2e BLAD Gemeenteraad 04 Soesterberg Bekendmakingen Officieel Bewaar dit adres G. VAN DUIN O^PlaatselijkNieuws^O aan 't in huis behoorende bij „DE SOESTER va» Zaterdag 18 Februari 1933, No. 14 gemeenteraadsvergadering De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat een openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente is be legd tegen Woensdag, 22 Februari 1933 des namiddags 2 uur. Soest, 15 Februari 1933. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. De Raad der gemeente Soest wordt hier bij in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag, 22 Februari 1933, des na middags 2 uur, ter behandeling van de volgende AGENDA: 1. Vaststelling van de notulen der ver gaderingen van 21 December 1932 en 18 Januari 1933 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3 Vaststelling van besluiten tot wij ziging der gemeente- en gasbedrijfsbegroo- ting 1932 en 1933. (No 21. en 23). 4. Voorstel van B. en W. tot opnieuw vaststelling van het besluit tot intrekking van het op de begrooting 1932 geraamd subsidie aan de Wijkverpleging „Nieuw Mariënburg" en tot toekenning van dit subsidie aan de R.K. Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" afd. Soest. (No. 2288). 5. Crediet-aanvrage van B. en W. voor verbouwing van het gebouwtje naast het Raadhuis tot garage. (No. 2824). 6. Voorstel van B. en W. inzake het uit dunnen, verplanten en rooien van boomen langs diverse wegen, met credietaanvrage. (No. 2776). 7. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit dd'. 27 October 1932, strekkende tot wijziging van de Bouwver ordening. (No. 2700). 8. Behandeling van het verzoek van W. A. Hilhorst tot wijziging der Bouwverorde ning. (No. 2809). 9. Adres van de afdeeling Soest der Vereeniging „Volksonderwijs", verzoekende aanstelling van een schoolzuster. (No. 1669). 10. Behandeling van een adres van de afdeeling Amersfoort van den Nederland- schen Bond van hotel-, café- en restaurant houders, houdende verzoek om bij de vast stelling der grondslagen voor de heffing van de personeele belasting voor het jaar 1933, den grondslag biljarten te doen ver vallen. (No. 2703). 11. Voorstel van B. en W. inzake ver plaatsing van het woonwagenkamp. (No. 675). 12. Behandeling van het adres der Schil- derspatroonsvereeniging te Soest, inhou dende een protest tegen uitvoering van ver schillende schilderswerkzaamheden in werk verschaffing, en verzoekende de schilders patroons bij het aanbesteden van werk zaamheden niet te passeeren. (No. 623). 13. Vaststelling van een besluit tot wij ziging der Algemeene Politieverordening voor deze gemeente. No. 2173-2535). 14. Behandeling van een 3-tal verzoeken om ontheffing van artikel 15 der Bouwver ordening. Nos. 2854, 2856 en 2857). 15. Behandeling van: a. een aanvrage om huur van grond (No, 2821). b. een voorstel van B. en W. tot ver mindering van een 2-tal erfpachtscanons. (No. 2829); en c. vaststelling van een besluit tot het in schenking aanvaarden van strooken grond. (No. 2797). 16. Behandeling van belastingreclames. Soesf, 15 Februari 1933. De Burgemeester, G. Deketh. Punt 4 van de Agenda Subsidie Wit Gele Kruis B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: In verband met de omstandigheid dat Ge deputeerde Staten van Utrecht ons bij apostille dd. 5 November 1932, lc afdeeling No. 3742, terugzonden het door U in Uwe vergadering van 27 October 1932 genomen besluit tot toekenning van een subsidie groot f 300 aan de R.K. Vereeniging „Het Wit Gele Kruis afdeeling Soest met ver zoek daarin rekening te houden met het bepaalde bij artikel 14, 4e lid der Armen wet, hebben wij de eer U hiernevens weder om ter vaststelling aan te bieden een ge lijksoortig besluit waarin rekening is ge houden met de door Gedeputeerde Staten geuite wenschen. Tevens deelen wij U mede dat overeen komstig de wensch van Gedeputeerde Sta ten bij ons besluit van 16 December 1932, de R.K. Vereeniging „Het Wit Gele Kruis", afdeeling Soest, geplaatst is op de lijst als bedoeld in artikel 3 der Armenwet en ge rangschikt is onder die als bedoeld in ar tikel 2 sub b der wet. Punt 5 van de Agenda Garage naast het Raadhuis B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Aangezien het door ons wenschelijk wordt geacht een garage ter beschikking te hebben in de onmiddellijke nabijheid van het Raadhuis ten behoeve van de stal ling van den onlangs aangekochten nieuwen auto voor de politie, hebben wij den Dienst Openbare Werken opgedragen een ont- werp-plan voor een garage gereed te doen maken. Blijkens rapport van den Technisch Amb tenaar belast met de leiding van dezen dienst dd. 16 Januari j.1. No. 607 kan een gedeelte van het gebouwtje naast het Raadhuis voor dit doel bestemd worden nadat tot eenige verbouwing daarvan zal zijn overgegaan. De kosten worden ge raamd op f 200. Onder mededeeling dat de Commissie Openbare Werken zich met dit plan kan vereenigen, stellen wij U voor een bedrag van f 200 toe te staan voor bovenomschre ven doel waartoe wij U een ontwerp-bc- sluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1933 ter vaststelling aanbieden. Punt 6 van de Agenda Beplanting langs wegen B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad Blijkens overgelegd schrijven dd. 1 De cember 1932, W. No. 2307 brengt de Direc tie van het Staatsboschbeheer te Utrecht rapport uit omtrent het vanwege het Staats boschbeheer ingestelde onderzoek in deze gemeente naar de verschillende laaube- plantingen, welke voor dunning in aanmer king komen,. Naar aanleiding van dit rapport hebben wij den Technisch Ambtenaar belast met de leiding van den Dienst Openbare Wer ken verzocht ons een kostenberekening ie doen toekomen betreffende het uitdunnen, verplanten en rooien van verschillende boo men langs diverse wegen in deze gemeente Aan dit verzoek werd bij schrijven dd. 28 December d.a.v. No. 585 voldaan. Aangezien de Commissie Openbare Wer ken zich met een en ander kan vereenlgen, stellen wij U voor te besluiten: A. I tot het doen rooien van: a 37 boomen aan de Nieuwerhoekstraat b 52 boomen aan de Lange Bergstraat c CS boomen aan de Wilhelminalaan d 17 boomen aan de Julianastraat e 18 boomen aan de Beetzlaan f 66 boomen aan de Eikenlaan g 52 boomen aan de Ferdinand Huyckl. h 41 boomen aan de Eemstraat waarvan de kosten worden geraamd op f 558 waar tegenover een ontvangst-post van f 142,50 komt te staan als geraamde opbrengst wegens verkoop van gevelde boomen- II tot het doen rooien van: a 19 boomen aan het Julanaplein b 5 boomen in het plantsoen aan den Nieuweweg, en deze boomen te verplanten naar het natuurbad, waarvan de kosten wor den geraamd op f 180. III tot het doen rooien van 110 boomen aan de Hartmanlaan, en deze bbomen lo. verplanten naar ,jhet Hart", waarvan de kosten worden geraamd op f 330. IV tot het doen rooien 'van 52 sparre- boomen aan de Soesterbergschestraat, en daarvoor in de plaats te stellen een kleine laagblijvende groepsbeplanting, waarvan de kosten worden geraamd op f 350. V tot het aanleggen, van een plantsoen bij de (Eikenlaant, waarvan de kosten wor den geraamd op 200. B. a de credieten, hierboven bedoeid onder A I, IV en V toe te staan door vast stelling van het hierbij gevoegde ontwerp besluit tot wijziging der gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1933. b de kosten,, hierboven bedoeld onder A II te bestrijden uit het voor de stichting van het natuurbad verleende crediet c de kosten, hierboven bedoeld onder A III te bestrijden uit het voor den aanleg van wegen op 't Hart verleende crediet. C. ons college te machtigen hierin ver der het noodige te verrichten. Punt 7 van de Agenda Wijziging der Bouwverordening. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Hierbij brengen wij te Uwer kennis, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie blij kens het hierbij voor Uwe vergadering overgelegd schrijven dd. 3 Januari j.1. ie afdeeling No. 4034 32/28 bezwaren hebben tegen goedkeuring van het besluit van Uwen Raad dd. 27 October 1932, le afdee ling No. 2700 inzake wijziging van de Bouwverordening voor deze gemeente (aan eengesloten bouw langs den Korte Brink- weg en de F. C. Kuyperstraat). Nog daar latende, dat dit besluit vooruitloopt op het voor deze gemeente in voorbereiding zijnde uitbreidingsplan, waarover Gedeputeerde Staten in zijn opzet en samenhang nog niet kunnen oordeelen, is dit College van mee ning, dat het besluit een wettelijken grond- slag mist, aangezien het den aard der be bouwing langs eenige met name aangedui de wegen nader beoogt te regelen, hetgeen sedert de jongste wijziging der Woningwet bij de Wet van 9 Juli 1931. Stbl. 266, naar de zienswijze van meergenoemd College nog slechts kan geschieden door de vast stelling van Bebouwingsvoorschriften, als bedoeld in de Woningwet. Waar derhalve de aard der bebouwing niet meer in de, op artikel 1 der Woningwet berustende Bouw verordening kan worden voorgeschreven, verzoeken Gedeputeerde Staten over te gaan tot intrekking van het onderhavige besluit van Uwen Raad. Aangezien uit het schrijven van Gedepu teerde Staten blijkt dat dit College van oor deel is dat deze materie geregeld zal moe ten worden in de bebouwingsvoorschrif ten, behoorende bij het in voorbereiding zijnde uitbreidingsplan, en h?t dus voorts volgens de Woningwet niet meer mogelijk is bedoelde aangelegenheid te regelen bij de Bouwverordening, stellen wij U voor te besluiten tot intrekking van Uw bovenaan gehaald besluit van 27 October 1932 strek kende tot wijziging van de Bouwverorde ning. Wij merken U hierbij op, dat blijkens het rapport van den Technisch Ambtenaar be- voor GOUD, ZILVER EN HORLOGES en niet te vergeten BRILLEN. Eigen electr. Slijpinrichting Groote verscheidenheid Prima kwaliteit Concurreerende Prijzen. Juwelier Telefoon 898 Opticien AMERSFOORT Utrechtschestraat 23. last met de leiding van Bouw- en Woning toezicht dd. 25 Januari j.1. No. 6/1 de ge sloten bebouwing langs bovengenoemde wegen reeds is geregeld in het ontwerp stelling der Bebouwingsvoorschrifteiv, be hoorende tot het ontwerp-uitbreidingsplan. PLAATSELIJK CRISIS COMlTé MUZIEKAVOND Op Dinsdag 21 Febr. e.k.. wordt ten ba te van het plaatselijk crisis-comité, in het gebouw „Religie en Kunst", een concert gegeven door de Kon. Utrechtsche Man- nenzang-Vereeniging (Dir. Bernard Dia mant) met medewerking van Mevrouw J. A. Veth-Prince, sopraan en den heer Fred. Breekveldt organist', beiden te Baarn. De goede naam, die de uitvoerenden, zoowel koor als solisten in de muziekwe reld genieten, verzekert den luisteraars een avond van intens kunstgenot. De uit te voeren stukken zijn met groote zorg ge kozen. Voor de pauze zingt het koor eeni ge ernstige liederen o.a. van Schuberts Hegar en Massenet, waarbij zich prachtig aansluiten de orge^oLo van den heer Breekveldt: „Komm Trost der Nacht" en de door Mevrouw Veth, met orgelbege- geleiding te zingen liederen o.a. van Von Brucken Fock en Liszt. Na de pauze krij gen we meer neutrale of humoristische muziek te genieten, waarvan zeker „Hei Geuzenvendel op de thuismarsch" van Roeske en „Vlaamsche Kermis" van Hul- lebroeck bij velen geen onbekenden zijn. Waar zoo het Crisis-Comité zich heeft be ijverd, om de Soester muziekliefhebbers ue gelegenheid te geven iets zoo schoons te genieten, daar meent het er wel op te mo gen rekenen, dat er op den avond van 21 Februari in „Religie en Kunst" geen plaats onbezet blijft. De entree is gesteld op f 1.bel., inbe grepen. De zuivere opbrengst van het con cert wordt gestort in de kas van het plaatselijk Crisis-Comité. UIT DE DAMCOMPETITIE Dinsdagavond a.s. 21 Februari speelt de Damclub „Soest" haar laatsten wedstr.,-en wel tegen A.D.V. uit Amersfoort. Deze wedstrijd wordt gespeeld in hotel Ockhuysen, en vangt aan om 8 uur. Be langstellenden hebben vrijen toegang. EERSTE SOESTER EIERVEILING Kipeieren: Hoogste prijs f 4.75; middel- prijs f 4.10f 4.50; laagste prijs f 3.90, cendeieren f 3.45, alles per 100 stuks. Aanvoer 13179 stuks, handel vlug. DE SOESTER NACHTVEILIGHEIDS DIENST Gaarne vestigen wij nog even de aandacht op den hier ter plaatse opgerichten Soester- Nachtveillgheidsdien^t. Het blijkt dat deze dienst zeer degelijk is ingericht. De bewo ners van Soest en Soestdijk zullen een der gelijke onderneming zeker op prijs stellen en wij twijfelen er niet aan dat zij door aansluiting zullen medewerken tot het wel slagen er van. FLORA THEATER BAARN. Een grootsch programma gaat deze week vanaf Vrijdag 17 Februari in dit Theater met 2 Hoofdfilms; in de eerste speelt Her man Thimig de hoofdrol. Een first class Amusementsfilm van het beste soort is dit werk,, welk getiteld is: „Mijn vriend de Mil- lionair", en deze bekende veelzijdige film- artist vertolkt de hoofdrol- weer op sublie me manier. De volgende film welke als slot gaat is getiteld The Champ (zijn zwaarste strijd) een filmwerk dat boeit van begin tot eind, en deze twee artisten Wallace Beery en Jackie Cooper weten zoowel spanning als spel het publiek te presentee ren, vooral de paardenraces zijn vol actie. De g'oote pers schreef dan ook dit twee manschap van Beery en de kleine Cooper zal ieder lang heugen. Ook zijn deze week de 2 oerkomieken aanwezig Stan Laurel en Olivier Hardy en brengen voorzeker de lachspieren danig in beweging, en het bin nen- en buitenlandsch nieuws, wat elke week het program vooraf gaat, bevat o.m. de brand in „Arene te Rotterdam." Deze week vangen de films met het oog op de uitgebreidheid van 't programma 's avonds 10 voor achten aan en niet zooals anders 8 uur. Zie voor bussen de advertentie van Flo-ra in dit blad. DE HEL VAN VERDUN. Temidden van allerlei andere films zijn het toch vooral nog die op den grooten wereldoorlog betrekking hebbend, die over al een geweldige belangstelling trekken Een zéér bijzondere film op dit gebied, is de film „Deauunont", De Hel van Verdun, die in beeld brengt een episode uit den we reldoorlog. Deze film is een aaneenschake ling van authentieke opnamen, ten deele ge nomen tijdens den oorlog zelf. Wat deze film geeft is dan ook geen ro mantiek, doch ontzettende werkelijkheid. Slechts een voorstelling wordt er mee ge geven op Maandag 20 Februari in gebouw ReLigie en Kunst. AFSCHEIDSAVOND IN BOSCH EN DUIN Na een periode van 15 jaar doorgebracht te hebben in het hotel-café-restaurant, pen sion Bosch en Duin, nam de h'eer S. van de Kuilen Woensdagavond afscheid van zijn habituees die in grooten getale waren opge komen. Onder de zeer velen die de zaal vulden, bemerkten wij o.a. de leden der dansclub Bosch en Duin. Toen allen rustig hadden plaats genomen, nam de heer S. v. d. Kuilen het woord, riep allen een hartelijk welkom toe en was verheugd dat zoo velen aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven. Spreker dankt in de eerste plaats allen die hem in die 15 jaar dfit hij de zaak heeft gedreven, hebben gesteund en hoopt dat zijn opvolger in dezelfde belangstelling zal mogen deelen. Hij dankt ook het personeel dat hem en zijne echtgenoote steeds trouw ter zijde stond, en hoopt nog menigmaal een oude vriend tegen te komen om een GEVONDEN VOORWERPEN Aard van het voorwerp: Zwart hondje met br. pootjes Een hondje (smousje) Een huissleutel Een stofbril Gestroomde jonge Holl. Herdershond Terug te bekomen: Soesterbergschestraat 18 Nieuwstraat 16 Politiebureau Politiebureau Ferd. Huycklaan 14 praatje te maken. De heer J. Hopman ove\. handigde daarop namens een aantal stam gasten aan den vertrekkenden gérant een fraaie bloemenmand en dito electrische lamp, namens de familie van<J3rienen even eens aen mooie corbeille bloemen en na mens hemzelf en zijn echtgenoote een aar dig schemerlampje. De heer van de Kuilen dankt zichbaar bewogen voor de blijken van medeleven,, waarna fanfares dit ge deelte besluiten. Het slagvaardige Hop man-ensemble voerde daarop de vroolijk- heid ten top ofschoon het zeer rustig bleef. Vervolgens trad op het duo van Noordt uit Amsterdam, dat tegelijk geestig; maar bo venal beschaafd in zijn optreden is, daarbij naar de laatste smaak gekleed, vooral wat betreft de Solo Cabaretière, welke toiletten zij met veel smaak droeg. Hun optreden was dan ook een volkomen succes; stemma- teriaal, mimiek en zang, het is alles af. Er werd dan ook echt hartelijk gelachen om de moderne duetten, één-acters en trans- formatieschetsen die door dit eerste klas duo naar voren werden gebracht; het ap plaus was onbedaarlijk, er is volop geno ten en wat zeer veel zegt, het was muis stil. Aan het slot ontving Mevrouw Henny van Noordt van de jongste dochter van den heer van de Kuilen welverdiend een fraaie bouquet seringen en rozen. Het is een gezelschap om overal te kunnen aanbe velen. De pianist, den heer A. Monnée uit Utrecht zorgde voor uitstekende begelei ding, welke op prijs werd gesteld. Het slot was een intiem gezeLlig bal ingezet met een Mützenwalzer onder leiding van den heer Johnny Hopman uit Zeist. Het geheel was een zeer geslaagd afscheidsfeest. De zaal was keurig gepavolseerd. UITVOERING Naar wij vernemen zal a.s. Vrijdag de Soester Harmonie ..Patiëntia Vincit Om- nia" een uitvoering geven in Hotel ,,Eem- land." SCHAKEN Soest speelde haar laatste competitle- wedstr. voor de SGSB tegen Bussum IV in hotel de Rozenboom aldaar. Soest verloor waardoor de kampioenskans zeer is ge daald. Mogelijk volgt een beslissingswed strijd tegen Naarden of Hilversum. De uitslag is als volgt: Bussum IV Soest I H. PostmaH. de Graaf E. T. GnirrepJ. de Regt 10 H. SittersJ. Timmer Sr. 10 W. de JongJ. A. Wickel AVi G. HartstraJ. Timmer Jr. 01 J. L. ThleJ. Gorter 10 D. OskamS. de Zoete ViK> W. KlasemaW. van Meel AVi P. H. MiullerC. P. Amelunxen 01 M. van ReeskampA. W. Heimens 10 6—4 ZILVEREN JUBILEUM. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van den heer W. Tolboom als Suisse in de St. Petrus en Pauluskerk, werd Woensdagmorgen door Pastoor Voss een plechtige hoogdienst opgedragen voor den jubilaris en de overleden familie. Vervol gens kwam de receptie, het voltallig kerk bestuur, Pastoor Smit van Soestdijk, het hcofd der R.K. Jongensschool en anderen Namens het kerkbesuur ontving de jubi laris eert stoffelijk blijk van waardeering: namens de BVL een kist sigaren. De post bracht stapels felicitatie's. De mooie vitri ne verborg een schat van Flora's kinderen in haar schoot. Het was voor den jubilaris een recht gezegende dag die lang in aange name herinnering zal achterblijven. KATHOLIEKE VERKENNERS Deze afdeeling aangesloten bij de Ned. Padvinders, belegde Dinsdagavond om 8 uur een propaganda-avond in de St. Jozeph- gezel'lenvereeniging, welke zeer goed be zocht was,, o.a. door Pastoor Voss. Klokke 8 uur opende kapelaan M. Reijers de bij eenkomst met een woord van welkom, in 't bijzonder tot de afgevaardigden! uit Ui trecht en Hilversum. Het doel van deze avond is, te laten zien wat de Verkenners Vereeniging beoogd, daar velen dit nog niet goed weten. Padvinderij is geen mili tairisme, maar heeft eene vredelievende be doeling. Zij staat onder bescherming van den Volkenbond. Het doel is de padvinderij dienstbaar te maken aan het physiek van den jongeling; zij past zich geheel aan zijn natuur aan, het geeft hem een stevigen on dergrond waarop het natuurlijke, de gods dienst wordt opgebouwd. Padvinderij is niet bepaald Roomsch Katholiek, maar past zich geheel aan de H. kerk aan. Zij wordt beoefend door 3 millioen leden in 42 Staten over de geheele wereld verdeeld. Zij bevordert sociale opvoeding en werkt door het kampleven de offervaardigheid in de hand. Het spel dat beoefend wordt is geen bijzaak, maar absolute noodzakelijk heid; het is niet ruw maar past geheel in 't kader der jongelui. Spreker hoopt dat na de te houden demonstraties vele ouders zich gedrongen zullen gevoelen dit parochie werk te steunen door lidmaatschap of do natie, daar de jongelui hulp noodig hebben Na deze uiteenzetting werden diverse de monstraties ten beste gegeven en enkele spelen uitgevoerd, terwijl de heer C. de Ruiten: het muzikale gedeelte verzorgde. VAN DEN HEUVEL. Wat indertijd in deze krant werd aan gekondigd, heeft zich ten volle bewaar heid. De uitvoering van „Die Schöpfung" op Dinsdagavond van de vorige week in „Huis ten Halve" werd inderdaad een zeer belangrijke gebeurtenis op muziekgebied in Soesterberg. Belangrijk en daarbij on vergetelijk, wijl zjj in hooge mate pakte en in staat was om een blijvenden indruk achter te laten van iets, wat tot het beste kan gerekend worden. Tot het beste, zoo wel naar inhoud als weergave. Etn het stemt hierbij tot zeer groote verheuging, dat onder de talrijke schare op dien avond, er zich velen bevonden, die op onze kleine plaats woonachtig zijn. Evenals bij de ge slaagde uitvoering van een vorig oratorium werd nu wederom het bewijs geleverd, dat men, in 't algemeen gesproken, ook hier niet ongevoelig is voor de hoogere uitin gen van kunst. Ja, wat meer zegt nog.... er was, zoover we dat konden nagaan, op dien laatsten avond, welken we 't genoegen hadden te kunnen bijwonen, een groote ont roering en begeestering te bespeuren, niet alleen bij de executanten, maar ook bij de dankbare toehoorders. Er hing in de zaal iets van dat hooge en wonderbare, dat zoo moeilijk in woorden is weer te geven, maar dat niettemin in zjjn teerheid en volheid door dringt tot het gemoed van elk, die hiervoor ontvankelijk is. Elk mensch ds aan stemmingen onderhe vig, doch niet ieder gemoed bezit dezelfde schaal of toonladder. Het wordt daarom een verrassing, wanneer velen, zooals op dien gedenkwaardigen avond, zich in een hooge stemming verbonden weten. En om dit gewaar te kunnen worden, daarvoor is een speciaal muziek-technische kennis niet het eerst noodage, maar wel een innerlijke visie, die zeer nabij de bron ligt van wtaaruit alle kunst voort komt. Die visie op zichzelf stempelt hem of haar, die deze bezit reeds tot kunstenaar, zoodra die visie maar even wordt aangedaan en iets ervan naar buiten treedt. En nu is muziek de ijlste en daarmee de verstaanbaarst, der kunsten, wijl zij zich in hoofdzaak direct richt tot de ziel. In hoofdzaak, want ook in de muziekgeschie denis vallen er perioden te onderscheiden, waarin dc slinger nu eens naar den intel- lectueelen kant, dien van den schoonen vorm en dan weer naar de zijde van de u tdrukking der gemoedsgewaarwordingen door slaat. Door elkaar gerekend echter heeft het gemoed hierin toch altijd het grootste aandeel. Elke uitvoering van eeni ge beteekenis heeff invloed naar verschil lende zijden., We hebben daarom gemeend, dat het geen overbodige zaak was om de beteekenis van deze uitvoering ook even te toetsen aan de belangstelling, zoowel kwalitatief als kwan titatief, van de zijde van het publiek, voor wie zij in de eerste en laatste plaats dan toch bestemd was. De aanvankelijk gekoes terde vrees voor te geringe belangstelling bleek aldra van allen grond ontbloot te zijn en op den avond zelf was de groote zaal, waarin de uitvoering plaats had, nog te klein om alle belangstellenden te kun nen bevatten. Zoo werd deze uitvoering een groot suc ces voor Soesterbergs gemengd koor en voor zijn bekwamen dirigent, die de ziel er van is. Deze laatste stelt zich hooge idealen en verstaat de kunst om ook zijn vereeni ging hiervoor warm te maken. Geen onbe reikbare idealen echter, maar wel zoodani ge, die door doelbewust en energiek wer ken kunnen verwezenlijkt worden. Hij streeft1, maar zonder de werkelijkheid uit het oog te verliezen. Breken wil hij met sleur en conventie en daarom kan hij er zich niet bij neerleggen, dat zijn vereeni ging een copy zou moeten zijn van duizend andere,dat Z|ij niet zou mogen uit stijgen boven het doorsnee-type eener dorpszangvereeniging. Hij wil het hoogste bereiken', wat bereikbaar is. Het is echter geen persoonlijke eerzucht, welke hem hiertoe drijft, maar wel dienst aan dat deel der geestescultuur, waar hij zijn levenstaak gezocht en gevonden heeft. Zijn streven als zoodanig is naast talent ook afhankelijk van andere psychische fac toren, welke een goede verstandhouding tusschen hem en de aan zijn zorg en lei ding toevertrouwde vereeniging waarbor gen. Intusschen is door de schitterende uit komsten telkenmale gebleken, dat deze hier niets te wenschen over laat. Deze plaats en in 't bizonder Soesterbergs gemengd koor mag zich gelukkig noemen met zulk een. dirigent. Goede muziek is een beschavingselement van groote waarde. En wanneer er dan, zooals bij deze uitvoering, op schitterende wijze een meesterwerk wordt uitgevoerd, dat geïnspireerd is op een verheven thema; dan kan er een effect bereikt worden, dat niet is van voorbijgaanden aard. Dan wordt kunst religie, wat haar hoog ste bestemming is. „TOESCHOUWER." EEN NIEUW TIJDSCHRIFT De Voetbal- en Athletiekvereeniging „Soesterberg" gaat een eigen Sportblad uit geven, dat onder den naam van „De Soes terberg Revue" als tijdschrift éénmaal in de maand verschijnen zal. Een orgaan voor sport in 't algemeen en voor het voetbalspel en de athletiek in 't bijzonder, terwijl het bij tijd en wijle ook artikels over 't Vlieg- wezen bevatten zal. Redacteur: P. M. Drost, voorzitter VAVS. Medewerkers: Kapt. A. Steup, Lt. Jhr. G. Sandberg, Lt. van Giessen, N. C. v. d- Bout journalist, D. de Roder oud-secret. en E. v. d. Berg secret. VAVS. Het eerste num mer zal reeds in deze maand verschijnen. BENOEMING. Bij K.B. is op zijn verzoek aan den re- Serve eerste luitenant-vlieger Jhr. G. Sand berg van de Luchtvaartafdeeling een eer vol ontslag als zoodanig uit den militairen dienst verleend en is hij benoemd tot eerste luitenant bij het wapen der cavalerie. EEN NOODLANDING. Een militair vliegtuig uit Soesterberg, bestuurd door een korporaal-vliegenier moest Dinsdag op de uiterwaarden aan den Lekdijk onder de gemeente Houten, een noodlanding maken wegens een defect aan een der bougies. De landing had een vlot verloop. Nadat het Vliegkamp hiervan in kennis was gesteld, verscheen er spoedig een tweetal vliegtuigen uit Soesterberg, elk bemand met een bestuurder en een mon teur. Na gedane reparatie kon het gestrande vliegtuig weer opstijgen en naar Soester berg terugkeeren.

De Soester | 1933 | | pagina 5