P> AIL TIHI fl o4~ Ingezonden IETS NIEUWS De Wieringermeer- polder. STALBOUW. Ook in Opoes tijd Onze Verloviogs-Ringen j. L. HÖKSBERGEN Tuinbouwinrichting ZONNEHEUVEL - Emmalaan 12a T- VAN VLIET Modelslagerij Laat bijtijds Uw wintergoed stoomen of verven. VENEMA Binnenland Predikbeurten G. VAN DUIN 3 st. KROPSLA pond TROSSPERCIEBOONEN KOMKOMMER BLOEMKOOL of pond TOMATEN st. KROP SLA BLOEMKOOL bos BLOEMEN of pond TOMATEN pond TROSSPERCIEBOONEN bos BLOEMEN pond APPELS 50 cent II. a. In 1920 was de politiek in kerkelijke verhoudingen: Rechts: Roomsch-Katholieken 3545 Gereformeerden van diverse soorten 772 Totaal 4317 personen. Links: Hervormden, enz. 3744. In 1930 was deze ve houding: Rechts: Roomsch-Kaitholieken 5053 Gereformeerden van 'diverse soorten 1635 Totiaal 6688 personen. Links: Hervormden, enz. 7205. b. In 1920 was Links dn verhouding tot het aantal inwoners in eene minderheid met 573. In 1930 is Links dn verhouding tot het aan/tal inwoners in eene meerderheid met 517, alzoo nu as Links met een niet onaar dig meerdenhei'dis-venhoudiingsverschil van 1090 inwoners boven de andere politieke partijen gestegen in die tien jaren. c. Hieruit b 1 ijkt thans, dat de gemeente Soest stellig en zeker in politiek opzicht behoort niet meer aan die kerkelijke rich tingen/, die zich noemen en uiterlijk willen schijnen zoogenaamd rechts. Uit het door die kerkelijke richtingen alhier gefabriekt bestuursapparaat vloeide voort, natuurlijk een eigenbaat-conservatief regime, he laas zoo lang alhier gedomineerd, een regime van een doorzichtig zaakje met achterhantische grabbel- en goocheltoeren, een regime van dorpsge'leerdiheid: geweven van eigervwijisheid, mooipraterij en zelfver heerlijking, een regime van gehuichelde eer lijkheid dn kerkdijken trant met onschul dige oogen, en saamgevouwen „Christelij ke" handen, een regime met o', zoo kunstig geheimzinnig overleg gehanteerd en be schermd, om tooh maar politiek drijvend te kunnenlblijven en mitsdien de bestuursmacht in handen te kunnen, hebben en houden, in het geheel niet willende beseffen, hoeveel geld van de vele onnoozele wat wijsgemaak te belastingbetalers1, óf dn verkeerde zakken werd gestopt öf letterlijk en werkelijk werd weggegooid. Di/t ten Hemel wraakroepend regime, zal in Soest dus gelukkig, door de verandering •der bevolking, zooals hierboven is aange geven eenlang „deftig" en nederig" wel worden opgeborgen, als een geworden ab soluut onbruikbaar en totaal vermolmd om hier het woord vervloekt maar niet te bezigen d'orpsmeubel, dat zal hebben afgedaan voor immer. Dit nu zullen de fei ten bewijzen «bij de eersvolgende verkiezing der Gemeenteraadsleden. Dc tegenwoordige tijd eischt meer dan een gezwam van goedpraterij tegenover de belastingbetalers! VEREDARIUS. Nadruk verboden; VERVOLG EN SLOT. Na een goede nachtrust en een flink ont bijt in ons hotel te Slootdorp, werd den tweeden dag de tocht door den polder voortgezet. Wjij keerden terug naar de Terp en vandaar ging het weer N.waarts naar dien N.O'punt van ons onderzoekingsge- bded. Hoewel wij de voorloopig geplaatste wteg wijzers volgden, kwamen wij na eenige kilometers gereden te hebben voor een bord „afgesloten rijweg". M«,en was hier bezig aan her-best rating. De arbeiders gaven ons den raad over een plank een vrij breede sloot over te steken, dan door het afgemaai de bouwland te loopen naar eert in de verte zichtbare schuur, waar wij weer op een goe den weg zouden komen. Dien raad volgende, kwamen wij nabij «de schuur weer voor een sloot, doch zonder plank. Ook hier zagen wij aan «de overzijde arbeiders, die ons zeiden meer Z-waarts te gaan en hier vonden wij een doorwaadbaar plekje. Eenmaal aan de overzijde, stonden w5j nu voor een breed kanaal en nu moes ten wij ons zelf overzetten met een kleine hulppont. Men ziet, dat het reizen dus niet altijd even vloit verliep. Doch het ergste was nu geleden en langs een tamelijk bruikbaren rij wiel weg bereikten wij de NO-punt met het Gemaal „Leemans", om vervolgens den grond van Wieningen te betreden. Wij waren dus nu het Oostelijk deel van den polder van Zuid naar Noord doorgere den en moesten verklaren dat dit gebied een indruk van verlatenheid gaf. (Slootdorp ligt ver ter zijde in het Westelijk deel). Geen enkel bewoond huis, behalve nabij de beide poldergemalen. Weinig of geen verkeer, behalve hier en daar op de afgeoogste ko renvelden. Geen beplanting langs de wegen. Geen stuk vee te zien, zoodat wij ons reeds begonnen af te vragenj, waar dan toch die 3700 stuks jong vee waren. Doch nu waren wij weer op ouden grond en in de bewoonde wereld. Wieningen, uit zijn isolatie als eiland verlost, was een «toonbeeld van leven en vertier. Wij betraden bij den Oever het begin punt van den groeten afsluitdijk, waar de groote betonwerken verrijzen van de 15, over 3 groepen verdeelde, uitwateringslui zen van het TJselmeer. Hier was tevens een controlepost voor het autoverkeer over den dijk en de mannen hadden het inderdaad druk genoeg. Voortdurend red.en\ de auto's van en naar Friesland, talloos waren de fietsers, die tegen eqn flinke bries in ihun 30 KM vanaf Zurig (Friesland) achter den ruv. hadd'en. Daarbij een voortdurend geknars en ge dreun van machines op de naastliggende terreinen. Hier lagen groote bureaugebouwen van Waterstaat en ook een kleiner van Defen sie, dat hier eveneens aan het werk is met eenige noodzakelijk geachte verdedigings werken/. Het uitzicht op het IJselmeer is hier on beperkt en was op dezen zonnagen morgen zeer mooi. Het uitzicht ter andere zijde, op «de Wadden-Zee, was minder goed. De rit over Wieringen zelf zullen wij niet be schrijven," slechts zij gezegd!, dat de rijwe gen er zeer goed zijn en dat het verkeer langs die wegen zeer druk was. Toen wij het dorpje West land naderden, bogen; wij Z.-waarts af van den grootcn weg en richtten ons naar dc Haukes, waar wij opnieuw in den polder zouden afdalen, doch niet dan nadat wij eerst langs de oude Haven waren ge'lloopen om een. bJiik te wer pen op het mooie Amstelameer. En nu begon de tweede kruistocht, thans van N. naar Z. Het eerste wat ons trof was een flinke kudde vee! Ze waren er dus werkelijk, die jonge koeien. En verder viel het ons op, dat de wegen hier beplant wa ren,, terwijl naast den weg zelfs nog een strook van 7 Meter breedte als kweekerij dienst deed. De weg, die nu rechtstreeks op Sloot dorp aanging en vandaar naar het ongeveer 4 KjM zuidelijker gelegen Miiiddenmeer, was nu tot Slootdorp voorzien van een geteerd wegdek, dus als rijweg zeer goed. Dan volg de weder een klinkerdek en «daarnaast een vrij slecht rijwielpad. Het verkeer was thans vrij levendig en na de eerste kudde vee volgden vele andere druk-beweide grasOanden. Toen wij Slootdorp bereikten stonden er 3 autobussen en eenige andere wagens voor het H'otel|, dat dus weer goed bezoek had, doch wij zelf reden door naar Mjdd-enmeer om ook dit dorp in oogenschouw te nemen. Hoewel niet eenivormiig met Slootdorp, /toonde het toch ii*it dien aapti «der zaak daarmee veel overeenstemming. Ook hier een ruime Brink, een RK kerk, een tweede kerk in aanbouw, een school en een goed ingericht Hoteli, terwijl aan de Kade ver scheidene schepen gemeerd lagen'. Wij w«ilen nog aanstippen, dat zoowel Middenmeer als Slootdorp zijn aangesloten o het electrische net van het P.E.-bedrijf en water ontvangen, uit den Watertoren te Wieringerwaard. N. en Z. «van Miiddelimeer vonden wij enkele der groote .landbouwscihuren in druk bedrijf. Eén was tijdelijk in gebruik als cen_ tralie smedlerijj, waar wij tal van in gebruik .zijnde en> van nieuwe Aandb.werktuigen za gen staan. Een weede schuur diende als timmerwerkplaats, een derde als graanpak. huis. Hier stonden de nieuw«ste machines voor zaaddrogen en zaad-sorteeren. Wij spraken met een landbouwer, die ons bleek uit Zeeuws-Vlaander en te komen. Wij vroegen hem hoe hij den bodem «hier vond, waarop hij antwoordde, dat wel is waar zijn geboorteland een veel vetter klei had, maar dat toch ook hier de bodem goed was en Aait zoowel gerst als tarwe hier goed geslaagd waren. Hij scheen de rogge wat minder goed te .oordeelen. Wat betreft het Bestuur der beide dorpen, zoo vernamen wij, dat zij voorloopig zijn toegevoegd aan de Gemeente Medemblik, doch dat er lvdorpscomlmdssies" zijn inge steld,, die den Burgemeester van advies die nen/. Na ons in Middelmeer wart versterkt te hebben, reden wij verder Z.waarts, daarbij Medembldk «links latende liggen, om nabij het dorpje Lamfbertsdhaag tien polder te verlaten. Ook op dit laatste deel van onzen weg ondervonden wij weer de bezwaren van opgebroken klinkerwegen en minder mooie rijfwielpadenj. Wij zouden hiermee onze beschrijving van 'den Wiierlngermeerpolder kunnen beëindi gen,, doch willen nog een enkel woord en eenige cijfers geven omtrent wegen en bruggen. 1)em aanzien van de wegbeplanting viel het op, dat hier nieuwere begrippen hebben voorgezeten en de eentonige regelmaat is losgelaten. Nu eens eenige boomen ter lin kerzijde, dan weer een groepje aan den rechtschen kant; niet in rij en gelild,, maar ietwat willekeurig gegroepeerd met heester beplanting er naast. De voorloopig zeer breede grasbermen geven natuurlijk ruim schoots gelegenheid voor een dusdanige plant wijze. Omtrent de vaste bruggen zij vermeld, dat deze zeer hoog boven 't water zijn ont. worpen,, zoadat lange en toch nog vrij steile opritten noodig zijn, die vooral bij zij wegen, die met een brug beginnen soms zeer eigenaardige slingeringen vertoonen. Het ontworpen we«gennct wijst in totaal aan 245 KM wegen, waarvan op 1 Mei 11. gereed waren 153 KM, terwijl toen 35 KM in uitvoering waren. Van de 60 te houwen bruggen waren er toen 26 gereed en 23 in uitvoering De Hoofdkanalen, breed 28.80 Meter en 2.80 diep, hebben te zamen een lengte van 10 KMI andere soheepskanalen te zamen 71 KM], terwijl de z,g. tochten, bevaarbaar voor kleine vaartuigjes nog 150 KM lang zijr». En nu een korte slotbeschouwing. Wij zijn altijd een groot voorstander ge weest van de afsluiting enz. der Zuiderzee en na al wat wij nu zagen, zijn we vol be wondering voor hetgeen reeds is gewrocht, een bewondering, die door honderden vreemdelingen wordt gedeeld. Met recht is hier van toepassing het Fransche gezegde: „God schiep de wereld, maar de Hol landers hebben hun eigen land gescha pen-" Toen in 1918 Minister Lely zijn wet tot uitvoering dezer werken zag aangenomen, was er behoefte aan bouwland. De koop prijzen «in HoU. en Friesland waren in dat jaar en volgende jaren voor goed bouwland gestegen tot f 3000 en f 5000! Het noodlot heeft gewild, dat 12 jaar la ter, toen de eerste gronden hier droog vie len, de crisis alles had veranderd. Doch de nu heerschende toestanden moeten toch eenmaal weer veranderen en Minister Colijn is voorstander van voortzetting der inpol deringen. Mogen die werken, die intusschen ruimschoots gelegenheid geven voor werk verschaffing. dan gereed komen op een gun stiger oogenhlik! En .nu nog een raad aan liefhebbers voor 'n bezoek aan dit Pioniersgebied. De zomer is reeds vrij ver heën en de korenoogst is bijna binnen. In zoover is de mooiste tijd voorbij. Ik zou U daarom, en mede in ver band met mijn cijfers omtrent >nog niet ge reed zijnde wegen en bruggen, willen raden om Uw bezoek nog uit te stellen tot 1934. Het verkeer zal dan gemakkelijker zijn en het in cultuur gebrachte oppervlak zal des te grooter zijn. Ongetwijfeld zal Uw reis daardoor aan belang en genoegen winnen. Maar dan raad ik«U ook aan om dit be zoek te ondernemen en U met eagen oogen te overtuigen van dén reusachtigen arbeid, die hier verricht is' - W. H. C. DOORMAN. In het maandblad JuliAugustus van de „.Dierenbeschermiimig" treffen we onder staand artikel aan, dat wij buitengewoon nuttig achten en gaarne ter kennis willen brengen van de landbouwers en bouwers ander onze lezers. Voorschriften voor stalbouw. Onder dezen titel tis in *Hef Bouwbe drijf" een artikel verschenen van den Rijks- landbouwarchiteot H. J. van Houten, waar in heell wat voorkomt, dat uit dierenbe schermingsoogpunt voornamelijk be scherming tegen stalbranden en wat daar mede samenhangt van belang moet wor den geachtó, al1 ds «die hoofdstrekking van deze publicatie natuurlijk 'een hygiendsch- economische, Na er op gewezen te hebben/, dat de fou ten, die aan de meeste stallen kleven, niet in verband staan met een achterlijkheid in de ontwikkeling der veeteelt, maar meer samenhangen met een onverantwoordelijk taai vasthouden aan oude gewoonte, geeft de heer van H. een tiental veel voorkomen de fouten aan|, 'die betrekkelijk gemakkelijk zouden kunnen worden weggenomen. Ook zouden goede igemeentelijke bouwveror deningen bij niieuw te bouwen stallen heel wat wantoestand en kunnen voorkomen. Een viertal der genoemde fouten zijn voor ons dierenbeschermers van bijzonder belang: Het zijn ondier de oorspronkelij ke nummering de volgende: 1. Onvoldoende beveiliging tegen brand Wij zijrn zoo ver, dat de wanden meestal van steen zijn. maar tie zolder bestaat vaak nog uit hout; een gewone ballkzoldering, waarop hooi of srtroo wordit geborgen. Ontstaat op zulk een zolder brand, dan As het op 9tall staande vee, indien temmiinisfe de brand niet zeer tijdig wordt ontdekt, reddeloos verloren. Ook voor d«e «afsluiting van andere ruim ten wiordt vaakt hout gebruikt en houten •deuren karnen in verreweg de meeste stal len voo. Ontstaat hier brand), ook dan ster ft het vee meestal een verschnikkelijken dood'. '2. Naar binneni draaiende deuren Een belemmering .voor het redden van vee bij brand. 8. Het onjuist vastbinden van vee Zóó, «dat de dieren moeilijk Los te krijgen OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN TELEF. 330 POSTGIRO 146487 zijrn en de redding bij brand een buitenge wone belemmering ondervindt. 10. Gebrekkige electrische lichtinstallatie Vaak zóó, dat deelen van den stal voort durend onder stroom staan en dlus gevaar voor mensch en dier opleveren. De heer van H. wil niemand een verwijt malken over de gebreken der stallen en ze ker niet den veehouder. Dan zou er meer reden zijn om de vajclieden, «die de stallen bouwen en geen voorlichting in Whgeniiv gen vragen, te betichten; Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat een goede stal niet veel meer kost, dan een slechte en «in het gebruik veel voorde el iiger is. Wat betreft de gemeentelijke bouwveror deningen, die mogen de veeteeltbedrijven in dezen tijd natuurlijk geen noodelooze be lasting opleggen, maar toch is het volgens Schr. en daar kunnen wij gaarne mee in stemmen «nuttig en noodig, dat in. het be lang van veehouders en publiek voorschrif ten worden, gegeven betreffende stalbouw. Ter voorziening in de bovenaangegeven fouten, wil de heer van H. in de betrokken gemeentelijke veroi dening ten aanzien van stallen de volgende easchen gesteld zien: 1. De wanden en de zolder moeten van brandvrije materialen worden samengesteld en de stal ruimten brandvrij van andere ruimten worden afgesloten. 2. De deuren in de buitenmuren moeten naar buiten draaiend en. minstens 1 Meter breed zijn. Voor elite 8 koeien moet min stens één deur «aanwezig zijn. 8. De inrichting voor het vastzetten van het vee moet zóódanig zij.nl, dat de dieren op e/en gemakkelijke en snelle wijize kunnen worden losgemaakt en uit den stal verwij derd. 10. Wanneer een electrisch lichifcnet in de nabijheid is, moeten stallen hierop wor den aangesloten. Buisleidingen mogen in stallen niet worden gebruikt. De installatie moet verder voldoen aan de door het Pro- vfunciiaal Electrisch Bedrijf te geven /oor schriften. Wij kunnen den heer van Houten, die F. C. KUIJPERSTRAAT10. Tel. 803 zich terecht beperkt tot algemeene voor schriften (ter opneming in van overheids wege uit te vaardigen verordeningen), niet dan dankbaar zijm dat hij deze aangelegen heid onder de aandacht van vakkundig en in stalbouw heeft gebracht. van de B. LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. Op de vergadering van den Partijraad van den Vrijheidsbond op Zaterdag 23 Sep tember te Amsterdam, om de voorziening in de voorzi'ttersvacature te bespreken, zal tevens de bespreking van, de in de komende parlementaire periode te voeren actie plaats hebben. Deze is dn de naaste toekomst in de eerste plaats gericht op de betere ken nis en het beter begrijpen van de liberale gedachte. Vooral in, dezen tijd moet princi pieel de liberale gedachte worden verdedigd en verspreid onder ons volk. Vooral tegen de opkomende strocmkigen van fascisme en natlonaal-socialisnie dient de houding van de Liberale Partij duidelijk te worden uit eengezet. Door het dagelijksch bestuur zijn de hee- ren mr. G. A. Boon, prof. dr. B. D. Eerd_ mans en prof mr. G. W. de Vries bereid bevonden op de vergadering van den Par tijraad beschouwingen te houden over libe ralisme1, fascisme en nat.-soci.alisme. Er zal ruimschoots gelegenheid zijn om discussie te voeren en, denkbeelden uiteen te zetten, waaruit de conclusies kunnen worden ge trokken., langs wellke lijnen in de naaste toekomst de actie voor de partij dient te worden gevoerd. EEN R.-K. (FASCISTISCH?) TIJD SCHRIFT VOOR MILITAIREN VER BODEN. Bij minis'terieele beschikking is toege voegd aan de lijist van verboden geschriften,, waarvan het in bezat hebben, of verspreiden aan «de militairen is verboden', het geschrift: yjDe Sformer", orgaan van «de r.-k. storm troepen dn Nederland, dat om de veertien dagen verschijnt. FONDS 1918. Toenemende sterfte aan Kanker. Een bede aan het Nederlandsche volk. H(et bestuur van Fonds 1918 ter bestrij ding van kanker, verzoekt ons plaatsing van het onderstaande: Ieder, die maar eenigszins beseft, wat het zeggen wil, «dat dn een klein land als het onze, in één jaar, «duizenden menschen aan kanker sterven en dat het aantal slachtof fers van deze ziekte onrustbarend toe neemt, zal niet aarzelen elke poging te steunen, die aangewend wordt om voor de ze patiënten iets te doen, waardoor hun lij den wordt verzacht of waardoor zij kunnen genezen. De toeneming der sterfte klom in de ja ren 19201930 van 7700 tot 11.700 perso nen. In totaal stierven in deze jaren ruim 87,000 menschen/, waarvan 3500 meer vrou wen dan mannen. Vergeleken bij de belangstelling, die de tuberculoselijders mogen ondervinden, ko- mien de kankerlijders dn menig opzicht veel te kort. Het is daarom, dat het Fonds 1918 zich in het bijzonder is gaan wijden aan de kan kerbestrijding. In verband hiermede komen wij, denken de aan j,De macht van het kleine", thans -tot u «met het verzoek, om vooral nu de tij- «den zoo uitermate zorgelijk zijn, mede te wï'Hen helpen om de on- en minvermogende lijders aan deze vreeselijke ziekte te steu- nlen en te voorkomen;, dart onze inkomsten terugloopen. U kunt dit doen door u als «lid of donateur op te geven aan onzen se cretaris en door bovenjdiien uw familieleden, vrienden en kennissen te vragen, eveneens d-oor deze daad), hun naastenliefde tot hun medeburgers te toornen. Een lid betaalt jaarlijks een contributie van minstens één gulden en een donateur een bijdrage ineens van minstens twee honderd en vijftig gul- «den. Men stort op Girorekening nummer drie en zestig duizend zeven honderd dertig. Zonder kwitantie mag aan niemand geld worden afgedragen. Thans ds het mogelijk, om aan een be perkt aantal aanvragen om een bijdrage in de kosten van verpleging van on- en min vermogende lijders aan kanker, tegemoet te komen. Een daartoe strekkend verzoek, door den behandelend en geneesheer in te dienen, wordt bij onzen secretaris', den heer J. W. van Aken, burgemeester van Har dingsveld], ingewacht. Penningmeester is ds. H. Janssen, Huy- gensstraat 3 te 's Gravenhage. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie LANDDAG DER V.V. S.O. TE DEN DOLDER. Door de Vereeniging van vrienden der Sowjet-Unie (WSO) wordt op 27 Augus tus een landdag georganiseerd. Deze dag is bedoeld als propaganda voor de erkenning van de Sowjet-Unie. Want wat zien volgens de officieele gegevens: dat de bestellingen en orders, die de Sow- jet in helt eerste half jaar. van 1933 in Ne derland plaatste, een omvang bereikte van 7,4 millioen gulden, terwijl de uitvoer van 'Niederland naar deSowjet-Unie een maand- gemiddelde bereikt van circa 380,000 gul den'. Opoe kwam bij hun logeeren, (Bijna tachtig en nog kras) In het dorp, waar Opoe vroeger Had gewoond; geboren was. Opoe was nog „bij de pinken"; Ja en het klonk vreemd misschien Resoluut; want, vóór te sterven Wilde zij „haar dorp" nog zien. „Och" zoo sprak zij tot iiaar kleinkind - Met een man van 't dorp getrouwd ,>Dait ik ooit van hier moest trekken, Heeft mijj immer toch, berouwd". „Méér dan zestig jaar geleden, Is het thansf mijn lieve kind, Dat ik hier mijn oude dorpje Gansch veranderd, wedervindt". En zij liet Opoe kijken Hoe thans „alles anders" was; Mooi plantsoen, betonweg, villa's Electricitedt en, gas. Weg! d'aloude boerderijen; Nieuwe overall in 't rond Waar men zelfs de waterleiding En lacht in den koestal vond. Sleohs de kerk was zóó gebleven, Als zij reeds „sinds eeuwen" was; 't Was er één uit „dertien honderd"l Half verweerd; met mos en gras. Eén ding was haar ^.bij gebleven": Eens bij het ter kerke gaan Zij was kind nog was op éénmaal Als „versteend" zij blijven staan Was het door de „grafgesteenten"? Was zij bang in 't schemerlicht Van de groote. holle ruimte? Opoe lachte, oogjes dicht. Opoe sprak: ,.'k Wps immers meisje"; „Nou ik kon niet meer van pijn"; ,,'k Droeg coquette, nieuwe schoenitjes. Endie waren véél te klein''! AD REM. (Nadruk verboden) Deze bedragen zijn nu nog maar klean. MJaar wanneer de Nederlandsche regee ring de Sowjet erkende, zouden zij zeer zeker, vooral nu, stijgen. Vooral .nu. omdat de orders in Duitsch- tand door de Sowjet gedaan, terugliepen tot 1/3 in vergelijking met het vorige jaar, Waarvan natuurlijk politieke omstandighe den de oorzaak zijn. Wanneer we deze feiten nauwkeurig be kijken, dan zullen we moeten toegeven, dat de erkenning van de Sowjet voor de Neder landsche (bevolking een groot voordeel zou zijn, daar dan de opdrachten gedaan door de Sowjet aan Nederland zouden toenemen en «alzoo de werkloosheid zou verminderen. Dan zou het niet noodig zijn, wat nu ge beurt!, tuk dat de Nederlandsche regeering besloot honderdduizenden stuks vee af te maken en te verwerken, als vleeschconser- ven, inplaats van in verbinding te treden met Rusland. Dan zouden onze havens niet vol liggen met opgelegde schepen. Dit laatste vermin derde al eenigszins, doordat Rusland eenige tientallen schepen weer in de vaart bracht. Kortom de werkloosheid, zou aanzienlijk hier verminderen!, wanneer de Sowjet er kend werd. en dus gewone handelsbetrek kingen aangeknoopt werden. En daarom heeft de VVSO besloten deze Landdag te houden, waar ieder welkom iis, die vóór de erkenning van de Sowjet-Unie i9, en 't Nederlandsche volk niet dieper in de poel van ellende door werkeloosheid wil storten. C. S. NED. HERV. GEM. TE SOEST; Zondag 27 Augustus 1933 kerk 10 uur: Ds. van Schaick. Kerk 6 uur: Ds. Groeneveld. Emmakerk 10 uur: Ds. Groeneveld. Emmakeirk 6 uur: Ds. van Schaick. HERV. (GER.) EVANG. SPOORSTR. GEMEENTE. Zondag 27 Augustus 1933 's morgens 10 uur: Ds. G. C. Severijn, van Muiden. 's Avonds 6,30 uur: Ds. G. Lans1, van Hui- CHRISTELIJK GEREFORMEERDE GEMEENTE Zondag 27 Augustus 1933 voorm. 10 uur, namiddag 6 uur: Ds. H. Woudistra, van Woerden. Woensdag 30 Augustus 1933 namiddag 730 uur: Ds. P. Zwieir, van Alphen a/d Rijn. VEREEN. VAN VRIJZINNIG-GOD8- DIENSTIGEN. Zondag 27 Augustus 1933: geen dienst. ZIJN MASSIEF EN VOEGLOOS in alle maten voorradig de juiste modellen in verschillende breedten in 14 en 18 karaats. Vanaf f 6.50 JUWELIER TEL. 898 OPTICIEN A'FOORT UTRECHTSCHESTR. 23 (voorheen R. FRESE Hofleverenciere. BAARN. /leeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Dagelijks hooren en bezorgen

De Soester | 1933 | | pagina 2