5 THEE gadering 2e BLAD Fa. NI. U. VAN HALTE merken. ROtterdamsche KOlen-CENTrale M. H. VAN RAALTE irderij s Etalage ia Vincit Omnia" g ON 992. ©«Plaatselijk NieuwspO Wij bieden geen 3 soorten anthraciet tegen 18 verschillende prijzen. Prijs tijdelijk, afmeting 20|35 f 1.80 per* H.L. van 73 K.G. S0PHIALAAN 4 - - TELEFOON 868 Ds. van Duyl spreekt voor de N.S.B. Lange straat 37 AMERSFOORT Afd. Stoffen. oor betrouwbaarheid, nsfelling der mélanges de hoogst-vakkundige moderne, zorgvuldige sgeld Douwe Egberts reeds ondervonden, it tusschen het eene zelfde soortde thee kste en de geurigste, en kunt. J. van EE Telefoon 461 :OS. werkte Voile, jrde Vitrage itie-lokaal, Kcrenwtg i. ig tot de vergadering is het Bestuur: Ie Secretaris Plemper v. Balen niet! de stem. Ik durfde haast vragen, om voor gezel- komen, maar mijn zoon :et. Hij is nu van huis verwelkomd hebben. U rhijnbare tekortkomingen »"ij leiden een zeer afge- DSTUK 'IX. nij niets moeilijk vallen, idelijk, want heel haar ellijk uit naar die lieve, datzelfde syn\pathieke lar zoon. Ik houd van :n. zoo stond, met het teerc leek het haar, of het r was, die zij voor zich verlangen deed zich in Mrs. Vyvian het leven en. Zij begreep nu, waar- zich wijden gingen aan rerk. Het leven moest ning en genoegen zijn; ziel vervullen van een :rst geluk aan. dat u zich hier wel zult Wij leven nog als in een ms denk ik, dat wij ook overing van Merlin zijn. lit geacht wordt, de wo- n toovenaar van Koning men mij verteld, zei Jo- Wordt vervolgd. behoorende bij „DE SOESTER" van ZATERDAG 14 APRIL 1»34, No. 30 (Vervolg van pag 2) /at, welke plaats thans door den heer Stro band wordt ingenomen. Red.). In de Salariscommissie zijnde een com missie ad hoe, wordt benoemd de heer J. Stroband met 14 stemmen tegen 1 stem op Mej. Funke. Alle benoemden nemen hunnen benoe mingen aan. 11. Voorstel van B. en W. a. aan den Minister van Sociale Zaken machtiging te vragen bij wijze van proef de steunregeling uit te voeren met de ver plichting voor de ar.beiders om voor het steunbedrag arbeid te verrichten; b. tot intrekking van het raadsbesluit tot het verleenen van toeslag aan werkloo- •en op de uitkeeringen uit werkloozenkas- »en (No. 3148). Uit agendapunt wordt teruggenomen. 12. Voorstel van B. en VV. tot wijziging der voorwaarde tot verpachting van het parkeerterrein aan de Batenburglaan (No 2721). B. en VV. stellen voor in de voorwaarden op te nemen: „Voor zeer bijzondere gele genheden kan door Burgemeester en Wet houders onder door hen te bepalen voor waarden afwijking van het bepaalde in de eerste alinea worden toegestaan." Dit be treft bevoegdheid voor B. en Wi. om voor zeer bijzondere gelegenheden, als b.v. bij zeer belangrijke vliegdagen, hoogere tarie ven dan de gebruikelijke toe te staan. De heer Nooder meent, dat het niet juist is de voorwaarden der Verpachting te gaan wijzigen als de inschrijving al is gehouden. Spreker kan daar niet mede accoord gaan. Voorts wijst hij er den Burgemeester in diens kwaliteit van Eere-voorzitter van het Pelikaan-comité op, dat het toch gewenscht moet worden geacht, dat alle gebeuntenis- sen, betimmeringen e.d. door handen van de Soester Burgerij tot stand komen en dat dit niet geschiedt door militairen, die daarvoor slechts een geringe vergoeding kunnen ontvangen. Het geld voor het co mité moet ten slotte ook van de burgerij komen en het is niet meer dan billijk, dat die burgerij dan ook profiteert als er eens wat te leveren en te verdienen is. De burgemeester merkt op, dat de wij ziging der voorwaarden in het belang is van alle inschrijvers. Niemand dier inschrij ver.- heeft van deze wijziging iets geweten en niemand kan er dus ook nadeel van hebben. De heer Endendijk meent, dat wijziging der voorwaarden direct een hoogere op brengt voor de gemeente zelf zou hebben e ven. Wijziging achteraf brengt dus al- i .en nadeel voor de gemeente zelf en niet voor anderen. De heer Gasille zegt ook, dat niemand door de e wijziging is benadeeld. Daarom wil spr. het voor dit jaar-mattr zoo laten. De hee. a Endendijk meent, dat door dezt wijziging de gemeente alleen aan zichzelf voordeel ontzegt. De heer de Bryun acht een exploitatietijd van 1 Mei1 Nov. te kont. Dit jaar was het met Paschen erg mooi*weer en druk. De tijd moet worden gesteld van 1 Mei tot 1 Mei. Burgemeester zegt, dat het de bedoe ling volgend jaar vanaf 1 April te nemen. V de te ontvangen hoogere parkeerkosten Dl "i, afgedragen worden aan het Lucht- v aartfonds. Als Eere-voorzitter van het C omité kan spr. zich niet met de werkwijze D moeien. Wel is hij genegen de door den heer Xooder geuite wensch aan het Co mité kenbaar te maken. De heer Nooder is echter niet overtuigd en acht de wijze van achteraf veranderen onjuist. Onder aanteekening voor hem, dat hij geacht wil worden te hebben tegengestemd, wordt het voorstel van B. en W. aangeno men. 13. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, t.w.: a. tot verhuur van grond aan C. P. v. Beest (No. 3473). b. tot het in schenking aanvaarden van érond van W. Schimmel (No. 3420). c. tot het in schenking aanvaarden van s'rond van het R.K. Kerkbestuur te Soest- dijk, met voorstel van B. en W. om, met aanvaarding van de gestelde voorwaarden en crediet te verleenen voor de verbetering van den Kostverlorenweg e.a. (No. 2282). Punt a betreft beschikbaarstelling van en -tuk gronds aan den Schoolwcg te Soe-P rberg van ongeveer 11 M2 aan C. P. van Beest te Soesterberg ten behoeve van het aanwezig hebben van een reeds be staande kiosk van 15 April tot 1 October tegen een huursom van f 50.te betalen in 2 termijnen. Conform voorstel aangenomen, i'unt b betreft in schenking aanvaarden van een strook gronds aan den Noorder- weg ter grootte van ongeveer 232 ME. voor wegverbreeding van W. Schimmel te Soest Conform voorstel aangenomen. Runt c wordt voorloopig van de agenda gevoerd ter nader onderzoek. Hierna is aan de orde de RONDVRAAG. 'c heer Gasille vraagt of de Soester Eng- v-g door de verbetering van de laatste we. 'en nu een verharden weg is geworden? Jt zou bezwaren geven. Voorts vraagt spr. l,'t welken post voor deze verbetering het crediet is geput. Wethouder van Klooster antwoordt, dat et zeer zeker géén verharden weg is ge worden. Voor de verbetering is een afzon- erlijke post geschapen voor werkverschaf- 'D bpreker heeft echter opdracht gegeven c verbetering iets solider te doen uitvoeren (an was gedacht, daar dit veel houdbaarder zou zijn. Daardoor zal mogelijk de post een 'nigheid zijn overschreden, doch dat °uu dan nog in den Raad. De burgemeester wil nog aan de agenda toevoegen een voorstel om een kleine ver andering te brengen in het reeds eerder genomen besluit van verkoop van een stuk grond aan den Nieuweweg bij den Eigen- domweg aan den heer Langeveld. Daar is een verkeerd kadasternummer in vermeld cn dat moet nog gewijzigd worden. Tot deze wijziging wordt besloten. De heer de Nies heeft net vernomen over afstand van grond aan den Noorderweg en vraagt of de onderhandelingen over verbe tering van dien weg al opschieten. Is met mevrouw Loten van Doelen Grothe als overeenstemming bereikt? Wethouder van Klooster antwoordt, dat de weg eerst gewaterpast moet worden en daar zijn tot op heden geen krachten voor beschikbaar geweest. Het moest dus nog even wachten. De heer de Nies meent, dat de werk zaamheden op het Natuurbad nu toch wel spoedig zullen zijn afgeloopen en dan kan de betrokken opzichter met een paar men- schen toch direct beginnen met het water passen van den Noorderweg. Spr. vraagt, wanneer dat w^erpassen daar nu kan aan vangen. Wethouder van Klooster kan daar moei lijk positief op antwoorden en vooral niet in het openbaar. Spreker wil daar liever in de besloten vergadering, die zoo straks volgt, over spreken. De zaak aan den Noorderweg is urgent en heeft sprekers aandacht. De heer Grootewal heeft bij de mogelijk heid tot hoogere tarieven bij de automo bielparkeerplaalts aan de Batenburglaam vernomen, dat een deel van de opbrengst daarvan aan het Luchtvaartfonds ten goede 1 komen. Dan is men er niet met de mo gelijkheid van hoogere tarieven te openen, doch dan moet men B. en W. op zoo'n bijzonderen dag ook machtigen aan een deel dier hoogere opbrengst een bijzonde re bestemming te geven. Anders kan dat niet en moet de geheele hoogere opbrengst aan de gemeente ten goede komen. De burgemeester acht voor zoo'n han delwijze wel wat te zeggen en stelt den Raad voor conform dit idee van den heer Grootewal te besluiten, hetgeen geschiedt. Daarna wordt te ongeveer 5 uur de open bare vergadering gesloten, waarna de Raad overgaat in geheime zitting, ten ein de aan Wethouder van Klooster de gelegen_ heid te geven diverse mededeelingen te doen over het Natuurbad en de fouten en gebreken in den opzet daarvan, waarover <oo moeilijk in openbare zitting kan wor den gesproken. EERSTE SOESTER EIERVEILING. Kipeieren: extra- groot f 4.hoogste prijs f 2.45; middelprijs f 2.20f 2.30; laag ste prijs f 2.10; eendeieren f 2.20; alles per 100 stuks. Aanvoer 22800 stuks, handel vlug. BAARN. FLORA THEATER. Geeft vanaf Vrijdag 13 t.m. Maandag 16 April de „Première voor Holland" van het Fransche kunstwerk: Racombole (De Pa- rijsche avonturier), een werk wat U ver plaatst in de hoogste en laagste kringen van het Parijsche leven met als middelpunt Je avonturier Rocambole, naar het veel ge lezen gelijknamige boekwerk. Dinsdag 17 en Woensdag 18 April zal het veel besproken filmwerk „Tusschen 14 en 17" worden gegeven. Dit werk werd weken aaneen in de groote plaatsen ver toond. Zondagmiddag gaat een speciaal pro gramma met een hoofdfilm van den beken den Tom Mix, getiteld: „De Man van de Daad", en een uitstekend voorprogramma. BAZAAR „HULPKERK HEES." De opening. Onder geweldige belangstelling werd Woensdagmiddag om 2 u. in de Emmakerk de bazaar geopend door ds. E. Groeneveld, om, mede door de opbrengst daarvan, een steentje bij te dragen voor de tc bouwen hulpkerk te Hees, die daar zeer dringend noodig is. Toen allen hadden plaats geno men, ging de predikant in gèbed voor en deelde daarop mede, dat hem een eigenaar dige positie is opgedragen, en hem is ge vraagd om de bazaar met een enkel woord te openen, ofschoon hij geheel naast het eere- en damescomtié staat. Maar spreker heeft de opdracht aanvaard, omdat hij de fundamenten voor dezen bazaar heeft zien leggen en heeft zien groeien ook zonder /.ijn hulp. Spreker hoopt nu maar, dat, wat in enkele dagen moeizaam is opgebouwd, spoedig zal worden afgebroken in de beide komende dagen, omdat de opbrengst wordt besteed voor den bouw van de hulpkerk op Hees. Nu zullen velen vragen: op Hees, waar is dat? want velen hebben de naam wel eens gehoord, maar weten de buurt schap niet thuis te brengen. Spr. deelde dan mede dat er daar óók menschen wo nen, die dezelfde behoeften hebben als elk ander, maar een groote behoefte aan liefde en die wil men daar brengen door het Evangelie. En waar die bewoners geheel geisoleerd zijn, daar zal men nu trachten door inkoop van allerlei artikelen, de bouw van de hulpkerk mogelijk te ma ken en daardoor medebouwen aan de uit breiding van Gods rijk. En nu leek het prac tisch om door middel van een bazaar daar. aan te kunnen medewerken. Spr. dankte daarop allen, die op eenigerleiwijzc hebben medegewerkt om haar te doen slagen en roept allen het welkom toe. Aan deze ope ning is 'n weemoedige gedachte gekoppeld, want van wijlen H.M. de Koningin-Moe der werd bij Haar leven nog ontvangen f UK).waarvoor wij Haar nu niet meer kunnen danken. Verder kon een lid van het eere-comité, Mej. Neumann, niet aan wezig zijn, daar haar vader gestorven is. Spreker hoopt dat zij sterkte mag vinden in Hem die kracht en troost geeft. Maar er is ook veel wat bemoedigend stemt, het eere-comité heeft met de meeste bereid willigheid die taak op zich genomen, zoo dat er groote belangstelling is voor Hees Het damescomité heeft met energie ge werkt en uit alles sprak een groote liefde. De dames Mevrouw Buxtorff en Mej. Neu mann een apart woord van dank, ook de H.H. Westmeer en Buxtorff, zij krijgen een pluim op den hoed. De grond voor den bouw werd gelegd door den heer en mevr. Insinger die gratis een terrein afstonden voor den bouw voor de hulpkerk, terwijl in 2jaar aan giften binnenkwamen f 803.22 en een spaarbankboekje ad f 90.- De grootste beteekenis hadden voor spreker dc collecten in Hees, gehoudens eens per week bij de bijbellezingen, die f 5. opbrachten. Spreker was er dikwijl» verle gen onder, du» wel een bewijs dat de kerk in Hees wordt gewaardeerd. Spr. brengt dank aan de kerkvoogden voor het afstaan van het catechisatielocaal, aan de heeren Hornsveld voor het daarstellen van de ta lels en wat noodig is voor uitstalling; ver der aan de winkeliers en bloemisten voor het afstaan van hun artikelen. Verder brengt spreker zijn dank aan allen die voor de bazaar, in welken vorm ook, iets hebben gedaan. Spreker brengt daarbij in herin nering: Men telt de uitkomst niet, maar rekent met het doel alleen. Maar boven alles komt de dank toe aan Hem die de liefde in het hart gaf om mede te bouwen aan Zijn Rijk. Daarop verklaarde ds. Groeneveld de bazaar voor geopend, en werden de ver koopsters, w.o. twee in Beiersch costuum, ine de muts uit Denemarken, bestormd, om de uitgezochte artikelen voor de dames uit te reiken. Er was van alle artikelen te veel; naar schatting 25UU stuks, w.o. een reus achtige collectie handwerken, baby-artike len, kussens, huishoudelijke artikelen, tee- keningen enz., aangevuld door diverse at tracties, alles gratis aangeboden, wat voor- eker vermeldingswaardig is. Laat ons hopen, dat de recette medevalt; hetgeen overblijft wordt op een nader te bepalen dag in 't openbaar in de Chr. M.L.O. School verkocht. VOORDRACHT-AVOND. De laatste Nutsavond in dit seizoen, wel ke het Departement Soest voor zijn leden gaf, is een volledig succes geworden. Als spreekster trad op Mevrouw De Greiff-Quist, van Haarlem. Het was be kend, dat ze zeer geslaagde voordrachten had gegeven voor de Ver. van Huisvrou wen te Baarn. Onze verwachting was dus hoog gespan nen, maar Mevrouw De Greiff heeft die verre overtroffen. We hebben reeds veel declamatoren van naam gehoord; 4°eh we zijn overtuigd, dat we de meening weergeven van 't overgroo- te deel der toehoorders, wanneer we zeg gen, dat Mevr. De Greiff zich kan meten met de beste voordrachtkunstenaars. Ze beschikt over een zeer mooi orgaan, haar uitspraak is zuiver en uiterst be- chaafd. Reeds bij de eerst voorgedragen gedich ten was het duidelijk, dat er contact was ontstaan tusschen de kunstenares en haar gehoor. In ademlooze stilte luisterde men naar de bezielde stem, die zóó de hoorders wist te boeien. De declamatrice droeg gedichten voor van Adama van Scheltema, Willem de Me- rode, Alice Nahon, Jacqueline v. d. Waals, Martien Beversluis en altijd wist ze de verschillende stemmingen, waartoe een zoo groote verscheidenheid van verzen aanlei ding geeft, op meesterlijke, fijngevoelige wijze weer te geven. 't Is zeker nietgemakkelijk, om een ge- heelen avond de aandacht van de toehoor ders gespannen te houden met 't voordra gen van gedichten; maar voor Mevrouw De Greiff bleek deze moeilijke opgave niet te moeilijk te zijn. SOESTER SCHAAKCLUB. De bovengenoemde club begint zich in haar nieuw clubgebouw al thuis te gevoe len. Er is voldoende ruimte en de nieuwe lang tafels nooden tot spelen uit. Wij bemerkten nog twee gebreken, n.1. de eerste is de ongedekte tafels en de tweede, de le dige plaatsen. Ons werd medegedeeld, dat wat het 1ste betreft, het bestuur van het ge bouw voor de stoffeering der tafels zou zorgen, en wat het tweede betreft, het be tuur der Schaakclub heeft op uitbreiding je reken d, er kunnen nu weder voldoende nieuwe leden bijgeplaatst worden. WHj kun nen dan ook alle schakers uit Soest aapra den eens een kijkje te nemen, daarvoor be staat iederen Dinsdagavond gellegenheid van 8 tot 12 uur. Van de gespeelde partijen in den gehouden winterwedstrijd kunnen wij nog de vol gende uitslagen melden. Grpep I. S. de ZoeteH. Schreuder 01 J. GorterJ. Timmer Sr. 01 A. HilhorstJ. C. Wickel 0—1 Groep II. C. P. AmelunxenJ. Ph. Hoek 10 J. DrostJ. C. Thomasze 01 Groep III. P. Olie—K. Post Sr. 1—0 terwijl enkele partijen werden afgebroken en in de eerste en tweede groep niet verder kan gespeeld worden door het niet opko men van den heer Timmer Jr. en van Meel. Het bestuur zal nog trachten deze heeren te bewegen hun achterstandige partijen thuis af te spelen, opdat er dan niet de pro motie-degradatiewedstrijden een aanvang kan genomen worden. EEN NIEUW VOETBALVELD. Op den Eng tusschen Dalweg en Ver lengde Talmalaan is men bezig met het i norde maken van een groot terrein voor de R.K. Voetbalvereeniging „Be Quick" alhier, welke vereeniging tot nog toe een terrein had, gelegen aan de Birktstraat, achter café „Du Passage". A.s. Zondag zal dit nieuwe terrein officieel in gebruik wor den genomen en er zullen wedstrijden ge speeld worden tusschen Eemland 1 en Be Quick 2 en Bilthoven 1 en Be Quick I. TOEGEWEZEN. Het huis met erf té Baarn aan de So- phialaan 21 op 11 dezer door Notaris A. Romer tc Baarn geveild is voor f 4010. toegewezen aan den heer H. Kroon, Make laar te Baarn. BIO ONDERNEMING LUXEMBOURG De Bio Dndern. Luxembourg komt a.s. Woensdag met een oerkomisch programma in Gebouw Religie en Kunst, want de be roemde Deenschc komieken Wiatt en half Watt komen met hun schitterende Duitsch- sprekende film: Ridders in Lompen. De bezoekers zullen lachen dat de zaal zal trillen om de aller dolste dwaasheden. Voor de jeugd van Soest staat een pret tigen middag tc wachten, want ook in dc middagvoorstelling zal dc Watt en half Wattfilm vertoond worden. Wij betwijfelen niet of voor deze voor stelling zal belangstelling genoeg zijn Wij leveren ook geen VETNOOTJES onder den naam van antnraciet, waarvan bij gebruik in den winter de ellende niet is te overzien. Wij leveren slechts één soort, ons speciaal artikel, de n geheel Nederlerd geroemde (wettig gedeponeerd merk) Dit is WALES ANTHRACIET, 20 pCt. zuiniger dan Hollandsche. Belgische en Duitsche. Wij stellen U gaarne in de gelegenheid analyse te doen stellen naar kwaliteit en echtheid LET OP DE ASCH. GEVONDEN VOORWERPEN Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: portemonnaie met inhoud doublé bril belastingmerk badhanddoek met hoedje aantal koperen staven kinderportemonnaie Heuvel weg 8a Birktstraat 48 Bosstraat 181 Bosstraat 181 politiebureau politiebureau BEKENDMAKING. De Burgemeester van Soest maakt be kend, dat zich in de gemeente Kemnes een geval van MOND- en KLAUWZEER heeft voorgedaan. Soest, 11 April 1934. De Burgemeester voornoemd. G. Deketli. CARLTON THEATER. Voor de laatste maal ging in het St. Jo- sephsgebouw Donderdagavond de film Ca valcade. Dit filmwerk oogstte de bewon dering en waardeering welke zij verdiende. De projectie en het geluid was prachtig. Vanaf heden, Zaterdag 14 April, komt Carlton met een buitengewone sportieve film: „De Vliegenier des Doods", waarin de stoutmoedigste topprestaties op vliege niersterrein de toeschouwers in spanning houden. Voorts op ^eler verzoek de Begra fenis van Wijlen Koningin-Emma, en als extra bijzondere attractie eenige hoofdmo menten uit het leven van Wijlen Koning Albert, diens Begrafenis en de Kronings plechtigheid van Z.M. Koning Leopold van België. Een prachtprogramma. Zie de advertentie, voorkomende in dit nummer. SCHENNIS DER EERBAARHEID. Door de politie alhier werden Woensdag en Donderdag twee personen aangehouden, esp. S. A. M. uit Amersfoort en J. F. v. d. N. uit Utrecht, beiden terzake openbare schennis der eerbaarheid bij herhaling te Soest en omliggende gemeenten gepleegd. M. bekende reeds een 50-tal gevallen, terwijl v. d. N. een twintigtal gevallen zich kon herinneren, alle gevallen zoowel hier als in Baarn, Amersfoort, Zeist enz. ge pleegd. Opportunistische Vaderlandsliefde kent de N.S.B. niet; zij wil aan ons vader land met hand en tand vasthouden Géén klassestrijd! In de groote zaal van Amicitia had Don derdagavond een openbare vergadering plaats van de Nationaal Socialistische Be weging alhier, waarin als spreker optrad Ds. van Duyl uit Hilversum. Alvorens de belangstellenden in de zaal werden toegelaten, werd door enkele poli tieambtenaren nagegaan of zij in het be zit van wapens waren. In de zaal waren ook verschillende politiemenschen aanwezig ter voorkoming van eventueele ongeregeldhe den. Na een inleidend woord van den kring leider, den heer van Goor den Oosterlingh, ving Ds. van Duyl zijn betoog aan, waarin hij er allereerst op wees, dat de regeering de N.S.B. niet wil, maar omgekeerd wil de N.S.B. deze regeering niet. Spr. pro testeerde tegen het feit, dat minister Mar- chant den N.S.B.-leider een Turk genoemd heeft; Ds. van Duyl wil hier zeggen: Lie ver Turksch dan Marchant. Vervolgens vestigde spreker er de aandacht op, dat de N.S.B. in de eerste plaats nationaal is, maar niet alleen op bepaalde dagen, doch op alle dagen van het jaar. Men moet bij de N.S.B. echter géén chau vinisme zoeken. In ons volk leeft, zooals bij sommige gebeurtenissen wel blijkt, nog een latent nationaal gevoelt getuige de geestdrift bij de fraaie overwinning van ons Nederlandsch elftal op dat der Ieren. Ons vaderland hebben wij lief, wij kennen géén opportunistische liefde; wij hebben het eigene lief, dat wij willen vasthouden met hand en tand, als het moet ten koste van ons leven. Spreker noemde de politieke democratie niet alleen belachelijk, doch ook een mis daad voor ons volk waarna hij het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging cri- tiseerde, het stelsel, dat menschen aan de regeering komen, die geen flauw idee heb ben van de zaken, waarover zij hébben te oordeelen. Dit is de eerste grief van de N.S.B. tegen de democratie, die zich niet richt naar de bepaalde groepen. Een tweede bezwaar is, dat het bij den huidigen stand van dc democratie niet mogelijk is ons land te r e g e e r e n. De N.S.B. is noch links noch rechts; zij wil een nieuwe baan. Wan neer men nu regeert kan dat alleen door afspraken te maken, door nationale coalli- ties, gevormd door partijen die elkaar niet lusten, in het leven te roepen. Niet alleen de politieke constellatie, doch ook de cul tuur is in gevaar. Er gaat ook daarom door de volken van West-Europa een kreet om vernieuwing, welke roept om eenheid, eens gezindheid, eendracht en saamhoorigheid. Wie dat begrijpt, is reeds in aanleg Natio naal Socialist. Voorts vroeg spreker zich af, hoe de Christelijke de volkssouvereiniteit heeft kunnen aanvaarden. Thans is er door de democratie de volkssouvereiniteit. Dr. Co- lijn kan volgens spreker, indien hij trouw is aan het A.R.-beginsel, den huidigen de- mocratischen staat niet verdedigen. En in dien staat, worden onze menschen, die staan op den grondslag van de Goddelijke souvereiniteit, uit hun functies in over heidslichamen gedreven! Dót is de klap op de vuurpeil hoe zeer ingevreten en inge kankerd ons nationale leven is. Spreker kwam hierna tot het woord „so cialistisch". Wij kunnen slechts nationaal zijn indien wij „socialistisch" zijn. Wij hooren bij elkander, onder alle om standigheden. „Socialistisch" beteekent „uit de gemeenschap." Wij moeten dienen de geheele volksgemeenschap en in de de mocratie verdienen ze graag; dóór zegt men: „Ieder voor zich en God voor ons allen". Nationaal Socialisme is niet alleen een andere vorm van den staat, maar ook een andere levenshouding. Het Nat. Socialisme is daarom ook cultuur-vormend. Bij zijn be schouwing over den klassenstrijd wees Ds. van Duyl er op, dat deze het geheele ar beidsproces kapot maakt. En deze klassen strijd is groot geworden 'tijdens het bestaan van de kerkelijke partijen! Wij moeten sa men de Nationale volksgemeenschap dienen met ve. zoening van kapitaal en arbeid. Vóór alles moet er saamhoorigheidsgevoel zijn. de geest van solidariteit, welke thans reeds door de N.S.B. heentrekt. De Chr. partijen hebben den godsdienst tot een vloek ge maakt; de godsdienst is gebruikt als een geesel, welke de volken heeft verdeeld. Kerkelijke bewegingen mogen niet ingraven in den staat. In het kort memoreerde spreker even wat onder corporatieven staat wordt verstaan, waarbij hij stipuleerde, dat alleen uit de corporaties zelf een goede regeering ge vormd kan worden, welke met kennis van zaken de in het nationaal belang en het belang der corporaties noodige maatregelen kan nemen. Ds. van Duyl ontkende, dat de N.S.B. ers staatsabsolutisten zijn, m.a.w., dat de staats macht hoogste wet is. De Nat. Soc. Staat wil geen staat van ellendigheid, deserteurs Nouveauté s in Wollen Oeorgeltes voor Complets Tweeds en Bouclé's voor Mantels. Spun-Silk in efjen en fancy voor Tennis Japonnen. Wollen Mouselines Organdies, Vlisco's, Tobralco's. Cretonnes.

De Soester | 1934 | | pagina 5