2e BLAD Ee oC Ingezonden >0 Het Millioenen-plan. O "^Plaatse lijk N ieuws^O Bewaar dit adres G. VAN DUIN O-^ Soesterberg .AGE om je maar lijden .innen, og de- igkee- 1 voor geluk- volko- sbrief, waren is ver- je uit erging ougen XY. zorg n ook igheid', m on- diank- ar ge- zelfs Lady g her- drong, lar als m ook plaats wacht; i, dien orden, zorres- ter be- sinds rs zoo rug te Igd). behoorende bij „DE SOESTKR" van Zaterdag 17 Dec. 1932, No. 101 DIERENBESCHERMING. Uittreksel Rapport van den Inspecteur der Afdeeling BaarnSoest en Omstreken der Ned. Vereeniging tot bescherming van Die ren (November 1932). Eemge zieke, zonder tehuis zijnde katten zijn pijnloos afgemaakt. Een zwervende hond, werd opgeborgen in noodasyl, en kon aan eigenaar worden teruggegeven. Woonwagenkamp Baarn werd bezocht, de paardenstal is ingevolge het verzoek van ons Bestuur, door het Gemeenta-Be- stuur van Baarn, thans afloopend bestraat, voor deze verbetering zijn wij, namens de dieren. aKveer zeer dankbaar. Aanwezig geweest bij het merken van een aantal varkens, ingevolge besluit van de Crisis-Varkens wet. Vooropstellende dat de maatregel noodig zal zijn, behoeven er, als er kalm en oordeelkundig wordt opgetre den-, geen incidenten bij het merken voor te vallen. Een jong poesje, lijdende aan toevallen, werd pijnloos afgemaakt. Een poes, aan komen loop-en, waarschijn lijk aangereden, werd door ons van genees kundige hulp voorzien; algeheele beter schap is mogelijk. Er werd zoowel op de hoofd- als binnen wegen gesurveilleerd, eenige aanmerkingen zijn gemaakt tegen eigenaren van vastlig gende honden, zoowel wat betreft de on reinheid der omgeving, als de toestand van het dier en het hok belanghebbenden worden gewezen op het feit, dat bij niet verbeteren der bovengenoemde toestanden, proces-verbaal kan worden opgemaakt. Hiouders van kettinghonden worden hier nog eens dringend er op gewezen, dat nu het koude jaargetijde weer aanbreekt, zij moeten, zorgen dat hun hond voldoende be schutting heeft en een warme ligging, en hun diicr als waakhond beteren dienst ver richt hij nacht, door binnenshuis te zijn, dan buiten; dty geldt ook voor alleenstaan de boerderijen enz. Een hondje, zonder eigenaar zijnde, werd een goed tehuis bezorgd. Dames en Heeren Leden, wilt l: de con tributie zooveel mogelijk gireeren, giro nummer penningmeesteresse is No 172018. Een ieder wordt er op attent gemaakt dat onze Vereeniging -niets uitstaande heeft met den heer Koopman, thans Korte Melm- weg 13, Soest. Lezer(es), is U reeds behulpzaam bij ons mooie weTk?, zoo niet, er wordt op U ge wacht. Zet 1933 irn met !t»d te word(en van onze Afdeeling, -adres Inspecteur Veldweg 8, Soest. ^EERSTE SOESTER EIERVEILING. Kipeierenf, hoogste prijs f 6,40; middel- prijs f 4.70—f 5.55; laagste prijs f 3.20; eendeieren f 3.05; alles per 100 stuks. Aanvoer 10320 stuks; handel gewoon. GROOTE KERSTATTRACTIE. In aansluiting op de vorige bekendma king het volgende: De enveloppen met bonnen moeten voor zien zijn van naam en adres van de inzen ders ingeleverd worden op de Ned. Mid- denstandsbank, Van Weedestraat 11 op Dinsdag 27 December van 9 tot 5 uur. Op d)e enveloppe moet -duidelijk vermeld staan het -aantal bonnen dat -de enveloppe bevat. De methode van pnijsverdeeli-ng is ver vat in een gezegelde enveloppe welke is gedeponeerd bij -de Ned. Midd. Bank. De verdeeling is zoo ingericht, -dat ieder een, die bonnen inlevert kans heeft op een prijs, onverschillig het aantal boftnen. Door één huisgezin kan maar één enveloppe met bons h-geleverd worden. DIEFSTAL VAN AARDAPPELEN. Bij de politie is aangifte gedaan, dat van een ingezetene 1 H.L. aardappels is ont vreemd BENOEMD. Door Z. H. Exc. deni Aartsbisschop van Utrecht is benoemd tot pastoor te Megche- len (G.) de ZeerEerw. heer H. S. Mölder, voorheen pastoor der parochie te Soestdijk. Pastoor Mölder, -de oprichter der paro chie te Soestdijk, moest in Februari van dit jaar wegens zlkekte den herdersstaf neerleggen en ds thans wederom in staat dc- parochiale zorg op zich te nemen. NATUURBAD. Door Opeisbare Werken is thans begon nen met het doen aanleggen van 't natuur bad aan de Banndngstraat naast de terrei nen der Utr. Watert. Mij. Voorloopig is begonnen met het grondwerk voor den zwemplas en den ververschangsvijver. ERFELIJKSHEIDTHEORIE. Met genoemd onderwerp trad Dinsdag avond te 7.30 uur in Religie en Kunst op Dr. J. v. d. Spek uit Poortugaal (R'dam) voor een stampvolle zaal, De praeses de heer A. Endendijk leest voor Jes. 53 en gaat voor in gebed, en d'eelt daarop mede, dat deze samenkomst is belegd door de Ned. Chr. Vt. Bond en het comité van Winter- ■lezingen. Spreker is verheugd over de op komst, wel een bewijs dat het onderwerp actueel is. Daar de zaal geheel in 't duister was gehuld was van een gedetailleerd ver staan geen sprake, daarom hebben wij hier en daar wat uit de lezing vastgelegd. Spr. 6tek daarop vast dat velen verblijd zijn, wanneer een erflater zijn erfgenaam goed bedenkt, hetgeen natuurlijk is, maar die erfelijkheid gaat ook in 't natuurlijke en geestelijke door. Elk geboren individu draagt in zich de kiem van de ouders, grootouders en vorige geslachten want er bestaat een onbreekbaren band, de keten der erfelijkheid. Dit werd verduidelijkt door een reeks foto's, diagrammen en schema's, waaruit bleek dat die rechtvingerigheid der ouders terugslaat op het individu, ook de witte haarlok. In de kinderen zien de ouders de fouten van *hun zelf, het is daarom zeer verantwoordelijk een huwelijk aan te gaan, en deed men goed vooraf een medi cus te raadplegen. Thans wordt ook ge zocht naar de erfelijkheid der ziel, daar deze een groote factor speelt. De Habsburgerkin is een erfelijkheid van de nakomelingen van Karei de Ve, zie maar naar ex-koning van Spanje. Huwelijken tus- schen neef en nicht mits beiden afstammen van gezonde ouders is niet af te keuren. Een groote factor bij de erfelijkheid is de omgeving, waarin het individu ter wereld komt, zijn millieu en zijn zelfopvoeding. De lezing welke met volle aandacht werd ge volgd werd besloten met gebed. FRYSK SELSKIP „FRJEONSKIP EN IENFaLD" SOEST. Donderdagavond om half negen had de eerste win te ruit voering plaats in de groote zaal van Eemland welke fleurig was op gesierd door feestbouquetjes en palmgroen, waartusschen de fraaie banier schuil ging. De voorzitter riep de aanwezigen die niet in zoo grooten getale waren- opgekomen, 't welkom toe, in 't bijzonder de afgevaardig den uiiit Utrecht, en hoopt dat allen een pret- tigen avond zullen doormaken. Daarna had de opvoering plaats van het blijspel: „As Mem -i-t Witte wol" in 3 bedrijven door O. Nieuwenhuis, waarbij 't i/n hoofdzaak gaat om de vrijerij. Jetske de eenige dochter van hét renteniersgezin Klamsma, die steeds aan het handje van de ouders haars weegs is gegaan, komt doordat ze nu voor 't eerst naar een badplaats gaat, in aanraking met de „Jeunesse dorrée" en leert Douwe Bak ker, een student kennen, waarvoor haar hartje v-l-am vat. Maar zij is ook opgemerkt door Jan de Boer, een oude vrijgezel, die zijn hart ook al aan haar heeft verloren, alleen maar door het tipje van haar neus te zien. Moeder Jetske echter heeft een. oude hartsvriending, de weduwe Zijlstra, en de zoon van haar Bouke acht zij het meest ge schikt voor Eliske. Mjaar de liefde laat zich niet aanpassen, en na veel heen en weer gepraat, waarbij Elske aan haar broer en vooral aan haar oom Tjeard de Boer een goedlen steun heeft, krijgt ze haar schat Douwe. Het geheel werd tim d-en jui-sten blijspeltoon weergegeven, over de geheele linie -is goed werk geleverd. De vereeniging mag zich gelukkig prijzen met dat groepje dat bij elkander past. De aankleeding en het kapwerk was zeer goed verzorgd. Het 2e en 3e bedrijf was een schilderstukje. Er is getuige den gullen lach en 't applaus, ge noten. Na afloop gezellig samenzijn. De vereeniging kan op een geslaagden „Joun" terug zien. Een]' strijkje uit Amersfoort vulde op vroolijke wijze de pauzes aan. AUTOMATISEERING TELEFOON VOOR BAARN EN SOEST. Het Staatsbedrijf der P.„ T. en T. is voornemens geleidelijk het telefonisch ver keer in het geheele land zooveel mogelijk automatisch af te wikkelen; De verande ringen, -die te B-aarn en Soest noodig zijn, bestaan in de splitsing van het bestaande net Baarn in afzonderlijke nettien te Baarn en Soest (Soestdijk). De automatiseering van de centrale te Soest is reeds in uitvoe ring en zal vermoedelijk tegen 1 April a.s. gereed komen. Voor de aangeslotenen te Soest zal de splits/iing gepaard gaa-n met een verlaging van het telefoonabonnement met f 6.per jaar, terwijl verder voor gesprekken tus- schen de aangeslotenen te Baarn eenerzijds en die te So-est (Soestdijk) anderzijds f 0.10 per gesprek van drie minuten verschuldigd zal zijn. De automatiseering van de telefooncen trale te Baarn zal vermoedelijk in dien loop van het jaar 1935 gereed komen. SOESTER BOUWKRING Vergadering van leden en begunstigers in Hotel „De Gouden Ploeg", Woensdagavond 14 December 1.1. Na opening door den Voorzitter, werden diverse ingekomen stukken voorgelezen. Buiten eenige stukken van huishou de li j ken aard, werd de correspondentie voorgelezen betreffenld-e uitnoodagingen tot bijwoning van de openbare vergadering in Hotel „Eennland" op 10 November 1.1. Burgemees ter en Wethouders, de Gemeente Secretaris, de Heer van Nes, ontwerper van het uit breidingsplan, Technische Ambtenaren, be last met Bouw- en Woningtoezicht *en die van Openbare Werken; deelden allen mede bovenbedoelde vergadering niet te zullen bezoeken. Besloten werd de Koninklijke bewilliging te vragen. Vanaf de oprichting der vereeniging, was eenige mailen samenwerking van de Soes- terbergers niet tot stand. De Heer Busch, die dit punt toelichtte, hoopte, dat samen werking in -de toekomst nog mogelijk zal zijn, speciaal voor de actie inzake het uit breidingsplan is zulks gewenlscht, want de actie van den Soes-ter Bouwkring is geen actie tegen het Dagelijksch Bestuur der Ge meente of wel den persoon van den Ont werper, maar wel tegen het ontwerp, dat, wanneer het eventueel wordt aangenomen, „zelfmoord der Gemeente" zou zijn. Beslcten werd met klem tegen het plan te ageeren. De Heer Hofslot vond het jammer, dat zooveel kosten voor dit ontwerp zijn ge maakt, waar toch, fiin verband met de ruim 570 bezwaarschriften, de aanneming ervan uitgesloten mag worden geacht. Het bestuur zal trachten gunstige voor waarden! te bekomen inzake aansluitingen aan de waterleiding. Na de pauze werd het woord gegeven aan den Heer Klawer, Redacteur van „Ons Eigendom" te Rotterdam. Spreker behan delde allereerst datgene wat hij in tweeden termijn op de vergadering in „Huis ten Halve" te Soesterberg niet heeft kunnen mcdedeelen. Hij laakte de mededeeling van den Heer van Nes, die daar meende te moeten beweren^ dat hij dn nauw contact zou staan met een plaatselijke groep te genstanders van zijn plan. De heer Klawer deelde mede, dat hij het toch ook niet noo- dli'g vond tegen den Heer van Nes te zeg gen, dat hij voor zijn ontwerp door de Ge meente Soest betaald werd. Tenslotte bevestigde hij aan de hand van de behandeling in de Tweede Kamer zijn vroegere stellingen, dat dit plan een. onwet tig plan is. Hij waarschuwde inzake de be zwaarschriften niet in onderhandeling te voor GOUD, ZILVER EN HORLOGES en niet te vergeten BRILLEN. Eigen electr. Slijpinrichting Groote verscheidenheid Prima kwaliteit Concurreerende Prijzen. Juwelier Telefoon 898 Opticien AMERSFOORT Utrechtschestraat 23. treden met het Gemeentebestuur, alvorens zich met een deskundige in verbinding te hebben gesteld. Leden en begunstigers kun nen zich hiertoe tot het bestuur va/n den Soester Bouwkring wenden. Een 6-tal vragen werden gesteld, welke deels door den Voorzitter en deels door den spreker werden beantwoord. De vergadering was behoorlijk bezocht. OPLICHTING Woensdag werd bij de poli tóe ailhier aan gifte gedaa.n dat een paar vreemdelingen met een vrachtauto met brandstoffen door de gemeente reden en poogden die brand stoffen te verkoopen. Zij dischten daarbij het verhaal op, dat zij kwamen voor en namens een bekend brandstoffentiamdelaar te dezer plaatse en in de buurt anthaciet moesten afleveren. Degeenj, dlie de brandstoffen had besteld, bleek echter onlangs te zijn verhuisd en om nu niet weer met de geheele vracht terug te moeten, boden zij deze aan d-e be woners in de buurt te koop aan. Een bewoner van de Soesterbergsche- straat sloeg geloof aan dit verhaal en vloog erin. Hij kocht ten slotte 7 H.L. anthraciet voor f 7, ontving deze en betaalde. Bij na der onderzoek bleek het echter geen an thraciet te zijn, doch vla-mkolen, welke laat ste in een gewone kachel of haard onmoge lijk kunnen worden gestookt, terwijl zij met f 0.50 per H.L. voldoende waren be taald geweest. Naar de daders van deze oplichting, dile vermoedelijk in Amsterdam woonachtig zijn en van daar per vrchtauto rondtrek ken, wordt een nader onderzoek ingesteld. POLITIE-ASSISTENTIE GEVRAAGD Deze week werd wederom door Mej. B. aan den! Wieksloterweg assistentie aan de politie gevraagd, om den man, met wien zij al eenige jaren leeft, uit de door haar bewoonde noodwoning te verwijderen. Toen de politie aankwam bleek de man echter niet meer in de woning aanwezig te zijn, doch op den openbaren weg in de omgeving te vertoeven, zoo-dat ter zake niet kon worden opgetreden. Soortgelijke gevallen' doen zich in de laatste weken al daar herhaaldelijk voor, wat aan de politie een heeleboel moeite en last veroorzaakt, zonder dat zij er iets aan kunnen doen, IN ARREST GESTELD Donderdag iis door de p.liiitie alhier de zwerver G. een beker.H, zwerverstype in ar rest gesteld ter zake van openbare dronken schap. Den volgenden morgen is hij na ontnuchtering en na opgemaakt proces- verbaai vrijgelaten. VECHTPARTIJ Donderdagmorgen om 8 uur werd as- süistenitie van de politie gevraagd voor een ernstige vechtpartij, welke plaats had1 ach ter de in aanbouw zijnde woningeni aan de Beckeringhstraat. Bij onderzoek bleek, dat de timmerman H. en de stucadoor van E. een oude veete hadden uitgevochten!, waarbij H. het lood je had geJegdt Hij bekwam een groot aan tal wonden in het gezicht en ontvellingen, terwijl zijn neus beenderen blijkbaar gebro ken of gekneusd waren, waardoor zijn neus was ontzet. Tegen van E. zal ter zake van mishan deling proces-verbaal worden opgemaakt H. moest zich onder geneeskundige be handeling stellen. RIJWIELEN ONTVREEMD Deze week werden wedlerom 2 rijwielen ontvreemd, die door de eigenaren zoolang buiten wai en neergezet voor het café van den heer S. alhier. Waar dergelijke diefstallen van fietsen, die voor café's staan, herhaaldelijk plaats hebben, wordt men 'daarvoor ernstig gewaarschuwd. VALSCHE NAAM OPGEGEVEN Woensdag is door de politie aangehou den J. de Rl„ die eenige maanden geleden bekeurd werd wegens het venten zonder vergunning alhier, doch destijds blijkbaar een valschen naam had opgegeven. Zijn ware naam werd thans vastgesteld en ter zake van het opgeven van een valschen naam werd proces-verbaal tegen hem op gemaakt, waarna hij in vrijheid werd g"e- steld. MILITAIRE MUTATIES. Bij K.B. zijn met ingang van 1 Januari 1933 benoemd tot reserve-eerste-lulitenant bij hun tegenwoordig korps, de reserve 2de luitenants der infanterie F. M., Stork, H. Fuchs en H. F. C. Holtz, vliegers van de Luchtvaartafdeeling. Evenzoo de reserve- tweedc-luitenant der artillerie Jhr. R. W. C. J. A. Wittert van Hoogland, vlieger van de Luchtvaartafdeeling. NEDERLANDSCHE VROUWENBOND VOOR HUISHOUDINGSORGANISA TIE Te Haarlem werd kort geleden opgericht de Nederlandsche Vrouwenbond voor Huis- houdiingsorganisatóe. Als doel is gesteld „het streven naar het zoo doelmatig mogelijk voeren van het huis houdelijk bedrijf in alle klassen onzer sa menleving". Het dagelijksch bestuur is voorloopig al dus samengesteld. F. J. van Waveren-Re- sink, presidente; A. H. Loeff-Bokma, pen- ningmeesteresse; Hl M. S. J. de Holil, se- GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp Portemoimaie met inhoud Hollandsche herder Heeren handschoen Zwarte Keeshond Rozenkrans Belastingmerk in portemonnaie Zakmesje Terug te bekomen: Beetzlaan 106 Politiebureau Politiebureau Molenstraat 26 Politiebureau Beetzlaan 58 Politiebureau cretaresse, Amersfoortschen straatweg. De Bond heeft het tijdschrift „De Huis houding" als officieel orgaan gekozen. WEDSTRIJDEN A.G.A.V.S. .Evenals het vorige jaar zullen er ook weer dit jaar door AGAVS onderlinge wed strijden gehouden, worden dn de turnzaal aan den Schoohveg alhier en wel voor Jon gens en Heeren öp Donderdag 22 December van 69 uur 's avonds-, voor meisjes en Dames op Vrijdag 23 December, evenzoo van 69 uur 's avonds. Alle prijzea zullen bestaan uit fraaie me dailles. Tevens zal er om den Wi'sselbeker „Mantel" voor de Heeren alsmede om den nieuwen Wisselbeker „AGAVS" voor de Dames, gestreden worden. Voor ouders en belangstellen|dien is de toegang vrij. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie WAT GAAT ER TE SOEST GE BEUREN???? Een dezer dagen bij mijn wandeling in en om de kom van Soesterberg, werd mijn aandacht getrokken tot: „een groote teeke- ning in schelle kleuren voor een winkel raam." Bij nadere beschouwing bleek het te zijn, „een deel van het Uitbreidingsplan Soes terberg omvattende." Als eerste trok mijn bijzondere aandacht, een breede verkeersweg geprojecteerd van af Banniingstraat naar de AmerLstraatweg, uitkomende tegenover het Landgoed „de Oude Tempel." Bij den' aanleg van een verkeersweg, gaat het om een doel te verwezenlijken. 1 s het een verkortóng om Soest te bereiken? Neen! Want de aanwonenden van den Amersf.- straatweg bijv. vanaf „Boschwiijk" kunnen via Vlasakkers in korter traject Soest of Soestdijk bereiken. Dat voor enkele aanwoneniden v. d. Amers- foortschen straatweg deze weg tot stand zou komen, is niet denkbaar. Rest alzoo ,yde toekomst." Woningbouw aan dezen weg is uitgeslo ten! Nu is het juist de Woningbouw welke een gezichtspunt openjt tot terugvloeiïng der te maken kosten en later te volgen voor deel en. Hiier grijpt men er naast, „geen woning bouw, geen terugvloeiïng" dus: „Sijmen- betaaï." Voor de wandelaars belooft deze weg ook niet veel, daar beplanting niet toelaat baar is. Soesterbergers welke zich nog geen voorstelling kunnen maken van de aanleg- kosten, informeer en eens naar den kostprijs van een M2 wegdek (geheel af) aan den Rijksstraatweg AmersfoortVollenhoven (zonder aankoop der gronden tot verbree- diiing). Bij e.v. wandeling stel ik mij voor ook meerdere geprojecteerde wegen en bestem mingen onder 't vergrootglas te nemen. U dankzeggend voor de plaatsruimte, Wandelaar. Bij een zieken mensch wordt geen veearts gehaald, alleen achterlijken en' stumpers Loopen dan naar een kwakzalver, een ge meentezaak van Amsterdam gaat men niet bepleiten in een courant die te Brussel ver schijnt, diegene die erg onzeker is over wat hij zich te verdedigen heeft voorgesteld;, koerst met een courantenbericht uit de buurt vain de directe belanghebbenden. Een Amersfoortsch dagblad genoot de wel wat twijfelachtige eer op deze wijze te worden behandeld, om een bericht te kunnen opnemen, over de menige voordee lent en; vele goede hoedanigheden van het uitbreidingsplan der gemeente Soest. Weet de maker van die courantenberich ten dan niet: dat in de gemeente Soest een zestal nieuwsbladen bestaan, van verschillende kleur en strekking; dat er in Soest door nagenoeg geen be langhebbende een Amersfoortsche cou rant wordt gelezen; dat het ongetwijfeld den indruk doet wet tigen van eenig gevoel van vrees, om met ziijn geschrijf in de nabijheid te geraken van de tegenstanders van dit millioenenplan; dat er in de geheele gemeente Soest een storm van verontwaardiging, ja een storm van verzet is opgegaan, tegen zulk een on verantwoordelijk uitbreidingsplan: het mil lioenenplan; dat dit verzet zich, nog niet in alle deelen heeft geuit in de vijfhonderd twee en zeventig bezwaarschriften, met wel te zamen, door hoeveel sterk afkeurende on- derteekeningen; dat èn den Ontwerper èn den Burge meester èn de Wethouders èn de meeste Gemeenteraadsleden, (onder meer, door de uitingen op de druk bezochte openbare vergaderingen aangaande dit uitbreidings plan) nu wel bewust zullen zijn geworden;, dat bij aanneminb van dit millioenenplan de gemeente Soest economisch failliet moet gaan; dat de Ontwerper trouwens overduidelijk liet blijken op de groote vergadering ia het hotel Huis ten Halve te Soesterberg, met den financieelen kant, om maar te zwijgen van de wettige zijde, van het uitbreidings plan, weinig of geen rekening te hebben gehouden dat de Ontwerper op DIE vergadering dan ook een zeer zwak figuur maakte in het debat met zijn tegenstander, immers hij: de ontwerper, wist toen niet veel meer te doen dam voorlezing tc geven van dat, wat alle abonné's op de Soestersche Couranten, al eenige dageni te voren hadden gelezen; dat nu wel nagenoeg elk inwoner, zelfs hij die slechts in de verte belanghebbende is, zal overtuigd zijn, dat dit ontworpen millioenenplan moet worden ingetrokken, waaTdoor de vraag natuurlijk opreist, wat dan, wie moet een nieuw, voor de gemeen te Soest, niet te duur en behoorlijk uitvoer baar uitbreidingsplan gereedmaken, deze vraag wordt beleefd ter beantwoording ge legd in handen vanof draagt de toekomst het antwoord in de plooien van haar kleed? Dit is zeer zeker, de ingezetenen zullen er scherp op letten wie van de Gemeente raadsleden nu nog durven dit millioenen plan te steuner< en! in de Raadsvergadering er vóór te stemmen, want de zulke moeten bij de eerstvolgende verkiezing, als Ge meenteraadslid beslist en onherroepelijk verdwijnen! NOG EENS HET UITBREIDINGS PLAN. Onder bovenstaande aanhef trof ik Woensdag j.1. in „De Soester" een artikel aan van de hand van d'en Heer Doorman, waarin deze ook mijn naam noemt. Voor- zoover het stuk gericht is tegen „Dc Soes ter Bouwkring" en den Heer Klawer, meen ik het aan de betrokkenen te kunnen over laten ZF.d. van antwoord te dienen. Dat bij een uitbreidingsplan noodgedron gen wel eens slachtoffers zuflften vallen, moet ik den Heer Doorman volmondig toe geven, doch ik herhaal noodgedrongen. En nu spreekt het vanzelf, dlat er bij een uit breidingsplan dat voor de Eeuwigheid be stemd schijnt en nooit in zijn geheel uit gevoerd kan en zal worden, veel meer slachtoffers worden gemaakt dan noodza kelijk is. Slachtoffers maken als het niet anders kan is te betreuren,, doch slachtoffers ma ken! alleen om een hersenschim te verwe zenlijken is nimmer sterk genoeg af te keu ren. Dat perceelen wel eens in de schuinte zullen moeten worden doorgesneden, zal niet altijd te voorkomen zijn, ook dit kan ik den Heer Doorman toegeven, doch hier tegen was mijn bezwaar dan ook niet ge richt. Mijn bezwaar was gericht tegen het bewust versnipperen van alle perceelen op den Eng. met het doel om op dlie wijze de bebouwing van den Eng onmogelijk te maken. D't is camouflage en, moedwillige benadeeling van de eigenaren. WHil de Gemeenschap den sthoonen Eng behouden, ik zou het slechts toe kunnen juichen, doch dit te bereiken op slinksche wijze en ten koste van de toevallige bezit ters is een' groot onrecht; er zijn eervoller wegen om hetzelfde doel te bereiken. Aan het slot van zijn artikel haalt de Heer Doorman het uitbreidingsplan van Eist aan, waarvan het hem zou verbazen als die Gemeente eigenaresse was van de terreinen, dlie voor plantsoenen, markt, parkeer- en sportterreinen nooddg zijn. Is niets op tegen, heer Doorman, als het maar noodig is en de Gemeente maar aan de Geldelijke offers, die het vraagt, kan voldoen. Maar diaar gaat het nu juist om; men heeft hier in Soest terreinen ge reserveerd alsof Soest niet Soest, doch Londen ware. Toegenist met de weten schap. dat menschelijker berekening die terreinen voor het meerendeel nimmer voor het aangewezen doel zullen worden gebe zigd, heeft men met kwistige hand onnoo- dig in de belangen van derden gegrepen, zonder zelfs een- berekening te hebben ge maakt van de hoegrootheid der offers, die het zou vergen, terwijl men zich al even min heeft afgevraagd of de Gemeente-fi- nanoiën het brengen van dergelijke ruineuse offers toe zou laten. Waar dc Heer Doorman toe moet geven het uitbreidingsplan van Eist niet te ken nen, zou het mi. voorzichtiger zijn ge weest als ZBd. de aanhaling van dit plan maar achterwege had gelaten, het wijst op een gebrek aan vasten grondt Het viel mij op, dat de motiveering van den Heer Doorman ditmaal zoo uiterst zwak is, zoo geheel anders dan wij van ZEd. gewend zijn- zoo iets als „het kan wel dooien en het kan wel vriezen". Dit moest mij toch nog even Van het hart. Mi. IBURG. COLLECTEN, DIE NIET IN DE KER KEN BEHOOREN TE WORDEN GEHOUDEN. Blijkens het December-nummer van „Kerk en Vrede" heeft het Hoofdbestuur van de gelijknamige Vereeniging aan alle kerkera- den van Protestantsche Christelijke kerken in ons la-nd een circulaire gezonden, waarin het verzoekt in den Adventstijd of op Kerstmis het werk van „Kerk en Vrede" met een collecte te steunen. Wij brerigen onder de aanda^it van de kerkgangers, dat de opbrengst van deze col lecte zal worden besteed voor cene Ver eeniging. die nationale weerloosheid en verzet tegen de Wettige Overheid predikt. Het Centraal Comité tot Waarschuwing tegen Eenzijdige Ontwapening. Secretariaat: Obrechtstraat 363. Den Haag. Gironummer 164060. BAARN FLORA THEATER Van JU3 December tot en met Woensdag 21 December a.s. wordt in het Flora-fheater tc Baarn gegeven het filmwerk „Movie Crazy1" van Harold Lloyd. Wie in dezen donkeren en gedrukten tijd eenige uren van werkelijk genot en heerlijk lachen wil len hebben, moeten zich naar het Flora theater begeven, om van deze succesfilm van den Koning der Komieken, Harold Llovd, te genieten. Van dien inhoud vertel len wij U niets, hoe minder U er van weet, hoe meer U zich zult amuseeren en het uit schateren van gezonden humor.

De Soester | 1932 | | pagina 5