2e BLAD M. H. van Raalte M. H. van Raalte Het Uitbreidingsplan. oi Bekendmakingen Officieel O ^Plaatse lijk Nieuws^O AMERSFOORT Soesterberq >o Bewaar dit adres G. VAN DUIN Het nieuwe Uitbreidingsplan. J I te et behoorende bij „DE SOKSTEK" van Zaterdag 19 Nov. 1932, No. 93 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van de N.V. American Petroleum Comp te 's Gravenha- ge om op/in perceel, kadastraal bekend in sectie H. No. 1770 gelegen aan de van Weedestraat de bestaande ondergrondsche benzinebewaarplaats met aftapinrichting te mogen wijzigen, door hen op heden is ver daagd Soest, 1") November 1032. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, Batenburg HET 10-JARIG BESTAAN DER SOESTER DAM- EN SCHAAKCLUB. J.l. Dinsdag heeft de Soester Dam- en Schaakclub in Hotel „Ockhuijsen" haai 2de lustrum feestelijk herdacht. Een feesi- conjmissie. bestaande uit de leden li Schreuder, J. Timmer Sr. en D. Waal, hao op loffelijke wijze een gevarieerd piogram- ma samengesteld, hetgeen bij de feest vierenden in den smaak viel. Dat Dammers en Schakers feest kunnen vieren is Dins dagavond bewaarheid Nadat de Voorzitter der Club, de heet S. de Zoete allen hartelijk welkom had ge- heeten, gaf hij het woord aan den Voor zitter van de Feest-Com.nissie, de heet Schreuder. Spreker verheugde het, dal bijna alle leden aan de oproeping gehoor hadden gegeven m op dezen avond hiei het 10-jarig best-ian der Vereeniging tc komen vieren. Hij feliciteerde de leden tn in het bijzonder het Bestuur met het 2t lustrum der Club. Spr. hoopte, dat alk leden zouden medewerken tot het weisla gen van dezen feestavond. Daarna werd liet woord verleend aan den heer J. Timmer Sr., welke een over zicht gaf van hetgeen was voorge/aller gedurende het bestaan Ier Club. Wij m - moreeren o.m., dat 2 oprichters de Clut trouw zijn gebleven; namelijk de heeren P. Reeringh en J. Timmer Sr. Het leden tal bedraagt thans 30. Vervolgens werd door alle aanwezigen het feestlied gezongen. De dichter (J. Timmer Sr.) had een ovatie in ontvangs. te nemen. De heer Amelunxen bleek een goéd de clamator te zijn; dit getuige hev succes dat hij oogstte. De heer G. J. .ter Haar ga. eenige zangstukjes ten beste. De komische wedstrijden tusschen dt blauwe en groene schakers en de gek* en n ode Dammers werkten danig op d> lachspieren van de deelnemers. Voor der. gongwedstrijd bestond eveneens groote be langstelling. Fraaie prijzen werden hier voor beschikbaar gesteld. Ook werd de inwendige mensch ni l vergeten. Dat de liefde van dammers er schakers ook door den maag gaat, bleek ook hier bewaarheid te worden. Namens den Stichtsch.Gooi chen Schaak Bond voerde de heer Jungman het woord terwijl de heer D. Waal namens den. Utr. Prov. Dam-Bond eenige woorden tot de feestvierende vereeniging richtte. Aan het slot van den avond dankte de Voorzitter der Club de Feest-Com nis i voor haar arbeid, dien zich getroost heeft tot het welslagen van dezen feest avond. Hij hoopte, dat de Vereeniging i' groei en bloei zou toenemen en lat tic', leden-aantal met rasse schreden zou v.no - uitgaan. Rest ons nog te vermelden, dat mei' slechts ncode te ca. 2 uur van elkinrlei afscheid nam. DIERENBESCHERMING. Uittreksel rani>ort van den Inspecteur der Nederlandsche Vereeniging tot be-chcr- rrung van Dieren (Afd Baarn, Soest en omstreken) over de maand October 1932. Door den Inspecteur is een strik verwij derd, welke was geplaatst onder een heg, aan den openbaren weg, welke strik gevaar op kon leveren voor de huisdieren. Eenige zonder tehuis zijnde katten wer den een goed onderdak bezorgd. Op ver schillende dagen en uren werd op de open bare wegen gesurveilleerd. De leden worden namens de Penning- meesteresse, beleefd verzocht de contribu tie voor 1933, zooveel mogelijk per giro te willen voldoen. Gironummer is 172018. Een hond, zonder eigenaar, werd een goed tehius bezorgd. Er kunnen voor 1933 weer vele nieuwe leden worden geplaatst, zij die aan ons werk willen medchelpcn, gelieve zich nu reeds bp te geven, adres van den Inspec teur is Kolonieweg 13. na 21 November a.s Veldweg 8, Soest NUT VAN 'T ALGEMEEN Het Departement Soest hield Woensdag avond te 8 uur een samenkomst in de klei ne zaal van Religie en Kunst, welke goed bezocht was. De presidente opent de hijeen- komst met een woord van welkom en deelt mede, dat voor de maand December nog geen datum vast staat. 11 Januari hoopt op te treden de heer Panman uit Haarlem met een causerie over de Italiaansche meren, in Februari d.a.v. den heer Sleen met het on derwerp Cura<;ao. Vervolgens deelt spreek ster mede dat de cursussen wederom begon nen zijn, maar het bestuur voor een leege kla3 staat, en men gaarne, met het oog op het koude jaargetijde, de kinderen een war me wollen trui wilden laten breien, redenen waarom voor éénmaal een collecte werd gevraagd die f 11.25 opbracht. Mochten er nog Nutsleden zijn die ook willen bijdragen, dan is het adres van de penningmeesteres- se zeker wel bekend, die gaarne de giften voor dat doel in ontvangst zal nemen. Daarop liep de film „de Geldersche Vallei" en maakten wij in gedachten de autotoent mede, vanuit Amersfoort met den secretaris van de K. van K. aldaar. Allereerst namen wij een kijkje in en om Amersfoort, en be zichtigden o.a. de Proeftuin en meer be zienswaardige plekjes, vandaar ging de tocht naar Soest en omgeving, zeer geschikt voor vacanticoord; verderop naar Doorn, de Paarl der Utrechtsche lustwarande, aar Rhenen, Veenendaal, Ede, Barneveld, Hoe velaken. Nijkerk, Ermelo, Harderwijk, Hierden. Vierhouten en naar Amersfoort terug Hetwas werkelijk een interessante tocht, waarbij veel is genoten van de flora en den kasteelbouw. Na applaus liep de leu ke film ..de aanhouder wint" die de lach spieren los deed komen. De operateur, den heer F. Wijngaard verzorgde de projectie. Alles bijeen een gezellig geheel. NIEUWE HERV. KIESVEREENIGING „GEMEENTELEVEN". Dinsdag 15 November 1.1. is men over ge gaan tot oprichting van een nieuwe Kics- vereeniging voor leden der Ned. Herv. Kerk van Ethische richting. Binnenkort zal er weer vergadering zijn voor verkiezing van het Bestuur en vast stelling van Reglement en Statuten. Zeventien personen traden als lid toe. DE SOESTER BOUWKRING. Naar wij vernemen heeft de actie van de Soester Bouwkring veel succes, de vereeni ging bestaat reeds uit circa 250 leden en begunstigers, terwijl de bezwaarschriften blijven binnenstroomen. Daar door de groote toeloop niet alle vragen konden beantwoord worden, is er besloten Zaterdagmiddag in Soesterberg en Maandagmiddag in Soest (zie advertentie in dit nummer) weer de gelegenheid om in lichtingen te vragen open te stellen. 2e FEESTAVOND E. H. B. O. Aangemoedigd door het succes op den lustrumavond, en door de vele aanvragen den eersten keer, waaraan niet voldaan kon worden, gaven de leden van EHBO een tweede avond, welke ook nu wederom zeer druk bezocht was. De groote Eemlandzaal was keurig met palmgroen opgefleurd, de fraaie banier sierde het podium. De heer C. Drost opende den avond met een woord van welkom en geeft daarna het woord aan den praeses, Dr, Rupert, welke pretti'g is gestemd om voor de tweede maal zulk een gevulde zaal te zien. Spr. concludeert hieruit groote belangstelling en waardee- rhng voor het werk van EHBO. Vervolgens memoreert hij in 't kort de geschiedenis over 5 jaar, door hem op den bestuursavond naar voren gebracht en wat door ons breed voerig is vermeld; maar verwondert zich er over dat zoo weinig manlijke personen d'eelnemien aan de cursussen, daar 't groot ste contingent dames is, aan haar dus de eer. Sprekende over den ziekenauto staat deze geheel op eigen beenen. Het doel van EHBO is hulp te verlcenen waar het noodig i's bij ongeval e d. en dat de leden dit doen is overbekend, daarom brengt spreker hul de aan de EHBO-ers voor hun. daad van menschenliefde en altruïsme. Indien dit elk in eigen kring en omgeving in praktijk bracht, zag de wereld er heel anders uit. Spreker dankt voor alle ondervonden steun, en hoopt dat de sympathie zal groeien en vervolmaakt worden. Hij wekt op tot lid maatschap of donatie. Nadat de heer Drost spreker had gedankt voor zijn bezie lend woord, droeg mej. N. den Hartog uit Baarn, de zoon van den metseldiemer voor. Deze jongedame beschikt over mooie voor dracht en goede mimiek, bij ernstige studie zal zij het nog ver brengen. De werkende leden brachten daarop voor het voetlicht het oerleuke blijspel, 'n reuzen idee, waar over wij de vorige maal (211'32) reeds schreven, en ook nu nogmaals succes oogst te. De lach en het applaus vulden de zaal. De regie en het kapwerk onder leiding van den heer A. van Weert was bij uitstek ver zorgd; de pitti'ge pseudo Kitly kreeg wel- verdüend een fraaie tuil bloemen. Na de pauze werd uit volle borst het Vlaggelied gezongen, waarna door een 5-tal EHBO'ers de leuke voordracht gegeven werd „het spreekuur van den arts"; om de leuke knecht en zijn artspatienten is gebruld. Tot slot een fraai tableau waarbij hef werken van EHBO werd gedemonstreerd, dat suc ces boekte. TTT vulde op prettige wijze de pauze, aan het slot was een gezellig sa menzijn. EHBO kan op een geslaagd lus trum terugzien MARKTBERICHT. Eerste Soester Eierveiling, 16 Nov. Kipeieren. Hoogste prijs f 6.90; middelprijs f 'KI—f 6.50; laagste prijs f 4.50 Eend eieren f 4.per 100 stuks. Aanvoer 7482 stuks, handel gewoon. BESPREKING UITBREIDINGSPLAN. Voor een 60 70 hoorders, leden en gas ten van de afdecling Soest der A. B. T. B., gaf de heer H. van Klooster, R.K. Raads lid en ernstige tegenstander van het Uit breidingsplan, een uiteenzetting van zijn meening voor de St. Jozef Jongel. Ver. De praeses. de heer Ant. Hilhorsti, opende de samenkomst en na behandeling van eenige ingekomen stukken verkrijgt den inleider het woord. Spreker wil niet in herhaling treden van hetgeen reeds gezegd is qp een vorige bijeenkomst van de „S.B.". Spreker heeft met een deskundige nog het plan grondig hekeken, cn hij noemt het totaal onuitvoerbaar. De kosten zijn eveneens ont zaglijk hoog, hij hoorde hedenavond van ruim 30 millioen gulden. Het groote bezwaar is de onuitvoerbaarheid, waardoor in al die jaren niemand iets met zijn grond kan uitvoeren. Spr. dringt krachtig aan op gem.schappe lijke bestrijding cn verweer, opdat dit plan in den Raad wordt afgewimpeld. Talrijke vragen werden daarop gesteld en beant- Langeslraal 34 Wollen Handschoenen Wollen Arm-Shawls Wollen Peignoirs Wollen Vesten Wollen All-over's Zijden Shawls Zijden Peignoirs Wild-lederen Handschoenen Gevoerde en Bonr-Handschoenei in groot assortiment woord. De G. Hdlhorst wijst nog eens na drukkelijk op de gevaren voor eiken grond bezitter en voor den vooruitgang van de ge meente. Hij stelt voor dat het bestuur van de A. B. T. B. zich in verbinding stelt met diverse organisaties, om gezamenlijk actie te voeren. Aldus wordt besloten. Na voor lichting door den heer van Klooster, zul len de boeren zich gezamenlijk wenden tot den S. B. om deskundige hulp. Hiervoor gaven zich 41 aanwezigen op. WAPENSTILSTAND HERDENKING. In Religie en Kunst werd een samen komst gehouden door saamwerkende vre- desorganisatie's uit Baarn en Soest, welke goed bezocht was. De praeses, de heer v. d. Pas opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom en is verheugd over de opkomst, en dankt de medewer kers om in betrekkelijk korten tijd dezen avond mogelijk te maken, 't Is de herden kingsavond v. d. wapenstilstand, 't roept ons toe saam te strijden om den gewapenden vrede te behouden, en daarom schouder aan schouder een front gevormd van vredes- gedachlen om het militaire front, en geen plaats-rust te gebieden voor de ware vrede is verworven. 'Nadat hierop het koortje on der leiding van den heer .1. Bloemen zuiver en klankvol het eerste lied had vertolkt, verkreeg Mevrouw A. C. Luyten-Block uit Rotterdam het woord. Zij wijst naar het bloedig schouwspel van 1914—1918, en hoe een zucht werd geslaakt toen op den llden November 1918 om 11 uur 's morgens 't bloedbad door den wapenstilst. werd be ëindigd. Waarom was dit alles noodig. en dan i< er maar een -antwoord, alleen om winst was het te doen, daarvoor zijn al die jonge levens geofferd. Nu nog zitten wij in de misère, omdat de vredeswil niet sterk genoeg is, want ook onder de Christenvol ken is op duivelsche wijze een slachting ge houden onder aanroeping van Gods Naam. Hoeveel nameloos zielelijden wordt nu nog geleden, en daar zijn wij allen aan schuldig en bovenal de vrouw en moeder. Want hoe is 't mogelijk geweest dat moeders hun zo nen konden aanmoedigen om de hel in te gaan voor zoogen. vaderlandsliefde, ook opgezweept door de omgekochte pers die gelukkig nu de vredeskant uitgaat. Want tot nu toe is de belofte van Versailles ge schonden, daarom is het noodig dat meer inzicht wordt gegeven.Want alleen om meer winst te maken is de oorlog zonder nood zaak 2 x verlengd. M'aar wapenstilst. biedt geen ware vrede, daarvoor is noodig zich de vredesgedachte eigen te maken en dit per soonlijk aandurven, propageeren en bele ven. Alles is door den oorlog ontwricht, ook het economisch leyen, want naast de 30 miMioen slachtoffers staan 30 millioen werkloozen, en daarom dient elk zich aan te sluiten bij de vedes-organisatie's, opdat tegenover het machtig militaire front, komt te staan een krachtig vredesfront. Na een korte pauze droeg de heer H. Voogd uit Baarn, enkele fragmenten voor uit „Atsjoe- ka", waarop de heer J. v. d. Brink uit Baarn dankt voor de hartelijke samenwer king tusschen Soest en Baarn. Vervolgens kreeg Dr. J. I. van Schaick het woord, wel ke de vraag stelt waarom herdenken wij den llden November 1918, en dan is het antwoordt, omdat na de bezonken vredesge- dachten er nog altijd die donkere wolk is en wijst op een komenden oorlog die nog veel vreeselijiker zal zijn. 't Is zelfs zeer goed om de wapenstilstand te herdenken, daar de jeugd al meer en meer afzakt naar het militairisme, omdat zij van die gruwe lijkheden niets afweet. De Christenen ver wachten geen vrede door conferentie maar door Hem die het Licht is. Volkomen ver trouwen moet er heerschen tusschen de na ties, daarom schouder aan schouder, totdat er de waarachtige vrede zal zijn. Nadat het koor nogmaals was opgetreden, sloot de praeses deze samenkomst. DAMMEN. Woensdagavond a.s. 23 November begint voor de Soester Damclub het competitie rad weer te draaien. „Soest" opent haar programma met een uitwedstrijd tegen O.G. in Utrecht, een der sterkste clubs uit den Utr. Prov. Dambond DETACHEERING De reserve 1ste luitenant G. G. P. Mar- cclfs Hartsinck van het 1ste Teg. veld-artil- lerie wordt heden voor een jaar gedeta cheerd bij do luchtvaartafdcoling tc Soes terberg. UITVOERING MANDOLINE CLUB. Door de Mandoline club „Ons Genoegen" te Huis ter Heide, dirigent de heer J. H. Rceskamp van Utrecht, werd Dinsdagavond een uitvoering gegeven in de concertzaal van Huis ten Halve alhier. Toen de eere voorzitter der club, de heer K. P. Hoogen- doorn het woord nam voor een toespraak, was de zaal reed» geheel bezet. Die ope ning was voor spreker een aangename plicht, wijl men na de vreugdevolle ont vangst van de vorige maal, weer met groot genoegen naar hier was gekomen. Ook ver heugde 't hem, dat de belangstelling zoo groot was voor deze club, welke onder de bekwame leiding van haar dirigent en dank zij de activiteit van het bestuur, steeds in omvang en prestatie was vooruitgegaan. Zoo mocht zij van den zomer op het groot Nationaal Muziekconcours te IJsselstein een 1ste prijs behalen met bijna het hoog ste aantal ponten. Na begroeting van alle aanwezigen en na den heer Waltmann dank gebracht te hebben voor diens beschikbaar stelling der zaal, besloot spreker met den wensch, dat deze avond voor allen gezellig en genotvol zijn mocht Dan werd het mandoline-concert uitge voerd. dat onder groote stilte, met onver deelde aandacht gevolgd werd. Onder de rustige, vaste leiding van haar dirigent i> deze club, wier ledental sinds de vorige uitvoering belangrijk in ledental werd uit gebreid. nog aanmerkelijk vooruitgegaan Niet het minst ook door de prettige ver standhouding tusschen de jeugdige execu tanten en hun leider, wiiens hart jong blijft In de pauze werd er een verloting gehou den. Daarna werd door het Zeister Tooneel, dat voor dezen avond zijn welwillende me dewerking verleend had, opgevoerd „Ar me Rijken", vroolijk spel in één bedrijf door Nono. De heer H. van Wermeskerken in de hoofdrol, droeg als 't ware het gansche spel en het publiek genoot uitbundig. Zeer velen bleven na voor het bal, dat het slot vormde van dezen gezelligen en ge notvollen avond. Het is goed riemen snijden van andermans leer. Ook in dit deel van onze Gemeente heeft het Gemeentebestuur bij het ontwerpen van het plan zich belangrijke en zeer ingrij pende veranderingen ingedacht. Tot de meest ingrijpenden daarvan behooren ze ker wel het van de Rijksstraatweg afsluiten van bijna alle daarop uitkomende zijwegen. Zoo zouden d'an o.a. de Kampweg, de Ver lengde Postweg, de Oude Tempellaan, de Sportweg niet langer uitmonden op den grooten weg, doch deze via een derderangs straatje moeten bereiken. Dat daardoor de waarde van de aan die wegen gebouwde huizen sterk moeten dalen, schijnt het Gemeentebestuur te zijn ontgaan. Men schijnt zich dit zoo gedacht te hebben met het "oog op het door gaand verkeer, doch wij rneenen. dat voor zoover het de kom betreft, de Rijksstraat weg geen racebaan is. Bovendien krijgt de Rijksstraatweg zulk een breedte, dat het het verkeer dier zijwegen zonder bezwaar in zich kan opnemen. Wat nu de Kampweg betreft zou men kunnen aanvoeren, dat ook de Banning- straat daartegenover uitmondt. Ons inzien kan ook dit, gezien de breedte van den Rijksstraavveg, geen bezwaar zijn, doch bo vendien houdt de Banningstraat op den Verbindingsweg met Soest te zijn. Wil men uitzicht van en op die zijwegen in de kom verbeteren, dan zijn daar andere middelen voor, die stellig veel en veel minder zullen kosten dan het nadeel, dat aan de talrijke eigenaren wordt toegebracht. Dat de Gemeente er na lang beraad in heeft toegestemd, de bouw hoek Kampweg en Rijksstraatweg toe te staan, welke bouw voor de behoorlijke breede uitmonding in den weg staat, beschouwen wij als een fout, die stellilg niet op de eigenaren aan den Kampweg gewroken mag worden. De Banningstraat vanaf het nieuwe Bad huis staat aangegeven als Natuurbaan, wel ke even voorbij de Paltz, naar den Rijks straatweg afbuigt en rechtdoor gaat, als een breede laan daarop uitkomt. Aan die nieuwe laan, die wel voor alk verkeer open staat, mag niet gebouwd worden. De eigen lijke Natuurbaan, waaraan al evenmin ge bouwd mag worden, buigt naar links af om door de Korndorfferlaan, die in een 30 b 35 M. breeden weg wordt herschapen, uit te monden, op een grooten weg, die de verbin ding met Zeist moet tot stand brengen Ook aan de Korndorfferlaan mag niet gebouwd worden. Daar dit ook met grootere en kleinere gedeelten van andere wegen het geval is. zullen de eigenaren en grondbezitters van Soesterberg goed doen, zich te vergewissen, hoe het met hun eigendommen is gesteld, om dan als hun belangen worden geschaad, hun bezwaren nog voor den 27sten van deze maand in te brengen. De buitenplaats aan de Rademakerstraat tegenover de R,K, Kerk blijft bestemd voor een buitenplaats. Een verkapt bouwverhod dus. zooals er vele in dit plan zijn. Op het blok, ingesloten door de Banning straat, Rademakerstraat. Postweg en Ba tenburgerlaan heeft men zich talrijke bouw blokken voorgesteld van 2 tot 6 woningen onder één kap. Door deze bouwblokken worden o.i. talrijke eigenaren aan handen en voeten gebonden. Om toch tot den bouw te kunnen overgaan, zal men het eigendom van anderen moeten verkrijgen met al de lasten en moeilijkheden daaraan verbonden. Ook in dit blok. dat een zeer volkrijke wijk zou worden, treft men tal van kleinere rus tieke wegen aan. die de chaos helpen ver meerderen en de moeilijkheden om tot houw te geraken helpen vergrooten. Waarvoor toch al die rustieke lanen in de onmiddellijke nabijheid van een zoo groot natuurreservaat moeten dienen, is ons een raadsel. Wij beschouwen die rustieke lanen dan ook meer als gelegenheden waar men voor GOUD. ZILVER EN HORLOGES en niet te vergeten BRILLEN. Eigen electr. Slijpinrichting Groote verscheidenheid Prima kwaliteit Concurreerende Prijzen. Juwelier Telefoon 898 Opticien AMERSFOORT Utrechtschestraat 23. zijn vuil kan deponeeren, terwijl zij de ge legenheid scheppen voor veel dingen, die het daglicht niet mogen zien en extra poli tietoezicht zullen vragen. Eigenaardig ie, dat men in de ter visie gelegde stukken te vergeefs zoekt naar een ontwerp, waarbij wordt aangegeven, waar om niet overeenkomstig art. 35 der woning wet tot aankoop wordt overgegaan Blijkbaar wil nlen deze wettelijke ver plichting ontduiken, door geen direct bouw- verbod op die perceelen te leggen, doch er een bestemming aan tc geven, die op het zelfde neerkomt, Men heeft blijkbaar inge zien. dat het aankoopen of onteigenen van al die buitennissdgheden de gemeente-finan- ciën ver te boven gaan en tracht nu onder het motto „Het is goed riemen snijden van andermans leer", zijn doel te bereiken. De Heeren Grootewal. van Dam en Noo- der waren er tot heden groote voorstanders van. Of de gedupeerde eigenaren er even sympathiek tegenover staan, zijn wij zoo vrij te betwijfelen. Bedriegen de teekenen niet, dan zullen zij zich niet in slaap laten wiegen, doch met kracht voor hun belangen opkomjen M. IBURG. lil. In mijn vorig opstel over dit onderwerp heb ik vrij uitvoerig geschreven over de „rustieke wegen" van het ontwerpvan Nes en toen uit economisch oogpunt voorgesteld in die deelen, die in de eerst volgende periode voor bebouwing in aan merking komen, de rustieke wegen (met bouw-verbod) te vervangen door verkeers wegen (met gewone bebouwing). Handhaaft men de rustieke wegen in het overige deel van het plan, dan zie ik hier in tevens ten middel om de bebouwing meer stelselmatig te leiden, daar ik ver wacht, dat de bouwers zich dan voorlropïg alleen zullen bezighouden met de terreinen, die het gemeentebestuur voor bebouwing in de eerstvolgende jaren meent te moeten aanwijzen. Intusschen meen ik er op te moeten wij zen, dat aanleg van rustieke wegen niet steeds als een oneconomische daad moet worden beschouwd. Bekijkt men nevenstaand bouwblok als Rustieke weg voorbeeld, dan ziet men, dat dit blok wordt begrensd door drie verharde wegen en één rustiek en weg. Bij de geschetste verkaveling kan het, zonder eenig nadeel voor den grondeige naar. langs drie zijden worden bebouwd, zonder te vervallen in overdreven groote perceelen en de gemeente zal het voordeel hebben, dat één der wegen geen kosten voor verharding vraagt. De rustieke weg dus een economisch voordeel! Alvorens van deze wandelwegen af te stappen, wil ik een zijsprong maken in ver band met hetgeen in de vergadering van den ..Soester Bouwkring" in Eemland is te berde gebracht. De heer Klaver de als spreker uitgenoodigde Redakteur van „Ons Eigendom" sprak daar over het feit, dat de totale oppervlakte, voor rustieke we gen bestemd. 1 millioen vierkante meters bedroeg, en zulksin een gemeente van 13000 zielen! M i. dient men met een dergelijke grap niet de ernstige zaak, waar voor men optreedt. Als ooit het plan met al deze rustieke wegen tot uitvoering zal zijn gekomen, zal Soest zeker tot een zielental van 50.000, zoo niet véél meer. zijn geste gen, wat de verhoudingscijfers aanmerke lijk verandert! Ik wil nu eenige voorname punten van het plan zelf vermelden en wel in de eerste plaats „het groote verkeer' Bekijken wij het verkeer in de richting AmsterdamAmersfoort, voor zoover dit geen gebruik maakt van den door Water staat ontworpen weg achter Baarn om naar Hoevelaken, dan zien wij. dat het ontwerp hiervoor twee wegen biedt. Men kan den nu bestaanden weg volgen, die dan door een nieuw weggedeelte om de Kerkebuurt wordt heengeleid. Dez haan, ter breedte van 40 Meter, buigt bij de Openbare school aan de Middel wijkstraat af, loopt ter Oostzijde van Kerkstraat en van Lenneplaan, om nabij de Bartolottilaan weder op de BiTktstraat te komen. Een tweede kortere weg voert langs de Julianastraat en verder in bijna rechte lijn over d'en Eng naar de splitsing Bdrkt- straatSoesterbcrgschestraat. De Birkt*- straat vanaf dit punt tot aan de Bartolotti laan wordt dan verbreed tot 23 Meter en ten deele zelfs tot 28 M. Ontwerper heeft ook overwogen een ver korte aansluiting tusschen Birktstraat en Vlasakkers, tevens ter vermijding van de scherpe bocht bij Birkhoven. Hij heeft hier voor niet dc vereischte medewerking van Amersfoort kunnen krijgen, doch. hopende op een veranderde zienswijze van eenig la ter Amersfoortsch bestuur, heeft hij het Soester deel van dezen verbindingsweg als rustieken weg op zijn plan geplaatst. Ter verbetering van de verbinding tus schen den „Nieuwen Weg" (spoorwegkrui sing) met dc Birktstraat is een nieuwe baan ontworpen, die den Ossendamweg rechts en den GallenkampPelsweg links laat lig gen. Ik vraag mij af waarom hier niet van den GallenkampPelsweg zelf wordit ge bruik gemaakt Er zijn in dit deel van Soest reeds te veel wegen cn wegjes cn de ontwerper heeft dit klaarblijkelijk zelf gc-

De Soester | 1932 | | pagina 5