i Tuinbouwinrichting „ZONNEHEUVEL" J. L. H0KSBERGEN nog wel. Zoolang hooge gepensionneerde militairen met een flink pensioen te dezer plaatse nog betaalde bijambten vervullen, acht spreker de tijd nog niet gekomen om in een geval als het onderhavige afwijzend te staan tegenover een toestemming om nog tot 70 jaar in gemeentelijke functie te mogen blijven. Bij de steunverleening heeft de heer Gasille zich meermalen geuit, dat iemand jvan 65 jaar gerust nog wel de han_ den uit de mouw kon steken, doch thans bepleit hij het tegendeel. Dat vindt spreker vreemd en daarom is hij ook voor het voor stel van B. en \V., mede ook omdat de ge meenteontvanger nog al eenige finantieele zorgen heeft. De heer Gasille heeft de hatelijkheid van den heer Grootewal aan zijn adres als gepensionneerd militair wel begrepen, doch wil ook speciaal in den Raad daar nog wel even de aandacht op vestigen, waar de heer Grootewal zich blijkbaar meer door persoonlijke antipathie dan door za kelijke argumenten laat leiden. Overigens heeft dat met de zaak zelf heelemaal niets te maken en spreker acht zich boven dergelijke hatelijkheidjes verheven. De heer de Nies meende dat die hatelijk heid ook wel op hem kon slaan. De heer Grootewal meent, dat men steeds voor een bepaald persoon ontheffing kan verleenen en dat moet men dan zeker doen in dit ge val. ZOMERKLEEDING Flanellen Heerencostumes f 17.50 Beige en grijs Chique coupe Flanellen Pantalons f 1.95, f 2.50, f 3.50, f 4.50, f 5.50, f 6.50, f 7.50, f 8.50 Moderne coupe Polo-hemden f 0.85, f 0.98, f 1.10 „Tweka"-hemden f 1.95, f 2.25, f 3.25 Gordels f 0.15 tot f 1.50 LUSTER COLBERT'S U weet: „Het Handelshuis voldoet U" ook voor Uw jongens Soesterb.straat 51 - Soest - Tel. 400 De heer van Duren vraagt of dit besluit thans voor 5 jaar geldt, dus onherroepelijk tot 70 jaar. De heer Stroband wijst er op dat in de voordracht staat „tot wederopzeggens toe, doch uiterlijk tot 70 jaar" zoodat de Raad zich niet voor 5 jaar zal binden bij aanne ming. Nadat enkele leden als hun meening heb ben uitgesproken dat de stemming ten deze een persoon betreft, met name genoemd, en dus met briefjes zou moeten geschieden, wordt aldus gestemd over het voorstel van B. en W. dat wordt aangenomen met 3 te gen 11 stemmen. Waar met gesloten brief jes gestemd is, liet de stemmenverdeeling zich slechts raden, doch dat de beiden libe ralen tegen gestemd hebben, was in het licht des discussies wel duidelijk geworden Dit bleek nog meer, toen de heer Gasille na de gevallen beslissing mededeelde zich bij dit besluit niet te kunnen neerleggen en daartegen voorziening te zullen vragen. 5. Voorstel tot toekenning van een iij. wieltoelage ad f 25.aan den tijdelijk bouwtechnisch opzichter bij bouw- en wo ningtoezicht B. Haven (No. 3052). De rijwieltoelage M'ordt toegekend. 6. Vaststelling van een ontwerp-besluit tot het in schenking aanvaarden van grond van het R.K. Kerkbestuur te Soestdijk, mei crediet-aanvrage voor wegenverbetering (No. 2282). De voorzitter wijst er op, dat dit reeds de derde of vierde maal is, dat deze zaak in behandeling komt. In de laatste com missievergadering voor Openbare Werken is de meening uitgesproken maar liever al les naar behooren te verharden, te weten, Belvédèreweg, de weg langs het kerkhof en de Kostverlorenweg en aanleg van riolee- ring langs laatstgenoemden weg. De heer Grootewal heeft aan de hand van de kaart en na onderzoek ter plaatse bemerkt dat de Belvédèreweg thans vrij goed begaanbaar is, zoodat algeheele verbetering daar niet absoluut noodzakelijk is. Als die weg eenigszins wordt opgeknapt bij de toegang naar het Kerkhof kan op het groote verbe teringsplan nog wel een duizend gulden worden bezuinigd. Mede namens de finan- cieele commissie stelt spreker zulks voor. De heer de Bruyn is niet voor half werk, maar wil de geheele zaak daar nu eens ra dicaal in orde brengen. Hij is alleen voor een ander voorstel als hem de verzekering kan worden gegeven dat in de eerste jaren geen meerdere kosten voor onderhoud dier wegen zullen behoeven te worden aange vraagd. De voorzitter is thans ook wel van mee ning, dat verbetering van den Belvédère weg nog wel achterwege kan blijven, wat de totaal-kosten van f 3787.doet terug- loopen tot f 2741.behalve de kosten van rioleering. Spreker stelt voor het aldus ge wijzigde voorstel aan te nemen en het ere diet af te ronden op f 2750. De heer Nooder vraagt of de wegen en plannen van thans een overeenstemming zijn met het komende uitbreidingsplan, waarop de Vporzitter bevestigend ant woordt. Voorts meent de heer Nooder dat de geheele tusschenweg kan vervallen als men de ingang van het Kerkhof op de hoek van de Kostverlorenweg maakt, wat ook al weer veel goedkooper wordt. Over leg met den eigenaar van de Broek over een stukje grond daar in de buurt lijkt ook zeer aanbevelenswaardig. Uitdrukkelijk vraagt spreker of de verbetering van den Kostverlorenweg voor den geheelen weg zal gelden of alleen tot aan de voorgrens van de begraafplaats. De voorzitter zegt dat de wegverbetering zal gaan tot iets voorbij den voorkant van de begraafplaats. De heer Nooder wil verder de omgeving van den ingang op den hoek verbeteren en sierlijk maken en vraagt ten slotte naar de middelen waaruit een en ander zal wor den bestreden, speciaal of op den Kost verlorenweg mede het wegenfonds van toepassing is. De voorzitter vindt het voorstel van B en W., zooals het nu gewijzigd is, veel aan nemelijker. De heer Gasille geeft toe, dat de Kost verlorenweg niet in het Wegenfonds valt, zoodat de menschen daaraan van de weg verbetering zullen profiteeren zonder eeni. ge kostenbijdrage. Dat is inderdaad wel wat onrechtvaardig, vooral als men be denkt dat de afwerking van den Verl. Postweg te Soesterberg juist om die reden voorloopig nog is aangehouden. Dit be treft echter alleen die enkele menschen, die nog aan den Kostverlorenweg zullen gaan bouwen en daardoor in wat gunstiger positie zullen komen, doch over dit kleine bezwaar wil spreker maar heenstappen. De heer Nooder vraagt nog eens naar de middelen tot dekking, waarop hem door den voorzitter wordt geantwoord dat deze uit leening zullen worden bestreden. De heer van Dam is het eens met het voorstel van B. en W. De heer Endendijk meent, dat de ingang niet op den hoek gemaakt kan worden, wijl de begraafplaats daar m het geheel niet op 's aangelegd en alles dan zou moeten wor den veranderd. De heer van Duren wijst er op, dat de Raad vandaag in totaal al weer een f KJ.ÜUU gaat voteeren en maant tot voorzichtigheid aan. Een besparing op dit voorstel van f 1000.is zeer zeker de moeite waard en het ware wenschelijk, dat B. en W. voor taan met alle voorstellen, die geld kosten, wat langzamer waren. Men zal toch al moeite genoeg hebben rond te komen. De voorzitter zegt, dat deze zaak al 2 tot 3 jaren loopt, dus langzamer kon het moei lijk al. Daarenboven zocht spreker altijd nog naar werk voor de Werkverschaffing. De heer Gasille wil alleen, die grond ac cepteeren die op de kaart met blauw i.- aangégeven, de overige strooken grond hebben voor de gemeente geen enkel belang en alleen maar nadeel. In het Uitbreidings plan zijn zij ook niet voor wegverbreeding noodig. De gemeente heeft er dus .niets aan en zal beter doen die strooken niet aan te nemen. Als zij dat toch doet moet zij ook zorgen voor den waterafvoer^ zij krijgt dan wel verplichtingen die geld kosten, maar ontvangt geen waarde daartegenover. Spr. wil dus alleen de grond accepteeren, tot aan degrens van het Kerkhof. De voorzitter meent, dat het accepteeren van den meerderen grond niet zoo veel be zwaar heeft. De heer de Bruyn wil in de toekomst in die strooken grond de rioolbuizen doen leggen. Waar diverse raadsleden blijkbaar niet voldoende op de hoogte zijn met den juis- ten toestand ter plaatse, haalt de heer Ga sille de kaart er bij en een 6-tal raadsleden bekijken dan een en ander aandachtig, waarbij ook het Uitbreidingsplan herhaald, malen ter sprake komt en de heer Gasille nog een.s met klem waarschuwt tegen het op zich nemen - van meer lasten door de gemeente. De voorzitter stelt dan voor de bewuste trook grond te accepteeren onder voor waarde, dat als t.z.t. bezwaren rijzen ten opzichte dier strooken, de gemeente dan al tijd het recht heeft die strooken weer terug te geven. Aldus gewijzigd wordt het laatste voorstel van B. en W. met een crediet van f 2750.als ter vergadering besproken, aangenomen. 7. Crediet-aanvrage voor uitbreiding der rioleering langs den Kostverlorenweg in aansluiting aan de rioleeringen in he. wegencomplex 't Hart (No. 3460). De heer Nooder meent, dat als de riolee ring gemaakt wordt van de put tegenover Verschoor een 80 M. de Kostverlorenweg op, men dan komt bij de natuurlijke afwa- teringsloot aldaar, het Oude Grachtje, wat een goede waterafvoerweg is en wat veel minder zal kosten. De voorzitter zegt, dat we door de daar net aangenomen verbetering nu ook deze rioleering moeten toestaan. De afwatering door sloepjes aldaar is altijd een bron van ellende en verstopping geweest. De heer Gasille was oorspronkelijk ook tegen dit voorstel. Hij wijst er op, dat de Raad een onderzoek heeft bevolen naar een geheel systeem van rioleering voor alles, hemelwater, afvalwater en faecaliën voor de geheele gemeente. Een crediet voor wa terpassen is toegestaan. De Kostverloren weg blijft echter op het Uitbreidingsplan en langs dien weg moet toch altijd riolee ring komen. Het eerste deel van de be wuste sloot moet daartoe gedempt worden. De weg blijft 12 M. en ook verder behou den, terwijl de rioleering over 250 M. tot aan het begin van het kerkhof moet worden aangelegd. Daarom is spreker thans voor den aanleg van deze rioleering. De voorzitter zegt, dat deze rioleering werkelijk strikt noodig is, waarna de cre diet-aanvrage wordt toegestaan. 8. Crediet-aanvrage van B. en W. voor verbetering van den Veldweg en den toe gang tot de Ned. Herv. Begraafplaats (No. 3461). De heer Nooder acht het niet juist, dat dit voorstel thans wordt gedaan, terwijl de toestemming van het bewuste Kerkbe stuur niet eens is gevraagd, laat staan ver kregen. De voorzitter meent, dat die toestem ZWEMMEN!! Bij aankoop v. e. wollen badcostuum BADMUTS GRATIS „Tweka" fabrikaat v.a. f 1.50 mt. 5. U weet: „Het Handelshuis voldoet Uü" ook voor Uw kinderen Soesterb.straat 51 - Soest - Tel. 400 ming zeker wordt gegeven en de heer Hornsveld, als lid van het bewuste Kerk bestuur, kan die toezegging thans wel doen De heer Gasille spreekt een woord van dank voor de goede oplossing op die plaats. De aanleg daar is mooi en sierlijk en buiten het hek van het Kerkhof moet een en ander thans worden voltooid door de gemeente. Alleen vraagt spreker zich af of de oppervlakte van de af te stane grond ,door de N.H. Kerk wel ongeveer 475 M2. is; Spreker gelooft dat het aan zienlijk kleiner is. De heer Hornsveld wenscht ook een ver betering van den ingang vanaf den Rijks straatweg. De voorzitter zal zijn best doen de toe gangswegen te doen verbeteren voor zoo ver in zijn vermogen ligt. De betrokken eigenaar van het hoekperceel was echter indertijd heel erg lastig, maar wellicht is hij nu wat gemakkelijker geworden. De heer v. d. Breemer wijst er op, dat er I Emmalaan 12a Ttlefoon 611 Goed en artistiek bloemwerk voor elke gelegenheid. Bruids- bouquetten, corsages, manden, kransen, enz., enz. 0 2 toegangswegen zijn en wil de anderen ook doen verbeteren. De voorzitter zegt toe zulks te zullen overwegen waarn# de credietaanvrage wordt toegestaan. 9. Voorstel van B. en W, met betrek king tot den wegenaanleg op 't Hart (No. 2655). De voorzitter heeft in een van de plaat- elijke bladen gelezen, dat het een zeer domme zet van B. en W. zou zijn geweest om de bewuste gunning aan Belt te doen, daar een elk kon inzien dat het voor dat üedrag onmogelijk gemaakt kon worden. Het is echter altijd verkeerd. Als men het aan den laagsten inschrijver gunt, is het mis, want dan had je wel kunnen zien, dat de man dat onmogelijk voor dat lage be drag had kunnen maken, en als men het aan een hoogeren inschrijver gunt, dan komt r weer critiek, waarom men het niet aan den laagsten inschrijver heeft gegund. Al die critiek legt spreker naast zich neer. Ook zijn bijzondere gissingen geopperd over de geheime vergadering, die op voor tel van spreker vorig maal is gehouden. Daarin is echter niets bijzonders behan deld alleen de kwestie van Belt en die der wegen op 't Hart. Om van den man af te komen is iadvies ingewonnen van een architect-advocaat ,te Amsterdam. Diens advies is gevolgd en na een uitvoerig on derzoek is ten slotte het voorstel gedaan alles te laten afmaken door de firma Key .e Rotterdam. De commissie heeft referen ties ingewonnen en is zelf gaan zien naar gemaakte wegen te Bussum die zeer gon- tig waren. De heer Grootewal zegt, dat de verdere afwerking f 86U0.kost met f 240U.voor teeren. Het is niet uitgesloten dat er ge- ceerd moet worden, maar het is ook moge lijk, dat zulks ten deele kan worden nage laten. In elk geval geeft de firma een ga rantie van 3 jaar, terwijl andere firma's nog geen jaar willen garandeeren. Belt zal thanï> ontvangen f 1346 plus f 24UU of f 3746, de afwerking zal kosten f 86UÜ, zoodat het to- aal komt op f 12346. De op Belt volgendi nschrijver was ongeveer f 130UÜ zoodal met alles en alles het toch nog voor de ge meente weinig verschil maakt. De heer Stroband informeert naar de rechten die Belt kan doen gelden en voelt r niets voor dezen nalati£en aannemer nog f 2400.toe te stoppen. De betaling zal toch eerst moeten geschieden bij de oplevering en spr. heeft er ernstig bezwaar egen de aangegane verbintenis maar te 'erbreken tegen vergoeding van f 2400 aan Belt. Laat Belt de getroffen overeenkomst naar behooren nakomen en als hij dat niet xan of wil, dan moet de gemeente maar op naam en voor rekening van Belt de zaak doen afmaken. Zê houdt dan de f 2400. in kas en als er ten slotte op Belt niets te verhalen blijkt, dan moet de overige strop maar worden genomen, wat nog altijd ^oordeeliger is dan f 2400 uitbetalen. De voorzitter zegt, dat in de geheime ergadering aan B. en W. is opgedragen Belt met consideratie te behandelen, daar de man door alles toch al zoo'n strop had. Doen wij echter wat de heer Stroband wil, dan wordt het een lijdensgeschiedenis en dan zijn de bewuste wegen over 2 jaar nog niet in orde. De rechtskundige en deskun dige adviseur, Mr. Rozeboom uit Amster dam, heeft tegen die lijdensgeschiedenis met klem gewaarschuwd en als we die rich ting iitgaan, zal Geit zich ongetwijfeld ver zetten en gaan procedeeren. Inmiddels moe ten de bewoners in die omgeving dan maar blijven zitten met die half afgewerkte we gen. De heer Nooder zal dan maar ten op zichte van 't Hart de hand over het hart strijken. In de bewuste geheime vergade ring is echter ook een afspraak gemaakt, die niet is nagekomen. Er is n.1. besloten, dat de gemeente advies zou vragen aan diverse met namen genoemde personen en dat is naar spr. meent niet gebeurd. Voorts informeert spr. naar het advies van het betrokken diensthoofd bij de inschrijving van Belt. De voorzitter zegt, dat de heer Meurs heeft geadviseerd den laagsten inschrijver Belt als aannemer te aanvaarden. De heeren Nooder, de Bruin en Enden dijk spreken dat met klem tegen en mee- nen dat de commissie voor Openb. Werken dat heeft gedaan. De heer Nooder wil dan verder weten wie belast zal worden met de opdracht tot uitvoering van de afwerking der wegen. Men kan toch het betrokken diensthoofd niet zoo maar aan den dijk zetten. Het is nog twijfelachtig, of alle tekortkomingen wel aan dien ambtenaar te wijten zijn. Het bestek is niet behoorlijk uitgevoerd en in het toezicht op de uitvoering is tekort geschoten. Inmiddels staan de tenten en wagens al op het terrein en is blijkbaar alles in de potten en kruiken. De voorzitter zegt, dat in de vorige ge heime vergadering uitdrukkelijk is besloten het hoofd van O.W. uit te schakelen. De heer Nooder geeft dat toe, maar had toen nog geen kennis genomen van de door dien ambtenaar uitgebrachte adviezen., De oorzaak ligt gerust niet alleen aan Belt, maar ook in het toezicht is aanmerkelijk tekort geschoten. De heer de Bruyn meent, dat de heer Nooder toch ook in die bewuste vergade ring is geweest en zich dus van een en an der op de hoogte had kunnen stellen. Als we thans dezelfde opzichters nemen, die het hebben laten vastloopen, dan loopt het weer vast, dat kan men natuurlijk voorzien Er zijn veel kwesties en met Belt was wei nig te beginnen. Ten slotte saboteerde hij en er werkte aan alle wegen maar één man die gecontroleerd werd door 1 opzich_ ter, terwijl de anderen op andere werken in Bilthoven en elders waren. Spreker vindt het van den heer Nooder niet fair, dat hij thans ten opzichte van de commissie van O.W. zoo'n toon aanslaat. De heer Nooder heeft 3 concrete vragen gesteld. Ie. of het betrokken hoofd van dienst sanctie aan de bewuste voorstellen heeft verleend, waarop reeds het antwoord „neen" is gegeven. 2e. Of alles reeds thans in kannen en kruiken is, waar blijkt dat zelfs het materiaal der firma er al staat, en 3e. waarom de verschillende met name genoemde adviseurs in deze niet zijn ge hoord, zooals was besloten. De voorzitter erkent dat er reeds mate rieel ter plaatse is, doch daarvoor is geen permissie verstrekt. Er is nog niets in kan nen en kruiken. Toen de firma te Castricum klaar was heeft zij gevraagd of er wat tegen was dat het materieel vast naar Soest werd gezonden instede van eerst weer naar Rotterdam, wat is toegestaan, echter zonder de minste verplichting. De heer de Nies zegt dat de diverse re ferenties zijn nagegaan, dat alles is on derzocht en dat de indruk zeer gunstig is. Het is de voordeeligste aanbieding en men heeft zelfs thans 3 jaar volle garantie. Het teeren zal f 24UU.kosten wat neerkomt (voorheen R. FRESE Hofleverancier^ BAARN Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 op 9 cent per M2. terwijl het de gemeente zelf in eigen beheer altijd van 20 tot 40 cent kost. De voorzitter meent dat de zaak thans voldoende is toegelicht en het voorstel vai B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen. 10. Crediet-aanvrage voor verbetering van den berm langs een gedeelte der Var Weedestraat (No. 2895). De voorzitter zegt, dat deze zaak reeds meer dan bekend is. De eisch van een dei bewoners tot afvoer ook van faecaliën i thans terug genomen en er zal alleen af- oer geschieden voor hemelwater, huis- houdwater en spoelwater, onder verplich ting om vet en vaste deelen te voren zoo veel mogelijk uit het water te verwijderen De kwestie is thans zeer urgent daar he: Rijk den aanleg van het rijwielpad reeds heeft aanbesteed. De heer Stroband vraagt of de bewuste putten op kosten van de bewoners zullen moeten worden aangelegd en op het be vestigend antwoord daarop stelt hij dan voor, dat van gemeentewege met de uit voering van een en ander dan eerst wordt begonnen, indien de voorgeschreven putten naar genoegen aangebracht zijn. Aldus ge amendeerd wordt het voorstel met crediet- aanvrage aangenomen. 11. Voorstel van B. en VV. inzake rui ling van grond met Gebr. de Lange (Nc 3204). De heer Gasille wijst er op, dat de ge meente 570 M2. waardelooze grond krijg, voor 300 M2 behoorlijken grond. Dit is te wijten aan de toezegging van een vorigen wethouder, die ontactisch is opgetreden Het is dus een soort schadeloosstelling, dn spreker wel wat hoog vindt vooral als men bedenkt, dat er nog f 50.van kosten voor overdracht bijkomen. De heer de Bruyn merkt op, dat dit een cadeautje is van een vorig College. De voorzitter moet de vergadering ei reeds op voorbereiden, dat in de volgende vergadering weer zoo'n dergelijk geval aan de orde komt. Het voorstel wordt hierna aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot opnieuw vaststelling van de verordening op de hef fing van schoolgelden voor Lager Onder wijs (No. 1666). De heer Endendijk vindt het jammer dat dit voorstel moet worden herzien op basis van de Rijksregeling, doch men staat mach teloos tegenover de wenschen der hoogere autoriteiten. De heer Stroband zegt, dat de tarieven met f 100.oploopen en begrijpt niet, waarom de eerste klasse nu van f 800. tot f 1000.verhoogd moet worden. Spr stelt voor 2 klassen te maken vanaf f 800. tot f 900.— en van f 900.— tot f 1000.— met onderling verschil. Na eenige discussie blijkt echter, dat dit voorstel wel redelijk is, maar onmogelijk kan worden uitgevoerd omdat men rekening moet houden met dt minimum bedragen die nu eenmaal zijn vastgesteld. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van gemeentegrond ten behoe ve van een te houden feestpark (No. 3499). B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Door de Koninklijke Nederlandsche Ath letiek Unie is verzocht om beschikbaar stelling van de gemeenteterreinen, begrensd tusschen de Paulus Potterlaan, Rubens laan, Talmalaan en Pieter de Hooghlaan ten behoeve van een feestpark gedurende het tijdvak van 28 Mei tot 2 Juni 1934. De door de Kon. Ned. Athletiek Unie te ont vangen baten zijn bestemd voor het vormen van een trainingsfonds, teneinde in de ge legenheid te zijn deelnemers naar de. Olym pische spelen, welke in 1936 te Berlijn zul len worden gehouden, uit te zenden. Wij stellen U voor op dit verzoek gun stig te beschikken en de vergoeding, welke door de K.N.A.U. zal zijn verschuldigd en reeds in de Gem.kas zal worden gestort te bepalen op f 600.Voorts verzoeken wij U dit bedrag te verantwoorden als volgt: f 100.wegens extrakosten voor in dienstneming van politie; f 250.wegens herstellingskosten van de terreinen en de wegen; f 250.wegens huur. Nevens gevoegd verhuringsbesluit en bij- behoorende begrootingswijziging bieden wij U ter vaststelling aan. De voorzitter deelt den Raad mede, dat het genoemde bedrag van f 600.bereids in de gemeentekas is gestort. De heer de Bruyn is als anti-revolution- nair principieel tegen alle kermis. Daar enboven is het daar nu in het geheel geen tijd voor. Het spijt spreker zeer, dat de Burgemeester de toestemming voor deze kermis heeft verleend. De heer Nooder: „Maar het is toch voor -en nationaal belang!" De heer de Bruyn vindt dat niet zoo'n :rg nationaal belang, er wordt alleen maar geld geklopt uit de zakken van de inwoners en dat komt in de zakken van de kermis- xploitanten, dus gaat Soest uit. De nering doenden hebben het na zoo'n kermis altijd heel slecht. Het geld is verbrast en de ge wone betalingen aan de leveranciers wor den daarna altijd maar week en week uit gesteld. De toestemming is echter verleend, doch spr. hoopt van harte, dat de Raad eenparig zal weigeren voor dit doel ge meenteterrein af te staan. De heer Grootewal weet van de voorge chiedenis wel wat meer. De werkelijke toestand is heel anders, dan wordt voor gegeven. De vlag van de Kon. Ned. Athle tiek Unie dekt hier een verkeerde lading Er is bij de K.N.A.U. een commissie, die geld inzamelt voor het trainingsfonds voor de Olympische Spelen 1936 en die verkocht eerst speldjes. Later is ze overgegaan tot het exploitceren van kermissen. De kermis exploitanten beleven tegenwoordig een slechte tijd en die hebben zich toen haastig met die commissie en met den voorzitter daarvan, de heer Kolfschoten, burgemeester an Edam, in verbinding gesteld. De hee ren vonden het beter, dat iemand als bur gemeester Kolfschoten zich voor die ker missen spande en een goed woordje deed bij zijn collega's om de vergunning te ver leenen, daar zij zelf weinig kans zagen die te verkrijgen. Het heeft echter met sport en athletiek heelemaal niets te maken. De neer Kolfschoten heeft de burgemeester hier bewogen zijn toestemming te geven, zoogenaamd dan voor het goede doel, doch dat was zuivere misleiding. Het was alleen om de kermis begonnen, en niet om de port. Trouwens, de houding van den bur gemeester bevreemdt spreker wel zeer. -Spreker is principieel vóór kermissen, doch te Soesterberg heeft de burgemeester niet zoo lang geleden een kermis officieel ge weigerd, nadat hij tot tweemaal toe offi cieus reeds toestemming had verleend. Toen was hij door enkelen omgepraat. Ech ter voelt spreker in deze kwestie heel goed, wat scheef is en geen enkele goede sports man zal aan die kermis medewerken of er naar toe gaan. Op deze wijze is de K.N. A.U. heelemaal op den verkeerden weg en ij is slechts een vlag, die de smerige lading moet dekken. Wel wordt er tevens door A.D.O. een loop door Soest georganiseerd, maar dat gaat heelemaal buiten de kermis om en de deelnemers komen zelfs niet op het kermisterrein, ja, zelfs niet eens langs het kermisterrein; ze blijven er minstens 'n U M. vandaan. Die loop door Soest gaat venzeer door als er geen kermis komt en A.D.O. heeft zelfs schriftelijk bericht van de K.N.A.U., dat de loop heelemaal niets met de kermis heeft te maken en daar ge heel buiten staat. Het zal zeker geen pro paganda voor de sport zijn, integendeel een nadeel voor de sport opleveren en daarom is spr. thans tegen het voorstel gekant. De heer Endendijk drukt zijn spijt uit, dat de burgemeester zelf niet op de verga dering tegenwoordig is. Hij had zoo graag :ijn verdediging gehoord, vooral nu hij hem scherp moet aanvallen. Deze kwestie lijdt echter thans geen uitstel, en daarom moet spreker nu wel zijn standpunt hier toelich ten. Gezien het standpunt van.den burge meester, ingenomen bij de kermis te Soes terberg, stond spreker paf, toen hij van deze voordracht kennis nam. Wellicht is de burgemeester echter zelf ook misleid, zooals de heer Grootewal verkondigt. Er zijn slechts twee mogelijkheden, en spr. verzoekt met klem' de pers dat goed op te nemen. Of de burgemeester stelt dit nu maar zoo klakkeloos voor, óf de K.N.A.U. is een minderwaardige organisatie om op zoo'n wijze iets dergelijks met misleid'ng Onze veeljarige ervaring op het gebied van Heerenconfectie en Kleeding naar maat zijn waarborg voor Uwe volle tevredenheid. „Handelshuis" - Soest Soesterb.str. 51 - Tel. 400 Specialiteit in Heeren-modes tot stand tc brengen. Het is gewoonweg schandelijk en de sport wordt zoodoende misbruikt op ergerlijke manier. Het ter rein is op het oogenblik vrijwel bezet, elec- trisch licht en waterleiding is reeds aange legd en nog steeds komen meer wagens aan. De door den Burgemeester verleende ver gunning is wel wat voorbarig verleend. Dit klemt te meer, omdat de burgemeester heel goed tegenstand tegen dit voorstel kon bevroeden. Indertijd is daar een heel de bat over gevoerd en spreker zal het zuiver anti-revolutionaire standpunt niet vender uiteenzetten. Van de linkerzijde heeft toen echter ook mej. H. Funke gesproken over kermis, die slechts de lagere hartstochten van den mensch exploieert en dat was heel juist gezegd. Dc burgemeester drukte zich bij die gelegenheid uit, dat van hem nooit toestemming voor zooiets was te ver wachten, want dat hij daarin beluisterde: ..HET HOONGELACH VAN DEN DUI VEL". De toestanden zijn sedert dien zeker niet verbeterd en nu geeft diezelfde bur gemeester wel toestemming. Dat is hoogst ergerlijk en werpt niet alleen op den bur gemeester, maar op gejieel Soest een groote blaam. Spreker is er van overtuigd, dat zooiets ook de aandacht heeft van de hoogere autoriteiten in Utrecht en zelfs in den Haag, die zoo'n optreden vast en zeker niet zullen toejuichen. Het spijt spreker zeer dit alles aan het adres van den burge meester te moeten zeggen, vooral nu hij niet tegenwoordig is, maar het is noodig. dat de Raad nog zooveel mogelijk de fout van den burgemeester te niet doet. Wellicht

De Soester | 1934 | | pagina 2