INE 2e BLAD Adverteert ook^ des Woensdags KI Soesterberg ^6 WilMINI! ro Moderne Chineesche Piraten. O^Plaatse lij k N ieuws^O Het Natuurbad te Soest. Ingezonden 7r° Onze Verlovinqs-Rinqen G. VAN DUIN Sport - r. 4 ndcling, elegen- wrichts- ECHT vergoed vroeg vel ge- r waag snik- b innen» rord ik is hier, :m toe- Ie war. :n, wat Henk. iet. Ik geloo- nel op ïtig de en op Haar en. Ze jmlaag laar ik j van? metje? an. Ze nu ze maar ngstel- r niets naken? lgd). behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 10 Juni 1933, No. 46 GELAUWERD UIT DEN STRIJD. De monidatcordeonclub „Bravo" alhier, behaalde Zaterdagavond 3 Juni jl. in Loos- drecht op het aldaar gehouden concours in de le afdeelin-g een le prijs in de concert-, en een le prijs in den Eere-wedstrijd; den 2den Pinksterdag d.a.v. behaalde het corps te Rhenen eveneens in de le af deeling een le prijs in den marschwedstrijd en een le pr. in den concertwedstrijd. De dirigent de heer Chr. Mooy uit Baarn, en zijn élèves onze welgemeende felicitatie met deze prestatie. NATUURBAD SOEST Door B. en W. werd Vrijdagmorgen om 10 uur v.m. ten Rjaadhuize openbaar ver pacht: het parkeerterrein voor auto's en het terrein voor rijwielstalling bij het Soes- ter Natuurbad voor het badseizoen 1033. Inschrijvers de H.H.: Wolfsen Soest Heesbeen Soest Vlaegenthart Utrecht Vuurhardt Soest van Velzen Soest Tolman Soest de Vries Burgman Verschoor Soest Schuit Soest Belt Soest Voskuilen Koele wijn Soest ide Jager Soest f 93- f 150,— f 150,50 f 310 f 718,— f 806,— f 676,50 f 940,— f 1090,— f 660,— f 1152,50 f 1460,— f 2010,- 10 cent voor auto 2 cent voor rijwiel AANGEHOUDEN. Dezer dagen is door de Gemeentepolitie alhier aangehouden S. V. uit Soesterberg, C. van Z. uit Soest en een zekere de V. uit de Bilt. Deze worden verdacht van te hebben ge pleegd verduisteringen, subsidiair oplich tiing van enkele vrij belangrijke geldsbedra gen. Zij plaatsten in diverse bladen adverten ties, en vroegen daarbij colporteurs en we- derverkoopers. K'wamen aanbiedingen in, dan werden deze personen aangesteld, doch niet alvorens zij belangrijke bedragen als borgstelling hadden moeten storten. Er is thans gebleken, dat de gelden van die borg stellingen niet meer aanwezig zijn, doch in die z/aak zijn verbruikt. De beide eerstgemoemden zijn ter be- schikkng van de Justitie gesteld, terwijl de V. voorloopig op vrije voeten is gesteld. AUTOMOBIEL VERDWENEN. Toen de Soester ingezetene J. N. van D. Vrijdagmorgen uit de RK Kerk kwam en met zijn automobiel, die hij daarvoor had geparkeerd, weer wilde vertrekken, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat deze geheel was verdwenen. Natuurlijk werd de politie in de zaak gemoeid en terstond werd een onderzoek ingesteld. Daarbij bleek, dat de feitelijke eigenaar en recht hebbende op dien wagen deze gedurende •den tijd' dat de heer van D. in de keik ver toefde) aan eendge schuldeischers van den heer van D. opdracht en volmacht had ver strekt den wagen weg te halen en voor hem in bezit te nemen. Waar de rechten van de zen rechthebbende konden worden bewezen, was het de politie niet mogelijk den heer van D. aan zijn automobiel terug te helpen. CAFE „CENTRAL" DER FAMILIE VERKERK BESTAAT 35 JAAR. Het was op 11 Juni 1898 dat nu wijlen de heer W. Verkerk zijn café opende te genover de halte Soestdijk van de spoorlijn der toenmalige Nedierlandische Centraal Spoorwegmaatschappij. Lange jaren zijn de bezoekers daar ge weest en hebben van dat café met „Vergun ning" gebruik gemaakt. Toen in 1929 de heer Verkerk stierf, zet te zijn echtgenoote, mevrouw de Wed. M. Verkerk^Brouwer die zaak voort en ging zelfs tot een aanmerkelijke verbouwing over. Op 10 Mei 1930 wed het verbouwde café heropend en had het zoowel van binnen als van buiten een veel fraaier en moderner aspect gekregen. De biljartzaal was geheel bij het café getrokken en een aparte vergaderzaal bleek nu aanwezig. Een nieuw biljart en een nieuw buffet ver fraaiden het interieur en het is weinig te verwonderen, dat het bezoek door dat alles sjterk vermeerderde. De vergunning is steeds aanwezig geble ven). doch wordt thans betiteld met den nieuwen naam „Tapvergunning". Op Zondag 11 Juni a.s. zal nu worden herdachti, dat het café 35 jaar bestaat en wij twijfelen er niet aan, of het zal de familie Verkerk dien dag niet aan belangstelling ontbreken VERSLAG LEZING VRIJWILLIGE BURGERWACHT. Naar aanleiding van het verslag over de gehouden lezing voor de Vrijwillige Bur gerwacht alhier op 30 Mei jl., voorkomende in ons nummer van 3 Juni. verzoekt de heer G. H. Joosten van de Vrijwillige Bur gerwacht Amsterdam, die dien avond deze lezing hield, ons, dat verslag nog iets te willen wijzigen en aanvullen, ter voorko ming van een mogelijk ingang vinden van een eenigszins verkeerde voorstelling van zaken. In een bepaalde alinea van dat verslag toch, zijn eenige zaken zoodanig op be knopte wijze samengevat, dat daardoor een niet geheel volledig en wellicht zelfs iets onjuist beeld is gegeven van het inderdaad gesprokene. De betreffende passage: GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: een soort windhond 10-rittenboekje BilthovenUtrecht paar beenbeschermers oudcrdomsrentekaart schildpad 3 sleuteltjes 2 lA Meter lang koordtouw Ferdinand Huycklaan 14 Burgemeester Grothestraat Klaarwaterweg 19 Politiebureau Gallenkamp Pelsweg 11 Politiebureau Lindenlaan 9 f Telkens en telkens weer poogt men „personen uit de massa naar buiten te „halen en ze te vereendgen in een be haalde belangengroep, die officieel geen „communistische is, doch die geleid wordt „in volkomen overeenstemming met de „Communistische wenschen van gezags- „omverwerping. Een treffend voorbeeld „hiervan is de Vereeraiging „Kerk en „Vrede", die feitelijk niets anders is, dan t een Communistisch broeinest". had een juisteren indruk van het gesproke ne kunnen geven, indien zij had geluid: „Telkens en telkens weer poogt men „personen uit de massa naar buiten te „halen en ze te vereenigen in een bepaal- ,»de belangengroep, die officieel geen „Communistische is doch dlie geleid „wordt in volkomen overeenstemming „met de Communistische wenschen van .Gezagsomverwerping door ondermijning „van de bestaande weermacht, enz. Een „treffend voorbeeld van zulk een belan gengroep is de Vereeniging .,Kerk en ,,Vrede'\ dlie medegewerkt heeft aan de ,_jdoor verschillende vredes- en andere (.yorpanisaties gevormde strijdorganisatie „tegen den dienstplicht en tegen den oor- ,jlogt van welke strijdorganisatie de mar xisten de practische leiding hebben. Dit „is bij ons de „NATIONALE VREDES CENTRALE", die feitelijk niets anders „dan een marxistisch broeinest is". Gaarne voldoen wij aan het bovenstaande verzoek van den heer Joosten, terwijl wij onze 'lezers daarenboven kunnen mededee- len, dat de heer Joosten waarschijnlijk reeds in ons volgend nummer een antwoord zal publliceeren op het ingezonden stuik over deze kwestie van Mej. H. Furvke, voorko mende in ons nummer van 7 Juni jl. EEN BASSIN VAN 11000 M2. Op Zaterdag 17 Juni, des namiddags te 3 uur, zal het nieuwe Natuurbad te Soest ge opend wonden. De opening gaat gepaard met zwcmdemonstraties). waarin bekende Nederlandische kampioenen zullen uitko men. Het Natuurbad te Soest is gelegen niabij den Stompert, vlak bij het station Soest- dudnien (aan den spoorweg UtrechtAmers foort) en het Pompstation van. de Utrecht- sche Waterleidingmaatschappij. Het groote bassin heeft een oppervlakte van niet min der dain 11000 vierkante meter en bevat meer dan 20 000 kubieke meter water. Het bad is fraai gelegen tusschen heidevelden en dennebosschen. Van een groot theehuis uit, op een venhooging gesteld, heeft men een bekoorlijk^ gezicht over het geheel. PINKSTERCONFERENTIE DER V. C. J. C. Op het schitterende terrein, gelegen 'aan het einde van den ouden Kampweg had de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale voor Pinksteren haar tenten opgeslagen voor het houden van de groote bijeenkomst, welke voor de eerste maal bestaan zou uit alle vier groepen, waaruit deze Centrale is sa mengesteld. In den tijd van enkele weken was hier in aansluiting met de bestaande militaire barakken een tentendorp verrezen diat in alle opzichten in staat was om de groote massa, die geschat werd op een 1700 deelnemers, te kunnen ontvangen. 's Zaterdags om 8 uur 's avonds waren allen present in de groote vereenigingstcnt voor het hijwonen deir opening dezer con ferentie. Allereerst sprak de heer J. de Graaf, voorzitter VCJC een begroetings woord uit tot de viier verbonden groepen, afdeelingen en clubs', alsmede tot de afge vaardigden van verschillende vrijz. Pro- testantsche jeugdgroepen en van enkele katholieke jeugdvereemgingen. Ook de heeren Donker en van der Vies werden in 't bijzonder hartelijk welkom geheeten Spreker hoopte, dat door deze algemeenc deelname de handen zouden worden beves tigd voor de eenheid der Vrijz. jongeren. Want naast alle verscheidenheid, hebben zij toch één geloof, één beginsel, één taak. één doel. Vreugd daarom, nu men uit alle groepen, uit stad en land, is opgekomen naar deze Pinkstersamenkomst. Als ont vankelijke jeugd, zoo gaat spreker voort, ervaren wij nog overal schoonheid, goed heid en waarheid en daarom willen wij de wereld liefhebben in haar nood. Uit onzen drang tot zoeken is de jeugdbeweging ge groeid. Het vrijzinnig Protestantisme is hiervan heit geestelijk cement. Het aanvan kelijk zakelijk samengaan der verschillen de groepen in de centrale, is nu geworden een verbond van jongeren, wier leven wil zijn arbeid en aanbidding onder de Opper ste leiding. Mogen we hiertoe bereid zijn en nooit tekort schieten in de komende ge varen. De tweede spreker, dr. J. A. de Koning ging in zijn openingslezing eerst het ont staan der jeugdbeweging na. Na de opper vlakkige rust van 't begin dezer eeuw kwam de wereldoorlog met al zijn ellende, welke te vlug door de menschen vergeten wordt. Dat alles heeft de jeugd intuïtief ge voeld; het verwekte bij haar onrust en deed haar zoeken naar nieuwe banen. Het symbool der eerste jeugdbeweging is het kampvuur, dat menschen van aller hande naties en kleur om zich vereenigt. Mten is sedert gegroeid in tal en eensgezind heid. De vier groepen, hier aanwezig, ver tegenwoordigen weer tal van andere groe pen. In dit verband, aldus spreker, moeten de namen Roessingh en de Graaf genoemd worden, die ons ontzaglijk veel geschonken hebben. Dank zij de onbaatzuchtigheid van velen, kon deze conferentie worden voor bereid. De geest van het Humanistisch Christendom, reeds vóór de Hervorming merkbaar bij mannen als Erasmus en Geert Groote, daarna vooral ook bij Hugo de Groot, gaat weer opleven. Het is het ge loof in Gods alomvattende liefde, de ver draagzaamheid, waarvan het Evangelie spreekt, de Geest, die bindend werkt, maar niet dogmatisch is. Ons ideaal blijft daarom een mensch, dat al zijn krachten harmonisch ontwikkelt, onder hoogere leiding. We heb ben allen een taak te vervullen in de we reld en we willen hierbij staan innerlijk sterk en dienstbereid onder Gods wil. Zon der geloof geen cultuur, geen eeuwigen rijkdom. De derde spreker was Professor van Mourik Broekman, voorz. Centr. Comm., die de groeten overbracht van de gemeen schap der Ouderen. In het streven der jeugd, aldus spreker, zit altijd een groot ge voel van verzekerdheid, wat haar nu een maal eigen is. Zij voelen zich kinderen van ihun tijd, maar halen 'daarnevens ook de wenschen naar ziich toe. Moge zij dat zoo universeel mogelijk doen,, ook tegenover anderen. Het vrijz. Protestantisme biedt hiertoe de mogelijkheid. Moge dan het en thousiasme der jeugd als een kracht uit stralen in de wereld, die haar noodig heeft. Tusschen de toespraken in werden er ge meenschappelijke liederen gezongen. Bij de ingekomen telegrammen was er ook een groet uit Groenliand. Aan 't eind van deze openingssamenikomst had)., na inleidend or gelspel, de plechtige inwijding der vlaggen van de vier verbonden groepen plaats. In groote sitilte verlieten daarna allen de tent, iedere bond achter zijn eigen vlaggen, en trok men zdch terug in de vier bondskam- pementent afzonderlijke waar in elk de avondsluitinig plaats had. Zondagvoormiddag 10 uur werd onder leiding van ds. C. B. Burger van Bergen op Zoom een wijdingsdienst gehouden met uit gebreide liturgie, 's Namiddags half drie tot vijf uur vond het jeugdfeest plaats, dat over de vier groepen verdeeld, uit voetbalwed strijden, athletiek, kampspelen en volks dansen bestond. Bij de laatste was een ver scheidenheid te zien van moderne jeugddan- sen en folkloristische, uitgevoerd door deel nemers uit Friesland, Drente en Zeeland, in hun nationaal costuum. Ook de leekenspe- len, welke daarna op verschillende plaatsen werden uitgevoerd!, ondervonden veel be langstelling. 's Avonds 7 uur kwam het hoogtepunt van dezen dag: De opvoering van Maaf w'jspel van jeugd en arbeid, door AnthonLe Donker, regie van Abraham vam den Vies, waarvan op dezen avond de première ging. De leidende gedachte van •het spel is deze: dat mensch en werk bij elkaar hooren, niet buiten elkaar kunnen. Zooals die auteur zeggen laat: „Arbeid hoort bij het leven, als de kern bij de vrucht. Een mensch zijn werk dat is zijn waarde. En zijn geluk". Maar arbeid dan opgevat in de ruimste beteekenis, niet alleen loon arbeid dus. Zoodat de scheiding niet ligt tusschen arbeiders en werkloozen, „maar tusschen hen, die een doel, een inhoud heb ben èn de inhoudsloozen. Wfie geen werk heeft is nog niet weg maar wie geen doel, geen hoop„ geen wortel, geen inhoud heeft!" Onder ademlooze stilte werd dit spel gevolgd, dat schitterend werd uitgevoerd en voor de spelers een belevenis werd. Na afloop vereenigde men zich rond het kampvuur, waar gezongen en gesproken werd. Op den volgenden dag, Maandagvoormid- diag, werden er tegelijkertijd iin d'e verend- giingstenten der verschillende groepen le zingen gehouden, die van geestelijke strek king waren en iin hoofdzaak handelden over taak en roeping der Vrijz. Chr. Jeugd in, het gemeenschapsleven. Voor de sluiting der conferentie kwamen allen mog eenmaal bijeen in de hoofdtent, waar nog door verschillende sprekers even het woord gevoerd werd' en Ds. J. M;. van Veen het slotwoord uitsprak. Des avonds had voor het publiek, tegen betaling van enitrée, nog een opvoering plaats van „Maar wij In alle opzichten stond' deze conferentie in het teeken van „slagen". Het weer was schitterend gedurende die dagen en ook de algemeene stemming en geest lieten niets te wenschen over. Dit laatste is voor een groot deel ook te danken aan de superieure leiding, welke in staat was om dit uitge breide kamp, dat uit heterogene groepen der samenleving bestond, een prachtige or ganisatie te scheppen, waardoor het mo gelijk werd, dat alles vlot van stapel liep en geen wanklank werd gehoord. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie „EEN ZOMERZOTHEID!" Méér dan 25000 (zegge vijf en twintig duizend) menschen hebben gedurende de beide Pinksterdagen het Natuurbad „De Biltsche Duinen", te Bilthoven, bijgenaamd „Klein Bilthoven" bezocht. Déar, waar niet allerlei belachelijke en beperkende bepalingen den bezoekers wor den opgelegd en waar alles op tijd klaar was, heeft men dan ook dit mooie^ welver diende resultaat mogen boeken. Stelt men den toegangsprijs, zoowel voor baders en zwemmers als voor toe schouwers, aan het gezellige strand, slechts op f 0,50, dian beteekent dit eene ontvangst in twee dagen, van f 12,500! 't Kan er mee door! Een zóódanig, mooi resultaat had even eens het Natuurbad te.JSoest, kunnen ten deel vallen, alsja „als". Als ruiet, zooals immer, wanneer in onze gemeente iets van beteekenis moet worden ondernomen, de noodige of liever „onnoo- dige" kinken in den kabel waren gekomen. Reeds gedurende den laatsten winter be gonnen met de werkzaamheden in zooge naamde „werkverschaffing", dat wil zeggen door grootendeels ongeschoolde werkkrach ten tegen een armzalig loon, kan men thans ervaren, dat men, ook hier, weder het paard achter den wagen gespannen heeft. Onbekwame en ondeskundige leiding, waarbij het hatelijke „kruiwagen-systeem" natuurlijk weer een rol speelde, onderlinge oneenigheid en geharrewar bij hen, die had den te zorgen, dat een dusdanig grootsch werk goed en vlot zou vtrloopen, gevoegd bij de ontevredenheid der arbeiders, die zwaar werk hadden te verrichten, hebben onze gemeente, voor de zóóveelste maal, dan ook wederom „een zéér onbehoorlijke strop" bezorgd. Nog afgescheiden er van, dat door onbe kwaamheid en eigenwijsheid van Openbare Werken^ met alle gevolgen van dien, het Natuurbad te Soest, véél te laat zal worden „opgeleverd", waardoor men beduidende in komsten moest derven, aangezien van het ten onzent korte bad- en zwemseizoen reeds een flink deel verstreek, (waarbij, vooral, rekening had moeten worden ge houden met eventueele baten bij groote Pinksterdrukte) werd de „raming") of juis ter gezegd het beschikbaar gestelde be drag door de hiervoren genoemde misère toestanden overschreden schrik niet Soesters voor het komend „Aanslagbiljet der Personeele Belasting!" met Oef! een kleine f 4000 overschred/en Oef. En ware er dan ten slotte nog maar een frisschen wind ons „duf" Raadhuis ko men binnenwaaien, die harde, conversatieve ZIJN MASSIEF EN VOEGLOOS in alle maten voorradig de juiste modellen in verschillende breedten in 14 en 18 karaats. Vanaf f 6.50 JUWELIER TEL. 898 OPTICIEN A'FOORT UTRECHTSCHESTR. 23 koppen zoude hebben gestreeld en gunstig beïnvloed; dat wil zeggen hadden de „zoe- telingen" den tijdgeest maar begrepen. Nu hebben zij dien niet begrepen; niet willen begrijpen! Wanneer zall eindelijk, de opening plaats hebben? Des Zondagsmorgens van 912 uur midden iin den Zomer het Natuurbad te Soest„op slot!" omdatja, ziet U, omdat er op die uren óók, èh èhkerkdiensten zijn. Ennedat gaat toch niet dat duizenden andersdenkenden op die uren O, foei! badten en zwemmen; vindt U óók niet? Ennedan nogdat •hielarge Ja, ziet U', dat van vrouwenèn mannen zóómaar in bad-costuum, bij elkaarIs 't niet zondig? Is 't niet verschrikkelijk zondig? Is niet die onzede lijkheid„hiel hiel baer?" Wij zouden om de hééle geschiedenis smakelijk kunnen lachen, ware het niet: le dat onze porte-monnaie de dupe hier van zal worden; 2 dat Soest, onze woonplaats, weder in den lande over de tong gaat; 3e dat het Natuurbad schepping van dien tijdsgeest ten onzent een fiasco" zal worden alsja als Mten „te laat", het leert verstaan^ Wij naar „De Biltsche Duinen." gaain! TROEF. Mijnheer de Redacteur, Met blijdschap zag ik, dat door een cou rant de aandacht eens werd gericht op de rare toestanden van het Natuurbad. Een ploeg timmerlieden, die wisten, dat de zoogenaamde opzichter van ar- beidsberekening in ons vak geen begrip heeft}, hebben kans gezien, om een werkje; dat met f 40 zeer ruim betaald was, aan te nemen vo'or maar liefst f 200. Ze vroegen maar eventjes f 260. Ze hadden het in één dag klaar kunnen* maken, doch hebben er op hun slofjes 2% dag over gedaan en krijgen nu met slabakken meer dan vijfmaal meer, dan er voor staat. Ondergeteekende en anderen hebben nooit meer dan f 19 per week kunnen halen. Dat de timmerlieden van de gelegenheid gebruik maken, is ze niet kwalijk te ne men, maar de een alles en den ander niets is toch onbillijk. L. CORRESPONDENTIE. van A. U is blijkbaar niet goed inge licht. De heer R. treft geen blaam, er is gedaan wat kon en moest. E. S. V. A. C. De serie-wedstrijden van het Zaterdag middagelftal vingen 1.1. Zaterdag aan met den wedstrijd ESVACAmersf. Vooruit. De Esvaccers slaagden er in de Amersfoor- ters, die dit seizoen in de le klasse van de Amersf. Gooische Zat. Competitie uitkwam, met 72 te kloppen. Alzoo een fraai begin van onze jongens. Zaterdagmiddag worden deze serie's voortgezet met den wedstrijd Rood Wit Amersf. Vooruit. Aanvang 3 uur. ZILVEREN SCHOEN WEDSTRIJDEN. Zondag 11 Juni vangen deze wedstrijden aan; het programma luidt: 12.00 uur Soesterberg IIRapid I 1.15 uur Esvac IIScherpenzeel II 2.30 uur Scherpenzeel INIO I 3.45 uur Amersf. Boys IIMinerva II 5.00 uur Esvac IIIAmersf. Boys III Zooals men ziet een goed gevuld pro gramma met interessante ontmoetingen. NIO dat dit seizoen wederom haar intrede doet in de 2e klasse bindt den strijd aan Heeren- Dames-kleermakerij naar maat. Zomercostuums Sportcostuums F. C. Kuijperstraat 10 - Tel. 803 tegen Scherpenzeel hetgeen een interessante ontmoeting beloofd te worden. De entreeprijzen voor deze wedstrijden zijn zeer laag gesteld. Aan de atletiekwedstrijden welke Zon dag te Soesterberg plaats vinden en georga niseerd worden door de V. en A.V. „Soes terberg" nemen eenige Esvaccers aan ver schillende wedstr. ^ieel, terwijl Esvac ook uitkomt met een estafette-ploeg. KORFBALNIEUWS VAN H.E. Een uitnoodiging van O.T.O. uit Hilver sum om op 5 Juni deel te nemen aan serie- wedstrijden is door H.E. dankbaar aan vaard. En in het groote Sportpark waar den 2den Pinksterdag 58 12-tallen tegen el kaar uitkwamen en men zich een indigestie aan korfbal kon kijken, hebben de H.E.'ers voor 't eerst in hun shirtje vertoond. Een mooi shirtje, heel donker blauw, met roo- de kraag en roode sokjes. Dat was 't voornaamste voor dien dag, want van het spel valt nog niet veel te zeggen. Zeven spelers die aan elkaar gewend zijn en 1 adspirant. en 1 nieuweling, en 2 veteranen, en 1 invaller, vormen nog geen onover winnelijk 12-tal. Maar voor wie het inte resseert, geven we een overzicht der ge speelde wedstrijden (in Saharatemperatuur) waarbij vaLt op te merken dat H.E. zich niiet heeft laten inmaken. HERohda 6 24 HE—Fluks 0—3 HEPhoenix II 22 De uitslag van den eersten wedstrijd had beter kunnen zijn. Die van den laatsten is geflatteerd. Maar HE speelt, en we zijn nieuwsgierig naar de prestaties van het complete twaalftal in supper-vorm. Herhaaldelijk bereiken oms in den laatsten tijd berichten omtrent het plunderen van •schepen op de Chineesche kust door Chi- neezen zeeroovers. Iemand, die niet met de toestanden op scheepvaartgebied aldaar op de hoogte is, vraagt zich met verwondering en dikwijls ook met eenigen schrik af, hoe het mogelijk is 'dat de passagiers op zoo'n schip grondig kunnen worden uitgeplun derd, terwijl meer dan eens scheepsofficie ren of welgestelde passagiers door de roo- vers worden gevangen gehouden en eerst tegen het betalen van een flinke n losprijs in. vrijheid worden gesteld. De tactiek en de methodes door de zee roovers in toepassing en practijk gebracht verschillen thans oneindig met die van vroegere jaren, toen het meermalen gebeur de, dat een handelsschip met een zeeroo- versschip den strijd moest aanbinden. Ook de piraten zijn met hun tijd mede gegaan en hebben de bakens naar het getij verzet. Hoe het hun thans dikwijls mogelijk is een schip te overmeesteren en uit te plunderen wordt ons duidelijk uit een artikel, dat eendgen tijd geleden in een Engelsch maandblad ver scheen^ en dat met toestemming van de uitgevers in onze taal werd bewerkt. Veel wat ons duister en onmogelijk scheen wordt ons hierdoor opgeklaard. Het is een verrassend en tevens bedroe vend feit, dat in dezen modernen tijd van snel-luchtverkeer, draadlooze telephonde en olie-stokende kruisers, de zeerooverij nog altijd het meest lucratieve en populaire be roep is van de bewoners op de Chineesche kust En nog meer is het te verwonderen, dat dit oude spel met eene betrekkelijke veiligheid (voor de bedrijvers, wel te ver staan), uitgevoerd kan worden op eenige uren stoomens van een Britsch maritiem station verwijderd. De dagen van kaper schepen en gewapende Oost-Indiëvaarders zijn voorbij, en toch is het voor een handje vol Chineesche piraten mogelijk, om eert Britsch koopvaardijschip te overmannen, het grondig te plunderen, om vervolgens ongestraft en ongemolesteerd naar hunne dorpen terug te kunnen keeren Het behoeft geen nader betoog, dat de officieren van dergelijke schepen zich in eene alles behal ve benijdenswaardige positie bevinden; zij zijn de slachtoffers van wat onze politici zouden noemen: „Onvoorziene omstandig heden.". Deze stand van zaken moge aad Ook des Woensdags hebben Uwe cliënten hunne behoef ten, en koopen niet alleen des Zaterdags. Het is dan ook voor den han delsman noodzakelijk, dat het publiek ook midden in de week op zijn branche het oog laat vallen. Een advertentie in „De Soes ter" en U kunt er van verze kerd zijn, dat deze in alle huis gezinnen van Soest wordt ge lezen! DAAROM: 00K DES WOENSDAGS!

De Soester | 1933 | | pagina 5