Voor Damestasschen St. NICOLAAS- GESCHENKEN o< BurgerlijkeStand WIJ VROUWEN J. DOES, Havenstr.48, Hilversum Predikbeurten Sport DAM RU BR! EK S! Advertentiën DAMESB3UWIEL Biedt zich aan «e Huur Inrichten en bijhouden Uwer biekhouding. Spiegel- en Lijstenmakerij; Etsenhandel Ruime keuze in moderne Spiegels, Schilder stukken, Etsen, Houtsneden, Tegels, enz. enz. Het aangewezen adres voor het encadreeren van alle voorkomende plaatwerken. Vroegtijdig bestellen zeer gewenscht, met het oog op de Sint-Nicolaas drukte. voeld door enkele wegjes te doen verval len. In het ontwerp van den Heer van Vliet was de Wieksloterweg verlengd met een weg dwars door het duingebied ter weers zijden van den Soesterbergschen straatweg. Ik heb daartegen toen gevochten ten einde dit stuk natuurschoon te beschermen en voorgesteld de verbinding tot den Soesterb. weg N.-waarts om de stuifduinen heen te buigen. Gelukkig zie ik, dat de Heer van Nes de verbinding op die wijze wil tot stand brengen, zonder dien weg dan verder Oostwaarts te verlengen. Van uit Soesterberg is een nieuwe weg ontworpen naar Zeist, welke weg twee uit mondingen heeft, op den grooten Rijks straatweg, n.1. één ten W. en één ten O. van de Banningstraat. De Soesterbergsche- straat krijgt een nieuwe uitmonding op den Rijksweg, ongeveer 500 Meter oostwaarts van het Zwaantje. Ook de verbinding Soesterbergden Dol- der is verbeterd. Ten aanzien van Soest wil dk nog melding maken van een weg, begin nende achter de oude R.K. Kerk en langs de kortste lijn voerende naar de Spoorbaan AmersfoortBaarn. Bij het ontmoetings punt heeft de ontwerper een station getee- kend, wat hij zeker niet zal hebben gedaan zonder voorafgaand overleg met de spoor wegdirectie. Een zich-uitbreidend Soest mag dus hopen op een eigen station voor de verbinding met Amsterdam! De verbindingsweg, door den Heer van Nes ontworpen, toont een breeden toegang, waarlangs een bouw-verbod. Dit gaf in de vergadering van den „Soestcr Bouwkring" aanleiding tot aanmerkingen, doch ik meen hierin te moeten zien den wensch van den ontwerper om het landelijk karakter, dat in het bijzonder nog het oudere deel on zer gemeente aankleeft, zooveel mogelijk ongeschonden te handhaven. Stapt men het station uit, dan ziet men ter weerszijden de weiden met hun vee en daarachter boerde rijen en kleine woningen, waarboven uit rijst de toren van de R.K. Kerk! In het plan van Vliet kwam dit station ook voor en hij had van hieruit een open baan vrijgehouden, waarlangs te eeniger tijd het lokaalspoor, van Utrecht komende, op dit station kon worden aangesloten, waarna de spoorbaan van de Kerkebuurt tot Baarn zou kunnen vervallen. Het feit dat de heer van Nes deze spoor- verandering niet aangeeft, zal vermoedelijk wel zijn deugdelijken grond hebben. Voor parken heeft de ontwerper wel zeer ruim gezorgd en met het oog op de nabijheid der Baarnsche Bosschen vraagt men zich af, of het misschien wat te veel geëischt is een paar buitenplaatsen aan die zijde der ge meente eveneens voor parken te bestem men. Ik meen te moeten aannemen, dat den ontwerper een mogelijke verkaveling dier fraaie tuinen als schriksbeeld voor oogen heeft gestaan. Met bijzonder genoegen zie ik het park aan den Zuidelijken voet van den Lazarus- berg, waardoor althans aan één zijde het uitzicht op dit fraaie punt wordt vrij ge houden en met zeker evenveel vreugde zie ik het open terrein achter den grond van de stichting „Trein 8.28". Van af dit punt heeft men een der mooiste uitzichten- Voor ons Liigt de inzinking van de spoorbaan, daarachter een aardig villaterrein en verder ziet men over de blanke stuifduinen den verren heuvelrug met, daarboven, onzen wijden steeds veranderenden, maar altijd mooien hemelkoepel: Behoud van dit open terrein moet een ieder, die niet alleen ma terialistisch is aanglegd, toch wel een gel delijk offer van de gemeente waard ach ten. Ten slotte een woord over den haven. Ik meen, dat zij, die de Ligging van den ha ven van Soest te ver uit de buurt achten, de zaak verkeerd begrijpen. M.i. moet dit wordeir-de haven voor het „industrie-terrein" en ook alleen voor deze industrie. De oude Soester handel zal evenals nu gebruik blijven maken van de bestaande losplaatsen aan Grooten en Klei nen Melm. Ik schrijf een en ander aan den voor avond van den debatavond te Soesterberg, waar tegenover den Heer Klaver de heer van Nes zelf zijn plan zal bespreken en met groote belangstelling zullen zeker ve len met mij dit debat tegemoet zien. Voorloopig zie ik af van verdere bespre king, te meer daar „de Soester" reeds gToo te deelen afdrukte van de toelichting en van de bouwvoorschriften, die ontwerper bij zijn plan voegde. W. H. C. DOORMAN, van 10—16 Nov. 1932 GEBOREN: Johanna, d. v. E. J. Vee- nendaal en S. .M. Meerdink, Vosseveldl. 32; Cornelis, z. v. J. Wiss en B. J. v. Vliet, Wieksl.weg CZ. 49; Baldur, z. v. J, Hepp en H. J. Hornis, Nieuwe weg 81. ONDERTROUWD: C. Bos en F. v. d Horst; G. J. Lengers en A. Bakker. GEHUWD: J. P. v. Uxem en W. IR... van de Steeg; A. H. v. Noordenburg en P. W.. v. Velsen; H. G. Beekman en A. M. Martin. OVERLEDEN: geen. Vestiging van 1016 Nov. 1932. Wed.. W. van Luipen van Velsen naar Oranjelaan 34; W. Middelaar van Baarn naar birktstraat 53; F. C. Monlie m. vr, van Ermelo naar Klaarwaterweg 17a; P. J. de Broekert m. gez. van den Haag naar van Lijndenlaan 30; A. P. Zaal m. ,vr. van Utrecht naar Nieuweweg 36a; J. H. Jans sen m. gez. van Ginneken.Bavel naar Mo lenstraat OZ 11; H. A. Nap van Wouden berg naar Laanstraat 80; E. Smits van Zaandam naar beckeringhstraat 11; A. H. v. Wagtendonk-Koopman van A'dam naai Bosstraat 80: N. Mostert van Ede naar Middelwijkstraat 2; B. v. Zijl van Vianen naar Kerk pad ZZ 57E. Schulze v. Baarn naar Utr.weg 4; C.. W. Roelvink m. vr. van A'dam naar Klaarwaterweg 32; G. Reijerse m. gez. van Hoogland naar Gr. Melmweg 3; S. C. .Bakker van A'da/.n naar Birktstraat 51C. A.. J. v. Ha'Aum m. gez. van Utrecht naar Rademakerstr. 17; J. Pries van Koudum naar Koningin- nelaan 32; A. Bakker van Baarn naar v. Weedestraat 32; A. v. Wilsum m. vr. v. Baarn naar L. Brinkweg 13; M. v. Veen van Barneveld naar Amersf.s.tr. 119; D. p. Auricli van A'foort naar Burg. Grothe- straat 8, Vertrek van 10—16 Nov. '32 T. Schijjper van Birktstraat 16 naar Wierden, "Kipsenschestraat 118; G. Riet dijk m. vr. van Burg. Grothestr. 11 naar Loenen Vecht, Grutterstr. 23; J. v. Haga van Burg. Grothestraat 49 naar den Haag, NeuhuijSkade 91C. Weslerveld v. Wiek sl.weg ÜZ 37 naar Hilversum, Laarderweg 32; C. v. Kempen m. vr. van Nieuweweg 17 naar Franeker, J. W. Lunterstr.; H. K. Duijm van Spoorstraat 16 naar de Rilt, Hessenweg 37; C. A. v. Logtenstein van Zwarteweg 1 naar Leusden; D. D. J. Bok horst van L. Brinkweg 47 naar Zaandam, KL Katerstraat 63; D. Serné m. gez. v. Braam weg 6 naar Leus den, Doornsche- weg; Wed. D. Schol van Spoorstraat 7 naar A'dam, Willemstr. 13511M. H. Kup- pensKiggen m. g. van Andriessestr. 19 n. Weert, Al .weert 9; E. S. Kwappenberg v. Beetslaan 35 naar Baarn. Tulpstr. 14; B. G. Wesseling m. gez. van Parklaan 13 n. A'foort, J. v. Dieststr. 13; A. Torenbeek van Postweg 58 naar den Haag, Teh. van Onbeh.W. C. J. M. Steitner van Beets- aan 42 naar A'dam, v. Beuningenpl. 13II. Verhuizingen in de gemeente van 10—16 Nov. 1952. H. Werkhoven van Kerkpid ZZ 8 naar Steenhofstraat 72: J. Blaauw van Verl. Postweg 46 naar 40; C. C. J. v. Bami nel van Oranjelaan 20 naar Dorresteinweg 5; J. Botterblom van Zwarteweg 3a iair Birktstr. 55; Iv. de Boer van Kan.laan 18 aaar Burg. Grothestraat £4: J. A. Boeren van Schoutenkampweg 26 naar 17; M. H. Donker van Klaarwaterweg 40 n. School straat 13: S. Vlaming van Nieuweweg 94 ïaar Verl. Postweg 94; A.. de Boer van laarwaterweg 44 naar Burg. Grothestr. 31J. Westdijk van Schrikslaan 41 naar Schoutenkampweg 7b; Wed. H.. W. Schainck van Schrikslaan 41 n. Schouten kampweg 7b; W. v. Brummelen v. Bosstr. 11 naar 63; J. v. Vlierden van ,K. Brink weg 36 naar Braamweg 52; A. G. Ter- aorst van Soesterengweg 20 naar Braam- veg 52; A. E.. v. d. Helden ,van v. Wee lestraat 42 naar K. Melmweg 11; B. J. Zeijpveld van Klaarwaterweg 39 n. Krom- meweg 17J. Beumers van v. Lenneplaan '1 naar Braamweg 56; J. D.. Stuitje var Soesterb.straat 43 naar Braamweg 58; W. Mot van Nieuweweg 113 naar Kerkpad ZZ 23; D. Mulder van Kon..laan 20 naa.s Kerkpad ZZ 55; A. J. van Klooster van Birktstraat 53 naar 0. Grachtje 16; Wed. S. Slegtenhorst van Wieksl.w.eg OZ 27 naar WZ 19; J. VValet van Wieksl.weg WZ 37d naar OZ. 27; A. Budszus van Soesterb.str. 122 naar Braamweg 56. NED. HERV. GEM. TE SOEST Zondag 20 November 1932 kerk 10 uur: Ds. R. Torenbeek. Kerk 6 uur: Ds. van Schaick. Emmakerk 10 uur: Ds. van Schaick. Emrnakerk 6 uur: Ds. Groeneveld. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 20 November 1932 voorm. 10 uur: Ds. H. Woudstra, van Woerden. H. Avondmaal. Zondag nam. 6 uur: Ds. H. Woudstra. Dankzegging. Donderdag 24 November nam. 7.30 uur: Ds. N. Brandsma, van Bunschoten. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat. Zondag 20 November 1932 's morgens 10 uur: Ds. J. C. van de Graaf, van Nijkerk. *s Avonds 6 uur: Ds. P. Kuylman, van Eemnes-binnen. VEREEN. VAN VRIJZINNIG-GODS- DIENSTIGEN. Zondag 20 November 1932: geen dienst. CLUBNIEUWS V.V. „SOEST". Zondag j.1. KAMPONG I—SOEST I 2—4 SOEST III—QUICK III 3—2 Zondag was het voor onze vereeniging een fortuinlijken dag, twee wedstrijden en twee overwinningen. Het le elftal dat in Utrecht speelde had het hard te verant woorden, het is een vlug gespeelden wed strijd geworden, waarin de beslissing viel in de laatste 10 minuten. Met een prachtig schot van v. d. Tak neemt Soest tegen wind in spelende 20 min. na aanvang de leiding. Nog vóór rust weet Kampong gelijk te maken, na ettelijke malen in de buitenspelval te zijn geloopen Na de thee krijgt Soest wind mee, maar het is Kampong dat de leiding overneemt 12. Soest komt steeds meer in den aanval. 10 min. voor het einde brengt van Daal de partijen keurig op gelijken voet 22. Nu is Soest niet meer te houden. Egdom krijgt de bal, zwenkt naar binnen, een schot, en Soest heeft de leiding hernomen 32. Even later krijgt Epshany een kans, die benut wordt 42. Met dezen stand, en Soest sterk in den aanval, fluit de scheidsrechter het einde van dezen spannenden wedstrijd. Soest III wist Quick 111 met een neder laag naar huis te zenden, ook hier heeft het gespannen, vooral na rust, aangezien men na de thee L-egon met een 30 voor sprong, en de eindstand was 32. Zondag a.s. 2 uur n.m. terrein Bosstraat: SOEST I—A.P.W.C. I Wat de uitslag van dezen wedstrijd zal zijn, is moeilijk te zeggen. Eerste elftal spelers, tracht ten minste één punt in Soest te houden,. H.V.C. III—SOEST II Soest II speelt om 2 uur in Amersfoort tegen H V.C. III. De thuiswedstrijd werd door Soest II verloren. De uitwedstrijd kan een overwinnng worden, als er ge speeld wordt, zooals j.l. tegen BVC. E. S. V. A. C. Secretariaat: Koninginnelaan 22. Tel. 2207. De uitslagen der gespeelde wedstrijden zijn; Esvac adsp.Soesterberg adsp. 40 Rood Wit IIEsvac Z 010 Veenendaal IEsvac I 53 Esvac IIAmersf. Boys II 43 Esvac III—Z.N.C. IV 4—3 Met 40 wisten de adspiranten van de Soesterberg adspiranten te winnen. In de eerste 15 minuten was deze stand door snel en goed combinatie spel reeds verkregen, De Soesterberg adspiranten herstelden zich evenwel en de strijd ging daarna gelijk op; verandering in de stand kwam er echter niet meer. Het Zaterdagmiddagelftal won met liefst 160 van Rood Wit te Amersfoort. Voor de rust, toen met wind mede gespeeld werd, waren de Esvaccers steeds in den aanval en met uitstekende schoten werd de stand geleidelijk tot 70 opgevoerd; na de rust toen tegen den sterken wind inge speeld moest worden waren de Rood Wit ten meer in den aanval maar konden er niet in slagen de Esvac defensie te passeeren. Vlak voor het einde slaagde de Esvac voor hoede er in snel achter elkaar 3 doelpunten te schoren en de stand op 100 te bren gen, waarmede ook het einde kwam. Het eerste elftal kon het te Veenendaal tegen de club van dien naam niet bolwer ken en moest de winstpunten te Veenendaal laten. Het 2e en 3e elftal deden het beter, wonnen beiden resp. van Amersf. Boys II en ZNC IV; gespannen heeft het echter in beide wedstrijden, wel, hetwelk de 43 uitslag in beide ontmoetingen dan ook wel uitwijst. In ieder geval de beide winstpun ten zijn binnen. Het progamma voor deze week is klein; slechts twee wedstrijden zijn voor de Esvac elftallen vastgesteld. Zaterdag. Esvac ZNVC 2.15 uur, Burg. Dekethpark Zondag. Esvac IIISopla III 2 uur. Burg. Dekethpark. NVC uit Kaarden is een nieuwe club die dit seizoen voor 't eerst in de competitie uitkomt, zoodat een voorspelling moeilijk te geven is. Willen de Esvaccers echter de leiding in hare afdeeling behouden, dan moet de geheele wedstrijd op volle kracht worden gespeeld. Dus Esvaccers bederft je kans niet! Het derde elftal ontvangt de sigarenmen- schen uit Amersfoort en indien wij een ge lijk spel voorspellen, meenen wij, met het oog op de vorige prestatie's dezer elftallen, niet ver van de waarheid af te zijn. De overige elftallen hebben deze week rust. Maandagavond viert Esvac in hotel Eem- land haar 9e jaarfeest. STORMERSNIEUWS. Van de diverse wedstrijden, die Zondag 1.1. gespeeld moesten worden ging die van het eerste 12-tal niet door, omdat de Zwa luwen uit Hilversum pas arriveerden toen het 2e 12-tal al speelde tegen Olympia II uit Bussum. Ofschoon de vrees was geuit dat 't 2e Stormersteam niet veel meer zou presteeren, als de noodzakelijke verhuizing van 1 dia me en 2 heeren naar het eerste team werkelijkheid werd, zoo bleek op de zen middag, dat er dan nog 10 zeer goede spelers in 't veld over blijven. Ofschoon de meeste spelers (stersj el kander, in de nieuwe opstelling, nauwelijks kenden, zoo was het vak Lehmel als mid denvak verrassend prima. De Stormers- aanval werd uitstekend gevoed, hetgeen be reikt werd in goed sluitend kort samenspel van dames zoowel als heeren uit het mid denvak. Het verdedigingsvak wist de mees te Bussumsche aanvallen bijtijds te onder breken, ofschoon de wijze van verdedigen zeer gevaarlijk was, ons hartkloppingen bezorgde en tegen een sterkere tegenstan der fiasco moet lijden. Het aanvalsvak kon niet veel presteeren omdat de spelers el kaar nog niet voldoende kenden. Dit is in den aanval een eerste vereischte. Laten de dames toch ook doelen, als ze de kans hebben. Het was wanhopig om te zien hoe ze, vrijstaande, toch de bal naar een zwoegende partner speelden. Niet te bescheiden worden dames. Overigens voor het spel der dames niets dan lof. Met be langstelling zien we den wedstrijd Baerne IIIStormers II tegemoet op a.s. Zondag. Vooruit Stormenaars, speelt met het zelfde vuur. Het le team speelt Zondag in een geheel nieuwe opstelling op eigen veld tegen O.T.O. III, aanvang 2 uur. Vooruit RoodGroenen zet er een hoog tempo in en verdien de 2 punten met eere. Redacteur. H. Bakker Jr. 3orrespondentie-adres: Laanstr. 82 te Soest Oplossingen te zenden aan bovenstaand idres binnen 8 dagen. Probleem, van A. v. d. Leur, Alhier, Zwart: 8 1 2 3 4 5 6 16 26 36 W, 46 50 47 48 49 Wit: 8 Zwart 7 schijven op 513182225 3742 en dam op 2. Wit 8 schijven op 71129353943 21 en 44. Wit speelt en wint. Bovenstaand probleem mocht ik ontvan gen van den heer A. v. d. Leur, die dit sa menstelde naar aanleiding van een partij. Dit is vermoedelijk zijn eerste probleem, en als zoodanig zeker niet slecht. Hoewel de stand natuurlijk lang niet mooi is, de schijven 711 en 37'42 staan slecht, loont het de moeite tóch wel dit van het blad op te lossen. Intusschen mijn dank voor Uwe mede werking. Wacht U voor degenen die zeggen „Vrij heid!" Vrijheid! en die haar door hun wer ken vernietigen. Verstaat wel hoe men zich vrij maakt. Urn vrij te zijn, moet men voor alles God liefhebben, want als gij God liefhebt, zult gij Zijn wil doen, en de wil Gods is de gerechtigheid en de broeder liefde, zonder welke geen vrijheid moge lijk is. Lamennais. Zooals ieder couranten- en tijdschrif ten lezend mensch, man of vrouw weet, wordt er in alle landen, vooral de be schaafde!, christelijke! landen achter de schermen zeer hard gewerkt in fabrieken en andere plaatsen aan hetgeen in den ko menden oorlog dienstig kan zijn, om een of meer volken met al het geschapene, dat in die streek of streken leeft, van 't on- dermaansche te doen verdwijnen, zooals een sprinkhanenplaag al het groen gewas doet verdwijnen. (Juk wij beschaafde en bij uitstek christelijke Nederlanders doen voor anderen niet onder en maken met onze christelijke! hersenen, satansche be rekeningen hoe onze christelijke! handeD op Satansche wijze een zoo groot moge lijk aantal schepselen te vernietigen als of Satan de deuren der hel heeft openge zet om al het hellevuur over de mensch- heid en de natuur uit te storten. Terwijl danst de mensch, grijpt zijn Yo-Yo en speelt er glimlachend mede, of hij wacht en wacht tot hij geen kreunen meer hoort, maar een zacht geluid dat aan een klein kinderstemmetje doet denken; of hij zi. aan 't bed van haar, die zoo vele jaren lief en leed met hem deelde én hém nu gaat verlaten, uitgeteerd door lange ziek te. O, in ieder huis, in iedere kamer een ander tooneel, vreugde en smart wisse len elkaar af. En de medemensch, de slaaf van Satan de gruwelijke ego is L staat gereed alles te vernietigen wat daar leeft en wenscht te leven. In naam van den God van Zijn vaderland. God, egois me, Satan. Alle haatgedachten, hoe ver schillend ook, maken het Koninkrijk uit van esn grooten macht, die Satan heet. Zijne helpers zijn ook de gedachten, die in de nuchtere hersens van man of -vrouw opkomen, om te arbeiden in dienst van.... het Vaderland, of liever van Petroleum, Rubber enz. enz. Die vormen samen een kapitaal, dat niet in andere handen mag overgaan, en waarvoor men, uit vrees, de schepping vernietigt. En als dal ge lukt, gaat men naar het bedehuis, en zendt een dankgebed op, dat men door des scheppers zegen Zijn eigen werk zoo weloverdacht, geheel heeft vernietigd. En wij zeggen als Multatulie: God^. met zoo veel wee begaan, neemt de offers van dién dag niet aan. Vloeken is strafbaar, de vloek die het meest gebruikt wordt is meer een verzoek om verdoemd te worden. Wie zich daarin goed indenkt en overtuigd is dat God door den wensch, van den vloe dat God door den mensch, van den vloe— kenden mensch, niet beleedigd kan wor den. Doch in elk geval is het niet goed te keuren en wordt gestraft, misschien zwaarder dan een dronken of woesten niets ontziende auto- of motorbestuurder eenige kinderen, menschen en dierén ver plettert in zijn doodenrit. Opium verhandelen buiten de wet is strafbaar. Jenever, cognac enz. verhande len of bereiden, buiten de wet, is straf baar. Als een enkeling zonder of met hulp iemand door verstikking of met een wa pen naar de andere wereld helpt, is hij strafbaar. Als een bakker te vroeg opstaat en gaat werken en vóór den bepaalden tijd ergens brood bezorgt, is hij strafbaar. Zoo zou ik bladzijden kunnen vullen. Niet strafbaar is de bereiding en het verhandelen van Opium in 't groot (al be oogt het gebruik er van hetzelfde doelj omdat Vadertje Staat zelf de leiding heeft en van zelf sprekend er voordeel van heeft. Dronkenschap (altijd merkbare dron kenschap) is strafbaar, doch niet straf baar is het bereiden, onder toezicht van Vadertje Staat, van dranken die helaas de eigenschap hebben de zwakkelingen nog zwakker te maken, terwijl zij in dien toestand, ontzetvende gebeuren in 't leven kunnen roepen. Vadertje Staat is op alles voorbereid en bouwt groote hotels, waar de zwakkeling opsluiting en voeding ont vangt voof langeren of korteren tyd. Niet strafbaar is: in zoo groot mogelijk aantal jaarlijks te oefenen, in 't gebruik van bajonet en geweer en andere instru menten, om andere menschen, liefst naar de eeuwigheid te helpen of levenslang in valide te maken. Niet strafbaar is in fabrieken en werk plaatsen allerlei moordtuig, gifgassen, kruit, kogels enz. te maken allen dienend om de vrees te verbergen die eén gevolg is van het verlaten van God, van Liefde. Hoe meer oorlogstoerustingen, hoe groo- ter de vrees van een volk, of liever van een Staat. Hoe meer menschen gedoodj worden, hoe grooter de roes van de over winning, hoe dieper 't verval van het Mensch zijn. En daaraan helpen vrouwen mede. Die zijn broeder haat is een dood slager. Haat wordt gekweekt omdat Vader tje Staat doodslagers noodig heeft, voor zijn gebrek aan waarachtig Gods vertrou wen, Zijn vrees vobï den vijand, die ook weer een slachtoffer van gekweekte haat is en dus van zijn kant ook weer vreet gevoelt. Toch heeten zij Christenen. Ik kwam tot dit schrijven toen ik in een doosje een aankondiging vond voor 'n openb. verg. op 10 Juni 1927, waar wijlen ia)d. v. Mierep en Johnnie Homan zou den spreken over: ,,De beteekenis van dén Bijz. Vrij willigen Landstorm en de Land dagen". Ik meen, dat 10 Juni zoo'n Land dag is. Wijlen Lod. v. Mierop kende ik, toen hij als zeer jonge man reeds streed voor Be schaving en Menechelijkheid voor Liefde onder de menschen. Te vroeg is hij op geroepen uit dien strijd, zouden wjj zeg gen. omdat zulke getrouwen zeldzaam zijn. Wij lezen in dat biljet o.m.. dit: „Men zegt ons dat. wij door ons leger toch maar buiten den oorlog zijn gebleven". Niets is echter minder waar. Niet het Nederland- sche leger, maar Duitschland's berekening uit zelfbehoud hield ons buiten dén oorlog. LnVmers Nederland ws$ de goed gevulde provisiekast. Door Nederland in den oor log te betrekken zou Duitschland's toe voer over land afgesneden worden. "Wij zullen voor uw geest een groot „Défilé" laten voorbijtrekken waar elk ander „Défilé" bij in het niet zinkt. Stel U een oogenblik voor dat 43 millioen met name bekende dooden uit den laats ten oorlog voor een parade konden opstaan,, en in gelederen van vier man langs U voorbij trokken, dan zouden zij marchee- rend van 's morgens tot 's avonds, daar voor anderhalf jaar noodig hebben. Een lugubere doodenmarsch, voorwaar, en toch, ook zij trokken eens uit, in kleurige uni formen, met vliegende- vaandels, slaande trom en met krijgsmuziek, zoogenaamd voor het vaderland en mooie motieven. Voeg hier nu bij dedrie millioen „,ver^ misten", de tien millioen verliezen uit de burgerbevolking, de millioenen gewonden en oorlogsinvaliden, de verwording, de onzedelijkheid de..„ ziekten met hun ont zettende gevolgen, zoo hebt U 'n zwak beeld van dien afgrijselijken, grooten oor log, waartoe de volkeren nu weder wor den opgevoed en waartoe ook de „landda gen" van den landstorm medewerken. Op voor ware beschaving en menscho- lijkheid We schrijven nu 1932, en wij zijn nog even zelfzuchtig, ja meer, en op geldbe zit uit, als voor den oorlog. Wij «christe lijke vrouwen werken met onze mannen met onze zonen en dochters in verschil lende fabrieken waar men datgene het aanzijn geeft, dat een gedeelet 'der schep ping zal vernietigen. En die dan de mees.- te moorden begaat, wie beproeft nog eejtg de doodenparade te zien voorbijtrekken, gaat zooals ik schreef naar de kerk, om zijn God te danken dat deze hem in staat heeft gesteld Zijn eigen schepping te ver nietigen. Is dit niet een grootere Godslas tering dan de ergste vloek.? C. M. BERG. TE KOOP, zoo goed als nieuw. Te zien: Driftje 6 (Soest-Zuid). voor het kruideniersvak Winkeljuffrouw. Met het vak bekend. Brieven onder lett. M. 633 Visser's Boekhandel. Kerkstraat 20a. Gemeubileerde Zit- en Slaapkamer met of zonder pension. Adres Soesterb.straat 49. Speciaal adres voor het Bill. cond. Belastingadviezen vanaf f 2.50 Administratie-kant.: J. KLAVERSTEIJN Lt. Koppenlaan 22 Soesterberg NAAR DE BOCKHANDEL VAN DE le SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ Telefoon 2516

De Soester | 1932 | | pagina 6