Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag t H.M. DE KONINGIN MOEDER WERELD IN NOOD. Krachtig Regeeringsbeleid. ]E¥i©©I^TJiS HORS D'OEUVRE. O^Gemengd Nieuws^O H. J. M. v. d. WtERD vroeger altijd aardig en, we zijn altijd beet- rau uit. ster zegt, dat de toe- onhoudbaar was ge- t allerlaatste moment aemd die kort tevoren 'Et. Hij kon dus ook >eming geen rekening de heer Busch voor ewel hij wel wil ver reden van den heer et altijd zoo sympa- nog altijd niet even heer Busch verkeerd hem zeker corrigee- 'i een sollicitatie had Bij de benoeming is m de Commissie voor betoon, de leden daar. al voor en er steekt ig in het geheel niets inder» om begonnen, n op de rechte plaats E het geheel tijde- oet. Als het hier een hebben betroffen had t aan den heer Busch 1 tijdelijke benoeming makkelijker, en, of de heer Busch :t en spr. wil gaarne er Busch niet altijd j moeten echter eerst want alleen op deze ijk het kwaad uit te de schuld voor deze zich. ft er bij deze geheele inden. Er waren, ook i functie erg geschikt bronnen van inkom- ikt een meer dan be- nu juist een raadslid enboven nog andere i heeft. (Op de insi- meester ovec een ge- icel ander geval, had lust in te gaan), eert tegen den laatst inzake verbod voor 't Natuurbad om te at gaat lijken op con_ er vindt die circulai- was langzamerhand dat de jongelieden ►en te rooken en dat goed gevonden, laakt er bezwaar te- de agenda met stuk ijs toegestuurd krij- ending. |t, dat zulks in groo. ook geschiedt, daar teblad, waar de voor- ra, zoodra ze het licht e raadsleden hebben tukken, altijd zoo erg in heeft spreker op- s een zending aan de en, als er wat klaar de Nies weder met het schijnt moeilijk ar den zin te maken. nog het aanleggen gs het eerste gcdeel- jschestraat, waar het rg gevaarlijk is, nu de Kerkstraat daar de wielrijders op den gaan fietsen. Er zal aan dit verzoek kan omen. neeft niets anders op graag naar huis wil ;emeester, niets meer -uim 6.15 uur de ver- d voor zich uit en iderzoekende oogen, waren, en niet het en mond des kapi- /ist reeds lang, hoe 1 stond, en in den j gezien had, welk isch Gerd geworden dat deze het ge il beantwoorden. En hem meer dan dui- en u eindelijk!" sprongen beiden <omt ge toch hier?" >m den hals haars en verrassing, niet- rief ontvangen? En geloopen? Net iets men vader!" i uit z'n armen en ter voor, de bezit- t me een dag eer- Dor wwij u hier in ezoeken. Wat zegt nelijkheid?" 'P z'n gast toe en jk. En Vilma ging gezicht zette, als vaakte of droomde, ertsend woord wil- roeten; maar d'oo- ze nu voor hem. na, u is dus tóch lij vermocht te zeg- :oo sterk, dat het eens, „dat geluk had t!" haar hand vast, die m gereikt had. chte de drukte van het was hun, als n op de wijde wereld, der en waren beiden >gen op en zag hem In eikaars oogen bekentenis van een ra het hart vol van de hand houdend, vader terug, die ze tering in de oogen (Gegarandeerde oplaag 3000 exemplaren) Twee en Twintigste Jaargang Woensdag 21 Maart 1934 BUREAU VOOR ADMINISTRATIE, VAN WEEDESTRAAT7 - SOESTDIJK ADVERTENTIÊN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIIK DINSDAGS- EN VRIJDAGSMORGENS 10 u.a. h. BUREAU UITGIVE: N.¥. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ v.h. G, d. BOÏENKAMP ADVERTENTIÊNVAN 1-5 REGELS 75 CTS.. ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. KORTING ABONNEMENTSPRIJS f 1._ PER DRIE MAANDEN. FRANCO PER POST REDACTIE- EK ADM-ADRES: v. WEEDESTR. 7 - TEL. 962 - GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 - (STAATSBLAD No. 380) Na een betrekkelijk korte onge steldheid is H.M. de Koningin-Moe der gisterenmorgen om kwart vóór acht overleden, in den ouderdom van 75 jaar. Voor Soestdijk, waar zij jaarlijks eenige zomermaanden doorbracht, is dit een groot verlies. )E. 1. Toen de Engelsche staatsman Eden, van zijn reis naar de groote Europeesche hoofd leden teruggekeerd, in het Lagerhuis rap port uitbraent van zijn ervaringen en be sprekingen inzake het Engelsche memoran dum betreffende het ontwapeningspro bleem, schetste hij in zijn conclusies met enkele woorden den huidigen internatio nalen toestand: „zorgelijk, doch niet wan hopig". Er was toch zeker iets gewonnen, als men bedacht, dat de openbare meening onder de naties zich op het oogenblik den ernst van den toestand bewust is. Dat was in 1914 niet het geval. Daarom deelde Eden de meening niet dergenen, die rede neeren, alsof er een oorlog op handen zou zijn. Maar de dringende verantwoordelijk heid bestond, om met het werk voort te gaan, omdat met iedere maand de taak moeilijker wordt. Deze taak nu bestond uit twee dingen: in de eerste plaats moest een beperkte conventie tot stand worden gebracht, die eenige ontwapening inhield, gebaseerd op de werkelijkheid van het oogenblik, en zulks op grond van het En gelsche memorandum van onlangs. Deze verklaring van Eden wint te meer aan be- teekenis, als men voor oogen houdt, dat onlangs Frank Roosevelt een verklaring aflegde, waarin hij zijn vollen steun toe zegde aan het Engelsche memorandum. Dit kan van groot gewicht worden, aan gezien ten slotte Amerika en iEngeland ^amen volkomen in staat zijn, indien zij dit zouden wenschen, een Europeesche oor log te voorkomen, door een volslagen em bargo op oorlogsmateriaal en crediet. In de tweede plaats wees Eden op de nood zakelijkheid van versteviging van het aan zien van den Volkenbond, en gaf daarbij een duidelijke wenk, dat Duitschland tot Genève zal moeten terugkeeren, wil het ooit als volwaardig lid van de Europee sche statengemeenschap worden aange nomen. II. Inderdaad, de lichtvaardige en op gocd- koope sensatie beluste profeten, die met het grootste gemak sinistere parallellen trek ken met het onheilsjaar 1914, stappen wel wat al te gemakkelijk heen over de omstan digheid, dat de publieke opinie overal, me de door de perfecte communcatiemiddelen en 15 jaar van ongeëvenaarde internationa_ le gedachtenuitwisseling, met op den ach tergrond den boozen droom van 1914'18, beter weet wat er gaande is en, niet zoo licht meer een prooi wordt van geweten- looze oorlogsdrijvers. Hoe zou het ook kunnen, wijl we nog dagelijks op pijnlijke wijze aan de gevolgen herinnerd worden door den gansch ontredderden toestand waarin de „wereld-in-nood" zich bevindt. Ook andere trieste ongevallen vormen een gloeiend Mene Tekel op de muren van den tijd. Zoo somde onlangs een Amerikaansch blad de oogst van enkele dagen op: een bericht uit Warschau, meldende dat 11 kin_ deren en 1 boer gedood werden door het ontploffen van een granaat uit den wereld oorlog, die ze gevonden hadden; een bericht uit Italië (Gorizia) meldende dat 3 kinde ren ernstig gewond werden dooj- een oor logsgranaat, die ze aan den oever van een rivier vonden; een bericht uit Boekarest meldende dat een officier werd gedood en 9 man gewond door een handgranaat die verkeerd ontplofte enz. enz. Vier van dat soort berichten waren er op 1 dag, één dag in vollen vredestijd III. Terecht merkte onze confrater van over zee op, dat, al gaat natuurlijk onze sym pathie uit naar de rouwenden en de gewon den, de tragedie toch feitelijk gelegen is in de volslagen nutteloosheid en redeloosheid van dit verlies aan menschenlevens. En dan herinneren we ons tevens weer boe fel- er hoe beter de oceaan van verdriet en lijden die veroorzaakt werd door het feit, dat in de jaren 1914—1819 8.538.312 men- schen op ongeveer dezelfde manier werden ge ood. en 21.219.452 menschen gewond tn verminktWaarvoor, voor welk n» om welke reden, wat werd ermee be- [rei e" ongeluk ten minste voor zoo- cr het het grootste deel van de wereld aanging -- te Sarajevo, en we hadden een 0r og die de wereld veilig moest maken ^oor de democratie, een oorlog om den oorlog uit te roeienOndertusschen legden redelooze vredesverdragen de kie men voor nieuw conflict. Die kiemen nu zal men tot eiken prijs onschadelijk moeten maken. „Zorgelijk doch niet wanhopig", ,zei Eden. Welnu, de regeeringen, speciaal van de groote mogendheden zullen in de komende maanden, door groote wijsheid geleid en gesteund door de publieke opi nie, de handen aan den ploeg hebben te .slaan. En laten we hopen dat de wat op lichtende economische omstandigheden de slagingskansen zullen bevorderen. FLORIS C. (Nadruk verboden). De benoeming van den schilder-winke lier, tevens raadslid, Busch, tot gemeente lijk controleur bij de werkverschaffing, heeft in onze gemeente _pog al heel wat stof doen opwaaien. En niet ten onrechte! Als een raadslid door zijn collega's tot een betaalde gemeentelijke functie wordt benoemd, dan wel dat die benoeming ge schiedt door het Dagelijk?ch Bestuur der gemeente, zit daar steeds veel gewrongens in. Vandaag raadslid, behulpzaam bij het besturen der gemeente en daarbij zelfs een nogal militante houding aannemende, mo gen aan de gemeente ondergeschikt amb tenaar, die getrouwelijk heeft op te vol gen, wat hem wordt gelast! Het is en blijft gewrongen en vreemd en vooral in de tij den van thans maakt sdoo'n benoeming op velen een heel onprettigen indruk. En die indruk wordt nog onprettiger, als men kennis neemt van alles, wat aan die be noeming is voorafgegaan. Het begint dan bedenkelijk te gelijken op een elkander den bal toewerpen. H,et argument, dat niemand anders dan de betrokkene voor die functie geschikt was, maakt op een onbevooroordeelde e>en vrij armzaligen indruk; niemand voor zoo'n functie geschikt dan het raadslid Busch in een gemeente van bijna 16.Ü0U inwoners, geloove wie hei wil! Geen oproep, geen sollicitaties, vreeselijke haast en holderde bolder een benöeming van dengeen, die zijn eerebaantje als raadslid liever wil om zetten in een goed betaalde gemeente functie. Het is treurig, werkelijk treurig, als men in de tijden, die wij thans beleven, nog zonder blikken of blozen tot derge lijke middelen zijn toevlucht durft nemen. Dat wijst op een politieke verwording, waarvan men in de gemeentelijke Gezags- kringen blijkbaar nog geen notie heeft. En vanwege dat Gezag wordt niet eens een poging gedaan, om zoo'n rare benoeming te voorkomen, neen, integendeel, de diverse Gezagsdragers zelve beijveren zich die be noeming te verdedigen en goed te praten. Nog erger werd het geval, toen blijkens het raadsverslag de hoogste vertegen woordiger van het Gezag in deze gemeen te, aan den Raad (het souvereine bestuurs orgaan in deze) mededeelde, dat de heer Busch geen ambtenaar was, zelfs geen tijdelijk ambtenaar, doch een gewoon los, tijdelijk, arbeider, die notabene op arbeids contract zou zijn aangenomen. Maar toen aan genoemden Gezagsvertegenwoordiger een officieel gemeentelijk formulier werd getoond, waarin de heer Busch werd aan geduid als ambtenaar, belast met de con trole, welk formulier hij als ambtenaar had geteekend, toen.... veranderde genoemde Gezagsvertegenwoordiger totaal van koers en deelde hij aan den Raad mede, dat de heer Busch dan blijkbaar toch wél ambte naar was! Over krachtige Gezagshandha- ving gesproken! Een van tweeën, óf genoemde Gezags vertegenwoordiger wist niet, dat de heer Busch door hem en de wethouders tot amb- tehaar was benoemd, óf hij wist het wel. Wist hij het niet, dan moet men zich toch met vertwijfeling afvragen in welke han den het bestuur onzer gemeente berust, als het hoofd van dat bestuur niet eens weet of een bepaald persoon door hem is aangesteld tot ambtenaar. Mij dunkt, met een ambtenarencorps van slechts enkele tientallen en een klein bestek als hier, kan men zich dat toch nog wel herinneren. Ge brek aan wetenschap in dat opzicht illu streert dus alleen gebrek aan animo in de taak, die men op zich heeft genomen, il lustreert een totaal niet op de hoogte zijn van eigen handelingen. Wjist genoemde Gezagsvertegenwoordi. ger het wèl, dan heeft hij opzettelijk on juiste inlichtingen aan den Raad verschaft, in de hoop, dat het onjuiste ervan niet uit zou komen; en dit mogen wij van zulk een Gezagsdrager toch niet verwachten. Hoe dit alles ook zij, hetgeen is ge schied is koren op den molen van de natio- naal-socialisten; ten, behoeve van hen wor den op die wijze de voedingsstoffen gele verd voor de plant, die zij kweeken. En kruiwagens van die voedingsstoffen wor den aangereden juist door hen, van wie men. dat het allerlaatste zou mogen ver wachten. Ondergeteekende behoort tot hen, die in de moeilijke tijden van thans, krachtig staan achter onze huidige nationale Crisis- Regeering-Colijn en die het streven van die Regeering naar een krachtige Gezags- handhaving energiek steunen. Als de dra gers van dat Gezag echter handelen, zoo als hier in Soest, wordt hert de goedwil- ligen toch wel moeilijk gemaakt, dat Ge- zg altijd te schoren en te verdedigen. Een Regeeringsgetrouwe XXVII. „Hallo, hallo, hier de Soester R-dio Omroep. Door eenige wijzigingen; aange bracht door de plaatselijke radio-contröle- commissie, ziet het programma voor mor gen er als volgt uit: - 8.01 Gramofoonmuziek o.a. de W/ekker- ouverture en de Stofzuigerssympho- nie. 8.30 Ochtendgymnastiek. Les 11. Oefe ningen met het boordenknoopje. 9.00 Lectuur-halfuur. Bespreking van het zooveelste, plaatselijke krantje door Ad. Verteer. 9.30 Radiolezing van den Heer Beuzel over „De beteekenis van de vis- schenkom voor de Soester Historie." 10.00 De brandweer bluscht even een brandje. 10.05 Solistenconcert. „Zwanenzang" van W. F. H. B. „Die LInvollendete van J. v. D. 10.30 Knipcursus. Onze politie knipt eenige overtreders van de maximum snelheid. 11.00 Vrouwenhalfuurtje. „Hoe brengen wij onze mannen aan het verstand, dat zij bij onze thuiskomst thuis en niet bij hun buurman hooren te zit ten?" 11.30 Zwemonderricht. Les 1. Het flanee- ren om het bad. 12.00 Radio-tooneel. Opvoering van,, Het Fooien-Buschje." 2.00 Radio-reportage. Uitzending der ge_ meenteraadszitting. 6.00 K'inder-tooneel. Opvoering van „Doornroosje" door den Raad. 6.15 Sportpraatje van Karei Lodeesën. 7.00 Mannen-halfuurtje. „Huishoudelijke wenken." 7.30 Les in het maken van Natuurbad- 'begrootingen. 8.00 Nieuwsberichten van het Soester Persbureau. 8.05 Gramofoonmuziek, o.a.: Auch du wirst mich einmal betrügen, Close your eyes, Einmal sagt man sich Adieu. 8.30 Onze Edel Achtbare Heer Burge meester spreekt over: „In dezen tijd past een krachtig beleid." 9.00 Leekencauserie: „De al of niet toe. laatbaarheid van het blanco stem men." 9.30 Gewijde dansmuziek. 10.00 Sluiting met den kraaienmuziek. Hier verder niets meer aanwezig. Goeden avond, dames en heeren. Allemachtig, wat heb ik me daar van nacht 'n rare droom gehad! Ik wil 'm even vertellen, in de hoop, dat ik bij de lezers van de krant meer succes heb, dan bij m'n eigen familie. M}'n vrouw zei: Is dat alles! en m'n schoonmoeder: Als je weer eens wat weet! Enfin, van je familie moet je 't maar hebben. En nu, attentie! Ik was dood en werd begraven. Alle Soester letterkundigen, krantenschrijvers, dichters en toonkunstenaars waren in den lijkstoet. De harmonie speelde de treur- marsch van Chopin. Ik hoor nog het mooie trio: Zoo gaat Dixi naar de bl.... toe! De omfloerste trom van het Groot Gaes- beker gilde liet haar do^e tonen tot in de verte doorklinken. De sirene loeide en gilde over de Soester velden. Deputaties uit den Raad, van het Soester Natuurbad, van de Brandspuit, van de Naai- eni Brei- school en van bijna alle plaatselijke ver- eenigingen waren vertegenwoordigd, om aan m'n stoffelijk overschot de laatste eer te bewijzen. Wie niet in de stoet liep, stond langs de straat het indrukwekkend schouw spel gade te slaan. Menige zucht hoorde ik slaken en menige traan zag ik bigge len. Miaar aan alles komt 'n einde en al spoedig keerden allen in zeer voldane stemming onder de vroolijke tonen van de muziek „En hij komt nooit weerom" huis waarts. Intusschen dwaalde ik in het luchtruim rond, op zoek naar de hemelpoort. Ha, eindelijk! Daar zie ik de gouden klopper reeds in het zonlicht schitteren. Ik laat de klopper vallen en al spoedig gaat de hemeldeur open. Ik sta voor Petrus met z'n eerbiedwaardig gezicht en de sleutel bos in jle hand. En? Dixi van Soest. Van Soest? Dan moet je eerst even naar de controle hier naast. Asjeblief, ga hier maar binnen. Ajakkes! Dat was me 'n ontnuchtering. Daar sta ik me in m'n kale hempie van aanschijn tot aanschijn tegenover Jonker Busch. He, Dixi; je ziet er wel wat vreemd uit, om hier je joyeuse entree te doen. We zullen 'ns even/ de boeken controlee ren. Nou da's niet veel bijzonders, veel onverstandige dingen geschreven en gede biteerd; degelijke Soester mannen in 't zon netje gezet; spotrijmpjes gemaakt op alles en nog wat. Je zult je entree hier nog 'n poosje dienen uit te stellen. Controle, Dixi, werpt oneindig meer voordeelen af, dan de onkosten bedragen. Ga jij nu maar weer hors d' oeuvres schrijven; ik zit hier best. Ziezoo, Dixi, nu zijn we quitte. En met een geeft de Jonker me 'n trapje, dat ik als 'n slingeraap uit den hemel tuimel en voor mirakel op de aarde kom te liggen. Wat mankeert jou, zei m'n vrouw; je ligt te woelen en te trappen, dat ik geen oog dicht kan doen. Goddank, wijfje, dat jij hier naast me Jigt. 4k dacht waarachtig, dat ik den Con troleur van Soest in m'n armen had. DIXI. KAMER VAN KOOPHANDEL FA BRIEKEN VOOR DE GELDERSCHE VALLEI. Vrijdag 10 Maart j.1. kwam de Kamer in zitting bijeen, onder praesidium van den heer J. H. van Lonkhuijzen. Aan een speciale commissie wordt op gedragen, om, ingevolge verzoek van ge meentezijde, advies aan Amersfoort uit te brengen betreffende de marktregeling al daar. Op voorstel van de Fin. Comm. zal de Kamer voor de gewone boeken-contrö- le een accountant benoemen, als proef voorloopig voor dit jaar. Inzake een quaes- tie met den regeeringscommissaris voor de pluimveeteelt zal de Kamer zich wenden tot den Minister. De rekening over 1933 werd vastgesteld met een totaal van f 18.451.95 en een batig slot van f 1.682.25. De Kamer zal aan het Ned. Fabrikaat, congres van 22 Juni a.s. te Amersfoort in samenwerking met het gemeentebestuur op 21 Juni een ontvangstavond aanbieden. Voor het Pelikaan-comité zal de Kamer f 50.bijdragen aan de collecte voor dèn Pelikaan-dag te Amersfoort. Inzake den te benoemen Haven»- en Marktmeester der gemeente Amersfoort conformeerde de Kamer zich met een door het bestuur hierover gegeven advies, dat spoedshalve verzonden was. De Kamer zal t.a.v. de voorgenomen plannen van naas ting (waarschijnlijk gevolgd door opheffing) van de spoorlijn EdeNijkerk aandringen op behoud van het goederenvervoer en verlegging van het eindpunt van Barneveld naar Ede of Nijkerk, met gelijktijdig waar borging, dat in het personenvervoer door autobussen voldoende zal worden voor zien. Aan de Regeering zal gevraagd wor den om voor passagiersvaarten in het bin- nenlandsch verkeer te water op dezelfde wijze als voor autobusdiensten, een con cessiestelsel in te voeren. De postcommis- sie der Kamer zal klachten over openings tijden der kantoren Nijkerk en Wouden berg behandelen. Een onderzoek zal gedaan worden naar de bemoeilijking van winkel bestellingen in een gemeente vanuit een aangrenzende plaats door heffing van vent- gelden voor die bestellingen. AMERSFOORT. DE 4e VOORJAARSBIJENMARKT. Op Vrijdag 6 April a.s. zal te Amers foort wederom een 'Voorjaarsbijenmarkt gehouden worden door de Centrale Markt- commissie van Ring „Amersfoort en Om streken" van de Vereeniging tot Bevorde ring der Bijenteelt in Nederland. Als alles tot stand komt, zooals genoem. de Marktcommissie zich dat voorstelt, be looft deze bijenmarkt ongetwijfeld zeer be langrijk te worden tengevolge van ver schillende nieuwigheden, die dit jaar daar op zullen worden aangetroffen. Behalve den. gebruikelijken stand met bijenteeltartikelen, gewone korven, en ver schillende kastsoorten zullen daar toch meerdere bijenvolken in zoogenaamde Amersfoortsche marktkastjes op 5 a 6 En gelsche ramen worden aangevoerd, direct geschikt voor verzending naar het buiten land, terwijl daarnaast verschillende Krai- nervolken, bekend om hun zachtaardigheid in de zoo eigenaardige lange, smalle, platte kastjes, rechtstreeks uit Joegoslavië ge ïmporteerd, gevonden zullen worden, ten minste waneer de weersomstandigheden aldaar het momenteel mogelijk maken die volken te verzenden. Want al staan de berghellingen daar te lande thans ook in vollen bloei, het klimaat is er vooral in dit jaargetijde zoo wispelturig, dat alles plot seling een keer kan nemen en verzending geheel onmogelijk maakt. Voorts werd in het orgaan van.'de Inter nationale Apisclub „The Bee-World" de aandacht op deze Voorjaarsbijenmarkt ge vestigd zoodat verwacht wordt, dat zij ook door onze Engelsche collega's bezocht zal worden. Van daar dan ook, dat de organi satoren de hoop uitspreken, dat wind, we der en omstandigheden hun gunstig gezind zullen zijn, opdat mooi voorjaarsweder met een vriendelijk zonnetje dezen bijenmarkt tot een zoodanigen feestdag zullen maken, dat vele belanghebbenden en -stellenden aangespoord mogen worden, zich naar de Perseynstraat te Amersfoort te begeven om indien voor 'n bijenmarkt zoo geschik- ten tuin hun handel in flinke, mooie bijen volken te drijven. Een ieder is natuurlijk gaarne welkom; de aanvoer van volken staat voor iedereen gratis open; per volk zal slechts het lut tele bedrag van tien cent als standgeld ge vraagd worden, wat voor geen enkelen imker een bezwaar zal kunnen zijn. Komt dus allen op naar de 4de Amers foortsche Voorjaarsbijenmarkt. De Secretaris van de Centrale Marktcommissie. Profiteert van onze WALDORP inruil campagne tot 17 April e.K. f 65-, vijf en zestig gulden ontvangt U voor Uw oude toe stel bij aankoop van een Waldorp Toestel Typ. 530 WL. Bij aankoop van een Toestel 203 NL. ontvangt U DERTIG GULDEN voor Uw oude toestel. Prijs f 145.- £30.- f 115.-. U betaalt dus slechts f 115m- voor dit schitterende toestel. Vraagt vrijblijv. demonstratie bij RADIO TECHN. BUREAU civ. ing. HEUVELWEG 42 - SOESTDIJK LAREN. ONVERANTWOORDELIJK AUTO. MOBIHST. Er rijden steeds automobilisten rond, die lak hebben aan „een veilig verkeer", en die door dit moedwillig negeeren, behalve hun eigen leven ook het leven van anderen in gevaar brengen. Een ergerlijk staaltje daarvan demon streerde de garagehouder H. St. uit boest Zondagmiddag op den Nieuwen Rijksweg onder deze gemeente. Als een stormwind vloog hij met zijn auto over den weg, pas seerde rechts een file auto's, coupeerde een der wagens, waar hij langs kwam en vloog Dijna tegen een tegenligger op, die daar door geen ruimte had om door te rijden. Het toeval wilde, dat achter dezen wil deman een auto reed, waarin zich een lid van de Vi ij willige Verkeerspolitie bevond en een Rijksveldwachter. Deze haalde den wilden rijder in, waarna deze werd gesom meerd te stoppen. Toen de rijksveldwach ter, die in burger was, zijn penning toonde en hem gelastte uit te stappen, antwoordde hij: „Ik heb niets met dit blikkie te maken." Meteen reed de chauffeur door, doch het mocht hem niet gelukken er tusschenuit te trekken, daar de rijksveldwachter, vlug als een kat, op de treeplank sprong en den gashandle op het stuur afsloot. De garage- nouder, die zag, dat hij aan den machtigen en langen arm der wet niet ontkwam, ging nu gedwee mede naar het politiebureau. Hij werd daar gehoord, en werd twee proces- senverbaal rijker: een wegens het in gevaar brengen van het verkeer en een wegens wederspanningheid jeg%ns een politieman. GECONSERVEERDE GROENTEN HEBBEN HOOGE VOEDINGS WAARDE. Een bekende Engelsche geleerde Dr. T. N. Morris van het Low Temperature Re search Station verklaart, dat geconser veerde voedingsmiddelen een hoogere voe dingswaarde hebben dan versche. Volgens hem is het duidelijk, dat bij het conservee- ren, waarbij het voedsel wordt gekookt in een gesloten ketel, niets verloren kan gaan van de essentieele bestanddeelen door het wegwerpen van het water, waarin het wordt gekookt. Er is eenig verlies bij zekere voorbereidende werkzaamheden, maar het verlies is veel geringer dan bij het berei den der groenten op huiselijke wijze. Bo vendien wijst hij er op, dat door de hooge temperaturen, die bij het conserveerings- proces worden toegepast, de voedingsmid delen beter verteerbaar zijn. Betreffende de vitaminen, die geconser veerde levensmiddelen bevatten, vermeent Dr. Morris, dat verhitting van de produc ten bij aanwezigheid van lucht, de vitami nen doodt. Indien lucht ontbreekt, en dit is bij conserveeren steeds het geval, heeft de hitte slechts weinig uitwerking. Hij stemt volkomen in met het resultaat van vele onderzoekingen in Amerika betreffende dit probleem, waarbij is komen vast te staan, dat geconserveerde producten grooter vi taminegehalte hebben, dan op gewone wij ze gekookt voedsel. Vele generaties ratten en guineesche biggetjes zijn gevoed met geconserveerde voedingsmiddelen en in geen enkel opzicht deden zich bij deze die ren abnormale verschijnselen voor. GROOT CREDIET VOOR WERK VERRUIMING. Thans is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhoo ging van het zevende hoofdstuk B der Rijksbegrooting voor 1934. Dit ontwerp geeft de verdere uitwerking van het reeds aangekondigde voornemen der regeering, een crediet aan te vragen van zestig mil- lioen gulden voor werkverruiming. De mi nisters Colijn, Kalff, Verschuur, Slotemaker de Bruïne, en Oud geven een uitvoerige uiteenzetting van het crisisbeleid, dat de regeering thans geboden acht. In deze uiteenzetting wordt (vermeld, dat alleen die maatregelen in aanmerking komen, welke de positie van het bedrijfs leven op gezonde wijze versterken. Ook zijn maatregelen in voorbereiding om binnen korten tijd te komen tot een verla ging van de huur der arbeiderswoningen, i

De Soester | 1934 | | pagina 1