2e BLAD Woningbureau NIENABER Verhuren Verkoopen Geeft gratis Adviezen, Inlichtingen, etc. Ni >o J. L. HüKSdtKlkN GEVESTIGD: Emmalaan 12a - Soestdijk TELEF. 611 Belast zich met van Onroerende Goederen Bekendmakingen Officieel O^Plaatselijk NieuwsyO Nog steeds geen PORTRET van '99 Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 V s No. behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 10 Maart 1934, No. 20 le Afdeeling No. 869. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat de Ossen- damweg wegens vernieuwing van het weg dek vanaf Zaterdag 10 Maart a.s. geduren de den tijd van twee maanden voor het doorgaand rijverkger gesloten zal zijn. Soest, 7 Maart 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, G. Deketn. De Secretaris, Groot l.s. DE VEREENIGING HET 2'- FONDS TE SOEST. CENT Om onze vrienden en begunstigers we der iets te laten zien van ons werk in het ufgeloopen jaar, laten wij hieronder de re kening volgen van de ontvangen gelden en van hetgeen hiervoor aan verschillende ge zinnen is verstrekt. Aan contributie ontvingen we in '33 f 314.02 Saldo van 1932 f 19.19 Totaal ontvangsten f 333.21 Hiervan werd verstrekt: 1956 Liter melk 23 flesschen karnemelk 23 flesschen Room Karnemelk van Oud-Bussum voor totaal f 204.85 Met Kerstmis aan Kleedingstukken en Levensmiddelen voor totaal f 119.20 Te samen f 324.05 Alzoo per 1 Januari 1934 een saldo van f 9.16. Wij danken allen zeer voor hun steun en hopen dat wij ook dit jaar op aller mede werking mogen rekenen. Voor nieuwe leden merken wij nog op dat de minimum contributie bedraagt 2*4 cent per week, 15 cent per maand of f 1.50 per jaar. Gij, die nog geen lid zijt, geeft L* nog he den op aan de onderstaande adressen. 1' steunt hierdoorvele behoeftigen van alle gezindten. De versterkende middelen wor den alleen verstrekt op advies van H H. Doctoren. Tr. de Boer, Wijkzuster, Wijkhuis. H. Sjoerds, idem. M. M. C. Stam, B. Grothestraat 71. Penningm.-Secr.esse. APOLLO. Naar wij vernemen organiseert het Man nenkoor „Apollo" een groot Nationaal Zang- en Muziekconcours op 31 Juli, 1 en 2 Aug., wat gehouden z«l worden op het terrein achter de Spoorstraat aan de Pau- lus Potterlaan. WSj twijfelen niet of deze dagen beloven voor ons dorp zeer gezellig te worden. Wij wenschen „Apollo" veel succes met haar onderneming toe. GRAF UIT HET STEEN EN TIJDPERK Wij hebben reeds de aanwezigheid ge meld van een historisch graf op de heide, gelegen ten Zuiden van het natuurbad, een graf ui^het steenen tijdperk en is men dan ook onmiddellijk met het afgraven van den heuvel begonnen. Prof. Dr. Van Giffen uit Groningen zond iemand, die dit werk meermalen had uitgevoerd. Voordat met dc afgraving van den heuvel begonnen werd, heeft de heer Verloop door middel van een wichelroede 3 graven aangewezen en af gebakend. Met de blootlegging van hi t eigenlijke graf zal men wachten tot dc komst van Prof. van Giffen. Baron Van Heerdt deelde mede, dat het een graf is van 2500 jaar voor Christus, dus uit het steenen tijdperk. SOESTER SCHAAKCLUB. Mochten wij in een onzer voorgaande berichten mcdedeelen, dat het bestuur van bovengenoemde club stappen deed om de Schaak-Wereldkampioene Miiss Vera Men_ chik, die in ons land een tournée maakt, in haar midden te zien, thans kunnen wij het verheugend feit mcdedeelen, dat het actie ve bestuur er in geslaagd is, de Wereld kampioene bereid te vinden om op Dins dag 27 Maart a.s. een Simultaan-seance te geven voor leden en genoodigden der Soes_ ter Schaakclub. Schaaksters en Schakers, die tegen de Wereldkampioene wenschen uit te komen en geen lid zijn van de Soester Schaakclub, kunnen zich opgeven bij den Secretaris, den heer J. Timmer Sr., Beukenlaan 30 te Soest ultimo 20 Maart a.s. De kosten hiervoor bedragen f 1.per persoon. De aandacht wordt gevestigd, dat er slechts een beperkt aantal plaatsen nog beschikbaar zijn. Be langstellenden hebben vrijen toegang. Wij twijfelen niet, of er zal voor dit schaak evenement groote belangstelling bestaan. Voorts kunnen wij nog mededeelen, daf de uitslagen van de gespeelde wedstrijden der winter-compctitie van Dinsdag j.1. lui den: Groep I: J. Timmer Sr.A. Hilhorst 10 Groep II: A. W. Heimens—J, Ph. Hoek 0—1 Groep III: J. H. VerzaalG. J. de Vries 01 Dr. VelthuizenJoh. J. Roorda 14Y% K. PostP. C. Zonneveld 10 A. de VriesP. Olie 01 DAMMEN. Woensdagavond 7 Maart j.1. hield O.D.G. een simultaanseance-dammen in de kleine zaal van hotel „de Gouden Ploeg". Over de belangstelling kan O.D.G. tevre den zijn, al zou ze gaarne alle beschikbare borden door niet-leden hebben zien bezet. Na een korte inleiding van den voorzitter van O.D.G., waarin deze naar voren bracht, dat de bedoeling van deze propaganda- avond was, het damspel in Soest meer be kendheid te geven en zoo mogelijk de dam liefhebbers, die nog geen lid van een club zijn, tot de vereeniging te brengen, werd tegen half negen met spelen begonnen. Daar dc speeltijd beperkt was, zette de heer van Rees, die zich tegenover 15 borden ge plaatst zag, er direct een flink tempo in, zoodat al spoedig cenige teekening in de partijen begon te komen. Om tien uur vielen de eerste slachtoffers en kort daarna was dit aantal tot zes ge stegen. Over het algemeen werd sterk te gengespeeld, doch niettegenstaande dit, bleef de heer van Rees vlug spelen, zoodat reeds om elt uur de seance was afgeloo. pen. Het eindresultaat was, dat de heer v" Rees 8 partijen won, 5 partijen remise speelde en er 2 verloren had. Gezien de sterke bezetting een zeer mooi resultaat, al blijven wij van meening, dat met minder vlug spelen, deze cijfers beter zouden ziju geweest. De heeren-P. Floor en Theo Bakker wis ten hun partij te winnen, terwijl remise speelden de heeren A- Blom, W. F. Jas, J. Onderwater, H. en Ch. Bakker. O.D.G. kan op een geslaagden avond te rugzien en het laat zich tevens aanzien, dat zij haar doel, enkele nieuwe leden te win nen, zal bereiken.' Clubavond is dus voortaan in „de Gou den, Ploeg" (zijingang) op iederen Woens dagavond. PLUIMVEE- EN KONIJNENFOK- KERSVEREENIGING „SOEST EN OMSTREKEN". Woensdagavond om half 8 hield Dr. B. J. C. te Hennep®, bacterioloog bij de Rijks seruminrichting te Rotterdam, een zeer belangrijke lezing voor het opfokken van kuikens. De vergadering welke enojm druk bezocht was, werd niet een woord van welkom geopend door den voorzitter, den heer E. J. ten Raa, wien het geen ver wondering wekt, dat zoovelen aan den op roep hebben gevolg gegeven, om reden dat 'n spreker als op dezen avond zeer zeld zaam is. 't Is de le maal dat spr. alhier optreedt, hij hoopt dat het niet de laatste maal mag zijn. Hij roept hem in 't bijzon der hartelijk welkom toe evenals de 4 leden der l'tr. Bond van Pluimveehouders, die het mogelijk hebben gemaakt deze le- zing te houden. Daarop verkrijgt de spreker het woord voor de behandeling van zijn onderwerp en stelt voorop, dat bij den opfok der kuikens de voeding een groote rol speelt, wil men tenminste krachtige kuikens fokken. Hier voor zijn verschillende manieren en recep ten. Spr. zal de voornaamste behandelen in een lezing van een uur, daarna pauzee- ren en daarna lichtbeelden vertoonen van bekende kuikenziekten en cenige kiekjes uit Berlijn en Parijs. De groote- kwestie waar het bij de op fok om gaat is er voordeel uit te trekken. Spreker zal niet spreker^ over sportfok, daar hij geen ervaringen heeft op dit ge bied, de rassen niet kent en zich alleen bemoeit jnet de pluimveehouderij. Voor de opfok zijn diverse maatregelen; de voor naamste is door geen te hooge onkosten, gezonde, krachtige hennen te bekomen, die hooge eierproductie geven, want 't is er om te doen, dat er wat in en niet uit-de portemonnaie komt. Elk heeft belang bij een gezand, sterk kuiken en deze zijn zeer gevoelig voor ondeugdelijk samengesteld voer. Goedkoop is in deze veelal duur koop en loopt daardoor de zaak vast. Door proefnemingen is men er in ge slaagd precies vast te stellen wat de .'kui kens op verschillende leeftijden .noodig hebben en heeft men gezien dat bij goed voer, gezonde kuikens komen Ivan een (voorheen R. FRESE Hofleveranciers BAARN Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 gezonde foktoom. Dit toom moet absoluut vrij zijn van verlammings- en pullorum verschijnselen, vooral van het eerste, daar verlammingsziekte erfelijk is. Broedeieren moeten genomen worden van overjarige hennen; van zeer groot belang is voor het jonge kuiken zonlicht. Hoe meer zon hoe kleiner het sterfte broedproces. Zeer veel kennis heeft spr. opgedaan op het congres te Rome, en spr. vindt het een groote fout van de Pluimveebladen, dat daar met geen letter nota van is genomen; daar nu vanaf September 1933 in alle buitenlandsche vakbladen daarover is ge schreven en Nederland in dat opzicht ver vooruit zijn. En dat klemt te meer, omdat ons land op export is aangewezen en wij, doordat die wetenschap hier nog niet is doorgedrongen, veel ten achter komen. Een lijvig rapport in 8 deelen in diverse kleur gebonden, is daar in Rome behan deld. Een groote aandach is gewijdt aan de belichting, daar dit een groote factor is, terwijl oordeelkundig voederen voor deel mede brengt. Diermeel o.a. is voor foktoomen niet geschikt en daarbij is het zeer slecht voor de kuikens, daar het sterftecijfer daardoor hoog is. Een ander punt is het soyaineel, dat in Engeland wordt toegepast voor de legkip, gemengd door het voer, voor de fok is het minder goed. Dc proeven er mede genomen in Japan, vanwaar het wordt geimportcerd, gaf aan, dat bij die voedering veq.1 minder hennen bij een haan kan worden gedaan. Doordat een kip spoedig groeit, komen spoedig de fouten voor den dag en daar om moet goed ochtendvoer bevatten: ei wit, vetten, mineralen, vitaminen, wat in jong groen voer aanwezig is, en ook wa ter. Om te weten te komen welk voer een kuiken op verschillende leeftijden noo dig heeft, heeft men deze op verschillen- de leeftijden ontleed, om zoo goedkoop en zoo doelmatig mogelijk te voeren. De oude methode om de kuikens nadat ze droog zijn, te laten vasten, heeft men los gelaten, daar het diertje dadelijk voer mag hebben om daardoor de ziektekiemen, die reeds in het dooier aanwezig zijn, af te voeren. Welk voer nu noodig is, is voor elke streek afzonderlijk. Ook kan het eene graan het andere niet vervangen. Ge mengd graan met mais is goed, door tarwe krijgt men veel sterfte. Goed voer is kar nemelk en vischmeel. Beenziekte voorko mend door maisvoer is te verhelpen door haverdoppen te voeren. Afsterven der on derkaak komt voor door gerst-haver. Het beste is maismeel met karnemelk. Hier te lande heeft men /.eer goed opfokvoer, maal leest vooral het rapport Rome er over, dit is goud waard, 't Voedervraagstuk toch hangt nauw samen met de kwestie van het broedei, zeer goed is de alleen meel- methode, maar men moet goed toezien, daar voer voor de eerste weken anders moet zijn dan voor de laatste. Korrelvoer is niet zoo goed. De vrije keus-methode wordt ook met succes toegepast, 't Voer moet bezitten 8U pCt. graanmeel en 15 pCt. eiwit. Te veel van het laatste veroor zaakt sterfte. Plantaardig eiwït is heel goed. Bij goede opfok geven zij spoedig winst. Na de tiende week mag meer graan worden gevoerd. Kalk en phosphor moet in verhouding zijn als 2d, bij teveel daarvan is zuivere levertraan de veilig heidsklep. Tegen Engelsche ziekte helpt gist en levertraan, tegen verlammings ziekte is niets te doen. Bijvoeren met kui- kenvoer moet tegelijk gevraagd worden welk grit er gevoerd moet worden, daar dit overal verschillend is. 't Mineraal mengsel moet ook keukenzout bevatten. Gele mais is de beste, oud gras is zeer slecht. Het resultaat der kunstproducten is nog niet bekend. Levertraan mag niet meer bevatten dan 6 pCt. vetzuur. Vita mine D dat het zonlicht bevorderd is zeer goed voor de kuikens, ofschoon het ook nog giftdeclen bevat. Na deze zeer interessante lezing werd gepauzeerd en daarna werd een stel licht beelden ter verduidelijking getoond, waar na de praeses den spreker dank bracht en hem een tot weerziens toe riep. WAAR GAAN WIJ HEEN? 12 MAART vergadering Chr. Hist. Kies- vercenigfng om 8 uur in „De Viersprong". 15 M'AART uitvoering Blindenbond, Julianakerk, half 8. NEUTRAAL SOESTER TOONEEL. Dinsdagavond gaf genoemde club in de zaal van Hotel Eemland haar 3e tooneel- avond in dit seizoen, welke slechts matig bezocht was, een gevolg van het ongun stige weer in den vooravond. Het strijkje van Benthem Uiterwijk zorgde voor pret tige entre-acte muziek. Ten tooneele werd gevoerd „Haar andere man", blijspel in 3 bedrijven (4 tafereelen), door Larry E. Johnson. Er is om de verschillende ver wikkelingen in dit blijspel hartelijk gela chen en warm geklapt, maar toch is het stuk niet met onverdeelde belangstelling gevolgd. De reden er van was, dat er wei nig contact tusschen de optredenden viel tc bespeuren. Naar de reden er van heb ben wij geinformeerd, en de slotsom was, dat de vereeniging gehandicapt is tot op den laatsten dag toe, toen Mej. Cees Brug man door. ziekte verhinderd werd de rol van Stella (dienstbode) te vervullen. Een kracht, die zeer moeilijk te ontberen is. M'ej. Suit uit Baarn, die de/rol op zich nam, kvVcet zich naar behooren van haar moeilijke taak. Bij de overige spelers was de rolkennis in orde, maar er vlogen geen spaanders af. Mej. C. van Dijk mag gerust wat harder spreken, daar wint haar spel door. Harvey, Mary, dr. Gerard Nilis in Oom Elmer en de politic-agent in zijn dubbel rol waren goed; in Mary zagen wij er ver der één van de oude garde die terugge keerd is. Over het stuk zelf: Mary een vrouwtje met hoogvliegerswaanzin, heeft van allerlei opgedischt aan haar erfoom Elmer, of schoon de behuizing etc. zoo is dat geen blind paard schade zou doen; maar dik doen is ook een gave. Harvey haar echt genoot schikt zich er in met tegenzin, en laat dit ongezouten merken. Maar wat doet een man tegen een vrouw met hoogmoeds waanzin. Zij voert die zelf zoo ver door, dat als Oom zijn bezoek aankondigt, haar man de rol van butler wordt toebedeeld, terwijl zij een ondergeschoven man voor de hare accepteert en zich door deze laat zoenen, zoodat Harvey uit zijn vel springt wat begrijpelijk is. Die „andere" man is in 't geheim verloofd met het nichtje van GEVONDEN VOORWERPEN Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: pince-nez in zwart étui politiebureau schort, waarin zakdoek met eenig geld Kerkdwarsstraat 12 rljwielbelastingmerk Schoutenkampweg 1-4 poes Kerkstraat, hoek Veldweg gumnuring F. C. Kuyperstraat 4 paar dameshandschoenen 1 ange Brinkweg 45 witte fox terrier Eigendom weg 98 LATEN MAKEN den Oom. Krijgt vreeselijk heibel als zij bemerkt, dat hij met Mary flirt en wil niets meer van hem weten. Maar eind goed al goed. Mary vertelt haar zwakheden aan Oom, die alles al door had, maar haar toch de erfenis geeft en het nichtje maakt het weder goed met de a.s. arts. Stella was er hel slechtst aan toe; zij die ver kikkerd was op den butler, die maar niet happen wilde, gaat ongetroost verder met het diner klaar te maken voor 8, neen voor 1, neen voor 3 personen. Er is smakelijk gelachen om de malle situaties en verwikkelingen en tevens da nig geklapt. Na afloop een gezellig bal met attiacties. Voor de laatste uitvoering is in studie genomen „Om 10.000 dollar", een sensatie van Amerika. De regie, door den heer A. Aalders, was goed verzorgd, evenals het kapwerk door den heer J. Wiersma; de oom had een „pracht kop." VERGADERING V.D.B. In de tweede helft van deze maand zal hier vanwege de Afd. Soest van den Vrijz. Dem. Bond een vergadering worden be legd, waar als sprekers zullen optreden Mr. L. G. van Dam, Algemeen Secretaris van den V.D.B. en Mr. Stomps, de Advo caat, die, in opdracht van de familie Van der Lubbe, naar Leipzig is gereisd, om te trachten, dat de verdediging van Ma- rlnus van der Lubbe, den verdachte in het groote Rijksdagbrandproces, aan hem zou worden toevertrouwd. Wat de heer Stomps over zijn verblijf te Leipzig, over de door hem aangewende vergeefsche pogingen en over wat daar na is geschied, weet te vertellen, is uiterst spannend en wordt door den begaafden spreker op zeer objectieve wijze voorge dragen. De heer van Dam :s voor Soest geen onbekende: hij is reedt- meer keeren voor den V.D.B. opgetreden, en de heldere wij ze, waarop hij het, door hem behandelde onderwerp weet voor te stellen is bekend. Dit belooft dus een zeer interessante bijeenkomst te worden. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in 't nummer van a.s. Zater dag. BEKEURINGEN TEGEN NATIO- N AAL-SOCIALISTEN. In de pauze en na afloop van de open bare vergadering der N.S.B., gehouden op Woensdagavond j.1. in hotel Bosch en Duin aan de Bosstraat, heeft de politie tegen di verse N.S.B.'ers proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het uniformverbod. ZWERVER AANGEHOUDEN Door de politie is aangehouden de be kende zwerver T. d. H„ die nog enkele dagen hechtenis had te ondergaan. Als regel placht hij den nacht door te brengen in hooibergen, ook veel te Soest. Hij zal ter beschikking worden gesteld van den heer Officier van Justitie te Utrecht. tv', tv"- 7^. U R L Voor: E P D E U N O H naarvan Weedestraat 7 GEVULDE KOEKEN ONTVREEMD. Door een slager te dezer plaatse is bij de politie aangifte gedaan, van de ont vreemding te zijnen nadeele van een 6-tal gevulde koeken. Een onderzoek naar de daders wordt ingesteld. VERZET TEGEN DE POLITIE. Donderdagavond \va,s er groot rumoer in Hotel Eemiand. Aldaar waien aanwezig dc Soesters H. V. en A. S., die er de boel op stelten poogden te zetten. De politie werd ter assistentie geroepen en kwam midden in een vechtpartij terecht. Hét aan wezige publiek trachtte de herrieschoppers vast te houden tot de komst van de politie, wat alweer tot allerlei opschudding aan leiding gaf. Toen de politie beiden uit het café wilde verwijderen, pleegden zij ge weld en verzetten zij zich hevig. Er ont stond groot tumult, gevolgd door een zich losrukken, wegloopen, achterhalen en we der opvangen. Een der agenten liep daar bij een klap achter het oor op. Ten slotte gelukte het de politie beide arrestanten naar het bureau over te brengen, alwaar zij werden ingesloten. Zij zuljen zich hebben te verantwoorden wegens wederspannigheid tegen de politie, wegens het verstoren van de openbare or de, wegens het zich in een café niet orde lijk gedragen en wegens mishandeling van een politieagent. Dit muisje zal dus voor hen nog wel een flink staartje hebben. ONGEKEURD VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Donderdagmorgen heeft de opzichter keurmeester P. J. D., geassisteerd door de politie bij den slager A. B. aan de Birkt- straat, welke slager op het oogenblik wer keloos is, een hoeveelheid van ongeveer 70 K,.G. vet en rundvleesch in beslag ge nomen, alles ongekeurd. Dc draden van het onderzoek, dat direct werd ingesteld, leidden naar den veekoop man W. W., bij wien eveneens een hoeveel heid van ongeveer 37 K.G. ongekeurd vleesch in beslag werd genomen. Voorts bleek, dat een koe frauduleus was geslacht, welke koe W. voor eeri lut tel bedrag gekocht had van een landbou wer te Nijkerk. W'. had daarop de koe te Soest geslacht zonder aangifte te doen en te laten keuren. Van deze koe stond te vo ren wel vast, dat zij ziekelijk was en waar schijnlijk bij keuring zou worden afge keurd. Waar de accijnsen eveneens zijn ontdo ken, hebben de ambtenaren der Rijksbelas tingen zich ook met bet geval bemoeid. Proces-verbaal zal worden opgemaakt wegens ontduiking der accijnsen, terwijl meerdere processen-verbaal op grond van de Vleesichkeuringswet zullen volgen. De keuringsdienst heeft hiermede een goede vangst gedaan, daar reeds lang ge ruchten liepen omtrent frauduleus slach ten door W„ wat tot dusverre echter kwa lijk te bewijzen was geweest. Dit keer is hij eens flink tegen de lamp aangeloopen en hij zal dan ook zijn gerechte straf wel niet ontgaan. KERKCONCERT IN DE OUDE KERK. Ten bate van de kerkzaal te Hees en het wijkgebouw Soest-Zuid, werd Donderdag avond om 8 uur door een gemengd koor uit Baarn, met medewerking van Mej. Ma ry Ligthart, sopraan, A'damMevr. Stans le Cosquino de Bussy, alt H'sum; de H.H. Rich. Tijhuis, tenor en G. J. Th. Beuken, bas, beiden te Baarn. Mej. J. A. H. de Jong(Schouwenburg, fluit, A'dam en Mej. Bcrta Kuyer, piano. Baarn, het geheel on der leiding van den heer Fred. Breekveldt HET

De Soester | 1934 | | pagina 6