Binnenland O^Plaatse lijk N ieu ws^O Soesterberg cifisme (heel wat anders dan anti-milita risten en anti-militarisme) geen mannen van het verleden in stede van pioniers der toekomst? Wij echter blijven gelooven in den uiteindelijken triomf van den vrede, wij echter weten, dat de vrijheid (de ware vrijheid, die gebondenheid aan de hoogste normen insluit) van alle tijden zal zijn, dat de toekomst aan ons zal wezen. Maar ook voor een bitteren overgangstijd wenschen wij ons en onze kinderen te behoeden. Daarom dienen wij paraat te zijn tegen rechtsch en linksch extremisme, tegen allen, die het liberalisme belagen. (De Vrijheid). EMMEN. 1 EEN GROOTE VEENBRAND. Te Emmen-Erfscheidenveen heeft een he vige veenbrand gewoed. Op de veenplaats van den vervener B. de Boer aan den Groe- nedijk werd het vuur het eerst ontdekt. De vervener met een viertal arbeiders trachtte dit te blusschen. Tegen 12 uur in den middag stak echter een zware storm op, en toen stonden in een minimum van tijd ettelijke bulten fabrieks- baggerturf op een vijftiental veenplaatsen over een uitgestrektheid van ongeveer 2 bij 2 K.M. in lichte laaie. De burgemeester van Emmen, mr. J. L. Bouma, nam onmiddellijk alle mogelijke maatregelen. De beide motorspuiten van Emmen, drie spuiten van Klazienaveen, de autobrandspuiten van Enimercompascum, Erica en- Nieuw-Amsterdam werden naar Emmen-Erfscheidenveen gedirigeerd, en bestreed men met niet minder dan negen brandspuiten het vuur. De meeste aandacht trok het blusschen der woningen aan den straatweg langs het Scholtensch kanaal, of schoon deze nog 2 K.M. van de plaats, waar de brand ontstaan was, lagen.«Twee van die woningen, bewoond door den ver vener B. de Boer en1, door den arbeider Dijks, gingen in vlammen op. Ook aan den Groenedijk werden twee arbeiderswonin gen» door het vuur vernield. Met groote moeite slaagden de mare chaussees Bakker en Veen er in uit eene be dreigde woning van den arbeider Pool de vrouw eni twee kinderen, die een verstik kingsdood nabij waren door den dichten rook, in bewusteloozen toestand, te redden. Er is in een paar dagenl meer veen ver brand, dan in 1928 in den tijd van twee we ken. Het vuur is thans gebluscht. AARDAPPELEN VOOR GROOTE GEZINNEN VAN WERKLOOZEN. Het lid van de Tweede Kamer, mejuf frouw Meijer, stelde aan den minister van Sociale Zaken onderstaande vraag: Is de minister in verband met het feit, dat door de laatste regeeringsmaatregelen de prijs van de aardappelen in den détail- handel zóózeer is gestegen, dat het voor werkloozen met groote gezinnen zeer be-1 zwaarlijk is dit volksvoedsel te koopen, bereid te overwegen, of niet voor de ge noemde gezinnen aardappelen tegen lageren prijs beschikbaar kunnen worden gesteld? NIEUWE BRUG BIJ ZALTBOMMEL. H(et Hbi. meldt, dat de minister van Wa terstaat, ir. J. A. Kialff, de nieuwe ver- keersbrug over de \Maal bij Zalt-Bommel op Zaterdag 18 November a.s. officieel zal in gebruik stellen. Bij die gelegenheid zal tevens een mo nument worden overgedragen, dat door de Kamers van Koophandel te 's-Hertogem- bosch, Eindhoven, Tilburg, Utrecht en Tiel wordt aangeboden. Het zijn deze Kamers van koophandel geweest, die indertijd krachtig hebben aan gedrongen op dem bouw van een verkeers- brug over de Waal bij Zalt-Bommel. DE BILDT. DE EICKENSTEINSCHE BOSSCHEN. Ged. Staten schrijven aan de Provinciale Staten: Uwe Vergadering besloot op 21 Juli 1931 overeenkomstig onze voordracht aan de Stichting „Het Utrechtsch Landschap" een subsidie uit de provinciale kas te verleenen ten behoeve van de eigendomsverkrijging van de voormalige /Eickensteinsche bos- schen onder de gemeente de Bildt (Biltho- ven). Als voorwaarde voor de medewerking van de Provincie aan de bedoelde eigen domsverkrijging is o.m. bepaald, dat de ge noemde bosschen als wandelpark voor het publiek toegankelijk zullen worden gesteld. Het bestuur van „Het Utrechtsch Land schap" deelt ons thans mede, dat tengevol ge van de op 14 Juni j.1. door de Arrondis- sements-rechtbank alhier uitgesproken ont eigening van de Eickensteinsche bosschen ten name van de Stichting, de voor de ver krijging daarvan door haar verschuldigde som, met inbegrip van de bijkomende kos ten, op rond f 320.000.is komenj te staan. Het verschil tusschen deze som en de aan vankelijke kosten, ad f 260.000.wordt ver klaard door de omstandigheid, dat de des kundigen, die de rechtbank hebben voorge licht, de terreinen langs de Gezichtslaan hooger hebben gewaardeerd dan geschied was bij de taxatie, welke destijds door het Staatsboschbeheer voor de Stichting was gedaan. Het bestuur van de Stichting heeft naar een oplossing gezocht, waarbij de financie ring van den aankoop voor de daaraan deel nemende lichamen, ondanks de stijging van de uitgaven, niet zal worden verzwaard Deze is gevonden door een oppervlakte van ten hoogste 11 H.A. aan de Gezichtslaan aan het voor natuurpark bestemde gedeelte te onttrekken en voor bouwterrein te be stemmen. Daarbij zal er naar worden ge streefd het natuurschoon zooveel mogelijk ongeschonden te laten door aan de toe te laten bebouwing een zeer open karakter te geven. Het bestuur vertrouwt er op, het verschil in den koopprijs te kunnen dekken door de opbrengst van de aldus uit te ge ven bouwterreinen. Om tot deze oplossing te geraken, is het noodig, dat de genoemde voorwaarde yoor de medewerking van de Provincie zoodanig wordt gewijzigd, dat de 11 H.A. grond als wandelpark wordt uitgezonderd. Op grond van het bovenstaande stellen wij Uwe vergadering voor, goed te keuren, dat langs de Gezichtslaan te Bilthoven een gedeelte der Eickensteinsche bosschen, ten hoogste groot 11 H.A. door de Stichting wordt vervreemd voor bouwterrein, onder aanvulling van de genoemde voorwaarde, waarin wordt gewaarborgd dat een zeer open bebouwing tot stand komt, welke het natuurs hoon zoo min mogelijk schaadt." MAANBLAD „DIERENBESCHER MING. Wij ontvingen het October-nummer van het maandblad „Dierenbescherming", uit gegeven door de Nederlandsche Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren, Prinses Mariestraat -10 te 's-Gravenhage. Dierendag wordt besproken door C. M. K. De bekende proeven met jonge ooievaars in Duitschland worden door W. Tolsma ten sterkste afgekeurd, omdat de dieren de on ontbeerlijke leiding van hun ouders hebben moeten derven, zoodat het zeer waarschijn lijk is, dat ze den tocht naar het zuiden niet volbrengen, terwijl de te verwachten resul taten voor de wetenschap vrijwel waarde loos zijn. H. v. P. wijdt een artikeltje aan de genomen maatregelen inzake de massa vangst van zangvogels, welke een gevolg zijn van het harde werken in die richting van vele vogelvrienden, voor een groot deel van het comité COVAVO. In „Het Dier in de Beeldende Kunst" bespreekt J. K. het werk van W. van Konijnenburg bij een tweetal reproductie's. In de Juridi sche Kroniek wordt de bespreking van de Fransche wetgeving door Mr. Arn. van Praag voortgezet. Behalve de gewone ru brieken verder verschillende aardige schets jes, een bijdrage van Ida Heyermans en een fijn gedichtje van Hans Lappenberg. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". In de Algemeene Vergadering Zaterdag te Utrecht gehouden door de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond, is de burge meester van Alkmaar, Mr. W. C. Wende- laar, tot voorzitter gekozen als opvolger van Mr. D. Fock. De aftredende voorzitter werd tot eere voorzitter benoemd. Na afloop der vergadering hebben per soonlijke vrienden van Mr. Fock, uit de partij, een medaille in gouden, zilveren en bronzen afslag aan den scheidenden voor zitter overhandigd, bij monde van Mr. Wan delaar. M'ej. Westerman bood namens de Vrouwenbond een, ruiker chrysanten aan. Daarna vereenigde men zich aan een ge- meenschappelijken maaltijd. tAMER VAN KOOPHANDEL FA 8RIEKEN VOOR DE GELDERSCHE VALLEI. Adresseering van telegrammen. VVjj wijzen er op, dat ook in ons land adresseering van telegrammen met behulp van het telefoon-nummer in plaats van traatnaam en huisno. mogelijk is. In het binnenlandsche verkeer moet zoo'n adres vermelden: naam van geadresseerde, tele- foon-no. (dat als éen woord wordt geteld), kantoor van bestemming. Bv.: Posteina, 13037 Haarlem. In verkeer met het buitenland moet bij het no. gevoegd worden het woord „téle- phone", dus bijv.: Jones, télephone North 2154 London. Daarnaast kan men ook nog telefonische aflevering van het telegram ter plaatse van bestemming krijgen. Dan moet het adres luiden: T F North 2154 Jo nes London. Hierbij telt TF North 2154 voor één woord. exportnamen. Zaken, die aan export doen of willen doen, worden er ernstig op gewezen, om voor hun export korte namen te gebrui ken. Het is gebleken, dat men in het bui tenland bij voorkeur handelen wil met za ken, welker naam kort, gemakkelijk te ont houden is. Verkiezing K. v. K. 15 Nov. e.k. tusschen 9 en 4 uur kunnen ten kantore der Kamer van Koophandel, Arnh.weg 23, Amersfoort, candidatenjijs- ten ingeleverd worden voor de verkiezing van leden der Kamer. Deze candidatenlijs- ten zijn te bekomen ten bureele der Kamer. Zij moeten bij inlevering onderteekend zijn door tenminste 15 kiezers der afdeeling, waarvoor de candidaat gesteld wordt (Groot- of Kleinbedrijf) en door één dier onderteekenaars worden ingeleverd. Elke candidatenlijst bevat den naam van één candidaat. Kiezers mogen meer lijsten voor candidaatstelling teekenen. Aan de beurt van aftreding (herkiesbaar) zijn deze keer voor de afd. Kleinbedrijf: Mr. A. van der Deure, Bennekom. B. van Dijk, Nijkerk. B. Kramer, Amersfoort. J. M. van den Oord, Soest. M. H. v.an Schuppen, Driebergen-Rijsenb. Afd. Grootbedrijf: Ir. J. Ph. Korthals Altes, Amersfoort. J. C. Knottenbelt, Barneveld. M. Pel, Nijkerk. W. Roessingh, Veenendaal. J. van Schuppen Hzn., Veenendaal. vacature (door vertrek) - De With ('Amers foort). Leiddraad Internat. Telefoondienst. Voor den internationalen telefoondienst is een leiddraad bij de postkantoren te koo pen ad f 10.—. Amersfoort, 7 October 1933. Aan de 2e KAMER DER STATEN- GENERAAL. 's-GRAV E N H AGE. Ruim een millioen gulden wordt er in het district dezer Kamer jaarlijks betaald aan loonen in de sigarenindustrie. Het zal U dus niet bevreemden, dat onze Kamer be langstelling heeft voor de voorgestelde niéuwe belasting, welke op dit bedrijf ge legd wordt. Het zal niet noodig' zijn, om U nog eens alle bezwaren daartegen op te sommen. Inzonderheid zouden wij Uw aandacht willen vestigen op het adres van dc 4 groo te werkliedenbondenl in dit bedrijf, 2 Octo ber 1.1. aan den Minister van Financiën ge zonden, welke bonden toch ruim 75 aller werklieden aldaar omvatten. Wanneer U nagaat, dat de opbrengst van den sigarenverkoop den laatsten tijd opv-al- lend verminderde als gevolg van de alge meene daling van den levensstandaard, welke naar het goedkoopere product doet vragen; wanneer U bedenkt, dat het aantal verloren arbeidsdagen door werkloosheid in deze branche in drie jaar tijds verviervou digde; dan zult U kunnen begrijpen, dat èn de leiders in dit bedrijf èn de werklieden, die nieuwe ontslagen zien komen, èn onze Kamer, die een. viraal deel van haar ge westelijke industrie'ziet bedreigd, allen met zeer groote bezorgdheid zien, dat een nieuwe last in dezen vorm wordt gelegd, waaruit de Minister nog wel een meerdere opbrengst durft te verwachten. Daarbij komt de hand over hand toene mende prijsverknoeilng door verkoop be neden banderolleprijzen. Dat blijft nog steeds mogelijk, omdat van Staatswege, vanwaar men deze banderolle verplichtend stelde, geen bescherming aan de aldus afgedwongen prijsaanduiding werd verleend. Met al den ernst, deze za^ik waard, dringt de Kamer dan ook bij U aan op: le. verhindering van den nu voorgestel den accijns; 2e. aansporing der Regeering tot spoe dige bescherming van den banderolleprijs. Namens de Kamer, VAN LONKHUYZEN, Voorzitter. SCHEUR,ER, Secretaris. PAX FILM brengt Woensdag 25 Oct. ven cinomatogra- fisch meesterwerk in Religie en Kunst. En wel het Bijbelverhaal van de Verwoesting van Sodom en Gomorrha, en de geschiede nis van Jozef. Hoewel de naam Pax films ons iets bijzonders garandeert, willen wij toch eens de aandacht vestigen op het feit, dat goede films van onvergetelijke schoon heid, als deze, en) diepen indruk nalaten. Pax films geeft 'n klein bijprogramma na de voorstelling van 4 u. 30, en des avonds. Wij weten tevoren, dat ook dat bijprogramma iet» bijzonders zal zijn. Naar wij vernemen zal later een soortgelijke avond door Pax Films worden gegeven. Het Engelsche grootblad The Times, en de Daily Mail schreven! over deze film: de geschiedenis van Jozef 'en zijn broeders, zijn „wonder volle en grootsche filmopnamen." NATIONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING IN NEDERLAND Alg. Leider Ir. A. A. MUSSERT. lederen Donderdagavond van 8 tot 10 uur gratis inlichtingen omtrent doel en streven onzer beweging. Gelegenheid voor aanmel ding lidmaatschap Bovenzaal Hotel Ockhuysen. VOOR AUTO GEVALLEN. Maandagmorgen omstreeks 8.30 uur werd bij de politie aangifte gedaan, dat de wiel rijder G. J. E. uit Baarn op de Middclwijk- straat was aangereden door een passeeren- den automobiel. Er bleek, dat de bestuurder daarvan geen1 schuld trof, daar de wielrij der eerst was komen te vallen en daarna door de aankomende auto was aangereden. Waar hij erg klaagde over pijn aan de rechterheup, werd hij per politieauto naar zijn woonhuis te Baarn overgebracht. AANGEHOUDEN. Zaterdag is door de politie alhier aange houden de zwerver H. A. H. C., van wien bleek, dat hij te vèel spiritus had gedron ken, zooveel, dat daardoor het loopen hem werd bemoeilijkt. Na te zijn ontnuchterd en nadat tegen hem proces-verbaal was opge maakt, is hij weder op vrije voeten gesteld. AANRIJDING. Maandagmiddag had op het opgebroken weggedeelte aan dé Burgemeester Grothe- straat een aanrijding plaats, doordat een daar passeerende wielrijder, die reed in de richting naar Baarn toe in botsing kwam met een automobiel, bestuurd door M'. WJ. uit Amsterdam, die van de tegen overgestelde zijde naderde en blijkbaar buitengewoon veel haast had. Tegen dien autobestuurder zal proces-verbaal worden opgemaakt. CONTRóLE IJKWET. Wegens overtreding van de IJkwet zijn tegen eenige personen proces-verbaal op gemaakt, en zijn verschillende maten en gewichten in beslag genomen. ARRESTATIE BIJ OPENBARE WERKEN. Naar wij vernemen is Zaterdag j.1. door de gemeente-politie alhier in verzekerde bewaring gesteld de administrateur J. bij den Dienst van Openbare Werken, die al daar de administratie voert. Hij wordt ver dacht van te hebben gepleegd valschheid in geschrifte door twee kwitanties voor uitbetaalde loonen valschelijk te hebben on derteekend met andere namen, dan de zij ne. Gebleken is bereids, dat de twee werk lieden, wier handteekeningen vervalscht zijn, de in de kwitanties genoemde bedragen niet hebben ontvangen. Vanwege het bureau Verificatie der Ver- eeniging van' NèÖerlandsche Gemeenten, waarbij ook Soest is aangesloten en aan welk Bureau de controle op en de verifi catie van het gemeentelijk finantieel be heer is opgedragen, is op verzoek van het gemeentebestuur terstond een uitvoerig on derzoek naar de geheele administratie bij Openbare Werken ingesteld, welk onder zoek nog niet is beëindigd: mogelijk komt daarbij nog meer aan het licht. De aangehouden administrateur zal naar Utrecht worden overgebracht en aldaar ter beschikking worden gesteld van den Heer Officier van Justitie. DIERENBESCHERMING Afd. SOEST e.o. Mededeelingen over September. Aangebracht een hond. <*ic een wielrijder vanaf Hilversum was nageloopen. Hiervan bericht gezonden aan politie te Hilversifm en het Bestuur van de afd. Gooiland. N.a een veertiendaagsch verblijf in het asyl is, dank zij de actieve mcótwcrking van één onzer leden, voor het dier een goed tehuis gevon dem Een kleine hond opgenomen in het asyl, die na eenige dagen te Baarn kon worden geplaatst. Eenige katten werden een goed tehuis be zorgd. Uit Baarn mcdcdeeling van ernstige mis handeling van een hond door den eigenaar Dit schrijven in handen gesteld van den GEVONDEN VOORWERPEN Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: bruin kinderhandtaschje donker bruin bontkraagje belastingmerk in étui damesportemonnaie glacé heerenhandschoen kindertaschje vilten hoed klein zwart poesje. Bakkersweg 6 Oude Grachtje 6 Kerkpad N.Z. 11 politiebureau politiebureau Nieu wc weg 445 politiebureau te bevragen politiebureau voorzitter der afd. Baarn. Mededeeling ontvangen over een hit, die onverzorgd van des Zaterdagavonds tot des Maandagsmorgens op een stuk land wordt vastgezet. De voorzitter onderhield hier over den eigenaar; te verwachten is dat voortaan beter voor het dier zal worden gezorgd. Een klein hondje werd aangebracht, na eenige dagen verblijf in het asyl, door eige naar teruggehaald. Het was met de verhui zing zoek geraakt. Een groote herdershond aangebracht, waarvoor ook na eenige dagen een goed te huis is gevonden. Aan enkele aanvragen om dieren, konden wij voldoen. Twee zeer kleine poesjes, op den weg zwervende gevonden, kon een tehui» wor den bezorgd. Het is ons meermalen gebleken, dat zoo genaamde dierenvrienden trachten een hond te krijgen, ook uit het asyl. Bij onderzoek bleken het dan hondenhan delaren te zijn, vermoedelijk met de bedoe ling deze dieren voor vivisectie-doeleinden te verkoopen. Men zij dus gewaarschuwd. Indien U om den een of anderen reden een dier moet wegdoen, en U dit niet gelukt, of U niet verzekerd is van een goed tehuis, laat het dan liever door den dierenarts pijnloos af maken. Dat de jaarlijks terugkeerende Wereld- Dierendag (Suit Franciscusdag) meer en meer sympathie wint, mocht ook onze af deeling ondervinden. De speldjes, die wij ten bate van onze kas verkochten, vonden grooten aftrek. HULDIGING BRANDWEER. Ook de heer Thijssen, oud-burgemeester en oud-schoolopziener, is bereid bevonden zitting te nemen in het comité tot huldiging van de Vrijvv. Brandweer te Soesterberg, bij -gelegenheid van het 10-javig bestaan. Het dagelijksch bestuur bestaat thans uit de heerenc J. Dippel, voorzitter; J. J. W. Jansen, 2e voorzitter; J. B. Drewes, le ecretaris; mevrouw Van Driel, 2e secreta resse; J. Baars, penningmeester. MILITAIRE MUTATIES. Bij K.B. is met ingang van 1 November 1933 benoemd: bij het wapen der infanterie: tot majoor bij de Luchtvaartafdeeling, ka pitein F. A. van Heijst, vlieger bij de Lucht vaartafdeeling. AANBESTEDING. Door den directeur der gemeentewerken te Utrecht werd op 12 October aldaar aan besteed: Het inrichten van eenige lokalen in het voormalige Catharijneconvent aan de Lange Nieuwstraat tot tijdelijke tentoon stellingsruimte. O.m. werd -hierop (inge schreven door Jan in 't Hout te Soester berg voor de som van f 2.826. EEN RECHTZETTING. Van de dezer dagen te Amsterdam ver richte arrestatie door de politie te Soes terberg, in samenwerking met de Amster- damsche politie, van een zekeren1 D., ver dacht van diefstal op het kermisterrein te Soesterberg, en wat verder tengevolge van die aanhouding aan 't licht gekomen is, werd door verschillende bladen melding ge maakt. Niet altijd was die berichtgeving even, duidelijk, soms zelfs gedeeltelijk on juist. Dat laatste was b.v. het geval met een desbetreffend bericht in een der bladen uit den omtrek, waarin o.m. de volgende pas sage voor kwam: „Toen de aangiften snel achter elkaar binnen kwamen, \ven;dde de Soester politie zich tot de Amersfoortsche collega's. Van haar inlichtingen heeft de Soester politie dankbaar gebruik gemaakt. Zelfs konden twee daders, de 20-jarige N. en de 23-jarige D., beiden oud-verpleegden van het Rijksopvoedingsgesticht alhier ge arresteerd worden." De toedracht van deze opsporingszaak is echter als volgt: Toen kortgeleden een der Soesterberg- sche politie-ambtenaren, te weten de alhier gestationneerde Rijksveldwachter te Am sterdam vertoefde, bemerkte hij dat er al daar een kermesse d'été was op het Fre- deriksplein. Daar het aan de Soesterbcrg- sche politie bekend was, dat een van de da ders van een gepleegden diefstal bij een der kermis-exploitanten werkzaam was, zoo werd deze persoon, dien men alleen van aanzien kende, door de Amsterdamsche po litie aangehouden op verzoek van de Soes- terbergsche politie en daarna op transport gesteld naar Soest, waar hij voor den Bur gemeester werd geleid. Verdachte, een ze kere D. heeft daarop dc diefstallen bekend, gepleegd in den nacht van 19 op 20 Augus tus te Soesterberg, alsmede die van rijwie len en .regenjassen, eveneens gepleegd te Soesterberg van 16 op 17 September. Voorts heeft hij diefstallen bekend van Soest, Amersfoort, Baarn, Eemnes en Werkho ven- Uit dat verhoor is intusschen geble ken, dat er nog een tweede verdachte in 't spel was, die daarna ook in Amsterdam werd aangehouden en overgebracht naar Soest, alwaar ook deze verdachte de feiten heeft bekend, samengepleegd met eerstge noemde verdachte. Uit dit alles blijkt onomstootelijk, dat de eerst genoemde aanhouding, die het uit gangspunt was van al de daarna volgende ontdekkingen!, niet verzocht is door de Amersfoortsche of Soestersche politie, doch wel door de Soesterbergsche politie. Nadat de aanhouding te Amsterdam had plaats gehad, heeft de recherche van de Hoofdstad zich telefonisch in verbinding gesteld met 'dc Soesterbergsche politie om te iniormeeren welke feiten er bekend wer den en of er hieronder ook van Amersfoort begrepen waren. Haar werd medegedeeld, dat er wellicht nog iets zou volgen, daar men in Soest niet na zou laten o.m er nog uit te halen, wat er uit te halen was. 1 Ook uit dit weergegeven gesprek blijkt duidelijk, dat het juister is, te zeggen, dat de Amersfoortsche politie dankbaar ge bruik heeft gemaakt van de inlichtingen haar verstrekt door de Soester politie, in plaats van het omgekeerde, zooals in de ge wraakte en boven aangehaalde zinsnede te lezen staat. DE BERGSPELERS. Voor een goed bezette zaal in „Huis ten Halve werd op een avond van de vorige week het seizoen geopend met een uitvoe ring door „De Bergspelers", de alhier be staande tooneelvereeniging. Opgevoerd werd „Daar liegen we ons uit", vertaald kluchtspel in drie bedrijven van Fr. Morris en W. YVyatt, regie G. Oremus. Voor den aanvang maakte de voorzitter, de heer P. v. Driel een zinspeling op groote plannen voor dezen winter, die echter voorloopig nog ge heim moesten blijven. Wel kon alvast wor den medegedeeld, dat er nog een uitvoering in petto gehouden werd, toegankelijk voor iedereen1, alsmede eene voor den meer in- tiemen kring van leden en donateurs. Men kan zeker niet ontkennen, dat de Bergspe lers hard hun best doen. Het stuk van dien avond is van een ty pe, zooals er vele zijn. Het is meer uitvin ding dan schepping. Op een enkel gegeven worden min of meer denkbeeldige situaties opgebouwd, waarbij erg gegoocheld wordt met het toeval. Het is een en al verwikke ling, die tenslotte optrekt als de mist voor de zon. Toch is het gegeven zelf zeer men«- chelijk, zoo vaak toch wordt uit wantrou wen een leugen geboren, en om die houding te kunnen volhouden, moeten voortdurend weer nieuwe leugens worden gemaakt totdat de bom barst. De leugen kan nooit tot duurzaam geluk voeren, aldus de mo raal, maar wel opent zij een dwaalweg naar n labyrint. De spelers hebben! er dooreen genomen van gemaakt, wat ervan te maken was. En zoo bevatte het spel vaak comische momen ten, waarbij uitbundig gelachen werd in de zaal. Een groote aanwinst voor dit gezel schap is ongetwijfeld Mevrouw Steussij, die wij voor den eersten keer zagen optreden. aar spel, zoowel dictie, mimiek en hou ding, waren natuurlijk en beheerscht. De heer van Driel als Jack Teniple, de gemoe delijke echtgenoot, die geeni geloof vindt bij zijn vrouw, wanneer hij haar de volle waarheid vertelt over zijn nachtelijk weg blijven en daarna uit zwakheid tot een leu- en zijn toevlucht neemt om zoo allengs met zijn geheele omgeving in een warnet van leugens verstrikt te raken, kon zich weer geven in deze rol, vooral aan 't eipde .\an 't eerste bedrijf, toen hij echt op dreef kwam. Het sappige spel van den heer de Haas als de hulpvaardige vriend, geniaal in het verzinnen van leugens, die slechts voor korten tijd redding kunnen brengen uit een neteligen toestand, bracht verschil lende scènes tot leven. Mevrouw van Driel nis de gedienstige Mary, altijd serviel doch onderwijl nimmer haar eigen belang uit het oog verliezend, gaf weer, zooals we dat van haar gewoon zijn, zeer goed spel. De overige bijrollen waren» over 't algemeen genomen, eveneens in goede handen. De grimeering, het werk van den heer Groot kop, was heel goed, zooals men trouwens an hem verwachten kan. Men moge soms met hem in opvatting verschillen^ toch laagt hij er bijna altijd in om de juiste kop te maken. Zotr werd nu mejuffrouw Stöcker in haar rol van echt volkstype, een ware creatie. De entre-acts werden gevuld met gezel lige muziek van den band van Steensel, die ook na afloop van de uitvoering het bal, onder leiding van den) heer G. Grootewal Jr., begeleidde tot 2 uur in den morgen. PADDENSTOELEN-TENTOON STELLING. Herfsttijd is ook de tijd voor de padden stoelen, de in eenlzaamheid vegeteerende zwamplantjes, die zoo weinig in tel maar toch zoo wondermooi kunnen zijn. Onze boschrijke streek is er zoo rijk aan en het was daarom goed gezien om de schooljeugd tot het ipsporen en verzamelen van padden- toelen op te wekken. Zoo werd er Woens dag-avond van de gepasseerde week alhier n de Christelijke lagere school een tentoon stelling gehouden en Donderdag-avond een in de Openbare. In beide zijn we wezen kij ken. En telkenmale, wanneer we binnen kwa men, werden we aanstonds getroffen door de geheel eigen stille, doch innige sfeer, van dit aparte wereldje, hier met overleg en toe wijding saamgebracht, anders verspreid in de bosschen, verborgen soms en niet zelden argeloos vertrapt. Zoo wordt een tentoon stelling een prachtige gelegenheid om met de schoonheid van dit betrekkelijk weinig bekende stuk natuurleven kennis te maken. Er was op beide avonden een druk bezoek. De Jury voor toekenning der prijzen be stond bij de Chr. School uit de heeren K. P. Hogendoorn en H. C. Veldhuizen. We za gen hier verschillende soorten, van zeer groot tot bijna microscopisch klein, een verscheidenheid van vormen en kleuren. Een fraaie collectie, welke was aangelegd naar eeni plaatjes-album van Verkade, kreeg de eerste prijs. De tweede prijs onderscheid de zich voornamelijk door een stemmige kleurencombinatie, die mooi afstak tegen prachtig herfstblad. Bij de Openbare School was de Jury sa mengesteld door de dames de Holl en de Gruyter en den heer Sar. Een toegekende eerste prijs onderscheidde zich door een groote verscheidenheid van soorten met fraaie vormen en kleuren. Ook bij deze ex positie zagen we verscheidene prachtige exemplaren» terwijl de vele fraaie herfst- bouquetten een natuurlijken achtergrond vormden. Ook hiervan was veel werk ge maakt. We zullen niet gaan opsommen wat ons die beide avonden wel trof. Er was zooveel wat opviel en soms ook grappig was door overeenkomst met bekende zaken. Veel ook. naar kleuren"- en vormentaal doet denken aan de schoonheid van bloemen, maar het is toch weer anders. Bijna elk exemplaar is e kun; wat soor Ti jnen Z< den dooi den de »nel was duo den 20-j slag slag A. stig zen fooi No. keri Hl. T kan i: bru ter een die woi „W ww gas we| ver roe zou eve de ma: sch bij te 1 hen hen wal gee tóe! cee ges van dat gel fast in le i kar Bal bét sta tep bet lan

De Soester | 1933 | | pagina 2