Wie wind zaait, oogst storm Wij moeten de hoofden koel houden Kleermakerij V e n e m a Met sprakeloosheid geslagen Moskou grijnst, en met reden. Binnenland O^Plaatse lijk Nieuws^O Gedurende Jan. en Febr. Colbert Costuums f 45-, f 55.-, f 65.- En we zien dan de positieve verklaring, dat „alleen een doeltreffende scholenorganisa tie de dringend noodige verbetering zal kunnen brengen, en elke andere „indien dan en daardoor niet reeds financieel onmoge lijk" het recept is hier wat onduidelijk geschreven, maar een dokters-pootje is nu eenmaal niet altijd gemakkelijk leesbaar grootendeels zonder nuttig effect zal blij ven. „Elke andere verbetering grootendeels zonder eenig nuttig effect." Wij nemen gaarne nota van het toch ietwat in zijn uitdrukking bescheiden „grootendeels", al meenen we in den loop der jaren in ons „Volksonderwijs" en ook laatstelijk door het Jomitvan Aktie tegen het Wetsont- wer -Terpstra bezuinigingen te hebben voo gesteld, die tevens verbeteringen wa ren van groot belang. En we hebben onze zeer gerechtvaardig de huivering voor die groote woonbuurt- en streekscholen*;, die, naar deze heelmeesters verklaren, halfjaarklassen onder leiding van ambulante schoolhoofden noodig maken. VVe hebben op paedagogische gronden nooit veel voor halfjaarklassen gevoeld, terwijl we de kwestie ambulantisme of niet, oen dergelijk strijdpunt in de onderwij zers-wereld weten, dat we ons daarover als vereeniging nooit hebben uitgesproken, maar dit als 'n zuiver technisch opvoed- en onderwijskundig vraagstuk aan onze Zus- ter-yereemgingen, de vakvereenigingen van hoofden en onderwijzers, hebben overgela- ten. En het komt ons voor dat de H.H. dok toren, zal hun medicijn inderdaad kunnen worden geslikt, in hun recept een te groote, sterk naar deze bepaalde kruiderij riekende hoeveelheid daarvan doen mengen. De toelichtende artikelen van de bijzon- dere-lyceum-rektor hebben nog een andere, maar al te sterk sprekende tendens: „De duurte van ons Jager onderwijs is in geen enkel opzicht een gevoJg van de pacifica tie, neen de schuld daarvan ligt bij het openbaar onderwijs: het bijzonder onderwijs miaakt ons onderwijs niet duur." We hebben onze oogen uitgewreven toen we dit, èn van de heer Feberwee, èn nu ook van den leider dezer het openbaar onderwijs aanvallende beweging, tot zelfs n een artikel in „De groene Amsterdam mer moesten lezen. En héél de kerkelijke schoolpers en de leidende organen van „rechts smullen aan deze kluif. Welk een bof, en dat in dezen tijd, toen al e deze organen juist begonnen met de erkenning, die we reeds sedert jaren hen hadden voorgehouden, dat het met de „pa cificatie" zoo niet langer kon en niet 'ian- tr mocht, en terwijl zelfs een het bijzonder nderwnjs toegedane Regeering een Staats commissie instelde met de opdracht te on derzoeken op welke wijze aan de pacifica tie een minder kostbare toepassing zou Kunnen worden gegeven. En nu plotseling ligt, volgens het Comité heberwee-Dr. Gunning, de duurte volstrekt ■1 het openbaar onderwijs, dit dan zooge naamd waarschijnlijk gemaakt op grond van statistische gegevens. P'e onze artikelen-serie „Wanhopige po- gen" in de vorige nrs. van het orgaan «.coben gevolgd, weten reeds, hoe ook deze poging om het openbaar onderwijs de woestijn in te jagen, een ijdel pogen zal blijken. (Wordt vervolgd) (Uit Volksonderwijs). Zie c.is artikel Streekscholen in het Aprilnummer en mijn ingezonden artikel in „De Telegraaf" en het „Algemeen Han delsblad." j y Soest}, 42'33. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoekt ondergeteekende opna me van de volgende regels: Als schaatseniliefhebber heb ik mijn hart opgehaald gedurende de ijsperiode op de barden van V.V. Soest Vooruit. Maar tege lijk mijn oogeni de kost gegeven en bemerki dat er steeds eenige leden van de Vereeni- ging E. H. B. O. zeker één, aanwezig was om op ijs en wederdienende klaar te staan bij eventueele ongelukken. Dat zulks goed van Hun gezien was, bleek bij informatie dat cr zic.i zes ijsongevallen hebben voor- ged an, waarvan drie nog al ernstig. Nu heb ik de eerste maal dat gescharrel mei de brancard, waarop een patiënt, van nabij gezien, daar de oonsumptietent absoluut ongeschikt was om daarin een patiënt te helpen. Dit gescharrel had toch voorkomen kunnen worden als V.V. Soest Vooruit, te voren bij de Vereeniging E. H. B. O. had aangeklopt om hulp, en dan gezorgd had dat de helpers en medici hun werk konden doen. Wat nu in de consumptie tent ondoenljijk was,, maar stonden de hel pers geheel alleen zonder eenige beschut ting op het koude ijsvlakte, 'k Heb zelf ge hoord dat hun door de Ver. Soest Vooruit geen warme drank werd aangeboden, maar dat neem ik voor geen waarheid aan. Nfu heeft de Ver. E. H. B. O. een zeer degelijken Ziekenauto; nu behoorde er nog bij een flinke tent om daar hulp in te ver- leenen zoowel bij ijs- als andere feesten. Ik hoop dus van harte dat als de ijsvorst weer gaat regeerer*, de ,E. H. B. O.-leden niet zullen worden gemist. Aa* E. H. B. O. hulde voor haar presta tie gedurende het schaatsenrijden. Met dank voor de plaatsruimte, Een volbloed ijsliefhebber. ALGEMEENE NEDERL. VROUWEN VREDEBOND DE ALARMKLOK GELUID! 6 Februari. Herinnert ge U nog di.'en da tum van verleden jaar? Vol hoop en blijde verwachtingen waren aller oogen op Genè- ve gericht; immers, eindelijk zou dan de langverbeide Ontwapeningsconferentie een •mnvahg nemen. Overal werden de klokken eluid, werden bijeenkomsten gehouden, o dien menschen de waarde van deze ge beurtenis voor oogen te stellen., Gods ze gen er voor af te smeeken, maar ook, om den menschen duidelijk te maken, dat het daarbij niet mocht blijven! Kjlonk het niet telkens als een noodkreet uit Genèvc: ..Menschen, Volkeren, helpt ons toch! Zonder uwe hulp zijn wij machte loos!" En men GING aan het werk. Duizenden handteekeningen (velen reeds maanden van te voren verzameld) werden samengevoegd en met een dringende op dracht naar Genève gezonden, internatio nale vrouwenorganisaties richtten er een bureau ip, om steeds met de conferentie- leiders contact te kunnen hebben en ze zoo mogelijk ten goede te kunnen beïnvloeden, een deputatie van jongeren uit geheel Europa kwam persoonlijk in vastomlijnden vorm mededeelen, WAT de Europeesche jeugd van de conferentie verwachtte, in- tellectueelen als Einstein, de Ligt, Romain Rolland, Allen Grant kwamen er onderling contact zoeken, formuleerden nog eens uit drukkelijk de e;schen, door de volkeren ge steld, enz. enz. En het resultaat? Absoluut nihil! De duivelsche machten van het bewapendngs- kapitaal en beroepsmilitarisme zijn geble ken,, sterker te zijn dan de krachten van de goede elementen! Het is een gemarchan deer geweest zonder einde, zonder dat men tot eenig resultaat is kunnen komen. En nu is het tweede zittingsjaar begon nen» en WEER doet men een beroep op de volken en maant o.a. Mr. J. Limburg in de Telegraaf van 3 Februari ons aan, ondanks alles den moed niet te verliezen en ons ge loof in een bevredigend resultaat van de Ontw. Conf. te bewaren. En WEER gaat men aan het handteekeningen verza melen. Of die DEZE keer iets uit zullen richten? Of zouden de GOEDE elementen in Genève, die 'telkens een beroep doen op de volkeren, daarvan iets ANDERS ver wachten? Zou hun noodkreet eigenlijk niet beteekenen: ..Menschen, Volkeren, ge ziet het toch? Wij zijn machteloos! In Gods naam, helpt uzelf: gaat zelf tot ontwapening over!" Wij weten het immers: een regeering zal niet kunnen ontwapenen als niet het volk haar daartoe machtigt, als niet het volk verklaart: <,Wij willen, als het een maal zijn moet1, liever aLles risqueeren, dan dat wij willen trachten, ons te handhaven, met geweld van wapenen. Wij onderschrij ven de woorden van Prof. Heering, waar hij zegt: ^Geen doel» hoe schoon, hoe ver heven op zich zelf, kan een middel heiligen, zoo onmenschelijk wreed, zoo menschont- eerend als een oorlog." Dat men dan in Genève begrijpe, dat wanneer geen resultaten worden bereikt, de volken zelf het antwoord zullen weten te geven op den eisch tot ontwapening! En mocht het Nederlandsche volk het zich tot een eer rekenen, hierin andere vol ken ten voorbeeld te zijn! T. VAN BERKUM. Wanneer Lk dit artikeltje schrijf, eindelijk, na vier malen de pen te hebben opgenomen,, en te hebben geaarzeld, is het wettschelijk te doen voorafgaan de mededeeliing, dat ik hier niet aan het woord ben als secretaris generaal van het A.C.V., doch als Neder lander, wien het wel en, wee van Inddë zeer ter harte gaat. Het is nu vijftien jaren geleden dat ik in de Katholieke grootpers waarschuwende artikelen lanceerde, overgenomen door de liberale grootbladen,, aangaande de hersen- looze methoden waarop men een bevolking van 50 millioen Nederlanders met zielig aandoende onkunde in de ellende stortte. Ellenlange artikelen waarin ik werd bijge vallen door een ieder die Indië kenct en lief heeft als ik, verschenen. Een periodiek werd aan de zaak gewijd. Helaas het heeft alles niet gebaat Onze bruine broeders heeft men veil ge laten aan de propaganda van Moskou en van de Tweede Internationale. Men heeft hier ten rechte, daar ten onrechte Missie en Zending in boeien geklonken maar de communistische onderwijzers en agitators heeft men vrijuit hun weerzinwekkende propaganda laten voeren. Mén is nu in den Haag sprakeloos. Men vertelt de burgers dat de hoofden koel gehouden moeten wor den. De Indische begrooting in de Volksver tegenwoordiging heeft nimmer aandacht in evenredigheid van de belangen. Men heeft anderhalve specialist. Een snoepreisje naar Tndiëen men Indisch spe cialist!!!! in de volksvertegenwoordiging, welk lichaam wel spreekt over de Indische belangen» maar ternauwernood eenig besef heeft, waarover het spreekt. De belang- .stelling van Nederland gaat niet verder dan de beurskoersen. En nu eindelijk iets grootsch ge-ensce- neerd is. weet men niets te zeggen. Schul dig zijn niet de Inlandsche manschappen. ~voch de overige muiters. Schuldig is een Bestuur dat verzuimd heeft een Volk te be- -chermen, toen het die bescherming noodig had schuldig is de samenleving, de wester- sche maatschappij, wier recht en plicht niet in de weegschaal van Vrouwe Justi- tia werd gewogen. Ons recht om in Indië te zijn ontleent de Christelijke samenleving aan Gods Woord: Gaat en OnderwijstMen heeft er echter een augiusstal van gemaakt. Men mag van de kanselen van waar ook spreken, hoeveel men wil over het onjuiste om critiek te oefenen over een Regeering of een Maatschappijvorm, dat neemt niet weg, dat er een gewetensplicht is te spre ken waar en wanneer dit noodzakelijk is. Nederland is ten opzichte van Indië in zijn taak tekort geschoten. Het is ons niet geoorloofd geweest uit Indië de schatten weg te sleepen, en als dank bovendien nog de geestelijke goederen te rooven of te onthouden). Erger, een sur rogaat Westersche beschaving te doen im porteeren, Wij zouden niet beter zijn dan de moordenaars die Noord Amerika hebben platgebrand en uitgemoord. MOSKOU AAN HET WERK. Zij die meenen dat de gebeurtenissen in Indië geheel plotseling zijn gebeurd, zijn niet op de hoogte. Reeds jarenlang heeft de geheime propagandadii'enst, waarbij ook ge bruik gemaakt werd van o.a. Mohammed Hatta, een student, die, naar wij meenen zelfs op 's Landskosten te Leiden heeft ge studeerd, in alle deelen van Indië gewerkt. En met vrucht. Ook moet niet gedacht worden dat deze gebeurtenissen alleen in Indië; mogelijk ziijn. Ook voor Nederland liggen meerdere verrassingen gereed. Persoonlijk heb ik de eerste inwerkingen van Sarekat Islam en Sarekat Rajat mee gemaakt. De tevredenheid in de Dessa alle gebral van socialistische zijde ten spijt getuig ik van een tevredenheid in kam pongs op Java en Sumatra, heb ik door, dc roode broeders stelselmatig zien weg- rooven. De onrust zien groeien. Men heeft van Indië een h e 1 gemaakt. En nu het een hel is geworden, roepen zij, die deze hel opriepen om wraak, en zij die toezagen en zwegen, staan sprakeloos. Nederland, wat hebt gij met Indië ge daan? Gij richt een monument op voor van Heutsz, maar ge hebt verzuimd zijn paoifi- catieprogramma te handhaven, en hebt den veiüigen weg verlaten, en 'n volk van 50 mi 11. zielen overgegeven aan anarchie. De brengers van de Blijde Boodschap daaren tegen hebt gij teruggehouden. Zij mochten zich slechts vestigen met bijzondere toe stemming van de Regeering. En Uw recht van vestiging hebt ge slechts kunnen put ten uit den. Bijbel. De storm steekt op. De Herfstwind waait ons om de ooren, de wereld dreunt op zijn grondvesten: met open oogen heeft men de vc orbereidirugen der verwoesting aan schouwd. Men heeft gedineerd en gefêteerd en inu is men sprakeloos. NIEVEEN. BAARN. ERNSTIGE AUTO-BOTSING Zaterdagmorgen kwart voor acht reed een vrachtauto van de firma W. uit Zutphen en bestuurd door J. uit Warnsveld op den Amsterdamschen .straatweg. Bij het kruis punt met de Heemstralaan kwam hij in botsing me,t een uit die laan komende luxe auto bestuurd door D. uit Baarn. Door de ze botsing wierd van den bestuurder van den vrachtauto een arm verbrijzeld. In zeer ernstiigen toestand werd hij naar het zie- kenlhuis aan de Torenlaan vervoerd- De vrachtauto is ernstig en de luxe auto licht beschadigd. VOORLOOPIG GEEN KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN. Naar Aneta-Holland verneemt is een wets ontwerp tot korting op de Indische pen sioenen voorloopig niet te verwachten. DE A.S. KAMERVERKIEZINGEN. DE CANDIDATENLIJST VAN DEN VRIJHEIDSBOND IN UTRECHT. Bij de verkiezingen voor de samenstel ling van de nieuwe Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke in Juni 1933 zullen plaats vinden, zal door de Liberale Staats partij „Dc Vrijheidsbond" in den Rijkskies kring Utrecht worden uitgekomen met de navolgende candi daten lijst: 1. Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Lid van de Provinciale Staten, te Baarn; 2. J. H. Th. O. Kettlitz, lid van Gedepu teerde Staten, te Utrecht; 3. Mej. L. C, A. van E'eghen, bekend voorvechtster in de internationale vrouwen beweging en in de liberale vrouwengroep, te Doorn; 4. Mr. A. J. S. van Lier, advocaat en da- reoteur der U'trechtsche Hypotheekbank, te Utrecht; 5. Dr. J. A. A. H. de Beaufort, oud burgemeester van Soest, „De Treek" te Leusden; 6. D. C. Zuidam, bekend middenstander en lid van den gemeenteraad, te Utrecht; 7. A. H. Colenbrander, voorzitter van het Crisis-Zuivel-Comité, te Breukelen; 8. G. J. P. Versteegh, wethouder, te Amerongen 9. Jhr. G. F. van Tets van Goidschalx- oord, voorzitter 'der Koninklijke Neder landsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, te Zeist; 10. Jhr. Mr. Dr. J. R. Clifford Kocq van Brenghel, te Driebergen; 11. J. P. Korhals Altes, te Amersfoort. De 12de plaats op deze candidatenlijst zal nog nader worden aangevuld met een an dere bekende persoonlijkheid uit de pro vincie Utrecht. Natuurlijk zal deze lijst worden verbon den met de lijsten van den Vrijheidsbond in andere kieskringen. In terzake deskundige kringen acht men de mogelijkheid geenszins uitgesloten, dat door flink werken en een doelmatige pro paganda, zoowel in de stad Utrecht als in het landelijk gedeelte der provincie, het stemmental dezer lijst een zoodanige hoogte bereikt, dat bij de verdeeling van de toege wezen liberale zetels onderling, aan den kieskring Utrecht een restzetel toevalt, waardoor dc eminente waterstaatsdeskun- dige en ingenieur van Lidth de Jeude dan ,in de Tweede Kamer zijn inrede zou doen. Wij willen er in dit verband even aan herinneren, dat bij de Statenverkiezing in 1927 in Utrecht (stad en provincie) werden uitgebracht 15.436 liberale stemmen, welk aantal door bijzondere omstandigheden (af zonderlijke lijst vap Floris Vos, van Henri ter Hall en stemmenverlies ten behoeve van andere kleine partijtjes) in 1929 bij de Kamerverkiezing terug liep tot 12,740. Bij dc Statenverkiezing in April 1931, toen in de stad Utrecht werd uitgekomen met een lijst: 1 Kettlitz, 2 van Lier en in de provincie met een lijst: 1 de Beaufort, 2 van Lddt de Jeude, verkreeg de stadslijst 7919 stemmen en de provincie-lijst 9717 stemmen, totaal dus 17.636 stemmen. Indien dit totaal-aantal in Juni a.s. met enkele duizenden zou stijgen, is er bij de onderlinge verdeeling der toegewezen libe rale zetels een flinke kans op een restzetel, als men bedenkt, dat de kiesdeeler waar schijnlijk zoo m en nabij de 35.000 zal lig gen KATHOLIEKE KRING. Voor de leden dezer afdeeling trad Vrij dagavond als spreker op den heer E. Visser uit Voorburg met zeer belangrijke mededee- lingen over Portugeesch Afrika. Spreker stelt op den voorgrond dat de bevolking bestaat uit Negers, de dokwerkers zijn de beste manschappen voor een expeditie; zij gaan graag mede als zij maar volop vleesch krijgen. Het terrein dat gekozen wordt voor dc expeditie is zeer zwaar om door te trek ken en de moeilijkheden daarom niet gering, daar de expeditie soms zes weken en langer onderweg is. Vooral het zoeken naar water is zeer moeilijk, daar veelal blijkt dat de drinkplaats ledig of opgedroogd is. In het droge seizoen Ls er een opeenhoping van wild, dus wiLdbraad voldoende. Dan is er echter geen sprietje gras te bekennen; als het regenseizoen echter gepasseerd is ziet men gras van 3 Meter hoog. De wildernis geeft ook kleine stroomen te zien» z.g. aroyas die uitmonden dn de rivier, langs die stroompjes groeit het olifantengras waarin de krokodil zich schuil houdt. Ook komt men door parklandschap, velden met geboomte. Afmattend is de temperatuur in het oerwoud en daarbij erg onfrisch door de verdamping dier uitwerpselen. Veel wordt in de woestenij gebruik gemaakt van het kafferpad dat vele klippen omzeilt om daardoor te komen in het kafferdorp om zoodoende inlichtingen te kunnen in winnen waar het wild gedierte zich ophoudt. Wordt men in het kafferdorp toegelaten, dan ontvangt men eerst de vriendschaips- drank, bestaande uit palmwijn of maisbier. De maaltijd bestaat meestal uit gedroogde sprinkhanen of witte mieren, daar het in sectenleven daar zeer uitgebreid is. In de moerassen en rivieien worden aangetroffen Nijlpaarden, Krokodillen enz.; in de rimboe de Olifant, de Leeuw, de Hyena, Antiloop, Neushoorn, de Zebra, Gnoet, Apen, Slangen en meer van dat gebroed. Ook gaf de spre ker een beschrijving van het vangen van het wildgedierte door middel van valkuilen, klemmen en dergelijke. De Slang wordt gevangen met een gespleten stok. Als de dieren eenmaal gevangen zijn, vraagt dc voeding eivan veel overleg, d'aar zij levend afgeleverd moeten worden aan dierentuinen, bonthandelaars e.d., doch vooraf een zeereis moeten maken en naar de boot vervoerd moeten worden. Een en ander werd ver duidelijkt door een fraaie collectie lantaarn plaatjes, eerst van het vlakke land, dan van de moerassengedeelten en ten slotte van de ondoordringbare wildernis, om ten slot te een serie pracht foto's te laten zien van het wildgedierte in natuurstaat en in zijn omgeving, zoowel bij dag als nacht. De laatste serie had spreker ontvangen van een speciale dierenfotograaf aan wien spr. 6 maanden iis toegevoegd geweest om hun de plekken te wijzen waar wild is. Dat een en ander een gevaarlijk beroep is zal wel niet nader behoeven omschreven te wor den. De jonge man gaf een prachtlezing van het landsch?p, zijn twee- en viervoeti ge bewoners,, zoowel op het land als in het gore water. Het daverend applaus was het beste bewijs dat genoten was. MISSIEFILM DOOR „ST. JAN" Zondagmiddag en -avond werd door het Missiehuis St. Jan te Soesterberg in de St. Jozefgezellen Vereeniging alhier de film „Ria Raga" afgdraaid, opgenomen op het eiland Flores. Vooraf liep een Micky Mou- se-film, waarom gegierd is. De missiefilm werd toegelich door Pater H. Kuipers, wel ke mededeelde, dat er in '23 13.000 katholie ken waren^, thans 170.000, benevens 271 scholen met 25.000 leerlingen. Zeer veel heeft de miissie te danken aan het Genoot schap van het Apostolaat des gebeds, maar het heeft nog veel hulp noodig, daar elke catacheet f 10.kost aan opleiding. Spreker hoopt dat er veel voor de Missie zal gebe den worden, opdat ook de arme heiden Hem zal leeren kennen Die boven alles tc loven is. De film gaf een zeer mooi overzicht van het missiewerk dat zeer moeilijk is en veel geduld en liefde vraagt. Dc fi'lm was heel goed. de omgeving waarin zij werd opge nomen gaf een mooie kijk op de rijke flo ra. Er was zoowel 's middags als 's avonds veel belangstelling; de samenkomst werd gesloten door Pater Kuipers met het Onze Vader. Het geheel werd muzikaal geïl lustreerd. BIJENFILM SOEST. De vtrtooning van deze interessante film is een groot succes geworden. Vijf organi saties hebben in samenwerking met elkan der dezen filmavond mogelijk gemaakt, n.L de afdeeling Soest, Baarn en Amersfoort van de Vereeniging voor Bijenteelt, de af deeling Soest van de Ned. Natuur Histori sche Vereeniging en de afdeeling Baarn Soest van de Kon. Mij. vóór Tuin- en Plant kunde. De film liep in Religie en Kunst met als operateur den heer Bijl te Baarn: terwijl de heer Amesz van de afdeeling Bijenteelt Soest zijn medewerking verleende. Dat de film een succes was, mag blijken uit het feit, dat dien dag ongeveer 500 leerlingen van lagere en M.O. scholen alhier de film bewonderden en een partij hun bewonde ring te kennen gaven, 's Avonds waren er ruim 300 toeschouwers, voor het grootste deel leden, maar ook vele niet-leden. On der het genot van een mooi nummertje mu ziek werd hun een blik gegeven in de mooie bijen- en bloemenwereld. De film werd op genomen op het bijenteeltbedrijf van den heer J. de Meza. Santpoort, en stond onder wetenschappelijke leiding van den eigenaar. Speciaal het gedeelte dat het zwermen der bijen te zien gaf, is in 't bijzonder goed ge slaagd. De voorzitter van de Bijenteelt Ver. te Soest dankte na afloop de Bijenfüm- commissie voor haar arbeid, in het bijzon der den heer Amesz en alle aanwezvgen voor hunne belangstelling. De Vereeniging voor Volksonderwijs had voor de openbare scholen in de kosten bijgedragen. NED. HERV. JEUGDDIENST Zondagavond om 7 uur werd in de Oude kerk een Jeugddienst gehouden, geleid door Ds. E. Groeneveld, welke zeer goed bezocht was. Na orgelspel sprak de voor zanger het votum uit en liet zingen Psalm 25 67 en na gebed las Z.Eerwaarde al lereerst de hoofdsom der Wet, daarna de belijdenis der zonden, waarop gezongen werd Gez. 52 1U, en na de geloofsbelijde nis Gez 52 13. Vervolgens Philippenzen 3 114, waarop gezongen werd Psalm 27 73 onderwijl gecollecteerd werd voor armen en kerk. Als tekst leest Z.Eerwaarde daarop voor Philippenzen 3 121314. Z.Eerw. stelt daarop vast dat één woord daarin ons direct treft wat daai ook het middelpunt is, n.1. „één ding doe ik". Pau- lus bewijst hiermede dat hij een man is, en ofschoon hij het druk had en een zwaren strijd voerde, zat er in zijn leven éénheid. Als een gouden draad loopt een lijn van eenheid en eenvoud voor en na zijn bekee ring door zijn leven, maar hij zoekt naar een vasten grond. Hij heeft steeds gestreefd te varen op het kompas, hij concentreert al zijn krachten om vooruit te zien; dit is zijn wel overlegde .levenspraktijk, verget n wat achter, maar zien wat voor as. Hoe staaji wlij er voor die met ons leven geen raad weten, hoe heeft Paulus dat eene bedoeld? Hij, de man die naar volmaaktheid streeft, zegt dat woord al-s hij al op jaren is, als hij een gevangene is. Paulus ziet het leven voor zich als een renbaan, en nu spant hij al zijn krachten in om de lauwerkrans te krijgen. Hij jaagt slechts naar één ding vergeten wat achter ds en vasthouden wat voor is. Zijn leven heeft hij in veel perioden door schouwd, hij heeft Jezus gevonden, waar in hij de volmaaktheid zag. In zijn jagen is vastheid omdat hij zich gegrepen wist door Chrisrfus. Doch in alle perioden van zijn leven is Paulus een ernstig man, hij heeft een macht ontdekt die hem gebonden houdt. God heeft in hem twee behoeften vervuld; n.L de waarheid en de ontferming die in Christus één zijn. En omdat hij gegrepen is, nu grijpt hij het levensideaal, de vol maaktheid. Als wij uit Chrstus leven dan vergeten wij onzen daad en zonde, maar jagen naar volmaaktheid. Hoe plaatsen wij ons nu tegenover Pau lus?, durven wij het hem nazeggen? één ding doe ik. Wij doen van alles en nog wat, maar er niets volmaakt, meniige ziel gelijkt op een druk marktplein, er is geen vast heid of doel in ons leven, de meest groote fout is dat wfij vervreemden van ons zelf. en met alle vulsel wordt de leegheid niet gevuld. Er zijn weinig menschen die prac- tisch zijin; het geestelijke is altijd uit ons zieleleven weg. Alles is vooruit gegaan, al leen de ziel achteruit. De vraag rijst dus waarheen gaat Uw innerlijk zijn, en dan bloost men, want de onrust is groot; elk individu heeft 2 aangezichten, één voor de samenleving en een voor de geestelijke zij den. De mcnsch is een wezen dat grijpt, hij wil alles wat buiten hem ligt, en waar grijpt hij naar, dat is een vraag van ont zettend belang. Vooral als wij jong zijn grijpen wij overal naar, maar 't wordt een misgrijpen, en het leven is kort, men kan niets overdoen. Er i-s een grijpen naar de begeerlijkheid der oogen, naar de begeer lijkheid des vleesches, en naar de genie tingen des levens, maar deze liggen allen binnen de grenzen van den schijn en zijn daaraan gebonden. Wij moeten grijpen de rust die in Jezus is, wij moeten niet grijpen maar gegrepen worden, niet in eigen kracht, maar an eigen rust. Wij moeten niet jagen, maar stiil zijn om te vergeten wat achter is en zien naar de toekomst van Jezus. Want het werk der verlossing verheerlijkt Hem. Na gebed zong de gemeente Gez. 77 4. waarna de zegenbede werd uitgesproken Bij den uitgang werd gecollecteerd voor hef Jeugdwerk. Speciale aanbieding F. C. Kuyperstraat 10 Tel. 2169 ONTVREEMDINGEN Wederom is van het rijwiel van een der scholieren van de Nijverheidsschool, die dat rijwiel nabij de school had neergezet, de clectrische lantaarn ontvreemd. Ten nadeele van een bewoner van de Koninginnelaan is uit diens portiek een cocoi vloermat omtvreemd. VERZOEK AAN DEN GEMEENTE RAAD. In het Maandblad van de Ned. Vereen, tot bescherming van dieren^ „Dierenbescherming" lazen wij het onderstaande artikel, over een onderwerp, dat hier meermalen reeds is besproken. De kettinghond. Met heel veel belangstelling nam het be stuur der afdeeling kennis van het onder zoek en dc verkregen gegevens omtrent de toestand van den kettinghond in verschil lende gemeenten in Drenthe. In vele afdeelingen wordt blijkbaar aan dit belangrijke vraagstuk gewerkt; alleen hoogcre belastingen voor den kettinghond minstens gelijkstelling met den losloo penden hond zal hierin verandering kun nen brengen. In afwachting hiervan is onze afdeeling bezig eeuige verbetering tc verkrijgen en zouden een en ander gaarne in ons maand blad zien opgenomen, opdat het mogelijk door andere afdeelingen eveneens kan wor den aangevraagd. Aan dc gemeenteraad van Soest is het verzoek ingediend, aan de algemeene Poli tieverordening het volgende toe te voegen: Houders van honden en zijf die honden onder hun toezicht hebben zijn gehouden zorg te dragen, dat:

De Soester | 1933 | | pagina 2