2e BLAD GarageKochheim Ga dan met onze groote 5 pers. wagens Bekendmakingen iëSf Usj Officieel Q^Plaatselijk Nieuws^ O WILT U T T O NAAR DE l.l. f Speciale T.T.-prijs f 16.50 per wagen, met en zonder chauffeur Beetzlaan 44, Telef. 702 r- VAN VLIET m Moaeislagerij Soesterberg Rechtzaken behoorcndc bij „DE SOESTER" van ZATERDAG 16 JUNI 1934, No. 48 het clublokaal, gebouw Religie en Kunst aan de Kembrandtlaan. Het- bestuur kon ook nog een nieuw candidaatlid voordragen en wel den heer G. van Krimpen, Braamweg 30, Soest. Dit is een oud-lid van de club Oog in Al uit Utrecht, die zich hier gevestigd heeft en nu natuurlijk lid wordt van de Soester club. Moge dit een aansporing zijn voor de schakers die zich hier komen vestigen om dit voorbeeld te volgen. EERSTE SOESTER EIERVEILING r- HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest, Gelet op het bepaalde bij de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis: dat op de secretarie der gemeente ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van B. H. Duwel, wonende Steenhofstraat 45 te Soest om vergunning tot het oprichten van een slagerij met rookerij en het daartoe plaatsen van, in den winkel: 1 ingebouw- den electromotor van XA P.K. voor aandrij ving van een gehaktmachine en een koel- inrichting en in de werkplaats: 1 electro motor van 1 P.K. eveneens dienende voor aandrijving van een gehaktmachine in het perceel Steenhofstraat No. 58 kad. gemeen te Soest, sectie H. No. 2464; dat op den 2östen Juni 1934, des vóór middags te 11 uren gelegenheid is om ten gemeentehuize bezwaren tegen het oprich ten dier inrichting in te brengen; en dat gedurende DRIE dagen vóór dien dag op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan wor den kennisgenomen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat niet tot eventueel be roep van de later op het verzoek te nemen beslissing gerechtigd zijn zij, die niet op de aangewezen plaats en het aangegeven uur in de vorengenoemde ingevolge art. 7 der Hinderwet te houden zitting zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Soest, 12 Juni 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg UITVOERINGEN IN HET ROSARIUM Vorige week waren wij getuige van de uitvoering door de muziekvereeniging „P.V.O." welke een populair programma ten gehoore bracht, door honderden in vol maakte stilte aangehoord. De plaats van de muziektempel schijnt nu goed gekozen te zijn; het drukke verkeer langs den rijks straatweg heeft niet veel invloed op het geen ten gehoore wordt gebracht. Maandagavond j.1. werd in de gerestau reerde muziektempel geconcenteerd door het Kinderzangkoor „Zanglust", omgeving Nieuwerhoek, dat in zijn geheel opgesteld op de Nieuwerhoekstraat, achter een paar reclamedoeken optrok naar het Rosarium om daar onder leiding van den dirigent, den heer H. J. van Mourik, uit Utrecht, reeds voor de 3e maal na een kort be staan, op te treden. Eerst kwamen de kleine peuters aan de beurt die aardige liedjes ten gehoore brachten, o.a. een paar liedjes van den heer Hamel, die er perfect inzaten. Daarop kwam de groote klas aan de beurt die al wat beter is onderlegd; deze liedjes deden het heel goed. Wij moeten echter op merken, dat den leider, door mede te zin gen, de aantrekkelijkheid van de kleine zan gers niet verhoogd, maar tegenwerkt. Hij doet het misschien met de beste bedoeling om het koor te versterken, maar laat hij er zich voor hoeden om te domineeren met zijn stem. Voor het jeugdkoor dat ten slot te optrad, niets dan lof. Daar zijn zeer goe de krachten onder, 't Is ten minste te ho pen dat dit clubje niet uiteen valt. De be langstelling voor den zang was niet erg groot. Het minder gunstige weer zal hier de oorzaak wel van zijn. Aan bet slot ginS de club weer in optocht terug naar het punt van uitgang. ROZENFEEST IN DE GOUDEN PLOEG. Dinsdagavond van 8 tot 2 uur arrangeer, de de heer J. Hopman, Dansleeraar te Zeist in de zaal van „de Gouden Ploeg" een Rozenfeest dat niet overvol was be zocht, en waarbij het strijkje Uiterwijk-van Benthem zijn medewerking verleende. Be halve de gewone dansen, werd prijsgedanst om fraaie rozen, e.d. wat de stemming ver hoogde. Daar de temperatuur wel geschikt was voor een dansje is het geheel prettig verloopen. De zaal was aardig versierd. SOESTER SCHAAKCLUB. Dinsdagavond werd van bovengenoemde club de laatste ronde afgespeeld in den te houden promotie-degradatiewedstrijd. Als uitslag kunnen wij het volgende melden. Groep 23: J. J. W. Blom—M. W. Luypen 1—0 Groep 3. K. Post—Dr. Velthuyzen v. Zanten 0—1 Hiermede is de wedstrijd niet ten einde, daar er nog vele hangpartijen zijn, wat wel een bewijs is dat er met animo in de Soes ter Schaakclub gespeeld wordt. Dinsdag 26 Juni komt de Utrechtsche club Oog in Al in Soest voor het spelen in de comp. van den Stichtsch-Gooischen Schaakbond om het kampioenschap der 3e klasse. Ieder clublid wordt aangeraden zijn belangstelling te doen blijken door aanwe- zig te zijn, en aan de 10 eerste bordspelers door dien avond vrij te maken om de kleu ren van Soest te verdedigen.^ Ook niet-leden hebben vrij toegang tot Kipeieren: extra groot 3.95; hoogste prijs 2.65; middelprijs 2.402.50; laagste prijs 2.eendeieren 2.05 2.25; alles per 100 stuks. Aanvoer 1600 stuks, handel vlug. HET H. VORMSEL TOEGEDIEND. In de St. Petrus- en Pauluskerk, werd Woensdagmiddag te half 1 door den Aarts bisschop van Utrecht aan 7UU kinderen en enkele volwassenen het H. Vormsel toege diend. Vanaf het voorplein en uit den toren woei de Vaderlandsche driekleur met den Pauselijken wimpel. De aartsbisschop arriveerde per luxe- auto voor de pastorie. GESLAAGD. Mej. M. Spaargaren alhier slaagde te Amersfoort voor de acte Nuttige Hand werken. MONDACCORDEONVEREENIGING „BRAVO". Bovengenoemde vereeniging houdt op Dinsdag 19 Juni een speciale vergadering, tot de oprichting eener onderafdeeling van deze vereeniging. Daaraan kunnen deelne men meisjes en jongens vanaf 10 jaar en ouder. De contributie zal bedragen 10 cent per week (geen inleggeld). De vergadering wordt gehouden in de repetitiezaal van den heer Brummen, Koninginnelaan, h. Nieuw- straat, aanvang 8 uur precies. En kunnen zich ook aanmelden bij de volgende be stuursleden: B. 't Lam, Kon.laan 27; J. v. d. Broek, Nieuwstraat 10; H. de Vries, Beetzlaan 61. Ieder is welkom. ZONNESTRAALDAG OP ZATERDAG 23 JUNI A.S. Mag geldgebrek doodsoorzaak worden? (Een roep om hulp). Justitie. De anderen konden, nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt, weder vertrekken. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden wederom twee zwervende personen aangetroffen, die door het drinken van spi ritus in kennelijken staat van dronken schap verkeerden. Ook zij werden ter ont nuchtering ingesloten en den volgenden ochtend na opgemaakt proces-verbaal we der vrijgelaten. HEIDEBRANDJES. In den laatsten tijd komen herhaaldelijk heidebrandjes voor ten Zuiden van de spoorlijn AmersfoortSoestduinen en ook wel ten Zuiden van de lijnen Soestduinen Den Dolder en Nieuwe wegDen Dolder. Al deze heidebpandjes komen aan vlak langs de spoorlijn en dus kennelijk door neder- vallende vonken uit voorbijrijdende loco motieven of ook, naar thans is gebleken, door uitgegooide dotten brandend en met petroleum gedrenkt poetskatoen vanuit de treinen. Zaterdagmiddag ontstond weder zoo'n brand en net toen de Vrijwillige Brandweer met het blusschen klaar was, passeerde een trein in de richting Amersfoort. Vlak daar op werd op twee plaatsen heidebrand langs de spoorlijn geconstateerd. Door de aan wezigheid van de brandweer ter plaatse, konden deze beginnen van heidebrand ge lukkig spoedig worden gebluscht. Er bleek echter, dat het nog op vier andere plaatsen ook brandde. Op een dier plekken werd een nog brandende en van petroleum af- dqruipende en daarnaar ruikende dot poets katoen gevonden, die zelfs natte sporen had achtergelaten op de onderliggende steenen. Tegen het treinpersoneel van dien trein is ter zake proces-verbaal opgemaakt. DEMONSTRATIE LUCHTSCHUJM- KANON. „Zonnestraal" en de kernspreuk „de sterken voor de zwakken" zijn in ons land algemeen en gunstig bekend. Dat daar pa tiënten uit alle deelen van het land hulp en verpleging vinden, waarbij de geestelijke belangen niet uit het oog verloren worden-, heeft de waardeering van de Nederlandsche burgerij gestadig doen groeien. Ook de overheden staan daarin niet achter, maar de mogelijkheid tot steun, die op zooveel verschillende gebieden wordt gevraagd, is verminderd en kon aan de T.B.C. bestrij ding, hoe noodig dit ook was, niet krach tiger geboden worden. Vermindering van steun beteekent voor de lijdende patiënten echter vergrooting van den nood. Daarom wordt een klemmend en dringend beroep op de offervaardigheid der burgerij nood zakelijker dan ooit. Patiënten zijn er te over, doch de verpleeggelden zijn schaarsch. Toch blijft Zonnestraal hulp bieden aan allen die maar eenigszins mogelijk gehol pen kunnen worden. Versterk daarom het verpleegfonds van Zonnestraal, waardoor de redding van velen reeds mogelijk ge maakt werd. Doe dat met gullen-hand, en zij, die naar redding uitzien, zullen U dank baar zijn. Het aanbevelend Comité: Mevr. I. A. DekethPutman Cramer. Mevr. H. I. Stroband—Schoenmaker. Ds. B. Alkema, Geref. Predikant. J. G. A. Batenburg, Gem.-Secretaris. J. Casteleijn, Nil-Desperandum. W[ Frederiks, Hoofd Chr. School. G. H. Veenstra, Hoofd Openb. School. Voor het welslagen der collecte is goed weer noodig, maar absoluut noodzakelijk een groot aantal collectanten en een nog grooter aantal collectrices. Goed weer hebben we niet in onze hand, maar dat wij veel medewerking zullen ondervinden hebt gij, jonge dames en heeren (boven 16 jaar) wèl in Uw hand. Meldt U dus spoedig aan bij laatst ondergeteekende, adres To renstraat lc, Soest, Telef. 712. Voor Soes- terberg bij Mulders Boekhandel, Amers- foortschestraat 4, Telef. 15. Het Uitvoerend Comité: E. VAN EEDEN. J. VAN KEKEM. J. W. QUELLE. SPIRITUSDRINKERS. Zaterdagavond trof de politie op de Birktstraat 4 spiritusdrinkers aan, die in kennelijken staat van dronkenschap ver keerden. Zij werden ter ontnuchtering me de genomen en in het politiebureau inge sloten. Den volgenden ochtend bleek een der zwervers gesignaleerd te staan in Jiet Algemeen Politieblad als hebbende nog een vonnis te goed. Hij werd dan ook naar Utrecht overgebracht en aldaar ter be schikking gesteld van den Officier van Heden, Zaterdagmiddag, wordt in de na bijheid van het hotel-pension-restaurant „Oog in Al" te Utrecht een hoogst be langwekkende demonstratie gegeven door de firma 'N.V. Nooj-d Hollandsche Asbest- fabriek voorheen J. de Boer en Co. te Am- terdam met hei nieuwe luchtschuimkanon, hetwelk ook voor kleinere gemeenten van groot belang kan zijn. De demonstratie zal aanvangen na af loop van de te houden korte algemeene vergadering van den Utr. Prov. Brand- weerbond, naar schatting te ongeveer 3.30 UTRECHTSCHE PROVINCIALE BRAND WEERBOND Naar wij vernemen heeft de Utrechtsche Provinciale Brandweerbond een Genees kundige Commissie ingesteld, bestaande uit de artsen: J. H. G. Carstens te Utrecht; P. Donker te Soest; M. G. N. Ie Heux te Doorn; H. K. Lette te de Bilt en P. J. M. Fizaan te Vleuten, waarvan eerstgenoemde als voorzitter zal optreden. Door deze Cornm\»sie is een ontwerp- reglement in behandeling voor de ter gele genheid der jaarvergadering te houden wedstrijden inzake de E.H.B.O. Tijdig zal het reglement worden bekend gemaakt. Zooals bekend is de groote zilveren be ker in 1932 gewonnen door de Vrijwillige Brandweer van de Bilt en in 1933 door de Vrijwillige Brandweer van Soest. Dit jaar zal de wejdstrijd worden gehouden na af loop van de Jaarvergadering van den Bond te de Bilt op Woensdag 18 Juli a.s. OPGERICHT 1899 SOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALIÏESTEI* TELEF. 330 POSTGIRO 146847 ZOMERCONCERT. Door het muziekgezelschap „St. Jozef" zal op Maandag 18 Juni a.s., aanvang 8 uur 's avonds, in den tuin van „Huis ten Halve" alhier het 1ste gemeentelijk zo- merconcert worden gegeven. De toegang is vrij. ATHLETIEK. Op den tweeden competitiedag van den U.P.A.B. werd de heer J. Grootewal van T.O.V. in de 1ste klasse Kogelstooten de lste met 11,25 Meter; in de 1ste klasse Discuswerpen de lste met 32.84 Meter. DE K.N.A.C. EN DE LUCHTVAART DAG. De K.N.A.C. deelt het volgende mede: Ten einde de belangstelling voor den nationalen luchtvaartdag op 14 Juli a.s. te Soesterberg aan te wakkeren, en haar leden in de gelegenheid te stellen op practische en gemakkelijke wijze dit feit bij te w$ nen, heeft de K.N.A.C. in overleg met het Luchtvaart Comité, dat dezen dag organi- seert, een gedeelte van het paddock afge- huurd, dat zich vlak naast de eere-tribune en bij de hangars bevindt. Daar kunnen de leden met hun auto's oprijden en dus in Engelschen trant van het schouwspel genieten, zonder dat zij hun auto's elders behoeven te parkeeren. De auto's worden er ruim opgesteld en het verkeer naar en van het paddock zal zoodanig worden geregeld, dat het in korten tijd kan wor den bereikt en verlaten. DE K.L.M. EN HET LUCHTFEEST. Evenzoo deelt de K.L.M. mede, dat zij van plan is ter gelegenheid van den natio nalen luchtvaartdag extra vluchten naar Soesterberg te organiseeren. Het vertrek der vliegtuigen van Schiphol en Waalha ven is op ongeveer 11 uur bepaald, dc terugtocht vindt omstreeks 18 uur plaats. Ten einde een groote deelneming te ver- GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: tabakspijp grijze muts reserve wiel van een auto 8.15 x 105 bruin damesmanteltje huissleutel belastingmerk Terug te bekomen: politiebureau Talmalaan 23 politiebureau café Brummer, Koninginnelaan politiebureau Soester Engweg 48 zekeren, zullen de tarieven uiterst matig zijn. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Woensdag ongeveer kwart over twaalf moest een militair vliegtuig van Soester berg wegens een motordefect een nood landing maken bij dc* Keulsche vaart op- der de gemeente Utrecht. Bij de daling raakte het toestel bijna het dak van de daar staande betonfabriek, doch verder had de daling zonder ongevallen plaats. De inzittende bleef ongedeerd en ook het toestel h|id niets geleden. GEVONDEN VOORWERPEN. een handfietspomp een rijwielbelastingmerk Inlichtingen te bekomen aan den Poli tiepost, dagelijks van 910 uur v.m. en van 22.30 uur des namiddags, behalve Zondags. KANTONGERECHT TE A'FOORT. Nu droeg de plek zelf niet de schuld. De spoorwegovergang in den Rijksstraat weg die scheiding vormt tusschen Soest en Soestdijk heeft al heel wat op zijn gewe ten ter oorzake* van velerlei. Thans echter kon de botsing tusschen spoorboom en vrachtauto van j. L. v. d. K. met den besten wil van de wereld niet geweten worden aan de ongelukkige situatie. En daaraan werd dan ook niet de schuld gegeven. Verd. had maar aldoor gelet op het postkarretje, dat van het kantoor op weg was naar het vlak bij gelegen station ter andere zijde van de baan. Het stoplicht aan den overweg, hij wist er niets van. De dalende spoorboom, het was hem ontsnapt. Onze snaak zal, dunkt ons, wel een ne vengedachte hebben gehad, die niet tot uiting kwam. De wisselwachter Muts was reeds draai ende aan zijn rad, om den boom te doen dalen, toen hij het postkarretje bemerkte, dat op tijd aan de statie wezen moest. Men weet dat het draaien geschiedt op vrij groo- ten afstand van de spoorboomen af. Tot nut van het algemeen haalde onze wisselwachter den boom weer op ter ver leening van passage aan den postdienst. En verd. zal toen gedacht hebben: Voor die, dan ook voor mij. En hij kreeg de spoorboom op zijn autobak. 4.boete, want de trein was nog verre. En dit juist was het meest treffende van het geval. De wisselwachter verklaarde, dat hij de boomen hoogstens 3 minuten geslo ten hield. Ja, die drie minuten was vroeger voor schrift bij overgangen met kleine passages. Bij overwegen met geregeld druk verkeer werd het gesloten houden aan het inzicht van den overwegwachter overgelaten. Deze laatste regeling geldt op heden voor alle spoorwegovergangen. Drie minuten gesloten houden op dit drukke verkeerspunt midden in Soest is een kolossalen tijd. Druk wegverkeer en slap baanverkeer van boemeltjes, en dan soms 3 minuten boomen dicht, het is ver bazend. Drie minuten is 180 seconden. En een seconde wachten is al geruimen tijd. Controleer dat maar eens met het horloge in de hand. Het werd 4.boete voor J. L. v. d. K. Thans andere man naar voren. Ten derde male reed de mallejan voor, die een op het landgoed van den heer In- singer gerooide eikenboom overbracht naar Hoevelaken en aan den weg stond in Soest zonder licht, dat de kooper van den boom in Soest zoekt op te scharrelen. Men had gehoopt voor donker thuis te zijn. Vorige malen had het Openb. Min. dien kooper R. als verd. moeten laten schieten Paard noch mallejan was zijn eigendom Daarom had Z.E.A. ten derde male ge probeerd een strafbaar schuldige te vinden en kreeg van R. de bout op den kop, de eigenaar van den hit, die den mallejan trok en bij het gevalletje stond, toen de baas zijn lantaarn zocht middelerwijl een Apeldoorn- sche blceker tegen den boomtop optornde of er tenminste langs schoot met beschadi- ging- J K Alle bokkesprongen van den reeds be jaarden van R. mochten niet baten, als zou de boomenkooper eigenlijk de directie van het vervoer in handen hebben gehad en dus ook de gevaarlijke plaatsing aan den weg kant. Verd. kreeg 4.voor het gemis van voorlicht en 3.— voor dat van achter licht. De P.U.E.M. aan het werk. Twee monteurs van dezen dienst hadden een draad te spannen over den Rijksweg in Soest en een van hen was geporteerd om het geachte rijdend publiek te waar schuwen; even stilhouden was het consig ne. En zoo geschiedde het. Aan de eene zijde stonden reeds twee wa gens in wachtende houding. De motor van den niet verschenen verd. G. snort de achterste auto voorbij en ziet dan eerst het monteursgezwaai. Zoodat hij tusschen de twee auto's inschiet en No. 1 een opstopper geeft. Er worden hem toen strafpunten voor genoteerd, elk ter waarde van een gulden. Die drommelsche hit. Had van E. de verdachte uit IJselstein, maar zijn getuige k décharge kunnen mee brengen. Die vroeg echter om te kunnen getuigen maar eventjes 15 voor verzuim enz. Die zou hebben kunnen getuigen dat hem even te voren met de twee Soesters op een paardewagen bijkans hetzelfde was geschied, als wat verd. in Hoevelaken was overkomen en waarvoor hij hier terecht stond. Bijkans, want een hit kan niet tweemaal in een sloot worden gereden met spoedig overlijden daarna als gevolg. Zoo iets kan nur eininal. Het was Maandag 12 April en reeds don ker. Vermoedelijk ergens paardenmarkt ge weest, want de Soester C. R. reed met paardewagen op huis aan en achter den wagen trippelde mee een losse hit, een ech te hit, dus geen daghit. En dat dier werd vastgehouden door den koopman P. de B., eveneens Soester, -zit tend achter op den wagen. Aan hem be hoorde tevens paard nummer een, het in gespannen dier. Aan de achterzijde bengelde onder den wagen de voorgeschreven lantaarn, stal lantaarn met rood papieren dek. Maar daar hebben we niets van gezien, zeiden de IJselsteiner en zijn gezel, vanwege het trip pelen heen en weer van voornoemde hit. Om kort te gaan, de zeswieler reed losse hit en zijn vasthouder P. de B. beiden in de loot, waarbij het dier zijn leven moest la ten. En natuurlijk was den wagen leelijk beschadigd. Eisch 15 boete, vonnis 6.want volgens de Kantonrechter was het geen doen om op deze manier bij donker een hit thuis te brengen. Een pop erop. Een zekere mijnheer West uit A'dam ging per spoor op reis naar Zwolle, ten minste in die richting en had aar. station Amersfoort over te stappen in den trein, die van Utrecht kwam. En die trein was zeer vol. De heer West liep met den conducteur mee en vond aldus nog een plaatsje in een met zijn persopn volledig gevulden coupé „niet rooken". Nauwelijks vertrokken in de N.O. rich ting of des heeren West sigarettenkoker kwam voor den dag. Een der andere meereizenden, de heer M. uit Utrecht, iemand re.eds op jaren, maakt opmerkzaam, dat dit niet mag. Hij wenschte wel te rooken, was het weder woord van den heer West. En de brand ging er in. Eerst toen de helft der sigaret was genoten zeker de beste helft, wierp de Kantonrechter er tusschen i werd het restant het raampje uitgegooid. Een behoorlijk mensch steekt geen siga ret op in een af deeling niet-rooken., en in geen geval als hem daarop tevoren is ge wezen. In die volle coupé zaten menschcn, die om mogelijke redenen van gezondheid of afkeer van tabakslucht deze afdeeling hadden opgezocht. Zoo ving de uitbrander aan van den Kantonrechter, die vervolgde: Ik begrijp het niet. Men moet een verbazend onheb belijk man zijn om andere menschen zoo moedwillig te hinderen. En de 5. eisch werd 6.vonnis. Verd. bleef zijn aard getrouw en sprak er van in hooger beroep te gaan. Moge het niet ijdele bluf blijken en mo ge de Rechtbank hem nog dikker den bo terham smeren. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Te Soest op openbaren weg muziek ma ken z.v.: J. H. te Amsterdam 1.of 1 d. Wielrijden onder den bekenden invloed; J. V. te Soest 10.of 5 d. Wlielrijden zonder reflector; dezelfde J. V. 1.of 1 dag. ROME IS TROEF. De Evangelische Maatschappij, die 81 jaren oud is, heeft het noodig geacht, de heer G. Voet uit Velzen, te laten spreken voor de leden van Religie en Kunst, over: „Wat weten wij van Rome's activiteit in ons land". Aldus de Soester van 13 Juni, vijfde kolom, eerste pagina. De 81-jarige over de 1900-jarige. Best. Voorop zij vast gesteld, dat in dit stukje critiek geen en kel lid van het Bestuur van Religie en Kunst noch een harer leden, zelfs een schijntje hatelijkheid behoeft te zien. Daar voor zijn deze trouwens te hoogstaand. Het gaat om, wat volgens de Soester, spreker over die zaak weet. De Evangelische Maat schappij is dan 1200 leden achteruitgegaan in twee jaren. Dat is droevig. Ik weet niet of die 1200 katholiek zijn geworden. Ik meen echter te moeten aannemen op grond van wat ik er van weet, dat het overgroo- te deel dezer deserteurs „zich bij geen kerkgenootschap hebben aangesloten". Dat de kerk van Rome actief is in Protest, landen, klopt. Waarom het krachtverspil ling zou zijn, omdat er in Frankrijk een tekort is van 7000 priesters, ontgaat mij. Het verslag zegt ,.In Denemarken worden veel Protestanten gemaakt door het door de R.K. gestichte ziekenhuis." De bedoe ling van deze zinsnede ontgaat me. In eik geval zal ieder zich verheugen wanneer een mensch zich bekeert tot een practisch christendom. De conferenties voor niet- katholieken zijn druk bezocht. Is dat ge vaarlijk? De waarheid laat zich niet dwin gen. Is spr. zoo bang voor een „gebeden- bond voor de bekeering van Nederland? Weet spr. dan niet dat hier dan sprake is van een bekeering van niet-geloovigen? Het spijt me voor den spreker maar als het waar is, zooals hij beweert dat „hooge functionarissen uit de Ned. Herv. kerk in Maastricht in processies medeloopen, dan bezitten deze geen geestelijke ruggegraat. Met geloof valt niet te schipperen. Zij ver- hoogen ook het aanzien niet van die aller-

De Soester | 1934 | | pagina 9