Venema WILLY VEENENDAAI J. I. H0KSBERGEN HOTEL OKHUIJSEN S0ESTD1JK THE JOLLY BAND Pluimvee teelt. tyleylink's Fotohandel Rechtzaken _>e WINTER- Stoffen Burgerlijke Stand Predikbeurten prO Iedere Zaterdagavond van 8 12 uur VRIJ ENTREE Ingezonden r° bedoelde secretarie zal den promotors van. niet serieuze lijsten allicht veel bezwaarlij ker vallen. Aldus de Minister van Binnen- lands^he Zaken. Een buitengewoon goede gedachte van dezen Minister, om hier een gang naar de Secretarie te eischen. Doch zou daarvoor nog niet oneindig veel meer zijn te zeggen), als het plaatsen van een handteekening het noodlottig gevolg heeft, dat de zoozeer verarmde gemeenten daar door verplicht worden, tonnen gelds be schikbaar te stellen voor schoolbouw? De vraag stellen is tevens haar beantwoorden. Het is een wonderlijke, doch indroevige samenloop van omstandigheden, dat in de zen tijd van verarming en achteruitgang, een aanvrage om stichting van een bijzon dere school nog eerder moet worden inge willigd, dan eenige jaren geleden. Tot 1 Januari 1931 mochten nj.l. bij een aanvrage om stichting van een bijzondere school, geen kinderen medetellen, die reeds een bij zondere school bezochten en voor wie op die school voldoende plaatsruimte was. Be doelde wettelijke bepaling, welke telkenmale van jaar tot jaar werd verlengd, heeft slechts gegolden tot1931, het jaar, waarin de algemeene verarming begon. De gemeentebesturen hangen dus thans, nog meer dan ooit te voren, af van geen verant woording dragende schoolbesturen of klei ne groepjes personen, die om een gering richtingsverschil, naast de bestaande bijzon dere school, een nieuwe wenschen te stich ten. Het is dus wel dringend noodzakelijk, dat de Regeering, teneinde te voorkomen, dat de gemeenten nog dieper in het finan- tieel moeras zullen geraken, dan thans het geval is, het voorstel van de Commissie Weiter zal overnemen!. Aangezien evenwel met de behandeling van het wetsontwerp, waarin het voorstel van de Commissie zal moeten worden verwerkt, n.1. het wetsont werp tot wijziging van de Lager Onderwijs wet, vermoedelijk veel tijd gemoeid zal zijn, zou het zeer aanbevelenswaardig zijn, wan neer ten spoedigste een eenvoudig stopwet je, zooals van 16 Maart 1922 tot 1 Januari 1923 heeft gegolden 1) zoo mogelijk met terugwerkende kracht werd aangenomen. Zulks om te verhinderen dat de gemeenten, vóórdat de wijzigingswet der Lager Onder wijswet in werking treeds, nog gedwongen zullen worden, onnoodige uitgaven voor schoolbouw te doen. Mogen de gemeenten en de belastingbetalers daaromtrent spoe dig en afdoende gerustgesteld wordeni. 1) Wet van 21 April 1922 S. 195, houden de maatregelen ter voorkoming van het zon der noodzakelijkheid bouwen van scholen voor lager onderwijs. AMERSFOORT. FASCISTENVERGADERING. In de markthal heeft de af deeling van den fascistenbond de vorige week een openbare vergadering gehouden,, welke zeer druk be zocht was. De leiding berustte zij den heer van Zijst, die zeer verheugd was over de groote opkomst. Debat of ordeverstoring zou spreker niet toelaten*. Spr. wees er op. dat de burgemeester van Den Haag aan de communisten wel toe stemming verleend had voor een betooging, doch aan de fascisten is het geweigerd. Spr. achtte dat van de overheid verkeerdl.. Als eerste spreker trad op de heer Baars uit 's-Gravenhagé, die in zijn rede uiteen zette, wat de beteekenis van het Nederland- s^he fascisme is. Spreker begon met te ver tellen, hoe het fascisme zich in Italië na den wereldoorlog ontwikkelde. Daarna be handelde spreker de komst van het fascis me in ons land. Het parlementarisme in zijn tegenwoordigen vorm achtte spreker abso luut verkeerd. Ons staatstelsel zit vol cor ruptie. De tweede spreker, de heer v. Zijst, was wel aanwezig, doch sprak niet, zooals was aangekondigd], hij trok zich terug. De heer Baars behandelde toen ook nog het onderwerp: De coöperative staat. Na afloop was het in de stad gcruimen tijd rumoerig. De heer van Zijst werd onder sterke politieg<)leide naar huis gebracht en door een talrijke menigte per fiets gevolgd. Op den Arnhemschen weg vielen eenige schotem. FLORA THEATER BAARN. Flaro theater geeft deze week de bekende Wereld Operette De Spaansche Vlieg, en deze film-operette Wint het van het tooneel, want vele kostelijke momenten, die men op het tooneel mist. heeft men speciaal m de film uit laten komen. Vooral liet komische spel van deze vooraanstaande Duiltsche klucht-spelers, slaan geweldig bij het pu bliek in. De vlotte melodieën, die men ook al op verschillende gramophoonplaten hoort gaan er in als koek. Voorwaar een film om van te genieten. Ook het voorprogramma is goed voorzien. Noemen we alleen maar de groote universal film El Lobo de Vrijbuiter, is een film welke menig bioscoop-theater al leen op zijn programma als hoofdfilm heeft. Ken Mynard is een alom bekend athleet en weet voorzeker met zijn schermkunst (d'La Fairbank), het publiek te boeien en van be gin tot enid mede te laten leven. KANTONGERECHT TE A'FOORT. Soest zette de lange zitting in en was ook bij de hekkesluiters na de pauze half 2—2 uur. Niets anders dan haat en nijd. Zoo sprak L. G., 's nachts half één be keurd wegen,s f.ietsrijden na biertje of wat anders. De twee anderen waren dronken geweest), maar niet hij. Wel was thans getuigend de brigadier Assank, maar door de posiitieve ontkentenis van verdachte, die zeide nooit anders dan Ranja te drinken, zal nu de volgende week ook nog de eigenlijke verbalisant worden ge hoord. agent de Raad. En dan zal dat „Ran- ja"-drinken wel worden opgelost. Gronden van den Staat der Nederlanden. Als men dit hier hoort zeggen, weet men al dat het zullen zijn de militaire terreinen onder Soesterberg. De Arnhemmer L. te W. en nog eenige personen vandaar, hadden op genoemde ter reinen gewandeld en waren op den bon ge komen. L. te W. was door de anderen gemachtigd om voor hen op te treden. Onbewust was men in overtreding gekomen. Zeker, ze hadden de bordjes Verboden Toegang wel opgemerkt. Maar dit zag men in Oosterbeek ook overal. En toch kon men daar in gerustheid wandelen, als men zich maar onthield van schennis van het groen, enfc. Dit werd in aanmerking genomen, en elk der overtreders kreeg f 2 te betalen, een z.g. koopje. Verpacht gras op wegberm. Het betrof het ras langs de Nieuwe Steeg in Soest. J. A. de Krtiif had 't weer ondergepacht. Hij zal bij de pachtsom wel gerekend hebben op niet-volle grasoogst, maar dat' L. van E. het nu afsneed om mee te nemen, dat was toch niet in den haak. van E. had het al meer gedaan, niet we tende, dat. hij daardoor 'n particulier be nadeelde. Hij wist niets van verpachten. Ja, als het de overheid geldt, is men mees- al minder nauwgezet. Bij het verbaalgeval was het niet tot mee nemen kunnen komen. Het afsnijden was dus geheel verloren arbeid geworden voor van E. En nu nog drie gulden boete. Kreupelheid deed geen pijn. Best mogelijk, maar dan moeten trekken, en dan geen pijn doen, ook wij kennen het ons niet indenken. Toch zouden we niet graag van dieren mishandeling willen spreken, d.w.z. met op zet arbeid vragen van een dier, als men weet het daarmee te kwellen. De landbouwer W. H. heeft het paard daarom nu maar weggedaan. Hij wilde geen last hebben met de Dierenbescherming. Wel wat vreemden gedachtengang. Of het dier naar de slachtbank is gegaan, of dat het elders met zijn kreupel rechter achter been nog te trekken heeft, kwamen we niet te weten. De knecht Van 't K. was met dit dier en een tweede paard en daarachter twee aan een gekoppelde wagens uitgezonden. Eerst moest een ijzer aan een der pooten gelegd worden en dan op beide wagens een voer hooi uit den polder worden gehaald. De heer Prinsenberg, inspecteur der ver- eeniging Dierenbescherming had het kreu pele paard aldus zien loopen in draf, slechts met den hoornband van den hoef den grond akende. En dat zou dan geen pijn hebben gedaan? Ook in rust bleef het paard slechts met dien hoornen kant den grond raken. Die kreupelheid doet geen pijn; heeft het dier al zes jaar; is een gevolg van spat, kromgroeien van het gewricht. Zoo sprak verd. en legde een verklaring van een vee arts over, waarin ook stond, dat het dier tot lichten arbeid nog in staat was. De inspecteur bovengenoemd had den die enarts Winter opgeroepen om het beest te Dames- en Hee renkleermakerij bericht de ont vangst der nieuwe voor Costuums, Overjassen, Mantels, e.d. F. C. Kuiperstraat 10 Telef. 2169 onderzoeken. Deze kon op dat oogenblik niet en nu kwam diens plaatsvervanger van iiet garnizoen te Amersfoort. Ook deze had erklaard dat dit loopen in draf voor de wagens onmogelijk kon geschieden zonder het dier pijn te veroorzaken. Omdat verd. het paard reeds had wegge daan). bleef het hij f 3 boete. Wat is: aan deri openbaren weg? Een marskramer uit Amersfoort had on der Soesterberg aan de huizen zijn waar aangeboden zonder vergunning. Men weet, dat dit in de gemeente Soest vereischte is J volgens plaatselijke verordening. Zonder de- e permissie geen verkoopen of venten op of aan den openbaren weg. Men had hier niet te doen met een geval j van verkapte bedelarij. Maar waarom geen .•ergunning? Volgens verd. F. J. V. had hij bij den aanvang van zijn handel geschreven naar al le omringende gemeenten, een postzegel in sluitende voor antwoord. Van alle politie s was hem antwoord geworden. Soest was blijven zwijgen ondanks de ingesloten post- zegel. Het verweer van den man kwam hierop neeë, dat aan den openbaren weg slechts kon gelden de huizen direct aan den weg gelegen!. Bij het verbaaL, had hij zach bevonden in een voortuin], dus op particulieren grond. F.n dat hij zich op dien grond mocht bevin den, daarvoor kon als bewijs gelden, dat de vrouw des huizes wat van hem had ge kocht. Desondanks werd het toch schuldig verklaren. Openbaar Ministerie liet het bij een gulden blijven, zeker om het late uur. De Kantonrechter deed er nog de helft af. Maar), rondweg gezegd, wat die man ver telde van zich bevinden op particulieren grond met blijkbaar goedvinden van den beheerder daarvan, is niet zoo onzinnig. Kan dat heeten aan den openbaren weg? Is daarin reekeen Arrest van den Hoogen Raad? UITSPRAKEN KANTONGERECHT. van 814 September 1932. GEBOREN: Elsje Diderica dochter van P. ten Berge en N. Honigh Steenhofstraat 69; Alida dochter van G. Beyen en M. van Bemmel Veenpad 8; Evert zoon van E. Groen en G. Verwoerd Dorresteinweg 1; Johanna Maria dochter van M. J. van Breu- kelen en C. Bosman Oudegrachtje 10. ONDERTROUWD: J. Gv Redeman en M. Steinschnak; N. J. Landaal en T. Tee- kens; G. van de Burg en J. Jansen. GEHUWD, W. P. Dorresteijn en A. Ma- lestein; E. H). A. de Leau en A. A. van der Es. OVERLEDEN: Jacob de Die;, 74 jaar, gehuwd met M. Zuyderduyn, Amersfoort- schestraat 77. Vestiging 814 September 1932. A. van Kooten met vrouw van de Bilt naar Utrechtscheweg 16; J. Schone wille van Zeist naar Emmalaan 13; M. E'. Smit van Amsterdam naar Burg. Grothestraat 32; J. Budding van Driebergen-Rijsenburg naar Koninginnelaanlla; G. Kamphorst met gez. van Appeltern naar Lange Bergstraat 24; M|. van Ooyen van Baarn naar Paltz 12; M. P. M. Wilken met gezin van den Haag naar Laanstraat-34; A. Elerie van Gronin gen naar Soesterbcrgschestraat 125; A. J. J. Deijmann van Amsterdam naar L. Brink- weg 35b; R. Veen met vrouw van Amster dam naar Oude UtrecThtschweg 6; W. C. Mol van Amersfoort naar Parklaan Via; W. Herlé van Batavia naar Hartmanlaan 52; J. M. Tabak van Amersfoort n. Steen hofstraat 46; Aj. J. A. Vermeer van Arnhem naar Heideweg 52; J. E. A. Huber van Rijswijk Z.H. naar Beukenlaan 1; E. Hj. Kleij van den Haag naar Beukenlaan 1; J. H. Schipper van Zwolle naar Verlengde Postweg 83; Q. E. Hilbrich van Amster dam naar Rademakerstraat 18; B. H. Len sing met vrouw van Amersfoort naar Kon. laan 77; W. Kraan met vrouw van Schie dam naar Koninginnelaan 94b. Vertrek 814 September 1932. S. F. Beulakker van Schoolweg 2b naar Rijswijk V. Vredenburchweg 164; C. A. Hartman van Birktstraat 53 naar Culem- borg R.K. Seminarie; G. B. J. Smit van To- renstraat 20 naar Utrecht Amsterdamsche- straatweg 232; E. van IJsseldijk met gezin van Ainersfoortschestraat 17 naar Bloemen- daal Zomerzorgerlaan 4a; J. van 't Klooster met gezin van Kerkdwarsstraat 10 naar Utrecht Geraniumstraat 46; L. H). v. d. M:uijzen;berg van Ferd. Huycklaan 8 naar Achtkarspelen N.H. Pastorie; D. Knol van Kerkpad ZZ 25 naar Zwolle Wipstrikkeral- lee 31; S. Vellinga van Kostverl.weg 1 n. A'dam Nieuwendam Sluisp. 8; C. Dressler van Birktstraat 34 naar Lonneker Boekelo p/a H. Boll; A. Floor van Julianastraat 48a naar 'Naarden Amsterdi.straat 14; L. Janker met vrouw van Eikenlaan 17 naar Amster dam Brouwersgracht 90; P. H. Majoor van K. Brinkweg 30 naar Bergen op Zoom Mis siehuis; Wed. D. de Jong van Beetzlaan 21 naar Amsterdam (N.) Hensbroekstraat 30; H. M. «Klein van Koninginnelaan 13 naar Madioen N.O-I.; J. E. van Goor van Amers- foortschestraat 11.9 naar den Haag Stuyve- santstraat 289; "Wed. J. F. Schenkman van Rademakerstraat 18 naar IJmuiden Leeuw- riklaan 7; KL Volkwein van Amersfoort- schestraat 117 naar Amersfoort Pr. Frede- riklaan 6; G. C. van Maanen van van Wee- destraat 46 naar Bussum Hoogeweg 11; F. H. v. d. Rivière van Nieuwesteeg 39 naar Amsterdam Haequartstraat 12; C. A. van Woerkom van K. Kerkstraat 5 naar Bergen op Zoom Missiehuis; Aj. Hilker van Amers- foortschestraat 35 naar Hilversum Soest- dijkschestraat 109; H. M. A. Sluis van Spoorstraat 44 naar den Haag Klimopstraat 152; W. J. Hilhorst van Prins Hendrik straat 25 naar Amersfoort Zuidsingel 38. Verhuizingen in de gemeente van 814 September 1932. A, van de Vaart met gezin van Soester- hergschestraat 190 naar Postweg 44; G. Snoek van Eigendomweg 4 naar Kerkstraat 9; C. Krol met gezin van Korte Kerkstraat 7 naar Kerkpad NZ 39; J. Wickel met gezin van Vinkenweg 25 naar Klaarwatcrweg 41; S. H. Ploem van Luchtvaartafdeeling naar Postweg 109; E. Kuyper met vrouw van Molenstraat WZ 69 naar N.ieuweweg 68; J. van Tol met .gezin van Lange Brinkweg 39 naar van Weedestraat 34; D. Oldenburg an Burg. Grothestraat 17 naar Kerkstraat 37; O. Hoogeboom van Burg. Grothestraat 17 naar Kerkstraat 37; F. L. Oortt van Bos straat 14 naar Plasweg 20; G. N. Prins van Utrechtscheweg 4 naar Birktstraat 34; C. C. van Egmond van Luchtvaartafdeeling naar Schoolweg 4; P. Kuyper met gezin van K. Brinkweg 25 naar 25a; J. W. de Rijk met gezin v^n Laanstraat 35 naar Krommeweg 11; G. van de Kamp met gezin van Kon.laan 19 naar Krommeweg 19; J. J. Snor met gez. van Soesterbergschestraat 45 naar Vondel laan 16; K. S. Kossen van Luchtvaartafdee ling naar Verl. Postweg 48; E. E. Hilhorst met vrouw van Duinweg 2 naar Oude Utr, weg 3; S. Elzinga van Ferd. Huycklaan 22 naar Parklaan 6; H. van Herwaarden met vrouw van Heuvelweg 10 naar 6; H. van Herwaarden met vrouw van Heuvelweg 6 naar 10; Wed. H> J. Tammel met gezin /an Andriessestraat 18 naar Avnersf.straat 2c; A. Dijkstra van Beetzlaan 17 naar van Weedestraat 34. Dronkenschap: W. W., Soest f 10 of 4 d. Veiligheid van verkeer in gevaar brengen met auto: G. J. S., Soest f 10 of 5 dagen. Niet behoorlijk uitwijken: M. van de W-. Soesterberg f 5 of 2 dagen. PIANOIJEERARTCS DIPLOMA DER K.X.T.V. Korte Brinkweg 8 SOESTD!|K (voorheen R. FRESE Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Dagelijks hooren en bezorgen NED. HERV. GEM. TE SOEST. Zondag 18 September 1932 kerk 10 uur: Ds. van Schaick. Kerk 6 uur: Ds. Groeneveld. Emmakerk 10 uur: Ds. Torenbeek. Emmakerk 6 uur Ds. van Schaick. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 18 September 1932 voorin. 10 uur, nam. 6 uur: Godsdienstoefening. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat. Zondag 18 September 1932 's morgens 10 uur: Ds. G. van Montfrans. v. Barneveld. 's Av. 6 uur: Ds. R. Bartlema, van Zeist. VEREEN. VAN VRIJZINNIG-GODS- DIENSTIGEN. Zondag 18 September le32 voorm. 10.30 uur: Ds. D. Sypken. em. pred. uit Krom menie. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie HUISEIGENAREN EN MAATSCHAP PELIJK WERK. Buitengewoon rekbaar zijn de woorden Maatschappelijk werk. Bij het hulp bieden aan iemand, die oud van dagen is en den weg wil oversteken, is reeds sprake van Maatschappelijk werk. Met enkele woorden gezegd rs het werk» dat in het algemeen be lang wordt gedaan. Om een duidelijker beeld te geven. b.v. het bezoeken van en goed-doen aan armen, het verplegen van zie ken, reclasseeren van misdadigers enz. Daarvoor is noodig, liefde, toewijding en idealisme. Het absolute gemis daaraan is oorzaak, dat er steeds minder maatschap pelijk werk naar voren wordt gebracht. Vroeger gedaan door kerk en particuliere instellingen wordt het thans meer en meer opgedragen door de overheid, en spreekt men daarom van overheidszorg. Dit nu heeft als gevolg, dat er voor verschillende maatschappelijke instellingen legers ambte naren zijn aangesteld met zeer hooge sa larissen, die niet gedwongen door idealis me!, maar voor hun broodwinning, maat schappelijk werker zijn. Men zal toch niet willen beweren, dat hij, die lichamelijk is goedgekeurd, dus geen platvoeten heeft, of geen slechte oogen enz., altijd een meele vend gevoel bezit tegenover hen, die hulp van noode hebben. B.v. de niet idealisti sche verpleegzuster zal, wanneer haar dag taak ten einde is, de gevraagde hulp van een zieke niet meer geven, maar zich koorts achtig voortjagen, om van de ijdelheid des levens buiten het ziekenhuis te kunnen ge nieten. Evenmin is tegen te spreken dat de lichamelijk goedgekeurde en geëxamineerde ambtenaar van een gemeentelijk bureau voor maatschappelijken steun^ zich de ellen de en armoede van anderen kan indenken, wanneer hij in betere omstandigheden is opgegroeid. Anders is zulks, wanneer hij 'dealist voor zijn werk is. Dan echter zou hij moeten bezitten een groote dosis levens ervaring, waaronder ook armoede, ziekte in gezin!, of naaste familieleden en andere te genslagen in het leven. Naar dat alles wordt door de overheid niet gevraagd. Recht van lijf en leden, een goed costuum en een acte van een H.B.S. zijn voldoende om maat schappelijk werker te zijn. Met hoeveel acti viteit zou de hinkende en scheelziende ge bochelde idealist, maatschappelijk werker kunnen zijn. Afgezien van het feit, of door de overheid al of niet idealistische maatschappelijke werkers worden aangesteld, is er door die overheidszorg een ander euvel geschapen, dat zeer zeker niet aan het oog mag worden onthouden. Zonder te oordeelen, of de ge geven hulp va overheidswege al, of niet van noode is, is het toch een feit, dat de bedeelde in heel veel gevallen die hulp, als een verplichting beschouwd. Alhoewel de 'n vroeger jaren gegeven steun beslist on voldoende was, was men toch dankbaar voor een roggebrood, of een kar met turven, terwijl men er nu in heel veel gevallen har telijk voor bedankt, om voor minder geld arbeid te gaan verrichten, dan voor het be drag, dat men aan steun ontvangt. Geens zins mag ik bevestigen, dat het te ontvangen loon in overeenstemming is met den ge- presteerden arbeid). Is zulks echter niet het geval, dan is het zaak om 't loon langs or- ganisatorischen weg omhoog trachten te brengen, maar niet te parasiteeren op de ge meenschap. De zonder eenige levenservaring werken de maatschappelijke werker aan den eenen kant en het parasiteerende individu aan (Jen anderen kant, zijn vijanden, die niet inzien, dat zij beiden zich schuldig maken aan het groote euvel, egoisake. Dat een iegelijk be- hebt is met een zekere dosis egoisme wil ik niet tegenspreken. Ik duld evenmin tegen spraak, wanneer ik zeg dat hij die maat schappelijk werk naar voren wil brengen, zijn egoisme op den achtergrond moet plaatsen en niet vijandig mag staan tegen over hem, die egoisme op den voorgrond plaatst. Voorwaar een buitengewoon moei lijke taak, die alleen met lust en ijver naast een onuitruttelijk geduld volbracht kan worden door den idealist. Het wil echter, dat het aantal idealisten voor maatschap pelijk werk steeds kleiner wordt. Een kou de zelfzucht heeft zich van het menschdom meester gemaakt. Door de ontaarding der moderne cultuur, kenmerkt zich meer dan ooit een algemeen streven naar eigen be lang. Als gevolg van den strijd om het be staan, de scherpe concurrentie in den han del enz., meent men geen tijd meer te heb ben', om te arbeiden in het belang van an deren, die door en in verschillende omstan digheden onze hulp zoozeer van noode heb ben. In alle kringen der maatschappij ge draagt men zich zoo, terwijl de van over heidswege aangestelde Ambtenaren zich al leen maar kunnen houden aan reglementaire bepalingen. De enkeling idealist wordt daar door met werk overladen. Een vraagstuk, dat toch zeker onder de oogen van anderen moet worden gebracht, is de huisvesting voor ouden van dagen. Een volledige studie op dat terrein is oorzaak, dat ik boekdeelen zou kunnen schrijven over het trieste leven en treurige lot van hen, die zijn onderge bracht in gestichten. De schrik en afschuw daarvoor is oorzaak, dat zij liever blijven wonen in het drie- of vierhooge achterka mertje daar ergens in een achterbuurt van een vuile stad. Dikwijls beklimpt daar de 60, 70 en 80-jarige, moeizaam zich optrek kend aan een vet glibberig touw, den meest al ouden, versleten en stcilen trap, om daar na als alleenling te bivakkeeren in een ka mertje. dat meestal gebruikt woTdt als keu ken, eetkamer, slaapkamer, huiskamer, en in I welke kamer dan meestal een hok aanwe- I zig is om zijn faecaliën te deponeeren. Kun- nen zij anders? Zeer zeker. Naar een ge sticht. 't Woord alleen is voldoende om de belangstelling voor het leven te doen ein digen. Vroeger moedige mannen en vrou wen], vragen je dan met betraande oogen „Ben ik daarvoor zoo oud geworden?" Het geeft zoo'n afhankelijkheidsgevoel. „O neen, nooit naar een gesticht, om me voor eeuwig op te sluiten. Dan sterf ik liever hier." Met buitengewone activiteit heb ik daarom tij dens mijn laatste vacantie in Soest een stu die gemaakt, waardoor ik met overtuiging kan zeggen: „Daar is een Paradijs te schep pen voor hen die zich door ouderdom niet meer productief kunnen maken voor onze maatschappij." De vele eigenaren van leegstaande huis jes, zullen zeker niet door de tegenwoordige partijschakeeringen, zoozeer beinvloed zijn dat zij hun medewerking zouden willen ont zeggen aan een groot maatschappelijk werk, ten bate van die groote groep ouden van da gen, die thans leven in krotten, omdat zij door hun bescheiden inkomens gedwongen zijn, datgene te acceptecren, dat hun ge boden wordt. Ouden van dagen moeten worden onder gebracht in kleine groepjes en in kleine huisjes, die het aanzicht van een huis moe ten behouden en waarin elke gestichtsfeer afwezig moet zijn. Zijn de exploitatiekos ten daarvan dan niet veel hooger, dan van een gesticht? NeenWanneer er maar zuiver maatschappelijk werk naar voren wordt gebracht, in welken vorm dat moge lijk is? Daarover later, Laat het voldoende zijn U mede te deelen, dat U\, wanneer l' wilt. I 'w huis niet lange!* leeg behoeft te laten staan. U kunt de huurpenning opstrij ken. Waarom dan nog getwijfeld. Maakt de inkomsten van Uw gemeente grooter. Hei ook IIw voordeel en een uitkomst voor hen, die thans leven in bedompte krotten, of nvankelijk uit liefde in een gezin zijn op genomen, en thans als een stuk teveel in zoo'n gezin moeten leven, Zij kunnen niet anders, tenzijU wil. Organiseert U tot dat doel en spoedig ben ik ter Uwer be- Jiikking. Als eerste medewerker ntag ik zeer zeker een woord van dank brengen aan den heer Redacteur van „De Soesteë". Ik hoop van harte, dat wanneer ik binnen enkele maan den een inwoner van Soest zal zijn, dat deze heer van tijd tot tijd een hoekje voor maatschappelijk werk ter beschikking zal tellen. In deze overtuiging is het. dat ik bij voorbaat hartelijk dank zeg. J. G. v. Ingen, Jan Evertsenstraat 85. Amsterdam (W.) KIPPEN, DIE MANK LOOPEN. Hier zijn verschillende oorzaken voor, als tuberculose, jicht, verwondingen. Over de verwondingen willen we 't nu ven hebben. Ze kunnen ontstaan: a. doordat de zitstok- ken ruw, scherpkantig en veel te smal zijn; b. doordat de bodem van het hok hard en niet bedekt is; c. door te enge voetringen; d. doordat er een splinter of 'n doorntje in den voet dringt! Er ontstaat dan 'n abcès, tot diep in den iool, soms tusschen de teenen, n.1,. wanneer de verwonding déór plaats had. De knobbel wordt hoe langer hoe grooter en als men goed kijkt, zal men er vaak, midden in, 'n soort van eksteroog in ont waren, rond van vorm. donkerder van kleur dan de omgeving. Dódr is dan de wond ont- taanj. Aanvankelijk heeft de patiënt ev weinig last van, doch ten slotte moet men ingrij pen. Doet het geval zie hvoor tegen den rui tijd, dan zou ik zeggen: slacht het dier af, eet het op! Genezing kunnen we aanbrengen door den knobbel door te snijden met een scherp me" (scheermes) en den verkaasden etter er NACHTEGAALSTRAAT 9, UTRECHT TELEFOON 10341 Camera's - Fotografie- en Projectie-artikelen KWEKKEN VOOR AMATEURS Groote soiteerirg ALBUMS iit te knijpen, om vervolgens de wond te penseelen met jodium-tinctuur. Het beste is, dit in den vooravond te doen, als de kippen op stok zijn, of anders de pa tiënt in een mand of kist met hooi te zet ten. Op deze manier komt er geen vuil in de wond. Beter is het echter, deze knobbels te voor komen, door te zorgen, dat: ten le. de bodem van het hok steeds vol doende bedekt is; ten 2e. er geen splinters of andere ruw heden aan dc zitstokken voorkomen, en de ritstokken flink breed zijn, zonder scherpe kanten; ten 3e. de dorens van geknipte heggen direct zorgvuldig worden verwijderd; ten 4c. de braamstruiken radicaal worden opgeruimd, want al die scherpe pinnekes veroorzaken licht knobbels bij vele hoen ders te gelijk. Wanneer er een of meer hoenders mank loopen. zonder dat ze knobbels vertoonen. dan is 't dikwijls: tuberculose. Let ook eens goed op, of de voetringen niet te èng zijn geworden, nu de pooten zwaarder zijn, dan toen de dieren jong wa ren. Vooral bij kalkpooten! Pootzwakte is iets anders; die wordt ver oorzaakt door voedingsfouten, wormen, in teelt zonder kennis van zaken, onvoldoen de ventilatie. „De Kleinveeteelt".

De Soester | 1932 | | pagina 2