Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag süs o< DE EUROPEESCHE SITUATIE: De schijndoode Bekendmakin gen Officieel ©■^Gemengd Nieuws^© (Gegarandeerde oplaag 3000 exemplaren) Twéé en Twintigste Jaargang Woensdag 25 April 1934 BUREAU VOOR ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT7 - SOESTDIJK ADVERTENTIËN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIJK DINSDAGS. EN VRIJDAGSMORGENS 10 u.a. h. BUREAU UITGAVE: M.V. EERSTE SOESTERELECTR. DRUKKERIJ*.h. G. t. d. BOVENKAMP ADVERTENTIËN i VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. KORTING ABONNEMENTSPRIJS f 1.- PER DRIE MAANDEN, FRANCO PER POST REDACTIE- EN ADM.-A3RES: v. WEEDESTR. 7 - TEL. 962 - GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 - (STAATSBLAD No. 380 GEMEENTERAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat een openbare vergfide- ring van den Raad dezer gemeente is be legd tegen Maandag, 30 April 1934 te 14 uur. Soest, 23 April 1934. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest 'lengen ter openbare kennis, dat op 21 April 1934 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift *van T. S. den Broeder, van be roep Kok, wonende te Soest om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank in de navolgende localiteit: benedenvoorlocaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt No. 20/22 en gelegen aan den Utrechtscheweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer 'bekendmaking kan ieder tegen het vcrleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Soest, 21 April 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, Groot, l.s. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van het bestuur der R.K. Voetbalvereeniging „Be Quick" te Soest, om verlof Voor den ver koop v.an uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende localiteit(en): clubgebouw (consumptietent) van het perceel, plaatse lijk gemerkt No. H. en gelegen aan den Dalweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Soest, 19 April 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. Koos Koen's ver- Kaarten serie krijg baar bij Boekhandel: N.V. Eerste Soester El. Drukkerij - v. Weede- straat Soestdijk BEKENDMAKING. De Burgemeester van Soest; Lettende op artikel 5, 1e lid der Bosch- wet 1922; Brengt ter openbare kennis, dat het verboden is tusschen 15 Mei en 1 Augustus geveld naaldhout te laten liggen of opgestapeld te houden. De Minister van Economische Zaken en Landbouw is bevoegd van dit verbod ge heel of gedeeltelijk en al dan niet voor waardelijk ontheffing tc verleenen. Dit ver bod is niet van toepassing op geheel ont schorst hout, geïmpregneerd hout, takke- bossen, boonenstaken, hout dat in water ligt en hout, aanwezig op de plaatsen van gebruik. Overtreding yan dit verbod zal worden gestraft met hechtenis van ten hoogste 1 maand of geldboete van ten hoogste dui zend gulden. Soest, 21 April 1934. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van E. van der Ent Braat, van Lenneplaan 65, Soest om op/in perceel, kadastraal bekend in sectie C. No. 1866 gelegen aan de van Len neplaan een graanbreek- en menginrich- bng te mogen oprichten, door hen op heden L verdaagd. Soest, 20 April 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. Oeen reden tot bezorgdheid door FLORIS C. (Nadruk verboden). Alle rechten voorbehouden. Er wordt in deze dagen een puntig epi gram verteld. Als je wilt ontwapenen, al dus luidt het ongeveer, Wel, dan ontwapen je; wil je niet ontwapenen, dan roep je een ontwapeningsconferentie bijeen. Men kan dit een wel wat al te wrange voorstelling van zaken achten, het kan niet ontkend worden, dat de eindelooze besprekingen, welke alle erop gericht waren om ten slotte ontwapening te vertragen, grond hebben verschaft aan zulk een opvatting. Intusschen is het laatste woord nog steeds niet gesproken. Eiken dag nog vinden ver anderingen plaats en na de min of meer mislukte Britsch-Fransche interventie, schijnt er nu weer meer hoop voor Miisso- lini's compromis-voorstel te bestaan. Alles diaait ten slotte om de Fransch-Duitsche verhoudingen. Dit alles brengt natuurlijk een min of meer onzekere atmosfeer te weeg en, ons dit keer uitsluitend tot Euro pa bepalend, zouden we kunnen zeggen, dat de onzekerheid ten slotte culmineert in de groote vraag: „Zal er oorlog komen?" Dat is de kwestie, teruggebracht tot zijn een voudigste vorm. De rest interesseert de massa slechts zeer uit de verte. En die vraag dringt zich te meer op, als men ook in ons land hoort en ziet van „gasoefenin- gen", oefenen van de burgerbevolking met gasmaskers en .andere hulpmiddelen, die thans ten hevigste worden aanbevolen van niet altijd geheel onbelanghebbende zijde, terwijl we al jarenlang hebben gehoord, dat de moderne gassen zoodanig zijn, dat er geen kruid en geen masker voor ge wassen is. Wie is dan zoo naief te geloo- ven, dat een vijand, die van gassen gebruik zou gaan maken, zoo beminnelijk zou zijn met een v.an de minst gevaarlijke gassen te gaan werken, waarvoor w e 1 gasmas kers enz. helpen, als hij die toch op ver nietiging uit is de beschikking heeft over veel doodelijker middelen? II. Maar keeren we terug tot de groote vraag, of er reden voor bezorgdheid is. De toestand mag moeilijk zijn, doch direct ge vaar kan niet aanwezig worden geacht. Hitier die herhaaldelijk verklaard .heeft, den vrede te willen, kan men gelooven, om meer dan één reden. Hij sloot een verdrag voor den duur van 10 jaar af met Polen, dat feitelijk neerkomt op een wapenstil stand. Hetzelfde heeft hij aan Frankrijk aangeboden. En nu kan men natuurlijk wel altijd probeeren er iets achter te zoeken en aan zijn goede trouw te twijfelen, maar Hitier heeft alle reden om strijd te willen voorkomen. Eenvoudig omdat Duitschland absoluut onvoldoende bewapend is, om ook maar eenigermate bijvoorbeeld tegen Frankrijk op te kunnen. En het zal om materieele en financieele redenen nog vele jaren duren, voor Duitschland zelfs maar op pariteit met Frankrijk zou zijn. Bo vendien is de hee'le diplomatieke structuur m Europa tegen Duitschland, dat feitelijk heelemaal alleen staat, zeker in militair opzicht. Op den duur zal dat wel verande ren, maar momenteel is dc toestand in ieder geval zoo. Hitier zal zich dus wel wachten een strijd uit te lokken, waarvan het resultaat zou zijn, dat Duitschland volslagen zou worden vernietigd. Ongeveer dezelfde gedachtengang koestert Mussoli- ni, wien men ook al zoo dikwijls strijdlus tige plannen heeft aangewreven, doch die nog onlangs zijn plan-van-opbouw v,an 60 jaren ontvouwde. Voor Mussolini zou een oorlog evenzeer een volkomen vernietiging van al wat hij opbouwde beteekenen en daarmee zijn eigen ondergang. Het is daar om volkomen juist dat zoowel Hitier als Mussolini meer gesteld zijn op het hand haven van den vrede, dan sommige meer democratische staatsgemeenschappen. Zij zullen zich niet in avonturen storten. III. Een ander gevaar is geweest, de z.g. pre ventieve oorlog, die waarlijk sommigen in Frankrijk hebben gepropageerd, de z.g. „allerlaatste oorlog" om oorlog uit te ban nen. Net zooals die van 1914. Want, zoo redeneerde men (op het eerste gezicht nog niet zoo heel dom) in Frankrijk, als Duitsch land bezig is zich te wapenen, doch nu nog zwak is, terwijl Frankrijk nu sterk is, dan zou het verstandig zijn nu maar te beginnen, en Duitschl. radicaal buiten gevecht te stel len voor minstens 3 generaties. Men be hoeft natuurlijk niet nader op dit scabreuse plan van enkele onevenwichtige elementen in te gaan, ook al omdat de meerderheid in Frankrijk gelukkig verstandiger is. Want men begrijpt toch wel, dat zulk een preventieve oorlog een ontzettende, cata- strophale omwenteling in Europa zou te weegbrengen, waarbij we misschien aan communisme en revoluties van de afschu- welijksten aard zouden worden overgele verd. Bovendien zou het een volslagen bankroet van alle politieke goede trouw van vredesbeweging en internationaal recht met zich sleepen. Hoe het dus ook zij, voorloopig schijnt de conclusie van „geen directe bezorgdheid', gewettigd. XXXI. Hoe ongaarne ook, ik moet in herhaling vervallen en zoo lang er geen verandering in het „L'histoire se répète" komt, zal er ook wel niets anders opzitten dan „Frappez toujours". Aldus plonst ook dit Meteoortje weder om in ons Natuurbad. Plonzen in een Na tuurbad, za] men vragen, waarvan weder om te bezien staat, dat het op tijd met wa ter volgeloopen is? Ja, inderdaad. Want ik beschouw het in dit geval als een tranen dal en men zal het toch wel met mij eens zijn, dat het als zoodanig overloopt. Met de verleening van het aanvullend crediet van f 47.100 in de Gemeenteraads vergadering van 9 Maart 1.1. blijkt een be treurenswaardig precedent geschapen te zijn, omdat men eenmaal in het roerlooze schuitje zat en moest meevaren, wilde men niet over boord springen en verdrinken. Oorspronkelijk beraamd op f 40.000.ble ken de werkelijke kosten maar eventjes f 104.000.te zijn en omdat dat toch wel een beetje al te gek was, stelden B. en W. een officieel rapport in het vooruitzicht, dat al even lang op zich laat wachten als de rekening over het exploitatiejaar 1933. En, afgezien nog van het feit of de crediet- aanvrage No. 3219 tot verbetering van de rioleering op advies van het Ingenieurs bureau Dwars Heederik en Verhey te Amersfoort groot f 1400.en de crediet- aanvrage No. 3345 tot het aanbrengen van eenige vernieuwingen en verbeteringen, groot f 1040.toegestaan in de Gemeen teraadsvergadering van 31 Januari, hier onder vallen, werd inmiddels in de Ge meenteraadsvergadering van 11 April we derom f 2500.verleend. Het betreffen meerendee'ls voorzieningen in technische tekortkomingen. Onder het even genoemde bedrag van f 1040.is f 500.uitgetrok ken voor verwijdering der vluchtheuvels, die terstond een schromelijke vergissing bleken, terwijl de wrterval, die moest wor den afgebroken, omdat hij levensgevaar op leverde, ons f 1500.plus f 100.i is f 1600.kost. Voor de verbetering van de riolen werd echter wederom f 450.buiten de reeds genoemde f 1400.toegestaan, terwijl een mislukt theehuis-project voor vergrooting van het terras f 350.voor afschilderen f 75.en f 470.voor uit breiding aan de achterzijde kostte! Duizelt het U nu niet minstens als de heeren, die met deze cijfers goochelen? Deze bedragen zijn, en de ontwerper zal vermoedelijk de laatste zijn om dat te ont kennen, het gevolg van technische onvol komenheden, die niet anders dan in de practijk konden blijken, alhoewel ik er in dit verband met nadruk op wil wijzen, dat men het Natuurbad de Biltsche Duinen heeft laten uitwerken door architect Jan Wils, wiens antecedenten een dergelijke opdracht in alle opzichten wettigden. Men verlieze echter niet uit het oog, dat deze som in- verhouding tot de nog niet ver klaarde overschrijding van f 47.100.be trekkelijk een bagatel vormt. En over dat peuleschilletje wordt „binnenkort" rapport uitgebracht. Het is moeilijk te dien aanzien iets te beweren, maar het lijkt mij niet on dienstig op eenige punten te wijzen. Als de Technische Ambtenaar geheel of grooten- deels voor dit deficit aansprakelijk gesteld kon worden, zou het rapport onverwijld verschenen zijn. Het komt mij voor, dat be paalde en ongetwijfeld eveneens minder deskundige lieden er moeite mee hebben, ook hun foutieve maatregelen en beslissin gen in de schoenen van den Technischen Ambtenaar te schuiven, want men vergete hierbij niet, dat het economisch beheer an nex administratie blijkbaar van dien aard is geweest, dat tot heden ten dage een be hoorlijk overzicht ontbreekt. Gezien het groote bedrag, waarmee de begrooting is overschreden, kon zich ook wel eens de vraag voordoen of de begrooter geweten heeft, dat zijn ontwerp in werkverschaffing zou worden uitgevoerd, waaraan later, naar men zegt, de verbeteringen van de riolen te wijten zou zijn. Zwarte schapen genoeg! En als Wethouder van Klooster in een ge heime zitting in de gelegenheid wordt ge steld diverse mededee'lingen te doen over fouten en gebreken in den opzet van het Natuurbad, lijdt het m.i. geen twijfel, dat het een dier dieren gold! Alhoewel het eenerzijds heel prettig is, dat er niet in het openbaar over je tekort komingen wordt gesproken, lijkt het mij toch alles behalve juist, dat dit in het ge heim wordt gedaan. Vooral niet als men, niet op „het houtje" drijft, waarop den laatsten tijd een andere, ook al niet ter zake kundigen opzichter in het Natuurbad verblijft. Wij schreven het reeds, het is moeilijk iets /e beweren, vooral als de hee ren alles in met koffiekamerjte bedisselen, maar men er voor gewaarschuwd, dat persoonlijken invloed en partijbelangen als van ouds niet zijn uitgesloten! Ben ik wel ingelicht, dan wordt op het oogenblik vrijwel niemand tot het Natuur bad toegelaten, de beweringen gaan zelfs zoo ver, dat ook de oorspronkelijke ont werper er buiten blijft. Positief is mij wel bekend, dat een Geïllustreerd Weekblad den Edelachtbaren Burgemeester verzocht heeft, zijn fotograaf eenige foto's van de werkzaamheden te maken. Hier werd niets op gehoord, zoodat de fotograaf zich maar eens persoonlijk op het Gemeentehuis aan meldde en om den Burgemeester vroeg. Zooals gebruikelijk werd dit door den bode afgehandeld in dien zin, dat de Edelachtbare Burgemeester niet van gedachten was ver anderd alhoewel hij blijkbaar er niet meer aan gedacht had, den brief te beantwoor den. Met het gevolg, dat het bedoelde Geïllustreerde Weekblad er ook niet aan denkt nog ééne foto van het Natuurbad te Soestduitven te maken, waarmee een bui tengewone gelegenheid om gratis reclame voor het Natuurbad te maken, is verkeken. Men is daar toch al zoo bedroevend vroeg mee! Men kan er staat op maken, dat achter de schermen op leven en dood geschermd wordt. Met belangstelling zie ik er intus schen naar uit of mijn veronderstellingen uitkomen of niet en blijf ik een verklaard voorstander van een met ruime opvattingen en met kennis van zaken beheerd Natuur bad. Het Stichtingsbestuur heeft nu den heer J. C. Geervliet belast met de alge- meene leiding en wie weet hoe druk onze badmeester het in het vorige seizoen al had als zoodanig, zal het geen verstandige keuze vinden. De in acht neming der zuinig heid, tengevolge van een financieel fiasco, zal hieraan wel niet vreemd zijn. GEWESTELIJKE RUNDVEE CENTRALE UTRECHT. Voor het bekomen van bewijzen voor het schetsen Van ongeregistreerde sier- en vaarskalveren, wordt voor de leden van bovengenoemde Rundveecentrale zitting ge houden bij o.s. adressen, waarbij plaats, datum en uur zijn aangegeven. District Baarn: P. Th. Brouwer, Ztiidereind 6; Plaatszittingsdag Zuidereind 6, Vrij_ dags van 26 uur n.m., anders huis adres 's avonds. District Hoogland: P. Kuyer, Hoogland A 30. Plaatszittingsdag Café „Het houten Veen", Hooglanderv., 25 April van 9 tot 11.30 uur v.m.; Café „Concordia" Hoogland, 1 Mei van 912 uur v.m. Hoogland A. 30, 1 Mei van 68 uur n.m. Hoogland A. 30, Donderdags van 68 uur n.m. District: Soest'A'foort, K. Lam, Birktstr. 63, Soest, Plaatszittingsdag Birktstraat 63, Donderdags van 37 uur n.m. STUDIE-CONFERENTIE. De Nederlandsche Afd. van den Inter nationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid zal op 11, 12 en 13 Mei a.s. eene Conferentie houden over: Oorzaken,, aard, middelen ter voorkoming van Oorlog, in Hotel de Wittebrug te den Haag. De laatste oorlog ligt ruim 15 jaar achter ons, de oorlog, welke een eind zou maken aan alle oorlogen welke zou bewijzen, dat kwaad overwonnen KAN worden door kwaad! Wjat hebben die 15 jaar ONS geleerd? Wat aan oovlogsdeskundigen? Wfct zou een oorlog NU beteekenen? Belangrijke vragen, welke ons ALLEN ten nauwste raken. Waarover wij niet volledig genoeg op de hoogte kunnen zijn. Het gaat om onze kinderen, om de toe komst der geheele menschheid. ij Beseft gij ten. volle wat dit zeggen wil? Indien gij, in Uw drukke leven, hierbij maar een enkel oogenblik wilt blijven stil staan, dan zult ge onmiddellijk het belang beseffen van de hierboven genoemde Stu die-Conferentie, welke ten doel heeft: a) op opbouwende wijze inzicht te ge ven in deze belangrijke vraagstukken; b) verschillende deskundigen in de ge legenheid te stellen hunne ervaringen mede te deelen; c) U allen zooveel mogelijk te doen in lichten omtrent den stand van zaken op het -huidige oogenblik; d) tezamen te overwegen, welke verant woordelijkheid in deze op elk mensch rust en wat wij kunnen doen. Wij doen gaarne het voorbereidend werk, aan dit alles verbonden. Helaas echter kost alle werk geld. Helpt gij ons op UW beurt de kosten te bestrijden. Zou op gebrek aan fondsen deze gelegen heid mogen stranden, om tallooze menschen op de meest objectieve wijze in te lichten, over dit belangrijkste wereld- en levens vraagstuk, en tezamen naar middelen te zoeken ter voorkoming van oorlog in de toekomst? Bedenkt hoe altijd weer wordt aange drongen op uitdrukking der „publieke opi- Nooit hebben wij voor een dergelijk werk tevergeefs een beroep op Uw aller mede werking gedaan. De tijden zijn slecht, wij weten het, maar wij weten ook dat zij nog veel slech ter zouden worden, alser oorlog kwam. Veuve Maillot was héél haar leven. Voor een elk een „plaag" geweest; Héél de boerderij die noemde Haar: „dat wijf, dat nijdig beest!" Nooit een goed woord, nooit tevreden, Was zij, altijd, bits en stug; Steeds maar grauwen, steeds maar stand- ledereen ontliep haar vlug jes; En haar man een echte goeierd V as, toen hij, vóór vijftien jaar, Sterven ging, maar wat tevreden; 't Scheiden viel hem héél niet zwaar. En nu lag zij bijna tachtig Zelve op het ziekbed neer, Dagen reeds; de jonge dokter Vreesde: „geen genezing meer." ,,'t ls totaal verval van krachten"; „Het zal spoedig zijn geschied", Sprak hij; ,,'t eind zal, weldra, komen"; Doch het einde kwam maar niet. Telkens als de dokter weer kwam Zei men hem: „het is gedaan"; „Zij is dood, 't is afgeloopen"; Tot hij hen gaf te verstaan: „Beste menschen, neen, zij leeft nog"; „Toch, 't geval bevreemdt me zéér;" ,,'k Ga ook d'oude dokter halen"; „Twee die weten altijd méér!" D'oude dokter, veertig jaar reeds Daar die kende elk patiënt Sprak: „gij vindt dit vreemd, colléga, Wijl gij 't „duivelswijf" niet kent!" „Zelfs nu nu zij weet: ,,'k moet sterven", „Ligt zij met het helsche plan": ,,'k Wil, door rust, mijn leven rekken, Rekken, rekken, wat ik kan!" „Om?haar personeel te plagen"; „Daar zij, al te goed maar weet": „Dat haar dood hen zal verlossen Van zóó lang verdragen leed!" „En ik zal U gaan bewijzen Wat ik zeide; laat ons gaan"; Doodstil stond men rond het ziekbed; Was het, al of niet, „gedaan"? D'oude dokter tastte, voelde, Gaf een speldeprik in d'arm; D'ademhaling, was onmerkbaar; Zij leek dood, doch lichaam warm. Toen toen vroeg de oude dokter ^ïeutels van haar linnenkast; Opende die duid'lijk hoorbaar; Plots!bleek, stijf stond elk; verrast! 't Levend lijk" was half verrezen! „Wilt ge mij bestelen, heer?" Kreet zij angstig, vuist-bedreigend Toenzeeg zij gestorven neer. AD REM. Nadruk verboden. Het voorloopige programma luidt als volgt: Vrijdag 11 Mei, 9.30 uur: Opening. I. Oorzaken van Oorlog. 1. Politiek en psychologisch. A. Overzicht van den Internationa len Politieken Toestapd. B. De Oorlog als Psychologisch Vraagstuk. Dr. A. Groeneveld. 2. Economisch en psychologisch. C. Economie en Oorlogsdrift. Mr. H. Giltay. Discussie. Vrijdag 11 Mei, 14.30 uur: D. De Oorlogsindustrieën en hare Belangen. Camille Drevet. E. Internationale Economische Te genstellingen. Dr. J. Tinber gen. 3. Militair. F. De Bewapeningswedloop. W. L. van Warmelo. Discussie. Zaterdag 12 Mei, 9.30 uur: II. Aard van een modernen Oorlog. G. Moderne Oorlogstechniek en Bescherming der Burgerbevol king. Prof. Dr. Gertrud Woker. Ir. K. J. Hondius. Discussie. Zaterdag 12 Mei, 14.30 uur: H. Nevenverschijnselen van den Oorlog. Discussie. Zondag 14 Mei, 9.30 uur: III. Middelen ter voorkoming van Oorlog. J. Welke middelen ter Voorkoming kan de Volkenbond ontwik kelen. (De taak der kleine na tiën). Dr. E. van Raalte. K. Internationale Ontwapening (De Conferentie te Genève). Mrs. Laura Puffer Morgan. L. Versterking van den Vredeswil en van het Verantwoordelijk heidsgevoel,ook van de Pers. Robert Peereboom. Zondag 13 Mei, 14.30 uur: M. Opvoeding van Oud en Jong tot Actieve Medewerking aan Handhaving van den Vrede. Discussie. N. Voorgestelde Resolutie. Discussie.

De Soester | 1934 | | pagina 1