Plakkaatverf Adverteert ook dos Woensdags Pluimveeteelt. Om een brief. Ingezonden FEUILLETON Diverse kleuren voorradig Rechtzaken Voor de Vrouw >o Bulten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte RedjactLe, Missohien wilt U onderstaand wel in Uw blad opnemen. Bij voorbaat zeg ik wel d'ank Het is bedroevend, te moeten constatee- ren, met hoeveel lichtvaardigheid velen, die het overigens goed bedoelen; hun oordeel poneeren en partij kiezen> vaak in ongewil de richting, dioor blindelings achter schoon klinkende holle leuzen aan te loopen en slechts af te gaan op het uiterlijk van naam of maatschappelijk ambt. Onder „Cornmundstenangst" komt de afd. Soest van de R.K.V.P. het opnemen voor de VereenigLng Kerk en Vrede, slechts op grond van het feit, dat meest dJornimé's de leiding hebben en het presidium berust bij Prof. Heering, De onderteekenaren staan wel naïef in hun wereldbeschouwing, waar zij nog niet zoo ver bleken te zijn, te besef fen, dat en hoeveel predikamt-opruiers-te- gen-de-wet wij tegenwoordig in ons middJen hebben. Nu moge deze mentaliteit voor velen bekoring hebben, het gaat toch aller minst aan, de soliditeit van een Vereend- ging, objectief, vast te stellen op grond van 'leiding van dergelijke dominé's. Betreffen de Prof. H. als ziel der Vereeniging; wil ik even meinoreeren, hoe onze groote volken rechts-geleerde, wijlen Prof. De Louter over zij-n ambtgenoot dacht. Deze uiterst gezag hebbende cnitikus oordeelt over Hdsti 2 (Christendom en Staat) en 3 (Staat en Oor log) van Prof. H.'s geschrift: „De zonde val van het Christendom": wde greep te ruilnij, de diepte te gering, de logica te zwak", constateert ,>een totaal onjuiste op vatting van Staat en Recht" en spreekt als zijn meening uit, dat „Prof. H. schromelijk dwaalt, door in den staat een tegenstander en een struikeiLhlok, iin plaats van een bond genoot en orgaan te zienC' Voor de theolo gische bestrijding van Prof. H.'te standpunt verwijs ik naar, onder meer, de brot-hure Christendom en Ontwapening" van de hand van Prof. (Eerdmans. De Vereenigimg Kjerk en Vrede moge in woord den legalcn weg begaan, zij doet -dit, zoolang het haar goed dunkt Zij staat p Tactisch op illegalen bodem en op revolutionn-aiiren' grondslag, waar zij, in haar weerloosheids-ideaal;, de Regeering naar eigen believen medewerking ontzegt en indirect aanspoort tot persoon lijke dienstweigering. in hoeverre dit standpunt gedeeld' wordt dioor het Soester afdebestuur der RKVP (Pastoor Voss zal en dut behoeft ons niet te spijten in zijn deelname in het door dat bestuur bedoelde ^betreurenswaar dige werk" beter georiënteerd' zijn, dan de RKVP'ers te Soest ook maar vermogen te bevroeden), door Mej. Funke (me,t HEd. hoopt zonder eenogen twijfel iedereen, dat er een tijd zaïl aanbreken, dat oorlogsmili tarisme bestaat iin ons land niet tot het verleden zal behioonen) en door den Heer v/d Plas (met ZEd. zeg alk „,tegen de revolu tie het Evangelie", evenwel: het scheelt he laas veel, uiit welke richting de interpretatie van dat Evangelie tot ons komt. Ook dit is blijkbaar niet zoo eenvoudig, als het in de 5 woorden staat), b/llijft geheel voor re kening der betrokkenen,, doch zeker is, dat de Heer Joosten en zeer velen met hem, dat standpunt 'onvoorwaardelijk verwerpt en met zijn overdrijving inzake communis tische broeinesten bij llange niet zooveel kwaad aanricht, alls ons uit de religieus- defaitistische en radicaal-pacifistische kam pen tegem-oet waait. De Nationale Vredes Centrale (aan wel luidendheid der namen zal het niet liggen) onder „.Commuxi. angst" stond Nat. Vr. Controle: ik neem aan, dat de Centrale be doeld is verklaart zichz-elf een links- pacifistische concentratie en voert eveneens actie voor eenzijdige ontwapening en dienstweigering. Dat „allerleihoogstaande pacifisten van [„allerlei" godsdienst en po litieke richting daarin de leiding zouden hebben; kan natuurlijk niet juist zijn en is dan ook bezijden de waarheid: de algemee- ne strekking der beweging is volstrekt links en van „alileri-ei" is vanzelfsprekend geen sprake. Maar zeker, de opwekking, te trachten de samenleving rechtvaardiger en liefderij ker te maken, verdient aller instemming. Hiertoe is, in een geordende samenleving die wijzelve in evolutie hebben opgebouwd; noodig te klemmender in. moeilijke da gen als thans dat wij, het oog uitsluitend gericht op het algemeen belang, collectief en manvast achter de Overheid dier samen leving staan), 'die Overheid, die niet zichzelf 9) Och, je zult haar niet weerzien. Ze is niet meer noodiig. Ik denk, dat je het er maar om gezegd hebt, plaagde Henk. Zegt, ben je niet wijs, zeker om jou hè? Nou goed, maar laten we dan aanne men dat jij dat van dien brief ook verzon nen hebt, om mij zie je. VII. Toen de hooitijd aanbrak), had Henk een paar dagen vrij genomen,- om de zware taak van Jannetje en haar Moeder wat te verlichten. Het was hem niet mee gevallen. De paar oogstdagen hadden meer zweet droppels geëdschit dan hij in zijn geheele timmermans loopbaan geofferd had. Toch was het hem niet te veel geweest. Ze hadden pleizierig gewerkt. De teleurstellingen die menig jaar hun deel werden» waren hun 'ditmaal gespaard gebleven. De lucht bleef onbewolkt, en na een paar dagen lag het afgemaaide gras verbleekt en rammelend in het zonlicht. Lekker hooi krijgen we dit jaar, zei vrouw Koster, een lak onder haar neus houdend. Zeg Henk, als jij Jan eens ging halen? Dan kunnen jullie vast wegrijden. Dan gaan Jannetje en ik hoopen zetten. Juist, zei Henk, zijn hark neerzettend, daar liep ik ook juist over te denken. Ik zal maar dwars over het land gaan, dan ben ik er gauwer. Neen, dat g^af niet, Henk, dan kom je Voor de wetering. Voor H.H. Winkeliers, te gebruiken voor Etalage reclame, voor prijzen enz. N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Van Weedestraat 7 - Soestdijk heeft verheven, doch haar ontstaan dankt aan conventies, welke wijzelve schiepen en die wijzelve voortdurend hebben te verbete ren langs lijnen van geleidelijkheid. Onder mijning dier samenleving kan geen ander doel hebben dan algemeene ineenstorting, n sprong in het duister en voor geen wel denkend mensch aanvaardbaar. Hoogachtend', J. A. van Beek. Geachte Redactie, Ten vervolge op mijn ingezongen stuk daito 4 Juni IJl. kan ik mededeelien dat ik van den waarnemend Commandant der Am- stendamsche Burgerwacht antwoord mocht terug ontvangen. Daar dit schrijven evenwel de indicatie draagt: Kabinet, „Vertrouwelijk"; zal ik evenmin bedoeld schrijven, als wel mijn antwoord daarop, publiceeren. Inituissch'en is mij na onderzoek,' bij mili tairen, gebleken dat de Vrijw. Burgerwacht in afwijking met de V.L.S. geen éénhoofdi ge leiding heeft en heb ik dus daarheen niet kunnen schrijven. Nu de heer Joosten spreekt van „onjuis te aantijging", komit dus de schuld van de heele gevoerde oorrespondjenitie neer op het arme hoofd van den blijkbaar niet al te best hoorenden verslaggever. Gaarne zou ik nu van hem vernemen of er wellicht onder de toen aanwezigen ook kunnen zijn; die het verkeerd hebben gehoord, dan wel, of onze reporter „heelegaer" alleen staat. Ik ver neem dit natuurlijk wel van de heer ent Eigenaardig dat het heele betoog van den Heer J. voor den oppervlakkigen en arge- loozen lezer door onderteekenimg en oogen- scQiijnlijke woonplaats, een zuiver persoon lijke opvatting heeft. De rede toch was of- f-iiciee(l|, waarom dan niet het antwoord? Is men soms bang voor „inflatie" van prestige? Singel 548 Amsterdam (Centrum) is im mers toch het Hoofdkwartier der Amsterd'. Burgerwacht! Inmiddels dank zeggend voor de afgesta ne plaatsruimte. Hoogachtend;, Bloupot. Ook des Woensdags hebben Uwe cliënten hunne behoef ten, en koopen niet alleen des Zaterdags. Het is dan ook voor den han delsman noodzakelijk, dat het publiek ook midden in de week op zijn branche het oog laat vallen. Een advertentie in „De Soes ter" en U kunt er van verze kerd zijd, dat deze in alle huis gezinnen van Soest wordt ge lezen 1 DAAROM: 00X DES WOENSDAGS! Ochy wat, dat geeft nieks, zei Henk, wegstappend. In de verte verhief zich dc schoorsteen van 'Bouinans' woning boven het wilgenhout. Henk liep er recht op af. Ze zagen hem na tot hij met een krainigen spronig aan de overzijde der wetering neer kwam- Tegelijkertijd werd1 hun aandacht ver plaatst naar het landhek, dat het hooiland van het erf afsloot. Op dit hek dat tamelijk hoog doch niet zeer stevig was zat een kort dik kereltje dat angstvallig heen en weer wiegde. Zie daar eens Moeder, riep Jannetje, het is Weegman geloof ik. Weegman de winkelier was een zeer ver dienstelijk man in deze afgelegen streek, die ten gerieve zijner klanten een groote bereid willigheid aan dien dag legde. Op zijn wekclijksohe rondtocht vrouw Kosters deur gesloten vindend, dreef zijn handelsgeest hem landwiaartsch. De inrichting van het hek niet kennend, besloot hij, zich letterlijk over deze hinder nis heen te zetten. Het kistte hem weinig moeite om tegen de dwars latten omhoog te klimmen. Nauwelijks echter had hij een zijner korte beenen over het hek], of zijn lichaamsgewicht deed het wrakke ding be denkelijk naar één zijde overhellen. Een hevig gekraak volgde, en eer Weegman het zich bewust was lag hij languit in het muUe zand te rollen. De beide vrouwen die de plaats des on- heiils inrtussdhen genaderd waren; hadden moeite hun lachlust te bedwingen. O, Moeder, net een bonte kalf, giegel- de Jannetje, tioen Weegman wiens hel dere witte jas vele dikke stofplekken ver toonde overeind krabbelde. Stil], deern, hij kan zich wel bezeeid hebben, waarschuwde vrouw Koster. Hoe gaat het, Weegman, hebt u pijn? vroeg ze. Neem} dat gaat wel; juffrouw1, ze» KANTONGERECHT TE A'FOORT. De zitting van verschenen Donderdag ving aan met de mededeeling van den Kan tonrechter mr. W. van Som, dat aan hein, om leeftijdsgrens, bij Kon. Besluit eervol ontslag is verleend uit genoemd ambt met 1 Juli. Dit was aanleiding om Vrijdag 23 Juni voorm. 11 uur een buitengewone zit ting te beleggen zoowel voor civiel- als strafzaken. In die bijeenkomst zou Z.E.A. afscheid nemen. Dit zou echter zoo stil mo gelijk verloopen zonder eenig vertoon. Wij hebben mr. van Son slechts leeren kennen op de strafzittingen. We zullen hem wel missen deze persoonlijkheid, die een stem pel drukte op de behandeling der zaken en tallooze malen 'die lichtflikkering uitzond van humor. Z.E.A. voligdle in 1914 alhier mr: van Voorst Vader op in het ambt van Kanton rechter. De openbare particuliere weg. Schriftelijk kwam uitspraak in de zaak van afsluiten der 300-roe denlaan bij Pijnen burg,; geschiedt op last van den eigenaar Jihr. Bosch van Drakenstein. De Kanton rechter vereenigde zich met den wensch door den verdediger uitgesproken en stelde de beslissing uit, voorioopig met drie maan den), in verhand met artikel 14 Wetboek van Strafvordering, afwachtende een uit spraak in Burgerlijk geding. Werkverschaffing voor blinden. In de bladen werd herhaalde malen ge waarschuwd' tegen het geven voor ./Werk verschaffing aan blinden", waar geen spra ke was van een erkende inrichting. Soest bracht twee verballen dn deze uit gebracht over twee verschillende personen en werkende voor twee verschillende „in richtingen". Nummer twee was niet ver schenen, Volgens onderzoek colporteerde deze voor een inrichting, gevestigd in een kelider van de Haariemmerhouttufiwen te Amsterdam, waar werkelijk stond aangege ven: Werkverschaffing voor blinden. Deze baas, H. G,, uift Amsterdam, bad een lijst Waarop stonld W.ver. voor blinden en andi re invalide Nederlanders. De strekking was dus well wijd genomen. Dit col'leoteeren op 29 April, evenals van num/mer één, wekte bij het O.M. ernstige vermoedens dat de baten niet in zoo hooge mate zouden ten goede komen van de blinr- dien. Nummer één;, F. K„ ook uit Mokum^ had öen ilijst zonder opschrift aangeboden met idie vi aagj. -of irien iets over had voor werk verschaffing aan b'lfinidien„ Toen die getuigen de dame dien colporteur had doen gevoelen, dat ze de zaak niet vertrouwde, was hij met bonnen voor den dag gekomen, die inwis selbaar wia.nen tegen, borstels en andere voorwerpen door blindlen vervaardigd. Dat mag, zei verdachte, zooals blijkt uit e<en arrest van den Hoogten Raad in verband met bonirteniverkoop door het Leger des Heills. En het aangeboden papier zonder hoofd was geen inteekenlliijst, maar slechts een controlelijst over genomen bonnen. Nu, aan deze bewering wilde O.M. niet aam En dat inwisselen der bonnen had te Amsterdam te geschieden^ dus dat was ook maar zoo, zoo. Daar geeft men zich in Soest de moeite met voor. Iin het oog van Z.E.A. bleef het hoogst twijfelachtig, of men hier met bonafide geldfiimzamöl'iing te doen had. In allen gevalle, .de vereischte Soester vergunning ontbrak; was dan ook niet aan gevraagd. De Kantonrechter zou niet verder op de zaak ingaan^ en wftlide wel aannem;en, dat het wais geweest ten bate van blindien. Het werd f 20 boete of 5 dagen voor den aan wezigen colporteur, terwijl de wegge bleve- ne de volle f 25 of .10 dagen van den eisch op zijn dak kreeg. Weer de lastige tweespraak. Het passeerde 18 April nam. 2 uur -te Soest. Een Ams.terdamsohe monteur- op motor met vrouw op duo passeerde op de Steenbofstraat een auto, 'die op dat oogen- bllk wel die linker richtingaanwijzer uitstak, maar tegelijkertijd afslloeig om een particu lieren weg te gaan nemen. De botsing zou dus gevolg zijn van niet vroegtijdig uitste ken van dï'en wijzer. Verdachte J. van D. had de volle schijn van onschuld over zich; hetgeen ook de echte werkelijkheid kan zijn geweest. Hij had niet ge re dén, maar had stil ge staan. Toen hij in gang wou gaan; was de Weegman^ die inmiddels opgestaan was en het stof van zijn jas en hoed afsloeg. Maar wat zie ik er uit, hè? Ik ga maar weer naar huis,, zoo idulrf ik niet bij de menschen te komlen. Och kom, zoo erg is het niet, meende vrouw Koster. Maar hoe kwam je er eigen lijk toe om op dat hek te klimmen? Omdat ik er niet onderdoor kon, ver klaarde Weegman lachend. Nou ja, maar het kan toch open. Toch waar. Ja, zie maar. Ze liep naar het hek en trok het een eind open. Het is nu wat ver nield), maar anders gaat het heel gemakke lijk, zei ze. Heden, wat ben ik een leepert geweest, maar dat hek zal ik vergoeden hoor. Loop heen, zoo'n oud hek zeker. Dat heteckent niets hooir. Nou, zooals U wiltj zei Weegman blij dat hij er zoo goed af kwam. Hij raapte zjijn boekje op dat terzijde van het hek in het stof lag, en begon er in te bladeren. Ik heb Uw boodschappen maar in de schuur in een, mand gedaan, juffrouw. Ja), dat "is goed, ik zal je de volgende week wél betalen, als je het goed vindt. Nou, vooruit, voor dezen keer dan, sprak Weegman, schertsend- En wat mag ik voor de volgende week noteeren juffrouw? Ja; dat weet ik eigenlijk zelf niet. Daar heb ik in de drukte heélemaal niet aan ge dacht,,. zei vrouw Koster, terwijl ze Jan netje aanzag. Laat maar weer hetzelfde opschrijven Moeder, zei deze. Ja; goed, doe dat maar Weegman. Asjeblieft, juffrouw. Weegman scheen niet bijzonder haastig ditmaal. Hjj liep naar een hoopje hooi en ging er in zitten. Hebt U er al van géhoord juffrouw? vroeg hij. Waarvan? Wel» men vertelt bij mij in den winkel linker wijzer uitgestoken. Op den weg was op 200 M. af stands niets te zien. Toen werd de motor op gang gebracht. Tusschen het wijzer uitsteken en afslaan moest dus wel tijd verloopen zijn. Verdachte was met gerechtszaken niet op de hoogte. Te zijner wille werd beslissing nog verschoven om op te roepen twee door hem genoemde getuigen décharge, een sla ger te Soest en een varkenskoopman te Loosd recht. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Dronkenschap: D. Wl van de L-, Soes- terberg f 10 of 4 dagen. Arbeidswet: G. B., Soesterberg f 5 of dagen. Bevolkingsregister: L. E. M„ Soest f 15 of 6 dagen. Vleeschketiringswet: A. B., Soest f 50 of 14 dagen: P. T., Soest f 20 of 5 dagen. Cri sis varken sb-e sluit: G. J. R., Soest f 5 of 2 dagen. Verboden weg berijden: J. B., Soest f 3 of 1 dag. ALS DE KUIKENS WAT VROEGER ZIJN. Menigeen is in het bezit van kuikens, die feitelijk te vroeg geboren zijn. Ach ja, de machine stond er, men wilde ze productief maken; een of meer kippen werden „ontij dig" broedsoh, nnen liet ze d'r kuren botvie ren. En zoo goed als overal, zijn die vroegge- boren kuikens prachtig in conditie, ze groeien schitterend op en iedereen is er over in z'n nopjes. Maar toch maakt men zich bezorgd voor de toekomst, want het hoofddoel bij den bedrijfspluimveehouder is, een flink per centage dure wïntereieren te rapen, omdat hij overtuigd is, dat die hoofdzakelijk de winst bepalen. Laat ons eens zien. hoe men die feitelijk te vroeg geboren kuikens moet behandelen, om ze niet vóór den winter nog in den rui te zilen vallen. Geven we deze «dieren na de opfokperiode z^g. overgangsvoer, of erger nog: direct ochtendvoer, dan zullen zij over het alge meen te vroeg aan den leg gaan. Want in ovengangs- en ochtenidvoer zit voor jonge hennetjes meestal te veel eiwify grooten- 'deels: dierlijk eiwit (vischmeel, vleesch- m-eel, garnalenmeel e.d.). Door dat drijvend voer gaan de geslachts organen der hennetjes zich te vroeg en te vlug ontwikkelen. Onder de geslachtsorga nen verstaan we hier den eierstok en den eileider, ook wel legdarm genoemd'. Deze worden door het eiwitrijke voer te zeer geprikkeld en zijn al vaak tot de vol heid der grootte gekomen, als de hennetjes nog maar bakvisohjes zijn. M}et andere woorden: de groei van het lichaam heeft geen gelijken tred gehouden met dien van wat er in het lichaam zit. Terwijl de diertjes .nog in de kinderjaren zijn, gaan ze zich opschikken, tooien met groote, vuurroode kammen en lellen, niet vermoedlende dat zulks potsierlijk staat van wege de onevenredigheid. Haar prille jeugd is véél te kort geweest. Want het tijdperk der eerste jeugd is afge sloten, als de leg begint. Dan wordt het voedsel grootendeels gebruikt voor de vor ming 'der eieren en groeit dus het lichaam niet uit, zooailis het bohoort. Het gevolg is, dat deze bij-de-handjes steeds aan den klei nen. kant blijven, wat den omvang van het Lichaam betreft; dat de eieren niet die zwaarte van anders krijgen, ook later niet; dat het corpus minder weerstandsvermogen zal bezitten. We kunnen dat vaak evenwel voorkomen, door te spenen, d.w.z. door deze dieren dat gene te onthouden', waardoor innerlijke groei te Vlug gaat. Wanneer ze een week of acht oud zijn, dan houden we met het opfokvoer van lie verlede op, 'dus niet pardoes. We geven ze een veerbilen dagen lang eiken dag wat min der en naar rato méér hardvoer natuur lijk! tot dat het ten slotte uitsluitend hardlvoer is. Ze hebben niets te doen, dan uit te groei en en wat ouder te worden, om straks de taak, djie haar wacht, d.es te beter te kunnen volbrengen. De inwendige organen (eierstok en eilei der) zullen zich inmiiddels langzaam ont wikkelen, waardoor het Veerstandsvermo gen beduidend verhoogd wordt. Haastige spoed is zelden goed;, hier nooit. Gedurende den ganschen zomer krijgen dat Bouman Uw boerderijtje verkoopen wil. Je doet me schrikken, Weegman; ik hoop maar dat het niet waar is, zei vrouw Koster. Ze verbleekte en haar oogen ston den ernstig. Het kan wel een praatje zijn, ik kan het bijna niet gelooven, liet ze er hoofdschuddend op volgen. Geloof jij het Weegman? Nou, eerlijk gezegd ben ik cr wel bang voor, juffrouw, zeide hij, terwijl hij op zijn schoen het zaad uit een zuringstengel sloeg. Ik ken de menschen zoo'n beetje, hè? Het komt uit tamelijk betrouwbare bronnen Vreeand dat U er nog niets van gehoord hebt. Bij ons op het dorp is het reeds alge meen bekend. Is het waar Weegman? Hoe zoo hij er toe gekomen zijn? Ja* het rechte weet ik ook niet. Men zegt dat Grietemeu er achter zit. Och] wat kletsen de menschen toch vau Grietemeu. Geloof ge er iets van? Ik wal eerlijk zijn, juffrouw, ik weet van de verkooping en van Grietemeu meer dan U denkt. Ik zal U wat vertellen, maar het moet onder ons blijven,, hoor. Ja', natuurlijk, wij praten nooit over Grietemeu; dat is me geen praat waard, zei vrouw Koster, minachtend. Ze ging op haar kniecn in het hooi zitten. Eergisteren kwam ik tamelijk laat van de heide toen ik op den straatweg Jan Bal der inhaalde, vertelde Weegman. Het deed me genoegen. Het was nog een heel eind naar het dorp, en een prachtigen avond. Helder lichte maan. Met een gezellig prater als Jan Balde r, kon het een fijne wandeling wordjen, dacht ik- Ik gaf Jan een sigaar en nam er zelf ook een. Je bent nog laat aan den weg, Jan; zei ik. Niks later als jij; vond Jan, waarin hij natuurlijk gelijk had. Nou ja, maar ik heb mijn bezigheden, zei ik. de blagen dus niets dan hardvoer en wat ze buiten in het gymnastiekveld vinden. Maar dit laatste voer moeten ze zoeken, soms lang zoeken en er veel werk voor doen, wat de gezondheid ten goede komt. Een maand, voordat we ze graag aan den leg hebben, beginnen we met ochtendvoer, dat zal zijn omstreeks begin September. En krijgen ze onderwijl nóg van die kunsten, om zich te vroeg aan te stellen al-s grooten,, dan brengen we ze als straf nog eens een keertje in een ander hok. Door de „vreem- digheid" zakken de kuren tijdelijk. Op deze manier zullen ?e: le. niet zoo vroeg aan dien leg gaan; 2e. direct met een grooter ei beginnen; 3e. niet zoo licht in -den rui vallen; 4e. flinkere series inaken, daar het meer volgroeide li chaam op kracht gekomen is; 5e. tengevol ge hiervan ook niet zoo vatbaar zijn voor iekten. (^Kfleinveeteelt"). VRUCHTENTIJD. In -dezen tijd van het jaar, wanneer er vruchten in overvloed zijn; bessen, aard beien, kersen', kruisbessen, enz. zijn wij er natuurlijk op uit om op verschillende ma nieren deze heerlijke frissche vruchten, waarvan de oogsttijd helaas slechts kort duurt op alllerlei manieren te verduurza men voor Later gebruik. Een goede methode om bijvoorbeeld profijt te trekken van deze frissche gaven der natuur in dén heeten zo mertijd, als de vruchten al lang niet meer te verkrijgen zijn, is er vruchtensap van te steriliseeren. Later verdunt men deze sap pen dan met water, doet er suiker bij naar maak en heeft al/dus een heerlijke frissche limonade of een saus voor puddingen, eng. De eenvoudig-te vruchtensap is natuurlijk de bekende bessensap van roode bessen. Doch ook worden dioor de zakennnenschen van de tmnbouwvcitlinsgen tal van andere makélijke oom bi nati es aangeraden. Bij voorbeeld op élk kilogram roode bessen een half kilogram zwarte bessen. Daarvoor gaat men als volgt te werk. M'en kookt de bessen met wat warm water tot ze heel zacht zijn, waai na men ze door een doek wri ngt. De flesschen, waarin mjen dc vruchtensappen gaat bewaren), moeten goed schoongemaakt zijn mot warm sop en soda waarna, men ze naspoelt en laat uitdruipen. Tenslotte zwa velt men de flessdien uit met een brandend zwaiveLliint, terwijl men dadelijk de schoone kurk er op doét], opdat de damp niet weg kan trekken. Vervolgens vult men de fles- schen met sap. Wanneer het sap er goed warm ain gaat, behoeft mem de flesschen niet meer na te koken. Andere combinaties voor deze vruchtensappen zijn: twee pond bessen met één pond frambozen, twee pond aardbeien met één pond frambozen, twee onid rabarber mot één pond aardbeien, twee pond kruisbessen' met één pond aard beien. Al deze vruchten worden op dezelfde manier als dc bessen tot vruchtensap be reid. Een «andere manier om op smakelijke wij ze versche vruchten aan te wemdlen is er vruchtembowll van te m/aken. Daarvoor heeft men niets anders noodig 'dan een heele gocd'koope flesch Mei wijn of bessenwijn (eventueel een flesch Rijnwijn), wat spuit water (dat men tegenwoordig ook al in goedfleoope flesschen voor een dubbeltje of zoo kam koopen), verder wat suiker en dan natuurlijk bijvoorbeeld aardibeien, frambo zen of kersen. Mien zet eenvoudig de schoongemaakte vruchten een paar uur weg met suiker bestrooid. Vervolgens giet men er den. Meiwijn of anderen wijn over om ten. slotte pas bij hot ronddienen er wat spuit water bij te dóen. En dan het maken van jam! In.het algemeen geldt natuurlijk, dat men de vruchten (frambozen), aardbeien, bessen, kersen, enz.) tot moes kookt, er vervolgens •de suiker bij 'doet en dlain. tot jamdikte in kookt. Kersen moeten alleen met wat water gekookt worden tot ze slap zijn en dan gaat de suiker er bij, om tot jamdikte in te ko ken. In het algemeen heeft men op elke twee pond kersen), aardbeien, bessen of kruis bessen, anderhalf pond suiker noodig. Voor frambozen-jam neemt men) op drie pond frambozen twee en een half pond suiker en anderhalf kopje roode bessensap. Om dat roode bessensap te krijgen perst men een pond versche bessen uit. Bij dit sap voegt men de frambozen en dc suiker, waarna men alles tot jamdikte laat inkoken. HUISVROUW. Ja', dat begrijp ik, maar denk je soms dat ik hier voor mijn gezondheid kuier? vroeg hij. Neen, waarschijnlijk niet), zei ik. Gcruimen tijd Hep hij toen zwijgend naast mij. Zeg Weegman; sprak hij eindelijk, ik zal je wat vertellen, maar jc moet jc mond houden; hoor. Daar heb ik niets op tegen, zei ik. Ja', zie je, ik ben bij Bouman geweest. Hé, wat zeg je Jan/ is dat famiilöe van je? vroeg ik, heel onnoozel. Wel neen, maar je hebt toch zeker wel gehoord dat hij vrouw Kosters boerderijtje verkoopen wil? Je moet het wel weten, je houdt je maar zoo, sprak hij"1, toen ik ont kende. Maar dat kan mij niet schelen, het is zoo. Wel, we!, daar hoor ik vreemd van op; en ben jc aan het onderhandelen geweest? vroeg ik. Ja. het moest eigenlijk publiek gaan, maar ik wou het uit de hand probeeren. En? vroeg ik, Nou, ik ben mooi gevorderd, maar goed voor elkaar is het nog niet. Het is een ouden taaien geldwolf, hoor. Zijn geweten plaagt hem, en dan droomt hij 's nachts van Grietemeu: dat maakt hem een beetje handelbaar. Maar anders. Man, schei uit, zoo'n smerige uitzuiger. Nou, zei ik, en dan nog zoo bijgeloo- vig te zijn; ik denk dat hij kjndsch wordl Ik heb gezegd, vervolgde Jan; dat ik cr eerst eens met mijn vrouw over spreken moest maar tegen jou gezegd, morgen ga ik den knoop doorhakken; maar je mond dicht houden, hoor! Ik wou hem gerust stellen}, -doch de woor den bestierven mij op de lippen. Wie mijn huis koopt, heeft geen rust. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1933 | | pagina 4