Veenendaal's Woninginrichting °41 GOEDE LEIDSCHE WOLLEN DEKENS Land- en Tuinbouw O^Plaatse lijk N ieu ws^.O Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 Voor uitsluitend De Hollandsche Ijsbaan. Soesterberg delijkheidsgevoel van de burgers en geeft dus het gevoel van politieke vrijheid. Het parlementaire stelsel brengt politie- ken strijd met zich mede, welke, mits deze gevoerd wordt met betamelijke en uitslui tend geestelijke wapenen, de belangstelling in de publieke zaak prikkelt en het, volks bewustzijn en het saamhoorigheidsgevoel verhoogt. De politieke strijd brengt verder een intensieve controle mede op de regee- rinê en den openbaren dienst en verhindert het invoeren van geboden en verboden, die niet str'kt noodzakelijk zijn; allemaal fac toren, die de vrijheid waarborgen. Voorwaarden voor het parlementaire stelsel zijn: 1. Hooge algemeene ontwikkeling van het volk, zoodat ook de menigte aan het openbare leven begrijpend kan deelnemen. 2. Een gematigd volkskarakter, zoodat de politieke strijd binnen de juiste perken blijft. 3. Vrije zelfbeperking, zoodat ook inder daad met een minimum van beperkende be palingen kan worden volstaan. Alle andere stelsels sluiten een intensieve deelname van het volk uit. De band tus- schen regeering en volk komt te vervallen en daarmede vervalt de waarborg, dat de door de regeering op te leggen beperkende bepalingen door het volk als redelijk wor den erkend en zal het volk zich onvrij voe len. De controle komt te vervallen, zoodat de waarborg tegen misbruik en oneerlijk heid komt te vervallen. De wettige wegen tot critiek worden afgesloten, waardoor het gevaar ontstaat, dat onwettige wegen zullen worden gevolgd, om zijn ontevredenheid te uiten, wat weer een verdere onderdrukking der vrijheid ten gevolge zal hebben. Ten einde critiek te voorkomen, zal de regeering onvoldoende inlichtingen verschaffen, waar door op den duur de belangstelling van het volk voor de publieke zaak zal verdwijnen. Alleen die volken, welke op een trap van primitieve ontwikkeling staan en daardoor het maatschappelijk en staatkundig leven niet begrijpen, wier gebrek aan zelibeheer- sching een deelneming aan de regeering Tot een ontwrichting van het staatkundig leven zou voeren, die door gebrek aan zelfbeper king behoefte hebben aan krachtig gehand haafde regeling van 't dagelijksch leven, volken dus die een andere gebondenheid, een andere vrijheid als redelijk voelen, kun nen een der andere stelsels aanvaarden. Er zijn de laatste jaren stroomingen in ons volk ontstaan, die gericht zijn op een krachtiger handhaving van het centrale ge zag. Enkele van deze stroomingen hebben zich zelfs gekeerd tegen het parlementaire stelsel in navolging van buitenlandsche be wegingen. Kentmerk van alle belangrijke onder deze stroomingen, is, dat op den voorgrond geplaatst wordt, dat de reorga nisatie van den! staat in elk geval zal heb ben te geschieden in. overeenstemming met den Nederlandschen volksaard. D.w.z. in overeenstemming met, hetgeen het Neder- landsche volk als redelijke gebondenheid, als redelijke vrijheid voelt. Dit sluit in me dezeggingschap van het volk in de regee ring, Oranje boven het verschil in inzich ten aan het hoofd van den staat, geen groo- tere gebondenheid dan door de praktijk strikt geëischt wordt, dat wil dus zeggen overeenkomstig de principen van de Libe rale staatspartij. Mr. Wendelaar heeft in zijn eerste groo- te politieke redevoering als voorzitter de zer partij de oorzaak van het ontstaan de zer stroomingen aangewezen en wel in het feit, dat bij de invoering van onze huidige staats-organisatie geen rekening gehouden is kunnen worden met de groote toename van de staatsbemoeienis met het economi sche leven en heeft de wenschelijkheid er kend van een reorganisatie. Deze reorganisatie over te laten aan stroomingen, welke zich inspireeren op voorbeelden, uit het buitenland, welke in eigen, land alle vrijheid, alle medezegging schap van het volk hebben vernietigd, al len invloed aan het hoofd van den staat hebben onttrokken en die de persoonlijke inzichten naar een. enkel model willen ver svormen, is ontoelaatbaar. Deze reorganisa tie is slechts veilig in handen van die par tijen, welke van ouds de vrijheid hebben be hoed. Onder deze partijen1 heeft de Vrij heidsbond den oudsten en eervolsten staat van dienst. Het is de liberale partij, welke in 1848 de volksvrijheid heeft veroverd, en sinds dieri heeft verdedigd. Het is haar on vergankelijke verdienste de liberale stdats- gedachte te hebben doen doordringen in de geesten' van de overgroote meerderheid van ons volk, ook in de geesten van hen, die thans in ander politiek verband zijn geor ganiseerd. Bij geen der partijen is de volks vrijheid zoo veilig als bij haar. Het is bij uitnemendheid haar taak in deze zoo moeilijke tijden voor de Vrijheid op de bres te staan, maar het is dan ook de plicht van al haar geestverwanten, nu meer dan ooit om haar daartoe in staat te stellen om haar een opbruisend elan te geven. (de Vrijheid). III. STALMEST EN HUMUS. Bij het gebruik van den stalmest heeft men behalve op de grondsoort ook te letten op 't gewas, üp zwaardere gronden ont leedt de mest langzamer dan op lichtere; de eerste gronden hebben ook een grooter ab sorptie- of opslorpingsvermogen, zoodat zandgronden meestal minder water bevat ten dan de andere grondsoorten. Hieruit volgt weer, dat op zwaren grond de gewas sen niet zoo spoedig overvoerd worden niet zoo gauw schade lijden door een sterke bemesting dan op lichten grond, en dat op zware gronden de werking van den stal mest over een grooter aantal jaren wordt verdeeld. Lichte gronden (zand en veen) be meste men daarom met minder groote hoe veelheden doch vaker, dan zware. De eerste zullen minstens om het andere jaar bemest moeten worden; zware kan men desnoods voor 4 k 5 jaar ineens genoeg geven. De vruchtwisseling speelt hierbij echter een groote rol. Men ga op zwaren grond niet zoo ver, als vroeger in Holland gebruike lijk was, door om de 8 9 jaren 99100.000 K.G. stalmest per H.A. te geven. In de eer ste jaren na de bemesting zijn de gewassen dan overmatig weelderig, aan 't eind der vruchtwisseiing veel te schraal. Aangezien één stalmestbemesting voor meerdere gewassen dienst moet doen en het £erste gewas er het meeste plantenvoedsel van krijgt, zal men in landbouwstreken de gewassen zoo moeten kiezen, dat op de be mesting een gewas volgt, dat veel voedsel kan verwerken, b.v. aardappels, terwijl de volgende het met minder kunnen doen, b.v. rogge of koolzaad. Het is noodzakelijk den mest zoo spoedig mogelijk op het land uit te spreiden, daar het in hoopjes laten liggen verlies veroor zaakt (door de hoogere temperatuur een sterkere gisting en dus ammoniakvervluch- tiging) en geile plaatsen ontstaan, zooge naamde „preekstoelen". Een lichte bedek king met aarde is aan te bevelen. Ier (gier, aal of aalt) past wegens zijn hoog gehalte aan stikstof goed op hooiland; de beste tijd van aanwending ervan is Maart of April. Over de bewaring dezer meststof hopen we en volgende maal iets te zeggen. Neemt men aan, dat bij een flinke be mesting met stalmest per Hectare 30.000 K.G. wordt gegeven, dan kunnen, we ons de vraag stellen: Hoeveel voedsel geef ik dan en voor hoeveel jaren? Houden we ons aan de vroegere gegevens, dan krijgt het land daardoor ongeveer 210 K.G. stikstof, 108 K.G. kali en 108 K.G. fosforzuur. Nemen we hieranast het lijstje in Ket artikel Planten voeding 111 (zie het nummer van*„de Soes- ter" van 4 Nov. j.1.), dan blijkt: le. dat er stikstof genoeg is voor 3 ge wassen tarwe of aardappels, 4 gewassen rogge of bieten, en 5 gewassen koolzaad, !e. dat er kali te weinig is voor 1 gewas bieten, genoeg voor 1 gewas aardappels en zelfs voor 7 gewassen koolzaad, 3e. dat er voor alle gewassen voor 31 jaren fosforzuur gegeven wordt. En al is het nu ook waar, dat de voe dingsstoffen vut den stalmest niet alle in één jaar ter beschikking der planten ko men, zoodat er in het 2e en ook in het 3c jaar nog iets voor haar te halen is, toch kunnen we, met het oog op het zoo pas aangevoerde, zeggen: Stalmest bevat wel alle voor de planten noodige voedingsstof fen, maar niet in een goede verhouding. Vooral kali is er te weinig, zoodat een aanvulling daarmee in den vorm van kaïniet (in den herfst) of van patentkali of kalizout (in 't voorjaar) zeer aanbevelenswaardig mag heeten. En thans over den humus het volgende: De planten nemen uit den bodem alleen onbewerktuigde stoffen op en produceeren daarvan organische verbindingen: zetmeel, suiker, planteneiwit, plantenvet, enz. Deze worden door de dieren genuttigd ea verla ten voor een deel met de uitwerpselen weer het lichaam, komen in den grond terug en worden daar onder den invloed der levens werkzaamheid van bacteriën omgezet in on bewerktuigde verbindingen, die voor de planten weer als voedsel kunnen dienen. Die zoogenaamde bewerktuigde of organi sche stof van den] stalmest wordt niet ge vonden in de meeste kunstmeststoffen. En juist die organische stof wordt in den bo dem tot humus, voordat ze geheel in on bewerktuigde stof overgaat. De kunstmest stoffen behalve enkele kunnen dus geen teelaarde vormen, slechts plantenvoed sel, terwijl stalmest beide doet. Over dien1 humus is heel wat papier zwart gemaakt. De een beweerde: humus is plan tenvoedsel; een ander orakelde: .er zit niets in. Beide partijen gisten en misten. Want hoe ontstaat humus? Wat is het? Wanneer de lucht kan toetreden, vallen alle organische stoffen na korteremot lango ren tijd uiteen in de grondstoffen, waaruit ze zijn opgebouwd. Worden die organische stoffen bij niet te groote warmte van de lucht afgesloten, dan verliezen vele ervan hoofdzakelijk alleen water. En daar die or ganische stoffen bestaan uit koolzuur en water, naderen zij steeds meer tot den toe stand van koolstof. Zoo ontstonden in den loop der tijden potlood, anthraciet, steen kool, bruinkool en turfveen. Bij de vorming van veen b.v. werden de plantenresten door het water, dat hen be dekte, bijna volkomen van de lucht afgeslo ten en konden dus niet geheel verteren, dat vvil zeggen ontbinden in hun eenvoudigste bestanddeelen. Met de organische stoffen en plantenres ten van den stalmest, die in den bouwgrond komen, gaat het echter eenigszins anders. Immers hier is de lucht niet geheel afge sloten, in elk geval veel minder dan bij de veeivvorming onder water. Wat er nu ont staat, lijkt wel iets cp veen, maar is het niet, hoe dicht het er ook naast staat. Het is hu mus. Wordt de mest in een natten en kouden grond diep ondergebracht, dan draagt ze later, als ze weer wordt bovengebracht, een veenachtig karakter. Oorzaak: te weinig toetreding der lucht. Wordt de mest echter op dezelfde diepte in een drogen en lossen bodem ondergebracht, dan zal hij na eeni- gen tijd meer verteerd, meer „vergaan" zijn, doordat het water beter kan wegzakken en de lucht toetreden. Humus heeft zijn ontstaan dus te danken aan de organische stoffen van den mest en ook aan stoppels en groene bemesting (lu pinen, wikken, enz.), die ondergeploegd worden. De humus is bruin tot zwart gekleurd en geeft daarom, met den bouwgrond ver mengd, aan dezen, een meer of minder don kere kleur. Zelfs op de schraalste heide is het bovenste laagje door den humus don kerder gekleurd. Welke beteekenis heeft nu de goede, de „milde" humus voor den plantengroei in goed onderhouden land? Hij verbetert èn den natuurkundigen èn den scheikundigen toestand van den bodem. Hoe beter de na tuurkundige toestand van den grond is, des te beter kan hij dienen tot woonplaats voor de planten; en hoe beter de scheikundige toestand is, hoe meer voedsel er voor de planten is te verkrijgen. Vooreerst verbetering van den natuur kundigen toestand: 1 Losse grond verkrijgt door den humus meer sanmnihang, stijve grond wordt er losser door, zoodat hij op beide gronden, al werkt hij op beide in te gengestelde richting, een gunstigen invloed uitoefent. Zavelige grond slibt door den hu mus niet zoo spoedig ineen als anders, en zware grond wordt er beter door te bewer ken. Op zandgrond vermengen de wortel haren, die het voedsel uit den bodem opne men, zich inniger met de gronddeeltjes en hangen er meer mee samen, als er humus aanwezig is. Op kleigrond zal door aanwe zigheid van genoeg humus het teere wor telspitsje ('t groeipunt) gemakkelijker door den grond dringen en de planten dus een sterker wortelgestel krijgen, waardoor ze steviger in den bodem bevestigd zijn. 2. Hoe donkerder de grond, hoe meer warmte hij in een bepaalden tijd opneemt. Humusrijke gronden zijn dus warmer dan humusarme. Maar daar staat tegenover, dat ze ook spoedig hunne warmte weer verlie zen, zoodat ze meer dan lichtgekleurde blootstaan aaln 't gevaar voor nachtvorsten. 3. Kleigrond, op zich zelf „koud", door dat ze dikwijls 'te veel water vasthoudt, neemt wel niet zooveel minder op als er humus inzit, maar in dit laatste geval ver dampt er veel meer water uit. Zandgrond, die gemakkelijk uitdroogt, wordt meer vochthoüdend door-humus, zoodat dit als een voordeel beschouwd mag worden. Wat de scheikundige (voedende) werking van den humus aangaat, het volgende: De humus in ons bouwland en in onzen tuin heeft slechts een tijdelijk karkter; hij verandert voortdurend en verbetert daar door direct en indirect den scheikundigen toestand van de bouwlaag. Want bij de ont leding van den humus komen de daarin aan wezige stikstof, kali, fosforzuur en kalk de planten weer ten goede. Evenwel dat ont leden gaat niet heel spoedig, zoodat men bij de bemesting maar niet moet rekenen op de beteekenis van den humus voor den schei kundigen toestand van den grond. Betreft het echter den humusvoorraad van een ge scheurde oude weide, dan mag men dit wel. Zoo'n g-ond bevat zeer veel humus, en be werkt men nu een snelle ontleding daarvan door de humushoudende korst flink aan de lucht bloot te stellen, door kalimeststoffen, houtasch of kalk', dan komt de humus-stik- stof eerder dan anders ter beschikking van de planten. Die groote voorraad stikstof in ouden weidehumus, afkomstig van de vroe gere bemestingen (en voor een deel ook uit de lucht, als de weide klaver of andere vlin derbloemigen bevat) beteekent dus geld, dat vroeger renteloos is uitgezet. Middellijk verbetert de humus den schei kundigen toestand van den bodem, doordat bij de ontleding ook koolzuur wordt ge vormd, dat medewerkt bij de oplossing van plantenvoedsel, dat in den grond aanwezig is of met sommige meststoffen aangebracht wordt. Zoo lost b.v. koolzure kalk (krijt) niet op in gewoon water, maar wel in kool zuurhoudend water. Dit is eveneens het ge val met fosforzure kalk en koolzure mag nesia. Gevaarlijk wordt echter de humus, als men bij een humusrijken grond niet zorgt, dat de lucht kan toetreden. Dan ontstaan zoogenaamde humuszuren, die den grond minder geschikt of zelfs ongeschikt maken voor den groei van onze gewassen. Midde len ter verbetering zijn dan: droogleggen, losmaken en bekalkeni (Wordt vervolgd). CEKA. ANTI COMMUNISTISCH VERBOND. Vrijdagavond hield de afdeeling Soest in hotel Eemland haar jaarvergadering, welke tamelijk bezocht was. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer J. A. Smedes, riep de hr. J h. Tak allen het welkom toe, open de met gebed en het zingen van Psl. 68 10, waarna spr. wees op de moeilijkheid om on voorbereid de vergadering te leiden. Spr. zal daarom een kort woord spreken, vooral omdat het moeilijk is eem vereeniging in stand te houden die zich geeft voor de eere Gods en daarvoor wil opkomen. In deze we reld willen wij onze christelijke roeping uit dragen, om voor onze broeders en zusters in Rusland, die om het geloof worden ver volgd, te bidden. Spr. heeft geen haat en ook de leden der vereeniging tegen de com munisten; wel tegen het stelsel waarhit men kan leeren- wat er terecht komt van een volk als het God verlaat. Bij dit alles moe ten wij ons plaatsen naar den eisch van Gods Woord en in Zijn Naam en Kracht voor de ze bedrukten bidden. Daarop werd het woord verleend aan den heer H. A. Stork, welke eem inleiding hield over „Christen dom en Communisme." Op de jaarvergade ring kan de afd. met vreugde terug zien, God dankende, ofschoon het een moeilijk werk was steeds ploegende op rotsen. Thans telt de afd, 160 leden. Sprekende over zijn onderwerp, stelt spr. vast dat het twee geestesrichtingen zijn die lijnrecht tegen over elkander .staan. Het kenmerk van het Christendom is gehoorzaamheid, liefde; van het communisme opstand prediken te gen God, haat tegen Hem en den naaste, uit gedacht door den Satan. Dit laatste is reeds voorgesteld in het Paradijs, door de vijand schap die gezet werd tusschen de slang en de vrouw. Maar het vrouwenzaad overwon, en zal de slang den kop vermovselen. Jezus is het belootde vrouwenzaad. Christus en Satan tegenover elkander is onverzoenlijk, en nu gaat door de wereld den strijd wie zal overwinneni In het Chris tendom overwint de Geest, in het commu nisme de macht. De mensch stelt vertrou wen op eigen kracht, de christen op Zijn God. David en Goliath is het symbool er van. Daarop spreekt de inleider over de stelsels inzake opvoeding der kinderen in Rusland, en over den strijd tegen den gods dienst. t Meest belangrijke punt in het po litieke programma, wat op de spits wordt gedreven. Na het zingen van Psl. .118 7 werd de lezing verduidelijkt met authentie ke lichtbeelden uit Rusland, Mexico en Spanje, waarna de film liep: „het signaal des doods", anti-communistisch filmwerk in 4 acten, waarin de gruwelen van het communisme werden getoond. De eigenaai der Pax film draaide deze rolprent af. In de pauze werd gelegenheid gegeven zich als lid op te geven. Geëindigd werd met gebed en het zingen van het Lutherlied. POSTDUIVENVEREENIGING „DE ZWALUW" Zaterdagavond en Zondagavond tot 6 uur hield deze club eene tentoonstelling in de Gouden Ploeg, ter gelegenheid van haar 1214-jarig bestaan. In keurige kooien waren 130 vogels ondergebracht in 16 klassen en kwam als de mooiste vogel in aanmerking de Doffer van den heer G. Teeken, die daardoor de Wisselbeker (zilver) voor 1 maal in zijn bezit kreeg. Op één na de schoonste vogel behoorde aan den heer J. Groen; de eere-prijs voor de grootste in zending aan dén heer W. C. Priem. Als keurmeester fungeerde de heer Brants uit Schiedam; de tentoonstellingscommissie werd gevormd cfoor de H.K. D. Else- naar, B. Groeneveld en J. Groen; het be stuur uit de H.H. W. C. Priem, praeses en J. Pot secretaris. Zeer mooie p ijzen waren op een tafel uitgestald, welke gepasseerden Zondagavond om 6 uur werden uitgereikt, dat bij ons voor elke opname minstens 2 platen gebruikt worden De geheele uitslag is als volgt: Oude bevlogen Doffers: J. Groen le prijs; A. Dorrestein 2e prijs; E. Grift 3e prijs; G. Visser 4e prijs; C. van Soest Z.E.V.; H. Sitter E.V. Onbevlogen Oude Duiven: W, C. Priem le prijs; J. v. Burgsteden 2e prijs; E. Grift 3e prijs; A. Dorrestein 4e prijs; H. van Sitter Z.E.V.; W. C. Priem id. H. Broekhuis E.V. Jonge Doffers, onbevlogen: G. Teeken le prijs; \Y. C. Priem 2e prijs; \V. C. Priem Z.E.V. Jonge duiven, onbevlogen: W'. C. Priem le prijs; J. Groen 2e prijs; A. Rijksen 3e prijsid. Z.E.V. Oude Doffers, 100300 K.M.: G. Teeken le prijs; C. Priem 2e prij- B. Groeneveld Z.E.V. Oude Duiven, 100—30(1 K.M.: J. Groen le prijs; W. C. Priem 2e prijs; A. v. Dorrestein Z.E.V. Oude Doffers, 300500 K.M. J. Groen le prijs; B. Groeneveld 2e prijs. Oude Duiven, 300500 K.M.: A. Rijksen, 2e prijs. Oude Doffers, 500 K.M. en meer: B. Groeneveld le prijs; W. C. Priem 2e pr.; J. Groen Z.E.V. Oude Duiven, 500 K.M. en meer: J. Groen le prijs; B. Groeneveld Z.E.V. jonge Doffers, 100200 K.M.: W. C. Priem le prijs; A. v. Dorrestein 2e prijs; H. van Sitter Z.E.V.; E. Geijtenbeek EV. Onze veeljarige ervaring op 't gebied van Heerenconfectie en Kleeding naar maat zijn waarborg voor Uwe volle tevre denheid „HANDELSHUIS-SOEST" Grootste speciaal-zaak ter plaatse Jonge Duiven 100200 K.M.: A. Rijksen le prijs; \Y. C. Priem 2e prijs; D. Elzenaar 3e prijs; J. Huurdeman 4e pi.; E. Geijtenbeek Z.E.V.; \V. C. Priem E.V. Jonge Doffers, 200 K.M. en meer: T. Limburg le prijs; A. v. Dorrestein 2e prijs; W. C. Priem 3e prijs; A. Schaap Z.E.V.; G. Teeken E.V. Jonge Duiven, 200 K.M. en meer: \V. C. Priem le prijs; J. Groen 2e prijs; W. C. Priem Z.E.V.; B. Groeneveld E.V. De leelijkste vogel was van A. Rijksen, No. 95. 3e JEUGDDIENST. Zondagavond om 7 uur werd in de heer lijk verwarmde Emmakerk een Jeugddienst geleid door ds. E. Groeneveld. Er was ta melijk veel belangstelling. Onder orgelspel betrad de leeraar het spreekgestoelte en na het uitspreken van het votum en den zegen werd allereerst gezongen Psl. 89 17. Vervolgens werd de hoofdsom der Wet ge lezen en na belijdenis van zanden werd ge zongen Gez. 52 10 en na het afleggen: der geloofsbelijdenis Gez. 52 13, waarna het gebed werd uitgesproken. Gelezen werd hierop Jes. 11 110 en daarop gezongen Psl. 72 2 6 en de liefdegaven ingeza meld. Tot tekst kiest daarop dc voorgan ger Jes. 11 15 en spreekt over deze uit gebreide tekst over de beteekenis van het Woord, de vervulling er van, en wat de voorspelling tot ons zegt. De tekst, aldu^de voorganger, moet bezien worden in verband met het voorgaande hoofdstuk. Hierin wordt gesproken van de blijdschap der ver lossing, als Assierië opgetreden, is tegen Juda, en geheel vernietigd wordt. Maar uit de oude stam komt een loot uit 't Konings huis te voorschijn, waarmede de verlossing Israëls is bedoeld. God werkt altijd met kleine dingen; de mensch met groote; het is het beginsel van geringheid. Wij hebben geen oog voor het kleine wat in zich draagt de groote heerlijkheid, en deze heerlijkheid Gods komt tot volle ontplooiing in de ge stalte van het kind in de kribbe, Hij is Kind geworden- omdat hij God is; steeds heeft Hij de kleinheid behouden, om ons door on ze moeilijkheden heen te helpen. De wijzen zoeken naar de uitkomst, maar de onmon- digen zullen de heerlijkheid Gods zien. Hij komt de Zijnen tegemoet en dwingt ze om in te gaan. Laat ons daarom opgaan naar Bethlchem om allen het Kind te zien* en ons zelf afvragen: wat doet gij voor Hem; want het kleine belicht het grootere. Wij moeten leeren ootmoedig te worden; het Kerstfeest leert ons: Hij komt als Kind tot ons, om ons rijk te maken. Na gebed en het zingen van Gez. 58 3 werd de zegenbede uitgespro ken. De e.v. jeugddienst wordt gehouden in den Kerstnacht 24 December a.s. des avonds van 11.30 tot 12.30 uur in de Oude Kerk. Voorganger ds. J. I. van Schaick. Wecdestraat 42 Telef. 483 De Ijsbaan \\a> in Holland >teeds, De plaats van echt vermaak; Al kende men elkander niet, 't Werd dra: „gemeene zaak"! Een tent voor „koek en chocola", W^at stoelen en muziek. Dan zag men „Holland op zijn best", Een leutig, leuk Publiek! Op d'ijsbaan moet men vroolijk zijn, Met blijden, frisschen lach! Weest, ieder, ongedwongen dair, Ook dames gij; dat mag! Als daar een heer, een dame vraagt, Een ritje saam te doen, Zij sla het dan, gerust, niet af; 't Schaadt niet aan haar „fatsoen"! Ja, zelfs al kent zij hem niet eens; Al stelt hij zich niet voor; 't Is toch meest voor een oogeniblik; 't Mag op de ijsbaan, hoor! De Ijsbaan: plaats van samenkomst Voor blijde, vrije schaar! Daar juist ontdooit de Hollander, Maar één keer in het jaar! En is er dan een „flink'Bestuur", Een tent en wat muziek, En óók beschutting, hier en daar, En dan een leuk Publiek, Gerust, dan zal het zeker gaan! Maar als dat laatst' ontbreekt, Zoo waar als 2 x 2 is 4, Men van verveling spreekt. Want blijft een ieder stijf en stug, Hoort men geen vroolijk woord, Zelfs d'ijsbaan, „tip-top voor mekaar", Blijft een „vervelend oord"! (Nadruk verboden). AD REM. AANRIJDING. Zaterdagavond omstreeks 6 uur reed op de Middelwijkstraat W. K. uit Soest met een met een paard bespannen wagen met melkbussen. Plotseling werd hij van ach teren aangereden door een automobiel, be stuurd door M. d. V. uit Bussum, die met zeer groote snelheid voorbij wilde rijden. K. werd van de bok geslagen en kwam op den straatweg terecht met schaafwonden aan zijn linkerbeen. Door de schok waren de strengen gebroken en het paard sloeg op hol, doch werd gelukkig we'er spoedig ge grepen. door een voorbijganger. De wagen werd nogal beschadigd en door passeeren- den aan den1 kant van den weg gezet. De automobiel werd ook beschadigd en moest door een kraMiwagen worden weggesleept. De bestuurder ervan erkende met zeer groote snelheid te hebben gereden, doch verklaarde dit te hebben gedaan in verband met een ontvangen spoedoproeping wegens ernstige ziekte van zijn vrouw. De schade zal onderling worden geregeld. FIETSEN VERMIST BIJ DE IJSBAAN. Meerdere aangiften werden wederom bij de politic gedaan van de vermissing van fietsen, die tijdelijk onbeheerd waren ge plaatst in de droge sloot naast de ijsbaan. Zooals altijd werden al die karretjes echter na verloop van tijd weer terug gevonden NATIONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING IN NEDERLAND Alg. Leider Ir. A. A. MUSSEKT. lederen Vrijdagavond van 8 tot 10 uur gratis inlichtingen omtrent doel en streven onzer beweging. Gelegenheid voor aanmel ding lidmaatschap benedenzaal Hotel Okhuysen op tal van andere punten in de gemeente. Ze schijnen alleen maar als een gemakkelijk vervoermiddel te hebben gediend en zijn na gebruik weer elders aan den weg gezet. VRACHTAUTO OMGEVALLEN. Door de gladheid van den weg is Maan dagavond een vrachtautomobiel, hoog bela den met dennenboomen op Nieuwerhoek geslipt en omgevallen, waarbij de geheele lading op den weg terecht kwam. De be stuurder had reeds in Amersfoort een aan rijding gehad en was toen doorgereden, ter wijl hij reeds eerder zijn nummerbord met achterlicht had verloren. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De wagen werd beschadigd en kwam dwars over den weg te staan. Met veel moeite mocht het ten slotte gelukken de wagen aan den kant te krijgen en dc rijweg te bevrijden van de dennen-boomenlater werden wagen en la ding opgehaald. DE GENERALE LINIE. Door de V.V.S.U. (Vereeniging van vrien den der Sowjet-Unie) wordt op Vrijdag 15 December de beroemde Russ. film gegeven: „De Generale Linie". Deze film, die gere kend wordt tot één van de beste Russische films, geeft weer de bedoeling van de S.U. op gebied van den landbouw. Zie de advertëntie in dit blad. EEN AANRIJDING MET DOODE- LIJKEN AFLOOP. Zwar Mei Om t Die i Niets En d Die i Voor Meifj En n Kous Zelfs Die n Maar 's Mc iEn sl Man n En s Liefst En d; Die v Komt Vrou' En d Die u Of m Altijd En 'n Is er „Nou Hier „Goe< 't Kaï „Sint* Als z Of w En ir Kom Enkel ,,'t W Maar lijke den liepen den 1 dc 26 Rotte hield den a auto. numn werd heen een d van c Zaterdagavond ongeveer half twaalf heeft op den Amersfoortschcn straatweg alhier een ernstige auto-aanrijding plaats gehad. Van uit de richting Utrecht naderde een auto, waarvan letters en nummer tot heden onbekend gebleven zijn, met een vervaar-

De Soester | 1933 | | pagina 2