°4_ Ingezonden prO NU MOET „BABY" f Voor Damestasschen Waldorp Radio Zilvervossen in December en Januari. toch eindelijk eens GEFOTOGRAFEERD worden Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 3 pyi^TIIIM VAINI WAMDE GEORGE DE HAAN - SOESTDIJK VAN WEEDESTRAAT 44 Waldorp toestellen H.J. M.v. d.WEERD 04 Predikbeurten N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij beiders-Fotografen; 14. Liga tegen Impe rialisme en voor Nationale Onafhankelijk heid; 15. Centraal Anti-Oorlogscomité (C. A. O. C.); 10. Marxistische Arbeidersschool (M. A. S.); 17. NederlandU. S. S. R.; 18. Proletarische Vrijdenkersvereeniging (P. V. V.); 19. Strijdhond tegen het Fascisme (S. T. F.); 20. het Nederlandsch Comité van Kunstenaars en Intellectueelen, ter bestrij ding van de terreur in Duitschland; 21. het Nederlandsch Boerencomité (N. B. C.); 22. de Roode Esperantisten (officieele naam Nederland Uniga KomitatoN. U. K.). Bulten verantwoordelijkheid der Redactie COMMUNISME ENZ. Het is wel eens moeilijk om nonsens, heerlijke nonsens te moeten bespreken. Er is enkele dagen geleden in dit blad een ar tikeltje verschenen: communisme en Nie- veen. Daar stond in,'dat ik schreef dat er 20 millioen dooden in de Oekraine gevallen waren. En dat de Telegraaf sprak van zes millioen. Best. De Maasbode, De Tijd, de Osservatore Romano, de New York Herald enz. enz. rapporteeren 20 millioen, en dit cijfer wordt bevestigd door Kardinaal Init- zer en tientallen anderen. De bewuste arti kelenschrijver, die ongenoemd is, hoewel ik hem wel ken, zal enkele gegevens „even" onderzoeken. Hier moet ik glimlachen. Gaat „Opmerker" soms ook al met een arbeiders delegatie mee. Hij heeft gelijk. Een ding echter, waarde Heer, moet U niet doen. U zegt dat er geen bewijzen zijn. Wanneer de wereldgrootpers liegt, wanneer Moskou zelf liegt, en ik onwaarheid spreek, zult U wel gelijk hefrben. Het best geïnformeerde wereldcentrum ROME liegt over het al gemeen niet. U zoudt dit kunnen vragen aan een van onze grootste diplomaten Jhr. van Karnebeek, Oud Minister van Buitenland- sche Zaken. U maakt een zijsprong, en geeft te ken nen dat ik dan wel „als aap in mijn mouw" het fascisme z-al hebben. Welk fascisme? Wanneer ik over fascisme spreek, of schrijf, heb ik noch de N.S.B., noch de A.N.F.B. op het oog. Ik constateer alleen feiten, en het allergrootste feit is, dat het communistisch gevaar voor de geestelijke en maatschappelijke cultuurwaarden groo- tér is, dan het gevaar, hetwelk U fascisme noemt. En wat U schrijft over die lippen stift: wel, een der voornaamste Engdlsche rapporteurs van een blad als de Times ver melde dit terloops in zijn correspondentie, en wanneer men dit feit met de anderen te samen overweegt, dan vallen er nog wel conclusies te trekken. Wat U' schrijf over die geweldige kracht- werken, is mij ook bekend. Dat zijn kolos sale prestaties: niet van de Sowjet Russi sche machthebbers, maar van de Russische ■arbeiders, die nu geen arbeiders meer zijn, maar slaven. Onderzoekt U het zaakje maar eens „even." En bekijkt U de gigantische slavernij van net volk. Van deze gelegenheid maak ik gebruik te memoreeren, dat er OOK een Chineesche muur is gebouwdeen postweg op Java. Dakwaren gigantische prestaties, maar laten wij er eerlijk bij zeggen dat het pro- dukten zijn der slavernij, en niet te verge lijken met een arbeid als b.v. het droogleg gen der Zuiderzee. „De goegemeente" heeft het altijd „wel geloofd". Alleen de laatste jaren niet meer, geachte opmerker, en daardoor zijn nieuwe stroomingen ontstaan, die U fascisme zult noemen, omdat het kind een naam moet hebben. Ik noem het i.het opbouwen van een betere vorm van maatschappij, waarin de goede kanten van communisme, socialis me en andere is - men bijeen moeten worden gebracht" tot heil der menschheid, en op dat de geboorte van een mensch met ge juich begroet zal kunnen worden en niet met angst en vrees, waarbij alleen geeste lijke waarden nog recht geven tot het voort bestaan van het menschelijk geslacht. Gees telijke waarden, geachte heer, die als ju- weelen bewaard dienen te worden, opdat de schaal niet overslaat *naar het absoluut ma terialisme, hetgeen in onze dagen zou kun nen voeren tot een wereldvereeniging „tot voorkoming der voortplanting." Een zelf moord van het menschelijk geslacht, tout court. En waar het sowjetsysteem strijdt voert tegen de geestelijke waarden, tegen de ziel, daarom spreek ik van een wereldpest, en strijd ik tegen deze verwoesters, tegen deze geweldplegers op het koningschap van den mensch. U zult mij wellicht tegenvoeren dat om he4 vulgair te zeggen, mijn soortgenoo- t*n, evenmin aarzelen om de niet bezitten de menschheid te onderdrukken en een soort van verguld barbarendom plegen. Ac- coord. Maar dat type is in Sowjet Rusland beter op haar plaats, en zal in de komen de jaren waarin het geheele wereldbestel gewijzigd zal worden ook hun rijk een einde nemen. En laat ik U er ronduit bij zeggen, dat ik betwijfel dat een A.N.F.B. of N.S.B. zooals de eerste nu is, en de GRONDSLA GEN van de laatste NU luiden, een rol zal spelen in dat toekomstig herstel der so ciaal economische orde. Wel staat vast dat de aanhangers dezer stelsels te zijner tijd geroepen zullen worden plaats te nemen in de gelederen van hen die straks zullen ko men. Het bouwmateriaal is vooral DAAR vertegenwoordigd; maar ook vindt men de ze bouwende elementen onder de socialisten en communisten, waarbij ik het Aziatisch communisme van Rusland volstrekt uitsluit. Wanneer u deze nieuwe maatschappijvorm fascistisch wijt noemen, mij best. Tot slot: ieder die in volle overtuiging voor een ideaal strijdt, verdient waardee ring, ook al zijn die idealen de mijnen niet. Panait Istrati was zulk een idealist. Ook hij onwetend met de werkelijkheid sympathiseerde met Sowjet Rusland totdat hij persoonlijk ZAG, en zich vol verbijste ring afkeerde. Daarmede was zijn ideaal niet dood. Maar ook hij kon geen waar deering hebben voor een systeem dat ZEGT betere tijden te brengen, terwijl het in wer kelijkheid de menschheid voert naar den meest rampzaligen ondergang. NIEVEEN. Speciale aanbieding ROESTVRIJE MESSEN Prima staal f 1.50 - f 1.80 f2.25 per half dozijn M. VISMAN - NIEUWERHOEK - TEL. 595 i CENTRAAL COMITé TOT WAAR SCHUWING TEGEN EENZIJDIGE ONTWAPENING. Aan de Rectoren en Directeuren van scholen van Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs. Mijne Heeren, Het Centraal Comité heeft de eer Uwe aandacht te vragen voor het volgende: De N(ederlandsche) B(ond) (van) Absti nent) S(tudeerenden) voert een krachtige propaganda op de gymnasia, lycea en hoo- gere burgerscholen. Destijds noemde in een ingezonden stuk 't bestuur van de afdeeling Haarlem den N.B.A.S. de eenige jeugdbe weging, die de middelbare scholen tot spe ciaal werkterrein heeft. En dat vele ouders hunne kinderen tot dien bond laten toetre den, zonder dat zij zijn ware karakter ken nen, is ons uit verschillende mededeelingen gebleken. Er bestaat onder hen, die in dien bond de leiding hebben, een geest van opstandig heid tegen gezag, van anti-militaire gezind heid en van arrogantie. Herhaaldelijk blijkt zulks uit propaganda-geschriften en uit uitingen der leden. Zoo schreef J. Brandt Corstius, mede namens den N.B.A.S. de brochure van de J(ongeren) V(redes) F(ede- ratie), getiteld: „Wij en de Vrede", het hoofdstuk „Jeugdbeweging en Vrede." Hieruit citeeren wij: „Wij zullen de rustelooze bestrijders van elke oorlogsvoorbereiding, van elke oorlog moeten zijn, hoe klein deel daar van ook ligt op onzen weg, in ons werk. „Het anti-militarisme van alle dag", ddt moet 't wezen. Als intellektueel, onder wijzer, leeraar, dominé, dokter, elke dag oefenen wij geestelijke invloed uit. Die zal een antimilitaristische moeten zijn." Dit is geen uiting van een vredelievende gezindheid, maar van een zuiver „anti-mili- tair"-istischen geest. Hieruit spreekt de zucht om ianti te zijn, de haat tegen al, wat ken naar middelen tot verbetering. Hij zegt: „Wij voelen van verschillende misstanden het verkeerde scherp, maar wij weten nog geen middelen om ze te bestrijden, daarnaar zoeken wij ieder persoonlijk." Evenzoo schrijft hij: „Wij, jongeren weten, dat de oorlog een ramp is, een breuk met alle vor men van menschelijkheid, maar wij weten niet wat de beste manier is om oorlog te voorkomen, daarom studeeren wij." Nu zal ieder gezond denkend mensch vragen: „Waarom maakt die zoekende, on rijpe jeugd propaganda voor haar onwe tendheid en waarom dringt zij haar onrijpe denkbeelden aan andere onrijpe jeugd op? In dit opstandig gezoek schuilt een groot gevaar. Als de ouders hunne kinderen lid laten worden van dien bond, stellen zij hen er aan bloot om onder dert invloed te ko men van personen als de enkele maanden geleden afgetreden voorzitter, die blijkens een publicatie in de N.R.Ct. van 15 Maart 1932 van een gedeelte van een door hem geschreven brief het volgende verklaarde. „Inderdaad, in de kringen der jeugdbewe ging wordt een opstandige toon aangesla gen en wij kunnen blij zijn als wij de op standigheid kunnen brengen onder de mid delbare scholieren van geheel Nederland." Een ander N,B.A.S.-er gaf midden April 1931 in een ingezonden stuk de volgende uiting, die weinig getuigt van de beschei denheid, die de zoekende past: „Deze bond telt haar leden onder de middelbare scholieren en vormt als zoo danig een antipode tegenover de Vereen. „Onze Vloot." „Wij zullen er n.1. voor zorgen dat de jongeren op de middelbare scholen niet eenzijdig worden voorgelicht en dat te genover de lieve zoetheid vap „Onze Vloot" (de wolf in schaapsvel?) de rauwe realiteit van een oorlog tot hen door dringt." „Wij zullen de vredes-idee verder bren gen omdat ze de menschheid opheft uit o o o o Onze BALANS-UITVERKOOP 27 Januari voortgezet. wordt tot Zaterdag Onze bekende collecties Handschoenen, Overhemden Hoeden, Petten, Sjaals, enz., enz. tegen sterk verminderde prijzen. Onze BALANS wijst uit, dat wij 1000 zuiver zijden zelfbinders van f 1.tot f 3.75 bezitten (fabrikaat LONDON, PARIS, WIEN) waarvoor de volgende attractie Wanneer U 3 Zelfbinders boven f 1.koopt behoeft U er slechts 2 te betalen, b.v. 1 DAS f 1.50. I DAS f 1.75. 1 DAS f 1.25. Totaal f 4.50, hiervoor te betalen 2/sdeelf3. Deze zelfbinders zijn nog niet verhoogd met de we el de en omzet-belasting, waardoor, dit voor U een buitengewone gelegenheid is om zuiver zijden dassen voor een extra prijs te koopen, DE HEERENMODE SPECIALIST: militair is. Let wel, het woord vrede komt dan ook niet in dit citaat voor. Zij stellen verder niet de bestrijding van den oorlog voorop, maar die van „elke oorlogsvoorbe reiding." Het woordje „elke" dient hier om te laten uitkomen, dat zij ook de landsver dediging willen bestrijden. Verder gaf het hoofdbestuur van den N.B.A.S. een pamflet uit, geschreven door Sierk Riemens, waaruit wij het volgende aanhalen. „Wij willen niet het je schikken in de toestand van nou eenmaal te moeten vos sen en dan maar blokken, blokken, totdat je je examentje doet en je voldoende haalt." „Het eerste wat wij willen is: opstandig zijn, flink revolutionnair, tegen èlles, de saaiheid van de doode stoffen in de loka len opgestapeld, de mufheid van de schoollucht, de ongerechtigheid van een1 cijfersysteem dat allen over één kam scheert, van de voortrekkerij en pesterij, van huiswerkoverbelasting en proefwerk- plaag, maar ook opstandig, gloeiend op standig zijn tegen de bedorven sfeer van clubgeest en standsbevoorrechting, de doodende cijferwedstrijd, de klets- en las terpraatjes." Nu moeten wij wel erkennen, dat dit ci taat zonder meer geen juist beeld geeft van den geest van het geheele pamflet, dat als volgt eindigt: „Nu trek ik mijn conclusie: wij NBAS- ers willen opstandig zijn, open zijn, el- lenlde zien, ellende bestrijden, eerst met ons zelf beginnen om zoo als reine men- schen de onreinen en als gelukkigen de ongelukkigen te helpen en daardoor het geluk der gemeenschap als hoogste goed te dienen." De tegenwoordige voorzitter van het hoofdbestuur van den N.B:A.S. verklaart dat voornoemde brochure en het pamflet moeten worden verstaan als uitingen van in hun gemoed getroffen menschen, die zoe- den sleur van de hedendaagsche maat schappij. Wij zullen werken onder het motto „Denkt"." Hoe die niet-eenizijdige voorlichting van de N.B.A.S.-leden zal zijn en hoe de vredes- idee, die zij verder willen brengen, behoeft voor hen, die het eerste citaat hebben be grepen, geen betoog. Gelet op het bovenstaande geven wij U beleefd, doch dringend in overweging om de propaganda voor den N.B.A.S. zooveel mo gelijk van Uw school te weren en om, waar het te pas komt, den ouders te wijzen op het ware karakter van dezen bond en den geest, die onder zijn leden heerscht, een geestesgesteldheid, waarvan de meeste ouders niet op de hoogte zijn en waaronder velen U dankbaar zullen zijn voor een waarschuwing. Met de meeste hoogachting, Namens het Centraal Comité, Dr. J. C. ERIxNGAARD, Voorzitter. H. M. LUCHSINGER, Secretaris. BELANGRIJK VOOR ONZE LAND BOUWERS. M. de R. Verzoeke beleefd een plaatsje voor on derstaand berichtje in Uw blad. Bij voor baat dank. Het is een feit, dat onze landbouw zich moet aanpassen aan nieuwe toestanden. In 't bizonder komt in onze streek naar voren het op de boerderij kunnen verbouwen van een flink kwantum krachtvoer, dat men an ders zou moeten aankoopen. Een uitvoerige uiteenzetting hierover zal a.s. Maandag 22 Januari worden gegeven door den Rijks- landbouwconsulent Dr. van Daalen, die op verzoek van de afd. Soest van den A.B.T.B. over dit onderwerp een lezing komt houden in de St Jozef Jong. Vereeniging, Steen hofstraat. Wij wekken hierbij alle landbou wers op, dit bij te wonen. W. A. v. ELMPT. Landbouwconsulent. Als in December de laatste jonge vossen, die voor den pels weg moeten, opgeruimd zijn, blijft er op de vossenfarm niets over dan de fokdieren, waar de eigenaar het nieuwe seizoen mee ingaat. In de meeste gevallen zijn dat paren, vooral bij de kleine fokkerijtjes. De grootere fokkerijen hebben wel allemaal tegenwoordig veel minder reuen dan teven. De polygame paringen hebben allerlei voordeel, waarvan wel het voornaamste dit is, dat iemand, die weinig reuen gebruikt, in doorsnee betere reuen kan gebruiken, omdat hij van zijn troepje alleen de allerbeste dieren voor den verde ren fok benut. Maar de winstbalans wordt er ook beter door, als we een bepaald aantal jónge vos sen kunnen fokken uit minder volwassen fokdieren dan vroeger. Het idee, dat het noodig was, elke moer vos haar eigen reu te geven, werd werke lijk, vooral in Canada, wel een beetje ge bruikt door de handelaars in fokdieren, om flink wat dieren aan den man te brengen. In de natuur is de vos zeker niet mono gaam, in den paartijd volgeiy soms drie of meer reuen een loopsche moer. Wel blijft ten slotte ook in de natuur bij elke moer een reu, die haar helpt bij het verzorgen van de jongen. Ook op een fokkerij is het van veel voordeel, .als we in het voorjaar de reuen kunnen laten helpen bij het groot brengen van de jongen, en het verdient ze ker aanbeveling om ten slotte, nadat alle teven gedekt zijn, de reuen bij de schuwste teven te laten, en vooral te zorgen dat elke teef, die men kent als weinig betrouwbaar in het verzorgen van de pups, een eigen reu bij zich heeft. De Canadeesche manier van paren bij zil vervossen- is deze, dat men vier tevenkooien door schuiven in verbinding stelt met een enkele reuenkooi, en dat men dan dien reu laat roteeren, zoo dat hij des morgens bij teef A is, des middags bij B, en den vol- gerfiden dag des morgens bijC en des middags bij D, om dan weer een dag later bij A terug te komen. Op het groote proefstation in Charlottetown kreeg men zoo alle teven gedekt. Een andere methode is die, waarbij twee reuen op die manier bij vier teven circulee- ren, waarbij dus elke teef des morgens of des middags een reu krijgt, maar afwisse lend den eenen of den anderen. Desnoods zou dat ook kunnen met meer dan vier te ven en: twee reuen. Dat circuleeren van meer dan een reu bij de zelfde teven is een best systeem, dat ik eiken fokker kan aanbevelen, vooral ook den beginner, die maar twee paren vossen heeft. Als men twee paren heeft, doet men heel verstandig, de reuen afwisselend bij de twee verschillende teven te laten, wat met een systeem van twee parallel loopende schuiven best te -doen is, zonder dat de reu en elkaar ooit behoeven tegen te komen. Tiet groote voordeel van dat systeem is ge legen in de omstandigheid, dat sommige reuen heel lastig in paarconditie komen, als sommige teven al loopsch zijn. Treft men het heel ongelukkig met een teef, die vroeg loopsch is en een reu, die laat in conditie komt, dan kan men licht een paring mis sen. Daar komt bij dat een reu, die de aanwe zigheid van een anderen reu ruikt in de te ven ren, waarin hij des morgens wordt toe gelaten, veel sneller tot paren overgaat, als de teef loopsch is, dan hij dat anders zou doen. Voor de fokkers, die graag elke dek king zelf zien; met het oog op de geboor tedatum van de pups is dat van groot voor deel. Een teef went in het algemeen even ge makkelijk aan twee reuen als aan één, het hangt er maar van af, of men er voor zorgt, dat de reu nooit een nacht over bij een van de teven blijft. Er zijn de laatste jaren, nu de vossen niet meer zoo schrikbarend kostbaar zijn, aller lei fokkers, die wel eens iets nieuws probee- ren met hun vossen. Zoo zijn er enjkelen ge weest, die geprobeerd hebben om vossen in trio's te paren, ja zelfs met drie teven samen in een ren met een enkelen reu. En met succes. Nu spaart dat systeem niet erg veel uit, omdat ten slotte toch elke gedekte teef voor zich en de pups een eigen ren moet hebben. Alleen spaart het groote ren nen, in geval enkele teven ongedekt blijven. Maar voor de fokkers, die hun dieren op rennen op den grond houden, heeft het systeem toch een voordeel, en wel dit, dat zij een groot aantal rennen onbewoond kunnen laten liggen om ze grondig te desinfecteeren tot het oogenblik, waarop ze noodig zijn voor de drachtige teef en haar nest. Wanneer blijkt, dat teven zich onderling ook in den paartijd goed verdra gen, zooals in het geval van een moeder met dochters, of een stel zusters, dan zou naar mijn meening de beste methode zijn, twee zulke stellen teven met twee reuen te paren en dan die reuen om te wisselen. Maar voor zoover ik weet, is dat nog niet geprobeerd. Het systeem van het omwisselen van de reuen brengt mee, dat de fokker, die zeker wil zijn omtrent de afstamming van zijn jonge vosseji, goed op moet letten, welke reu de vader wordt van elk nest. Maar als hij die moeite neemt, kan hij ook in het ge val allebei de reuen paren willen, den mooisten de kans geven bij alle teven,- wat weer een voordeel is. In dezen tijd is het zaak de vossen lang zamerhand wat op te potten, door hun rant soen vleesch en fruit wat te vergrooten en ze wat minder brood en pap te voeren. In dezen tijd, nu de oude hanen zoo goedkoop zijn, is het wel aan te raden, de dieren van tijd tot tijd hoenders te voeren. Ofschoon mijn eigen vossen nooit eenden of eenden- Nederlandsch fabrikaat Ondanks weelde- en omzet- belasiing minimale prljs- verhooglng onzer toestellen. 4 LAMPS compleet metingebouwden electro- dynamischen luidspreker vanaf f 137.50. Vraagt demonstratie en inlichtingen b.J RADIO - TECHN. BUREAU civ. ing. HEUVELWEG 42 - SOESTDIJK NED. HERV. GEM. TE SOEST. Zondag 21 Januari 1934 kerk 10 uur: Ds. E. Groeneveld. Bediening li.A. Kerk 15 uur: Ds. J. I. van .Scnaick. Dank zegging, Emmakerk 10 uur: Ds. J. I. van Scnaitk. Bediening H.A. Emmakerk 7 uur: I)s. E. GroenevgJ.i. Jeugddienst. CHR. GER. KERK. Zondag 21 Januari 1934 voorin. 10 uur en nam. 6 uur: Godsdienstoefening. Zaterdag 2ö Januari 1934 nam. 7.30 uur: Ds. L. S. den Boer, van Leerdam. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat. Zondag 21 Januari 's morgens 10 uur en 's avonds 6 uur: den Eerw. Hetjr E. Ber kelaar, van Krimpen a.d. IJsel. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG- GODSDIE NSTIGEN. Zondag 21 Januari 1934 's morgens 10.30 uur: Ds. H. H. Dorgelo, van Naarden. DOOPSGEZINDE GEM. TE BAARN. (Kerkgebouw Eemnesserweg 63b) Zendag 21 Januari 1934: geen dienst. slachtafval hebben willen eten, hoor ik van betrouwbare zijde, dat het mogelijk is, de vossen toch aan het eten van eenden te wen nen. Oude, afgelegde eenden is zoówat het goedkoopste goede vleeschvoer, wat ze voor vossen kunnen verzinnen. W5e een poelier in de buurt heeft, waar hij voor wei nig geld kippenkoppen, magen en darmen kan krijgen en zulke dingen als konijnen voetjes en darmen, doet goed dat spul aan zijn vossen te voeren. Dadels zijn nu ook weer goedkoop, en dit is het eenige ver- sche. fruit, dat eigenlijk in de termen valt om in den, winter aan vosseni te worden ge voerd. Ook eieren komen nu goed te pas, wanneer we die in den goedkoopen tijd heb ben ingelegd in waterglas of kalkwater. Het is merkwaardig hoe snel-zilvervossen in gewicht toenemen, als men hun vleesch- rantsoen een beetje ruimer maakt, en hoe snel ze vermageren als men 2e daarentegen weer wat krap houdt. Dit is de tijd, waarop de dieren wat aan den vetten kant moeten komen, om dan in Januari een korte vast- periode door te maken, die van veel in vloed is op de paringconditie, waarin de dieren in Februari moeten geraken. De hoeveelheid plantaardig voedsel buiten fruit kunnen we in dezen tijd tot een mini mum terugbrengen. Maar dat beteekent niet, dat de dieren alleen maar versch vjeesch hoeven te eten; er is altijd toch nog levermeel en beendermeel en ten slotte visch. In den wintertijd is er niet het minste bezwaar tegen om de vossen twee- ol drie maal in de week visch te voeren, liefst dan rauw en ongemalen. Vossen weten ook groote heele vischkoppen van kabeljauw of schelvisch heel netjes stuk te krijgen. Het geeft ze wat te doem. en de resten zijn ge makkelijk uit de rennen te verwijderen. Ge kookte graten zou ik vossen nooit voeren, tenzij ik ze eerst door den molen d?ed. Dat geeft echter allemaal veel werk, en het maakt de visch uit een oogpunt van ge zondheid van de dieren niet beter. Dit is eigenlijk een rustige tijd op de vos senfarm. Het aantal dieren is zoo klein als ooit, de jonge dieren zijn weg of volwas sen, er is niets bijzonders te wachten. Hoofdzaak in dezen tijd is het, de dieren in goeden voedingstoestand te brengen en te houden, en verder om na te zien welke die ren zich goed samen verdragen. Soms zijn er bepaalde combinaties van vossen, die el kaar niet verdragen willen, er zijn ook te ven, die bijzonder lastig zijn. Vinden we ten slotte een reu met wien zulk een twistzieke teef zcih goed verdraagt, dan is het zaak haar maar bij dezen te laten. Lukt het niet haar een partner te vinden met welken ze vrede heeft, dan is het maar beter haar in een. groep op te nemen, waarin geregeld reuen roteeren. Met dat roteeren van reuen bij meer dan een. teef moet men trouwens niet te lang ^wachten. Vooral de eerste paar keeren, als de reu nog niet weet, wat er van hem verlangd wordt, geeft het soms een heele jaagpartij. Later, als de reuen wetem wat de bedoeling is, loopt alles van een leien dakje en brengt dat overzetten van reuen geen onrust in de fokkerij. En onrust in den paartijd moeten we zooveel we kun nen vermijden. Om deze reden ben ik dan ook een voorstander van bepaalde paring- groepen van twee reuen en twee of meer teven, omdat we bij dat systeem nooit in den vollen paartijd met een bepaalde teef hoeven te gaan experimenteeren, welke vreemde reu haar dekken wil. Dr. A. L. HAGEDOORN. Soesterberg.

De Soester | 1934 | | pagina 2