°4Z Soesterberg bc O^Plaatse lijk Nieuws^O AANVULLING KONINGINNEDAG VAN SOEST. Door onvoorziene omstandigheden zijn de namen van de beide voetbalclubs, die ook aan het défilé deelnamen, vergeten, -namelijk ESVAC en Soest; verder van de navolgende autoriteiten: de gemeente-se cretaris, de raadsleden de Fruyn, Grootewal en Hornsveld!, verder de directeur van het Gasbedrijf en vele gemeente-ambtenaren, en de Vrijwillige Brandweer met haar man schappen en materiaal. 25 JAAR SCHOOLHOOFD. Vrijdag 1 September herdacht de heer G. H. Veerostra,, hoofd der O.L. School in de Kerkebuurt zijn 25-jarig jubileum als hoofd dier school. In de namiddaguren van 35 uur hield de jubilaris receptie in het door den heer Kraayenlhagen keurig ver sierde gymnastieklokaal met wuivende pal men en Flora's kinderen. Vrienldelijke han den hadden fraaie bloemstukken laten be zorgen, o.a. van Notaris Dammers, van de Vereeniging tot bev. Nijverheids Onder wijs van de leerlingen en oud-leerlingen» Hilmij, Soest Zuid, WV Soest Vooruit, e.a. Aanwezig waren o.a: de heer burge meester, de wethouder Lodeesen, de ge meente-secretaris, de Inspecteur L.O. en van de politie, Hoofden en personeel van de scholen der Gemeente, bestuursleden, Ver. Vrij/.. Godsdienstigen, bestuurders van ADO en ESVAC, Soest Zuid, van Volks onderwijs, de doctoren Rupert en Stroband, de gemeenteraadsleden Hornsveld en En dendijk, het oud-raadslid Doorman, direc teur Gasfabriek, hoofden van takken van dienst der gemeente, V. V. V. Soest Vooruit, oud-onderwijzers en •leerlingen, le luitenant speciale diensten van de Ven e.a Toen allen in een wijden kring om den ju bilaris, zijne echtgenoote en kinderen had den plaats genomen, trad de heer Burge meester naar voren om een kort woord tot den jublaris te spreken. Spreker is ver blijdt dat hij de eerste spreker isu daar de laatste meestal betuigen dat het gras hen voor de voeten is weggemaaid en dat is voor spreker nie de aanhef van zijn rede Veel nieuws over het jubileum van den hr. Veenstra kan spreker niet getuigen, daar de coui anten van de laaate dagen een pers pectief daarover gaven, Maar als er een gemeente-archief over de scholen' was, dan zou de jubilaris een boek kunnen schrijven over de school van voor 25 jaar en die van nu. Men zou kunnen beginnen dat het on derwijs het verstand verlicht voor 't leven, en dat verstand is in die 25 jaar geschaafd In de kinderen die gij mocht opleiden en wederom de kinderen van die kinderen, daarin hgt een groot loon. En als gij strak nu rustig ter neerzit, en die groot e schaar in uw gedachte ziet voorbij gaan, dan kunt gij daaop met trots terugzien Want van de kleine dorpsschool is nu ge worden de school die opleidt voor MULO en VHO„ en daarvan is de grond hier ge legd, zoodat het onderw. op hoog peil is ge komen1. En ook als locoweth. van Onder wijs dank U voor alles wat gij voor 't on derwijs hebt gedaan. En gij mevrouw, gij hebt steeds uw man bijgestaan in moeilijke tijden en hebt moedig medegestreden. Daarvoor biedt U het gemeentebestuur als aandenken aan dezen dag tevens een stoffelijk blijk van waardeering aan, namelijk een schilderstuk in lijst van den schilder H. Keus. daar U veel van Soest houdt. Daarop complimen teerde de wethouder Lodeesen den jubila ris, vervolgens den Inspecteur LO, de heer van Loon, welke verzocht aan dr. Rupert om voor te schrijven dat het echtpaar moet gaan zitten;, opdat het gemoedelijker zal worden. Dr. Rupert schrijft 't niet alleen voor. maar beveelt het (applaus). Daarna verklaarde spreker, dat hij wil uiten te genover den jubilaris wat hem op het hart ligt en in zijn toespraak hem plagen en kittelen omdat hij zeer veel van den jubi laris houdt, en hij de sympathie heeft van de inspectie. Spreker hangt daartoe op een tafereel uit Brabanid, waar de boerin zoo erg bezorgd is voor het trouwpak van haar echtgenoot dat alleen op hooge feestdagen te voorschijn komt, maar dan direct moet worden uitgetrokken. Daarbij glimlacht zij soms,, of fronst de wenkbrauwen. Nu wal spreker den jubilaris ook geheel uitkieeden en uitbeenen1, en wil hem bezien als ambte naar, die altijd correct is, het gezag hoog houdt, maar op tijd klaar moet zijn met de administratie; in de tweede plaats als on derwijzer die het onderwijs op hoog peil voert in den .gemoedelijken, hem eigen toon; in de derde plaats als opvoeder met zijn uitnemende gaven en zacht kinderlijk gemoed, en ten laatste als burger die meer deed dan hij kan. Door en om dit al'les fe liciteert de Inspecteur dien Burgermeester met zulk een ambtenaar en hoopt dat hij nog jaren voor het onderwijs zal gespaard worden. Vervolgens sprak de oudste on derwijzeres mejuffrouw Brinkgreve, onder aanbieding van een eiectrischc klok namens het personeel enkele hartelijke woorden Zij hoopt dat deze klok nog menigmaal het schooluur voor den jubilaris zou mogen aanwijzen. Mej. Schuilenburg boodt daar op namens de oud-l'eerlingen een stoel aan met een album met de namen der deelne mers. De heer van de Wal sprak namens de ouder-commissie en wenscht den jubilaris geluk met dezen grooten dag, daar de ju bilaris steeds voor Volksonderwijs op de bres stond. Hij brengt hem gaarne hulde voor die medewerking, als oud-leerling dankt hij hem voor het genoten onderwijs, daar voor hem op deze school de grondslag is gelegd voor zijn verder leven. Miet trots mag de jubilaris op de 25 jaar terug zien; de geboden bloemen vertolken slechts zwak de dankbaarheid. Notaris Dammers spreekt als onder-voorzitter van WV Soest Vooruit, zijn hartelijke gelukwensch op de zen dag uit. en betuigt -dat de geest van den oud-voorzitter blijft 'doorwerken. V.V.V. heeft goed onde wijs noodig. opdat op deze gemeente de aandacht wordt gevestigd, en veel vreemdelingen zich hier komen vesti gen. Spreker biedt hem daarop een fraaie eikenhouten boekenkast aan. Dr. Rupert voert daarop het woord namens de Ver. van Nijverheidsonderwijs en alfe lid der. commissie tot wering van schoolverzuim, en brengt hem de dank dier beide commis sies daar hij in moeilijke tijden steedst vast hield. De oud-onderwijzer de heer Groen betuigt dat de jaren door hem als onder wijzer aan de school doorgebracht, de beste zijns levens zijn geweest; de jubilaris wist met tact zijn personeel te kiezen, wat meer malen is bewezen. De laatste spreker de oudste broer van den jubilaris brengt hem allereerst den dank over van Z.Exc. den Minister van Fi nanciën voor het vele door hem verricht voor de psychepaten voor de opname in het gezin; hij doet dit ook namens het Ge neeskundig Staatstoezicht. Spreker getuigt dat de jubilaris de voetstappen drukt zijns vaders, die ook in hart en nieren onder wijsman was. Spreker begrijpt niet dat hij alles, waar hij druk mede is, uit elkander kan houden; het gaat hem boven zijn ver stand. Hij wenscht hein nog vele gelukkige jaren. Daarop dankt de jubilaris allen, /.on der uitzondering voor hun vriendelijke woorden en de groente zegen op dezen dag, men heeft hem wel wat al te veel bewie rookt, want niet hij heeft alles alleen ge daan. maar hij deed dit met het personeel, dat hem lief is, evenals Soest waar.aan hij verknocht is. Zoo lang de krachten hem geschonken worden, zal hij blijven dienen als voorheen; zijn laatste woord is 'n diep- gevoelden danktoon. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. 8 September a.s. is het feest voor de jeugd. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT. Zaterdagmiddag om half 3 verzamelden zich 35 personen, om onder leiding van den bijenleeraar den heer W. A. van Elmpt een excursie te houden naar bijenstanden in de •buurt, Naar een 5-tal standen werd gekeken warbij de zwaarste korf woog 32 pond; de kasten hadden reeds veel raat- honig en ook werden nestjes ondekt van den bijenwolf. Een en ander was zeer leer zaam. DE HITSO DOOR „DE CENTRALE WINKELIERSVEREENIGING Deze jonge vereeniging nog geen 2 jaar oud. heeft het aangedurfd een tentoonstel ling te organiseeren van 4 t/m 8 September in de vergrootte zaal van hotel Eemland. die er wezen mag. Maandagmiddag te 3 uur werd zij officieel geopend in de zij zaal van genoemd hotel waaronder meer aanwezig waren, de heer Burgemeester, voorzitter Eerecomiité, benevens de meeste leden van dat comité en vele genoodigden. Toen allen hadden plaats genomen nam den heer R. Jaarsma!, lid der CWV en voor zitter van het uitvoerend comité het woord, om in de eerste plaats allen hartelijk te danken voor hun aanwezigheid, in 't bij zonder den heer burgemeester, waaruit bleek de groote belangstelling voor de CWV. Spr. dankt eveneens de leden van het eere-comit' die de vereeniging een warm hart toedragen en gekomen zijn om mede de tentoonstelling te doen slagen. De tentoonstelling is daar om den winkelstand op ihooger peil te brengen, daar dit in de grijze oudheid een onmoge lijkheid geleek!, maar nu door allen wordt aangegrepen. Gezien de economische moei lijkheden was het voor een half jaar ge leden niet mogelijk om daarover maar te durven denken,, maar men heeft de kop pen hijeen gestoken en het resultaat is thans daar. Spreker brengt hulde aan de H.H. Spijker en Hartemink voor luin groo ten arbeid waarin zij geslaagd zijn, en ver zoekt daarop den heer Burgemeester de tentoonstelling te willen openen (applaus). De Burgemeester zegt dat het hem een groot genoegen is dit moment te beieven reeds in zijn voorwoord in de feestgids heeft hij zijn groote bewondering uitge sproken voor den moed en durf die bij de CWV wordt aangetroffen om een tentoon stelling te organiseeren, daar alles om ons en in ons dorheid is. Overal hooge tol muren en tarievten; ook bij ons zelf komt men met verhooging van belastingen en het zoeken naar nieuwe wegen om het budget kloppend te maken. Maar ondanks dat alles is de oude spreuk bewaarheid en heeft de vereeniging moed en durf ge toond en dat is een licht in de duisternis. Ten slotte is in vertrouwen de eind zegen gelegen, en daarvoor mogen wij dankbaar zijn. Ons land heeft meerdere bange tijden beleefd!, o.a. tijdens Willem de Zwijger4, maar men zong van: „Mijn Schild en het betrouwen", en ook is dit herhaald door H. Mv, onze geliefde Vorstin, die binnenkort haar 35-jarig Kroningsju bileum herdenkt. Haar zware taak werd steeds verlicht door het „Je Maintiendrai" en dat heeft zij ook altijd geoond, ook in moeilijke jaren. Dit wordt ook van ons ge. ëischt, want anders zinkt men weg. men durft het te wagen en dat siert de CWV, daarom mogen wij nazeggen: „Wij worste len en overwinnen; wij zullen ons aan ven en zullen in moeilijke tijden ons aan God overgeveh-" Ons oud ylaggelied spreekt van trouw in haar blatftve kleur, en daarmede hebben onze voorvaderen de zege behaald. Moge dan de trouw, de moed en de kracht U blijven bezielen en laat ons de spreuk van ons Vorstenhuis overnemen in het meervoud: „Nious Maintaindrons", wij zullen handhaven, en, laat ons aan Ne derland laten zien dat de winkelstand trots is op haar Soest. Hiermede verklaart Z.Ed. Achtb. de tentoonstel! rog voor geopend (ap plaus). Daarop verkrijgt de voorzitter der CWfV de heer A. G. Spijker het woord, die als voorzitter dier vereeniging zijn grooten dank uitspreekt tegen den Burgemeester voor zijn bezielend woord. Spreker gaat na de werkzaamheden der CWV in zijn 2- jarig bestaan en werd het voor een onmo gelijkheid gehouden om een tentoonstel ling te organiseeren; men zag er tegen op, terwijl de opzet toch was om de belangen van den winkelstand te behartigen. Spr. dankt zijn medebestuurders die de vele moeilijkheden hebben overwonnen en tijd noch moeite hebben gespaard aar. de voor bereiding. Spreker jubelt van trots waar het Gemeentebestuur en vele vooraan staande personen mot de CWV medele ven. Reeds een .half jaar na de oprichting der vereeniging werd reeds door den heer R. Jaarsma het plan geopperd een tentoon stelling te arrangeeren en nu is zij geko- meni Spreker hoont dat de standhouders die een woord van. dank toekomen voor hunne medewerking en verder «Hen voor de volle 100 zullen tevreden zijn. Na applaus werden de genoodigden en de pers langs <lc stands geleid. Allereerst namen wij een kijkje bij de Einmal's producten, een fabriek te Hilver sum, welke in 30 diverse smaken pudding poeders vervaardigd, en. de begeerte doet opkomen om daar een bestelling te doen, is smaakvol geëtaleerd. gen geboden werd is smaakvol geëtaleerd. De firma de Haas en Haarlem in azijn en mosterd levert gesteriliseerde azijn, waar door de ingemaakte uitjes en augurkjes er niet alleen smakelijk uitzien, maar zeer goed smaken De azün voor de salade heeft een zeer aangename reuk en smaak en is aan te bevelen. De Eerste Baarnsche Luxe Brood- en Banketbakkerij, filiaal gevestigd in Soest- dijk, levert en exposeert smakelijk brood en fijn gebak, 't gebodene smaakte naar meer. De Koninklijke Beschuit- en Koekfabriek J. H. Haust en Zn., Amsterdam, levert cro- quante beschuit en heerlijke koek, die zich goed liet smaken; wij kunnen deze gere nommeerde firma gerust aanbevelen; de N.V. Douwe Egberts te Joure en Utrecht schonk daarbij een neerlijk kopje thee dat zich uitstekend liet smaken; deze firma weet op de juiste manier te melleeren; haar product is ook wereldberoemd. Voor hen die wat pittigers en opwekkends pre- fereeren, daarvoor zorgt de firma Ferwerda en Tieman uit Amsterdam, die een heerlijk glaasje wijn schenkt voor alle mogelijke gelegenheden bij rouw en trouw; haar naam waarborgt de qualiteit, de fijnproe vers smaakten het wijntje dat als eerewijn wend rondgediend' zeer goed. De heer J. Geijtenbeek, bloemenmagazijn ..Ophelia" alhier, maakte schitterende re clame voor de plarotenmest „Pokon"; als verbruiker daarvan kunnen wij deze zaak ten volle aanbevelen. N.V. E. Osterman's en Co's Handelsmaatschappij Amsterdam, exposeert Persil, Henco. Ata, Imi en Sil- praeparaten, die geloof ik het kleinste kind kenit, al is het alleen maar door de ontzet tende luchtreclame die de firma zoo nu en dan maakt; de productenprijzen ziet U zelf wel. Zwaardemaker en CoMaarssen is spe cialist in overheerlijke Vruchtenbowl, Champagne en Seviile O range marmelade; deze laatste werd -geserveerd op een cro- quant biscuitje en smaakte naar meer; het present bekertje zal zijn weg wel vinden, De heer M. Visman, sanitaire installateur, Socstdijk'. exposeert een badkamer, electri- sche keuken in het Vlekvrije Elesva Zilver, een aantrekkingspunt voor de dames. Een nieuw snufje is de Sparklets dat een mous- seeremd spuitwater klaar maakt dat zich zeer goed liet smaken. De Ponsel electri- sche schrobber en boender voor groote in richtingen is een pracht uitvinding; de firma heeft zeer veel werk van de stands gemaakt. De heer A. G. Spijker, Soestdijk, zorgt er voor dat alles op tijd geschiedt; zijn stand uurwerken biedt elk wat wil$; 't is hier met recht: „zorgt op tijd te zijn in alles" en het gaat U goed. De N.V. Banket- en Wafelbakkerij „SKS" te Hoogcarspel, levert een zeer smakelijk product, alles uit de beste grond- soffen vervaardigd; haar oublién zijn heer lijk van smaak evenals de gevulde koeken waarvan er wekelijks 60,000 worden ver orbert; een goede reclame voor de deug delijkheid. De electr. Luxe Brood- en Banketbak kerij „De Kolonie" alhier, maakt reclame voor haar volkoren producten die aanbeve ling verdienen; aan 350 winkeliers worden de artikelen in ons land geleverd; per week gaan er 3500 verpakte blikken met Sportbeschuit de wereld in, wel een bewijs dat het artikel in den smaak valt. De firma J. en D. Waal, alhier', exposeert prachtige Mecano-artikelen, een kolfje naar de hand der jeugd; e'n een collectie haarden en kachels die haar weg in het komende seizoen wel zullen'vindende firma Lips en Peters, Dordrecht is daarvoor overbekend. De Brandstoffenhandel Joh. Tak alhier, zorgt als zijn naaste standbuurman er voor dat „Zwarte Jan" te eten krijgt; zijn pro ducten glimmen en geven een weelde van warmte met weinig brandstoffen, wat voor al de huishoudportemonnaie ten goede komt. Het laatste wat bekeken werd was de stand van den heer H. Grift aan de Krom- meweg alhier 'die een collectie „Gazelle"- rij/wielen exposeert om zoo dadelijk mede weg te peddelen; de prijzen vallen mede. Na 'dezen rondgang werd de eerewijn ge serveerd, waarna een kijkje werd genomen op het kermisterrein waar opgesteld staan (in den tuin) van het hotel: Louis Stuve's Nougat uit Haarlem, een zeer bekend pro duct; een lijntrekkerstent voor de vlugste onder de vluggen, van de firma P. jEsca- bache, Rotterdam, en electrische zweefmo len van J. Wever, Alkmaar; de vogels-port van P. Engelenburg, Rotterdam, zuur-, pa ling- en andere kramen, zoodat het ver maak niet is vergeten en wel aftrek zal vinden. De exploitant de heer M. Muller uit Utrecht weet wat elk wil. Op een en ander komen wij Zaterdag terug. De CWV veel succes. WAARSCHUWING. De waarnemend Hoofd-Commissaris van Politie te Amsterdam ontraadt: het in re latie treden met Willem Hendrik Baarens, geboren te Amsterdam op 9 Augustus 1894, wonende Heerengracht 2651 te Amsterdam. Hij noemt zich Algemeen Lei der van de door hem opgerichte instel ling Nationaal Katholieke Organisatie en tracht gegadigden te vinden voor de func tie van Propagandist. Van deze gegadig den probeert hij dan een waarborgsom machtig te worden. BORD GESTOLEN. Door W. C. v. d. W. is bij de politie aangifte gedaan, dat ten zijnen nadeele 'n houten bord met paal en opschrift Te Koop, staande vóór een perceel aan de Steenhofstraat alhier is ontvreemd. De politie stelt daarna e^n onderzoek in. STRATEN BEKLADDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn verschillende personen, behoorende tot de Communistische Partij Holland, bezig geweest met het schilderen van tal van opruiende opschriften op de straten, in 't bijzonder in de omgeving van de Beetzr laan. Deze laan zelf was over een afstand van niet minder dan 60 Meter geheel be klad. De politie :doet naar de daders on derzoek.. BOTSING. Zaterdagmiddag stond de automobiel van A. IJ. uit Groningen stil aan de rechterzij de van de Burgemeester Grotheslraat, \oen bij plotseling van achteren werd aangere- GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: bruin lederen actetasch zwarte alpino muts roode gasslang bruin damestaschje met inhoud rijwielbelastingmerk kinderportemonnaie dek zijl jongensjas 2 gordijnkwasten en 1 gummispons witte zakdoek damestasch (achtergelaten in taxi) wit met zwarte hond gouden broche dameslorgnet in étui bruin lederen motorjas bruine ceintuur zwarte sjaal fox terrier bruin kinderschoentje Terug te bekomen: Lange Brink weg 45 Politiebureau Politiebureau Nieuwstraat 16 Beckerjnghstraat 13c Politiebureau Julianastraat 42 Te bevragen Politiebureau Politiebureau Politiebureau Te bevragen Politiebureau Ferd. Huyeklaan 14 Molenstraat 63 Talmalaan 29 Ossendamweg 16 Emmalaan 13 Emmalaan 13 Ferd. Huyckbaan 14 Birktstraat 48 den door een automobiel, bestuurd door H. J. Zu uit Amersfoort. Deze laatste reed met vrij groote snelheid en had den voor hem stilstaanden auto blijkbaar niet tijdig genoeg bemerkt. Bij de botsing, die toen volgde, werd de Groninger auto een 10 tot 12 Meter vooruit gestuwd, totdat hij tegen ©en boom tot stilstand kwam. Beide auto's bekwamen materieale schade, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Waar de bestuurder Z. btre.d ble_*k de aangerichte schade te vergoeden, behoefde de politie geen proces.verbaal op te ma ken. AANRIJDING. Vrijdagmiddag te ongeveer 3 uur had een aanrijding plaats tusschen 'n vracht auto uit Amersfoort van de Stoomwas- scherjj „De Kolk", bestuurd door G. S.,en een auto uit Baarn, bestuurd door F. D. De aanrijding ontstond doordat S. in de bocht de linkerzijde had gehouden. Ter zake is tegen hem proces-verbaal opge maakt.. SOESTER NATUURBAD Op Zaterdag 16 Sepember a.s. des na middags te 2 uur worden Onderlinge Zwemwedstrijden gehouden. Dames, Hee- ren en meisjes en jongens tot 16 jaar kunnen hieraan deelnemen. Tevens enkele demonstraties als ko misch waterspel. S. B. L. O. De te houden 20 K.M. wandeltocht welke gehouden wordt op Zaterdag 9 Sep tember a.s. mag zich in een aardige be langstelling verheugen; reeds 50 deel neemsters en deelnemers gaven zich op. De route is als volgt: Start school Kerkebuurt, Nieuwerhoek, Koninginne'.aan, Soestdijkerstraat, Dolderscheweg, Den Dolder, Huis ter Heide, alwaar een ver plichte rust wordt gehouden. Daarna Amersfoortscheweg, Soester- berg, Banningstraat, Soestduinen, Soes- 'terbergschestraat. Kerkstraat, Kerkebuurt De start vindt te 3 uur plaats; ver schillende geheime controleposten zijn langs het parcours opgesteld. Elke deelneemster of deelnemér dé dé tocht volgens de gestelde eischen vol- bremgt. ontvangt een fraai kruis met ins- sriptie. AANBESTEDING. Door Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest, is op Dinsdag 5 Sep tember 1933, 's voormiddags 11 uur. ten Gemeentehuize aanbesteed: Het afwerken van de te verbeteren en nog aan te leggen wegen tusschen Beetzlaan. Laanstraat e.i Nieuwstraat te Soest. Inschrijvers de H.H.: N.V. de Geruischlooze Weg Heemstede f 12,880. Comb. Kamphorst Soest f 17.666.— L. Niemeijer Hattem f28.300.— Comb. Thijs, Soest f 8.585.— J. Bunschoten, Hillegersberg f 17.625.— Belt, Soest f 4.987.— Nimwegen en de Beer, Soest f 16.995.— A. Heumenbrink. Soest f 13.127.— Huberts, Nijmegen f 13.923.— J. v. Zijp, Hattem 19.861.— Ned. Bazalt Mij. Zaandam f22.900.— J. Kraajjmaat, Haren f 15.230.— KONINGINNEDAG SOEST Rectificatie Ons werd medegedeeld, dat een dei- medailles niet werd aangeboden door de Mij. tot Redding van Drenkelingen, maai door de Soester Reddingsbrigade. CONFERENTIE DER JONGEREN VREDES ACTIE. Door de Jongeren Vredesactie (J.V.A.) die een werkgemeenschap is van jongeren die overeenkomstig hun persoonlijke over tuiging wenschen samen te werken, on danks onderscheid van politieke of gods dienstige overtuiging, milieu en volks aard, in 't belang van een duurzame vre de. werd op Zaterdag 26 en 'Zondag 27 Augustus haar jaarlijksche conferentie ge houden in het gebouw van den Protestan tenbond alhier. Deze conferentie was dil jaar gewijd aan het vraagstuk van de verhouding Nederland tot Nederlandsch- Indië en de ontwikkeling daarvan. Men had drie sprekers bereid gevonden voor het houden van een referaat over een on derdeel van dit vraagstuk. Zaterdagavond half acht werd deze con ferentie geopend door den voorzitter, den eten heer B.. Harmsen, die na een woord van welkom tot de aanwezigen, onder wie zich de drie sprekers bevonden, een korte uiteenzetting gaf over de betteeke- nis van het te behandelen probleem. Al- „Eensgezindheid" brengt de macht, Doch „Verdeeldheid" breekt de kracht. t Is weer jammerlijk gcluopen, Bij Soest's Koninginnefeest; Bij wat het dien dag in doroen. Steden, elders, is geweest. Oorzaak weer moet het gezegd nog? Doordien er Verdeeldheid was^ Tusschen tal weer van „partijen"; Komt zóó'n dag dat nu te pas? Vlaggen: Nou! die kon mien tellen; t Was hier weer ,een saaie boel"! Neen, dan Baarn Potverdikkie! Wiait was daar een feest-gejoel! 's-Avonds dan t.okken hier „drommen" Naar Natuurhad's „feest-terrein"; Duizenden waren vol hope: ..Nou, daar is tie effe fijn!" Maar het was ook nu weer „niks hoor"! Haast geen menseh heeft iets gezien. Van het .ffeestelijk gebeuren". Door wat goedgezinde liên. Want er was noch leiding, regel Noch een ordelijk verloop; Men vernam slechts klachten, wrevel, Uit den grooten menschenlhoop. Zelfs „muziek" gaf er den brui aan; Toppunt van den slechten geest! De „Verlichting" en het ..Vuurwerk", Zijn ook maar „zóó-zóó" geweest. Neen, 't is anders uitgekomen. Dan men nu eens had verwacht; 't Was maar „povertjes en sjovel"; Want geen eendracht bracht hier macht. Maar het ergste was nog lang niet Het mislukken van het feest; Neen, 't was weer: de demonstratie Van den slechten Soester geest! Geest van naijver geloofshaat Wjant rouwen Kwaadsprekendheid! Waardoor elke „samenwerking" Al hij voorbaat schipbreuk lijdt. Zal „de goede geest" ooit komen? Die reeds zóó lang werd verwacht. Door hen, die zoo gaarne zagen; ..Eensgezindheid" hier betracht. Moet die hoop dan ijdel blijven? Tweespalt steeds hier voortbestaan? Dan zal Soest op welk geb'ed óók Immer komen„achteraan"! (Nadruk verboden) AD REM. tijd, zegt spreker, is Indië een bron van welvaart geweest voor het moederland, waardoor handel en financie.wezen tot groote macht en invloed geraakten. Wan neer we Indië verloren, dan zou het er slecht uitzien. Daar staan echter andere factoren tegenover, die we nauwkeurig te gen elkaar moeten afwegen en waarbij men vast moet houden aan het principi- eele. Zoo alleen kunnen idealistische jon geren hun standpunt bepalen op grond van de praktijk. Van belang voor ons zijn ook in dit verband de verhoudingen om len stillen oceaan, die zich toespitsen en om een oplossing vragen. We zullen ons echter in hoofdzaak bepalen bij Nederland en Nederlandsch-Ir.d'.ë. Dan werd voor het houden van de eer ste lezing het woord verleend aan den heer L N. Palar te Amsterdam, die ,een techni sche uiteenzetting -gaf omtrent de verhou- ling Nederland—Nederl.-Imdië in staats rechterlijken politieken en economischen rin. Volgens de grondwet omvat het Ko- linkrijk der Nederlanden het grondgebitd in Europa. Ned.-Indic enz. In 1022 werd ie uitdrukking koloniën en bezittingen in andere werelddcelen daaruit verwijderd. De genoemde deelen staan das volgens de Grondwet in rang gelijk, maar de praktijk wijst wel anders uit. zegt spreker, die laarop aan de hand van een beschrijving Ier bestuursinrichting in Ned.-Indlë. zijn standpunt nader toelicht. Vervolgens behandelt spreker de poli tieke verhoudingen, die volgens hem weer bepaald worden door de machtsverhou dingen, zooals blijkt uit de koloniale po litiek der Nederl. partijen. Van elk d^zer wordt in 't kort de koloniale paragraaf be sproken, die volgens hem vaak gepolijst is. Dan staat spreker stil bij de desiderata der verschillende Indonesische partijen. Naar zijn meening willen alle Indiërs de onafhankelijkheid en is er alleen maar verschil in tactiek. Tusschen hen en de Nederlandschc partijen, die de onafhan kelijkheid van Indië wenschen, bestaat er echter geen nauwe samenwerking. Zoo die bestaat, dan komt deze alleen tos uitingin 't Parlement. De economische verhoudin gen, zegt spreker, zijn nog altijd geba seerd op het feit, dat Indië eertijds ui! economische overwegingen tot kolonie werd gemaakt. Ter illustratie hiervan! geeft spreker eenige cijfers over de ja-

De Soester | 1933 | | pagina 2