41 I? °T_ Binnenland De Iepenziekte. WILLY VEENENDAAL J. L. H0KSBERGEN o< 1 rol boterhampapier „Pyramid" Zakdoeken Over voedingsproblemen. T. VUN VLIET Modelslagerij Burgerlijke Stand Predikbeurten Sport O 15 CENT. voor Dames en Heeren. die met dergelijke mechanische werkjes be zig was. Het bleek mij reeds dadelijk, uit de wijze, waarop de meesten „wakker schrokken", dat zij ook ingesuft waren. Ik sprak een ouden man, die twaalf jaar niet anders gedaan had dan kleine koperen plaatjes, in een matrijs leggen. Dat was het record, maar er waren er genoeg van vier, vijf, zes jaar. Nagenoeg allen verklaar den hetzelfde: wij beginnen te leven, als de klok half vijf geslagen heeft. Zij vonden niet, dat de dagen lang duurden: „de tijd gaat zijn gang." Erger was het voor dege nen, wier werk niet zóó strikt automatisch was en die van tijd tot tijd regelmatig hndelend moesten optreden. Het scheen mij, dat deze op een ander, funester wijze af stompten, dan de anderen. Wat ik hiermede zeggen wil. Zeker geen aanklacht uit destilleeren tegen de industrie een en ander is nu eenmaal onvermijde lijk. Het is een consequentie, die wij slechts ontzeilen kunnen door Rousseau zijn zin te geven. Het ligt niet op mijn weg, hier een essay over de vermechaniseering te gaan schrijven ik geloof zelfs, dat er genoeg over geschreven is onder de hand, Zoo'n klein beetje ervaring, als ik opgedaan heb, heeft meer nut dan veel lectuur over het onderwerp, omdat* gelezen begrippen er varing worden. Wordt vervolgd. Een doelmatige voeding is uit hygiënisch oogpunt een der belangrijkste factoren, di rect voor zooverre 't betreft de instandhou ding van individu en zijn werkkracht, indi rect doordat een onjuiste voeding een ver minderden weerstand tegen ziekten geeft. Het aloude vraagstuk is verre van opge lost, al is er heel wat bekend, omdat de proeven op dieren slechts met groote om zichtigheid op den mensch van toepassing zijn, terwijl bij menschen de noodzakelijk lange duur van de onderzoekingen maakt dat te hooge edschen aan den proefpersoon gesteld worden. Daarbij komt dat de laatste jaren tal van „voedingssecten" zijn ontstaan die van een vooropgezette meening, die niet op ervaring berust, uitgaan en zoo rechtstreeks vivi sectie op menschen doen, zooals zonplant- eters, die alleen planten eten in de zon ge groeid, rauwkosteters enz. enz. en in ze keren zin ook vegetariërs. Deze groepen uit gezonderd kan men zeggen dat de doorsnee West-Europeaan, mits vermogend genoeg, een vrijwel ideale voeding gebruikt. De vraag rest of nu wel het individu behoor lijk voedsel krijgt. De individueele behoef ten varieeren sterk van persoon tot per- soon en een eiwitkwantum dat voor de één rijkelijk is, is voor den ander ternauwernood voldoende; terwijl de één met een zwak darmstelsel veel behoefte aan cellulose heeft, zal een ander dat niet behoeven en toch geen last van obstipatie krijgen. En of een bepaald persoon zijn dieet weet te kiezen, is zeer de vraag; het blijkt dat die ren in natuurstaat dat lang niet altijd juist doen, laat staan de van instincten versto ken „cultuur" mensch. I astend en zoekend is de mensch geko men tot de voeding die hij nu gebruikt, eeu wen ervaring liggen daaraan ten grond slag, en men zou al zeer, zeer zeker van zijn zaak moeten zijn om dit in een klap en een stoot te wilLen wijzigen. Over de noodzakelijke voedselhoeveelheid is men het eens. Het opgenomen voedsel wordt in het lichaam aan een chemisch proces onderworpen, dat gelijk staat met een ver branding en het is gemakkelijk te weten, hoeveel warmte er bij verschillend werk noodzakelijk vrij moet komen. Men neemt als eenheid de colerie aan, dat wil zeggen de hoeveelheid warmte die één L. water 1 gr. C. in temperatuur doet stijgten. Een normaal bewegend mensch behoeft 2500 Cal. per dag. Moeilijker wordt het vraag stuk als men zich afvraagt uit welke voed- selbestanddeelen men dit moet halen. Het voedsel bestaat uit water, verschillende zouten, vetten, koolhydraten en eiwitten. Al spoedig bleek dat vetten en koolhydra ten elkaar binnen grenzen houden, vervan gen. eiwit daarentegen kan het dierlijk or ganisme niet bereiden, en het is daarvoor aangewezen, eventueel via eendge trappen, op het plantenrijk. Een bepaalde hoeveel heid eiwit is een minimum, daarover is men het eens, maar de opvatting wat het minst noodige is, varieert van 20 gr.100 gr. Experimenten met ratten wezen erop dat weinig eiwit, ondanks voor het individu, on schadelijk, een slecht nakomelingsschap kan geven. Verder voeden zich Eskimo's met zeer veel vleesch (is eiwit) en overigen» met vet. Hun gezondheidstoestand is uit stekend. Eenige Amerikaansche onderzoe kers hebben tijdens hun verblijf onder' dit volk precies zoo geleefd, dit in New-York voortgezet, wat zeer goed mogelijk bleek, van darm rotting, nierbeschadiging en ver hoogde bloeddruk, wat door vegetariërs zoo graag als argument wordt gebruikt, bleek geen sprake. Ook bij konijnenproeven met een niet overdreven eiwit percentage deed men dezelfde ervaring op. Aan den anderen kant zijn er volksstammen die le ven op sagomeel en olie, en waarbij de eiw.- voeding zoo slecht is dat de moeders de kinderen slechts zeer kort kunnen zoogen. Bij vergelijk met naastbij wonende volks stammen, die hetzelfde voedsel gebruiken, maar daarnaast eiwit in den vorm van visch, valt dit zeer ten voordeele van de laatsten uit. Proeven met honden die op een laag eiwitgehalte moesten leven, leerden dat dit 2 3 jaar uitstekend ging, maar dan stierven de dieren tamelijk plotseling. Dit alles maakt dat men toch wel eenige om zichtigheid moet betrachten wanneer men zich aan een niet door de ervaring gegrond vest dieet onderwerpt. Wanneer men be denkt dat een 3 jaar van een hondenproef gelijk tc stelien is met een tijdperk van een 25 jaar in een menschen leven, dan ziet men in dat, al blijkt de eerste tijd niets van scha de. dit zich plotseling kan openharen. Dit geldt in 't bijzonder voor de lage eiwit kwanta waarmee volgers van de „rauw- kost"-bcweging en die van de „basische slakken'-voeding zich tevreden stellen. Maar alle uitersten daargelaten kan men zeggen dat een 90 gr. biologisch volwaar dig eiwit in doorsnee voldoende is. De één kan met wat minder toe, dc ander behoeft wat meer (vooral hij levendige menschen schijnt dit het geval). Wat verstaat men onder dc biologische voedingswaarde van een bepaald eiwit- soort? In het darmkanaal worden de eiwit ten afgebroken tot hun ooi spronkelijke bouwsttenen, de aminozuren genaamd, cn het lichaam maakt hiervan zijfl ,sp<^:ifiek$ eiwitsoort Eiwit van een inensch js heel iets anders als dur-van een dier, ja van één mensch is het iets anders dan van een an der, zoodat zonder, meer duidelijk is dat de verschillende afriinozuren in zeer be paalde verhouding moeten voorkomen. Dierlijk voedsel, vleesch, melk, ook visch, voldoet hieraan zeer goed, planteneiwit veel minder. Hieronder volgt een staatje van de biolo gische waarde van eiwitsoorten, melk- eiwit is op 1UU gesteld Spinazie wordt dan 64 dat wil zeggen dat 100 gr. spinazie- eiwit gelijk staat met 64 gr. melkeiwit. rundvleesch is 104 aardappelen is 79 melk is 100 spinazie is 64 schelvisch is 95 er.wten is 55 rijst is 88 tarwemeel is 39 bloemkool is 84. Het is zelfs mogelijk dat een plantenei wit onvolwaardig is d.w.z. er ontbreken eenige voor ons onmisbare aminozuren en al gebruikt men er ook nog zoo veel van, dit gemis laat zich niet aanvullen en wordt het gqniis niet door ander eiwit gedekt, dan zal het individu hopeloos ten gromde gaan. Dit is o.a. het geval met erw ten en tarwe (dus brood). Volwaardig daar entegen I-. het eiwit van rijst, koolsoorten, aardappelen sojameel enz. Op welke wijze mep aan zijn eiwit-kwantum komt, is on verschillig. Of men dit nu uit vleesch haalt, of uit melk zooals de lactovegetariërs, of uitsluitend uit plantaardig voedsel, doet niet ter zake, alleen de hoeveelheid voedsel die opgenomen moet worden, wijzigt zich vanzelfsprekend naar het eiwit dat er in voorkomt. Egn enkel woord oyer koolhydraten en vetten. Dierlijke en plantaardige vetten zijn volkomen gelijkwaardig. Of men met 1 Kg. margarine of roomboter, leuzel, vet of olie te doen heeft, dit maakt uit voedingsoog punt niets uit. Hetzelfde kan men zeggen van het specifieke plantaardig voedings middel: de koolhydraten. Of men deze krijgt in den vorm van suiker, zetmeel of honing, steeds is het gelijkwaardig uit oog punt van energiebron waaraan het lichaam zijn arbeidskrachten ontleent. Dient eiwit hoofdzakelijk voor dt instandhouding van het lichaam, vetten en Koolhydraten zijn zijn arbeidsbron. In welke verhouding vet en K.H. in de voeding voorkomt, hangt veel af van de portemonnaie. In het alge meen ziet men dat, wanneer de levensom standigheden verbeteren, het vetgebruik stijgt, De doorsnee doelmatige voeding bevat per dag 90 gr. eiwit, 50 gr. vet en 500 gr. K.H. Zij, die zwaar lichamelijke arbeid verrichten, hebben meer noodig, en dit OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN I TELEF. 330 POSTGIRO 146487 wordt hoofdzakelijk gezocht in meer brood cn aardappelen, dus voornamelijk K.H. en daarbij vet in den vorm van boter en saus. Dat de hier besproken voedïngs-bestand- declen niet het eenigst noodige zijn, is dui delijk. Behalve water zijn noodzakelijk ver schillende zouten en vitaminen. Maar bij een gemengd dieet van brood, aardappelen en groenten zijn ze steeds voldoende aan wezig. Het geheel vit. vraagstuk is een la boratorium en een klinisch probleem. JLr wordt veel te veel mee geschermd door lee- ken die de klok hebben hooren luiden maar niet weten waar de klepel hangt. Een dwaasheid is 't ze extra te gaan toevoegen, een everngroote dwaasheid om het vegeta risme te verdedigen met een aan vit. ont leend argument. Als iemand vleesch eet, krijgt hij daardoor nog geen vit. gebrek.- Het eenige vit. die 's winters misschien in de minder gegoede volksklassen te weinig wordt gebruikt is de A stof (uit groene planten, wortelen, boter, levertraan) daar de groente dan te duur wordt. Evenwel rechtstreeksche schade ziet men niet. Het zelfde geldt voor de D, stof (vooral in le vertraan) welke evenwel niet voorkomt in plantaardig voedsel en verder groo- tendeels door inwerking van zonlicht op de huid ontstaat maar bij gemengde voe ding en een normaal verkeer in de buiten lucht speelt dit alles geen rol. (Nadruk verboden). H. L. BAARN. FLORA THEATER. Vanaf Vrijdag 4 tot en met Donderdag 10 November a.s. loopt in dit theater „Love me To Night" met Jeanctte Mac Donald, als de prinses en Maurice Chevalier als de kleermaker, waarop alle mooie meisjes ver liefd zijn. Het spel is er een van opeenvol gende humoristische scènes, 't is een mees terstuk van humor en menschclijkheid. Het is om nooit te vergeten. Heeft men de 2560 M. film eenmaal zien afdraaien, verlangt men haar meermalen tc zien. Daarbij zijn de songs speciaal voor dat doel gecompo neerd en geniet men volop van heerlijken zang in solo en kwartet. Dc lach golft den geheelen avond door de zaal. Weinig films zijn geslaagd als deze. De groote pers is dan ook vol lof om de prestatie. Het is voorzeker Chevalier's beste film. In de hoofdrol spelen Charlic Ruggles, Charles Butterworth, Myrna Lov onder de uitste kende regie van den Armeen, den heer Rou- ben Mamoulin. Dus deze week allen naar Flora. NATIONALE VREDES-CENTRALE. Door de Nationale Vredes-Centralc is een manifest tot het Nedcrlandsche Volk gericht, waarin ieders hulp tot een onver- zocnlijken strijd tegen eiken oorlog wordt gevraagd. De volja^m zelf moeten meer druk uit oefenen en ontwapening eischen. Zij vragen van iedereen den grootst mo gelijken moreelen steun en tevens fininci- ëelen steun door begunstigend lid der N.V.C. te worden cn de Nationale Vrcdes- collectc, die ieder jaar op 11 November en volgende dagen gehouden wordt, tc steu nen. PIANOLEERARES DIPLOMA DER K. N. T. V. Korte Brinkweg 8 SOESTDIJK BAARN. ORANJEVEREENIGING OPGERICHT In het hotel „Het Kasteel van Antwer pen" heeft een vergadering plaats gehad op initiatief van het comité Koninginnedag in verband met het feit, dat op 2 en 31 Augus tus van het afgeloopen jaar geen Oranje feesten werden gevierd. Dat comité achtte het noodig, dat een algemeene Oranjeveree- niging werd opgericht. Op voorstel van een der leden werd in deze vergadering dan ook besloten tot de definitieve oprichting van een Oranjever- eeniging. speciaal voor de feestviering op 31 Augustus. Zoo spoedig mogelijk wordt een huishoudelijk reglement vastgesteld en zal de verkiezing van een bestuur pdaats vinden. Het bestuur van het comité Koninginne dag, dat voorloopig de leiding op zich heeft genomen, verkreeg in deze vergadering de opdracht zijn teleurstelling bij Burgemees ter en Wethouders kertbaar te maken over het feit, dat in den afgeloopen zomer zoo weinig financieele medewerking werd on dervonden bij de Oranjefeesten, die aanvan kelijk op touw waren gezet en dat college te verzoeken het gebruikelijke vuurwerk op 2 Augustus wederom te doen plaats heb ben. EEMNES. REGENVAL. Door den grooten regenval gedurende den laatsten tijd, staan verschillen/de wei landen in den Eemnesserpolder geheel on der water, met als gevolg,, dat de veehou ders zich genoodzaakt zagen hun vee reeds naar de stallen te brengen. Aangezien vanwege het Waterschap Eemnes het electrisch gemaal aan het ein de van de Eemnesservaart thans dag en nacht met pompen maalt, om het water in den polder wederom op het normale peil te brengen, zal aan den hoogen waterstand wel spoedig een einde komen. De veehou ders zijn daarmede niet gebaat; het is in ieder geval beter voor de landerijen. van 27 Oct.2 Nov. 1932. GEBORENWijpkje dochter v. J. Scha per en R. Wassenaar Beetzlaan 3; Theodo- rus zoon van A. van der Woude en Th. van der Berg Beetzlaan 14. ONDERTROUWD: J. P. van Uxem en W. R. v. d. Steeg GEHUWD: J. Blaauw en W. E. Wil- helms. OVERLEDEN: C. Kuypers. Vestiging van 27/Oct.2 Nov. 1932. X. Struik van Rotterdam naar Amersf.- straat 119; D. J. Westeneng met gezin van Baarn naar 'Nieuwewcg 33; J. C. van Veen van Amsterdam naar Braam weg 13a; H. G. Beekman van den Haag naar Van Lennep- laan 64; A Martin idem; N. J. Baltus van Bergen N.H. naar Steenhofstraat 50; A. van de Belt van Eemnes naar Zwarteweg la; P. P. E. van Poolen met vrouw van Maastricht naar Verl. Talmalaan 21a; C. de Vnies-Stomp met gezin van Amsterdam naar Korte Bergstraat 5; J. Raap van Haar lem naar Amersf.straat 1H. Vomberg m. vrouw van Dordrecht naar Anna Paulowna- laan 21; C. C. M. van Endt van Renkum naar Hellingweg 3; A. L). van Kooten van Haarlemmermeer naar Paltz 10; J9 C. Ekel- mans van Amsterdam naar Amersf.straat 122a; D. J. Rekké met gezin van Zeist naar Postweg 63; W. J. j. Baas van Landsmeer naar Rademakerstraat 25b; F. Slijper van Zeist naar Postweg 87; j. A. Burgersdijk van Hilversum naar Mid elwijkstraat 48. Vertrek van 27 Oct.2 Nov. 1932. G. van Valkengoed van Birktstraat 55 naar Stoutenburg Achterveld B 103; J. F. Hattomk met vrouw van W. Toplaan 5 n. den Haag Netcherstraat 78; W. Kuijs van Steenhofstraat 65 naar den Haag Dunne Bierkade 14a; W. van Lange van Juliana- straat 63 naar Culetnborg Slotlaan 9; J. A. L. Thoomes van Mendelssohnlaan 2 'naar Baarn Steinlaan 4; C C. Wolhoff van Steenhofstraat 73 naar Amsterdam Kram- merstraat 28; M. W. E. Wolhoff idem; G. J. Kraaikamp van Rademakerstraat 27 n. de Bilt B. de Wetstr. 80; J. Sporry van Amersf.straat 112 naar Amsterdam Karei du Jardinstraat 66 3e étage; J. Westra met vrouw van Kerkstraat 28a naar Roosen daal Spoorstraat 95; P. Borst met vrouw van Birktstraat 26c vaar Schoorl Damwcg 131C; A. van de Beek van Birktstraat 75 naar Amersfoort Liendenscheweg 95; E. van de Bogerd van Andriessestraat 17 naar Barneveld Terschuur T 30; G. R. Mcinsma van Klein Engendaahveg 21 naar Haarlem Schagchclstraat 22; C. H. Th. Bruens van Rademakerstraat 15b naar Nijmegen D. J. Bcrendstraat 14; M. J. Gilson van Amersf. straat 122 naar Voorst Twellt) j 318; C. A. M. van Duvn van Batenb.lnan 15 naar U- trecht Dinkelstraat 20. Verhuizingen in de gemeente van 29 Oct. 2 Nov. 1932. J. G. Mantjcs met gezin van Klaarwater- weg 21 naar Kostverlorenweg 3c; C. Leijs met vrouw van Talmalaan 11b naar Krom- mcweg 29; M. Sc herpen zeel van Koningin- nelann 111 naar Bcckcringhstraat 10; G Muts met gezin van Steenhofstraat 32 naar Talmalaan 33; W. Vellingn met gezin van Soesterb.straat 1N6 naar Hartmanlaan 50; B. J. M. Riidderikhof van Laanstraat 35 n. 37; Wed. J. J. F. G. Wcijmar van Dc Beau- fortlaan 14 naar Soesterb.straat 186; J. Strumpel van Bosstraat 34 naar Klein En- gendaalwcg 21P. Van Vliet metvrouw van KI. Engendaalweg naar Klaarwaterweg 29; (voorheen R. FRESE Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Dagelijks hooren en bezorgen A. G. van 't Klooster van Kerkpad ZZ 45 naar Zwarteweg 3a; H. Muis met gezin van Nieuwcweg 6 naar 36; A. v. d. Steenho ven van Postweg 12 naar Verl. Postweg 36; J. Mosterd met gezin van Kerkdwarsstraat 8 naar Braamweg 13; A. Reyerse met gezin van Beetzlaan 69 naar Korte Kerkstraat 7; C. Belt met gezin van Van Lenneplaan 12 naar Beukenlaan 7; P. Verwoerd van Ring weg 10 naar Laanstraat 56. NED. HERV. GEM. TE SOEST Zondag 6 November 1932 kerk 10 uur: Ds. Grocneveld. Kerk 7 uur: Ds. van Schaick. Jeugddienst. Emmakerk 10 uur: Ds Blauwendraat Emmakerk 6 uur: Ds. Groeneveld. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 6 November 1932 voorm. 10 uur, nam. 6 uur: Godsdienstoefening. Donderdag 10 November 1932 nam. 7.39 uur: Ds. K. Bokhorst, van Murmerwo ide. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat. Zondag 6 November 1932 's morgens 10 uur, 's avonds 6 uur: Ds. J. E. Klomp, van Ede. VEREEN. VAN VRIJZINNIG-GODS- DIENSTIGEN. Zondag 6 November 1932 voorm. 10.30 uur Ds. G. Wuite, Jzn., van Den Haag. CLUBNIEUWS V.V. „SOEST". Soest I—P.V.C. I -3 A.s. Zondag speelt Soest 1 om 2 uur in Utrecht tegen E.A.C. I. Vertrek per bus vanaf garage Geerestein (Birktstraat). Soest IIB.V.C. II. Terrein Koudhoornweg. Ons 2e elftal speelt om 2 uuir tegen bo venstaande vereeniging. Soest II, doet je best, en tracht a.s. Zondag de eerste over winning te behalen. Soest III is wederom vrij. bevattende 50 vel stevig perkament, voor N.V. Eerste SoesterElectr. Drukkerij Van Weedestraat 7, Soestdijk K. S. V. A. C. Van de zes vastgestelde wedstrijden gin gen er voor de Esvas elftallen vijf door. Wegens terreinafkeuring kon de ontmoe ting Esvac 3Sopla 3 niet plaats vinden. De uitslagen waren: Soestdijk adsp.Esvac adsp. 90 Esvac jun.Baarn jun. U1 Excelsior. IIIEsvac Z 24 Esvac II—APWC II 2—6 B.V.C. IlEsvac I 4—3 Alzoo een schrale oogst de vorige week; en toch zijn er eenige lichtpunten. De ju nioren gaven tegen de Baarn jun. uitste kend partij en verloren dan ook op 't nip pertje. Het zelfde kan men van het eerste elftal zeggen; een gelijk spel tegen BVC in de Bilt had beter de verhouding weer gegeven. Voor a.s. Zaterdag en Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Zaterdag 2.30 uur Esvac ZAltius, B. Dekethpark 3.30 uur HVC adsp. dEsvac adsp., Birkhoven. Zondag 2.00 ur Laren IIEsvac II te Laren 2.00 uur Esvac IBrederodes I Burg. De kethpark. Het Zaterdagmiddag elftal krijgt bezoek van de nieuwe Hilversumsche vereeniging Altius en daar wij dit elftal nog niet heb ben zien spelen, kunnen wij ook niets voor spellen. De adspiranten gaan naar Birkhoven de d. adspiranten van HVC bekampen en kun nen winnen. Het 2e elftal trekt naar Laren om Laren te trachten twee winstpuntjes afhandig te maken. Het le elftal krijgt Zondagmiddag in het Burgem. Dekethpark bezoek van het ster ke Brederodes uit Vianen. Dat belooft een spannenden strijd te worden; als 't gewijzig de Esvac elftal zoo speelt als 1.1. Zondag tegen BVC dan kan gewonnen worden, dus Esvaccers, de volle 90 minuten aanpakken. Woensdagavond vonden in het gym nastieklokaal van de school in dc Kcrke- buurt de eerste indoortrainingsoefeningen plaats; dc opkomst was uitstekend. Wij wijzen er hiermede nogmaals op dat deze oefeningen eiken Woensdagavond ge houden worden cn wel van 78 uur voor adspiranten en junioren en van 89.30 uur voor de oudere leden. STORMERSNIEUWS Zondag 11. hebben „de Stormers" een zeer goeden dag gehad. Twee gewonnen wedstrijden. Stormers 1Zwart-Wit I (ljselstein) 31 Stormers IIZwart-Wit 11 (IJselst.) 30 Gelukkig komt er nu een beetje teekening in de competitie en de Socstcr» zullen geen slecht figuur slaan Zeker niet, wannceT het tempo waarin het le Zondag »peelde nog iets wordt opgevoerd. Het 11c kan tevre den zijn met zijn 30 overwinning. Jam mer dat er steeds eets chronisch gebrek aan Heeren in dc 12-tallen hcerscht Laten de Soester jongelingen die voor Korfbal zijn gaan voelen, zich toch nu (aan 't begin van de competitie) al» lid opgeven. Zondag a.s trekt het 1c Twaalftal naar Utrecht om tegen A.K.C. in het strijdperk te treden. Het zal daar geducht »pannen en een nederlaag is niet denkbeeldig voor de Stormers, waar zij slechts met 4 heeren en 6 dames zullen uitkomen. Het 2e gaat naar Bilthoven om Bilthoven III slag te leveren; dat zal een spannenden strijd worden. Wanneer de Stormers spelen als 1.1. Zondag dan zien we hun met min stens een gelijken wedstrijd in Soest terug komen. Vooruit Stormers. Over de oorzaak van de iepenziekte is men het vrijwel eens dat deze te vinden is in de aantasting door een kever. Ik ben het hiermede niet eens wat wel heel bout klinkt voor een niet-deskundige, maar dat niet eens zijn berust op overwe gingen van meer algemeenen aard. Ik zoek de oorzaak in de zeer groote ver storing in den atmosferischen toestand door de radio. Voor den tijd der radio-uitzendingen was er een evenwichts toestand in de atmos- feert, thans is die absoluut verstoord, wel is waar zonder dat wij er iets van bemerken als we geen ontvangtoestel hebben, maar het is volstrekt niet uitgesloten dat sommi ge planten wel gevoelig zijn voor de op zeer bepaalde wijze geordende trillingen welke voorheen ongeordend waren. De electro-cultuur bestaande hierin dat men vlak boven bezaaide grond een sterk electrisch veld in stand houdt, heeft afdoen de bewezen dat de electrische toestand dei- atmosfeer geenszins van belang ontbloot is voor den plantengroei. Zulks behoeft ons volstrekt niet te verwonderen als we even denken aan den zeer bijzonderen invloed van het 1'cht op den plantengroei en de nauwe verwantschap tusschen licht en elec- triciteit. De gevoeligheid van planten voor kunst licht is meermalen gebleken, zoowel in kassen alsook op het open veld een aar dig voorbeeld hiervan is een geval dat zich in Amerika voordeed. De nieuwe twee mil- lioen dollar Golf Club te BradleyBeach kon haar terrein in gebruik nemen twee maanden nadat het gras gezaaid was, om dat de groei daarvan bevorderd was door middel van 24 stuks 1000 kaars gloeilam pen. welke gedurende 3 weken vijl uren per nacht brandend gehouden waren, 't Graszaad ontkiemde in 5 d. tegen anders even zoove le, of zelfs meer, weken, na 6 weken was de lengte 10 c.M. tegen anders 2% c.M. Het is dus geenszins een uit de lucht ge grepen denkbeeld dat electrische trillingen, zooals deze thans continu in de- atmosfeer gestuurd worden, invloed zouden kunnen hebben op 'planten en in het ondernavige geval op iepen de gezamenlijke energie van allt zendstations loopt in de duizenden kilowatts, dus volstrekt niet zoo weinig. De aantasting der iepenkruinen klopt mei het voorkomen der trillingen op zekere hoogte de algemeenheid der trillingen verklaart de algemeenheid der iepenziekte. Is de iep ziek, dan pas is ze voorbereid op aantasting door den kever de ver woesting door dezen kever is dus niet de primaire oorzaak, maar een gevolg van het venmmierde weerstandsvermogen. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat zoo plots in alle plaatsen des land* in alle lan- HEEREN MODE - ARTIKELEN F. C. Kuyperstraat 10 Ttl. 2169 den een bepaalde kever zich in zoo groote massa zou voordoen, die kever is er al tijd geweest, doch had geen of weinig vat op de gezonde iep, viert thans hoogtij op de zieke iepen. Het voorkomen der electrische ziekte is thans practisch onmogelijk de oplossing voor dc moeilijkheid ligt dus geenszins in dooden der kevers en aanplant van nieuwe jonge boomen, doch in de keuze van een ander boomtype voor wegbcplanting. Er zijn boomsoorten te over voor dit doel, zoodat we ons niet ongerust behoeven tc maken over de wegbeplanting dc iep kan vervangen worden door een anderen boom, de radi kan niet meer gemist wor den, laten we dus in het feit berusten, cn geen pogingen doen om de iep te behouden het is niet door intensieve bestrijding van den kever dat de iep behouden kan blij ven ook zonder kevers zal de iep ten gronde gaan door dc radio-trillingen, ge tuige de betrekkelijk langen tijd dat het ge duurd heeft voor de botanici den kever als „oorzaak" vonden. Avo.

De Soester | 1932 | | pagina 2