SUND H. M. DE KONINGIN-MOEDER f Dames, haast U, nog enkele dagen Tuinbouwinrichting ZONNEHEUVEL O ^Plaatselijk Nieuwsy O Soesterberg O^Burgerlijke Stand Rechtzaken 99 ©PIMIMEIN] Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 EMMALAAN 12a TEL. 611 H.M. DE KONINGIN-MOEDER alsook tot de productie van goedkoope \yo ningen. Vermoedelijk zullen verschillende moei lijkheden rijzen bij de uitvoering der werk veruimingsplannen. De loonen zullen moe ten worden bepaald op een zoodanige hoogte, als in de bestaande omstandighe den redelijk moet worden geacht. De re geering stelt zich voor ter oplossing deze problemen een instituut van vertrouwens mannen in het leven te roepen, die het ver eischte overleg zullen kunnen voeren, zij doet een beroep op allen, wier medewer king noodig zal zijn, om dit doel te berei ken. Zij vertrouwt, dat dit beroep niet te ver geefs zal zijn, het is een nationaal werk in den besten zin van het woord. Gelukt het op deze wijze de werkloosheid te verinii) deren, dan zal daarmede een belangrijke stap zijn gezet op den weg naar het herstel Ook al zal het loon van den arbeider dan geringer zijn, dan in vroegere dagen het geval was, het zal een belangrijke vooruit gang zijn bij den toestand op dit oogen blik, omdat daardoor voor een groote groep arbeiders, thans werkloos, een einde zal worden gemaakt aan het demoralisee rend en zeker ook door de overgroote meerderheid der arbeider zelf diep veraf schuwd steuntrekken. De uit te voeren werken zijn: de versnel ling van den aanleg van den scheepvaart weg van Amsterdam naar den Boven- Rijn, de versnelling van de Maasverbe tering, den aanleg van een nieuwe haven te Terneuzen, de scheepvaartverbinding van Groningen met de Zuiderzee en het IJsselmeer, veerhavens te Hansweert Walsoorden, een afwateringskanaal voor de Geldfersche Vallei en verder verschillen de wegverbeteringen. Deze laatste betref fen in het bijzonder de belangen van Am sterdam en Rotterdam en van andere ge meenten, waar de werkloosheid groot is. POLITIEBERICHTEN. 17 MAART: Wordt er kennis gegeven van een in braak aan Den Blieklaan in een tijdelijk onbewoonde villa, waaruit vele gebruiks voorwerpen werden ontvreemd. Het dooi de politie ingesteld onderzoek heeft op dit oogenblik nog geen resultaat gehad. Terzake een overreding der Vogelwet werd een inwoner uit Amersfoort bekeurd; die betrapt werd op het vangen van vogels door middel van een treknet. 18 MAART: Bij een café alhier is ongeveer 3 weken geleden blijven staan een Heerenrijwiel (nog in goeden staat). Omtrent dit rijwiel zijn bij de Politie alhier inlichtingen te be komen. Verschillende garagehouders van hier en elders werden bekeurd terzake overtreding van het Rustdagbesluit voor Transportar beiders. Voor het rijden zonder rijbewijs: J. S. uii Zwolle, en R. uit Amsterdam. 19 MAART: Terzake het in staat van dronkenschap een rijwiel besturen, bekeurd zekeren C. H,, wonende te Amersfoort. In arrest ge steld en na ontnuchtering heengezonden. KENNISGEVING Maatschappelijk iH'ulpbetoon te ,Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het spreekuur van den Voorzitter op 23 M,aart a.s. niet van 7^-8 uur n.m. doch van 6.307.30 uur n.m. zal gehouden, worden; dat op Goede Vrijdag 30 Maart a.s. dooi den Voorzitter geen spreekuur zal worden gehouden. Maatschappelijk Hulpbetoon te Soest. A. O. Dammers, Voorzitter. H. Bossert, Secretaris. TERAARDEBESTEELING VAN JHR. G. L. ROëLL. Hedenmiddag om half één wordt op de Ned. Herv. Begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Jhr. G. L. Roëll, semi-arts, oud-praeses der Stud. Roeivereeniging „Triton" te Utrecht, lid U.S.C., welke op zoo tragische wijze om het leven is gekomen. AFNEMENDE WERKLOOSHEID. Zooals elk jaar in de maand Maart, neemt de werkloosheid in deze gemeente gestadig af. Op 1 Februari 1.1. bedroeg het aantal werkloozen bij het agentschap der Arbeids bemiddeling alhier ingeschreven ruim 400 en op 16 Maart j.1. was dit aantal gedaald tot 260 werkloozen. BIO. OND. LUXEMBOURG. Bio Ond. Luxembourg vertoont heden Woensdag in Religie en Kunst de Metro- Goldwyn-Mayer film „Mata Hari". In deze film spelen o.a. 5 beroemde ster ren: Mata-Hari; Greta Garbo; luitenant Alexis Rosanoff; Ramon Novarro; gene raal Shubin; Lionel Barrymore; Andriani, chef van den Duitschen spionnagedienst in Parijs; Lewis Stone; Dubois, chef van .den Fransch contra-spionnagedienst; C. Henry Gordon. De film is gebaseerd op feiten uit het leven van Mata-Hari, de bekende spionne. Rosanoff, betooverd door Mata-Hari, volgt haar naar een speelzaal, waar het hoofdkwartier van den Duitschen spion nagedienst gevestigd is. Hier ontvangt de danseres opdracht van haar chef Andriani om enkele inlichtingen van generaal Shu- bin te verkrijgen. Den volgenden dg gaat zij naar Shubin, om den inhoud van de laatst ontvangen depêches te weten te komen. Terwijl zij bij hem is, komt Rosanoff zijn laatste instruc ties halere. Uit het gesprek kugnt zij te we ten, dat de jonge officier belangrijke depê ches mee zal nemen. Zij volgt Rosanoff, terwijl haar medeplichtige buiten wacht op de depêches. Dubois heeft haar gevolgd en weet de jaloezie van Shubin in zijn voordeel uit te spelen. Er volgt een heftige scène, waarin nen. Lionel Barrymore onvergetelijk spel te zien geeft. Door wanhoop tot het uiterst ge dreven, belt hij Dubois op en belooft hem bewijzen te zullen geven, noodig om Mata Hari als spionne te kunnen aanklagen. Als hij het Russische gezantschap opbelt en ook Rosanoff erin wil betrekken, ont waakt in haar de vrouw, die alles zal doen om den man, die ze liefheeft, te redden op het moment, dat Shubin den naam zal noemen, schiet zij hem neer. Officieel wordt aangenomen, dat Shubin zelfmoord gepleegd heeft en reeds zijn alle maatregelen voor haar getroffen om Frank rijk te verlaten, als Andriani zich laat ont vallen, dat het vliegtuig van Rosanoff neergestort is en de luitenant zwaar ge wond is. Zij weigert verder zijn instructies op te volgen en vangt een tocht langs de verschillende hospitalen aan op zoek naar haar gewonden minnaar. Eindelijk vindt zij hemblind. Als zij het hospitaal verlaat, wordt zij door Dubois gearresteerd. „Dubois zegt dat Shubin gezegd heeft, dat zij een spion ne is, maar kan Dubois zweren, dat Shubin zelf aan de telefoon was?" vraagt haa verdediger. Nu speelt de auditeur-militair zijn '"a troef uit: Nu zal luitenant Alexis Rosanoff gedagvaard worden! „Hij is onschuldig!" Om haar minnaar te redden bekent Mata-Hari alles en de krijgs raad veroordeelt haar ter dood. Verdere bijzonderheden omtrent deze filmvoorstelling zijn per advertentie in dit nummer meegedeeld. WAARSCHUWING. In den laatsten tijd wordt in verschil lende plaatsen van ons land en vooral in de provincie Utrecht, druk gecolporteerd met een blad, getiteld: „Draagt Elkanders Lasten", dat zich aandient als uitgave van de z.g. Evangelisatie: „Helpt Elkander' adres: Laan van Soesbergen 41 te Utrecht. Voorgelezen wordt, dat de opbrengst zou worden besteed voor huisverzorging, kin derverpleging en een gratis voedseluitdee ling, doch in werkelijkheid komt het gecol lecteerde geld alleen ten goede aan de col lectanten zelf. Meermalen wordt gecollec teerd door twee vrouwen, die, hoewel in het geheel geen verpleegsters, gekleed zijn in verpleegsterscostuum. Deze onderneming verdient niet den minsten, steun. De Inspecteur van Politie, A. F. SCHREUDER. VERKOCHT. Dinsdagmorgen om 11 uur werd in hotel Eemland door notaris D. E. Huender te Utrecht, wegens sterfgeval publiek ver kocht: de villa ,,'t Sunneke" met voor- en achtertuin, met vruchtboomen, gelegen Spoorlaan No. 27, groot 11.90 A. Kooper den heer M. Hornsveld, Soest voor f 6100. WAAR GAAN WIJ HEEN? 24 MAART: 8 uur, naar de Feestvergade- ring der Korfbalclub H.E. in hotel Eemland. 3 MAART: Jaarvergadering School met den Bijbel. Aanvang 7.30 uur in de Chr. U.L.O. School. HET OVERLIJDEN VAN H.M. DE KONING-MOEDER. Koningin Emma, dochter van den vorst George van Waldeck-Pyrinont, huwde in 1879 met Koning Willem III. Vanaf haar kpmst in ons land toonde zij steeds hare groote belangstelling in alles, wat het Ne- derlandsche volk betrof, waardoor zij al poedig aller belangstelling en genegen heid won. Vooral -na den dood van den Köning, toen Koningin Emma van 1890 1898, als Koningin-Regente^, de regeering van ons land op zich nam, en. tevens de opvoeding van hare- dochter, Koningin Wilhelmina moest leiden, heeft zij zich zeer bemind gemaakt bij het geheele volk. Nadat in 1898 Koningin Wilhelmina de regeering van ons land had aanvaard, bleef Koningin Emma steeds met hare dochter medeleven, en schonk zij haar steun in moeilijke omstandigheden. Voor Koningin Wilhelmina en de overige leden der Ko ninklijke familie is het overlijden van de Koningin-Moeder een zeer zwaar verlies, maar ook het geheele Nederlandsche volk zal Hare lieve verschijning met haar een voudig en hartelijk optreden noode missen. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK OP DEN AMERSF.STRAATWEG. Zaterdagmorgen deed de post, die met de eerste buslichting per fiets op weg was van Soesterberg naar Huis ter Heide, een gru welijke ontdekking. Nabij de Johannes- tichting gekomen, zag hij aldaar een on beheerde vrachtauto, waaronder een ver bogen motorrijwiel met het totaal ver minkte lijk van een manspersoon. Plassen bloed gaven bovendien aan, dat hier iets ergs gebeurd was. Na de Rijkspolitie in kennis te hebben, gesteld, werd daarna de dentiteit van het slachtoffer vastgesteld. Hieruit bleek, dat vermoedelijk omstreeks middernacht, althans vroeg in den morgen, de motorrijder Jhr. G. L. Roëll, semi-arts, zoon van den geneesheer-directeur van Zonnegloren" te Soest, tegen een vracht auto was opgereden, die daar onvoldoende verlicht op den weg stond en toebehoorde aan den vrachtrijder Varsseveld uit Bar- neveld. Het slachtoffer was 26 jaar en moet op lag zijn gedood. De politie stelde een onderzoek naar de schuldvraag in. Jhr. G. L. Röell was de oud-praeses van de studentenvereeniging Triton te Utrecht. De overledene heeft als roeier vele succes sen geboekt, o.a. als deelnemer van de oeiploeg, welke bij de verleden jaar in Boedapest gehouden roeiwedstrijden met zooveel succes uit den strijd is gekomen. Jhr. Röell heeft ook deelgenomen aan de in 1932 in Los Angelos gehouden Olym pische roeiwedstrijden, terwijl hij eenige malen deel heelt uitgemaaikt van de Tri- tonploeg, welke de Varsity heeft gewon- PROPAGANDA-FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. We vestigen nog eens de aandacht op den a.s. propaganda-feestavond van de afd. Volksonderwijs, welke alsnog zal gehouden worden op Vrijdagavond 23 Maart a.s. ,,'t Zwaantje" alhier. Deze avond belooft buitengewoon interessant te worden. O m zullen door leerlingen en oud-leerlingen de openbare school een heel aardig zangspel letje en een zang-tooneelstukje worden op gevoerd en zal wachtmeester-vlieger Bosch een populaire lezing met lichtbeelden hou den over land en volk van IJsland. De avond zal verder op prettige wijze worden aangevuld. Belangstellenden kunnen door leden wor den geïntroduceerd, zoodat een groote toeloop verwacht kan worden. A. G. A. V. S. Wc kunnen de heuglijke mededeeling doen, dat de Gymnastiek- en athletiekver- eeniging A.G.A.V.S. dezer dagen toegelaten werd als proeflid van den Stichtschen Turnkring. Vestiging van 814 Maart 1934. C. Bergeman van Baarn naar Kon.laan 37; L. Mandema van Emmen naar Julia- nastraat 20; L. Haarman van Bochum naar Biiktstraat '2; W. Schouten van H'sum Molenstraat O.Z. 1; Wed. H. Hiller van Stuttgart n. B. Grothestraat 13; P. Smee- ing van Baarn naar Nieuweweg 17; B. Ch. Morren y'an A'dam naar Emmalaan 4; G. Mulder van R'dam naar Amersf.straat 60; L. B. Kabeck van A'foort naar Amersf straat 103; J. A. Taat van Soerabaja naar Driftje 10; A. L. de Jong van Dinteloord naar Hellingweg 3; H. Mark van H'sum naar Eikenlaan 37. Vertrek van 814 Maart 1934. J. W. A. v. d. Veer van Beukenlaan - naar Den Haag, Dunklerstraat 16; W. v. d. Salm van K. Brinkweg 13 naar Baarn Sumatrast.raat 14; Wed. H. Habes van Ban. ningstraat 41 naar A'dam, J. van W Ob- damstraat 22 2de etage; J. M. Stolk met vr van Klaarwaterweg 30 naar Velsen, Kas tanjelaan 36; J. C. Nicolai met vrouw van Beukenlaan 16c naar Velsen, Platanenstr. 41; P. A. van Es van Bosstraat 33 naar Amsterdam, Javastraat 182 2de etage; D. M. J. Ie 'Noble van Verl. Schoolweg 11 n Rotterdam, Bergschelaan 102B; D. van Beusekom van Spoorstraat 60 naar Ba tavia K.P.M., G. van Diemen van Kon.laan 92 naar H'sum, Vuurscheweg 41; G. Wes- selt van Steenhofstraat 12 naar Lorüp (Dtld.); A. S. de Bruin van Smitsweg 5 naar Baarn, Pr. Hendriklaan 17; C. Gilles van Banningstraat 94 War Amsterdam, Olympiaplein 39hs.C. M. van Kesteren van Vredehofstraat 2 naar Lisse, Juliana- straat 126; J. Gossen van van Lenneplaan 47 naar Scherpenzeel, Oosteinde 378. Verhuizingen binnen de gemeente vpn 8—14 Maart 1934. A. Molenaar van Soesterb.straat 50 naar Beetzlaan 36; A. Hilhorst met gezin van Molenstraat W.Z. 47 naar Noorderweg 35; A. van Kooten van Utr.weg 16 naar Korte- weg 3; H. Boekhoudt met vrouw van O. Utr.weg 2 naar Heideweg 18; J. C. Hoek van Vosseveldlaan 5 naar F. Huycklaan 19; G. van Munster met gezin van Soesterb. straat 26 naar Soesterb.straat 22; G. J. v. d. Giessen met gezin van Spoorstraat 52 naar Spoorstraat 15; N. Strumpel van Beukenlaan 12 naar Beukenlaan 29a; ^M. Oostenbrugge van Eigendomweg 105 naar Beukenlaan 29a; Wed. W. Moree van Steenhofstraat 60 naar Kerkpad i\.Z. 39a; J. v. d. Broek met gezin van Kon.laan 61 naar Nieuwstraat 10; J. W. MandersMil- lecam van Torenstraat 3a naar Soesterb.- traat 20; H. Miillecam met vrouw idem; J. H. van Giessen met gezin van van Lijn denlaan 10 naar van Lijndenlaan 12; H. Hoksbergen met vrouw van van Lennep laan 78 naar Birktstraat; J. Wassenberg m. gezin van den Blieklaan 33 naar K. Hart- weg; J. B. E. van Zal van Krommeweg 12 naar Vredehofstraat 6. KANTONGERECHT TE AMERS FOORT. Uniformverbod. Het eerste geval voor het Amersfoort- che Gerecht, en geleverd door Soester berg. Officieel heet het „Uniformverbods- overtreding"; het justitieele komt meer hierop neer: Was de vergadering door den Soester- berger groepsleider Couturier op Vrijdag 16 Februari 's avonfls belegd in het Hotel Huis tën Halve, een openbare of een he loten vergadering? Het O.M. en de verbalisant de briga dier van Raat, der rijksveldwacht, oordeel den het eerste. De leider Couturier en ka meraad H. Bakker, uit den Dolder, die beiden waren geverbaliseerd, hielden vast aan „besloten", evenals hun verdediger, Mr. Hoevers uit Utrecht. De heer Couturier had de controle bij den ingang uitgeoefend met goed zichtbaar zwart hemd, kraag en dito das, al was erover een colbertje aangeschoten. Om de mouw had hij den armband van groeps leider. De heer Bakker, was volgens getuige, bij de zaak Couturier, in vol uniform aan wezig en hij was verwonderd, dat geen der kameraden evenzoo was verschenen. Daarom had hij toen nog expresselijk ge vraagd of de vergadering wel besloten was, daar het hoofdbestuur uitdrukkelijk verboden had in het openbaar in uniform te verschijnen. Ook had hij een persoon zien tegen houden bij den ingang. In zijn eigen geval verklaarde Bakker, dat hij niet in vol uniform was geweest, nplaats van de uniform-rijglaarzen had hij dien avond kaplaarzen gedragen en bo- endien had hij niet de uniformpet op. Kantonrechter Muller Massis merkte op, dat de veldwachter thans ook geen pet op heeft, en toch is hij in uniform, langstellende en getuige A- Hilhorst was 2 Augustus 18582U Maart 1934. :ansch Nederland leeft thans in diepe rouw en smarte; De Moeder-Koningin is van ons heengegaan; De CÜ'le Vrouwe Emma, zoo goed en mild van harte Nam ruim een halve eeuw, deel aan ons Volksbestaan. Haar hart verwijlde steeds, bij zieken en bij zwakken; En menig zwaar patiënt goot Zij de balsem in Van troost en van oprecht gehéél Haar medeleven; Als ware Zij verwant, aan 't treurend huisgezin En ook haar Dochter, thans onz' fiere Koninginne, Heeft Zij tot Vrouw gevormd, door ieder hoog vereerd; Die door het voorbeeld steeds, van zóó een ed'le Moeder, De deugden voor een goed Vorstinne heeft geleerd. En ook onze Prinses, nog jong en onze hope Was Hare Grootmoeder, vol liefde toegewijd; Het harte schiet ons vol, bij zulk een droevig heengaan Hier past ons allen slechts eerbiedig zwijgzaamheid En weer gaat héél ons hart uit, naar 't Koninklijk Gezin, Zoo plots en onverwacht, gedompeld thans in rouw 't Zij onze Koninginne 't Zij mede de Prinses Opnieuw een voorbeeld weer, van liefde en van trouw. Nadruk verboden. AD REM. Openbaar. In Volk en Vaderland, stond de adver tentie met aankondiging, flat de vergade ring was semi-openbaar. Semi-openbaar, zei het O.M., dus half openbaar en dat is ook openbaar. Het was om openbare ver gadering te doen zonder met de wet in botsing te komen. Verder was de pers toegelaten en ver slagen waren in bladen verschenen^ Een getuige, die zich voor lid had op gegeven heeft kaarten aan vier zijner ken nissen verkocht; zoo,zal het met leden en andere aspirant leden eveneens zijn ge gaan. Het grootste deel der aanwezigen moeten dus wel slechts belangstellenden zijn geweest en geen leden. Ook de politie kon vrij binnentreden (brig. van Raad en de majoor van Leeuwen der Soester po litie). Getuige C. P. ter Beest was er als be- had getuurd, moest gezien hebben dat bij het zingen van het Wilhelmus 90 pCt. dei- aanwezigen stonden met omhoog gestrek- ien arm, zooals bij de N.S.B. gebruikelijk is. Dat de pers niet was geweigerd maakte de vergadering nog niet openbaar, waar voor Mr. Hoevers de woorden aanhaalden van den beroemden rechtsgeleerde Mr. Noyon. Evenizoo voor het toelaten van introduce's. De naam van den geïntrodu ceerde moest op de kaart zijn vermeld en tevens van hem die hem had uitgenoodigd. Ook de leden hadden de 10 cent te beta len als bijdrage in de kosten van den avond. Het was dus geen openbare vergadering. Maar ook, al was het dit geweest,, dan sloeg het uniformverbod daar niet op. Hiervoor haalde hij de bekende ministri- eele circulaire aan om te betoogen, dat het slechts zou gelden voor wat zichtbaar was Goede kwaliteit MOLTON DEKENS GO x 80 24 et. Goede kwaliteit MOLTON DEKENS 100 x 140 49 ct. j Betere kwaliteit MOLTON DEKENS 140 x 190 f 1.35 Nog betere kw. MOLTON DEKENS 150 x 200 f 1.85 De beste MOLTON DEKENS f 2,25, 2.45, 2,75 2.95 J Gedurende 14 dagen op deze prijzen nog 15 pCt. KORTING ZUIVER WOLLEN DEKENS Soesterbergschestraat 53 - GESTIKTE DEKENS Dekencentrale" - Tel. 400 zonder kaart naar binnen gegaan en de heer Couturier had gezegd: Ik ken je en weet, dat jij geen herrie zult maken. Ik zal je introduceeren. Al bestaat er eigenlijk geen jurispru dentie van „openbaar", toch meende het O.M., dat hier wel degelijk sprake was van openbare vergadering en verwees daarbij naar een arrest van den Hoogen Raad in een zaak van een dansclub, waar van men bij het binnenkomen eerst lid moest gemaakt worden, entreekaart in den vorm van diploma van lidmaatschap. Mr. Hoevers, die daarna het woord nam, was van meening, dat de vergadering niet openbaar was. De publicatie in Volk en Vaderland was op en van den openbaren weg. De Minister had ervan gesproken, dat het ook in het openbaar was, als het bin nenshuis voorkwam, maar duidelijk zicht baar vanaf den openbaren weg. Mr. Hoevers besprak verder den geest van de wet, die in het oog moest worden gehouden. Ten eerste was bedoeld door uniform verbod de oorzaak voor ergernis voor an deren weg te nemen. Zooiets mist allen rechtsgrond, zei deze verdediger. Dan zou men alle eigendom dienen op te hef fen, omdat ook dit aan velen ergernis geeft. Om nu iets meer rechtsgrond aan de wet te verleenen, is er .een tweede doel uitgegaan van de propagandadienst te Amersfoort. Dit bleek reeds uit het ver schil van prijs; in de advertentie stond 15 cent en op de kaarten 10 cent. Het kon niet meer worden tegengeschreven. Uit drukkelijk had Couturier gewild een he loten vergadering. Anders had men toch alle zwart weggelaten. Slechts 200 kaarten, mochten worden uitgegeven; het was voor samenkomst van alle afdeelingen in den omtrek. De politie, die voor het binnen treden in de zaal door een gat in de deur aangehangen: het tegengaan van machts ontwikkeling bij politieke partijen. Bij de behandeling der wet is van ver schillende zijden sterk aangedrongen op de noodige voorzichtigheid bij de toepas sing. Eerst als de veiligheid en de orde in gevaar kwamen, dan eerst diende de wet te gelden. Hier was geen sprake van vrees voor ordeverstoring door deze uniform of uni- formonderdeelen. Spr. drong op vrijspraak aan. GEVONDEN VOORWERPEN Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: hondje blauw alpinomutsje blikken doosjes motorslinger dameshandschoen Veldweg 19 Hartweg 2 Koninginnelaan 69 Beetzlaan 29 politiebureau In verband met het overlijden van laten wij op veler verzoek een speciale autodienst rijden op Donderdagmiddag, naar Den Haag. Ieder, die onze overleden Vorstin nog een laatste bloemen- groet wil brengen, kan zijn bestelling nog tot Woensdag avond 8 uur, aan ons opgeven. 'alles

De Soester | 1934 | | pagina 2