2e BLAD mdên ing te Soest Linoleum het echter niet STAAL ER ES f 1.75 f 1.40 - Soest dijk 1 Vervolg Gemeenteraads verslag O^Plaatse lijk NieuwsyO l»ten en J«ren begint te vervelen «r artikel hetwelk MANDEERT. den op verlangen len door Heuvelweg 5 behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 29 October 1932, No. 87 LONIEWEG 11 J.T.V. r de UTRECHT IA RN Drden vergoed iRSlERINGEN IL - SOEST - Telet. 2C92 ijsverhooging aanbevelend, ek door het nu it u, bij iger ge niet op dig end. in niet! I in be- k jaren o lang ed niet nd an- >p! Igd). 13 Voorstel van B. en VV. tot vaststel ling van: a. een verordening tot verdeekng der gemeente Soest in stemdistricten voor de verkiezing van leden van den Gemeente raad. (No. 2682) b. een verordening aanwijzende de stem lokalen van elk der in de gemeente Soest ingestelde stemdistricten. (No. 2682) L)e heer Gasille vraagt of deze wijziging thans noodzakelijk is. De burgemeester deelt mede, dat dé Wet haar voorschrijft; geen enkel stem- district mag meer dan 1000 kiezers be vatten en dat aantal is thans in 3 distric ten bereikt. De voorstellen worden hierna aangeno men. (Wij 'stellen ons voor, in een van onze volgende nummers de nieuwe verdeeliing van de gemeente in stem districten volledig op te nemen met aanwijzing van de stemlocalen in elik district. Plaatsgebrek noopte ons deze opname thans na te laten. Red.! 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Bouwverordening, betreffende gesloten bebouwing langs den Korte Brinkweg en de F. C. Kuyperstraat. (No. 2700) Conform voorstel: van B. en W. wordt besloten aan deze wegen voortaan de z.g. gesloten bebouwing toe te laten. 15. Vaststelling van: a. besluiten tot het in schenking aan vaarden van strooken grond. (No. 2644, 2645, 2706) b. een besluit tot wijziging van het raadsbesluit dd. 24 Juni 1932 tot verkoop van grond aan van Holten. (No. 1713) c. besluiten tot verhuur van gemeente gronden. (No. 168) d. besluit tot verkoop van grond aan W. van Breukelen. (No. 2302) e. besluit tot aankoop van grond van W. van Breukelen. (No. 2302) De punten a. en b. worden onveranderd vastgesteld. B(j punt c. spreekt de heer Endendijk over de verhuring van 12 c.A. grond aan de Burg. Grothestraat aan den heer P. A. Endendijk. Deze betaalt nog steeds ten on rechte de grondlasten en bij opmeting is ook gebleken, dat de opgegeven grootte te groot is. Om die redenen heeft hij al die jaren te veel betaald en moet nog steeds een aardig bedrag van de gemeente terug hebben. De burgemeester zal deze zaak nader onderzoeken. Hierna worden de punten c., d. en e. eveneens onveranderd vastgesteld. 16. Vaststelling van een 3de suppl. ko hier Hondenbelasting. (No. 128) Vastgesteld. 17. Behandeling van belastingreclames. Zal worden behandeld in de geheime vergadering. Allereerst komt nu aan de orde de RONDVRAAG. De heer Grootewal herinnert aan een plaats gehad hebbend auto-ongeval te Soesterberg, toen geen der beide politié- agenten te vinden waren en ook de Rijks veldwachter onvindbaar bleek. Spr. dringt er op aan, dat de beide agenten, die te Soesterberg zijn gestationnee'rd, daar ook blijven en wil beiden een telefonische aan sluiting geven; dat kan met behulp van een doorverbinding heel gemakkelijk. Voorts oordeelt spr. de wijze van straatreiniging te Soestduinen en te Soes terberg ondoelmatig. Een paar menschen zijn net de geheel® week bezig om dé stra ten van vuil' te ontdoen en beginnen dan weer vanvorenafaan. Dat kan veel betel en goedkooper worden geregeld. Mej. Funke klaagt ook over gebrek aan politietoezicht. Desnachts is er blijkbaar als regel niet gemakkelijk en niet terstond hulp te verkrijgen, als dat noodig is, voor al niet als de surveilleerende agenten nét op hun rondes zijn. Zij vraagt daarin ver betering. Voorts vraagt zij opnieuw betere ver lichting aan de Verlengde Eikenlaan en aan de Vondellaan, iets wat zjj in April ook reeds heeft gevraagd en toen is toe gezegd. Daarbij is toen gesproken over een nieuw contract met de P. U.E.M. om trent de straatverlichting. Ls dat! er nul De burgemeester zegt, dat dat contraci nog niet in kruiken en kannen. Is 't ech ter bepaald noodig, dan kunnen ook wel eenige nieuwe lichtpunten worden aange bracht op grond van het loopend e con tract, allleen is dat echter wat duurder, spr. zal echter overwegen of daar in deze gevallen aanleiding voor is. De heer Nooder wijst ook op een tekort aan politietoezicht te Soesterberg. De al daar gestationneerde poldtie.-agent Meier ia tegenwoordig veel op Soest. Herhaalde lijk wordt nu te Soesterberg de dienst waargenomen door agenten uit Soest, doch uit den aard der zaak zijn die te Soester berg vreemd, wat moeilijkheden geeft van allerlei aard, niet het minst omdat zij den weg niet kennen. Spr. verzoekt met klem er steeds voor te zorgen, dat 2 agenten te Soesterberg aanwezig zijn. De heer de Nies wil betere samen wér king van den wethouder voor O.W. niet alleen met de landarbeiders, maar ook met de Noderne en Confessioneete bonden roet inbegrip van die der bouwvakarbei ders. Dit is de aangewezen manier ooi eventueel gerezen moeilijkhedén op té lossen. Meer contact met de vakbeweging is zeer gewenscht. Wethouder Lodeesen meent, dat er vol doende contact is. Hij is zelf bestuurslid van de Centrale Organisatie, waarin ook Christelijken en Katholieken zitten. De heer de Nies heeft in dit verband ook op de Bouwvakarbeiders gewezen en vraagt waar de Moderne Organisaties dan blijven. De burgemeester zegt toe, dat aan het verzoek voor zoover mogelijk zal worden tegemoet gekomen. De heer van Dam vraagt een Lichtpunt aan de van Marenstraat te Soesterberg en kbaagtg over beschadiging van de Muziek tent. Hij wil een inschuifbare trap daar bij laten aanbrengen in de hoop, dat de straatjeugd dan niet meer in de tent zelf kan komen, iets wat de burgemeester zelfs bij een zoodanige trap ernstig betwijfelt. De heer van KI:ester heeft bij' uit zondering ook eens iets voor de Rond vraag. Ter gelegenheid van het 25-jarig feest van den ouden Burgemeester Loten van Doelen Grothe is een monumentale lantaarn geplaats tegenover het gemeen tehuis, die prachtig licht gaf. Thans zijn blijkbaar de ruiten daarvan al in geen ja ren schoongemaakt en licht geeft deze lan taarn niet meer. Wellicht heeft men de vogel, die daarin genesteld, was en jongen had, niet willen storen, maar zulks is thans geen bezwaar meer. Spr. verzoekt reiniging en in ordemaking. De heer de Bruijn meent, dat het plant soen voor de 8 huizen onder 1 dak aan de Burg. Grothestraat wel een beetje al te uitvoerig wordt onderhouden en dat dit onderhoud zich ook uitstrekt voor de ge deelten op zij van de huizen en zelfs daar achter, wat toch nimmer in de bedoeling heeft gelegen. Moet de gemeénté tén éëu- wigen dage met dat onderhoud blijven op gescheept, nu indertijd f 250.— a f 300.- daarvoor is betaald? Dan moet dat onder houd in elk geval tot het strikt noodige worden beperkt. Genoemd bedrag was dan tegemoetkoming voor eerste aanleg en de gemeente moet het gewone ondérhoud dan zoo goedkoop mogelijk doen. De heer Gasille vraagt naar de beplan ting op de Vernieuwde Soesterbergsche»- straat. Hij wil deze verbeteren en reke ning houden met de opmerkingen vaii de bewoners aan die straat. Als verandering noodzakelijk is, moet er dan tevens om gedacht worden, dat de tusschengeplante dennen inmiddels zoo groot zijn gewor den, dat zij daar niet meer passen en 't uitzicht leelijk belemmeren. De burgemeester zegt onderzoek hierna toe. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in geheime vergadering ter behandeling van punt 17 van de agenda en waarschijnlijk ook ter officieuze bespreking van de motie Busch. AFSCHEID VAN DEN HEER J. G. THOOMES VAN DE CHR. U.L.O. De heer J. G. Thoomes heeft na een ver blijf van vier jaren de Chr. U.L.O. aan de Spoorstraat verlaten, wegens zijne benoe ming aan een Chr. U.L.O. School te Am sterdam. Dat deze onderwijzer in den kring van zijne leerlingen zeer bemind is, bleek wel zeer duidelijk. Enkele oud-leerlingen zon den hem fraaie bloemen, terwijl de tegen woordige hem een, keurige ets, de Utrecht- sche Dom, aanboden. Op de laatst gehouden vergadering van de Ned. Herv. Evang. Ver.' „Onderzoekt de Schriften", werd den heer Thoomes dank gezegd, namens Bestuur en ouders, voor alles, wat hij voor de Evangelisatie en in het bijzonder voor de Knapenveree- niging „Benjamin" heeft gedaan. Ofschoon zijn vertrek een groot verlies voor de school zal zijn en blijven, vergezel len hem onze beste wenschen in zijn nieu we werkkring. DE S.O.S.-VOLKSONDER WIJS AVOND. De belangstelling voor de V.O.-avond is geweldig. De aankondiging: „Ds. Westmij- se en de Hr. Veenstra in Religie en Kunst" heeft honderden Soesters doen besluiten, zich te voorzien van een bewijs van toe gang. We kunnen dan ook nu wel zeggen, dat de zaal geheel bezet zal zijn. 't Is zelfs zeer de vraag, of er bij het verschijnen van dit nummer der courant, nog toegangskaar ten verkrijgbaar zijn. Het doel toch van de Vereeniging Volks onderwijs: „bevordering der algemeene volksontwikkeling en behartiging der be langen der Openbare School" zal weer aan tal van ingezetenen duidelijk worden ge maakt. En we kunnen dit niet anders dan toejuichen: omtrent de Openbare School heerschen nog steeds de meest eigenaardige begrippen en V.O. heeft goed gezien, de waarde van de Openbare School in het juis te daglicht te stellen. De rede S.O.S. is in de eerste plaats bedoeld voor ouders van schoolgaande kinderen en van ouders, die spoedig voor de belangrijke vraag komen te staan: Naar welke school moet ik mijn kinderen sturen? De S.O.S.-rede is echter niet bedoeld voor kinderen. HERVORMINGSDAG. Ter herinnering aan den 31sten October 1517, zal Ds. D. Sypkes„ onze dorpsgenoot en em. pred. uit Krommenie, een gods dienstoefening leiden in 't gebouw „Religie en Kunst" a.s. Maandagavond 31 October, aanvang 7 uur. PLUIMVEE- EN KONIJNENFOK KERS VEREENIGING „SOEST E.O." Voor genoemde Vereeniging liep Maan dagavond om 8 uur in de groote zaal van hotel Eemland de pluimveeftilm: „de boer, de kip en wat daar omheen draait", opge nomen door de Orion film Maatschappij te den Haag op de bedrijven der N.V. Koudijs' Voederfabrieken B.K. te Rotter dam, Barneveld en Kleef. Vooraf riep de voorzitter der af deeling Sc est den heer A. Beetsma, allen het welkom toe en liet daar op uitkomen dat de kippenhouderij momen teel niet een van de slechtste bedrijven is, en het daarom tijd is dat elk, die kippen houdt, lid wordt van de Pluimvee Vereeni- ging, wat elk ten goede zal komen. Daarop geeft spreker het woord aan den heer J. C. Smits, hoofdvertegenwoordiger te Utrecht van de N.V., welke aan de hand van de film allereerst laat zien de opfok van kui kens in Barneveld met opfokvoer, houts kool, schelpen, havermeel en water. In het tweede deel nemen wij een kijkje in de fa brieken te Rotterdam Maas, in het derde deel in de fabriek te Kleef, terwijl het 4e deel loopt over de bestrijding en voorko ming van verschillende ziekten. Alles bij een was het een leerzamen en duidelijken film, waarin op den voorgrond staat, dat de kip gevoerd met de producten der N.V. gezond en krachtig zijn en zelfs in den winter een behoorlijk quantum eieren leg gen. In dit bedrijf is alles ingericht om de kip het beste te geven wat voor haar noo dig is. Na de film werden enkele vragen gesteld. De voorz. dankte den leider voor zijn voordracht. De vertegenwoordiger deelde mede da't elk die interesse heeft voor het bedrijf een kijkje mag komen ne men. De opkomst was bevredigend. Mooie muziek luisterde het geheel op. JUBILEUM. Naar wij vernemen hoopt de heer J. v. Houtum, smid aan het Paleis van H.M. de Koningin-Moeder te Soestdijk. 11 Nov. a.s. den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad. Naast zijn gewone werkzaamheden doet de heer van Houtum bijzonder veel op het gebied van bijenteelt. 9e JAARVERGADERING V.V. ESVAC Dinsdagavond te 8 uur werd in de serre van hotel „Eemland". de jaarvergadering gehouden, bijgewoond door 46 leden. De voorzitter, de heer P. Clemens, roept al len het welkom toe en hoopt dat de ver vergadering een vlot verloop zal hebben, deelt verder mede, dat de le secrtaris wegens drukke bezigheden heeft bedankt als zoodanig. Ingekomen was een schrij ven van het gemeentebestuur, dat het gymnastieklokaal in de Kerkebuurt voor één avond per week is afgestaan voor de beoefening der athlletiek. Spr. vraagt al ler medewerking op dat daar alles stipt en ordelijk zal geschieden. De A.G.A/V.S. uit Soesterberg vraagt medewerking om te komen tot een Bond van Sportvereetv- gingen, waartoe het bestuur in be ginsel bereid is. Daarop leest hij het jaar verslag, voor, waaruit blijkt, dat de sa menwerking tusschen de bestuursleden niets te wenschen overlaat, hij hoopt dat het ook zoo tusschen de leden zal worden, opdat de wedstrijden daardoor meer in de publieke belangstelling zullen mogen dee- l'en. Als trainer voor de club is aangesteld de heer H. Mipsma uit HilVersulm^ de eerste week in November vangen de lés sen aan. Aan het crisis-comité werd f 30 afgedragen, maar nu is er geld noodig voor terreinverbetering, maar deze post moet nog even wachten. Spr. hoopt tenslotte, dat elk zal medewerken, om Esvac groot te ma ken. Na applaus brengt de heer L. Dorjee 't finantieele verslag uit. waaruit bleek, dat de finautiën steeds veel zorg baren. Spr. vraagt de leden vooral te zorgen op tijd te betalen, ook de achterstand moet ingehaald worden. De inkomsten hadden bedragen f 1804.81, uitgaven f 1764.28, voordeelig saldo f40.53, de begrooting werd vast gesteld op f1675.De voorzitter brengt den penningmeester onder applaus dank voor zijn keurig finanti^el beheer. Bij de verkiezing voor een 2e voorzitter werd de heer Stroo met algemeene stemmen her kozen. tot 2de secretaris in de vacature W. Verheijen, de heer Dirk Waal, Ko- nniginnellaan 22. De penningmeester die bedankte omdat hij geen medewerking van de club heeft, werd na bespreking van de kwestie met algemeene stemmén hér- kozen, waarbij de leden de beloften afleg den, dat zij voortaan den penningmeester elk naar vermogen zouden helpen. Tot le den der kascommissie werden benoemd de H.H. de Vries, Hoyer en Krol en als reserve Kruijtbosch. Daarop had de prijs uitreiking plaats aan de winnaars der gehouden athletiek-wedstrijden. Besloten werd een feestavond te geven in hotel „,Eeml(ftnd", hoogstwaarschijnlijk op 21 Nov. as. De voorzitter vraagt tenslbt'tfe of de spelers vooral voorzichtig willen om gaan met de verschillende materialen. Na de rondvraag slioot de praeses ongeveer 11 uur de bijeenkomst. WEEFDEMONSTRATIE IN OCKHUYSEN. Ofschoon deze materie geheel buiten mijn competentie staat, kan ik er toch ge deeltelijk over oordeelen, daar ik vroeger in deze branche werkzaam was voor ad ministratie dames handwerkmagazijn. Maar dan moet ik aanstonds constateeren, dat 't vingervlugge knoopwerk met Smvrna „Gluck Auf" wol door Mej. C. Poot uit Delft mijn bewondering had en dit werk gerust kan concurreeren met het Smyrna werk op gaas. Daarbij worden de onkosten tot op een derd teruggebracht, wat voor zeker gewicht in de schaal legt. Het ribs en linnen weven was de moeite waard de afgewerkte patronen waren smaakvol de kleurcombinatie goed gekozen. Daar de aanschaffing van het toestel1 geen be zwaar is en de fournituren der „Glluck Auf" wol binnen elks bereik zijn, zal deze wol er wel ingaan. Voor de demonstratie was veel belangstelling. POSTDUIVEN VEREENIGING „DE ZWALUW" Ter gelegenheid van het 12-jarig be staan der club werd Dinsdagavond .jl. in de „Gouden Ploeg" een feestavond ge geven, welke zeer goed bezocht was, o.a.. door de raadsleden Busch en v. d. Bre-* mer. Dc voorzitter de heer W. Priem roept al'Ien het welkom toe en herinnert er aan, dat de vereeniging in de eerste jaren er zwaar voor zat. doch thans gaat het den goeden kant uit. Dank zij de mede werking van den heer J. Pot kwam zij in 't bezit van een mooi clubhuis. Daarop werden op voorstel van het bestuur de heeren H. Sitter en J. Pot tot eere-leden benoemd voor het vele door hen voor de club gedaan. De heer H. Sitter reikt daar op de prijzen uit, n.L de 1ste prijs wissel beker aan het jongste lid, de heer Gei tenbeek. die tevens de medaille voor hok- kampioen kreeg, de 2de beker was be stemd voor den heer Groenevelü en de 3e pr. voor den heer W. Priem, die nu na tweemaal gewonnen te zijn in zijn bezit komt. De heer Schaaf ontving de medaille voor duifkainpioen. Na dit officieele ge deelte was het de beurt aan het strijkje „The Jolly Band" en aan het Duo Busch uit Amsterdam, dat om beurten optrad en succes oogstte. Het strijkje was zeer goed op dreef. Het duo was heel goed in Olga- Wolga en in „Leer om leer", het succes bleef niet uit. Het liad wel wat rulst iger in de zaai kunnen zijn onder de voor drachten, er ging nu veel van verloren. Tot slot een gezellig bal, onder leiding van den heer B. N ij endaal, die de aanwezigen tot 2 uur prettig bijeenhield. Alles bijeen een geslaagde feestavond, waarop de Zwaluw met genoegen terug kan zien. De zaal was keurig met palmgroen versierd. HET CRISISCOMITé. Het Crisis-comité alhier, mocht in dank van de afdeeling Baarn en Omstreken van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen, ontvangen een bedrag van acht en dertig gulden vijf en zeventig cent, zijn de de helft van de opbrengst van de door de leden opgemaakte schotels, welke ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der vereeniging waren ingezonden en ten bate van de Crisiscomité's te Baarn en Soest waren vei kocht. APOLLO'S KINDERKOOR. Naar wij vernemen is het Bestuur van Apollo voornemens om het Kinderkoor te reorganiseeren. Opdat het weer mogelijk wordt een flink koor samen te stellen waarmede een goede Operette kan ingestu deerd wordenl, zullen zij beginnen met de propaganda voor genoemd koor. Daar er door het bereiken van den leeftijdsgrens verschillenide leden zijn overgegaan naar het jeugdkoor, zal er dus allereerst gewerkt moeten worden weer jongens- en meisjes leden te werven. Volgende week zullen wij het een en an der mededeelen omtrent het doel en strek king van genoemd koor. WAPENSTILSTANDSHERDENKING. Dinsdag, 15 November a.s. zal te Soest een wapenstilstandsherdenking plaats vin den in het gebouw voor „Religie en Kunst" (zie advertentie in dit nummer). Als spre kers treden op Ds. J. I. van Schaick al hier en mevrouw A. C. Luyten-Block uit Rotterdam. De heer J. de Voogd uit Baarn zal declameereni, terwijl muzikale mede werking verleend wordt door den lieer Bloemen. Toegangskaarten 50 cent zijn te beko men aan de volgende adressen: A. v. d. Plas, Steenhofstraat 31, G. K. Schuylen- burg, Nicuwcrhoekstraat 6, mevrouw Dam mers, van Weedestraat 27, zuster F. de Boer, Middelwijkstraat 24, F. A. van de Maas,, Ferdinand Huycklaan 6a, mevrouw Roeien-Blok, Kerkpad ZZ 44, mevrouw C. Jeekel Laban, Nieuwe Steeg, huize de Klepkooy;, J. Rink, Bosstraat 18 en mej. de Boer, Gallenkamppelsweg la. DE VOORKOMEN TREINBOTSING. Waar ons van meerdere zijden is geble ken, dat het in ons nummer van Woensdag j.1. opgenomen bericht over de voorkomen treinbotsing van Maandagmorgen nabij de halte Nieuweweg, zou kunnen worden op gelost als te hebben een bedoeling om den stationschef te Soest eenige schuld of nala tigheid daarvan in de schoenen te schuiven welk oordeel echter noch in bedoeld be richt staat te lezen, noch daaruit is op te maken stellen wij er prijs op, om alle misverstand dienaangaande definitief weg te nemen, uitdrukkelijk op te merken, dat naar onze meening aan genoemden chef te dier zake niets te verwijten valt. Integen deel. Dit voor die lezers van ons blad, die de tekst van ons eerste bericht niet goed in zich mochten hebben opgenomen, of daaruit verkeerde gevolgtrekkingen zouden hebben getrokken. 'Nader vernemen wij nog enkele bijzon derheden over het gebeurde,, die wij aan onze lezers niet willen onthouden, te meer niet omdat enkele dier bijzonderheden niet geheel en al kloppenl, met het door ons aan vankelijk vermelde. De goederentrein uit Baarn was om 8.27 uur te Soest binnengekomen en moest eerst om 8.56 uur vandaar vertrekken. Te 8.32 uur gaf een der stationsambtenaren den candidaat-machinist, die de goederentrein bestuurde, het sein om op te rijden, waarbij mondeling werd toegevoegd „omrijden", dat wil zeggen: „rangeeren". Ten over vloede werd dit ook nog met een handbe weging aangeduid. De stoker heeft dit be vel nog aan den machinist herhaald. De be wuste stationsambtenaar nam volgens voor schrift bij dat rangeeren plaats op de 3e wagen van voren, waarna de goederentrein opreed. Bij de wissel stapte deze ambte naar af om te wachten totdat de trein ge heel voorbij was. Hij zou dan aan den sta tionschef het teeken hebben gegeven om den wissel om te gooien en aan den ma chinist het teeken om terug te rijden. De machinist reed echter tot aller verbazing door en alle geschreeuw en gefluit om zijn aandacht te trekken mislukte. Nu is het binnenkomende spoor wel door een signaal beveiligd, doch het uitgaande zooals gebruikelijk niet. De stations chef, het groote gevaar ziende, poogde nog de aandacht van den machinist, die inmid dels al de halte Nieuweweg naderde, te trekken door het signaal voor de binnen komende trein met spoed een maal of zes op en neer te bewegen, in de hoop, dat deze ongewone beweging wel zou opvallen, en den machinist tot bezinning brengen. Een zéér zwaar en niet gemakkelijk werk in dat tempo! Edoch, het mocht niet zoo zijn en de goederentrein reed kalm langs dat bewegende signaal (als regel dus voor trei nen uit de andere richting bestemd) door. De personentrein uit Utrecht was toen net uit den Dolder vertrokken, dus nog lang niet ter plaatse. Ongeveer ter hoogte iets voorbij het pompstation der Waterleiding aan de Den Blieklaan zag de candidaat-machinist rook uitkomen boven de struiken daar ter zijde van de spoorlijn en ,toen eerst bemerkte hij onraad. Een blik op zijn horloge zei hem toen, dat hij maar even 24 minuten te vroeg was vertrokken. Hij stopte en reed terug, doch toen was de personentrein nog niet dc bdcht bij de Paltz om en dus zelfs nog niet zichtbaar. Toen deze de bocht omkwam bemerkte de machinist daarvan op het lan ge, rechte, ruim 1 K.M. lange stuk den goederentrein en stopte toen. Op die af stand was het moeilijk te zien of die goe derentrein op hem aankwam of van hem wegreed en dat de machinist van den per sonentrein toen terstond en krachtig remde, is alleszins te begrijpen en uit valigheids- oogpunt ook toe te juichen. Toen de goederentrein geheel was terug gereden, is de personentrein daarna opge- stoomd, doch beide treinen stonden nog op vele honderden Meters van elkaar af, toen de personentrein stopte. De houding van den hulpmachinist was te vreemder, omdat hij wel degelijk meerdere malen op dat tra ject had gereden en ook dien dienst meer had gehad; daarenboven had hij een zak boekje met nauwkeurige instructies en op gaven voor het rijden van dien trein. Daar bij was bepaald, dat hij te Soest moest „kruisen," met den personentrein en zoo'n kruising kan alleen dèn verlegd worden, als hij daar een schriftelijk „kruisingsbrief je" voor heeft ontvangen, dat die wijziging aangeeft en waarvan een copy door hem voor gezien moet worden geteekend. Zoo'n kruisingsbriefje had hij natuurlijk niet ont vangen en daaruit alleen had hij al moeten opmerken, dat de kruising dus niet was verlegd, maar was gebleven te Soest. Tenslotte is hij van station Soest ver trokken in de richting Den Dolder niet al léén 24 minuten te vroeg en niet alleen zon der „kruisingsbriefje", maar tevens zonder eenig bevel. Voor personentreinen wordt het vertrek signaal gegeven door den chef met den staf met cirkelronde plaat, voor goede rentreinen gaat dat echter anders. Daar deelt de chef aan den hoofd-conducteur mede, dat vertrokken kan worden, waarop deze eerst het vertreksignaal geeft aan den machinist. Bij gebreke van dit signaal mag nimmer worden vertrokken en dit signaal is ook in casu niet gegeven. De betrokken hoofdconducteur was nog op het perron bezig zijn papieren in orde te maken en is tijdens het rangeeren op het perron ge bleven. Alles bij elkaar dus een opeenstapeling van fouten en nalatigheid van den goede rentrein', die totaal onbegrijpelijk zijn en waarvoor hij zelf ook geen reden wist op te geven. Te zijner verdediging wist hij niet anders op te merken, dat hij aan al die dingen niet had gedacht en er zich evenmin rekenschap van had gegeven, dat hij maar even 24 minuten te vroeg vertrok. Natuur lijk stellen de Spoorwegen nog een nader onderzoek in. UITSLAG LOTING DER V.V. SOEST- DIJK. Lot No. 30 handwarmers; 47 2 vaasjes; 61 bloemenhanger63 doos sigaretten; 71 aschbak; 81 horloge standaard; 94 1 vaas; 96 2 vazen; 104 x; 106 krentenbrood; 108 x; 122 stuk toiletzeep; 125 courantenhanger; 126 x; 135 ..schbakje; 156 toiletzeep; 164 doos zeep; 169 étagère; 176 x; 186 x; 187 Horloge; 192 x; 197 x; 208 vaas; 217 x; 222 doosje sigaretten; 228 rekje met lepel tjes; 263 x; 273 x; 311 taartenschep; 313 vaas; 316 2 vaasjes; 345 x; 349 flacon eau de cologne; 35? doo? sigaretten; 358 2 wandborden; 373 x; 378 x; 382 x; 393 cou rantenhanger; 411 doos sigaretten; 434 scheerzeep; 437 scylophoon; 439 x; 447 RIJWIEL; 450 x; 154 x; 455 x; 471 x; 472 x; 488 blikken sigarenkoker; 536 koperen bloempot; 546 doosje sigaretten; 565 cake doos; 569 3 vaasjes; 571 verzilverd asch- bakje; 631 x; 650 bonbonschaaltje; 690 bouwdoosje; 697 pijpenrek; 704 waterstel; 728 x; 741 x; 796 x; 821 2 vaasjes; 830 x; 839 stuk toiletzeep; 953 1 vaasje; 967 x; 982 kop- en schotelrek; 989 koperen bloem pot; 999 peper en zout stel. Bovenstaande prijzen kunnen afgehaald worden bij den heer Breij, Laanstraat, Soestdijk. De met x gemerkte nummers zijn reeds den avond der verloting uitge reikt. Prijzen die na vier weken niet zijn afgehaald, vervallen aan de Vereeniging. WAARSCHUWING Donderdag is door de politie alhier aan gehouden een persoon, die zich bezig hield met het deponeeren in de brievenbus sen van verschillende huizen van een z.g. werkmanslied, een gedrukt rijm, beoogende medelijden voor den afgever op te wekken, waarop meestal antwoord wordt gehaald in de hoop daarbij eenigen financieelen steun te ontvangen. Deze persoon werd naar het politiebureau overgebracht en bij onderzoek aldaar bleek, dat hij ongehuwd was en verbleef in een woonwagen te Amersfoort, hoewel in het lied was afgedrukt, dat hij gehuwd was en stoffeerder van beroep met nog meer bijzonderheden. Nogmaals worden de ingezetenen met klem gewaarschuwd geen steun te geven aan personen, die op een dergelijke wijze optreden, daar als regel die steun in ge heel verkeerde handen terecht komt en meestal gebruikt wordt voor heel andere doeleinden, dan waarvoor ze gegeven is. Men geve toch vooral niet aan dergelijke personen, daar op die wijze het kwaad in de hand wordt gewerkt. Wil men bepaald steunen, dan vrage men vooraf inlichtingen aan het Burgerlijk Armbestuur, of de be wuste voor steun in aanmerking kan ko men, wat als regel echter niet het geval is. AANGEHOUDEN. Woensdag is door de politie een vrouws persoon aangehouden, die bleek te zijn een ontvluchte krankzinnige uit het gesticht Willem Arntzhoeve te Den Dolder. Zij is naar het gesticht teruggebracht. GESTOLEN RIJWIEL TERUG GEVONDEN. Op 16 September is ten nadeele van H. S. een rijwiel ontvreemd op den Klein Engen- daalweg, welk rijwiel toen met goedvinden van den eigenaar even gebruikt werd door zekere L. R. Dit rijwiel is opgespoord en thans te de Bilt in beslag genomen, waarbij het in be zit bleek te zijn van een zenuwpatiënt, thuis behoorende in het gesticht Willem Arntzhoeve te Den Dolder. De eigenaar heeft thans zijn karretje weer terug ont vangen.

De Soester | 1932 | | pagina 5