°41 Rechtzaken Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag >o Merkwaardige cijfers. De Grondkwestie in Denemarken. Het blad met de grootste oplaag No. 98 Twlnti< ang Woensdag 7 December 1932 UITGAVE: H.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ v.h. 8. d. BOVENKAMP REDACTIE- EN ADM.-ADRESVAN WEEDESTR. 7 - TEL. 2062 - SOESTDIJK Bekendmakingen Officieel St. Nicolaas „Boodschap" BUREAU VOOR ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT7 - SOESTDIJK ADVERTENTIËN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIJK DINSDAGS- EN VRIJDAGSMORGENS 10 u.a. h. BUREAU ADVERTENTIËN i VAN 1~5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. KORTING ABONNEMENTSPRIJS f 1.- PER DRIE MAANDEN, FRANCO PER POST HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912- (STAATSBLAD No. 380 INSCHRIJVING VOOR EN VRIJSTEL LING VAN DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester der gemeente Soest herinnert aan dc verplichting tot het doen van aangifte tor inschrijving voor den dienstplicht. Voor de inschrijving zal in het bijzonder zitting worden gehouden op: 10 Januari a s. voor hen wier namen be ginnen met de letters A tot en met L; 11 Januari a.s. voor hen wier namen be ginnen met de lettors M tot en met Z. De op deze inschrijving betrekking heb bende bepalingen, zijn aan de aanplakbor den bekeifld gemaakt. Soest, 2 December 1932. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Soest; Gelet op art. 9 der Winkelsluitingswet; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tengevolge van een in de raadsverga dering van 30 November 1932 genomen be sluit, de winkels gedurenlde het tijdvak van Dinsdag 27 December tot en met Vrijdag 30 December a.s. lot 10 uur, in plaats van tot 8 uur, voor het publiek geopend mo gen blijven. Soest, 2 December 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. Voor de j>oorten van Duiitschland staat het best uitgeruste leger der wereld gereed om op te marcheeren. Ivoel.nisc.he Illustrierte Zeitung. De internationale politieke hemel is zwaar bezwangerd met ontzagwekkende cijfers. Sedert maanden is er als het ware een cijfergevecht gaande, waarbij men aan alle kanten met getallen van buitengewoon groot kaliber werkt. En zoo het ooit dui delijk werd, welk een hopelooze vernieti ging en chaos een oorlog, elke oorlog, en vooral een „gewonnen oorlog" met zich meebrengt, dan is dit thans wel het geval, nu men over de geheele wereld heftig ge troffen wordt door een algemeene econo mische desorganisatie, waarvan de uitslui tende oorzaak niets anders is dan: de oor log. Zooals wij reeds eerder te kennen gaven, blijkt het thans overduidelijk, d'at Amerika onder dc huidige omstandigheden in het aangezicht van de geringe tastbare resulta. ten, welke de Ontwapeningsconferentie tot nu toe opleverde, er niet aan denkt om oorlogsschulden te verruimde ren of kwijt te schelden. Men begint dit in Europa thans ter harte te nemen en verschillende groote mogendheden kondigen ontwapeningsplan nen aan, allemaal met de bedoeling om Amerika mild te stemmen. ,En juist terwijl men in Europa nog deli bereerde over de bewoordingen, waarin men de verschillende verzoeken om uitstel van betaling aan Amerilka zou richten, kwam het bekende Duitsche geillustreerde weekblad ,,Die Kölnische Illustrierte Zea- tuing" met een onthulling over de Fransche bewapening, welke speciaal in de Ameri- kaansche pers buitengewone belangstelling heeft gevonden. Hetgeen dan ook waar schijnlijk de bedoeling is geweest. De Arae. rikaansche persagentschappen had'den blijk baar daags voor de verschijning van het blad inzage van den inhoud gehad en warert aldus in staat een dag van te voren reeds de hoofdzaken van de bedoelde onthullin gen naar Amerika te seinen. Oogenschijn- lijk hadden deze onthullingen een sensatio neel en verontrustend karakter, als wilde men de wereld waarschuwen, dat Frankrijk gereedstond1 om op elk oogenblik Duitsch- land binnen te rukken om der een voorwend sel van provocatie, zoodat bevreesde zielen zouden kunnen meenen, dat men in enkele dagen een nieuwen wereldoorlog zou zien ontbranden. De omstandgheden, waaronder deze onthullingen echter plaats vonden, wijzen er duidelijk op, dat het niet zoozeer dc bedoeling was een paniekstemming te bevorderen, dan wel om Frankrijk aan de kaak te stellen en als het ware bij Uncle Sam te klikken over Frankrijk's enorme mi litaire uitgaven, juist op het oogenblik, waarop Frankrijk aan Amerika uitstel van betaling van oorlogsschulden verzoekt. De co-incid'entie is dan ook zeer merk waardig. Immers, oj) het oogenbliiik, dat de Eitropeesche mogendheden aan Amerika uitstel van betaling verzoeken en dus fei telijk insv lventie pleiten, is de flnantieele situatie als volgt: Frankrijk is aan Ame rika schuldig 3.863.650.000 en heeft be taald tot nu toe 161.350.000 in hoofdsom en S 38.650.000 in interest. Met deze groo te getallen voor oogen kan men dus feite lijk zeggen, dat Frankrijk tot nu toe vrij wel niets van zijn enorme schulden aan Amerika heeft betaald (nauwelijks 4 Doch ondientusschen heeft Frankrijk wel 8 200.000.000 uitgegeven uitsluitend en al. leen voor vestingwerken aan de Oostgrens die niet eens in de gewone militaire be grooting zijn opgenomen. Wanneer men vervolgens nog in oogenschouw neemt, dat er jaarlijks door Frankrijk milliarden francs voor militaire uitgaven worden be steed, in zulk een mate, dat volgens Duit- sche experts Frankrijk binnen een week en zonder machtiging van het Fransche par lement, 46 infanterie-divilsies, 5 cavalerie divisies, en 4 lucht-divisies in het veld zou kunnen brengen, en dat alles, terwijl Ajne- rilka op zijn bijna vier milliard dollar van Frankrijk alleen kan wachten (onder het absoluut onjuiste motto, dat als Duiitsch land geen schadeloosstelling betaalt, kun nen wij geen schulden betalen), dan ligt het voor de hand, dat een dergelijke bankroctierspolitiek in Amerika geen aan- genamen indruk maakt. De Amerikaansche belastingbetaler kan met een volkomen ge moedsrust verklaren, dat hij op het oogen blik Frankrijk's militaire apparaat van zijn zuurverdiende dollars heeft betaald. De Duitsche onthullingen zeggen dan nog ver der, dat het Fransche militaire budget niet aangeeft wat het land werkelijk aan bewa pening uitgeeft (o.a. zitten er 400 millioen franc militaire uitgaven gecamoufleerd in de burgerlijke begrootingen voor de kolo men), verder dat de Fransche vloot enorm iis uitgebreid door een langjarig vLootpro- gram, dat nooit door d'e Kamer van Af gevaardigden werd goedgekeurd, doch met groote hardnekkigheid jaar na jaar werd uitgevoerd1. Zoo zou Frankrijk zonder mo bilisatie in 6 dagen in staat zijn de hiervoor bedoelde legermacht op de been te brengen en na mobilisatie zou het Fransche leger bestaan uit 4 milli'oen man blanke en 1 millioen man gekleurde troepen, allen geoe fend en volledig uitgerust, met 25.00(1 lich te machinegeweren, 18.000 zware machine geweren. 2200 groote kanonnen en houwit- zers, 4000 tanks en 5000 militaire vliegtui gen. M'en krijgt een duidelijk beeld van d'e enorme bedragen der Europetsche schul den aan Amerika, waarvan het grootste ge deelte nog onbetaald is, als men bedenkt, dat er tot nu toe totlaal door hen S> 2.627.580.897 werden betaald, terwijl ze aan Am. nog schuldig zijn 11.598.501.461 en 184.000.000 aan uitgestelde Interest krachtens het moratorium. Vooral als men de betalingen vergelijkt, welke Engeland en Frankrijk respectievelijk op hun schul den aan Amerika deden, springt wel duide lijk in 't oog, hoe weinig Frankrijk betaal de, terwijl het de rest rustig aanwendde voor versterking van 't mifóteire apparaat. Immers Engeland is 4.398.000.000 schul dig en heeft bet. in hoofdsom 202.0(10.000 en in interest 1.149.720.000. Ziet men daarnaast de Fransche cijfers en betalingen, dan valt 't verschil' wel zeer in 't oog. Neemt men in de berekening de bedragen op drie betaald werden, voordat de schulden gefundeerd werden, dan heeft Engeland be taald 1.911.789.298 en Frankrijk slechts 8 486.075.891. Alles bijeen dus reden ge noeg voor Amerika om een hartig woordje in de bewapeningsbeperkingen mee te spre ken. FLORIS C. (Nadruk verboden). De jongste verkiezingen voor het Folkc- timg, de Deensche tweede kamer, hebban een succes opgeleverd voor dc Conserva tieven eenerzijds en dc Communisten en Georgisten anderzijds. Her regeeringsblok, dat de afgeloopen periode over 77 van de 149 mandaten be schikte, heeft zich met 76 zetels voor het komende üijdivak met moeite kunnen hand haven. Het bijzondere echter van deze verkie zingen is de geweldige toename van de Georgisten, die van 25000 op 43000 stem men kwamen,. De dagbladpers heeft zich niet de moeite getroost het Nederlamdsche *volk op de hoogte te brengen van de beteekenis dezer strooming, ondanks dat zij een program heeft dat zoowel praktisch1, wenschelijk en rechtvaardig genoemd kan worden, en die in Denemarken levenskracht blijkt te bezit ten- De Georgisten in Denemarken zijn ge organiseerd .in Retsforbumdet. het Verbond voor Recht, of de Rechtpartij, een partij, welke de afschaffing van de belasting en de inning van de „Grund'skyld", de grond rente propageert, Zij stelt zich ten doel Denemarken om te vormen tot een Gemeenschap,, waar de particuliere grondeigendom opgeheven zal zijn en het gelijke recht op den grond zal heerschen. Het 'is niet overdreven, wanneer wij het feit dat 43000 kiezers van dc anderhalf mil lioen voor- zulk een program stemt, een belangrijk symptoom noemen van de wor ding eener tot nu toe ongekende mentali teit. Dit succes voor een partij die voor t,recht" staat is zooveel te opmerkelijker waar haar propagandisten zich hoeden voor het bespelen der lagere instincten van het kiezersvolk, zooals dat van uiterst lfenksche of rechitsche partijen te zien gegeven wordt. Haar vertegenwoordigers in het Deen- Zet U schrap In moeilijke tijden, als de bedrijfsuitkomsten slecht zijn, kan moedeloosheid den ondernemer besluipen. Dan komt de verleiding om de handen in den schoot te leggen en zich in gelatenheid over te geven aan de ongunst van het lot. Begrijpelijk is het wèl, maar een houding die den beraden za kenman past, is het niet! Hier kunnen slechts helpen: „Volhar ding en grootere activiteit." Wie zich gewonnen geeft, telt niet meer mee. De malaise zal eenmaal en wellicht spoedig afnemen. Ook op den langen poolnacht volgt de dageraad. Opdat het werk Uwer handen niet in den mist der vergetelheid verdwijne: Zit U schrap, blijft in de running, laat U gelden, doe van U spreken. Dus: Algemsene afdoende publiciteit voor de gehsele gemeente Soest sche parlement, waaronder ook een geeste lijke, zijn idealisten van de eerste orde, Idealisten echter met beide voeten op den grond! Voor hen, die onze artikelen over de Grondrente aan de Gemeenschap gevolgd hebben is het wellicht interessant iets na ders over deze Deensche beweging te ver tellen, temeer daar Denemarken een land is. dat riin vele opzichten in dezelfde posi tie verkeert als Nederland en als zoodanig waard is met bijzond'ere belangstelling te worden beschouwd. Een van de pioniers der „Georgistische" (zoo genoemd naar Henry George, den grooten baanbreker op dit gebied) bewe ging was Jacob E. Lange, directeur van een landbouw-hoogeschool, die de werken van Henry George in 'het Deensch vertaalde. Voor het begin van de politieke oriëntee ring moeten wij teruggaan tot 1902, toen Sofus Berthelsen, een advocaat een rede hield voor een vergadering van boeren, meest kleine eigenaars. Aan het eind der vergadering werd een motie met algemeene stemmen aangeno men, die nu nog beroemd is als de „Köge- resolutie", zoo genoemd naar de plaats waar de samenkomst plaats vondu De inhoud luidde als volgt: ..Terwijl kleine boerderijen en onafhan kelijke tuinderijen bewezen hebben de voor de eliJgs te vorm van land- en tuinbouw te zij<n, zoowel voor individu als gemeenschap, en daar het dus verwacht kan worden, dat zij de algemeenste (en in die toekomst wel licht eenigste) systeem van Deensche land bouw zal worden, kan ons bedrijf en onze welvaart niet waarlijk geholpen worden door eenjgfen steun van den staat of van an_ de re klassen in de maatschappij. Wij kun nen slechts welvaart verkrijgen als de wet geheel erkent, dart de kleine eigenaars en alle andere klassen gelijke rechten hebben. Wjij vragen daarom niet om een of andere gunst of steunverleening, maar wij eischen de snelst mogelijke opheffing van alle be lasting, die op consumptie goederen, zoo als voedsel, kleeren, meubilair, huizen, vee stapels, werktuigen, machines, grondstof fen en de industrie producten, daar al de ze lasten (dikwijls verhoogd door fiscale protectie)), met onrechtvaardige zwaarte drukken op arbeid en de kleine eigenaars. In die plaats van deze belasting öilschen wij, om in de openbare behoefte te voorzien, de heffing van belasting op de waarde van den grond, welke waarde niet het gevolg is van particuliere ijver, maar voortspruit uit de groei en ontwikkeling der gemeenschap, welker waarde enorm hoog is vooral in de groote steden, en toegeeigend wordt door particuliere speculanten, die er geen recht op hebben, .inplaats van te worden betaald aan de schatkist voor de uitgaven van staat en gemeenten. De belasting op grondwaarden, zou den arbeider niet tref fen, maar integendeel den grond goedkoo- ficr maken en het voor ieder gemakkelijker maken, zijn eigen huis te verkrjjgen. De vergadering van kleine eigenaars te Kögc, roept daarom alle andere soortgelijke or ganisaties op, en doet een beroep op alle politieke partijen, die steun van dc kleine eigenaars verwachten, om dezen eisch op hun programma te plaatsen en hem tot wet te maken als een belastinghervorming." Deze resolutie, 30 jiaar geleden door Deensche hoeren aangenomen ademt een geheel andere geest, dan de noodkreten en bedelpartijen van den huidigen Nederland- schen landbouwer. 9 Zij vroegen „.recht" en geen gunst), en hoewel zij nog niet tot het inzicht gekomen waren, welke nu het „Retsforbulnd" tot leiddraad dient), is de Köge-resolütie van groote waarde geweest voor de ontwikke ling der Georgistische beweging in Dene marken. Tot 1919 had men geen eigen politieke organisatie, doch werkte in de partijen met ■het resultaat, dat Sociaal-Democraten en Liberalen zich voor. „grondwaarde belas ting" verklaarden. Tulen in 1922 de eerste wet tot dat doel werd ingediend stemden Conservatieven te gen,. Socialisten voor en Liberalen gedeel telijk voor. Doch 'in dien tijd was ook de vader der Köge-resolutie tot het inzicht gekomen, dat zoowel de terminologie, die vasthield aan „belasting" als de gedeeltelijke opvorde ring der grondwaarde, het grootsche idee der gelrijkgerechtigheid in den grond, deed verloren gaan, zoodat genoemde Berthel sen voorstelde de kwestie duidelijker en scherper te stellen door te gaan ijveren voor de inning door de gemeenschap van de volledige grondrente (fuU grundskyld) d.i. de volledige pachtwaarde van den bloo- ten grond. Dit proces was mede beïnvloed döor een paralel loopende radicale strooming onder leiding van Dr. Phil. Alex Dam, en Dr. Se- verin Christensen, die reeds eerder leerden, dat om de distributie der nationale rijkdom in de juritste banen te brengen het noodig* was het geheele bedrag der grondrente aan de bevolking als geheel ten goede te laten komen. De twee richtingen smolten tezamen in een organisatie, die echter in 1923 en 1924 bjij de verkiezingen nog geen zetels wist te veroveren. Tot in 1.926 met 17500 stemmen de eerste twee. „Georgisten" het Deensche parlement binnentraden. Alle voorstellen waarmede zij voor den dag kwamen werden door de andere par tijen verworpen. Door de Socialisten, die hun „regelings" manie niet op zij konden zetten, aan het particuliere initiatief een broertje dood had den en d'oor Conservatieven en Liberalen, die schrokken van de vérstrekkende gevol gen en zich als dienaren van het privilege nliet konden opwerken tot de visie van een nieuwe harmonische maatschappij. Doch voor het Deensche volk ging lang zaam maar zeker een licht op. Ondanks, cn misschien juist doordat), zij aan het gewone parlementaire werk geen deel hadden, doch elk vraagstuk behandel den in het licht van de leidende grondge dachte tot opvoeding van het volk, wisten de leiders steeds meer sympathie te win nen. In 1929 verkregen zij 24000 stemmen cn 3 zetels terwijl het beeld der jongste verkie zingen waar 43000 Denen hun vertrouwen Reeds ging goede Sint weer henen, Na bezoek aan Nederland; En. zooals hij, jaarlijks, weer doet, Gaf ook nu zijn milde hand. Toch, ook hij had, door malaise, Niet voldoende kapitaal En dus, zéér tot zijn misnoegen Bleef het huisbezoek maar schraal. Menig huis moest hij voorbij gaan'. Zijn gemoed vol stille smart, Waar hij wist, men hem verwachtte) Met een pop'lend Kinderhart. Waar hij wist.... eens welstand heerschte, Thanshélaas!.gebrek en leed; Daar die goede, oude Bisschop, Ook hier toestand kent en weet. Met een groot leed in het harte. Keerde hij naar 't Vaderland; Waar, óók bitter, wordt geleden; Nasleep van den Wereldbrand! Waar men kerken sluit en plundert; Geestelijken doodtverjaagt; Als, in Mexico en Rusland, 't Volk in zijn „geloof" belaagt! Doch de „Boodschap" liet hij achter. Daar, waar heerscht nog overvloed!. Dringend: Schenk Uw milde gave, Waar men alles missen moet (Nadruk verboden). AD REM. uitspraken in het beginsel der afschaffing van'alle belastingen en de inning der grond rente, de mogelijkheid, dat Denemarken wellicht in de naaste toekomst een lichtend voorbeeld voor andere landen zal worden, steeds grooter maakt. De vier Georgisten, die in de komende periode aan het hoofd der „Aufklarung" campagne komlen te staani, zullen waar schijnlijk binnenkort over een Georgistisch dagblad kunnen beschikken, waarbij voor aanstaande menschen als Professor Star- cke. Professor Geisman, Lektor v. Breds- dorff e.a. vaste medewerking verleenen. Hoe zich de situatie zal ontwikkelen en in hoeverre de verscherping der tegenstel lingen de nuchtere geest der Denen vrij zal houden van Communistische of andere ex tremistische geweldspolitiek vermogen wij nliet te voorspellen. Maar het wil ons toeschijnen, dat ook op het politick-economisch gebied wij nog wat van onze Noordelijke broeders te leeren hebben en besluiten met een niet duren maar toch goeden raad: Let op Denemarken en in het bijzonder op de Deensche Georgisten. J. W. KANTONGERECHT IE A'FOORT. Had eigen verzekering vergeten. G. Koops, veehouder te Soest, kwam met twee achterelkaar gekoppelde wagens mest van den Wieksl.weg, den Provincialen weg oprijden, en zag een zijner wagens fi naal in elkaar gereden door een van links komende auto, de schuldige alzoo. De thans afwezige chauffeur van Kk was niet verze kerd en had geen zin om te vergoed'en. Toen had Koops de Baarnsche politie opge. beid, want het ils daar gemeente Baarnj. Een paar dagen later herinnert Koops zich zoowaar, dat hij zelve verzekerd is. De scha is hem van die zijde uitbetaald'. De verzekering zal het nu wel zien te ver halen op van K., want deze werd schuldig bevonden en liep f 15 boete op. Een der duizend raadselen. De wereld is vol raadsel en ook de rechtspleging heeft haar tallooze puzzles. Daar bij Christoffel Püllmann bij Soest- d'ijk staat een verkeersagent. Een auto ko mende van de Praamgracht, rijdt een fiet. ser aan, die van rechts komt, met f 24.50 scha aan de fiets'. Daarom verbaal van den verkeersagent tegen den automan T. uit Laren. Deze was heden niet verschenen. De wielrijder, die zoo ongelukkig, te pas was gekomen, vertelde echter, dat oe chauf feur het teeken van doorrijden van den ver keersagent had bekomen. Teeken om door te rijden en dan verbaal, gegeven door den zelfden persoon, zie, dat was hier het raad sel. Daarom moet deze agent op de prop pen komen. In geen jaren leerplichtzaakje uit Soest voor den Kan tonrechter behandeld. Thans was er een. Alis dat maar geen voorteeken is van een teeks komende gevallen. J. V. werd be genadigd met een enkelen gulden boete. O.M. had er 3 gewild. Het gewone verweer: zieke moeder en het 7e leerjaar al door. De niet gemerkte varkensooren. De zitting ving aan met vonniswijzing in de Woudenbergsche zaken van overtre ding der Crisds-varkenswet en de uitvaar digingen van het officieele lichaam, de Varkenscentralc der provincie Utrecht. Ze werden behandeld veertien daag geleden. De rechtskundig gemachtigde Mr. Stene- ker (Aimsterdam) was aanwezig, zoodait hij direct al *ippèl heeft kunnen aanteekenen*

De Soester | 1932 | | pagina 1