Geen MOOIER CADEAU f als een „DR0ST"-F0T0 Bandieten eener Wereldstad Ö^Plaatse lij k N ieu ws^ O Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 HORS D'OEUVRE. De gelaarsde kat f- VAN VLIET Moaelslagerij 0< Soesterberg LAREN. DE BEVOLKING IN 1933. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Ja nuari 1933: 7113, nam. 3299 mannen en 3319 vrouwen. Er vestigden zich in deze gemeente 971 inwoners; 3ül mannen en ülü vrouwen. Ge boren werden 1Ö9 kinderen, waarvan 76 jon gen en 93 meisjes. Uit de gemeente vertrokken 633 perso nen, nam. 242 mannen en 446 vrouwen. Het aantal personen dat overleed bedroeg 82, n.1. 33 mannen en 44 vrouwen. De totale vermeerdering is alzoo 376, n.1. 157 mannelijke en 213 vrouwelijke personen. Het zielenaantal bedroeg op 1 Januari 7-133, t.w. 3456 mannen en 4032 vrouwen. HILVERSUM. VIJF-EN-TWINTIG JAAR POLITIE COMMISSARIS. Donderdag was het 25 jaar geleden^ dat de heer A. L. van Beusekom tot Commis saris van politie werd benoemd. De jubilares wilde dezen dag onopge merkt laten voorbijgaan zijn zilveren ju bileum bij de politie werd in Maart 1926 op hartelijke wijze herdacht en in 1931 zijn 30-jarig feest. Toch is het feit van een 25- jarig politie commissariaat te belangrijk om de heer van Beusekom er vandaag „zonder een regeltje in de krant" te laten, afkomen. Bijna de helft van het zilveren tijdperk als commissaris is de heer van Beusekom te Hilversum geweest. MAANDBLAD „DIERENBESCHER MING." „Heil en zegen", het eerste artikeltje van het Januari-nummer van het maandblad „Dierenbescherming", het orgaan van de Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van Dieren, Prinses Mariestraat 40 te 's-Gravenhage, besluit: „In harmonie met menschen, die hetzelfde in anderen vorm beoogen, kunnen, zullen, moeten wij er in slagen, lijden te verminderen, welbehagen en geluk, zij het langzaam, te doen toene men. Dat het einde van 1934 ons op dezen weg verder vinde dan het begin. Dat heil en zegen op ons werk ruste! G. F. Makkink, vogelkundige aan het „Vogeltrekstation Texel" zet in een lang artikel zijn standpunt uiteen, betreffende de verhouding tusschen ornithologie en vo gelbescherming. De inzender H. komt nog eens terug op een polemiek in voorafgaande nummers van „Dierenbescherming" over „Blank kalfsvleesch" en zegt daarin o.m.: „Laat ons toch elk bewijs aangrijpen en zooveel mogelijk uitbuiten, in onzen strijd tegen een zoo domme op louter sleur be rustende, ten hemel schreiende dierenmis handeling, als het vetmesten van kalveren in een kist." In „Met een zoeklicht door de vrou wenwereld" bespreekt Mevrouw de Boer- van Strien o.a. een vorm van weerzinwek kende reclame voor modebont in onze dag bladen. Wij treffen voorts verschillende aardige, origineele foto's in dit nummer aan, terwijl de rubriek „Uit de Pers" eenige merkwaardige citaten bevat uit dagbladen en periodieken. MUIDEN. DE MERWEDEBRUG. De hooge randen, van de trottoirs op de brug over het Merwedekanaal in den weg AmsterdamLaren zijn des avonds en bij regen of mist zeer moeilijk van de rijbaan te onderscheiden, zoodat gevaar bestaat voor aanrijding. De A. N. W. B. en de K.N.A.C. hebben aan den betrokken hoofd ingenieur van 'den Rijkswaterstaat verzocht deze randen te willen doen wit verven. DEN HAAG. PRINSES JULIANA EN HET CRISIS COMITé. H.K.H. Prinses Juliana heeft aan het Na tionaal Crisis-Comité wederom een maande- lijksche gift van f 50U0 afgedragen. Reed: mocht het comité giften ten bedrage van f 120.000 van de Prinses ontvangen. HOOFDREDACTEUR UTRECHTSCH DAGBLAD. dieren aan een wreeden vuurdood niet an ders beschouwen dan als ten eenenmale in trijd met redelijke eischen van natuur- en dierenbescherming. Hoewel het Comité de wenschelijkheid of noodzakelijkheid van het afbranden van heide niet vermag te beoor- deelen, meent het toch verplicht te zijn, er op aan te dringen, dat zulke voor alle die renleven funeste maatregelen niet mogen worden genomen gedurende den voortplan- tingtijd. Immers aldus wordt niet slechts aan talrijke weerlooze dieren ernstig leed aangedaan, maar tevens wordt de fauna der betrokken streek in hooge mate verarmd. Het Comité doet daarna een ernstig be roep op de betrokken besturen, het aforan- den van heide of welke andere vegetatie ook, voortaan indien noodig of gewenscht, lechts toe te laten tijdens de enkele win termaanden, wanneer daardoor geen dieren- even gevaar loopt. Liever nog zouden wij zien, aldus de brief, uit een, oogpunt van natuurbescherming in het algemeen, dat met de methode van afbranden, indien, dit al thans niet geheel onvermijdelijk is, voor goed wordt gebroken. BEDROG MET EIEREN. Dr. P. H. Ritter Jr., hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad, neemt met 1 Fe bruari a.s., als zoodanig zijn ontslag. Dr. Ritter zegt tot de lezers o.a. het na volgende: „lk heb te kiezen tusschen mijn hoofdre dacteurschap en mijn vele publicistische werkzaamheden, waarvan mijne functie bij de A.V.R.O. de kern vormt, en waarin voor mij belangrijke perspectieven liggen, die ik niet mag laten wijken, en die een schoone kans bieden, om het beste van mijn aanleg tot ontwikkeling te brengen." Door den Directeur van het U.D. wordt medegedeeld, dat de heer W. Graadt van Roggen bereid is vanaf 1 Februari 1934 tij delijk als hoofdredacteur op te treden. Met ingang van 1 April 1934 zal de redac- tioneele leiding van het Utr. Dagblad ko men aan den heer Prof. Dr. M. C. van Mou rik Broekman, als hoofdredacteur em aan den heer W. Graadt van Roggen, terwijl Dr. Ritter voor het U. D. de letterkundige kroniek zal blijven verzorgen. HET AFBRANDEN VAN HEIDE. Het Federatief Comité voor Vogelbe scherming in Nederland (Covavo) heeft zich per brief gewend tot de besturen van het Staatsboschbeheer en de Heide-Maatschap- pij waai in de aandacht wordt gevestigd'op het volgende: In den afgeloopen zomer, omstreeks be gin Juli, zou bij Kootwijk onder toezicht van een houtvester, een perceel heide ter grootte van 20 H.A., voor ontginning wor den afgebrand. Dat deze heidebrand door bijzondere weersomstandigheden er een werd van circa 200 H.A., wordt terloops opgemerkt. Wat het comité echter in het bijzonder heeft getroffen, is het feit, dat een maatregel als deze werd genomen onder verantwoordelijkheid van autoriteiten, die geacht mogen worden de cultureele waarde van natuurbescherming te beseffen. Het Comité Covavo kan het prijsgeven van vrijwel alle op en in den grond levende Het is in Utrecht vastgesteld geworden, dat geconserveerde eieren voor versch ver kocht worden. Om die reden waarschuwt de Keuringsdienst voor Waren te Utrecht daarvoor en schrijft: Zooals bekend is, moeten alle eieren, be halve de versche, tegenwoordig gestempeld worden verkocht, waardoor de koopers kunnen zien, wat hun geleverd wordt. Zoo moeten koelhuiseieren met een zwar te kring ter grootte van. een* dubbeltje zijn gestempeld, kalkeieren met zoodanigen kring, waarbinnen een kruis is getrokken. In plaats van met deze aanduidingen mo gen de geconserveerde eieren ook met de tempels Koelhuis of Kalkei in en ellipsvormige omlijning zijn voorzien. Eieren, die niet geconserveerd zijn, maar toch niet geheel versch, moeten gestempeld zijn als „2de soort." De stempeling van de eieren moet plaats nebben» zoodra zij in de koelhuizen of kalk putten worden gebracht, zoodat het groot bedrijf steeds onmiddellijk gestempelde eieren aflevert. Het is echter in de laatste weken meer- nalen geconstateerd, dat de kleinhandelaar de stempels van de eieren had verwijderd en deze voor versch verkocht. Het publiek krijgt dan oude eieren voor den prijs van versche. De Keuringsdienst heeft deze bedriege rijen vastgesteld bij enkele melkhandela ren. In één dezer gevallen bleek de melk- lijter zelf, in het andere de grossier, die de eieren; leverden, de schuldigen te zijn. Ook een groothandelaar, die per auto eieren bij den kleinhandel rondbracht bleek de tempels netjes verwijderd te hebben. De bedriegers zijn door den. keurings dienst geverbaliseerd. Zij hebben door schikking een vonnis weten te voorkomen ;n daarmee een publicatie van hun naam n de courantem De schatkist is door hen met bedragen van 66166 gulden verrijkt. Mj'en zal dus goed doen bij het koopen van eieren er op te letten of op de schalen der eieren resten van een stempel of vee. vlekken te zien zijn en dergelijke waar met de noodige kritiek te behandelen." VAN HET ZIEKE KIND EN ZIJN DOKTERS. Wij vangen aan met een uitvoerig citaat: „Oudejaarsavond 1933. Zij zitten tegen over elkaar, de grijze directeur van het We reldziekenhuis, het voorhoofd doorploegd an rimpels, en zijn opvolger, een, piepjong doktertje, met donzen perzikwangen en kin derlijken oogopslag. De oude arts woelt in /ijn golvenden> baard en zegt met bewogen tem: Jonge vriend, het is helaas niet veel fraais wat ik aan u moet overdragen. Ik heb het goede gewild, maar heb in vele op zichten gefaald. Probeert gij het beter te doen! Gij zijt jong, gij hebt de energie en den moed van de jeugd -i Wat met uw groote ervaring niet ge lukte zal, vrees ik mij Wie zal het zeggen! Geluk speelt een voorname rol in het leven. In'ieder geval zal ik op dezen laatsten dag van mijn werk zaamheid u naar mijn beste weten van ad ies dienen. Gij zult goed doen, eenige no tities te maken. Ik luister, geachte collega. In kamer 1 ligt het ontzielde lichaam van een kind. Het heette eens „Economi sche Wereldconferentie" en werd door zijn igen ouders* gedood. Laat het overschot boven aarde staan als afschrikwekkend voorbeel voor anderen. Het zij tot in lengte van dagen een monument van wreedheid en onverstand. Tot dusver hebben de ouders weinig wroeging getoond over hun wan daad. Het is echter mogelijk, dat zij eens tot beter inzicht komen. ,En mochten zij ooit het aanzijn schenken aan een nieuwen spruit, tracht hun dan de wijsheid en de liefde bij te brengen, die hun in 1933 hebben ontbroken. Ik heb genoteerd. In kamer 2 Ugt een bijna zesjarige knaap. Het is helaas ook een ongelukskind. Zijn geboorte werd door de heele familie met veel vertoon van vreugde begroet, maar het kind („Ontwapeningsconferentie" heet het) heeft tot dusver bitter weinig liefde on dervonden. Iedereen trachtte het knaapje uit te buiten in zijn eigen voordeel, het werd voor ieders wagen gespannen, met het gevolg, dat het aan zware bloedarmoede dreigt te gronde te gaan. Gij zult de dubbe le taak hebben, om het kind in het leven te houden en de familie te genezen van haa waandenkbeelden omtrent paedagogie. Ik zal het probeeren. In kamer 3 ligt een vierjarig kind, „Crisis" geheeten. Aanvankelijk meenden wij te maken te hebben met een voorbij gaande „malaise", maar het werd steeds zie ker, en vele doktoren achten zijn kwaal zelf: ongeneeselijk. Toch meen ik dit jaar een lichte verbetering te hebben besmeurd. Hoedt u vooral bij dit geval voor slechte raadgevers! Er zijn specialisten, die ge probeerd hebben, het jongetje te redden met paardemiddelen als Inflatiekruid, dumping injecties en Aqua Contingentia, waarmee zij slechts een' verdooving of ten hoogste een kortstondige kunstmatige opleving be reikten, die door steeds diepere instortingen werden gevolgd. Dit geval is buitengewoon dramatisch Ik heb het opgeschreven. In de kamers 4 tot 440 liggen (schrik niet) eenige honderden mannen van meer of minder talent, die zich allen verbeelden dok ter te zijn en het kind Crisis te kunnen ge nezen. Deze manie maakt he tgeval van ka mer 3 des te tragischer. In de kamers 441 tot 452 liggen voorts een aantal patiën ten, waarvan de ergste „Pond", „Dollar" en Kroon" heeten en die door hun voogden op misdadige wijze zijn verminkt, geampu teerd, gemutileerd. Het genezingsproces (goud-injecties) zal al uw zorgen eischen. De kamers 453 tot 497 bevatten uitsluitend gevallen van politieke overspanning, hoofd zakelijk febris revolutionis en febris natio- nalistica. Zij lijden aan convulsieve halluci naties en weigeren te gelooven, dat er an dere menjBchen op de wereld zijn dan zij zei ven. Hier kunt gij slechts baat vinden door veel koude doeken op het hoofd en in de ergste gevallen het dwangbuis. Op dit oogenblik sloeg de klok twaalf uur. - Mijn taak is geëindigd, sprak de oude dokter. Ik heb niet het recht hier langer te toeven. Veel heil en zegen En de jonge dokter begon zijn zware taak tot nut van de lijdende menschheid." Bovenstaande fantasie hebben wij geknipt uit De Provinciale Groninger Courant van 36 December. WIJDINGSSAMENKOMST NED. HERV. ZONDAGSSCHOLEN. contróle zullen aan de fabrikanten zoo noo dig inlichtingen verstrekken over de wet en haar uitvoeringsvoorschriften. Op één misvatting omtrent de wet moe ten wij hier reeds wijzen. De meening chijnt n.1. te bestaan, dat een vóór 1 Jan. 1934 met een fabrikant gesloten koopover eenkomst tot gevolg heeft, dat geen omzet belasting verschuldigd is, ook al wordt het gekochte nk dien datum geleverd. Deze op vatting is onjuist, omdat de wet de belas tingschuld verbindt aan de levering over vóór 1 Januari 1934 van fabrikanten gekochte, zelfs aan hen betaalde, goederen, welke op, of na 1 Januari 1934 worden ge- everd; er moet derhalve omzetbelasting worden betaald. INSPECTIE. Zondagavond 6 uur had in de Oude Kerk en samenkomst plaats welke aardig be zocht was. De dienst ving aan met het zin gen van PsL 146 13 onderwijl ds. E. Groeneveld den kansel besteeg, daarop het votum uitsprak, de geloofsbelijdenis voor las, vervolgens Psl. 78 en in gebed voor ging. Daarop werd gezongen Gez. 155 2-4 en 5, onderwijl gecollecteerd werd voor de bekende doeleinden. Daarop houdt spreker een samenspreking over Zondagsschool- arbeid, waarbij men natuurlijk denkt aan de kinderen en daarom de samenkomst dubbe- e belangstelling verdient. Zondag en scho len passen slecht bij elkaar, arbeid op Zon dag past niet, maar hier geldt het onderwijs te geven aan kinderen en hen door dien ar beid te brenlgen tot de kerk. Deze arbeid ligt op het terrein der uitwendige zending daarom, is het buiten kerkelijk en toch wil men het brengen onder de kerk. In Enge land is men er in 1781 mede begonnen om een deel der meisjes werkzaam in de fabrie ken, welke dreigden met verwildering, te hulp te komen. In 1836 was het de heer Capadoze die het werk ter hand nam on der de kinderen der achterbuurten en thans is dit werk in de steden) op 't platteland ingeburgerd bijna 166 jaar, om de bijbel kennis, de kinderen, bij te brengen of aan te vullen wat zij thuis missen ofschoon de ouders verplicht zijn -hun kinderen in de bijbelkennis te helpen hetgeen door hen bij den doop is beloofd. Nu echter helpt de kerk de ouders bjj die opvoeding. Het tandpunt blijft evenwel dat de opvoeding niet in de eerste plaats beoefent, verstande lijke ontwikkeling, maar geestelijken groei. Zondagsschoolarbeid is feitelijk evangeli- atiearbeid, en nu waar de kerk te kort ge schoten is in haar taak, tracht zij door dien arbeid den weg voor de kinderen! terug te vinden naar de kerk. Bij de gereformeerden daarentegen is het principieel evengelisatie arbeid. Het is er om het verband met de kerk te versterken; de arbeid geeft zegen. De arbeid is hoofdzakelijk opgedragen aan personen uit de gemeente (vrijwilligers) het werk is onofficieel, maar daarom spontaan, t Werk is moeilijk- het aantal kinderen 260, voor 10 leiders op 3 scholen te veel, geregeld bezoek (niet alleen tégen Kerstmis) is geboden, maar zeer moeilijk is het ge- chikte leiders te vinden, er worden zelf: cursussen voorgehouden. He tvraagt aller eerst ernst en toewijding, men moet zich zelf in de gedachtesfeer van het kind kun nen plaatsen, en datgene vertellen, wat men zelf heeft beleefd of doorvoeld. Daarom is het goed dat de ouders zelf de kinderen voorbereiden voor de Zondagsschool en dat de kerk belangstelling heeft voor 't werk, 't moet een gemeentezaak worden; elk moet in deze zijn roeping verstaan. Ouders, kin deren en personeel moeten saamwerken en deze zaak in gebed voor Gods troon bren gen. Nadat hierop het leiderskoortje een paar liederen had gezongen, wees ds. J. I. v. Schaick er op, dat elk die hetwerk der op voeding verricht, daarvoor een bijzondere genade van God noodig heeft. Want het groote doel van den arbeid is de kinderen te wijzen op het Vaderhuis daarboven. De opvoeder moet trachten uit zijn wereld te komen in het kindefwereldje, en dan, zoo als Jezus deed, die uit zijn Hemel kwam om ons de Hemelsche schatten bekend te maken. Er is groot werk voor noodig om de kinderziel te leeren begrijpen en daar voor ten1 zegen te zijn. De groote belang stelling der gemeente zal voorzeker den Zondagsschoolarbeid ten zegen zijn. Men moet echter zelf eerst gezegend zijn wil men haar anderen brengen. Na het zingen van Psl. 105 5 werd de samenkomst met gebed gesloten. Bij den uitgang werd gecollecteerd voor den Zon dagsschoolarbeid. OMZETBELASTING IN DE PRAKTIJK. Sommige winkeliers maken er bezwaar tegen, om aan fabrikanten-leveranciers de door deze aan hen in rekening gebrachte omzetbelasting te betalen. Er wordt aan herinnerd, dat de omzetbe- lastingwet 1 Januari" 1934 in werking is ge treden en dat de fabrikanten bij levering aan andere fabrikanten en aan groot- en kleinhandelaren de door hen betaalde be lasting op de factuur afzonderlijk in reke ping moeten brengen. (Bij leveringen aan anderen dan fabrikanten, groot- en klein handelaren, kunnen de fabrikanten de om zetbelasting afzonderlijk in rekening brem gen). Binnenkort wordt een aanvang gemaakt met de contróle op de nalevihg van de om i zetbelastingwet. De ambtenaren voor de (6 „Briefkaarlcn"-Foto's vanaf I 2. Gisteren werd door de Directie een groo te inspectie gehouden over alle stations en halten aan de spoorlijn BaarnUtrecht. Al les werd nauwkeurig nagezien, de gebou wen, de meubileering, de inventaris, de ver warming, de verlichting, het emplacement met toebehooren, de afsluitboomen, de be veiliging, enz. Maandag was er den hcelen dag gepoetst, en van morgen glom alles ons tegen. De houding van het personeel was uit stekend, stram, ordelijk, vlug en welwil lend. DE WERKVERSCHAFFING. De werkverschaffing is na de vorstperio de weder begonnen met plm. 120 werkloo- zen. Zij arbeiden aan het ontginnen van heide en het maken van een vijver voor het afgevoerd water van het natuurbad. BIOSCOOP IN SOEST. In verband met de oprichting van een N.V. tot Exploitatie van een Bioscoop theater (Bioscoop, Concert- en theaterzaal), worden belangstellenden verzocht zoo spoe dig mogelijk hun naamkaartje te willen doen toekomen, aan de Soester Bankveree- niging v.h. Sukkel en Co., Burg. Grothe- traat, zulks ten behoeve van de totstand koming van het consortium. 3e WINTERLEZING. Maandagavond trad als spreker op dr. J. L. Lammerts van Bueren, predikant-direc teur der Heldringsgestichten te Zetten. Vooraf las mevrouw Landweer-de Visser Matth. .16 vanaf vers 21 en ging daarop voor in gebed. Na den algemeen bekenden spre ker te hebben ingeleidt verkreeg -deze het woord. Hij begint met vast te stellen, dat de Duitsche schilder Wilhelm von 't ls al wat jaren geleden, dat de Soester politie 'n volglijst had van perceelen, welke aan de beurt kwamen, om af t.e branden. Voor 10 harde guldens plaatste men met ge noegen de roode haan op het een, of ander dak. In dien tijd was van der Lubbe nog 'n onschuldig jongetje van eenige jaren. Maar de Soester van der Lubbe's lieten in die da gen de roode haan lustig kraaien en meestal kraaide er verder geen haan nk. Het waren wel geen Rijksdaggebouwen en de branden vielen niet onder de termen van hoogver raad, maar het was toch verraad tegen de maatschappelijke orde. Thans heeft „het groote vaderland" ons 'n voorbeeld gegeven, hoe vuurtjes-stokers behandeld moeten worden, 't Is misschien wel geen navolgenswaardig voorbeeld, maar afdoend is het zeker. Dultschland heeft in z'n overmoed hier weder 'n zet ge daan, welke de schakers 'n blunder zouden noemen. Ik had verwacht, dat men zoo'n ontoerekenbaren dweper met 'n flink pak voor zeker lichaamsdeel de grens over ge zet zou hebben, met de bedreiging: Pas op, ventje, als je nog ooit 'n voet over onzen drempel zet! Maar wij, Hollanders, schij nen in dat opzicht erg achterlijk te zijn bij onze groote naburen. Als ze nu eens de val bijl gebruikten voor de stichters van den oorlogsbrand! Tot nog toe schijnt niemand daar schuld aan gehad te hebben, en inmid dels treft men weer van alle zijden voor bereidingen, om de volgende oorlogsbrand nog geweldiger en nog verschrikkelijker te maken. Voor mij is van der Lubbe 'n han delbaar en volgzaam werktuig, 'n machine geweest, in handen van de groote raddraai ers, die vrij uit gaan, wijl men ze, zooals gewoonlijk, niet te pakken kan krijgen, ln- tusschen. de reclame, welke van der Lubbe voor de Hitler-regeering maakte, heeft hij maar al te duur moeten betalen. Nu rust hij daar in 't kille graf Na 't kort en rustloos leven; Vandaag nog wordt z'n naam genoemd En 't heilloos werk en streven; Maar morgen, morgen is 't voorbij, Weer roepen and're zaken; Dan ligt hij in vergetelheid: Geen zucht hoort men nog slaken. O, jeugd, gebruik uw jaren goed, Laat U toch niet verleiden; 't Kost U en andren hartebloed: Wil 't kwaaddoen dus vermijden. DIXI. CLIFFORD MAC LAGLEN IN: Spannend detective-drama in 6 acten. Prachtige sensationeele film Voorts Journaal en eenige dolle kluchten Donderdag a.s. in Hotel Dennenhof, Soesterb.straat 107, aanvang 8.15 uur Vrijdag a.s. in Hotel Bosch, en Duin, Bosstraat S0, aanvang 8.15 uur Prijzen der plaatsen: f 0.60 en f 0.35 Zaterdag a.s. in Hotel Eemland, aanv. 8.15 u. Entree 25, 40 en 60 cent Kindermatiné's op dezelfde dagen om 4.15 uur. Entree f 0.10, begel. f 0.20 SPECIAAL KINDERPROGRAMMA, o.m. het sprookje MUZIKAAL GEÏLLUSTREERD. - EEN BIJZONDER PROGRAMMA Kaulbach Shakespeare laat zien in zijn ware gedaante in een reeks van zes door hem geschilderde tafreelen, een grootsch stuk werk. Op deze schilderij zien wij in 't midden Maarten Luther en daar omheen Joh. Hees, Calvijn, Keppler, Co- pernicus Dürer, Columbus, benevens een groote groep dichters. Al deze figuren zijn voorzien van hun attributen, alleen één Shakespeare heeft niets bij zich, maar „hij ziet". Wij menschen loopen langs elkander heen en niemands raadselen wordt ons geopenbaard. Shakespeare ging echter door de wereld en ziet in alles Gods werk. En wat hij ziet schrijft hij neer of titanisch of speelsch als 'n kind. Hij ontdekt in elk men- schenkind de verborgen wegen. Hij doorziet alles, en dat werd door hem wondervol beschreven. Hij kende zelfs de physiologie der vrouw. Hij was een geweldige geest; daarvan getuigen zijn comedies en trage dies. Van deze verklaarde spr. o.a. „de klucht der verwikkelingen, Koning Lear" en „Macbeth". In deze meesterwerken tee kent hij in klucht of met een scherpe pen de inwendige gesteldheid des menschen, zijn eerzucht, de dwaasheid van de verwer ping der liefde; in alles laat hij zien de verborgen dingen des menschen en het niet willen buigen voor het eigen geweten, zoo dat men kan komen tot een gevoel van vei ligheid in het kwade. Hij trekt door het ge- heele leven de vertikale lijn, maar geluk kig is Hij er Die van boven naar beneden de horizontale lijn trekt, waardoor het Kruis naar voren komt, waaraan voor elk die wil behouden is, is te vinden tegen het grootste kwaad, als wij ons er ten minste onder willen buigen. Met dankgebed eindigde de samenkomst. GEGUND. andere kluchten draaide als hoofdfilm: „Bandieten eener wereldstad". Deze film, welke prachtig spel te zien geeft, laat eenige ongelooflijke staaltjes zien van lichaams kracht, terwijl een volslagen gevecht gele verd wordt tusschen een aantal bankroovers en de politie. Een detective-film, welke bui tengewoon in den smaak viel, en Zaterdag avond a.s. nogmaals op het program in Eemland zal draaien. Ook is er Zaterdag middag een kindermatinee. Het programma vermeldt o.m.: „De Gelaarsde Kat". Het programma wordt ook in Soesterberg ge geven en op andere plaatsen in Soest. Men zie de advertentie in dit nummer. OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ULEEN EERSTE KWAtlTFfffS TELEF. 330 - r:nSTr.lRr> U6847 Door het bestuur van het Waterschap Soesterveen is aan de H.H. J. v. d. Deisel en C. Sukkel het onderhoud opgedragen van de Nieuwe Veensloot, Oude Veensloot en- Oude Grachtje ovef 1934. CARLTON BIO. In Eemland was Zaterdag j.1. een bios coopavond, waarin o.a. vertoond werd" een allerdolste klucht: „Zoo'n kalkoen", waarom gegierd werd. Naast een journaal, en eenige EEN AFSCHEID. J.1. Wijdagavond, vóór den aanvang der wekelijksche oefeningen, had alhier in de turnzaal, in tegenwoordigheid van het be stuur, den leider en verschillende leden der gymnast:ek- en athletiekvereeniging „A.G. A.V.S.", een eenvoudige doch treffende plechtigheid plaats. Het goldt het afscheid van den heer K. Sijtsma, die, in verband met zijn beroepsbezigheden, binnen enkele dagen zijn woonplaats gaat verlaten en se dert de oprichting lid en bijna onafgebro ken secretaris der vereeniging is geweest. In zijn toespraak tot dezen, vertolkte de voorzitter, de heer Grootewal, de gevoelens van weemoed, welke het bestuur vervulden, nu de trouwe en buitengewoon eminente se cretaris de vereeniging gaat verlaten. Zijn werkkring was geen sinecure. En in ver band hiermee memoreerde spreker het

De Soester | 1934 | | pagina 2