oC Soesterberg De „Panama". Rechtzaken O-^ Plaatselijk Nieuwsp-0 een weg naar den zolder. Na enkele minu ten was de brandweer aanwezig, en stond het gebouw in een vlammenzee. In een half uur was de. brandweer den brand meester, zoodat de brand, tftt het hotel beperkt ble^f. Een 5-tal hotelgasten kon tijdig het ge bouw verlaten. De brand, die door hon derden in dezen zomernacht werd gade ge slagen, is vermoedelijk ontstaan door het achteloos wegwerpen van een sigaret. De tweede en derde verdieping alsmede de zol der brandden voor het grootste gedeelte uit. Dp >thade wordt door verzekering gedekt. HILVERSUM. NOODLANDING. Zondagmiddag moest de bestuurder van een Pandervliegtuig, tengevolge van een klein defect, een noodlanding maken op het terrein van de Hilversumsche Meent. Nadat dit verholpen was, steeg hij weder op, en vervolgde zijn weg naar Schiphol. DEN HAAG. EEN INDISCHE LAGERE SCHOOL. Zaterdag 1.1. werd in de Oranje Sociëteit alhier een algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van Indische verlofgan gers. Aangenomen werd een voorstel van hét bestuur, strekkende tot het verleenen vaii de door de gemeente 's-Gravenhage ge vraagde medewerking, tot oprichting van een lagere school met Indisch leerplan en opleiding voor H.B.S., Lyceum en Gymna sium. Het initiatief tot oprichting van deze- Indische school voor kinderen van Indische verlofgangers is uitgegaan van den heer P. de Koning, oud-hoofd eener opleidings school te Bandoeng. De school zal 1 September geopend wor den in de lokalen der gemeenteschool aan de Abeelstraat alhier. Het onderwijs zal geheel in Indische rictf- ting gegeven worden, en bij 't onderwijs der Europeesche lagere school in Indië volko men aansluiten. De voorzitter, de heer mr. F. A. Janssen van Raay herinnerde er aan, dat de Vereen, van Indische verlofgangers thans twaalf- en-een-half jaar bestaat, maar dat wegens de tijdsomstandigheden van een feestelijke bijeenkomst is afgezien. De heer D. van Genus, secretaris-penningmeester, speet dit zeer, omdat het een goede gelegenheid zou zijn geweest, om den heer Janssen van Raay openlijk dank te zeggen voor al hetgeen hij voor de vereeniging heeft gedaan in de tien jaar, dat hij onafgebroken op uitmun tende wijze het voorzitterschap heeft be kleed. Deze woorden verwekten een hartelijk applaus. UTRECHT. SCHILDERIJEN VAN H. M. DE KONINGIN. In een persconferentie heeft de direc teur van het Centra;)! Museum, tevens ge meente-archivaris, dr. W. C. Schuylenburg, mededeelingen gedaan omtrent de tentoon stelling van schilderijen van H. Mj_.de Ko ningin, welke alhier zal plaat* vinden in het Centraal Museum aan de Aghietenstraat van Vrijdag 26 Augustus tot 18 Scpt. a.s. De tentoonstelling wordt geopend Vrij dagmiddag a.s. tc twee uur, waarbij geen personen speciaal uitgenoodigd zullen wor den. Dr. Schuylenburg vond het meer in overeenstemming met het karakter der ex positie om een andere wijze toe te passen. Er zullen voor de bijwoning der openings plechtigheid namelijk honderd toegangs kaarten worden beschikbaar gesteld tegen den prijs van f 0.50, de gewone toegangs prijs. De honderd kaarten voor de opening worden verkrijgbaar gesteld op Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. aan het Ge meente-archief Drift 27, dat geopend is van negen uur tot vijf uur. De expositie zal omvatten 93 werken van H. Mj. de Koningin. Ze is ten bate van het 'Ned. Steuncomité voor beeldende kunste naars. In een der tentoonstellingszalen wordt bok* een bus opgehangen, waarin men nog een extra gave voor dit doel kan offeren. Bovendien wordt de catalogus ver- kookMegen f 0.25 ook ten bate van het co mité, terwijl door een particuliere firma ter tentoonstelling mapjes met ansichtkaarten, voorstellende reproducties van werken van de Kóningin, worden verkocht. Men verwacht, dat ook in Utrecht velen deze tentoonstelling zullen bezoeken. Het voordcel is, dat de expositie juist in deh JaarbcOrstijd valt. Er zijn dan vele vreemde lingen en onder deze bezoekers van buiten 7mllen er stellig ook zijn, die de werken van H. M. de Koningin zullen willen» bezichti gen. De opening geschiedt door den Commis- '1 sar is der Koningin in de provincie Utrecht, dr. H. Thi 's Jacob. DE VOORLOOPIGE RESULTATEN DER CRISIS-ZUIVELWET. De Secretaris van den F. N. Z. schrijft in het officieel orgaan van den bond het vol gende: Nu bekend gemaakt is, dat de regeerings- toeslag per 3 K G. tot producten verwerkte melk van 3 vet ook in de maand Augus tus 1 1/4 cent zal zijn, vraagt men zich on- Mvillckeurig af hoe dit strookt met de bij de voorbereiding der wet door den Minister van Economische Zaken en Arbeid gedane mededeeling. dat het de bedoeling was om met deze wet in de hand te komen tot een richtprijs der njrik van pl.m. 5 cent per K.G. en het behoeft ons niets te verwon deren. *dat er hier en daar ontevredenen ge hoord worden, die reeds gereed staan met hun kritiek en de regeering beschuldigen, dat zij haar woord niet gehouden heeft, om van erger maar te zwijgen. Hoewel wij ons best kunnen begrijpen, dat er stemmen in die richting opgaan, vooral nu dc vorige week dc boterprijs naar beneden in plaats van naar boven is gegaan, mecnen wij toch dat men, bij zijn kritiek ecnige voorzichtigheid in acht dient te ne men. Rcgceringsmaatregelen geven, vooral in den aanvang dat zij werken, veelal t en buitengewoon groote mate van onzekerheid in hun resultaten en zoo moet het ons'ook niet al te zeer verwonderen, dat wij maar niet zoo één, twee drie op den melkprijs zijn, die hij de voorbereiding der wet als het nagestreefde doel is genoemd en die wij ook altijd nog als het na te streven doel voor oogen moeten houdcVk Intusschen zijn er verschillende omstandigheden die het be grijpelijk maken, dat dit doel niet nu reeds bereikt is, en overigens zijn er factorij aan te wijzen, waarmede billijkheidshalve bij de beoordeeling van de tot nog top be reikte resultaten rekening moet wordtp ge houden. Toen einde Mei de boterprijs ongeveer f 0.80 per K.G. was, waren wij er zeer mede ingenomen, dat in het zicht der komende Crisis-Zuivelwet aanvankelijk door het op slaan van boter door particulieren, later door den opslag van boter in koelhuizen, de prijs in het binnenland opliep tot f I.la ter tot f 115 per K.G., waarop deze dan ook kunstmatig tot aan de inwerkingtreding der Crisis-Zuivelwet gehouden is. Hierdoor hebben de producenten gedurende de inaand Juni en in de eerste week van Juli, laten we zeggen, gemiddeld f 0.30 per K.G. boter, of 1 cent per K.G, melk méér ontvangen, dan anders het geval zou zijn geweest. Daar is nog bij gekomen de f 2.25 per melkge vende koe, die in Juni op voorschot uit het Crisis-Zuivel-Fonds is uitbetaald, hetgeen gedurende 3 wtken ook pl.m. 1 cent per K-G melk heeft bedragen. Over de 6 weken van begin Juni tot 10 Juli heeft men dus ge middeld 1 Yi cent per K.G. melk boven den wereldmarktprijs ontvangen tengevolge van de aanstaande inwerkingtreding der Crisis- Zuivelwet. Allicht zal inen zeggen, dan waren wij er toen dus beter aan toe dan nu, want nu krijgen wij slechts 1 1/4 cent extra. Dit is ook zoo, maar men vergete niet, dat de cent als gevolg van de uitkeering per koe slechts voorschot is geweest en nu dus op het Crisis-Zuivel-Fonds drukt. Door de hoogere prijzen die wij in Juni hebben gehad, heeft men den overgang in de periode, waarin de werkelijke invloed der Crisis-Zuivelwet door de heffingen ging werken, in de melkgelduitkeeringen niet ge voeld. doch men vergete toch niet, dat zon der de Crisis-Zuivelwet de melkprijs thans ruim 1 cent per K.G. lager zou zijn dan hij nu is. De oorzaak, dat de toeslag nog niet groo- ter is, moet vooral gezocht worden in de reeds zooeven genoemde omstandigheid, dat in het zicht der Crisis-Zuivelwet door vele particulieren boter is opgeslagen, die nu in consumptie begint te komen en waardoor men thans zeer voorzichtig moet zijn met het verhoogen der boterprijzen. Hierbij komt nog de omstandigheid, dat er totnog toe geen heffing kan worden gedaan op de eetbare vetten en oliën, zoodat deze niet in prijs verhoogd zijn. Dit is een gevaar met het oog op voorgenomen verhoogingen der boter- en margarineprijzen, daar hierdoor a.h.w. een lek in de regeling is, waardoor zoowel boter- als margarineconsumenten kunnen ontsnappen en zoodoende het boter en margarineverbruik nog meer kunnen drukken dan thans reeds het geval is. Afgezien van deze bezwaren, kan men ook overigens niet plotseling de boter eenige dubbeltjes per K.G. verhoogen, hetgeen ook trouwens nooit de bedoeling is geweest. Men zou dan zeker den consument naar de goedkoopere artikelen drijven, hetgeen ook allerminst in het belang der regeling is. Ten slotte moet men niet vergeten, dat het geweldige regeeringsapparaat, dat in het werk gesteld moet worden om de wet uit te voeren, ook thans nog lang niet in alle onderdeelen functionneert zooals dit moet, zoodat men ook hierdoor nog geen volledige resultaten mag verwachten. Uit bovenstaande moet men niet opma ken. dat wij met alles, zooals dit nu reilt en zeilt, tevreden zijn en dat wij gecnerlei be zwaar hebben over den gang van zaken. Integendeel, cr is heel wat, dat ons niet aanstaat en dat wij spoedig veranderd wil len zien, doch wij willen voorzichtig zijn niet onze kritiek, omdat wij uit eigen erva ring weten, welke bezwaren er ondervonden worden. Tevens hebben wij getracht den niet-ingewijde duidelijk te maken, met welke factoren hij bij de beoordeeling van den hui- digen stand van zaken dient rekening te houden. G. DE TENTOONSTELLING „MOEDER EN KIND". In Juli j.1. is in Amsterdam de tentoon stelling „Moeder en Kind" gehouden, waar voor groote belangstelling bestond, en wie deze tentoonstelling zelf bezocht, verbaast zich daarover niet, want er was daar veel te zien, dat buitengewoon belangrijk en boeiend was. Hoe zou dit ook anders kunnen, waar het betreft een zoo rijk en boeiend gebied, als de zorg voor Moeder en Kind is. De burgemeester van Amsterdam schreef ter gelegenheid van deze tentoonstelling het volgende, wat naar het ons voorkomt zeer goed gevoeld is: „Herinneringen aan een sfeer van onbaat zuchtige toewijding, waarachtig altruïsme, zelfverloochenende liefde worden bij t uit" spreken van de woorden „Moeder en Kind gewekt. Onze moeders hebben voor ons gezorgd, gewaakt, gebeden, geofferd; zij hebben dat gedaan ieder op haar wijze, met volkomen overgave, met terzijdestelling van eigen Maar zelfs de alles opofferende liefde van een goede moeder kan tekort schieten, in dien niet gesteund wordt door inzicht in het wezen van het kind. Dit inzicht geeft de Tentoonstelling „Moe der en Kind". Daarom juich ik het houden van deze tentoonstelling zoo van harte toe. Moge zij rijken zegen verspreiden." In verschillende afdcelingen was op deze tentoonstelling alles bijeengebracht, wat be treft de zorg voor dc aanstaande moeder, voor de zuigeling, de jeugd en de rijpere jeugd. Wie daar niet zelf is geweest en voor zoo heel velen was dit helaas onmogelijk, zal zich niet kunnen voorstellen, dat men daar méér dan een dag zou moeten doorbrengen, indien men alles goed in zich wilde opne men. En telkens weer was cr iets, dat ver raste. dbor dc keurige en sprekende wijze, waarop een afdccling was samengesteld. Geen overlading, doch juist datgene, wat noodig was. had men bijeengebracht, waar- dooi een goed overzicht werd gegeven^. Maar bovenal verraste deze tentoonstel* ling. door: dat deze zoo scherp liet uitko men. hoeveel toch door goede voorzorgen in het belang van het jonge, zoowel als groo*ere kind. gedaan kan worden en hoe noodig het werk van verschillende instel lingen-is. liet doet pijnlijk aan te moeten constatce ren. dat terwijl vroeger de zuigelingensterfte in de groote steden belangrijk hooger was dan op het platteland, thans het omgekeer de liet geval is, dat dus op het platteland de zuigelingssterfte hooger is. Niet, dat wij cr ons niet in kunnen ver heugen, dat de voorwaarden voor het jonge land Jn dc groote >tad zooveel beter wer' den, maar het zou ons lieve* zijn, indien op het platteland ijiet van een achterstand spra ke lutoest zijnvW Waardoor komt nu dit verschil? Op het platteland heeft men toch een belangrijke voorsprong, doordat men daar veel meer in de gelegenheid is, orn de kinderen van fris- sehe lucht en zon te laten profiteeren. Welk een verschil, óf men in een groote stad drie hoog woont, waar toch ook kinderen leven, of dat men beschikt over een stukje grond bij huis, waar ook het jonge kind een rustig en gezond plekje kan vinden. En toch is men er in geslaagd door verschillende maatregelen de levensvoorwaarden gunsti ger te maken. Een belangrijk aandeel heb ben hierin zeker de consultatiebureaux voor zuigelingen, waar iedere moeder raad kan vragen betreffende de voeding en verzor ging van haar kind en het daar zelfs onder geregelde controle kan stellen gedurende het eerste levensjaar. Ge begrijpt, dat door tijdige raad veel voorkomen kan worden. En dat hiervan gaarne gebruik gemaakt wordt, blijkt wel hieruit, dat b.v. in Amsterdam 60 der zxiigelingen bij de consultatie- bureaux worden ingeschreven! Zoo'n bureau was in zijn volledige inrich ting te zien In de groote steden zijn voorts goede en hygiënische ingerichte crèches, waar zuigelingen verzorgd worden van moeders, die uit werken gaan, en kinder bewaarplaatsen aanwezig. Terwijl deze kin deren vroeger aan een willekeurige zorg moesten worden overgelaten, vinden zij thans \t\ de crèches en bewaarplaatsen een uitstekende verzorging. De moeder kan van die instellingen zoovele keeren per week gebruik maken als zij wil en na het werk haar kinderen .weer mee naar huis nemen. Voorts worden geregeld kinderen naar buiten uitgezonden; door kinderspeeltuinen; door schoolwerktuinen, waarmee in Am sterdam een prachtig begin is gemaakt: door schooltoezicht, door lichaamsoefeningen, zwemmen, in den schooltijd worden de le vensvoorwaarden ook voor de grootere kin deren zooveel gunstiger gemaakt. In de afdeeling, die gewijd was aan het schoolgaande kind, kwam heel sterk naar voren, van welk een groot belang men het acht, het kind in aanraking te brengen met de natuur. REGEERING EN BOUWBEDRIJVEN. In de bijeenkomst van de regeerings- vertegenwoordiging en vertegenwoordigers van een aantal patroons- en arbeidersbon den, Vrijdagmiddag te 's-Gravenhage gehou den, heeft de voorzitter, mr. dr. K. J. Fre- deriks, het standpunt der regeering inzake de noodzakelijk geachte loonsverlaging ken baar gemaakt. Men wijst er thans in het H.bl. op, dat de regeering van meening is, dat, wil het tot credietverleening komen, een loonsver laging van 15 pCtl (en niet 5 pCt. zooals ge meld) noodzakelijk zal zijn. Dit blad meldt voorts?, dat de regeering van plan is om ar beidersgroepen, die niet willen meewerken aan verlaging van de bouwkosten, niet in aanmerking zullen komen voor extra-sub sidie, ten bate van de werkloozenkassen, en hem ook niet zal brengen onder de crisis regeling. net schijnt de bedoeling te zijn, dat de gemeenten dergelijke groepen niet op ande re wijze zullen steunen. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT En zie wat nu de gespatte natte kalk aan wees. Verd. vertelde, dat hij wel richting had aangegeven voor afslaan. Met zijn arm, want de richtingaanwijzer was al minstens een jaar stuk. Wel 15 M. voor de bocht had hij dien arm uitgestoken. Welnu. 15 M. voor de bocht begon het kalkspoor naar link- uit te wijken. Ergo, eerst teeken gegeven toen het uitwijken aan ving. Tevens wit bewijs dat de bocht was afgesneden. De luxe auto met grooter vaart had wil len passeeren. Dat links afwijken noodzaak te de luxe auto tegen een booin op te tor nen. Eisch: f 15 voor niet vroegtijdig teeken en f 10 voor bocht afsnijden. Verd. voerde een mooi clementiewoord aan. Hij was maar loontrekker en had dit alles tr betalen. Zoo kwam de Kantonrechter in vonnis op f 10 en 1 0 Chauffeurs werktijden. Het lijkt soms een waar schandaal. Er was nachtpermissie in het Zwaantje te Soesterberg. Er stonden twee auto's te wachten in verband inet die nachtpermis sie op 15 Juni. Daar komt een auto aan uit Zeist en die loopt op een der stilstaande, en deze caramboleert op den tweeden stil- taande. Onderzoek der politie vond twee perso nen, die nu wel wakker waren, maar tevoren in den dut. De chauffeur, de thans afwezige verdach ts, had geklaagd van in de laatste dagen steeds maar achter het stuur te hebben moe ten zitten. Dien dag was hij van Putten op de Velu- we moeten rijden naar den Haag voor een begrafenis. Toen was nog ergens anders heen gereden. En vervolgens moet het op dien zelfden dag weer van den Haag naar Putten. Is dat schandelijk of niet! Het werd voor den afwezige f 25 boete of 10 dagen De hardrijder. Toen kwam een hardrijder, wel te ver staan, een in auto. Het was een Amster dammer H. W. Dl-, controleur bij Tuskins- ki, welbekend kino-établissement;. Onze man was altijd in „de stad Thans met vacantie voor 'n week naar den buiten, en daarom reed hij in Soesterberg op hi| kruispunt met 80 K.M. vaart. Had geen bord gezien. We zullen, zei Rechter van Son, bij elke viersprong een bord laten zetten met het opschrift: Dit is een kruispunt. Wat ben je nog groen. Dat racepartijtje had nog wel op Zon lag plaats, 10 Juli. Het werd f 15 boete. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Soest was deze reis weer druk aan het woord. Het mooie stelletje. Het eerst kwam een verzetzaak, de ge schiedenis van den Iioevelaker auto, die in den nacht terugkeerde van de Laarder ker mis, waarin twee stomdronken mannelijke passagiers waren gezeten, plus een nog wel vrij nuchter vrouwspersoon, plus de chauf feur B., de aansprakelijke, de verd., die 'm ook om had gehad, maar niet zoo als zijn passagiers. Fatsoenlijker dronken, zei zijn verdediger. Verzet was aangeteekend wegens de zwaarte der straf: een week hechtenis, en een jaar ontzegging van rijbevoegdheid. Mr, Röell (Amersfoort) gaf het dronken zijn toe, al meende hij dat er veel brooddronken heid bij zou zijn geweest. Verd. had zelf de moeilijkheid beseft en had langzaam ge reden. Niets was geraakt en vermoedelijk zou hij zonder kleerscheuren zijn thuis ge komen. Ook het stilhouden in Soest zou op eigen wil berusten. De heeren binnenin wil den nog wat „eten", wilden in Soest blijven. Verd. is geen eigenlijk chauffeur, rijdt slechts zeer weinig; is kruidenier; is de zaak met 1 Mei begonnen en zal over drie weken huwen. Dat kan toch slecht met een week hechtenis beginnen. De vrinden van achterin hadden (of had den gehuurd) den auto en verd. zou voor vijf gulden rijden. Dit was ook vorig jaar geschied en toen had hij zich aan zijn voor nemen gehouden en had niets gebruikt. Thans was hij voor de plagerij bezweken en had vier glazen bier gedronken en daar op een glas cognac. Het was teveel; toegegeven. Maar ieder een kan zich wel eens vergissen. Openb. Min. bleef bij zijn ouden eisch, het oude vonnis. Dat geen ongeluk was gebeurd, is louter toeval. Er was slingerend over den weg gereden. De Rechter was niet gebleven zonder beinvloeding der clementiewoorden. Het werd f 50 boetei Mogelijk had verd. die slechts enkele keeren auto reed, nog liever een week voorwaardelijk gehad, want 50 pop komen een jong huishouden en een jonge zaak zeer te stade. Het jaar ontzeg ging bleef gehandhaafd, De verraderlijke kalk. Het tweede geval met Soest als plaats van handeling was ook weer een autozaak; thans een aanrijding. Een klein vrachtfordjc reed met natte kalk. Dit laatste bracht een prachtig bewijs van rijrichting. Dc Baarnsche chauffeur A. G. B. reed richting Amersfoort en moest inslaan de van Lenneplaan. Links voor hem et] verbor gen voor het oog van onhekenden in de streek door het garagc-c'.ablissement-van Geerestein. Daar achter kwam dc luxe auto van zoo 'n vrij onbekende. Met veel te groote vaart /.ei verd., want daar is slechts 30 K.M. toegestaan. Ga, dat was iets wat hier niet gevraagd werd. Bo vendien lijkt de 40 niet zijn tc boven ge gaan. Wegenreglement: Nk van D., Soest f 3 of 1 dag. Wielrijden zonder licht: C. H. M., Soest f 5 of 2 dagen. KNIE GEBROKEN. Maandag was Mej. M. uit Amersfoort nabij den Hofslotterstecg bezig bramen te plukken, waarbij zij echter zoo ongelukkig kwam te vallen, dat zij haar knie brak. Be hulpzame handen brachten haar naar den Rijksstraatweg over. alwaar Dr. Rupert de eerste hulp verleende. Een particulier uit Amersfoort, die aldaar net met zijn aujto passeerde, bracht haar daarmede naar haar woning over. AANGEREDEN. De 16-jarige V. uit Soest deed mede aan een wielerswedstrijd te Amersfoort doch werd daarbij aangereden en ernstig ver wond!. zoodanig, dat hij naar het ziekenhuis te Amersfoort moest worden overgebracht. Zijn ouders hebben hem vandaar later afge haald. WINKELSLUITINGSWET. Door de politie is tegen een winkelier aan de Soesterbergschestraat proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding der Winkel sluitingswet, welke wet door dien winkelier genegeerd werd; hij bleef des avonds veel te lang open. BRAND. Dinsdagmiddag. 23 Augustus, om halt één werd de brandweer gealarmeerd voor brand in een hooiberg aan den Gallen kamp Pels weg. Door het spelen van kinderen met vuur was de hooiberg aan de buitenzijde in brand geraakt. De brandweer was spoedig ter plaatse en bluschte het vuur met 2 slangen. De brave man was heengegaan, -Noch vrou\^, noch kind tot last; Mn de familie had ...getreurd", Zouals dat éénmaal „past." Oom had zijn boeltje „en de rest", Vermaakt aan nicht „Gesierf", Die hem een trouw verzorgster Was, Wel al een jaar of tien. Zijn kleeding en wat meer ..klein spui". Die moest door haar verkocht; En d. familie: „eerste keus", Die 't billijk koopen mocht. De opbrengst gold liefdadig doel; Er moest contant betaald; Want aan het einde van den dag> Zou 't geld worden gehaald En de familie zat bijéén. Flink „giftig"' op de nicht. Die alles keurig had ingeslikt, Met effen, kalm gezicht Een jonge neef, héél erg „astrant". Die neusde alles na: En haalde., uit een vloeien zak, Een fijne „Panama"! Wel Potverdriel juist iets voor hem; Zoo lang reeds zin gehad Had hij in zóó'n „sjiek", soepel „ding"; Maar „Panama" kost wat! En, zéér voorbarig, riey» hij uit'. i Die hoed die is van mijn"! Ik geef hiervoor „vijf pegeltjes". Die hoed die staat me fijn!" Mlaar een familielid <He dacht: lk haal jou eens „erdoor"; Sprak lijzig kalm van keel-geluid: 'k Geef <één knaak"' méér er voor." En jonge neef dacht: „Krijg de k Daar gaat „me hoed" misschien"! Maar toch: ten slotte had ie 'm Voor nog geen „.brief van tien"! En dol gelukkig kwam hij thuis. Dacht 's nachts in bed nog laat Zoo nu en dan een Oompje doodk Dat lijkt me toch niet kwaad". Tot 's morgens neef de nota vond, Tn vloeipapierzak - hoek: ,,Een hoed van Bangkok rijstpapier: ,Eén vijftig" Reuzen-vloek! (Nadruk verboden). AD REM FAILLISSEMENT. De arrondissements-rechtbank te Utrecht heeft het faillissement uitgesproken van B- ID. Swanenburg, handel drijvende o.d. naam Service Garage, wonende te Soesterberg a,.d. Luitenant Koppenlaan. Rcchter-Com- missaris mr. H. P. J. Ml Loeff; cur. mr J. C. M. Pondu, wonende te Utrecht. VAN DEN HEUVEL. De weelde van het zomerlandschap i- nooit genoeg te loven. In ons dagelijksch leven van haast en strijd worden we nu even geboeid door de levende schoonheid eener tot vollen wasdom gekomen aarde. Wie kan zich daaraan geheel onttrekken. W ie zal bij dit schitterende zomerweer niet den bctoo- vc ren den invloed ondergaan van óeze aard- sche lust en pracht? Hoe liefelijk nu die zonnige landouwen, temidden waarvan het leven een blije spelevaart lijkt. Een onge twijfeld rustiger en mooier wereld. Daar is alles nog poëzie, welke in staat is om in een ontvankelijk jeugdig gemoed een duize lende geluksstcmmi.ng te verwekken. Men kan moeilijk een vergelijking maken tusschen de verschillende seizoenen, wijl elk hunner stijlvol zijn kan, aldus vormend ccn beeld van geheel aparte schoonheid, waar mee elk onzer naar mate zijner gemoeds gesteldheid in meer of minder innige bij- trekking treden zal. Een feit is het echter, dat de algemeene trek uitgaat naar den zomer. Fraai zomerweer wordt men nimmer moede, terwijl men daarentegen in een lan gen winter hard naar 't voorjaar en den omer verlangen gaat. Vooral zij, die buiten vonen en weten, dat zij den ganschen zo mer lang. uit de eerste hand genieten kun nen van al het goede en schoone, dat door het wondere groeiproces der levende na tuur wordt uitgedrukt. Het is haar hoogste bloei, die bereikbaar is en welke voor de eene landstreek wat vroeger en voor een an dere weer wat later komt. De heidevelden met hun rijke, warme kleurenpracht vertoonen zich nu op hun mooist, zacht afstekend nu tegen het altijd groen der dennenbosschen, die zich naar al le richtingen uitstrekken, in golvende lijnen oms nog de heuveltoppen kleurend. Bij helder weer openen zich van hieruit schit terende vergezichten over levendig gekleur de dalen en kronkelende heuvelrijen, in die pe rust verzonken onder de stoofhitte eener gloeiende Augustuszon. Vergezichten, die het hart en den blik zoo heerlijk verruimen •n 't welk te leeren kennen een openbaring zijn moet voor al die velen in de groote leden, die dagelijks slechst een armzalig trookje van den hemel gewaar worden tus- chen hooge muren. Niet ten onrechte is de zomer ten allen tijde door dichters en andere kunstenaars verheerlijkt. In den .zomer wordt de wereld Ulmer en lichter, gevoelen we ons, bij ove rigens gelijke omstandigheden, iets minder bezorgd en leeft mpn, in 't algemeen ge sproken, wat gemakkelijker. De kleurige, statige, wijduitgaandc rust van een zomer landschap werkt kalmeerend op den moe gepijnigden geest, die vergetelheid zoekt. Dezelfde drang doet, menig stedeling om dezen tijd des jaars weer naar buiten trek ken, omdat een diep verlangen hem daar heen drijft. Voor eenigen tijd van zorg en inantschappclijken strijd bevrijd, hoopt hij buiten, in de mooie eenzaamheid, weer tot zichzelf te kunnen komen. Zooals de lente alles nieuw maakt, zoo doen de volle bloei en rijpheid van den zo mer alles in schoonheid opgaan, verinnigd met 'n vredige rust na volbrachten arbeid. De impressies voor oog en oor zijn dan talloos en overal, waar men de natuur niet weerstreeft. Ze kunnen ook hen nog aan doen, die in deze tijden onder zware zorgen gehukt gaan. even opwekkend eenblijma- kend gevoel, opflikkerend soms als een door de wolken borend licht eener wondere toe komst, plots over heel dit leven zijn glanzen schietend. Momenten misschien, maar toch ervaringen van hooge waarde, hoe kortston dig dan ook, omdat zij even opwekken tot een staat, waarin het rhythmc van den voortbrengenden arbeid weer wordt verno men. Het aantal menschen, dat onze streek om dezen tijd opzoekt, wordt elk jaar grooter. \1 vormt voor hen het vliegveld aanvanke lijk de grootste, misschien de ecnigste at- iractic. toch komt menig hunner ertoe om ook het landschap nader tc gaan verkennen, dat in zijn kleuren en klanken nu een ge heel bizondere impressie geeft. Een blakerende midzomerzon over be groeide heuveltoppen en wijd-uitgesti ekte heidevelden in paarschen toon. Daarboven 111 de blauwe lucht het machtige gegom der vliegtuigen, zich voortbewegend in -nelle vlucht. Op den l|>ulevard beweeg en gewriemel van honderden mensehen. naarstig turend naar wat zich in de ijle ruimte afspeelt. En ergens aan den rand van dc bloeien de heide wordt een eenzame wandelaar een groote vlucht van zwevennc bijen gewaar, die machtig zoemen het lied van den ar beid. „TOESCHOUWER."

De Soester | 1932 | | pagina 2