c< WILLY VEENENDAAL J. L. H0KSBERGEN Ingezonden NDIËHET LAND DER ONBEGRENSDE ONMOGELIJKHEDEN De Beschaving-importeurs in actie. HEIDEWEG No. 1 - SOEST Mej. D. van Leeuwen gedipl. Coupeuse. 04 Predikbeurten H F Pla JE bliieke kas. dus voor den belastingbetaler en dus ook voor hem zelf een geldelijk voordeel zal beteekenen. Maar vooral: de concurrentie-mogelijkheid wordt op deze wijze niet geschaad! O.i. is dus de vraag deze: is de arbeider geneigd tot hulp van zijn kameraden een inderdaad aanzienlijk offer te brengen? Zoo niet, dan lijkt ons de mogelijkheid om tot een 40-urigen werkweek te komen ondanks het feit, dat men door een voor- Ioopig besluit te Genève de bespreking over het onderwerp heeft open gehouden practisch onmogelijk door ongelijkheid van loon- en muntstandaard en door afzijdig heid van enkele landen. Ts de arbeider tot het bovenbedoelde of fer wèl bereid, dan is echter geen interna tionale overeenkomst noodig om het begin sel uit te voeren en zelfs een algemeen doorvoeren van het beginsel in eenig land i-. niet strikt noodzakelijk. Men kan het dan toepassen in de bedrijven, waar de werkeloosheidscijfers er toe aansporen'. Het wordt dan een meer algemeen toepassen van een beginsel, wat reeds nu hier en daar voor Iangeren of korteren tijd is toegepast en dat dan zeker nuttig heeft gewerkt. In zoo'n geval mag er natuurlijk niet aan ge dacht worden de meerdere vrije tijd pro ductief te maken door andere betaalde ar beid te verrichten,, daar dit weder lijdt tot werkloosheid voor minder gelukkige of zelfs minder ijverige kameraden. W. H. C. DOORMAN. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie - Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik voor onderstaand een plaatsje in Uw blad. Meermalen heeft het het Soester publiek geëergercï, dat hiier niet de juiste samenle ving bestaat op organisatiegebied. Wat is heden voor de zooveelste maal het geval? Deze week waren er twee zanguitvoerin gen op één avond', de volgende week weer 2 fiimvertooningen: op één avond. Merkt men niet, dat men zoo tot schade en ongerief werkt van ziohzelfi, de andere vereen, en het publiek daar men toch maar op een plaats tegelijk kan zijn? Hierom stel ik voor te doen, wat op an- dpre plaatsen gebeurt. Eén persoon houdt nota van de bezette avonden', met omschrijving. Alvorens dus een avond definitief vast te stellen voor uitvoering, openb. avond, of zelfs huishou delijke verg,, infonmeere men, en indien vrij, dan laat men deze aanteekenen. Dit is in het belang van iedere vereeni- ging, óók neutrale! Deze persoon beschouwe het dan ook als neutraal, en dient in het centra der ge meente te wonen, en om de koe nu maar eens bij de horens te vatten^ zou ik den heer A. Endendijk willen verzoeken zich hiermede te willen belasten, en van zijn be reidwilligheid,. ook in dit blad bekendheid te geven, wat ik hoop en ook wel geloof. Wij mogen dan ook zeker op Uw mede werking en dat Uwer vereeniging rekenen? Hoogachtend en dankend, Anonymus. In een der Soester bladen trof ik een ingezonden artikeltje aan, dat aandacht erdient. De heer C. schrijft daarin: „Naai aanleiding van de muiterij op de Zeven Provinciën" verschijnen in de Ar beiderspers berichten, waaruit blijkt, dat H.H. Socialisten en Communisten zich nog al bezorgd maken over het lot van hun muitende kamaraden. De heeren geven hierdoor blijk niet op de hoogte te zijn van den toestand in Nederlandsch (Jost- Indië. Immers, de inlander is de protégé van de regeering. Een Europeaan verliest zijn betrekking als hij een inlander, al of niet rechtvaardig, een klap toedient. Doch als een inlander een Europeaan mededeélt, dat hij hem gaat vermoorden, dan mag de Europeaan alleen maar zeggen: „Dat mag je niet doen, dat is slecht". Optre den mag hij eerst als geconstateerd is, AAN DE VRIJWILLIGE LAND- STORMERS. Ik heb, met zeer veel genoegen, het be toog van den heer W. C. van de Wijngaart, Res. O ff. 5 R. I. gelezen, over het nut van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Het deed me goedj, van de moed, van de trouw en de opoffering van de eerste op richters van de B. V. L. te lezen. Ik ben er van ontroerd, dat ze levem goed en bloed veil hadden en hebben voor Vaderland-Koningin. De taal en alles, deed mij zoo echt her inneren aan de Vaderlandsche geschiedenis op de lagere school. Vooral, aan dit gedeelte,, waarin voor komt hoe Nederland in opstand komt te gen 't Wettig gezag en de volksleider Wil lem I. ons volk bevrijdt van het juk der -davernij. Schrijver beweert dat de bevol king van Rusland te lijeden heeft onder de ontzettende rampen van de revolutie. Een bewijsi, hierbij ontbreekt. Maar dat is waar ook. Dat is niet noodig, want het staat in de Telegraaf enz. 2de. ,,De mogelijkheid blijft bestaan!" (dat een revolutie uitbreekt, wordt bedoeld). Ik geloof dat men de revolutie niet voor komt, door 't oprichten en steunen van een B. V. L. Als wc werkelijk, de revolutie willen voorkomen, dan hebben we allen te zorgen dat de toestand beter wordt. Dat de ouderen en de jongeren werk hebben Dat de kinderem voldoende en goed eten krijgen- Dat we weten,, dat de kinderen niet op groeien om later in den oorlog te worien vermoord! Dat de jeugd weet, dat als ze werkt ze toekomst heeft! 3de. Res. Off. 5 R. I. heeft het over ge wetenlooze volksleiders. Deze zijn gewe tenloos, omdat ze beloften voorspiegelen* die zij nocvit kunnen nakomen. Laat hij dit bewijzen. Dit te bewijzen is echter onmogelijk, want we zien deze be loften zich af verwerkelijken in één land -1de. Het machtelooze China, half ge- bolsjewiseerd,, waar in één jaar twee mil- lioen menschen vermoord werden door 'de Bolsjewistische benden^ zij ten voorbeeld!' Dit bericht is mij ten volle onbekend. Ik heb het niet eens in het „Soestertje" gelezen. Wat onze Ross. Off. hiermee bedoelt is mij een raadsel. Misschien bedoelt hij niet-bolsjewistische benden maar Japansche benden. Een andere verklaring lijkt mij onmoge lijk. „O, ja!" Er is nog één. Uit de groote duim ge zogen, maar dan is deze duim toch wel heel groot. Gaarne <had ik op deze 4 punten een ant woord. Wanti, daar ik nog jong ben, heb ik nog tijd om te leeren. Trouwens, daar moesten wij menschen nooit te oud voor zijn. W. van Apeldoorn. Zoom No. 1. Hij moet ter wille van zjjn eigen brood deze menschen die in elk opzicht door de wet worden beschermd, tot den ver plichten arbeid dwingen. Beklaagt hij zich wegens arbeidsverzet, gaat de assistent, als niet geschikt, de laan uit. Slaan mag hij niet. En ieder die de lieden kent, wéét dat er onder deze contractanten naast een zeer groot percentage uitstekende men schen, een hoeveelheid uitschot zit, die letterlijk hun chefs het bloed uit de nagels weet te persen. De klapzaken en andere perkara's blijven niet uit. De assistent krijgt een vonnis van den rechterom dat hij arbeid heeft geeischt, en de koe lies lachen hem uit. Nog erger: zelf ben ik eenige malen het slachtoffer geweest van een aanval. De aanvallende koelie werd gestraft. Hij kreeg drie maanden krakal, (straf die gelijkstaat aan het "bekende grassprietjes rekken („een reuze-baan") kwam te- helsche invloeden op de kinderlijke brei nen der Indische bevolking. Een mjjner collega's, de Heer Persjjn, destijds assis tent te Tandjong Kassau, heeft aan den lijve ondervonden wat de bioscoop voor paedegogisch middel van ontwikkeling was. Te Tebing Tinggi draaide het trilbeeld „The Master Key" waarin een scene voor kwam, welke practisch werd nagevolgd door eenige contractanten. Toen de Heer Persijn op zijn motorfiets huiswaarts keer de had men een staaldraad dwars over den weg gespannen iets te laag geluk- kig waardoor deze van zijn motor rijwiel werd geslingerd. Met zjjn brow ning hield hij zich de aanvallers van het lijf. Was de draad juist gespannen ge weest, zooals in de film., dan was de man onthalst geworden. Op Tanah Abang te Batavia draaide een bekend Amerikaansch inbrekers produkt. dat hij werkelijk is vermoord en dan is het te Iaat. De Hollander wordt bjj alle mogelijke gelegenheden in zjjn gezicht uitgelachen, respect ontbreekt ten eenenmale. De Heeren Socialisten en consorten be hoeven geen angst te hebben. De schuld zal wel op de schouders van de officieren geschoven worden, daar draait het nu al "naar toe. Hun zwarte broeders zal niets ernstigs geschieden. Wellicht een paar jaar gevangenisstraf, doch welke inlander maakt zich daar druk over." AIzoo is de inlander protégé der Re geering. Ik meen te weten waar schr. op doelt. Inderdaad bestaat in Indië en spe ciaal in Deli een arbeidstoestand die elk normaal denkend mensch ongelooflijk voor komt. In de Delische cultures met name wordt gewerkt met Javasche contractan ten. Lieden die een contract aangaan voor drie jaren, vrije overtocht naar Sumatra krijgen, vrije rijst, vrjje geneeskundige be handeling welke'vaak beter is dan een aroeider in Holland ontvangt vrije wo ning, en een salaris, hetwelk geziende behoeften der menschen meer dan ruim voldoende is. Deze heeren, waaronder het uitschot der Javasche bevolking, hebben echter zulk een merkwaardige rechtspo sitie datj, wanneer zij stelselmatig weige ren hun taak te vervullen de cultuuras sistent machteloos staat. De administra teur van een onderneming geeft aan zijn Europeesche assistenten een 600 tal koe lies, dat zijn Inlandsche arbeiders. Deze assistent heeft daarmede een bepaalde hoe veelheid werk te verrichten. Recalcitrante koelies zijn hem nagels aan zjjn doodkist. rüg op de onderneming, Vroeg eil verkreeg een flink geldelijk voorschot van den administrateur die hem indeel de bij denzelfden assistent die hij ge poogd had te vermoorden. Een maand la ter pleegde dit heerschap een moordaan slag op een mijner collega's en ging .weer drie maanden grassprietjes trekken. Kort daarop vrij gekomen, werd met lebaran de baas^(administrateur) bij de uitdeeling van het vleesch voor de slamatan met 'n gebaar beleedigd door dit puikje koelies. Hier was de administrateur zelf de be dreigde. Wat was het gevolg? De kerel zat binnen twee maal vier en twintig uur op de boot naar Java. Teruggezonden we gens ongeschiktheid. De assistenten doo- denlijsten welke nog in mijn bezit zijn wjjzen iederen maand een moordaanslag, waarvan 70 pCt.. met doodeljjk gevolg aan. Een dier aanslagen maakte ik zelf mee. De aanvaller begroef zijn rentjong (dolk met kronkelende deelen) in den buik van zijn slachtoffer, en trok het wapen er in een tegenovergestelde richting uit, zoodat alle ingewanden meekwamen. De couponknippende menschheid trekt zich echter weinig aan van het bloed dat kleeft aan de dividenden die de tabaks- en rub bercultuur maatschappijen uitkeeren. Dal er dus van een ongezonde bescher ming in somfmige opzichten van den In lander sprake is, zal ik niet ontkennen, maar de gezonde bescherming van het In dische ras is hopeloos zoek. De beschavingbrengers der laatste veer tig jaren hebben het Indische volk spelen gegeven in plaats van brood. Ik herinner mjj op Java de komst van de Kabar Idoep, de bioscoop met zjjn eensdeels, vol zachtheid en goedheid an derdeels, laten vergiftigen met trouwe loos leuzen. En men plukt er thans de wrange vruch ten van. Het is echter misdaad tegenover het Indische Volk de schuldige ongenoemd te laten. NIEVEEN De inbrekersscene is tot in kleinigheden practisch beproefd te mjjnen huize. De Tango kwam en* vogue. Danspro- fessoren reisden het schoone Indische land af, en traden in bioscoopen op. Was het uitsluitend voor Europeanen, dan zou men er vrede mede kunnen nemen. Doch ook de toekang kebon, de waterdrager en de meest onontwikkelde Javaan kon, op de eerste rgen zittend, aanschouwen de verwording van den dans in een zuiver sexueel genoegen. Een adelijk Javaan van heugen sxano wiens beschavingspeil eenige kilometers hooger staat, dan die van den middelmatigen Nederlander zeide mij eens, vol verbazing het misselijk sexueel gedoe dezer beschaving&brengers te hebben aanschouwd. En er van te heb ben gewalgd. Welk een verschil met de kunstzinnige Javaansche of Balineesche dans. Wie eens een Wajang Wong heeft gezien, begrijpt den funesten invloed van dit Europeesche liederlijk gedoe op de gedachtengang van een Javaan, wiens dans hoogstaandekunst uitbeeldt. Doch waar bleef de hoogachting, de waardeeripg, van dit hoogstaande ras? De Hollandsche dames en heeren die hun slijmerige sexueele wanstaltigheden te kijk zetten voor deze hoffelijke fijnvoe lende menschen, hebben de diepste min achting geoogst van het Javaansche er Soendaneesche Volk; al was het laatste te hoffelijk en welgemanierd om dit te doen blijken. En dat heette dan de brengers van de beschaving! Er is een misdaad gepleegd op de be volking van Insulinde. Men heeft een volk, vol vertrouwen Aanhangsel bij bovenstaand artikel In Nederl. Oost-lndië werkt de Party Kommunis Indonesia, de Party Republiek India, de International Debating Club, al len onderhoorig aan The South Sea Com- musist Party en de te Shangai gevestigde Pan Pacific Labour Union, met de be ruchte Tan Malakka aan het hoofd te pa- men met Djamaloedin Tamin agitator in 1927 op Sumatra's Westkust. Zjjn naam PIANOLEERARE8 DIPLOMA DER K. N. T. V. Korte Brinkweg 8 SOESTDIJK is in werkelijkheid Kuegg, hjj is secretaris van de P.P.L.U. Een zijner helpers was de te Singapore gearresteerde Franschman Serge Lefranc. Ned. Oost-indië heeft de buitengewo ne eer te kunnen luisteren naar de radio- uitzemdingen van Moskou welke m de Ma- leische, Chineesche en Nederlandsche taal worden gehouden. Zweden. Door de rechtszaak „Pahn- kwist" heeft het blad Dagens Byheter op t December j.I. de aandacht gevestigd op de activiteit van het Komintern De Stok- holm. Spanje. 116 R.K. Kerken zjjn in Span je in brand gestoken door communisten die geleid werden door uit Moskou ge zonden agitators. Zwitserland. De door Nicol geleide' demonstraties in Nov. te Genève. welke de Zwitsersche militaire macht poogden te ontwapenen, waren opgedragen door Mos kou. Perzië. De Russisch-Fransche Olie-Mij. Chostari waarvan het bewind in Moskou- sche handen is, is de aanstoker van de economische conflicten in Perzië. Engeland. De hongermarschen in En geland geduurende de laatste maanden zijn massabewegingen gefinancierd en geënsce neerd door Moskou. Onze Agent te Berlijn meldt, dat 23 bekwame propagandisten welke allen Duitsch spreken uit Moskou naar Europa zijn vertrokken, waarvan er 3 in Holland momenteel ageeren. De Gasfabriek van Neukirchen is ge bleken een communistische aanslag te zijn. Meerdere soortgelijke aanslagen zijn reeds voorbereid door de „geheime drie", de huidige leiders van "de K.P.D. in Duitschland. In Nederland zijn op dit oogenblik op pad de Moskou-propagandisten Dr. Bijl, de ex-priester Jos van Veen, A. L. Con- stanse, in Soest welbekend, Fr. v. d. Goes, Dr. B. Prrjmsela, N. J. C. Schermerhorn, J. Hoving en J. de Haas. De socialisten werken samen met de communisten om zooveel mogelijk profijt te trekken van het gebeurde in Nederl. Indië. Wanneer het gaat om gezagsonder mijning en onrustverwekking is S.D.A.P. en C. P. H. één. N. Gevestigd Prima coupe en afwerking NED. HERV. GEM. TE SOEST Zondag 19 Februari 1933 kerk 10 uur: Ds A. J. de Beaufort!, van Zeist. Kerk 6 uur: Ds. Groeneveld. Emmakerk 10 uur: Ds. Groeneveld. Emmakerk 6 uur: geen dienst. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 19 Februari 1933 voorm. 10 uur, nam. 6 uur: godsdienstoefening. Woensdag 22 Februari 1933 nam. 7 uur: Ds. L. H. v. d. Meiden, van den Haag. HERV. (GER.) EVANG. SPOORSTR. Zondag 19 Februari 1933 's morgens 10 uur Prof. Severijn, van Utrecht. 's Avonds 6 uur: Ds. J. C. v. d. Graaf, van Nijkerk. VEREEN. VAN VRIJZINNIG-OODS- DIENSTIGEN. Zondag 19 Februari 1933 's morgens 10.30 uur: Ds. N. Padt, van Zandvoort. (voorheen R. FRESE Hofleverancier». BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Dagelijks hooren en bezorgen Moto: staat, van c te ko trek Koop L „HE' Soest ter o pen en lu hoore MEV STRi 1 Ma Netje den 1 's oef Een werk mont! Er g, „HE' HEE Soest aan I gang, ken, con, vaard sionn Briev dit b Weg< een te ru Kerk vol p Inric hc JOH. Kaar Pyrrr Dins PIAÏ 2ijn 2de 1 kach en o eerst

De Soester | 1933 | | pagina 2