Voor Daoiestasschen nH avana voor cent Zomerschoeisel Prijzen vanaf f 2.95 Adverteeren doet verkoopen. E. W. V. DOORM Nieu Advertentiën. Onze bekende Erfhuis Amersfoort Ondertrouwkaarten Engela KLEINVEETEELT. Voor de Vrouw yO LIKDOORNTINCTUUR verwijdert beslist Uw likdoorn en eelt S. ZETHOVEN „DE DUIF" Sigarenfabriek „HARO" k Horlogemaker - Goudsmid - Opticien SN Ziet onze Etalage SCHOENMAGAZIJN J. v. HALL het aut Bek No. 30 l l 1 1 suikerbieten ook schadelijk op het suiker gehalte zou werken. Volgens vele proeven, door Maercker genomen, heeft zoo'n ver laging door de werking der ruwe kalizouten slechts in bijzondere gevallen plaats, waar op men onder gewone omstandigheden niet behoeft te letten. Door SchultzLupitz is opgemerkt, dat vooral lupinen zeer dankbaar zijn voor ka- libemesting. Door voortdurende aanwen ding van kali is het hem gelukt jaren ach tereen op denzelfden akker lupinen te ver bouwen. Uitstekende resultaten verkreeg men ook met een kalibemesting, al of niet in verbin ding met fosfaten, bij erwten, boonen, wik ken, tabak efi vlas. De kalizouten werken, zoowel door hun kaligehalte als door hun gehalte aan mag nesia en zwavelzuur, voedend. Ze bezitten echter ook in bijzondere sterke mate de ge schiktheid om de bodembestanddeelen op te lossen en veroorzaken daardoor indirect tevens een betere voeding der planten niet andere stoffen, in 't bijzonder met fosfor- zuur. Deze eigenschap is de reden, dat men ze gaarne uitstrooit met zulke fosfaten, waarin het fosforzuur voorkomt in een vorm, in welken het wel is waar niet door water, maar wel door de plantenwortels kan opgelost worden, zooals b.v. in slak- kenmeel. Men heeft opgemerkt, dat bij zul ke vermenging met kalizouten het fosfor zuur der fosfaten veel beter door de plan ten wordt opgenomen. Ook kalk wordt door de kalizouten in oplossing gebracht, waardoor ze ook gunstig werken op de kalkopname. Om de bijtende werking der kalizouten tegen te gaan, is het noodzakelijk ze niet onmiddellijk vóór het zaad, maar in den herfst of het vroege voorjaar aan te wen den. Als dan later het zaad volgt, is de kali niet meer in opgelosten, maar in geabsor- beerden toestand in den bodem aanwezig, doch ook dan is zij nog gemakkelijk door de planten op te nemen. De chloorverbin dingen worden door den bodem niet vast gehouden en daar eenige van deze schade lijk voor de planten werken, is het ook om deze reden noodig de kalizouten zoo vroeg mogelijk uit te strooien,, opdat die nadee- lige verbindingen door de winter- en voor jaarsregens uit den bouwgrond naar den ondergrond kunnen wegzakken. Evenals chilisa'lpeter veroorzaken de ka lizouten op stijven grond, indien ze jaar op jaar in groote hoeveelheid worden aan gewend, korstvorming. Om dit te vermijden of in elk geval te verminderen, past men gelijktijdig een kalkbemesting toe, die men in dit geval niet onderploegt, gelijk hij bie ten en aardappels, maar slechts inegt of onderhakt. Behalve met fosfaten kan men de kali zouten met alle andere kunstmeststoffen vermengen en uitstrooien, doch een mengsel van vochtige kalizouten met slakkenmeel moet direct worden uitgezaaid, daar het an ders steenachtig wordt. Bemestingsproeven hebben aangetoond, dat halmgewassen reeds zichtbaar gebrek lijden, als de grond niet meer dan 0.05 in 10 procent heet zoutzuur oplosbare kali bevat, terwijl erwten reeds bij een gehalte van 0.08 oplosbare kali behoefte hebben aan een kalibemesting. In verband met de ontzaglijke hoeveel heden kali, welke jaarlijks door landbou wers en tuinders worden gebruikt naar schatting wel 300.000 ton is het te be grijpen, dat zij groot belang hebben bij de kaliprijzen. De markttoestand is op het oogenblik zóó, dat b.v. -0 kalizout, fran co overslagplaats geleverd, ongeveer even veel kost als kaïniet vóór den oorlog spoor- vrij aan de mijn, dus ongeveer f 2.per baal. Ongetwijfeld vindt dit mede zijn oor zaak in de actie der Spaansche mijnen, waaraan tot heden door de landbouwers nog niet voldoende aandacht is geschonken. Wat toch is het geval? De Potasas Hericas (P.I.), de Spaansche Kali-Maatschappij, die haar rijke mijnen heeft in de nabijheid van de groote havenstad Barcelona, levert se dert November 1932 kalizouten, die er pri ma uitzien, een regelmatig gehalte hebben en zelfs niet samenbakken, ook al worden zij gedurende 6 maanden in een vochtig magazijn opgeslagen. Zij heeft een trans portdienst ingesteld, waardoor het mogelijk is op een vlugge manier de voorraden aan te vullen, die zij in verschillende landen beschikbaar houdt. Speciaal om in de be hoefte van de Nederl. klanten te voorzien, heeft de P. I. een geregelden dienst inge steld van Barcelona naar de voornaamste onzer havens, als Delfzijl, Rotterdam en Terneuzen, waar zij gebruik maakt van de diensten der groote stuwadoors. Ze is dus een geduchte concurrente van de kalipro ducenten Duitschland, Frankrijk en Polen. Er is alzoo tijdelijk weer muziek op de markt. Maar voor hoe lang' Zal het weer gaan als in de na-oorlogsche jaren met den strijd tusschen de Fransche en Duitsche en later de Poolsche kaliproducenten? Wat ging men, figuurlijk gesproken, elkaar te lijf! Den boer interesseerde dien strijd op zichzelf matig; wel stelde hij natuurlijk le vendig belang in de verlaagde kaliprijzen. Doch zijn profijt duurde slechts kort: de concurrenten vonden elkaar en uit was de pret. Zal het met de Spaansche kali nu anders gaan? We betwijfelen het sterk. Im mers het eigenbelang der produceerende kalilanden brengt mee, dat zij tot een ac- coord geraken en dan volgen natuurlijk de stabiele prijzen. Onze landbouw hoopt al leen, dat de tegenwoordige strijd tusschen die kalivoortbrengers voortduurt, zoo lang mogelijk. Dat is nu wel louter egoïsme, maar aan de overzijde speelt dat toch zeker ook een belangrijke rol! (Wprdt vervolgd) CEKA. VENTILATIE, EEN ZAAK VAN HET ALLERGROOTSTE GEWICHT. I I D'r zijn nog een massa kippenhouders, die lang niet genoeg aandacht schenken aan de zoo hoogst belangrijke kwestie, als de ventilatie van het kippenhok is. Zij redeneeren dan haast altijd zoo: „als ik veel ventileer, dan wordt het binnen te koud en daar kunnen onze hoenders niet tegen, de leg zal er dus onder moeten lijden." Zeker, de hoenders hebben een bepaalde temperatuur noodig, om in legconditie te komen of te blijven. De lichaamswarmte van een hoen is hooger dan die van den mensch, doch de verbranding is daardoor ook heviger, mei het noodwendig gevolg, dat de kippen betrekkelijk meer zuurstof aan de omringende lucht onttrekken. Wanneer alles potdicht is, zal de lucht in het hok dus alleen dóórdoor eerder be derven. Er komt echter nog iets anders bij, n.1. de kwestie van drinkwater opnemen. De hoenders drinken veel, vooral wanneer ze aan den vollen leg zijn, en hun adem bevat veel waterdamp. We zullen dus bij onvoldoende ventilatie een bedorven lucht krijgen, die bovendien een te hoog vochtgehalte heeft. Ten slotte stijgen er ook nog ammoniak gassen uit de mest, waardoor de slijm vliezen der kippen week, gevoelig worden gemaakt. 't Is te begrijpen, dat de hoenders zich niet behaaglijk zullen gevoelen. Dit zal des te meer zoo zijn, naar gelang er veel kippen in 'n bepaalde ruimte zitten. Overbevolking is altijd funest, maar voor al-wanneer er niet of te weinig wordt ge ventileerd. Het is voordeeliger dat de kippen een beetje koud, maar droog zitten, dan dat de lucht onzuiver is geworden. Wie des mor gens, in het hok komende, den neus moet optrekken, omdat het er onfrisch riekt, die kan er verzekerd van wezen, dat de ventilatie o n v o 1 d o e n d e is. Bij heel koud weer moet er natuurlijk minder geventileerd worden, niet omdat het er dan gerust benauwd- vvarm mag zijn, maar omdat de afgewerkte, de bedorven lucht dan bij wat minder ven tilatie toch voldoende kan ontsnappen. Hoe grooter het verschil in temperatuur tus schen de binnen- en de buitenwarmte, hoe meer wisselwerking er namelijk is. Nochtans, al te koud inag het óók niet z ij n; de leg is immers een uiting van de geslachtsdrift en deze wordt bij te groote koude minder intens. Wij keuren daarom de hokken, die niet voldoende isoleeren, ten sterkste af. Wan neer men dunne eternietplaten als bouw stof gebruikte, of hout van minder dan een duim dik, of halfsteensche muren, dan kan het niet anders, of het zal daar binnen, bij eenigszins strenge vorst te koud worden. Wie eenmaal zulk een hok heeft, kan daar des winters niet in 'n vloek of 'n zucht de noodige verandering in aanbrengen. Het eenige wat hij doen kan, is, vooral de oost en noordwanden, te versterken met riet- of stroomatten, welke aan den buiten kant worden aangebracht. Denkt men, dat de strengere vorstperiode voorgoed verstreken is, dan kunnen deze weer worden weggenomen. Reeds meermalen hebben wij verklaard, dat eene dakbedekking, bestaande uit goede sluitpannen, waaronder eene rietlaag, te verkiezen is boven de meeste andere; als de rietlaag, boven den mestzolder, maar niet al te dun is. Hier in Lent ken ik een kippenhouder, wiens dak een te dunne rietlaag onder de pannen heeft, doch wanneer het koud is, legt hij rietmatten boven over de pannen heen; alleen op dat gedeelte, waaronder de mestzolder en de zitplaatsen zich bevinden. En hij houdt zelfs bij strenge vorst de dieren aan den vollen leg, al is het dak niet comme il faut. 'Nu beschikt men hier in het bloemenland met z'n menigvuldige „bakken" en kassen over volop rietmattep, zoodat men ze maar voor het grijpen heeft, maar in vele andere streken is zulks niet het geval, en doet men verstandig, het hok flink isoleerend te ma ken. lEen groote fout is, datvele hokken te smal zijn, zoodat de kippen 's nachts te dicht bij de ramen zitten, waar de afkoe ling uiteraard het sterkst is. Worden de uitloopgaten des nachts niet gesloten, dan zal het dóórdoor in het hok ook kouder worden. Met hierop te wijzen meenen wij te kunnen volstaan. De uitloop gaten dienen 's avonds dicht, ook omdat men anders de dieren den volgenden mor gen niet in z'n macht heeft. Ten slotte willen wij er nog op wijzen, dat men bij vriezend weer tegen den avond steeds alle drinkbakken moet ledigen, an ders vindt men het water 's morgeus be vroren. En dat geeft maar onnoodig veel werk. Worden de drinkbakken voor den nacht geledigd, dan is men 's morgens in een oog wenk klaar met het opnieuw vullen. Ik heb momenteel zeven hokken en hok jes, waarin ook zeven drinkgelegenheden zijn aangebracht, 's Morgens, als het goed licht is, heb ik twee emmers water uit de pomp en één keteltje kokend water noodig, om deze zeven „bassins" te vullen. Maar 't is zóó voor mekaar! Dit ter navolging. Nooit last van ijs in de bakken; direct warm drinken voor de kippen, waarvan deze maar wót gaarne een druk gebruik maken. In sommige hokken zal het drinkwater niet bevriezen, bij mij is zulks ook het ge val, maar ook dan is het aan te bevelen, als boven aangehaald, te werk te gaan. Want 's winters houd ik van water, waar de grootste kou óf is; kippen, die veel leggen, moeten ook veel drinken en dat doen ze niet, als het water ijskoud is. Ik ben er altijd voor geweest, om veel te ventileeren en ik wijs daar ook steeds op, als er iemand bij mij komt, maar ik zorg, dat het in het hok zoo droog mo gelijk is. „Droge koude" hindert niet gauw. Onder in het hok, langs den bodem, is de temperatuur uit den aard der zaak veel lager dan daar, waar de kippen zitten, vooral, wanneer er een goede mestzolder onder de zitstokken aanwezig is. Zoo kan het best gebeuren, dat het drinkwater op den bodem zou kunnen be vriezen, terwijl de kippen 't zelve nog goed doen. Maar (\an is noodig: zuivere, droge lucht. JOS. BOSHOUWERS. (De Kleinveeteelt). N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij KRIS KRAS DOOR DE MODE. Als we er zoo eens over komen na te denken en er speciale aandacht aan beste den, ontdekken we op eens welk een bui tengewoon groote plaats het plissé in de garneering van vrijwel al onze kleeding in dit nieuwe seizoen is gaan innemen. Had den we ons in den beginne daarvan niet zoozeer rekenschap gegeven, op eens ontdekken we dan dat het feitelijk alles plissé is, wat de klok slaat. In het bijzon der is dat het geval bij de Fransche mode, zooals die bijvoorbeeld door „Femme de France" vertolkt wordt. Oorspronkelijk waren het de geplisseerde japons die ons den smaak beet deden krijgen. Maar al gauw verspreidde het plissé zich, als een olievlek op het water, we kregen kleine plissétjes aan kraagjes, aan manchetjes, kleine plissétjes aan den rand van japon nen, daarna groote geplisseerde Volans, berthekragen, capes, ingezette panden enz. y De teekening laat een keurcollectie uit een groot aantal toepassingen er van zjen. Nieuw is vooral bijvoorbeeld die geplis seerde rand aan een gekleede mantelkraag, die we in een Engelsche collectie aantrof fen. O ja, en dan moeten we nog even iets zeggen over de hoedjes. We wezen reeds op de groote verscheidenheid van model len, van „elck wat wils". Mén ziet nu veel combinaties van kleedingstoffen met vilt, wat een aardige nieuwigheid op het gebied van onze zoozeer gekoesterde hoofdbedek kingen oplevert. Men ziet dan bijvoorbeeld wol, tweed, linnen en organdie gecombi neerd met het stuggere vilt, en ook crêpe en piqué. Verder veel glimmend-strooien hoedjes, terwijl we bij de meer „gekleede" modellen als lint of band-garneering of andere versiering aantreffen veeren, veeren van vilt, wasdoek, veters en gedrapeerde „zakdoekjes". Voor de meer echt zomer- sche, en minder plechtige modelletjes wordt de voorkeur gegeven aan allerlei bloemgarneeringen. Dit om een „echt vrou welijk" cachet eraan te geven. En weet U wat officieel dé juiste lengte van de rokken is, voor wandeldracht, dus gewoon voor op straat? Tot halverwege de kuit. En de meest populaire jasjes zijn die, welke tot de heup reiken. Ook daarvan, een voorbeeld op het plaatje. MADELEINE. Een paar huishoudelijke en andere wenken. Dit is voor de jonge, nog een beetje on ervaren huisvrouwjes. Houdt een pan apart voor Uw melk, en een voor vleeschbraden en kook daar nooit van zijn leven iets an ders in. Kook groenten in ijzeren pannen, vruchten en vleesch in geëmailleerde. En neem voor de melk een aluminium pan, om dat die niet aanbrandt. Doe, zoodra U de pan gebruikt heeft, er koud water in en laat dat staan, om te wee ken. Is een pan aangebrand, doe er dan een handvol zout bij en laat de pan een paar uur met water staan. Daarna langzaam aan de kook brengen en weer heelemaal koud laten worden. Het a?nbaksel kan dan gemakkelijk verwijderd worden. Kook nooit de aangebrande pannen met soda, in plaats van zout, want soda maakt juist, dat de pan de eerstvolgende keer weer aanbrandt. Maakt de pannen ook goed van buiten schoon. Die zwarte aanslag op den bodem van de pan belemmert de hitte van het vuur om door te dringen. U moet daardoor dus langer vuur gebruiken en dat kost geld. Wascht Uw aluminiumpannen af met heet zeepwater, spoel goed na en droog flink af. Gebruikt nooit soda en krabt de pannen nooit af- Geëmailleerde pannen kunnen, als ze erg vuil zijn, gereinigd wor den met fijngestampte eierschaal. Enneals U nu eens vindt, dat Uw huidje niet zoo blank is, als U nu wel ,zou wenschen, probeert U dan eens een ci- troenbad, twee keer in de week. Snijdt 2 citroenen in plakjes en laat die weeken in een kom water gedurende een uur. Doe daarna het citroenwater bij Uw badwater en roer goed. Dit badje zal Uw huid blan ker maken en werkt tevens lekker ver- frisschend. En ten slotte gaat er toch niets boven een gewoon warm bad (voor verfrisschings- doeleinden, niet voor blank maken van de huid), waarin een beetje ammonia of een scheut eau-de-cologne is. HUISVROUW. Heden nam de Heere van on» weg onze kleinste lieveling ELLY, in den ouderdom van ruim 7 maanden. J. LASEUR T. LASEUR—DE BOCK JOOP1E WIM JAN ANNIE STEPHAN JANNIE SOEST. 10 Mei 1934. Steenhofstraat 81. De teraardebestelling zal plaats vinden op Maandag 14 Mei a.s., des nam. 1.30 uur op de Ned. Herv, Begraafplaats te Soest. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Wilhelmina Cornelia van Tongeren. Wed. van Cornelis Vlam. in den ouderdom van 82 jaar Hoorn: T. DE VRIES—VLAM Fr. DE VRIES Hoorn: M. VLAM N. VLAM—ROOS Soestdijk: I. W. v. d. LUGT—VLAM J. VAN DER LUGT Klein- en achterkleinkinderen. SOESTDIJK, 9 Mei 1934. Beetzlaan 35. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 12 Mei des n.m. 3 uur op de N.H. Begraaf plaats te Soest Vertrek sterfhuis 2.30 uur Molenstr. 4(0.Z.) - Telef. 932 De Makelaars J. MENKO Zn. zullen publiek verkoopen op a.s. DINSDAG 15 MEI en zoo noodig den volgenden dag, v.m. 9 UUR, in hun Veilinggebouw, ingang Lange- straat 109: Prachtvolle meubilaire goederen, w.o. bijna nieuwe pianino, Am. orgel, '4 registers, Salon-, eetkamer- en slaapkamer ameublementen, overgor dijnen, kleeden, vloerzeil, karpetten en loopers, w.o. Perzisch en Deventer, 2 bijna nieuwe Singer handnaaimachi nes, divan, canapé, 2 mah. secretaires, mah.- en eiken spiegel, hang-, leg- en penantkasten, ledikanten m. toebeh., waschtafels en waschk., dekens, lits- jumeaux, buffetten en dressoirs, pen dules en klokken, uittrek- en andere tafels, gemakstoel, sjoelbak, 2 solide brandkasten, bureauministre's en 3 cylinderbureaux, jalouHeëhJcastje, leeren clubfauteuils, eenige antieke boeken w.o. 2 bijbels, 2 postzegelal bums met inhoud, mangel, waschma- chine met motor, radio met luidspre ker, spiegels en schilderijen, lampen, bad en geyser, 2 emaille fornuizen, appelrekken, gasfornuis en -stellen, 2 groote en 2 kleine boekenkasten, vlag, koperen winkeletalage m. glas platen, winkelflesschen, snelweger, 3 toonbanken, 2 vitrines, keukengerief, handkar, tuinslang, 2-deurs ijskast, enz. enz. Alles te bezichtigen a.s. Zondag van 2 tot li uur en a.s. Maandag van 9 tot 9 uur. HARTWEG 31 (bij Koninginnelaan) Nu is het de tijd voor: Skisokjes 16, 18, 20, 22, 24 dames- maat 29, 39, 49, 59 ct. Dames kousen 39, 49, 79, 89. Camisole's \2%, 44, 49, 59 ct. Directoirs \2%, 49, 59, 69 ct. Kraagjes 49, 59, 69, 79 ct. Kinder- directoirs 17 22, 26, 29 ct. Jongens- hemden 39, 42, 45, 47, 49, 52 ct. Gum- mibroekjes 19, 22, 27, 37, 45, 49 ct. Schortjes 49, 59, 65, 69 ct. Jurkjes, aardige zomerpatroontjes 95, 105, 115, 125 ct. Baddoeken 22% ct., groote maat 29 ct. Theedoeken 9, 12, 15, 25, 35, 36, 39, 45 ct. Handdoeken 12, 18, 25, 29 ct. Waschhandjes 5, 10, 13 ct. Jongens interlock broekjes 32, 36, 39 et. Dito Hemdjes, polo-bloezes 59, 69, 79 ct. Ongebl. Breikatoen 15 ct. Ge kleurde 20 ct. Ajouren, Plisseeren, Stoomen en Verven Jonge vrouw, vraagt werkhuizen v.g.g.v. Brieven onder No. 169 aan het bureau van dit blad. Nette Verkoopers(sters) kunnen nog geplaatst worden voor verkoop van Manufacturen aan par ticulieren in Soest en omstreken SALARIS 25 GLD. PER WEEK Brieven franco onder No. 168 aan het bureau van dit blad. N.V. Eerste Soester El Drukkerij Koop nu, want de gelegenheid is buitengewoon gunstig! Burgem. Grothestraat 13 (tegenover Braamhage) Reparatie aan alle Uurwerken, Goud, Zilver en Brillen, wordt vlug en solide uitgevoerd. Beleefd aanbevelend, NIEUWSTRAAT 26 - TELEFOON 303 - BAARN BUREAU ADVERTE TOT UITI UITGAVE: I HET l In de Raa 1.1. is door d om nogmaal de twee jarei is, om dit pl liet voor> ders volgt li le Afd. No Zooals bek op 3 Mei 19 4 der Woniti ling van een reid en is d; door het ho ter openbare besluit zou d moeten zijn. het geval ku teekenwerk, gen bouwlijn zeer gewens met de nog i de bebouwii van het uit aan hoogere beoordeeling zuilen onget administratie voorkomen de zal van thans moeter derhalve noc is, dat Uw Mei 1933 di' dient te wor plan van uit! vensgevocgd ter vaststelli Alle De intern; er nogal ver de hoofdlijm beeld van de te mogendhe ciaal Engela op zich geri van Fransch een Engelse waardoor di heidsfront jei buurman zou aarzelt. Er is van de Loca .Engeland, dc Inmiddels la roep op En£ een einde te „prestige" in nu heeft kei ning, die bij Engelsch-Fr is, om den E gen, omdat - lair te zegg agressief zo bondgenoots Dat is dus aan Albion": juist van he te houden, komst aan i ried, militaii tueele vecht naties te do door de oo mocht uitsla; (leeningen, i stoffen) als Engeland's a rantie te xt vorm en daa in kalmer w druk van de geweten. Nu bij de geda koelbloedig arme bedt ei aan -de dreig Rijn overlaa wapening va ons wil het en krachtige Amerikaanse zijdigheid en in Europa-v komen doelt is boven die

De Soester | 1934 | | pagina 6