2e BLAD >n I au I au Bekendmakingen 04 Officieel O^Plaatse lijk N ieu ws^ in's I, zeist ak in f 1.— 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 :len- niss ver- am, iets was hij aar- 'ant len? i de rijn, die 'oei, zoo dat het laar nog ;ch- uit. en si- on- ide- behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 26 Augustus 1933, No. 68 Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter aligemeene kennis dat het Soes- ter Natuurbad op Donderdag 31 Augustus a s. vanaf des middags 12 uur zal zijn ge sloten voor zwemmen of baden, zulks in verband met de op het terrein dier inrich ting te houden feestelijkheden ter gelegen heid der viering van den verjaardag van H.M. de Koningin der Nederlanden. Ter verkrijging van toegang moeten hou ders van abonnementen en knipkaarten, evenals andere bezoekers der feestelijkhe den! het door de feestvierende vereenigin- gen vast te stellen en|trée-geiM betalen. Soest, 24 Augustus 1933: Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, Groot, l.s. ONZE WINKELSTAND. Wjj hebben even een kijkje genomen in rle verplaatste groenten-, fruit-, aard appelen-, en conserven winkel van den heer B. Hilhorst, Nieuweweg 110a, waar alles smakelijk uitzag om zoo in te bijten. Het geheele interieur werkt mede, de blauwe verf en het rood van het asbest harmonieert best, de verlichting des avonds laat alles nog beter uitkomen. Bij de heropening waren er reeds veel kijkers en koopers, vele bloemstukken sierden het interieur. De étaleur der He- rofabrieken heeft eer van zijn arbeid, evenals de architect 'de he^r G. S. Koe- lewijn uit Baarn, de aannemer de heer H. v. d. Hoek en de schilders Gebr. de Lan ge alhier, die een winkelpand hebben ge construeerd, dat de wijk siert. Wij wen- schen den ondernemer veel succes. Voor bijzonderheden zie men de annonce in dit blad. BEGRAFENIS P. HILHORST f Woensdagmorgen j.1. ongeveer half elf uur werd op de R.K. begraafplaats ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van wijlen den heer/ P. Hilhorst, rente nierend landbouwer, bestuurslid der coö peratieve Boerenleenbank en der Onder linge Dorschmachine. Op de begraafplaats waren velen te zamen gekomen om den overledene de laatsle eer te bewijzen, waarbij «».a. de H.H. van Klooster en van den Bremer, leden van den Gemeenteraad, en van de coöperatie e.a. De plechtigheid in de St. Petrus en Paulus Kerk voor ditmaal in 't zwart gehuld en op de begraafplaats werden ver richt door den Pastoor en de beide Kape- aans, Een krans van de kleinkinderen dek. te de baar. PUBLIEKE VERKOOPING. Door notaris A. Römer te Baarn werd Woensdagavond om S uur in het hotel de Gouden Ploeg alhier publiek verkocht I. een eerste hypothecaire vordering, behoo rende tot de onder voorrecht van boedel beschrijving aanvaarde nalatenschap van wijlen den heer A. J. C. Loten ,v. Doe len Grothe ten bedrage van f3500, en hoofdsom rentende 5 pCt. per jaar, op- eischbaar l-7-'34, ten laste van den heer A. Frankena te Soest, gevestigd op he. huis Laanstraat lb, groot 6.65 A. Kooper de heer Jhr. A. Graafland, cand. not. te Baarn voor f 3100.*— II. Een nieuw gebouwd huis met schuur, erf en grond aan het le Heeserlaantje, groot plm. 7.52 A. en een perceel wei land, aan het 2e Heeserlaantje, groot 52.20 A., opgehouden voor f1738 en binnen 3 dagen uit de hand te koop. Vervolgens gerechtelijke verkooping van een huis met schuur, erf en grond aan de Julianastraat No. 62-64 groot 24.70 A. Kooper de heer H. v. Zijdveld Soest voor f4600.—. Een huis met werkplaats, erf en tuin aan de Wald. Pyrmontlaan No. 54, groot 7170 A., verhuurd voor f 375 per jaar. Kooper de heer J. Rijke alhier voor f3300.—. Een perceel bosch met uitweg aan en nabij de Wald. Pyrmontlaan, groot 1.40.26 H.A., verhuurd voor f500 ptr jaar. Koo per de heer A. v. d. Legemaat ,y. f 3500. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN TE SOEST De prov. Utr. Vereeniging tot bevorde ring der Hygiëne van Moeder en Kind heeft in samenwerking met de Vereeniging voor Ziekenverpleging, de Vereen. het Groene Kruis" en de Vereeniging „het Wit-Gele Kruis" besloten een Consulta tiebureau voor Zuigelingen te Soest te openen en wel op Dinsdag 29 Augustu? a.s. om 10 uur in het Wijkgebouw v. d. Ned. Herv. Ver. voor Ziekenverpleging Het bureau wordt gehouden om de 14 dagen, steeds Dinsdag van 1011 uur. Het hoofddoel van een consultatie-bu reau is het geregeld controletren van ge zonde zuigelingen, dat wil dus zeggen, kinderen onder het jaar. die dan eenmaal onder controle staande het bureau mo gen blijven bezoeken tot het tweede le vensjaar is bereikt. De kinderen worden op het C.B. gewogen en daarna door den dokter onderzocht. Een behandeling van een ziekte vindt niet plaats, daarvoor moet men den huisarts thuis raadplegen. Wel wordt op het consultatie-bureau raad gegeven omtrent de verzorging, de voeding en zoo noodig, de bijvoeding. Misschien zullen enkelen zich afvra gen: wat bereikt men met het bezoeken van het consultatie-bureau? Welnu, met een éénmalig bezoek bereikt men niets, maar met een meermalig en geregeld be zoek en dat is juist de bedoeling bereikt men het eigenlijke doel en dat is dat er een volledig overzicht van de ont wikkeling wordt verkregen, dat een be ginnende ziekte, voor het oog van een leek nog geheel onzichtbaar b.v. onder voeding, overvoeding, Engelsche ziekte in het allereerste stadium door den dokter kan worden ontdekt. Verder leert de jonge moeder er op welke wijze haar kind het best wordt verzorgd. Speciaal met het oog op dit laatste zijn steeds de wijkverpleegsters van de Wijkverpleging en van het WiLGele Kruis op de zittings uren aanwezig. Tevens zullen deze wijk verpleegsters, in die gevallen waar dat noodig geoordeeld wordt, bij de moeders huisbezoek doen. Een consultatiebureau met het daaraan verbonden huisbezoek is dus in een ge meente van groot belang voor de zuige lingenverzorging en daarom ook voor de volksgezondheid. Wij hebben dan ook ge zien dat sedert de instelling dezer bu- reaux het sterfte- en ook he- ziektecijfer der zuigelingen belangrijk is gedaald. In de vele Gemeenten waar reeds één C. B. gevestigd is, wordt er dan ook een druk gebruik van gemaakt omdat de meeste moeders ten volle overtuigd zijn dat ean geregelde controle hun kinderen slechts ten goede kan komen en dat voorkomen beter is dan genezen. Moge ook in Soest speciaal de jonge moeders daarvan doordrongen worden. EERSTE SOESTER EIERVEILING Kipeieren: hoogste prijs f4.15; mid- lelprijs f 3.80-f 3.85, laagste prijs f 3.55. Eendeieren f3.alles per 100 stuks. Handel vlug. STORMERSNIEUWS. Hoera, den 3en Sept. belooft, wanneer het weer medewerkt, een reuzen succes voor Korfbal te worden en voor de Stor- mers in 't bijzonder. Niet minder dan 23 Twaalftallen schreven op onze Serie's in, waaronder bekende 2e klassers uit 4e Nederl. Korfbalbond. Waarlijk voor Soest een sportevenement, een massa kamp tusschen plm. 300 Korfballers (sters). Er zal onafgebroken op 6 a 7 velden worden gespeeld van des morgens 10 uur tot des middags 5 uur. Wij kregen de beschikking over het terrein van den heer P. v. d. ,Bremer, gé- legen aan de Ferd. Huycklaan te Soest. Inwoners van Soest, helpt mede deze le Korfbaldag van de Stormers te doen slagen. Dat kunt U), door in grooten getale laar deze wedstrijden te komen kijken. Verschillende belangrijke spelregels zul len wij de volgende week bekend maken, zoodat U het spel kunt volgen en ervan genieten. Hij of zij, die zich gedrongen gevoelen om de Stormers in hun streven behulp zaam te zijn, bijv. door het geven vaneen medaille, beker, of donatie, verzoeken wij hun adres aan onze Secretaresse Mej. F. Duin, Spoorstr. 31 te doen toekomen. D. 31 AUGUSTUS 1931. Een sympathiek plan. Het mag van algemeene bekendheid worden geacht, dat de Nieuwe Kerk te Delft, waarin het stoffelijk overschot van ie leden van ons Vorstenhuis rust, gaan deweg sterke overeenkomst met een bouw val vertoont. Ter gelegenheid van 't 25e regeeringsjaar onzer Vorstin heeft het Ne- ierlandsche volk een welgeslaagde poging gedaan het koor dier kerk te herstellen en het tot een passende omgeving van de rustplaats onzer groote dooden te maken. Thans heeft de Burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, een oproep tot zijn collega's in den lande gericht, om hem bij te staan in de poging, ook de pest van het monumentale gebouw door een grondige restauratie van den ondergang te redien en zoodoende dit nationaal bezit de plaats te doen herkrijgen die het toekomt. De kosten van dit grootsche werk zijn geraamd op rond f 600.000.De restau ratie is verzekerd, indien alsnog een be- Irag van f75.000.binnen komt. Mr. van Baren, de Burgemeester van Delft, komt met het voorstel, op 31 Au gustus a.s. een speldjes verkoop in alle gemeenten van ons land te doen houden, overtuigd van het feit, dat in de algemeene deelname een geweldige kracht tot be reiking van het doel ligt. Deze speldjes, die een getrouwe na bootsing van de Nieuwe Kerk zijn, wor- len door het daartoe te Delft opgerichte Nationaal Speldjescomité 1933 beschik baar gesteld. Ook onze gemeente gaf aan dezen op roep gehoor, zoodat wij op 31 Aug. a.s. 't voorrecht zullen hebben aan deze nationale hulde, onzen grooten Mannen en Vrouwen uit het Oranjehuis bereid, mee te werken. Mogen zeer velen het inderdaad als een voorrecht beschouwen en straks, als al- lerwegein onze gemeente de speldjes zuJlen worden aangeboden, dankbaar 't hunne bijdragen, opdat over eenige jaren, als ds voorgenomen restauratie voltooid zal zijn en 't gebouw in ouden luister pronkt, iets ervan herinnere aan onze liefde oor bet Huis van Oranje! _31 Augustus vinde ons allen met liet Kerkspeldje naast Oranje! UITBREIDINGSPLAN Het bestuur van den Soester Bouwkring heeft onderstaand verzoek aan Gedeputeer de Staten der provincie Utrecht gericht: In de vergadering van den Gemeenteraad van Soest van 10 Augustus 11. is met 10 tegen 5 stemmen aangenomen een voorstel van B. en VV. tot verleenen van een crediet, groot f 4.000 ten behoeve van het nieuwe ontwerp-uitbreidingsplan dezer gemeente, waaronder een bedrag van f 2000 voor sala ris van den heer K. C. van Nes te Apel doorn cn een bedrag van f 3000 voor reis- en verblijfkosten voor dien heer, aan wien dan zou wordfen opgedragen het toezicht houden op het maken van het nieuwe ont werp-uitbreidingsplan en het daarbij dienen van advies. (Voordracht dd. 28 Juli 1933, 1ste Afdeeling 'No. 2990). Ondengeteekenden merken U op, dat dit reeds het zesde ontwerp-uitbreidingspian zal worden, dat voor Soest wordt ontwor pen. Indertijd heeft de heer Kuyper reeds een plan gemaakt en een tweede, gewijzigd plan, waarna is gevolgd een plan-van Vliet en; een. gewijzigd-pl an-van-Vla et. Het vijfde plan werd opgedragen te maken aan den heer van Nes, terwijl men thans aan het zesde plan toe is. De heer van Nes is dus reeds de derde ontwerper en één plan van hem is reeds ter zielè. De voorgaande plan nen hebben de gemeente met bijkomende kosten al ongeveer f 25,000 gekost, terwijl het plan-van Nes de gemeente bereids op een f 13.000 is komen, te staan. Al deze plannen hebben geen nut gehad voor de ge meente en de daaraan betaalde kosten heb ben geen enkel profijt opgeleverd. Onder deze omstandigheden mag toch wel eens de vraag wordien gesteld, of het Gemeentebe stuur in staat is de verantwoording voor die hooge onnutte kosten te dragen in verband met een behoorlijk finantieel beheer. Uitdrukkelijk deelien ondergeteekenden U mede, d'at zij ten volle de wenschelijkheid erkennen, dat Soest een goed orde-plan krijgt}, zooals de huidige, en in de naaste toekomst te verwachten, behoefte zulks veillangt. lEohter was bereids aan den heer van Nes opgedragen een ontwerp te maken voor f 5,000, dat door den Raad zou kunnen wor. den geaccepteerd en; ter goedkeuring aan Uw College zou kunnen worden aangebo den. Aangezien dit plan-van Nes echter, als zijnde niet deugdelijk en onvoldoende, zonder stemming bij hamerslag in den Ge meenteraad is gevallen, wiill het aan onder geteekenden voorkomen, dat de heer van Nes toen binnen den officieellen termijn had moeten zorgen voor een nieuw plan, dat wèl de goedkeuring zou kunnen wegdragen, dan wel zijn mandaat ter beschikking had moe ten stellen wegens het niet beschikken over voldoende capaciteiten om een goed en be hoorlijk ontwerp-uitbreidingsplan te kun nen ontwerpen. Noch het een;, noch het an der heeft de heer van Nes echter gedaan, wat dus insluit, dat hij het honoraium van f 5000, dat hem inmiddels is uitbetaald ge worden, ten onrechte heeft genoten. Zou evenltueel krachtens de met den heer van Nes gemaakte overeenkomst aan dezen toch die f 5000 toekomen,, >ook al werd zijn ont werp niet goedgekeurd en al was dat niet voor goedkeuring door Uw College vat baar, dan zouden ondergeteekenden die ern stige nalatigheid en de daaruit voortsprui tende gevolgen onder de aandacht van Uw College willen brengen, daar dan toch wel op zeer eigenaardige wijze wordt omgegaan met de finantiën der Gemeente. Uwe aandacht moge er op worden geves- tigdi dat reedis in geheime vergadering met 11 tegen 4 stemmen besloten werd het ont werp van den heer van Nes ter visie te leg gen;, doch dat naar aanleiding van de vele ingekomen bezwaarschriften het ontwerp zonder hoofdelijke stemming werd verwor pen. Daarna is besloten een nieuw plan te doen ontwerpen op basis van de wijzigin gen, ontstaan door de verschillende be zwaarschriften, en volgens een nader voor stel van de raadsleden van Klooster en Bus oh. Als dit nieuwe plan nu echter wederom door den heer van Nes zal worden ge maakt, of deze daarbij toezicht houdt en advies geeft, mag men met reden beangst zijn, dat dan de ideeën van den heer van Nes opnieuw zullen overbeerschen, zoodat, wat betreft de weistandsgrenzen, weinig ze kerheid bestaat, dat op de daarvoor in aan merking komende punten die bebouwing zal worden toegelaten!, waaraan de meeste behoefte bestaat. Ook zal de heer van Nes uit den aard der zaak wederom pogen ten minste een gedeelte van datgene1, wat hij oorspronkelijk in zijn plan had nedergelegd, doch niet is geaccepteerd geworden, in het nieuwe plan te doen opnemenv wat weer al lerlei bezwaren en moeilijkheden zal geven. Ondergeteekenden kunnen dan ook niet in zien], 'dat een land oh aps architect, van wien zijn vorig plan duidelijk demonstreerde» dat hij ten eenien male ongeschikt is een uitbreidingsplan voor een gemeente als Soest te ontwerpen (gelet op de 572 ingeko men bezwaarschriften, welk aantal onge twijfeld nog veel en veel grooter zou zijn geweest, wanneer alle huis- en grondeige naren te dezer plaatse voldoende bekend waren geweest met het soort servituut, dat door het ontwerp op hun bezit zou worden gelegd, en op de daarin naar voren geko men vele practisdhe en wettelijke bezwaren) thans plotseling de capaciteit heeft verkre gen om van advies te dienen voor een nieuw ontwerp. Het maakt dan ook den indruk, dat ge poogd wordt met dit voorstel een compro mis te treffen met den heer van Nes, die aan de gemeente ten belhoeve van door hem meerdere verrichte werkzaamheden in ver band met de 572 ingekomen bezwaarschrif ten boven zijn ihonorarium van f 5000 nog een extra rekening heeft gezonden van on geveer f 2000, waarvan het bedrag tenslot te door onderling overleg tusschen hem en de betrokken Raadscommissie voor het Uit breidingsplan is teruggebracht tot otigeveer f 300. Dezerzijds wordt vermeed, dat in het voorstel van thans toch weer is verdiscon teerd de f 1700, die de heer van Nes eerst zoogenaamd van zijn extra rekening ad f 2000 heeft laten vallen. Zou de heer van Nes wederom adviseur worden voor het nieuwe ontwerp, dan zul len de huis- en grondeigenaren wederom de risico loopen. dat met hun belangen geen voldoende rekening wordt gehouden en, dat zij zelfs niet eens zullen worden gehoord over het nieuwe plan. Eventueel door hen te lijden schade zal dan wellicht wederom niet af sleohts zeer onvoldoende worden vergoed en over hun eigendommen zal de adviseur van Nes dan waarschijnlijk weder om gaan beschikken naar zijn goeddunken. Daar echter het privaat-bezit in Nederland nog niet is afgeschaft zullen die eigena ren zich dan op hun rechten moeten beroe pen, wat maar weer tot gevolg zal hebben allerlei actie en bezwaren en in elk geval weer aanleiding zal geven tot het lijden van schade door die eigenaren, wier gronden door een soort servituut althans voorloopig maar weer nagenoeg waardeloos zullen wor den gemaakt. Dit alles zal dan weer tot ge volg hebben, dat vele gronden voorloopig onverkoopbaar worden en dat de ge meente zich dus voorloopig. ook niet kan uitbreiden. Uittrek uit de ge meente wordt dan zoodoende bevorderd, terwijl er minder vestiging zal plaats heb ben. Men zal, dan trekken naar plaatsen, die hetzelfde natuurschoon bieden als Soest, doch waar betere accomodatie is. De ver koopwaarde van de meeste perceelen zal dan daardoor dalen, meerdere huizen zullen dan leegkomen te staan en het uiteindelijke gevolg zal zijn, dat de inkomsten uit de be lastingen over de geheele linie dalen, wat dan op een débacle voor Soest moet uitloo- pen. De bov enige noem de bezwaren tegen een hernieuwd adviseurschap van den heer van Nes over het ontwerp-uitbreidingsplan zou den nog met vele kunnen worden uitge breid. doch ondergeteekenden willen het hierbij laten. Al het hierboven bereids op gemerkte is reeds zoo steekhoudend, dat zij meenen het meerdere gerust te kunnen laten rusten. Waar deze tijden reeds voor zoovelen genoeg zorg baren om zich staande te kun nen houden, verzoeken ondergeteekenden Uw College met klem het bovenstaande wel te willen overwegen en maatregelen te wil len treffen, dat het onheil van een her nieuwd adviseurschap van den heer van Nes aan de gemeente Soest bespaard blijve Inmiddels, Hoogachtend, namens het Bestuur van De Soester Bouwkrang, P. W. DUIN Jr+ Voorzitter J. C. SWAGER, Secretaris PROGRAM1MA DER KINDERFEESTEN op het terrein achter de Spoorstraat te Soestdijk. I. Wedstrijd met Versierde Poppenwagens voor kleuters; II. Wjedstrijid met Versierde Rijwielen voor kinderen boven 7 jaar. Kinderspelen. Groep I Meisjes 7 tot en met 8 jaar: balletjes lloopen Groep II. Jongens 7 tot en met 8 jaar paardje trekken Groep III. Meisjes 9 tot en met 10 jaar: vlaggetje steken Groep IV. Jongens 9 tot en met 10 jaar: blokjes rapen Groep V. Meisjes 11 tot en met 12 jaar: wasch ophangen Groep VI. Jongens 11 tot en met 12 jaar: zakloopen Groep VII. Meisjes 13 jaar: ringsteken op de fiets Groep VIII. Jongens 13 jaar: tonnetje steken. Aanivang der feesten 8.30 uur voorm. Al le wedstrijden zijn om fraaie prijzen. Aanmelding dagelijks doch voor Dinsdag 29 Augustus aan het Verkeersihuis, v. Wee des t raat 4. Inleggeld f 0.15 te betalen bij inschrij ving. OFFICIEEL PROGRAMMA VOOR DE ORANJEFEESTEN OP 31 AUGUSTUS TE SOEST. Voormiddags: te Soesterberg. Kinderfeesten uitgaande van de Oranje- Veneeniginig „Willhelimdna" te S'berg. te Soest. Kinderfeesten op een terrein achter de Spoorstraat uitgaande van de gecomb. Ver. eenigingen: Christelijke Oranjevereeniging y,Juliana van Stolberg"; Vereen. ..Soest Zuid" en VW „Soest Vooruit". Des middags: Uitgaande van de gecomb. Vereenigingen te Soest en Soesterberg, en bet „Soester Natuurbad". 1>45 n.m. Défilé door alle sportverenigin gen aangesloten bij de SBLO. 26 n.m. Zwemwedstrijden voor inwoners van Soesi), om fraaie prijzen. Alles opgeluisterd door muziek van het Fanfarekorps St. Joseph te Soesterberg. Entree 25 cent; beneden 16 jaar 13 cent Leden der Samenwerkende Vereenigin gen vrijen toegang op vertoon van lidmaat schapskaarten. AVONDPROGRAMMA: Aanvang 8 uur Entrée 15 cent 1 Concert te geven door de Soester Har monie 2 Humoristisch Waterballet 3 Boerendansen 4 Zanguitvoering door het Koninklijk Utrechtsch Mannenkoor 5 Schitterende electrische illuminatie van het geheele Natuurbad 6 Schitterend vuurwerk met verlichte wa terfontein enz. Geregelde autobussen van Soest en Soes terberg in beide richtingen. Militairen bene den den rang van Onderofficier van de Luebtvaartafdeeling hebben vrijen toegang. GEM. KEURINGSDIENST Overzicht van den Gem. Keuringsdienst over de maand Juli 1933 Geslaoht op de NV Centrale-Slachtplaats 62 runderen 5 pinken 30 vette kalve ren 1 nuchter kalf 3 paarden 1 hit en 2 schapen en 125 varkens. Ingevoerd werd: 4740 kilogram vleesch en vet. Tuberculose kwam voor bij: 5 runderen en 17 varkens. Goedgekeurd onder voorwaarde van „Ver koop dn 't Klein onder Toezicht" 3 runde ren. Uit nood werden gedood: 5 runderen. Gestorven: 4 varkens en 1 nuchter kalf. Afgekeurde geheele dieren: 2 runderen 4 varkens en 1 nuchter kalt Aan organen werden afgekeurd: Van Runderen: 5 longen 2 harten 26 levers 1 milt 1 maag en darmen 5 nieren 1 borstvlies 1 buikvlies en 5 lymphkMeren. Van Varkens: 9 longen 8 levers 6

De Soester | 1933 | | pagina 5