Openbare Vergadering Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag De finantieele motor. No. 94 Twintigste Jaargang Woensdag 23 November 1932 UITGAVE: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ v.h. B. v. d. BOVENKAMP REDACTIE- EN ADM.-ADRES: VAN WEEDESTR. 7 TEL. 20B2 - SOESTDIJK Bekendmakingen Officieel inzake Uitbreidingsplan op^Vrijdag- avond van den 18 November in „Huis ten Halve", te Soesterberg. BUREAU VOOR ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT7 - SOESTDIJK ADVERTENTIËN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIJK DINSDAGS. EN VRIJDAGSMORGENS 10 u.a. h. BUREAU ADVERTENTIËN i VAN 1 -5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. KORTING ABONNEMENTSPRIJS f 1— PER DRIE MAANDEN, FRANCO PER POST HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 - (STAATSBLAD No. 3?0 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Soe>t, Gelet op het bepaalde bij de artt. G en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis: dat op de secretarlie der gemeente ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van hel Bestuur der Coöperatieve Landboqw- vereeniging, te Soest om vergunning tot uitbreiding der bestaande maalderij met pakhuis, door a. het bijplaatsen van een electroinotor van 2 P.K. in de maalderij, dienende voor aandrijving van een trans- portschroef: b. een electromotor van 2 P.K. nn het aangebouwde pakhuis, dienende voor het in werking stellen van een hijscbtoe- stel; c. een amarilsteen, aangedreven wor dende door de bestaande electromotor van 5 P.K. en cl. het opslaan van kunstmest stoffen in het aangebouwde pakhuis, op/in perceel, gemeente Soest, sectie H. No. 5159, gelegen aan de Torenstraat; dat op den 29en November 1932, des voormiddags te 11 uren gelegenheid is om ten gemeentehui/.o bezwaren tegen het uit breiden dier inrichting in te brengen; en dat gedurende drie dagen, vóór dien dag op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan wor den kennisgenomen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat niet tot eventueel be roep van de later op het verzoek te nemen beslissing gerechtigd i n zijj, die niet op de aangewezen plaats en het aangegeven uur in de vorengenoem 1 ingevolge art 7 der Hinderwet te houden zitting zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mon deling toe te lichten. Soest, 15 November 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest, Gelet op het bepaalde bij de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis: dat op de secretarie der gemeente ter visi is gelegd een verzoek met bijlagen van J. v. d. Broek, Akkerweg 4, Soest om ver gunning tot het oprichten van een smederij en het daarin plaatsen van een electromotor van 2 P.K., dienende voor aandrijving van een boormachine en amarilsteen op/in het perceel, gelegen aan de Schriikslaan kad. ge meente Soe.st Sectie H. No. 3500; dat op den 29en November 1932, des voormiddags te 11 uren gelegenheid is om ten gemeentehuize bezwaren tegen het op richten dier inrichting in te brengen, en dat gedurende DRIE DAGEN vóór dien dag op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan wor den kennisgenomen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat niet tot eventueel be roep van de later op het verzoek te nemen beslissing gerechtigd zijn zij, die niet op de aangewezen plaats en het aangegeven uur in de vorengenoemde ingevolge art. 7 der Hinderwet te houden zitting zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mon deling toe te lichten. Soest, 15 November 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg Aan den vooravond van de overhandi ging van de Fransche en Britsche nota's aan Amerika inzake de moeilijkheden ten aanzien van de betalingen op de oorlogs- schulden aan Amerika, heeft de Amerikaan sche rcpublikeinsche Senator Reed, die lid is van de Senaatscommissie voor de finan ciën, nog eens even het Amerikaansche standpunt uiteengezet. Reed, en daarmee een groot deel van het Amerikaansche volk, is gekant tegen een vermindering der schul den. En wel om de volgende, zeer duidelij ke reden: De Vereendgde Staten hebben in Amerika obligaties uitgegcvien, ter dek king van de leeniingen, welke indertijd aan Europa werden verstrekt. De zaak is dus heel eenvoudig: Worden de schulden aan Amerika verminderd, of, zooals sommigen zelfs willen, kwijtgescholden, dan heeft de Amerikaansche regeering niettemin de ver plichting de uitstaande obligaties af te los sen en er rente op te betalen. Do hiervoor benoodigdè bedragen moeten natuurlijk door de Amerikaansche belastingbetalers worden opgebracht. Nu kan men wel zeg gen, dat door een vermindering van de Europeesche schuldenlast de builenlandscbe handel van de Vereenigde Staten zou verbe teren en 't Amerikaansche volk daarvan du: vruchten zou plukken, die het verlies in gevolge d'e kwijtschelding verre zouden overtreffen, het zeer onaangename feit blijft toch. dat de Amerikaansche belasting betalers feitelijk de Europeesche schulden zouden hebben te betalen. En dit onaange name feit krijgt een nog stootender betee kenis, wanneer 't Amerikaansche volk aan den anderen kant ziet, dat de schuldenaar landen uit Europa wel milliarden telkenjare besteden voor militaire bewapening, doch als het er op aan komt de schuilden te be talen, in zak en asch zitten. Men hoort nooit, dat er in een van die landen een groo- te politieke crisis uitbreekt, omdat men de iniillioenen voor het bewapeningsinstrumemt niet bij elkaar kan brengen. De groote fi nantieele offers daarvoor worden zonder de minste inspanning gebracht. Maar wanneer 't er om gaat de schulden te betalen, dan dreigt plotseling algehee.le finantieele in eenstorting van de betreffende landen en is er geen cent te vinden om aan deze vol komen gerechtvaardigde vordering tc vol doen. Deze zienswijze is verre van nieuw. Men heeft er in de Europeesche landen natuur lijk allerlei uitvluchten op gevonden en diverse theorieën opgebouwd om toch maar aan tc toonen|, dat Amerika een wreedaar dige Shylock is. Maar al deze theorieën kunnen toch de simpele feiten, van de voorstelling zooals Senator Reed die nog eerns gegeven heeft, niet uitwiisschen. Het voorstel van Hoover, tot verminde ring der bewapening met een derde, had dus een volkomen juriste ondergrond, al heeft hij er ook zorgvuldig voor gewaakt de verwachting te wekken, dat Amerika de schulden zou kwijtschelden, indien Euro pa flink ontwapende. Want zelfs indien Europa de uitgaven voor bewapening met een derde verminderde, hetgeen bij in ge breke blijven ten aanzien van de schulden aan Amerika niet meer dan fatsoenlijk zou zijn, dan nog is er voor Amerika geen aan leiding om deze schulden zoo-maar kwijt te schelden. Hoogstens kan m'en een zekere tegemoetkoming verwachten als tegenpre statie voor den goeden wil, die |Europa zou hebben getoond. Het schijnt thans wel goed tot de betrokken Europeesche landen door gedrongen te zijn, dat het bij Amerika mee- nens is. De finantieele relatie tusschen Europa en Amerika blijkt een goede motor te zijn voor de ontwapeningsconferentie. 'Niu Amerika niet geneigd blijkt tot belang rijke finantieele offers, begint men nood gedwongen de ontwapeningsconferentie weer in het goede spoor te brengen. Enge lanid schijnt nu zeer veel voor de Ameri kaansche be wapeningsvermin dering-voor stellen te voelen. Frankrijk is langzamer hand al een heel stuk afgedwaald van de nationalistische voorstellen van Tardieu, die bij wijze van spreken stijf staan van de kanonnen en fortificaties. Miussoffinii heeft het sabel gekletter belangrijk gereduceerd. Men is, ook al ten gevolge van Hoover's jongste waarschuwing dat als men nu niet tot bewapeningsvermindering besluit! Amerika zijn vloot zal uitbreiden, waar door de gewapeningswedloop opnieuw zal beginnen om tenslotte, zooals de geschiede nis aantoont, in oorlog te eindigen tot 't inzicht gekomen, dat in elk opzicht ver mindering der bewapening gebiedend nood zakelijk is, zoodat met behulp van de fi nantieele motor, het karretje van de ont wapeningsconferentie zeker weer op het goede pad getrokken zal worden. Een moeilijk punt is de houding van Ja pan. waar gedurende eenigen tijd een militaire clique een zeer noodlottige poli tiek voert, welke het Japansche volk reeds onnoemelijke schade heeft berokkend. Thans kwam dezr dagen 't bericht, dat Ja pan onvoorwaardelijk de voorstellen tot vermindering der vloot had afgewezen. Men moet dergelijke verklaringen met een korreltje zout nuttigen. De Amerikaansche verklaring, dat de Vereenigde Staten tot uitbreiding van de vloot zouden overgaan, was voor een groot deel ook voor Japan bestemd. Men moet niet vergeten, dat Ame rika geen gebruik heeft gemaakt van het verlof tot uitbreiding van zijn vloot vol gens 't vlootverdrag van Londen. Japan aanvaardde het verdrag met tegenzin, doch putte troost uit 't feit, dat Amerika geen gebruik maakte van z'n recht om uit te breiden. Maar breidt Amerika z'n vloot uit tot de sterkte, drie het bij 't verdrag van Londen werd toegestaan, dan zal men zich in Japan nu niet bepaald erg op z'n gemak voelen. Het aanvaarden van de voorstellen van Hoover is voor Japan ook een lastige geschiedenis. In de 1ste plaats is daar de systematisch opgezweepte, Japansche open bare meening. In de 2de plaats is Tokio van meening, dat hoe kleiner de vlooten worden, hoe sterker zal zich de ongunstige verhouding tusschen de Amerikaansche en Japansche vloot doen gevoelen; met andere woorden, heeft Japan 10 kruisers en Ame rika 16, dan kan Japan zich vrij veiilig ge voelen. Maar heeft Japan er 6 en Amerika 10. dan voelt japan zich niet veilig. Van militair standpunt beschouwd, zal hier voor iets te zeggen zijin. Doch wat militai re experts niet kunnen vatten, is, dat er on noemelijke voordeelen voortvloeien voor de geheele wereld uit een herstel van het vertrouwen in de wereld door een einde van de bewapeningswedloop. Alles bijeen genomen zullen de vrienden In Tokio zich nog wel eens bedenken, voor zij het odium op zich laden van Amerika en daarmede dc geheele Wereld tot de bewapeningswed loop te hebben geprest. FLORIS C. Nadruk verboden. Voor een goed bezette zaal opende de Voorzitter van het Comité in zake het Uit breidingsplan der gemeente Soest, de bij eenkomst op Vrijdagavond j 1. In 't kort ging spreker na de wording en het doel van dit Comité, dat naar aanleiding van de Protestvergadering van de vorige week in Soest, alhier nu een bijeenkomst had geor ganiseerd, waar men van twee zijclen over het bewuste onderwerp zou worden inge licht. Daarbij stelt het Comité zich op een strikt neutraal standpunt. Dan gaf hij het woord aan den heer L. Klawer, redacteur van „Ons Eigendom" te Rotterdam, die begon met zijn genoegen uit te spreken voor de uitnoodiging op dezen avond. Er is hier, aldus spreker, veel be langstelling voor dit Uitbreidingsplan1, dat van ver strekkende beteekenis kan zijn. Met nadruk wenschte hij vast te stellen, dat hij in geen enkel opzicht iets met Soest te maken heeft, noch met dit Comiiité. Tot zijn eigenlijk onderwerp komende, behan delde spreker daarop de ontwikkeling van het Uitbreidingsplan in de Woningwet. Oorspronkelijk een stratenplan, werd het tenslotte, na vele geschillen tusschen be langhebbenden en Overheid, als bestem mingsplan in de Woningwet van 1921 vast gelegd. Het uitloopende begrip van bestem ming gaf weer aanleiding tot strijd bij de onteigening. En zoo kwam in 1931 een nieuwe wijziging tot stand, die leidde tot het tegenwoordige bebouwings- of uitbrei dingsplan. Spreker gaat daarop de eischen na, waar aan een Uitbreidingsplan volgens de wet moet voldoen. De voornaamste eisch is wel, dat het uitvoerbaar is in de eerstvolgende jaren. In sommige opzichten is de wet vaag. Zoo laat deze zich niet uit over bestemming en evenmin over hoofdzaak en onderdeelen. Het gevolg hiervan is, dat zoowel Overheid als belanghebbenden wederzijds critisch staan. Ditzelfde kan ook worden gezegd van de schadevergoeding. Voortgaande betoogt spreker, dat het Uit breidingsplan voor Soest in strijd is met de wet. lst. Omdat dit bestemming in on derdeelen vastlegt, welke in de eerste jaren niet verwezenlijkt kunnen worden. 2de. Om dat verschillende in dit ontwerp genoemde onderdeelen in strijd zijn met de geest van de wet, ook al worden zij in de eerst vol gende jaren verwezenlijkt. Bestemming voor land-, tuin- en bosch- bouw. De wet is er een woningwet, maar niet een voor de genoemde objecten. Spr. doet verder eenige grepen uit het plan. Zoo is er voor Soest een nieuw, groot station ontworpen,, maar de omgeving is hieraan niet aangepast. Dat is niet overeenkomstig het wereldplan voor een groote stad als Soest. Zit hier niet achter een deprimeeren van de waarde van dien grond? Over bestemming van buitenplaatsen. Hieronder wordt verstaan een huis met een groot stuk grond erom. Nu heeft b.v. iemand een villa, waarvan de grond als bouwterrein in aanmerking komt. Maar het gemeentebestuur weigert een vergun ning, krachtens de bestemming als buiten plaats. Bestemming van grond voor natuurreser vaat. Dat beteekent. dat de eigenaar er niets meer aan mag doen, wat een ondoelmatige» onbehoorlijke en met de wet strijdige be stemming is. Bestemming voor openbaar park, sport terreinen, openbare luchtsamenkomsten enz. Het is als een wereldstad. Rustieke wegen. Men stelt zich dan een heerlijk, klein paadje voor. De ontwerper verstaat hieronder heel wat anders en denkt zich wegen van 40 M. en breeder, afgeno men hier van de toevallge bezitters. Eenige andere bestemming als lyceum, kerken e.a. Heeft het bestuur van een kerk genootschap daarover niets meer te zeg gen? Alleen de rioleering is wat te duur. Na dit overzicht der bebouwingsvoor schriften behandelt spreker nog de kwestie der schadevergoeding. Laat U niets wijs maken, zoo roept hij uit. De woningwet be helst geen enkel voorschrift in z ke scha devergoeding tengevolge van het Uitbrei dingsplan. Wel wordt er schadevergoeding uitgekeerd volgens de werkelijke waarde, ingeval grond of huis onteigend wordt. Maar wanneer koopt de gemeente en ont eigent zij? De bestemming echter ligt er voor goed op, zoo het plan eenmaal is aan genomen. En over dat laatste beslist de ge meenteraad. In dit plan wordt met geen enkel woord gesproken over de fjnancieele raming. Toch is het een millioenienplan, dat Soest nooit kan uitvoeren, wijl het dan schulden maken moet. Soest is geen plaats van groote ka pitalen. Slechts een 6 7-tal is voor meer dan f 10.000.inkomen aangeslagen. Wan neer het plan zou worden uitgevoerd, dan moest de belasting worden verhoogd met als gevolg uittrek van bewoners. Het plan kan prachtig zijn. Spreker wil het niet afkammen. Zijn critiek ligt echter binnen het raam van de Woningwet. Spr. spoort alle bezwaarden aan om bijtijds vóór of op 27 'November hun bezwaarschriften bij den Raad in te dienen. Wie daarvan geen gebruik maakt, is zijn recht onherroc pelijk kwijt. Laat U voorlichten door uw eigen deskundigen, maar geef uw sanctie niet aan een totaal onwettig plan, dat, zoo het wordt uitgevoerd, Soest financieel ruï neert. Aldus besloot de spreker De heer van Nes, ontwerper van het Uit breidingsplan, alsnu het woord verkrijgen de, begon met er zijn leedwezen over uit te spreken, dat zijn voorlichting niet op andere wijze kon plaats hebben. Zou b.v een dominé door zijn gemeenttnaren uitge- noodigd op een stichtingsvergadering voor een kerk, voor die uitnoodiging niet be danken, zoo daar ook b.v. een voorzitter eener anti-religieuze bond zou komen? Toch heeft spreker gevolg gegeven, dank zij de aandrang van een tweetal comitéleden. Dan gaat spreker de geschiedenis na van de opdrachtgeving, die nu voor de derde maal heeft plaats gehad. Eenigszins uitvoerig gaat spreker de arbeid na, welke aan de uitvoering van een ontwerp vast zit. In 't bijzonder worden de factoren genoemd, waarmede rekening gehouden werd. Soest in t' centrum van een belangrijke gemeente land gelegen met ongeëvenaard natuur schoon, Drie belangrijke kernen. Zeer groo te militaire 'terreinen als het Vliegveld, Veel was verknoeid. Onlerzoek naar bevolking, handel en industrie, verkeer, toekomstmo gelijkheden enz. Dat alles vergde veel tijd om voor al die factoren een oplossing te vinden. Daarbij conferenties en beraadsla gingen met Openbare Werkten, Bouw- en Woningtoezicht. Daarna het schemaplan gecontroleerd en ontworpen na beraadsla gingen met verschillende autoriteiten en personen als B. en W., Raad, Commissie, technische Ambtenaren Bouw- en Woning toezicht, inspecteur Volkshuisvesting, Prov. griffie, de maker van het streekplan, mili taire autoriteiten enz. Ook met omliggende plaatsen. Vervolgens bepaalde spreker zich bij het Uitbreidingsplan in verband met Soester berg. Uit zijn toelichtende beschrijving, welke in haar geheel in het nummer dezer krant van Woensdag 16 November is op genomen, las deze al datgene voor, wat op Soesterberg betrekking heeft in het bij zonder, afwel wat voor Soest en Soester berg beide geldig is. Dan komende tot een beantwoording van den vorigen spreker, merkt de heer van Nes hierbij op, dat hij met verbazing uit de krantenverslagen heeft gelez/en, dat het plan schadelijk zijn zou voor de toekomst van Soest. Zoo het een Ontwerp moest zijn in strijd met de wet, dan hoeft men zich daarover niet bezorgd 'te maken, want dan komt het er toch niet, Het is echter niet in strijd met de wet. Uit commentaren op de Woningwet kan men alles lezen. In artikel 36 staat ech ter niet, dat het plan uitvoerbaar zijn moet. Nog andere artikels gaat spreker na. Een gemeente, die bebouwingsvoorschriften vast stelt ingevolge art. 39 det wet, kan dat slechts doen in betrekking tot een Uitbrei dingsplan. Voor een kleine gemeente geldt dan artikel 30, evenwel niet buiten de be bouwde kom. Hetzelfde standpunt wordt ook ingenomen door andere colleges en bij Uitbreidingsplannen. De schadevergoeding werd door spreker in commissie en college altijd naar voien gebracht. Hier beslist de Raad, maar niet de wet, die nog niets heeft vastgesteld. In den Raad van Soest bestaat bij niet één de neiging om die gronden aan de menschen zoo maar te ontnemen. Voor een of ander belang kan die grond gekocht of geruild moeten worden. In het eerste geval bestaat er groot verschil hoe men die schade ziet. De wetgever vraagt volgens de tegenwoor dige wet naar de aanwijsbare, tegenwoordi ge waarde, dat is de waarde, die bij pu blieke veiling zou worden opgebracht. Wat het plan zelf betreft, dit zal eerder tot waardevermeerdering leiden, zegt spreker. Bij het natuurreservaat blijft het gebruik hetzelfde. Later bij bestemming zou de volle waarde moeten worden betaald. Aan de eene zijde zal men bij uitvoering van het plan een sterke waardevermindering zien» aan de andere zijde vermeerdering. Een regeling is mogelijk, doordat de ge meente een deel der waardetoename op- eischt ten bate van schadelijdenden. Wat het nieuwe station betreft, dit wordt een voordeel voor de forensen. Daarbij be hoeft zich nog geen heele stad te ontwikke len. We moeten het landelijke behouden. Voor de Eng meent spreker een oplossing te hebben gevonden als bebouwing behou dens bezitsverkrijging door de gemeente van enkele stukken voor park en uitzicht. Lettende op de belangen van den eige naar bij dit plan, staat echter het algemeen belang voorop. Na de pauze wordt gelegenheid gegeven voor repliek. De heer Klawer weer het woord verkrijgend, vangt aan met een pro fest tegen een door de vorgie spreker ge bezigde vergelijking met een voorzitter eener anti-religieuze vereeniging. Krachtens zijn functie is spreker niet tegen Uitbrei dingsplannen. Doch hij staat op den bodem der wet. En zoo die w t voor verschillende opvattingen vatbaar is, dan leest de spr. eruit, datgene wat er in staat. En dat zegt hem. dat het plan ontwettig is, wat nogmaals wordt toegelicht. Het blijft een millioenenplan en wijl de gelden niet aan wezig zijn, is het dubbel onwettig. Wat de schadevergoeding betret, waar schuwt spreker voor het zoet gefluit van den vogelaar. Wie garandeert die vergoe ding. Alleen in het geval men tot onteige ning of aankoop over gaat. Maar hiertoe kan niet worden overgegaan, zoodat de schade ook niet wordt vergoed. Nu zegt men wel» dat ziet ge te zwaar in. Maar stel eens voor, dat iemand een villa heeft, die geschiikt is om verkaveld te worden. Er is een bod op gekomen. Maar daar komt het Uitbreidingsplan en de villa heeft voor den kooper geen waarde meer. Heeft nu de be zitter recht om naar de gemeente te gaan voor schadevergoeding? Neen. Een ander geval. Bij het Uitbreidings plan krijgt iemand een rooilijn door zijn pand. Weg blijven de koopers. Kan hij nu de gemeente dwingen om te onteigenen? Toch is er schade in concrete aanwezig. Door servituten en bouwverboden wordt de toestand der perceelen wankel. Zoowel door waardevermindering als door waar devermeerdering. We staan nof altijd op den bodem van het privaat eigendomsrecht. Door die bestemmingen echter wordt men aangetast in de uitoefening van zijn be zitsrecht. Daartegenover staat geen vergoe ding. Dat is niet alleen onwettig, maar zelfs anti-maatschappelijk. De maatregelen voor de Eng komen neer op bouwverbod, zoo de bevolking in 1942 de 20.000 haalt, volgens schatting, dan is het plan veel te grootsch opgezet, daar de bevolking zoo matig toeneemt. Daarom is hel niet uitvoerbaar binnen de eerstvol gende jaren. Een belangrijk moment blijft de finan- cieole kwestie. Zoo'n raming is niets onge woons. Spreker blijft het plan nadeelig vinden voor de geheele gemeente Soest en eindigt met de opwekking zich niet in slaap te laten sussen en op tijd zijn recla mes bij dien Raad in te dienen. De heer van Nes, daarop nogmaals het woord verkrijgend, constateert misverstand, ook bij den heer Klawer. Een Uitbreidings plan is geen plan van actie, maar van orde ning. Bij deze opvra'ring behooren geen cij fers. Het plan geeft slechts aan. Laten de eigenaren hun bezwaren indienen en hier aan zal tegemoet gekomen worden, zoo 't algemeen belang niet in het gedrang komt. Bestaat er wel een Uitbreidingsplan zon der schadetoebrenging. Dan maakt spreker een opmerking in verband met de positie van den heer Klawe'r als redacteur van Ons Eigendom, en dat deze hier voor de Soester Bouwkring zou staan. De laatste uitdrukking als zijnde een abuis, wijl de heer Klawer dezen avond alleen door het Comité werd uitgenoodigd, zonder bemid deling van wie anders ook. Deze uitdruk kingen die een persoonlijk karakter droe gen, lokten heftige interrupties en protes ten uit. waarna de Voorzitter weer de orde herstelde. De heer van Nes verder voortgaande, zegt» dat er pas van cijfers sprake zijn kan, zoodra er een deel van het plan in exploi tatie wordt gebracht, wat de raad dan echter zelf doet. In dit verband staat spreker even stil bij 't Hart en het Natuurbad, die vol gens hem geen schade zullen aanbrengen. Er bestaat ook misverstand omtrent de parallelwegen. Hij stelt voor deze eruit te laten, zoo.er bezwaren zijn. Die wegen moe ten de hoofdwegen van overmatig verkeer ontlasten. De heer Klawer zegt, dat het plan niet uitvoerbaar is. omdat het binnen tien jaar moet worden uitgevoerd. Dit laat ste geldt echter niet voor een Uitbreidings plan. Wat gebeurt er als het plan verwor pen wordt? Dan zullen Gedep: Staten aan de gemeente een plan opleggen. De eigen dommen worden aangetast, zegt de heer Klawer. Dat doet een bouwverordening al tijd. Zou er geen andere bevolking komen? Die gedachte is geweldig pessimistisch. Naast dc kleine bouw bestaat er ook voor de beter gesitueerden meer zekerheid door het feit eener geordende bebouwing. Deze geeft stabiliteit. Het plan zou te grootsch zijn. Spreker ziet dat niet in. Hij is zelfs voor concen tratie. Door de aanwezigen werden aan den Heer van Nes de navolgende vragen ge teld. Vraag 1. Op welk aantal inwoners is er bij het Uitbreidingsplan gerekend voor de geheele Gemeente en op hoeveel voor Soes terberg afzonderlijk. Antwoord vraag 1. Er bestaan daarom trent geen gegevens. Vraag 2. Hoe groot is het bedrag, dat de eerste jaren zal moeten worden gefour neerd voor aankoop van parken, plantsoe nen, rustieke lanen enz.? Antwoord vraag 2. Het is mij niet be kend, welk bedrag daarvoor benoodigd is. Is bovendien een zaak, die de Raad aanbe langt. Vraag 3. Zullen door de baatbelasting ook de eigenaren van omliggende terreinen worden getroffen, ook al denken ze er niet aan hun terreinen in exploitatie te brengen of voor bouwgrond te verkoopen? Antwoord vraag 3. Daar zal een regeling voor moeten worden gezocht, doch mijn

De Soester | 1932 | | pagina 1