezag in al zijne verschijningen verzetten. Maar het ging er eigenlijk om, of er zich onder de ledtn. van Kerk en Vrede rt- volutionnaire en anarchistische elementen bevinden. En die vraag heeft de voorzit ter heel handig ontweken door de leiding in het debat te betrekken» Eene poging om te ontkennen, dat Kerk en Vrede revolutionnaire elemen ten in haar geledenen tel tl, zou ook bezwaarlijk succes kunnen hebben, aangezien vast staat: 1. dat het Hoofdbestuur in zijn pracadvies op voorstel XXXIV van de afdee- ling Oosterbeek (Mei-nummer 1932 van Kerk en Vrede) de Koninklijke goedkeuring op de statuten van tevoren uitgesloten acht. daar de „vereeniging de door de regeering gtéischte clausule), n.1., dat zij slechts met wettelijke middelen haar doel zal trachten te bereiken, niet in haar statuten kan opnemen.1'; 2. dat in eene op den 18en Mei 1931 op instignatie van het Hoofdbestuur ge houden vergadering van ongeveer 60 voorgangers der vereeniging eene resolutie werd aangenomen, die er op neerkwam, dat zij ingeval van mobilisatie hunne gemeente tot dienstweigering en sabotage van de mobilisatie zullen aansporen. (Sommige voorgangers, zooals Ds. Eldering, verklaren positief, dat, wanneer Nederland in de toekomst in oorlog zou geraken1, zij een iel,der zouden aansporen om dienst te weigeren). 3. dat er afdeelingen- zijn, die aandringen op het ontwerpen van een plan van actie bij eventueele mobilisatie, oorlogsgevaar of oorlog. Die actie kan. in de lijn der vereeni gingi, geen andere zijn dan ve.zet tegen de door de Regeering bij mobilisatie af te kondigen maatregelen. De Regeering zal in zoo'n geval uiteraard genoodzaakt zijn haar gezag met alle middelen te handhaven. Mocht Kerk en Vrede tot verzet willen overgaan, dan zal zij ten slotte óf bakzeil móeten halen en erkennen!, dat haat' geheele beweging nuteloos is geweest, óf den strijd moeten voortzetten, totdat het haar gelukt is de Regeering omver te werpen. Een mid denweg is hier niet mogelijk. Maar als het eenmaal zoover mocht komenj, dat de Regeering is omvergewor pen, dan zullen noch Kerk en Vrede met al haar schijnbaar vredelievende voorgangers, noch de V.D.B., noch de S.D.A.P. het heft meer in handen hebben. Dan zullen de krachten, die zij hadden ontketend', haar over het hoofd zijn gegroeid en zullen wij de gruwelen beleven van de heerschappij van het grauw en van burgeroorlogen, veel verschrikkelijker dan de moderne oorlog, want dan zal de door geen krijgstucht be- heerschte volksmassa zich bedienen van moderne strijdmiddelen. Zij, die in een der meest criüiekc tijdstippen voor ons land, dat door alle eeuwen heen een bolwerk is geweest voor Vrede en Vrijheid, zu'llen aansporen tot ongehoor zaamheid, sturen, al dan niet opzettelijk, aan niet alleen op revolutie, doch zelfs op anarchie. Dit overdenkende, kunnen wij de leden van Kerk en Vrede slechts onder de volgende categorieën rangschikken: 1. zij, die weten;, dat hunne propaganda ingeval van mobilisatie moet ledden tot burgeroorlog, doch die dit aanvaarden terwille van hunne idealistische theorieën, dus de revolutionnaire en anarchistische elementen. 2. zij, die hoewel overtuigd voorstander van eenzijdige ontwapening, het boven staande niet beseffen, dus de verblinde vredelievende elementen; 3. zij, die zich niet voldoende rekenschap hebben gegeven van het begrip „na tionale ontwapening" en van zijne gevolgen of die vermeenen de vredesbeweging niet anders te kunnem dienen dan door nationale ontwapening op den koop toe te nemen. De schrijver eindigt zijn artikel met de vraag: „Is het gewaagd om te hopen, dat de bladen, die den laster van het „Centraal Comité" plaatsten, ook onze rectifica tie zullen opnemen?" Wij vragen op onze beurt: „Is het gewaagd om te hopen, dat de Redactie van Kerk en Vrede, die de beschuldigingen yan G.-J. Heering plaatste, ook ons antwoord daarop zal opnemen?" Naschrift. Begin Juli ontving het C.C. het volgende schrijven Rotterdam, 4 Juli '32. Mijnheer, Met zeer veel belangstelling las ik in „Al len Weerbaar" het artikel „Laster" en Uw antwoord daarop. Vooral trof mij daarin datgene1, waar gesproken' werd over het re volutionnaire in „Kerk en Vrede". In de hoop U misschen cenigszins van dienst te kunnen zijn, wil ik hierover het volgende verhalen Op 9 October 1930, ten tijde van de agi tatie tegen het vlootplan Deckers. hield K. en V. een hiieenkomst in „Het Nieuwe Ver bond" (Vereeniging van Vrijz. Religie „Lin ker Maasoever"). Als sprekers traden o.a. >p Ds. Eldering en Ds. Mispelblom Beijer. Op deze bijeenkomst heb ik Ds. Eldering de volgende vragen gesteld, waarop Ds. El- lering, die toch ook één der leiders van K. en V. is. de bijgaande antwoorden gaf: „Is Kerk en Vrede in wezen revolution nair?" „Inderdaad is K. en V. revolutionnair, evenwel niet in den gewonen zin van re volutionnair, doch geestelijk revolution nair". „Denkt K. en V, deze geestelijke revolutie te bereiken zonder een daadwerkelijke (bloedige) revolutie? En indien K. en V. al leen maar geestelijk revolutionnair is, waar om werkt K. en V. dan samen met andere, daadwerkelijke revolutionnaire bewegin- gen?" „Het doel van K'. en V.>, n.1. de geestelijke revolutie, zal hoogstwaarschijnlijk niet be reikt worden zonder een daadwerkelijke), misschien bloedige revolutie. Dit kan ons evenwel niet afschrikken, want in 't alge meen zal oen ideaal niet bereikt worden dan na hevigen strijd. En K. en V. werkt samen met andere vereenigingen en organi- satie's, omdat deze óók de geestelijke revo lutie willen. Tot zoover zal er samenge werkt worden'". „Denkt U, dat. als U samenwerkend met anderen tot een geestelijke revolutie bent gekomen, U die anderen zoodanig in be dwang heeft, dat gezegd kan worden: Tot hiertoe en niet verder. En buitendien, wat zal er eerst zijn, de geestelijke of de daad werkelijke revolutie' Durft U de gevolgen van dit alles op y Ie nemen?" „Welke revolutie het eerst zal zijn en wat de gevolgen' van ons streven zullen' zijn. zullen wij af moeten wachten". Ik heb getracht onze woordenwisseling zoo juist mogelijk weer te geven. En m.i. blijkt hieruit, dat toch ook de leiders wel revolutionnaire ideeën met zich meedragen. Hopend 11 eenigsünf van dienst geweest te zijn. Hoogachtend, (w.g.) J. G. MAGER, (lid N.J.V.). Jan Sonjéstraat 26a, Rotterdam de winkelsluitingswet. De Minister stelt een nader onderzoek in. Naar wij vernemen, zijn met het bestuur van den Koninklijken Ncderlandschen Mid denstandsbond aan het Ministerie van Eco nomische Zaken en Arbeid besprekingen gevoerd over de gevolgen van de sedert 1 Mei 1932 in werking getreden winkelslui tingswet 1930. Daarbij zijn verschillende bezwaren naar voren gebracht, die zich bij de uitvoering der wet hebben voorgedaan, in het hijzon der die, welke de winkels van banket, sui kerwerk en chocolade, alsmede eenige an dere zaken ondervinden van de sluiting op Zondag. Aan genoemd bestuur werd toegezegd, dat zoo spoedig mogelijk te dier zake een onderzoek zou worden ingesteld en dat naar aanleiding daarvan zou worden over wogen of en op welke wijze aan de geop perde bezwaren zou kunnen worden tege moet komen. PROF. VENING MEINESZ TERUG. Zondagochtend is Hr. Ms. Onderzeeboot O 13 in de haven van Nieuwediep terugge keerd na een reis van ongeveer 6 weken, waarbij onder leiding van Prof. Vening Meinesz een groot aantal diepzeewaarne mingen zijn verricht. In totaal zijn 64 waar nemingen gedaan en er is zeer veel gedo ken. De tocht werd gemaakt in opdracht van de Rijkscommissie van Graadmeting. De verschillende gegevens zullen nog moe ten worden uitgewerkt en zullen daarna worden gepubliceerd DE TWEEDE TOCHT NAAR DE STRATOSFEER. In verband met minder gunstige weers omstandigheden, heeft Prof. Piccard de op stijging naar de stratosfeer uitgesteld. De tocht zal waarschijnlijk niet vóór heden aan vangen'. Zaterdag was reeds alles voor het vertrek gereed, doch op het laatste moment werd het vertrek weer uitgesteld, in verband met ingekomen weersberichten. Voor een opstijging moet het weder in geheel Europa betrouwbaar zijn. Nader vernemen wij, dat de tocht voor onbepaalde tijd is uitgesteld. VERVOLG. Het was echter geen laag-bij-den-grondsch doel, dat wij nastreefden. Verre van dien: het lag drie-hoog in een van de voorstad- straten in het Noorden der stad. Torsten drukte op het electrische schelletje, waarna het luikje in de deur open ging. Wacht even", zei een kinderstemmetje, „ik ben er dadelijk". De kleine portierster was niet groot genoeg, om zonder hulp middelen door het luikje te kijken en wilde zich blijkbaar op weg begeven, om een ver hooging te halen, maar Torsten, die gewend was zichzelf te helpen, had de deur reeds geopend, vóór het meisje aan haar voorne men gevolg had kunen geven. Zeg maar, dat oom Tor-ten er is", zei- de mijn gids, terwijl hij zich op een bank in de vestibule zette. De kleine ging voor hem staan en keek ons bedachtzaam en een beetje wantrou wend aan. Nee", zeide zij ten slotte, „dat kan niet". Waarom niet?" Kristin is niet thuis en Jenny heeft bezoek". Zeg dan aan Jenny, dat ik er ben." Er is al een andere oom bij Jenny. Ik mocht haar niet storen. Weer nam zij Torsten van top tot teen op en voegde, als resultaat van haar examen, er nog de op merking bij: Een veel netter oom dan jij". Dit moest wel een zware proef zijn voor Torsten's ijdelheid. Hij opende eenige ma len den mond, om wat te zeggen, maar be dacht zich dan blijkbaar weer op het laat ste moment. Hij bepaalde zich tenslotte tot het passe-partout-woordje„Zoo". Dan keek hij mij aan met een veelzeggende blik, waarin alle levenswijsheid besloten lag. Het kind ging intusschen op het randje van een kist zitten en wachtte af. Het voor zag vermoedelijk onaangenaamheden over onze aanwezigheid in de vestibule, besefte helder de onmogelijkheid, Torsten weer naar buiten te werken, maar wilde verder de eventueele ongewenschte gevolgen tot een minimum beperken. Vervolgens zwegen wij. Erfelijke belasting en individueele op voeding hebben den gemiddelden gecivili- seerden mensch het besef bij gebracht, dat het ongewenscht is, in gezelschap te zwij gen. Boeren en genieën mogen hierop een uitzondering maken. Zoodat ik, na eenige minuten stilte, naar een onderwerp van con versatie begon te zoeken. Over het alge meen is dit niet zoo moeilijk: ik kan nog goed praten met wie dan ook met oude burgerjuffrouwen over de prijs van de boter en met oude adellijke dito's over opera, lit teratuur en decadente badcostumes, met be jaarde heeren over politiek en aandeelen en met b eren over mest en melk. Wel is waar heb ik nóch verstand van politiek, nóch van Gevraagd een flink Aanm. Mevrouw Kalf, Huize „de Birkt" Birktstraat 76, Soest. een eikenhouten cylinderbureau. Brieven met prijsopgave onder No. 231 aan het bur. van dit blad. SVV BAD-COSTUUMS VVV ZOMER-OPRUIMING o.a. „Tweka" Kwal. prima Kleurechtheid gegarandeerd „HET HANDELSHUIS VOLDOET U" Soesterb.straat 61 Soest Telef. 2200 Havenstraat 97 Hilversum Tel. 2607 Gevraagd een flinke halve dagen per week. Loon f 4.Hotel Okhuysen, Soestdijk. (extern), in staat en genegen een kleine huishouding geheel zelfstandig te doen en leiding te geven aan 2 schoolgaande kinde ren. Brieven onder No. 232 aan het bureau van dit blad. mest, maar dat is in de aangeduide geval len van geen bezwaar, omdat de politiek be sproken wordt aiyi bittertafels, waar minder gelet wordt op den inhoud van de stelling, dan op het aplomb, waarmede deze gelan ceerd wordt en wat de mest betreft de boeren geven den spreker altijd gelijk en doen toch hun eigen zin. Alleen met kinde ren is het niet zoo gemakkelijk. Héél jonge kinderen kunnen überhaupt niet praten; dan is conversatie nogal eenvoudig. Men begint een grimas te trekken, de ander kraait dan en trappelt met zijn beenen, men trekt wéér een grimas, enz. enz. Alles hangt af van het repertoire grimassen. Heeft het kind zich echter de elementaire begrippen der menschelijke taal eigen gemaakt, dan begint een onderhoud hooge eischen van intellect, gehoor en deductie- en combinatievermogen te stellen, voor zooverre men geen bloed verwant in de eerste graad is. Ouders en ook sommige andere nabije aanverwanten zijn op dit j>unt met een zesde zintuig be deeld. Als het noodlot mij met een mensch in dit stadium van zijn ontwikkeling alleen plaatst, begin ik altijd het ochtendblad te bestudeerenj. zoo ik dit in mijn zak heb. of anders aanteekeningen in mijn notitieboekje na te lezen. Gewoonlijk helpt dit niet, want kleine kinderen hebben respect voor niets, zelfs voor geen courant. Dus vragen ze iets. De gestelde vraag is onverstaanbaar. Ik tracht mij dan te redden met een hoofd beweging, die zoowel „ja" als „nee" kan beteekenerc en denk intusschen hevig na over de opgegeven puzzle. Want het was maar zelden, dat de kleinen, waarmede ik converseerde, zich door dit diplomatieke handigheidje lieten vangen: de vraag wordt herhaald, desnoods twintig maal, totdat ten slotte de bedoeling begrepen is. Dan is het nog slechts de kunst te antwoorden met het zoetelijke timbre en de vereischte woordverminking, waarmede ik anderen ge woonlijk tot kinderen heb hooren spreken en die dus wel gewenscht zullen zijn. Het antwoord geeft aanleiding tot minstens drie nieuwe vragen en zoo nemen de compli- catie's toe volgens een meetkundige reeks, tot men verlost wordt. Kinderen moeten ge lukkig vroeg naar bed! Het meisje, dat daar op den rand van de kist, de magere beenen heen en weer ben gelend. ons zat te bewaken, was dit stadium reeds lang voorbij, maar toch vond ik het moeilijk, een gespreks-onderwerp te vinden, zooals gezegd. Ik trachtte in mijn herinne ring na te gaan, wat op bezoek komende dames tegen mij plachten te zeggen, toen ik nog klein was, maar te vergeefs. Wat zij tegen mij zeiden, zou vermoedelijk trouwens niet eens bruikbaar geweest zijn voor ande re kinderen, want men heeft mij later stee ds voorgehouden, dat ik toen reeds „heel an ders was als anderen." Hetgeen ik. gezien mijn ervaringen, als een compliment be schouwde. Tenslotte evenwel schoot mij de ,-aste formule te binnen, waarmede men kin deren van 5 tot 12 jaar aanspreekt. Men be gint te vragen: „Hoe oud ben je?" en dan ..In welke klas zit je?" Ik ging dus volgens dit systeem te werk en lanceerde mijn vraag. Wordt vervolgd. NERGENS ZOO GOEDKOOP EN ZOO GOED .HET HANDELSHUIS VOLDOET U" Soesterbergschestraat 61 - Soest - Tel. 2200 Havenstraat 97 Hilversum Tel. 2602 Vrijst. Villatje met schuur en tuingrond, tegen 1 September, f 25 per maand. Te be vragen C. J. van Oosten, van Weedestr. 37. „HET HANDELSHUIS'*, SOEST is ruim. voorzien van ZOMER-ONDERGOEDEREN IV o.a. van Jansen en Tilanus Ook voor Uw Jongens „HET HANDELSHUIS VOLDOET U" Soesterb.straat 61 Soest Telef. 2200 Havenstraat 97 Hilversum Tel. 2607 bij Station. Suite, serre; ruime hall, W.C., keuken, bijkeuken, kelder, 4 sl.kamers, vaste waschtafel, balcons, gr. zolder, bloem-, moes- en vruchtboomtuin, schuur, kippen hok. KOOPPRIJS BILLIJK. Br. onder No. 230 aan het bur. van dit blad. (niet te verwarren met Sportbeschuit) BANKETBAKKER IJ Soesterbergschestr. '8, Tel. 2009, Soest ZOMER-OPRUIMING lil Nu is 't tijd U een LINNEN ZOMERCOSTUUM aan te schaffen De prijs valt U mee II Ook voor Uw Jongens „HET HANDELSHUIS VOLDOET U" Soesterb.straat 51 Soest Telef. 2200 Havenstraat 97 Hilversum Tel. 2607 Solide financieele instelling, biedt san soli de personen met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden f 200.zonder borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan het Bu reau van dit blad. Atelier-opnamen dagelijks (ook Zondags) van 12.30—3 uur. VAN 8 TOT 8 UUR Vanaf heden voorradig: prima kwaliteit LAMBVLEESCII VANAF HO CENT PER POND CARBONA AP.JES 50 CENT PER POND LAMSBOUT van ai go CENT PER POND

De Soester | 1932 | | pagina 3